Henco Baars door weging uitgeteld Krekels vierde in Ronde van Indre AJAX-CELTiC 'Met Jimmy niets te beginnen...' VOETBAL ALLEEN IS NIET ZO LUCRATIEF Wilskracht bleef niet onopgemerkt Lichtwelter Van Eek openbaring Miljonair in de mist TON KOOMEN Krijtlijnen Grote mond gezocht Lippens toch bij RW Essen Gazelle weer naar Spanje sport VERBAZING BESSEMS WINT Johnstone heeft zich van hallenjongen omgewerkt tot een fameuze dribbelaar. Een speler van wereldklasse, die niet alleen zelf scoort, hijaar ook optreedt als doelpunten-voorbereider, Jimmy Johnstone door VRIJDAG 5 MAART 1971 (Van ome sportredactie) EINDHOVEN De rentree van Henco Baars, de bokser, die tever geefs naar de Olympische Spelen in Mexico reisde na het bekend wor sen van de uitslag van een hersen onderzoek, dat voor zijn vertrek in Nederland plaats vond, werd hij af gekeurd en mocht daardoor niet deelnemen is niet doorgegaan. De Amsterdamse barkeeper, gevreesd Hoor alle weltergewichten door zijn mokerharde slagen, die bij voltref fers een grote kans op k.o. beteke- nen, bleek bij de weging voor de halve finales van de Nederlandse kampioenschappen in Philips Jubi- leumhal te Eindhoven twee ons te Iiwaar Daarmee viel gelijk een van <ie te I verwachten hoogtepunten Baars [die bij de eerste ronde zijn tegen stander Van Kuyk niet zag verschij- Inen, zou tegen nationaal kampioen I Johnny van Sehaik uitkomen [weg. Voor Van Schaick zijn tegen- [stander kwam in Amsterdam ook niet opdagen betekent, het, dat hjj |voor een mogelijke prolongatie van [zijn titel slechts een gevecht heeft te leveren. Het publiek in Eindhoven beleef- |de trouwens nog een teleurstelling, |wamt de plaatselijke favoriet Henny |Thocmen, vorig jaar in .die finale itrand op de Fries Lolle van Hou- i .verscheen ook niet binnen de [touwen. De fors gebouwde stnaten- jer zou die strijd aanbinden met iHoltkaimp, miaar die bleek koorts I (griep) te hebben. Hij werd daarom Van Eek, de aanval overnam, teis terde hij het gelaat van Bok, die zoals ailtijd praktisch geen verdedi ging had, mat schitterende series en dubbelsloten. Een tegenstandier met minder incasseringsvermogen want dat is zeker een kwaliteit van Bok zou ongetwijfeld niet de volle tijd overeind zijn gebleven. Het verbaasde dan ook dat toch nog een jurylid Bok als winnaar geno teerd had. De 31-janige Anthony Richardson bereikte op gemakkelijke wijze de eindstrijd, de Haagse zwaar-welter ondervond nagenoeg geen tegen stand van die 12 jaar jongere Joop van Empel, die zijn carrière bij de amateurs zo imponerend startte miet een k.o.-zege op Jan Bonman en in Zwolle duidelijk baas bleef over de k.o.-specialist Janga. In zijn derde amateurpartij kwam de Nijmegenaar echter veel routine tekort om de gelijke van Richardson te zijn. Ri chardson sloopte zijn tegenstander voortdurend met en rechitsen op combinatie ui die praktisch liep van was bij de Nij< op de leve ■ofd, vaak in Van Empel, achterwaarts voetenwerk geen sprake Een openbaring was de jeugdige lickt-welter Tonnie van Eek, die [routinier Gerard Bok geen schijn [van kans gaf. De Amsterdammer was in het ge el niet bang voor de als immer es op de aanval zettende Bok. In eerste ronde wachtte Van Eek wat teveel af, maar de geringe pun- nachterstaind, die hij in die drie tauten opliep, maakte hij daarna :u:r.schoot3 goed. Hij ving de Rot terdammer iedere beer uitstekend iop met voortreffelijk counteren. Als TORONTO (ANP) Boks- promotor Vince Bagnato uit To ronto heeft twee kaarten van vijftig gulden voor een bioscoop, waar het gevecht Clay - Frazier