ïuis breda soekhout geeft 'ostburg lieuw wapen C van Bendegem 25 jaar bij Sikkens Zeeland OPVANG VAN HOMOFIELEN NOG NIET OVERAL IN ZEELAND GOED GEREGELD Veel belangstelling voor hoorzitting over promenade REGIONALE SCHOOLRAAD IN ZEELAND VOOR HET CHRISTELIJK ONDERWIJS IS ENERGIEK EWERKER CARTE WERKER Sas heeft culturele werkgroep voor de oneelszaken Klinkert Goes RTSASSISTENTE RJUFFROUW ?lbedrijf E N.V. TEROM-HULST jï ZELFSTANDIG KENDE KOK FTE ng kok en kelner, necht of afwas- /v. NET KOSTHUIS eving Hulst stad streek "sa HI-FI v—/ STEREO Inschrijvingen handelsregister ÉP Tijdens beraadsdag in Aardenburg blijkt AANTAL TEGENSTEMMERS 175 GESPREKSGROEP DREMPELVREES medisch© diensten I jmt vakant de funktie van een middelbare opleiding en in het bezit te zijn van n typen. jaar. afhankelijk van leeftijd en ties te richten an de direk- huis. st laurens ziekenhuis ulvenhoutselaan 19-21 breda standige hulp in de huishou- maart tussen 9 en 17 uur, in 01100 - 6504. lAGD VOOR DIREKT den: IAN ZN. dijk 10, Hulst, Tel. 01140-2155 KAPELLE rekt verzongen der administratie ijr.werkzaamheden. n dienen te beschikken over :lo (of gelijkwaardig) en ma- jven varing strekt tot aanbeveling kennis van auto-onderdelen. die aan bovenstaande eisen bovendien in staat is zelf werken, is dit een interes h, met goede perspectieven er ariëring. is de bij het bedrijf beho- ning direkt te betrekken. Ds royaal, geheel gemoderni- centraal verwarmd. lig geschreven sollicitatiebrie ven aan: raat 5-7 te Goes ZATERDAG 6 MAART 1971 ein 2 - Tel. 01140-2294 in. Voor een woning kan gezorgd worden. anmelden bij BEDRIJF P. DE VISSER, (ERKENDAM 1349 of bij haar uitvoerder ïeer Van Ooyen, ZOUTESTRAAT - HULS? Vilder, maart. Grote schieting op maart bij P. de c* Graauw. 10 prijs vogels 7,-; 20 prijsvogels van Inleg f 5,25. Terug i V- 3 uur. art P. ,anv. 3 Grote prijskaarting zatlr(fiui maart bij P. de V" tu Graauw. Om hanen, cpijj en taarten. Aanvang 19^}^ maart vaarde r. art. A. e-Paal -■? I (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De heer J. A. J. Boekhout uit Breskens, technisch hoofdambtenaar bij het waterschap het Vrije van Sluis, heeft een lieuw gemeentewapen voor groot Oostburg ontworpen, f De gemeenteraad hechtte zijn goedkeuring aan het ontwerp waarna de Bioje raad van adel in Den Haag eveneens zijn fiat aan het wapen gaf. Bisteren heeft de heer Boekhout in het gemeentehuis van Oostburg het ■apenontwerp officieel overhandigd aan wethouder J. J. Vergouwe als pertcgenwoordiger van het gemeentebestuur. IDe officiële beschrijving van het iieuwe gemeente-wapen dat de ko- bnklijke goedkeuring kreeg luidt Is vo'-'lIn zilver een schuimbalk p azuur en -een harts-child van tlver met een geka-nteeld kasteel In sabe'. bestaande uit een gedekte port met deuren en twee zijtore-ns, kven de poort een toren -en op de Ijtoi'ens twee gedekte hangtoren- |es, waaruit twee toegewende hoorn- lazers va-n natuurlijke kleur te- porschijin komen, gekleed van keel blazend op gouden horens. Het ihild gedekt met een gouden kroon [an drie bladeren en twee parels". I Vijf van de thans opeheven ge- [eenten in West-Zeeuwsch-Vlaande- voerden het wapen van h-e-t sg-are „slands van den Vrijen", kze gemeenten waren Retran-che- pnt, Cadzand, Zuidzand-e, Groede Schoonidijke. De vier laatst ge- Jentle gemeenten zijn opgenomen de nieuwe gemeente Oostburg. lenals de vroege-re gemeenten tekens, Hoofdplaat, Waterland- frkje, IJzendijke, Nieuwvliet en ostburg. heer Boekhout heeft de ge- Ihiedenis van het oude Vrije van luis uitgediept. Het Vrije van |uis was het oorspronkelijke Oost een van de drie delen van het van Brugge. anctere twee delen waren 't West i en het Noord Vrije. Het oude ije van Sluis was een college met bestuurlijke en juridische taak zich uitstrekte over -een groot ideelte van West-Zeeuwsch-Vlaan- ïret, met uitzondering van Bde-r- '"t. Dit college voerde als wapen a schild van zilver beladen met schuinbalk van azuur (blauw), gekroond met een distel, ter rechter zijde geflankeerd van een wildeman en ter linkerzijde van een beeld der gerechtigheid". De schuinbalk in het wapen stelde naar alle waarschijn lijkheid de Schelde voor of een van de vele zij stromen van de-ze rivier, bijvoorbeeld het Zwin. Het nieuwe w-apen van de ge meente Oostburg berust gedeeltelijk op deze historische gegevens en is samengesteld in nauw o-verleg met de secretaris van d-e hoge raad van adel, mr. O. Schuitte. D-e schuinbalk van azuur is aangehouden. In het hartschild is de dn Romaanse stij'l en uit de 13e eeuw stammende (oost)- burcht afgebeeld. Deze burcht werd als wapen gevoerd door de opgeheven gemeente Oostburg. Het wapen was ontleend aan een stads zegel uit 1276. Tet hartschild symbo liseert in het nieuwe wapen de plaats waar het bestuur van de nieuwe gemeente is gezeteld. De kroon dient als versiering. Wethouder Vergouwe zei h-et op hoge prijs te stellen dat het nieuwe gemeentewapen door een inwoner van de gem-eente is ontworpen. Aan de heer Boekhout is intussen op dracht verleend de nieuwe gemeen- tevlag te vervaardigen. De heer Boekhout heeft geen ervaring met de oude heraldiek. Wel' heeft hij als hobby het ontwerpen va-n vignetten en moderne emblemen o.a. voor draa-gspeldjes. De heer J.A.J. B-oekihiout, de ont werper van het nieuwe gemeente wapen van Oostburg (rechts) biedt wethouder J.J. Vergouwe een af beelding van het wapen aan. Zo ziet het nieuwe wapen van de gemeente Oostburg eruit. De aanbieding van het wapen van Oostburg. Rechts de ontwerper, de heer Boekhout. Hoofdstraat 16 St. Jansteen - Hulst tol. 01140-2491 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Blij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwedh-Vlaanderen zijn als nieu we zaak ingeschreven W. A. M. Ha-erens, begrafenisonderneming, Gro-tendam 19, Oostburg en H. A. van der Veek-en, veehandel, Haven- dijk 1, Terhole (igem. Hulst). (Van onze correspondente) TERNEUZEN Vrijdagmiddag werd de heer C. van Bendegem vertegenwoordiger van Sikkens Ver koop Zeeland n.v. te Terneuzen. door de directie gehuldigd omdat hij 1 maart jl. 25 jaar bij de n.v. in dienst was. Tijdens een bijeenkomst van di rectie, medewerkers en n-aaste fami lieleden wend de jubilaris toegespro ken door de directeur van Sikkens Verkoop Zeeland,, de heer L. Rib- bens. Deze schetste de heer Van Bendegem als een plichtsgetrouwe, eerlijke en enthousiaste medewer ker, die van vele klanten echte rela ties heeft weten te maken. Hij bood de heer van Bendegem een diapro jector en envelop met inhoud aan, waarbij hij de wen-s uitsprak dat de heer van Bendegem tot zijn pensi oen in goede gezondheid als mede werker aan het bedrijf zal kunnen blijven werken. De heer H. Ra-s, hoofd personeels zaken Sikkens Verkoop Nederland n.v., kwam namens zijn directie het gouden Sikkens-ereteken voor 25 jaar dienst opspelden. Hij noemde de heer van Bendegem een van de mensen die heeft meegeholpen Sik kens groot te maken. Als voorzitter v-an de personeels vereniging feliciteerde de heer C. Staelen-s de heer en mevro-uw Van Bendegem. Hij noemde de jubilaris een pionier, Sikkens' eerste officiële verkoper, en sprak zijn bewondering uit over het aanpassingsvermogen en enthousiasme van de heer van Ben degem. Overzicht van de discussiebijeenkomst te Aardenburg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De belangstel ling voor de hoorzitting in het raadhuis van Terneuzen was zo groot dat de raadzaal te klein bleek om alle aanwezigen een zit plaats te bieden. Onder hen be vonden zich, naast winkeliers uit de Noordstraat en omliggende straten, ook particulieren en ver scheidene raadsleden. Wethouder A. Ramondt gaf eerst een toelichting op h-et promenadeplan voor een deel van de Noordstraat, waarna hoofdinspecteur - korpschef Hubregtsen de daarmee verband hou dende verkeersmaatregelen uiteen zette. De meeste vragen uit de zaal be troffen de parkeermoge-lijkheden in de Vlooswijkstraat en de Lange Kerkstraat. Het eventueel plaatsen van parkeermeters stuitte slechts op een handvol protesten. Namens de groep winkeliers en particulieren, die stelling neemt tegen de afsluiting van de Noordstraat („wü zijn niet tegen de promenade, maar tegen de consequenties daar van") betoogde de heer Harpe Pie- ters dat vele winkeliers en particulie ren in de omgeving van de Noord- straat ernstig gedupeerd zouden wor den door de afsluiting van deze straat voor het verkeer. Deze verkeersmaatregel zou niet in het algemeen belang zijn. aldus de heer Harpe Pieters. Indien de gemeenteraad het pro menadeplan zou aannemen zal het actiecomité zijn bezwaren aan hogere instanties voorleggen. Hij overhandigde wethouder Ra- mondt een protestbrief met 175 hand tekeningen. Hoofdinspecteur Hubregtsen zei nog dat het in de bedoeling ligt in de Lange Kerkstraat een tweerichting- verkeer toe te laten met een „draai schijf" om het keren van auto's in deze straat mogelijk te maken. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG —Tijdens de in het Van Eeghenhuis gehouden be raadsdag met als thema de homofi lie, is veel aandacht geschonken aan de opvang van de homoseksuele mens, met name in Zeeland. De discussiebijeenkomst, georganiseerd door de vormingscentra Hedenesse en Van Eeghenhuis, werd bijge woond door veel maatschappelijk werk(st)ers, enkele onderwijsverte- genwoordigers en pastors. Een forum, bestaande uit de heren dr. F.J.M. Smulders, psychiater te Middelburg, ds. D. Tieleman, gere formeerd predikant te Heinken-s- zand, N. Engelschman, oprichter van het C.O.C. en H. Br-anderhorst, di recteur Open Jongeren Centra in Amsterdam, beantwoordde 's mid dags een aan-ral vragen, geformu leerd door drie 's morgens gefor meerde gespreksgroepen. Op de vraag hoe de opvang in Zeeland is gerealiseerd antwoordde ds. Tieleman dat sinds k-o-rt in Goes een gespreksgroep is gestart met het doel dat de deelnemers, mensen in verschillende fases van acceptatie met betrekking tot him geaardheid, elkaar trachten te helpen door mid del van gesprekken. De heer Vis, directe-ur van het Van Eeghenhuis, voegde hier nog aan toe dat ook in Vlissingen met zo'n gespreksgroep gestart gaat wor den. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen bleek dit op korte termijn niet mo gelijk. „Het is moeilijk om adressen van potentiële deelnemers te krijgen", zei jij. Ook wees hij op de moeilijk heden die veel mensen hebben om sociale contacten te leggen. „Ik zou in dit kader graag de aandacht wil len vestigen op ondermeer het kerk centrum in Middelburg, dat mensen die met problemen op dit vlak zit ten, verwijst naar personen en in stellingen die hen kunnen helpen. De heer Branderhorst vertelde in het kader van de opvang over zijn ervaringen met het open jongeren werk, waarbij een aantal sociëteiten voor jeugdige homofielen is aange sloten. „Het is daarom zo belangrijk dat deze jongeren bij het jongeren werk ingepast worden, opdat com municatiekanalen blijven openstaan. Wij willen hen juist uit het isole ment hooiden, waarin veel ouderen op dit moment leven". Of deze soort o-pvangmogeiijkheid op korte termijn ook in Zeeland gerealiseerd kunnen worden kon de heer Branderhorst niet zeggen. Wel zag hij hierin eventueel een belang rijk aandeel, dat vooral door de maatschappelijk werk(st)ers gele verd kan worden. „De drempelvrees die nu nog bij velen bestaat om met hun problemen tevoorschijn te ko men zou voor een