CASSIUS HEEFT ECHT DE GROOTSTE MOND babbel-stod RAZIER- LAY: f iet duel an de rooimeesters van de handschoen irandenng DOORDEELDE NEDERLANDER T ERUG UIT ISRAËL Bejaarden klagen over inhouding van zakgeld e mensen-Q bezoek-stoa nou-von- Vier ton voor herdenking cultureel verdrag stad streek ITO Prestigegevecht Counter van Clay Linkse hoek Beulen REESMAN IKENS Poolse kardinaal geeft episcopaat hoop Nederland-België Links-rechts ALLENDE MELDT SAMENZWERING RAPPORT NAAR TWEEDE KAMER Tien procent ERDAG 6 MAART 1971 De persoonlijke „cijferlijst" ran de boksers Joe Frazier en Jassius Clay ziet er als volgt uit: espectievelijk Joe FrazierCas tas Clay: .eeftijil 27—29. lewicht 93 kilo—97,5 kilo. .rootte 181,5 cm190,5 cm. lorstkas 106,5 cm108 cm. orstkas (adem ingehouden) 112 m—113 cm. eikwijdte 186.5 cm208 cm. Bovenarm 38 cm38 cm. nen Vuist 35,5 cm—33,5 cm. 1889 Middel 86,5 cm86,5 cm. 1889- Dijbeen 66 cm63,5 cm. 1892- Kuit 38 cm—43 cm. (V.S. Nek 44,5 cm43,0 cm. 1897- Niet officieel werden de mon- Br.); den van beide boksers ook opge- 1899- meten, dit was het resultaat: (V.S. Mond dicht 12,7 cm15,2 cm. 1905- Mond open 21,6 cm27,9 cm. 1906- De lijst van de wereldkampioe- 1908- in het zwaargewicht sinds 1915-1919 ziet er als volgt uit: 1919-1926 1892 John Sullivan (V.S.); 1926-1928 1897 James J. Corbett 1930-1932 1932-1933 1899 Bob Fitzsimmons (G.- 1933-1934 1934-1935 1907 James J. Jeffries 1935-1937 (V.S.): 1906 Marvin Hart (V.S.)1937-1949 1908 Tommy Burns (Can.); 1949-1951 1915 Jack Johnson (V.S.); 1951-1952 Jess Willard (V.S.); Jack Dempsey (V.S.); Gene Tunney (V.S.) Max Schmeling (Did.) Jack Sharkey (V.S.); Primo Camera (Ita.); Max Baer (V.S.) James J. Braddock Joe Louis (V.S.); Ezzard Charles (V.S.); Jersey Joe Walcott (V.S.) 1952-1956 Rocky Marciano (V.S.) 1956-1959 Floyd Patterson (V.S.); 1959-1960 Ingemar Johansson (Zwe.); 1960-1962 Floyd Patterson (V.S.); 1962-1964 Sonny Liston (V.S.); 1964-1967 Cassius Clay (V.S.); 1968-1970 Jimmy Ellis (V.S.), versie WBA; 1970- Joe Frazier (V.S.). parin je uren met fint praten. Recht om je gezelschap in te kunnen kijken, ormde kuip van lila hout, bekleed met kanvas. 295.- iel die normaal sproken dient tot en, liggen of rusten, -andert echter jgewenst in een ra logeerbed. 475.- chakelfauteuil, /aarmee in een wip an zithoek te maken is. omfortabel volschuim p nylonwieltjes. 200.- (Van onze sportredactie) •gymnasium" van Angelo Dundee in de Fifth Avenue I Miami Beaclx is Jimmy Ellis pen van de sparringpartners nut Cassius Clay. Gedurende de drie en een half jaar dat flat's geloofsovertuiging zo sterk was dat hij zijn leven aan Black Muslimheweging wijdde,, schoof Angelo Dundee pupil Ellis naar voren om de door Clay verlate troon in lemen. undee stampte een titelgevecht met Joe Frazier in elkaar. Op februari 1970 verloor Ellis in de vijfde ronde door k.o. en kon manager alleen nog hopen op een terugkeer van Cassius Mar- |lus Clay, Muhammed Ali. Een jaar voor het echec van Ellis de leider van de Muslims, Elyah Muhammed, zijn onderhorige verboden een come-back in de ring te maken. ils straf voor zijn materialis me inslag mocht Clay een lang niet meer de naam lammed Ali dragen. Angelo idee wreef in de handen. Hij dat de eerste stap op weg ir de terugkeer van zijn trek- ister was gezet. Dundee leg gelijk. Elyah Muhammeds Herbert zocht contact met janager van Frazier, Yencay .'ham, en slaagde erin het [vecht van de eeuw" tot stand irengen. ■Vil brallerige kwalificatie die cies vijftig jaar geleden ook al fd gebruikt toen in 1921 Jack ïpscy tegen de Fransman Geor- Carpentier om de wereldtitel bet zwaargewicht bokste en ir het eerst meer dan een mil- b aan recette werd geïncas- rd: 1.789.238 dollar, bijeen ge leld door 80.183 toeschouwers. pij lange na niet het bedrag dat pe boksers maandagavond na duel in Madison Square Gar- in New York als beurs zullen ■vangen: 2.500.000 dollar. Nog 1 Cassjus Clay daarover niet zelf EEgn beschikken. Het syndicaat dat hem stevig in de greep heeft, zal de zaken regelen. Amerika houdt de adem in: Clay met een recordüjst van eenender tig gevechten en even zovele over winningen. Frazier met een onge slagen record na zesentwintig du els. In het tijdvak van 1960 (eerste profgevecht Clay) tot eind 1970 heeft het tweetal een ware ver woesting aangericht tussen de ringtouwen. De tegenstanders die het volle aantal ronden bleven staan, waren beperkt. Clay kon er zes niet op de knieën krijgen, Fra zier moest drie maal een puntenze- ge incasseren, waarvan twee keer tegen de Argentijnse „stier van de pampa" Oscar Bonavena van wie Clay vorig jaar december eerst in de vijftiende ronde door k.o. kon winnen. Oscar Bonavena kan dus met recht oordelen over de kwali teiten van de twee en hij .stelt zich onvoorwaardelijk achter Clay. Maar in de New Yorkse amuse mentspaleizen klinkt een liedje door de microfoons, dat bandleider Joe Frazier heeft gemaakt en waarin het „gevecht van de eeuw" wordt bezongen en waaruit het zelfvertrouwen van Frazier, het dertiende kind van een boerenge zin uit South Carolina, zonneklaar blijkt. Frazier, wereldkampioen van de alleen in de staat New York erkende World Boxing Asso- ciation. Clay, die de titel heeft gedragen van de World Boxing Council en weer op de begeerde troon wil klimmen. Twee boksers van wie de één zich met gemak staande houdt in de showbusiness (Frazier) en de andier eveneens trachtte een carriè re op te bouwen maar na slechts twee voorstellinen van de musical Buch White op Broadway van het toneel werd gefloten. Het is dan ook meer dan een duel om de wereldtitel. Het is een prestigege vecht want Frazier heeft het geld niet nodig. Van Clay weet m.en het niet. Het syndicaat, dat hem „be heert" en waarin de Black Mus lims een grote stem hebben, heeft een groot deel van de niet geringe inkomsten van Muhammes Ali in geslikt, overigens met zijn goed vinden. Belastingen, advocaten die Clay na zijn dienstweigering uit de ge vangenis moesten houden tegen een borgsom, zijn eerste vrouw, mannequin en fotomodel Sophia van wie hij scheidde omdat zij niet tot de Black Moslims wilde toetreden, dat alles hapte in het kapitaal dat Clay vergaande. De winnaar van de gouden medaille op de Olympische Spelen 1960 in Rome - Frazier werd Olympisch kampioen in Tokio 1964 - inde pas laat „het grote geld". In het begin van zijn carrière moest hij rondkomen van een vast salaris van vierhonderd dollar per maand, waarvan hij ook nog een verzameling grammofoonplaten aanlegde. Vooral de lichte muziek trok hem nadat hij eens in gedach ten verzonken in een bar in he Saint Jonhhotel in Miami Beach bij een cola'tje werd aangetroffen door de melodieuze klanken van een strijkje. De eerste beurs van endge be lang kreeg Clay voor zijn eerste- duel met Sonny Liston: twintigdui- zend dollar. Clay maakte de gfote klap met de revanche, waarvoor hij met het kapitale bedrag van 480.000 dollar ontving voor nog geen drie minuten boksen want Liston ging in de eerste ronde k.o.. Tegen