rechtstreeks op het scherm komt, plus een rondrit in een door een chauffeur bestuurde auto door de stad uitgedoofd voor een grotere opschepper dan Cassius Clay. Als meer dan een kandidaat erin slaagt zich nog woordrijker te uiten in brallende grootspraak dan de bokser, wint degene met de grootste mond. bleef het antwoord schuldig. In die tweedie ronde probeerde hij kwaad geworden doordat zijn ge zicht in de vernieling was geslagen even het initiatief over te nemen, maar dat had voor hem een ave rechtse uitwerking. Hij krwam daar mee namelijk precies in het straatje van Richardson, die niet meer ach- ter zijn tegenstander aan hoefde te gaan, en zich in het lijf-aan-lijf- geveoht veruit de meerdere toonde. In de slotronide bood Van Empel wat meer verzet, maar dat verhinderde niet dat alle juryleden hem met vier puin/ben of meer verschil als verlie zer hadden aangeduid. Cor Eversteijn, vorig seizoen het grootste amateurtalent van Neder land genoemd, raakte zijn titel kwijt (hij was de eerste kampioen, die er niet in slaagde zijn titel te prolonge ren, In een van de beste partijen van de avond verloor de Rotterdamse kap persbediende van de Amsterdammer Henco Baars kreeg niet de kans om een rentree te maken in de boksring, aangezien hij bij weging twee ons te zwaar was NICE (ANP) In Nice zijn giste ren de eerste partijen gespeeld voor het Europees biljartkampioenschap anker kader 47-2. Jean Bessems won zijn partij tegen de Zwitser Gnyot in zeven beurten. De uitslagen: Robert Guyot (Zwits.) 128 7 75 18.28 Jean Bessems (Ned.) 400 7 205 57.14 Roland Dufetelle (Fr.) 400 .11 92 36,36 Alexandra Munoz (Sp.) 206 11 74 18,72 Dick Vos. Vos, die revanche kreeg voor de nederlaag, die hij verleden jaar in de eerste ronde tegen dezelf de tegenstander leed, gaf het hele ge vecht de toon aan. In geen enkele ronde had Eversteijn de gelegenheid volop in de aanval te gaan. Want Vos counterde uitstekend met stopstoten, dubbelstot enen series. Bijna alle haarzuiver geplaatst, scoorde Vos aan de lopende band. Vooral ook in het lijf-aan-lijf-gevecht was Vos veel be ter dan Eversteijn. Lichtgewicht Pier re Doornbos won duidelijk op pun ten van Zaandammer Narry Rodgers maar dat gebeurde minder overtui gend dan men van de nationale titel houder (vijf maal in successie) mocht verwachten. Slechts eenmaal kwam de linkse hoek eht gevaarlijkste wapen van de Bosschenaar goed door. Dat gebeurde in de eerste ron de. Rodgers werd vol op de kaak ge troffen en ging tegen het canvas. Dat Doornbos daarna geen succes meer had met zijn linkse was mede te wij ten aan zijn tegenstander, die de strijd veelal ontweek en herhaalde lijk afklemde, wat hem in de slotron- de op een openbare waarschuwing kwam te staan. HEIN GROOTHUIS ESSEN (ANP) Het lijkt erop dat Rot Weiss Essen het touwtrek ken om zijn topscorer Willi Lippens (zestien doelpunten, tweede op de Duitse productiviteitslijst) gaat win nen. In Essen werd gisteren door het bestuur van Rot Weiss bekend gemaakt dat de 25-jarige linksbuiten vermoedelijk nog deze week een contract voor drie jaar zal onderte kenen. Aanleiding voor de kersverse Ne derlandse international om bij Rot Weiss te blijven, na besprekingen met Ajax, Feijenoord en Henta BSC, is dat enkele bedrijven uit Essen, zoals een brouwerij en een verzeke ringsmaatschappij, zich bereid heb ben verklaard de gevaarlijke spiits- speler maatschappelijk te steunen. TOURS (ANP) De laatste etappe van de Ronde van Indre-et- Loire bracht, na een lange maar vruchteloze solo van de Fransman Le Bourhis, de vrijwel