groot deel wegge nomen kunnen worden, als, in het kader van. een team dat werkt aan het welzijn van deze mensen, ook een maetschappelijk werk(st)ers zou worden ingepast. „Bij ons wor den door de maatschappelijk werk(- st)ers de eerste contacten gelegd in b.v. de bar van de soos. De drempel wordt hierdoor als het ware ver- 1", zo besloot hij. 1 ziet het nieuwe wapen van Oostburg eruit. MIDDELBURG-TERNEUZEN Nadat de tot nu toe in protestants- christelijke onderwijskringen zo be kende bestuurs- en personeelsorga nisaties zich verenigd hebben in de Nederlands Protestants-Christelijke Schoolraad, wordt de behoefte ge voeld ook regionaal tot een nieuwe organisatievorm te komen. Hierbij wordt gedacht aan rayon-schoolra den, waarin, evenals in de landelij ke schoolraad, bestuurs- en perso neelsorganisaties samenwerken. De ze rayon-schoolraden kunnen een trait-d'union vormen tussen de NPCS en de protestants-christelijke scholen in een bepaald rayon, en zullen regionaal een gericht beleid kunnen voeren. Zo'n rayon-schoolraad kan samen vallen, óf met het voedingsgebied van een school voor christelijk vwo- havo óf met dat van een christelijke pedagogische academie. Reeds uit deze laatste premisse blijkt duide lijk hoe gunstig in dit geval de kaarten in Zeeland liggen. Het ligt voor de hand dat de gehele provin cie één regio gaat vormen. Een tweede gelukkige omstandigheid is dat het christelijk voortgezet onder wijs in al zijn facetten zich reeds heeft georganiseerd in het convent voor het christelijk voortgezet on derwijs in Zeeland. Het bestuur van het negende dis trict van de schoolraad, en de in spectie van het vroegere CVO heb ben niu een plan opgesteld om ook het protestants-christelijke kleuter en basisonderwijs in Zeeland op soortgelijke wijze als het voortgezet onderwijs te organiseren. Dan zou het bestuur van de toekomstige re gionale schoolraad Zeeland gaan be staan uit een gelijk aantal vertegen woordigers uit het voortgezet, en het kleuter- en basisonderwijs. In beide ■afdelingen behoort de helft van het aantal bestuursleden voort te komen uit de bestuurssector en de helft uit de personeelssector. Alle Zeeuwse protestants-christe lijke kleuter- en basisscholen heb ben hierover een circulaire ontvan gen, waarin op de noodzaak van eendrachtig optreden wordt gewe zen, maar tevens op het feit dat deze samenwerking geenszins tekort zal doen aan de zelfstandigheid van de afzonderlijke scholen, wat betreft grondslag en interne regelingen. Aan alle schoolbesturen en perso neelsleden zal gelegenhc.d worder gegeven op een drietal bijeenkom sten zich nader over deze zaak te beraden. Deze vergaderingen zijn als volgt vastgesteld. Een voor Zeeuwsch- Vlaanderen op dinsdag 16 maarl in het Zeldenrustcollege, Mozarthof 17 in Terneuzen, een voor WaJchei i n op donderdag 18 maart in de aula van de christelijke pedagogische academie Keetenstraat 2, te Middel burg en een voor overig Zeeland in de aula van het christelijk lyceum te Zeeland, Bergweg 4 te Goes. Alle vergaderingen beginnen om half acht. De organisatoren hopen dat door deze spreiding een maxi male opkomst mogelijk zal zijn. W HUISARTSEN. Aardenburg en Oostburg': Dokter F. Loose, Nieuwstraat 53 te Oostburg, tel. 01170-2121. 