Quarry en Bonavena, dus na zijn terugkeer in de ring, verdien de hij 750.000 dollar. Maar er wordt nog hevig aan getwijfeld od Clay zijn vliegtuiggrote Cadillac zelf betaalt of dat het syndicaat het doet Alleen al het feit dat Clay na zijn toetreding tot de Black Mos lims lezingen moest houden op col leges om in zijn onderhoud te voorzien, doet vermoeden dat Ely ah Mohammed en de zijnen gretig in de bankrekening van Muham med Ali hebben gegrepen. Zes jaar duurde het contract met het syndi caat waarvan Herbert Mohammed de grote figuur was. Thans bokst Clay onder dezelfde vlag. Het leven van Cassius Clay is veel meer „bezongen" en beschre ven dan dat van Joe Frazier. De verklaring is simpel: Clay treedt graag op de voorgrond, Frazier niet. Maar achter de grote mond van Clay gaat een serieus sport man schuil, die elke partij nauw keurig ontleedt om zijn fouten te ontdekken, die trots en eerzucht paart aan een aanstekelijke vro lijkheid en optimisme en in het zeldzame bezit is van de moeilijk- sete stoot uit het hele boksreper- toire: de counter, die hij Clav van rechts komt. Daarentegen kan Frazier steunen op een levensgevaarlijke linkse hoek. De leefwijze van beide- grootmeesters van de handschoen garandeert een optimale conditie. De activiteiten van Frazier als bandleider oefenen daarop geen in vloed uit want naar zijn zeggen is het „een ideaal middel om le re laxen". Sterke drank en nicotine zijn bij beiden totaal uit den boze. Het enige verschil ds de uitingen maar buiten: Clay druk en denigre rend ten opzichte van zijn tegen stander, Frazier de kalmte zelf die bijna niet spreekt over zijn aan staande gevechten. Maar in de Verenigde Staten slaat de weeg schaal met prognoses toch door naar de kant van Clay. Wat talent betreft ontlopen de twee elkaar bitter weinig, hoewel naar voren wordt gebracht dat de stoot van Frazier verwoestender is dan die van Clay. Maar de ontwikkeling van Clay is meer op „wetenschap pelijke wijze" benaderd Trainer Anelo Dundee heeft zijn pupil in diens loopbaan geheel uitgeprobeerd. Hij heeft hem gezet tegenover sterke maar simpel bok- seinde krachtpatsers als Duke Sa- bedong. Hij gaf hem snelle tegen standers. Clay ontmoette erkend lastige pugilisten tegen wie het moeilijk was zijn eigen, snelvoeti ge stijl uit te buiten. En toen Dundee na een serie succesvolle duels twijfelde aan het incasse ringsvermogen van Clay, contrac teerde hij „beulen" als Mitaff en Sonny Banks die inderdaad Clay in de eerste ronde naar het canvas joeg. Met een linkse hoek, zo zul len Clay en Dundee zich nog her inneren. En die linkse hoek is het sterke wapen van Joe Frazier, die zich op zijn beurt zal herinneren dat Clay na zijn knock down tegen Banks met glazige ogen opstond en zulk een wilskracht opbracht dat hij Banks een ongenadige afstraf fing gaf. „Als Frazier hem in het nauw drijft, wordt Clay het gevaar lijkst", is een van de schaarse uitlatingen die Dundee zich vlak voor het gevecht permitteerde. Want ook hij weet dat het een open gevecht is waarbij, zoals in voorgaande duels wel het geval was, de winnaar op geen stukken na bij voorbaat is aan te wijzen. mt u ook eens kijken naar 6e ukenshowroom in Nederland •stellingen van meer dan 350 nten. Tevens tonen wij diverse i deuren. edrijf A. BAKX EN ZN. I eukens, kasten en deuren j )EEL 4 - ROOSENDAAL Tel. O16501 vonds geopend tot 9 u. Zaterdag*J „IIPHOL (ANP) Zonder jas Jet weinig bagage is gistermid- I de 62-jarige Nederlander W. |cli, die begin van dit jaar in J1 wegens spionage-activiteitcn jaar gevangenisstraf werd ver geld, via Parijs op Schiphol te- fkeerd. „Technisch gezien had- |de Israëliërs wel gelijk", zo |de hij bij zijn aankomst. Jr praktisch gezien had ik nog I °P mijn kerfstok. Ik kwam n.I. ln in Tel-Aviv en had nog gedaan". ging naar Israël om daar als '°g een onderzoek in te stellen kif Afhouding tussen Arabieren "den". zo formuleerde hij het. jmgd op wiens verzoek hij dat «j wilde gaan instellen, ant- lae hij; „Op verzoek van een aantal Arabische vrienden van mij in Parijs". Verder wilde hij over die vrienden niets bekend maken. Ruysch verwees de geruchten vol gens welke hij vroeger communist zou zijn geweest of sympathieën zou hebben gehad voor de NSB naar het rijk der fabelen. „Ik ben a-politiek", voerde hij aan, „en ik heb van 1937 tot 1954 in Argentinië gewoond, dus hoe kon ik mij nu met de NSB bemoeien?" Desgevraagd beaamde hij dat hij geen vriend van Israël was. „Ik vind het van groot belang dat de Palestijnse kwestie wordt opgelost", zo betoogde hij. „Tenslotte ishet hun land. Er is in 1948 een enorme vergissing begaan. Naar mijn me ning zitten de Palestijnen, die iii Israël bijna een vijfde van de bevol king uitmaken, in precies hetzelfde schuitje als de gekleurde Zuidafri kanen. In Israël heerst ten opzichte van de Palestijnen n.I. ook een poli tiek van apartheid, die in niets van die van Zuid-Afrika afwijkt. De Pa lestijnen worden er behandeld als tweederangs burgers". Willem Albert Ruysch werd 1,5 jaar geleden, toen hij uit Parijs per vliegtuig in Tel Aviv aankwam, ter stond gearresteerd. „Ze zijn in Is raël natuurlijk ten aanzien van de beveiliging van eigen land uitermate op hun hoede", zo vertelde Ruysch. „In een normaal democratisch land zou ik voor wat ik wilde gaan uitvoeren niet zijn gearresteerd. Ik was in het begin dan ook wel ver ontwaardigd, maar tenslotte ben ik er aan gewend. Ze hebben me tot enkele weken geleden toe in voor arrest gehouden. Daarna ben ik we gens samenzwering tegen de veili- heid van de staat tot de minimum straf van 5 jaar, die daarop staat, veroordeeld. Ik ben beslist heel fat soenlijk behandeld. De advocaat, die mij op het vlieveld arresteerde, een soort veiligheidsagent, was ui termate beleefd tegen me ©n stuurde me wel sigaretten". Hij meende dat hij dankzij de bemiddeling van de Nederlandse ambassade was vrijgekomen. Desge vraagd deelde hij mee gehuwd te zijn. Zijn vrouw en 12-jarige doch ter wonen naar zijn zeggen nog steeds in Buenos Aires. Mogelijk zal hij hen naar Nederland laten over komen. „Dat ik spionage voor de Russen zou bedrijven is geleuter", ging hij voort. „Natuurlijk heb ik geen jas bij me. want ik ging immers 1,5 jaar geleden naar het hete Israël toe". Zijn blauwe confectiepak ver toonde vele kreukels. „Middelen van bestaan? Maakt u zich geen zorgen, ik heb er nog nooit zonder gezeten", besloot de beer Ruysch. RUYSCH WARSCHAU (AP) De Poolse r.k. primaat Wyszynski heeft zijn bisschoppen hoop gegeven voor de verwachting dat hun betrekkingen met de communistische staat „lang zamerhand genormaliseerd zullen worden", zo is gezegd in een com muniqué dat gisteren door het bu reau van de kardinaal werd uitgege ven. Deze verklaring werd uitgegeven nadat Wyszynski twee dagen eerder overleg had gepleegd met de Poolse premier Pjotr Jaroszewies in een poging om de betrekkingen tussen kerk en staat te verbeteren. De belangrijkste uitspraak in het cummuniqué van het episcopaat luidde: „In het licht van het verslag van de kardinaal, bestaat er hoop dat de betrekkingen tussen kerk en staat langzamerhand verbeterd zul len worden". Wyszynski heeft gisteren verslag uitgebracht van zijn gesprek met Jaroszewicz op een vergadering van het episcopaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op zestien mei is het 25 jaar geleden dat Nederland en België een cultureel verdrag sloten. Tussen april en oktober dit jaar zal aan de herdenking hiervan uitvoe rig aandacht worden besteed. Ruim 200 manifestaties in beide landen zullen in het teken staan van de cul turele uitwisselingen. Daarnaast zijn er een aantal activiteiten die speci aal ter herdenking van het verdrag worden georganiseerd onder toeziend oog van de gemengde Belgisch-Ne derlandse commissie tot uitvoering van het verdrag. Voor de herdenking is van Nederlandse zijde vier ton uitgetrokken. In de eerste jaren van het verdrag lag de nadruk op uitwisseling e- samenweriking op gebied van kunst met een grote k en op wetenschap pelijk terrein. De laatste jaren wordt meer aandacht besteed aan volks ontwikkeling in de ruimste zin en aan jongerencontacten. Dit vertelde drs. L. v. d. Laar, burgemeester van Ber gen op Zoom en voorzitter van de gemengde commissie, donderdag in Den Haag, waar de commissie haar plannen ontvouwde voor de nieuws media. Naast culturele samenwerking is er in de 26 verdragsjaren veel bereikt op gebied van wederzijdse erkenning van diploma's. De gemengde commis sie heeft zich nu speciaal geworpen op wederzijdse erkenning der rech ten om een bepaald beroep uit te oefenen, de z.g. Effectus Civilis. De bedoeling is dat iemand die in het ene land gerechtigd is het beroep van arts, advocaat, leraar, architect e.d. uit te oefenen, dat automatisch ook mag in het andere land. Brieven vooi deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publicatie van brieven (verkort of onverkort) berekent nier dat de redactie het in alie gevallen eens is nn-« houd, c.q. strekking. Het zal u misschien verbaasd heb ben dat de KVP, ARP en CHU de uitnodiging van PvdA, D'66 en PPR hebben aanvaard om te gaan praten. U moet dan wel bedenken dat KVP, AR en CH niet anders kunnen, want dan zouden ze hun linkervleugel verliezen. Zolang ze maar goed tus sen alle hindernissen door blijven manoeuvreren - en dat kunnen ze na lange ervaring heel goed - stellen ze rechter- en linkervleugel gerust en loopt er niemand weg. Vreemder lijkt het u misschien dat de PPR de uitnodiging aan de confessionelen mede heeft onderte kend. Het is toch algemeen bekend dat KVP, AR en CH enerzijds en de PPR, die zich van hen heeft losge maakt, anderzijds, sinds 1968 als water en vuur tegenover elkaar stonden en nog staan. Maar mis schien is dat zo vreemd nog niet. De PPR had in 1968 een doel en dat heeft ze nog. Zij komt op voor alle achtergebleven groepen in Neder land en in de hele wereld. Zij is solidair met hen en wil voor hen een rechtvaardiger samenleving rea liseren. Dit alles wil de PPR niet met doekjes voor het bloeden, zoals KVP, ARP en CHU, maar op radica le wijze.. Een middel om haar doel te bereiken is de progressieve con centratie (PvdA, D'66, PPR), maar het kan ook betekenen samenwer ken met de confessionelen mits zij bereid zijn om vóór de verkiezingen tot bindende afspraken te komen en het progressieve program van „links" te aanvaarden. De PPR had en heeft een doel; deear gaat het om: dat moet zo snel mogelijk be reikt worden. Daarom zal de PPR beslist in de regering moetenkomen, want met nog eens vier jaar opposi tie (lees: vechten tegen de bierkaai) komen we er niet! RIDDERKERK (Z-H) A. J. Broekhuizen, (sekr. PPR-Ridderkerk), P. H. A. Rijsmus, (voorzitter PPR- Ridderkerk) SANTIAGO (RTR). De Chi leense regering van de linkse presi dent Salvador Allende heeft bekend gemaakt, dat er 'n „anti-patriottische samenzwering" bestaat om een vlot verloop van de naasting van de ko permijnen van Chili te saboteren. In een verklaring van de minister van mijnbouw, Orlando Canturias, wordt het merkwaardig genoemd, dat de betrokken maatschappijen te gelijk met allerlei financiële en technische problemen te kampen hebben gekregen, waardoor de nor male productie in gevaar dreigt te komen. Eerder had die regering al gesproken van een internationaal complot om die koperprijs te verla gen. DEN HAAG (ANP) Een com missie, die door de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk was ingesteld, heeft de 1245 klachten uit de 254 brieven, die de VARA-ombudsman, drs. M. van Dam, werden gestuurd, geanaly seerd. Relatief vaak werden klach ten geuit over inhouding van zak geld, mishandeling en uitschelden door personeel, en ernstige nalatig heid bij de verpleging of verzorging van hulpbehoevende bejaarden. Dit blijkt uit het rapport, dat het Nederlandse instituut voor maat schappelijk werk onderzoek (NIMA- WO) heëift uitgegeven, en dat door de staatssecretaris aan de Tweede Kamer aangeboden is. In het rapport worden enkele mo gelijke oorzaken genoemd voor situ aties, die tot klachten aanleiding kunnen geven. Hierbij zijn: het nij pend personeelstekort, technische gebreken van de inrichting, onvol doende capaciteit van de erkende verpleeginrichtingen, het opne- mingsbeleid van sommige niet-com- meroiële bejaardenoorden, en onvol doende aanbod van goede verzor- giingsbedden, waardoor men is ge dwongen zijn intrek te nemen in tehuizen, die als slecht bekend staan. Voorts zijin mogelijke oorza ken: verouderde opvattingen bij de directie, personeel en bestuur en onvoldoende mogelijkheden tot in spectie. De aanbevelingen tot verbetering. die in het rapport worden aangege ven, hebben betrekking op het func tioneren van de inspectie, op de regeling van o.m. financiële rechten en verplichtingen, op voorlichting aan bejaarden, op stimulering van bezoek, vooral aan bejaarden zonder familierelaties, op het melden van g vn"-n van vermoedelijke demen tie aan de inspectie van de geestelij ke volksgezondheid en op de oplei ding en selectie van liet personeel. Uit het onderzoek blijkt voorts., -i? naar verhouding weinig brieven, n.I. maar 17 procent, afkomstig is maar 17 procent, afkomstig is van bejaarden zelf. Dertig procent was sjhreven door naaste familieleden. 7 pet. door (ex) personeelsleden en 13 pet. was anoniem. Een kwart van de briefschrijvers vermeldt, zich eerder met hun klachten tot diverse instanties te hebben gewend. De geuite klachten betreffen 213 inrich tingen in ons land, wat ongeveer tien procent van het totaal aantal inrichtingen is. In een kwart van de brieven is sprake van angstgevoelens in eni gerlei vorm: angst om klachten te uiten tegenover familieleden, perso neel, directie en bestuur, en angst voor „overplaatsing" en „uitzetting". Absoluut en relatief hadden meer klachten betrekking op commerciële bejaardenoorden dan op niet-com- merciële bejaardenoorden en erken de verpleeginrichtingen. De aard van de klachten was voor alle types van instellingen nagenoeg geljüb

de Stem | 1971 | | pagina 15