complete groep tegelijk aan de finish in Tours. De eindsprint van liet peloton was zo weinig overzichtelijk dat de jury alleen de winnaar van de etap pe, Eddy Peelman. durfde aan te wijzen. De apparatuur voor de fotofinish werkte ook niet en daarom besloot de jury een foto van de eindsprint te bekijken om het klassement van de laatste rit te bepalen. Ook die foto gaf geen uitsluitsel voor wat betreft de bezetting van de zesde plaats, maar tenslotte kwam de jury (Van onze sportredactie) OISTERWIJK De Gazelle-ploeg van Ton Vissers zal zaterdag niet deelnemen aan de Omloop van het Volk, de eerste wielerklassieker van het seizoen, maar terugkeren naar Spanje, waar de equipe onlangs een trainingskamp had en enkele wed strijden reed. Motivering van Ton Vissers: „Ik voel er niets voor mijn ploeg de Omloop van het Volk te laten doen met vrieskou, terwijl ze net drie weken in de zon hebben gereden. Ik wil mijn ploeg niet de vernieling in laten rijden. Laat de grote ploegen hun gang maar gaan. Ik ben zuinig op de mijne. Ik heb eergisteren een uitnodiging voor Spanje gekregen. En daar rijd ik onder deze omstan digheden veel liever". De Gazelle-ploeg gaat in Spanje deelnemen aan de Ronde van Fomo- sa, een tweedaagse etappewedstrijd in de omgeving van Oniil (bij Valen cia). Ton Vissers: „Ze hebben ons gevraagd, omdat we zo goed gereden hebben in Spanje. Als bewijs daar van heb ik veertien bekers thuis staan. Ze betalen vliegtickets voor het lijntoestel voor ons en ook het hotel komt voor hun rekening. Het kost ons geen cent", aldus de Oister- wijkse ploegleider, die uitermate te vreden iis over de voorbereiding van zijn formatie. tot de volgende uitspraak: 1 Peel man (Bel) 185 km. in 4 u. 55 min. en 1 sec., 2 Jochmans (Bel), 3 Claes (Bel), 4 Krekels (Ned), 5 Ronsman (Bel), allen dezelfde tijd ais Peel man. Door zijn vierde plaats in de laat ste etappe eindigde Krekels als der de in het eindklassement, waarvoor de afgebroken eerste etappe niet meetelde. Tijdens de laatste rit staakte Le Bourhis de strijd en ook Walter Godefdoot die last zei te hebben van een knieblessure, be hoorde tot de uitvallers. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Proust (Fra) 9 uur 24 min en 54 sec. op 25 sec.: 2 Ray mond (Fra), 3 Krekels (Ned), 4 Botherel (Fra), 5 Rouxel (Fra), 6 Jimenez (Sp), 7 Schleck (Lux), 8 Vanneste (Bel, op 41 sec.: 9 Zoete melk (Ned), op 56 sec.: 10 Peelman, 11 Claes, 12 Ronemans, 13 Dolman (Ned), 16 Van Beers (Ned), 21 de overige coureurs met uitzondering van: op 4 minuten 34 sec.: 35 Holst (Ned) op 15.56, 54 Rentmeester (Ned) en 55 Schepers (Ned). BOLOGNA (ANP). Een in woner van Bologna heeft de tot dusver grootste prijs uit de ge schiedenis van de Italiaanse voetbaltoto gewonnen: een be drag van 441.396.700 lire, dat is ongeveer 2 miljoen 550 duizend gulden. De man is echter onvindbaar, zodat het geld heim niet kan wor den uitgekeerd. Het is alleen be kend dat de gelukkige winnaar zijn lot kocht bij een sigarenzaak in de stad. Alles, wat de winke lier kon vertellen, was dat de man ongeveer 28 jaar was. Zijn naam was echter onbekend. Boksen De Japanse bokser Niroshi Kobayashi heeft gisteren in Tokio zijn wereldtitel in het lichrt- weltergewicht gehouden. Hij ver sloeg zijn uitdager, de Mexicaan Ri- eairdo Arrendondo, op punten. --MS De manier waarop hij zijn voetbalcarrière bij Celtic begon is typisch Schots. Hij kwam als ballenjongen. (Van onze speciale verslaggever) GLASGOW. „De vliegende vlo" is zijn bijnaam, maar hij heeft er een verschrikkelijke he kel aan. