iMflilLT ERCIEEL land :eid n.v. landbouw legt eisen op tafel Boeren loeien Mansholt uit AMERIKA ZAL NIET DWINGEN VS afschilderen als barbaar mag niet met rijksgeld Kettingbotsing eist drie doden Q PLEEGOUDERS IN RIJ VOOR VONDELING I )e^e|Hd renault Nixon over regeling Midden-Oosten DOOR MIST VERRAST Artis krijgt nieuw TRIUMPH binnenland buitenland N D E N Hobilist, lïjden. "ige, pl-stijl - motorische u van |e modellen szen, volledig sen man, 11100-6100 MINISTERRAAD eommenlaar bemaal schuldig Destructief )ruk op Israël IN ZUID-LAOS: Zuicl-Vietnam bereidt nieuwe aanval voor Wettelijke regeling kinderdagverblijven VOOR BURGER LUCHTVAART Verbod in maak op super- soon vliegen KORT GEDING OM SUBSIDIE: J NI 'T APPèL OP BONDEN Onrust groeit onder kantoor mensen PTT Politie speurt nog naar moeder Koninklijke familie naar Luxemburg SLECHTE SPIJSVERTERING? ing in Renaults geen vloer. Extra ruimte r vlakke vloeren. - 12 stationcar. Ruim It is. Extra ruim om- is. Een nieuwe zij- ault. U rijdt als op uit. Te zien in onze |in onze showroom.- op de fabriek tegen TECTYL-ML. H158- 1497 |0 - 3698 12432-4462 B52 en groot concern met als U een opleiding of gelijkwaardig, en kennis van het Engels (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Hogere prioriteit [voor het landbouwbeleid, recht vaardiger landbouwprijzen, bete- hc bcdrijfsfinanciering en billij ker fiscaal regime voor de zelf standigen en afschaffing van de (concurrentievervalsing in de EEG. Dit zijn de eisen die de Neder landse landbouw voor de komende kabinetsperiode gisteren op tafel leeft gelegd. Dit alles onder het Jiolto: „Boeren en tuinders willen kok welvaart". Zo'n 1500 afgevaar digden van de 150.000 tuindersgezin- Icn die tot de Nederlandse landbou- koranisattes behoren, hadden gis termorgen de kou getrotseerd om in arnhem deze eisen kenbaar te ma in een weliswaar verwarrende, laar door het bevriezen van de aterleiding slecht geaccommodeerd [usis Sacrum luisterden zij naar hun lormannen en namen ze vervolgens ai resolutie en een meerj apenpro- amma aan. Deze zijn aan de kandidaten voor [e nieuwe Tweede Kamer toeigezom- ji. De resolutie constateert dat het steedbare inkomen en de leven- imstandigbeden van het agrarische >zin steeds sterker achtergebleven jjn bij de groei van de welvaart en relzij n in Nederland. Men stelt dat land- en tuinbouw voor onze itionale economie onmisbaar is r de werkgelegenheid (16 pro- Bi) en voor de export (25 pro mt). Verder speelt de landbouw 31 belangrijke rol in het niimtebe- fir. „We zij het getreuzel Iangzainer- md beu". „Wil men de zelfstandige idernemer uitroeien?". Dergelijke men in de toespraak van ir. Knot- irus, voorzitter van het Landbouw- diap, leidden in de stampvolle zaal [an Musis Sacrum tot opgewonden lejuichrngen uit de hoek van de mgeren. Geloei (vooral wanneer de naam lansholt viel), getoeter en hravoge- lep wisselden het normale applaus De climax was een spreekkoor et de leus: „Een, twee, drie, vier, imt er nog wat van". Drs. Zijlstra. irzitter van het samenwerkdrngsor- fln van de drie centrale landbou- irganiisaties en voorzitter van de christelijke boeren- en tuindersbond. vatte dit op als 'n aanmoediging voor de leiding van de landbouwactie Een teruggang van het inkomen van 23 procent in twee jaar tijd zo rekende een veehouder zijn collega's de situatie voor. Hij noemde de EEG-voorstellen onaanvaardbaar Namens de 125.000 veehouders in Nederland stelde hij de eis dat de prijzen zonder enige concessie aangepast zullen worden aan de ei sen van de georganiseerde Europese Een greep uit de demonstratieve bijeenkomst van boeren en tuinders in Arnhem. Een groep pluimveehou ders was er met een bord dat de vorm had van een kip waarop geen bijster gunstig beeld werd gegeven van de winsten van het pluimvee- bedrijf. 1 e zegswijze „de misdaad loont niet" kan maar beter worden pgeborgen in het archief van de opgeloste misdaden. Het aantal pnkovervallen blijft immers in Ne erland toenemen. In de eerste twee aanden van dit jaar is, zoals wij eze week meldden, al voor ruim DO.OOO gulden gestolen. Van dit |'d is slechts een schijntje weer jrecht. Sommige mensen (erg weinig nog) lorden verontrust door deze toena- r van criminaliteit. Hoe is dat mo- pliik, vragen zij zich af. I De criminoloog van Weringh uit Jrnsterdam weet hef precies: de pers is de schuld. Door de grote publiciteit ^nd de overvallen en door het steeds jreer vermelden, dat bankbedienden et gevraagde geld zonder meer Begeven worden, aldus drs. van Jeringh, bepaalde figuren als het [8re bitgenodigd om hef ook eens gaan proberen. Barre onzin. Als de kranten zou- |en zwi|gen over de bankovervallen |j er h'er in een minimum van Pricago-toesfanden bestaan. Niet i°brnalist is hier de schuldige. H' zijn de directies van banken, die 9e'd over hebben voor bevei- jl'ngsmaatregelen. Dat zijn de ver- peringsmaatschappijen, die de ri- °-premies voor de banken niet ver- P9®n. Schuldig zijn wij in een pder verband in feite allemaal at wij de (onderbezette) politie- arpsen de manschappen en midde- jn onthouden die nodig zijn om e erland onaantrekkelijk te maken 30r het nationale en internationale ™tisme. sitie gemanoevreerd. Het lijkt er op alsof de Israëli's door hun halstarrig- heid de weg naar onderhandelingen en dus naar een duurzame vrede blokkeren. De kaarten liggen echter iets an ders. Terugtrekken op de oude gren zen betekent Israël onverdedigbaar maken. Dagelijks geconfronteerd met het revanchisme van de Arabische landen en vervuld met de onuitwis bare herinneringen aan progroms en Endlösungen kunnen de Israëli's deze concessie eenvoudig niet opbrengen. Het zou gelijk staan met zelfmoord. Israëls belangrijke bondgenoot, de Verenigde Staten, denkt daar anders over. Amerika heeft rust nodig in het Midden-Oosten omdat het de handen vol heeft aan de onrust, die het in het Verre-Oosten heeft veroorzaakt. De Amerikaanse buitenlandse poli tiek heeft slachtoffers genoeg ge maakt. De Israëli's passen er voor het volgende slachtoffer te worden. Ge lijk hebben ze. MANSHOLT landbouw. Namelijk zes procent, voor de melk en 10 procent voor het vlees. Aan dfe ministerraad werd een telegram verzonden met de tekst: ,,De drie centrale landbouworganisa ties in bijzondere vergadering bij een, verontrust over de voorstellen van de Europese Commissie, met name te-n aanzien van de prijzen, dringen met kracht aan op verbete ring overeenkomstig de voorstellen van de Europese georganiseerde landbouw". SAIGON (AP) Zuid-Vietnam heeft gisteren een troepenmacht van meer dan 1000 man samengetrokken in de buurt van Sepone als voorberei ding voor een grootscheepse aanval op de stad en de landingsbaan op 3 km ten westen van het centrum van de Ho-Tsji-Minh route in Zuid-Laos. In Saigon werd vernomen dat Ame rikaanse helikopters Zuidvietnamese versterkingen hebben aangevoerd tot op 5 km van Sepone en dat men van plan is een aanval uit te voeren op dit knooppunt in de Ho-Tsji-Minh route op 40 km ten westen van de Zuidviet nameses-Laotiaanse grens. DEN HAAG (ANP) Staatssccre taris mr. H. J. van de Poel van CRM heeft het voornemen een vooront werp van wet te publiceren inzake een wettelijke regeling voor kinder dagverblijven. Bij dit ontwerp worden de belang rijkste punten gepubliceerd uit de adviezen, welk zijn gegeven door de gezinsraad, de nationale raad voor maatschappelijk welzijn, de vereni ging v-an Nederlandse gemeenten en de werkgemeenschap kindercentra in Nederland. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen de par tijen in het Midden-Oosten geen regeling opleggen. Het is aan Is raël en de Arabische landen zelf een overeenkomst te bereiken. Dit zei president Nixon gister morgen tijdens een door radio en televisie uitgezonden persconfe rentie in Washington. Nixon zei dat Washington natuur lijk alles zal doen om de partijen er- tóe te bewegen te gaan praten. In dit verband deed hij een oproep tot de leiders in Tel Aviv te willen begrij pen dat hun veiligheid beter kan worden beschermd en gewaarborgd door de grote vier dan door de voort durende bezetting van de Arabische gebieden, die tijdens de juni-oorlog van 1967 werden veroverd. Zoals gemeld loopt morgenavond het Egyptisch-Israëlisch bestand aan het Suez-kanaal af. DEN HAAG (ANP) Het is de bedoeling van minister Bak ker (Verkeer en Waterstaat) om in het hichtverkeersreglement te bepalen, dat het supersoon vlie gen met burgerlijke vliegtuigen boven Nederland wordt verbo den, met dien verstande dat van dit verbod onder nader te stellen voorwaarden ontheffing kan worden verleend. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meege deeld. VAN GEND EN LOOS beeft derlandse primeur van een talenpracticum voor zijn werknemers. Het is gebouw oplegger die f 20.000 kostte, er aan de lesapparatuuv en lijke een nog groter bedrag steed. de Ne rijdend Turkse in een terwijl derge- is be- J-j?r9en '°opt het bestand in Het rhaH e"'®osten af- Naarmate die dag l 6 IS de druk op Israël groter en orn toe te geven aan de LrVan de Arabische landen en ■idf? te,fre.'<'<en u'f de gebieden, die de juni-oorlog van 1967 wer- veroverd. 5r>k zij een bekwaam gespeeld ■fanatiek spel van de nieuwe MenhiM-15 pres'der|t is Israël op het r 'k in een wat geïsoleerde po- Jn Engeland zit de industrie niet ai- leen letterlijk maar ook figuurlijk op een eiland. In Engeland volgt de ene stakings golf op de andere. Die stakingen ont wrichten de economie op een dusda nige wijze, dat de export achteruit holt, ondernemers niet meer in Enge land durven investeren (Ford!) en de werkloosheid van dag tot dag groter word*. Een of andere Marcuse-ling zal nu wel roepen dat dit altes de schuld is van het establishment, van de geves tigde orde. Ergens is het juist. Zo lang de big business er nog vanuit gaat, dat het commando van een garderegiment iemand automatisch geschikt maakt voor een topfunctie in het bedrijfsleven, blijft het in dustriële leiderschap in Engeland als geheel onder de maat. Maar ook de vakbeweging gaat niet vrijuit. Harde loononderhande lingen: vanzelfsprekend. Maar als een van de onderhandelingspartners zich niets gelegen laat liggen aan het algemeen belang, loopt de zaak in het honderd. Engeland is een voorbeeld gewor den van destructieve vakbondspoli- tiek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er mogen best met overheidsgelden aanvallen worden gedaan op bevriende staten of de regering. Maar het gaat om de ma nier waarop. In de congresmap voor het jongerencongres over kolo nialisme gebeurt dat op een manier die voor de regering onaanvaard baar is. Onaanvaardbaar zijn de beschuldigingen dat de Verenigde Staten barbaars optreden in Vietnam, dat NAVO-partners (Portugal) moorden plegen in Angola, dat de bevriende staat Zuid-Afrika moordt, dat minister Bakker valse voorstelling van zaken geeft (over Suriname en Antillen), dat minister Udink onder het mom van ontwikkelingshulp steun geeft aan het Westerse bedrijfsleven. Dit betoogde gisteren de landsadvocaten mr. C. Beelaerts van Blok land in het kort geding dat het NKIJ had aangespannen voor de Haagse rechtbank om de beloofde en al deels betaalde subsidie van de minis ters Luns (Buitenlandse Zaken) en Klompé (CRM) te krijgen. Recht bankpresident mr. J. Slotemakex zal uiterlijk volgende week vrijdag uitspraak doen. Mr. Beelaerts onderschreef de stelling van mr. Luns dat het NKIJ had kunnen weten dat er geen subsidie zou worden gegeven wanneer tevoren bekend was in welke richting de manifestatie zou gaan. Mr. M. Rood, pleiter voor het NKIJ, bestreed dat. Hij wees erop dat de beide ministeries in september bij de subsidie-aanvraag een overzicht van de plannen hebben gehad. Het dodelijk ongeluk bij Jutphaas dat drie mensen het leven kostte. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/ALMELO Drie mensen zijn het slachtoffer ge worden van een kettingbotsing, die gistermorgen in dichte mist plaatshad op de autosnelweg Utrecht-Den Bosch, tussen Vianen en Jutphaas. Het zijn de 45-jarige R. Zijl uit Spakenburg, het 13-jarige meisje H. M. Ruizendaal uil Bunschoten, dat bij hem in de auto zat, en de bestuurder van een andere auto, de 37-jarige P. II. van der Horst uit Maarsen. Toen de botsing tussen deze twee auto's plaatshad, was de mist zo dik, dat er een zicht was van slechts enkele meters. Bij de botsing waren nog vier andere auto's betrokken. Door liet onge luk was de weg urenlang ver sperd en ontstonden er kilome terslange files. Door de uiterst verwarrende si tuatie kwamen later bij Vianen nog een groot aantal auto's met elkaar in botsing. In totaal liepen 26 auto's schade op. Negen per sonen raakten gewond. Op de weg Vianen-Lexmond en Den Bosch-Arnhem deden zich eveneens ongelukken voor. Gistermiddag is in Wijk en Aal burg het 6-jarige meisjes M. van Daggelder onder een vrachtauto terechtgekomen en op slag ge dood. INDONESIë heeft de prijs van zijn ruwe olie voor Japan met ongeveer 30 procent verhoogd, zo meldt An- tara. Een hogere prijs zal ook wor den gevraagd van de andere olie im porterende landen, zoals de Ver enigde Staten. IN VENEZUELA zijn de ontvoerders gearresteerd van de 13-jarige Leon Jaocobo Taurel, de zoon van een multimiljonair. De jongen was de dag tevoren vrijgelaten, nadat zijn vader de losprijs van 900.000 dollar had betaald. Het bedrag werd terug gevonden. WILLEM VAN OTTERLOO, dirigent van het Residentie Orkest, is de func tie van chef-dirigent van het Sydney Symfonie Orkest aangeboden. De heer Van Otterloo heeft dit aanbod geaccepteerd. DE BRITSE regering heeft aangebo den een gezamenlijke onderneming met Lockheed Aircraft Corp. op te richten, om het project van de Rolls- Royce RB-211 motor voor de Lock heed Tristar-luchtbus te redden IN MOSKOU hebben twee mannen gisteren de Russische jood Mikhail Spiwak opgepakt en in een auto weg gevoerd, toen deze in gezelschap van een Amerikaanse journalist in het centrum van Moskou een wandeling maakte. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De onrust onder de kantoorambtenaren van de PTT is toegenomen. Zij menen dat hun appèl op de bonden hun salariseisen beter te steunen geen effect heeft gehad. Volgens de kantoorambtenaren zet ten de bonden zich praktisch alleen in voor de belangen van het uniform- dragend personeel. De kritiek uitte zich het eerst in Tilburg. De onrust is daarna overgeslagen naar ambte naren van de PTT-kantoren in Breda. Eindhoven, Den Bosch, Zoetermeer, Delft, Gorkum, Zutphen, Doesburg, Wageningen, Velp, Schijndel, Oss, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Onlangs gevormde „Comité Pr. Bernhard 60 jaar", dat de prins ter gelegenheid van 60ste verjaardag namens het Ne derlandse volk 'n geschenk wil aan bieden, heeft na ('verleg met hein besloten de gelden 'die zullen worden ingezameld te bestemmen voor een nieuw olifanttehuis in Artis. DEN HAAG Rechercheurs van de Haagse politie zijn nog druk bezig met het onderzoek in de buurt, waar eergisteren een le vend vondelingetje werd ontdekt. Men is ervan overtuigd dat iemand in de omgeving van de Meppeiweg of de Wezelrade meer afweet van het jongetje dat nauwelijks een uur na de geboorte in de sneeuw werd achtergelaten. Zoals gemeld was de baby, die ruim zeven pond woog, gehuld in een dekentje en een plastic tafelkleedje. De politie blijft ook scherp uit zien naar een kleine gezette vrouw, die enige tijd voor de vondst volgens ooggetuigen in de buurt van het transformatorhuisje met een rode kinderwagen zou zijn gesignaleerd. Achter dit huisje ontdekte de stukadoorsvrouw Tini Otterspoor van de Wezelrade bij toeval het verkleumde huilende kindje. Deze vrouw zet alles op alles om het naamloze kind te adopteren. Zij is niet de enige, want uit het hele land hebben zich inmiddels al mensen gemeld die de baby dol graag in hun gezin zouden willen opnemen. De toestand van de von deling is intussen uitstekend. Het jongetje wordt in het ziekenhuis aan de Zuidwal door de verpleeg sters meer vertroeteld dan wie ook. Al zou de moeder van dit kind zich bekendmaken, dan is het nog maar de vraag of zij haar zoon krijgt toegewezen. Een rechterlijke beslissing zou dat moeten uitma ken. Mocht de moeder spijt krij gen van haar daad en zij zou zich melden, dan volgt een arrestatie. De secretaris van de raad van kinderbescherming mr. J.J. Brob- bel zei ons dat voor het kind de beste oplossing gezocht zal worden. Na het ziekenhuis zal het jongetje enige tijd in een kindertehuis moeten blijven in afwachting van zijn eventuele opneming in een adoptiegezin. „Zolang er nog geen aangifte is gedaan is het een tech nisch moeilijke zaak om al be moeiingen met het kind te hebben. De te volgen procedure is ook afhankelijk van het politieonder zoek. Maar de uiteindelijke be stemming is, zolang de vader of moeder niet boven water komt, dat het in een geslaagd gezin terecht komt. Wij prefereren dat in ieder geval boven een tehuis", aldus mr. Brobbel. Formeel heeft mevrouw Otter- spoor, die het kindje ontdekte, een voorrecht op anderen die hem graag zouden willen adopteren. Het is nog niet bekend wanneer de vondeling bij het stadhuis aan gegeven zal worden. Dat is afhan kelijk van het politieonderzoek. Na ifsluiting ervan zullen de resulta ten de officier van justitie berei ken. Deze zal dan de naam bepa len. Er is geen termijn waarbinnen een en ander zich moet voltrekken. De aangifte zal te zijner tijd in dat geval gedaan worden door de chef van de burgerlijke stand van Den Haag, mr. J. Breedveld. i/ Nu moet ik eerlijk toegeven, dat het weer er niet naar is, maar ik wil het toch even hebben over het modeverschijnsel, dat onder de voor Nederlandse begrippen idiote naam „hot pants" zijn, of harar intrede aan het doen is. Wat minstens even grote flauwe kul is, dat de „Nederlandse" verta ling in „shorts" die je hier en daar ook wel tegenkomt. Waarom toch zo moeilijk doen, vriendinnen? Waarom die dingen niet in alle onbevangenheid, die nog in ons is, b.v. „hete broekjes" genoemd? Dat is niet van mij. Ik heb het dezer dagen ergens zo horen noemen, maar ik weet niet waar. Overigens zie ik dat „hete" ook zeer betrekke lijk, want in een lange broek kun je het ook warm krijgen. Nee, voor mij is het gewoon een broekje, dat af hankelijk van de vorm der uitste kende benen zeer wel mooi kan wezen, maar dat in feite gewoon de superkorte minirok is, de welke om nogal voor de hand liggende „cruci ale" redenen verbroekt is. Hoe dan ook, de eerste fatsoens rakkers zijn reeds opgestaan, en wel tegen twee meisjes van 15 in een- Belgisch internaat (hoe loan het an ders) die dezer dagen in het ge noemde broekje in de klas versche nen. Het mocht niet. Intussen zijn ook onze boeren boos op de barricaden geklommen. Ze zijn nu eens niet kwaad op het weer, maar op mannen als Sicco. Die Mans-holt te hard door. vinden ze. Toch maak ik Sicco niet de door draver van de week. Ik aarzel wat dat betreft tussen de winterse nako meling, die onz zo heeft verrast, en de boze kabouters in de Amster damse Raad. Omdat het meestal rechts is dat doordraaft, lijkt mij er alles voor te zeggen om links nu eens te onder scheiden. Dus de stinkbom-gooiende kabouter is bij deze dè doordraver. Een figuur die ook in aanmerking was gekomen maar ja, die komt weer van rechts is minister Polak met zijn opmerking deze week in de Tweede Kamer over het beperken van het aantal commissariaten per persoon. De minister was daar fel tegen, omdat, zei hij, als je een dokter zoekt, je ook niet naar een man met één patient gaat. Nu vind ik het van een WD-er verdacht vreemd, dat hij het be drijfsleven vergelijkt met een hoop patiënten (dus min of meer zieken), verder heeft hij gewoon Po-lak aan meer democratie. Het dekolonisatiecongres lijkt zelf nog op een kolonie. Bij gebrek aan zwarte negertjes zoekt de blanke regering nu zwarte schapen. Voor het overige is de Vastenactie 1971 een kwestie van mentaliteit. En dan van giro 5850-Utrecht. Een prettig weekeinde verder: zon der hetebroeken-weer. MERIJN DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zullen, vergezeld van prinses Beatrix en prins Claus op uitnodiging van de groothertog en groothertogin van Luxemburg van 24 tot 26 mei 1971 een staatsiebezoek aan Luxemburg brengen. (ADVERTENTIES) voor tijdelijke kantoorkrachten BREDA-Joris Helleputtestraat 15 Tel. 01600-48516 sedert 1947

de Stem | 1971 | | pagina 13