's-H.Arendskerke, Wolphaartsdijk Heinkenszand: Dokter A. Vos te Wolphaartsdijk, tel. 01198-231. Axel: Dokter Boor, tel. 1666, b.g.g. 01157-451. Borssele en Nieuwdorp c.a.: De praktijk vain dokter Kiviet wordt waargenomen door dokter Gelder blom te Nieuwdorp, tel. 01196-327. Driewegen, Hoedekenskerke, 's- Heerenhoek en Overzande: De prak tijk van de huisartsen J. Geldof, J, Kole en A. van Opdorp wordt tot maandagochtend 8 uur waargenomen door dokter S. Wöstman, Nieuw straat 18a te Overzande, tel. 01195- 450. Biervliet en IJzendijke: Dokter Kalkman te Biervliet, tel. 01152-345. Goes: Dokter W. Griep, Fr. den Hoillamidemiaan 29, Tel. 6405. Huist: Dokter W. Eysinik, tel. 2060. Cadzand, Betranchement, Sluis en Zuidzande: Dokter de Meijer te Sluis, tel. 01178-1366. Hansweert, Krabbendijke, Kruinin- gen en Billand-Bath: Dokter J. Kamps te Rilland-Batih, tel. 01135- 343 Middelburg: Dokter Mw. J. Pel - Meilink, Rouaansekaai 11, tel. 2585 (zaterdag) en dokter J. Pel, idem (zondag). Sas van Gent e.o.: Dokter E. Du Puy, Stationsstraat 26, tel. 1777. Terneuzen: Dokter H. van Herk, Reillaimystraat 117, tel. 4000 Vlissingen: Dokter C. Dekker, tel. 2950 (tot zaterdag 24 uur) en dokter van Dijk, tel. 3459 (vam zaterdag 24 uiur tot zondag 24 uur). Kloosterzande: Dokter Buwalda, tel. 01148-277 tot maandagmorgen 8 uur) Breskens en Groede: Dokter v. Endt te Breskens, tel. 01172-1566. TANDARTSEN O.Z.Vlaanderen: A. van Ravels, Sta tionsstraat 14 te Hulst, telL 01140- 2205 (zaterdag van 10-10.30 en 18- 18.30 uur en zondag van 12-12.30 uur). W.Z.Vlaanderen: Tandarts A. Streef kerk te Breskens (zaterdag en zon dag van 12-12.30 uur). Noord- en ZJBeveland: TamöartsA. Lammen, Clara's Pad 71 te Hein kenszand, tel. 01106-1288 zaterdag en zondag van 9-10 uur). Walcheren: Tandarts H. Reddingius, Badhuisstraat 11 te Vlissingen, tel. 01184-2481 (zaterdag van 9-10 uur en zondag van 11-12 uiur). DIERENARTSEN. Axel en Zaamslag: Dokter C. Cy- souw te Axel, tel. 01155-1488. Noord- en Zuid-Beveland: Dokter M. Gaakeer te Ovezande, tel. 01195-283. West-Z. Vlaanderen: Dokter W. Kap- senberg te Sluis, tel. 01178-1225. WIJKVERPLEGING. Groot Axel: Zr. A. Guelen, School straat 29 te Koewacht, tel. 01146- 684. Eilewoutsdijk e.o.: Zr. Hoogenboom, tel. 01104-259, heeft dienst voor Zr. Filius en Zr. Franca. Hoek, Sluiskil en Philippine: Zr. Eustella, Jacob Hobeinstraat 2 te Philippine, tel. 01159-306, b.g.g. 01157-451. Sas van Gent: Zr. van Waes, Schul- penpad 43, tel. 01158-1548, b.g.g. 01158-1567. Hulst en Hontenisse: Zr. M. de Waal-Cambeen, tel. 01148-402. Terneuzen: Zr. H. Vermeijlen, Den nenstraat 7, tel. 3892. Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke, Breskens en Groede: Zr. Schilder te Breskens, tel. 01172- 1667. Oostburg, Cadzand, Sluis en Aarden burg: Zr. Ruijsse te Oostburg, tel. 01170-2973. APOTHEKEN. Goes: Goese apotheek, tel. 7104. Middelburg: Apotheek L. v. d. Boo- gert, Korte Delft 12, tel. 2789. Terneuzen: Apotheek Kla-assen, tel. 2090. Vlissingen: Apotheek J. Tan-Meyer, Scheidestraat 26, tel. 2025. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Tijdens de hoorzitting in het gemeentehuis is een culturele werkgroep gevormd. Aanwezig waren wethouder W. Col- sen, dc heer A. Janszen (functiona ris cultuurspreiding Zeeland), de heer de Maaier, cultureel ambtenaar van Sas van Gent. Verder waren a vertegenwoordigers van personeelsverenigingen, de toneel- i.ta vakorganisaties, enige leden van de stichting Sasse Carna val en enkelen die regelmatig de scnouwburg bezoeken. De heer Janszen besprak het pro gramma voor het seizoen 1971-1972. Na een discussie kwam men tot de slotsom om in de Speye, waarvan de zaal 350 zitplaatsen bevat, vier voor- stei. n0^,i ia geeven: twee cabareta vonden, een vrije produktie, (blij spel) en een voorstelling in de klein- kunstcategone. uep die samengesteld is, bestaal uit: de heer A. Markusse, mevrouw D. Claayssens-Ivens, de heet Lammens, de heer Bouwens, mevrouw C. Bruggeman-Dellaert, de heer d'Hert en de heer J. Sarneel. Deze werkgroep zal om de vier of vijl weken bijeenkomen en heeft onder meer als taak om zich bezig te houden met programma's, toegangsprijzen, kaartverkoop, abon nementen en reclame. Tevens zullen zij zich met de culturele commissie ui w Oostburg en Axel in verbinding stellen. Knfiiini

de Stem | 1971 | | pagina 7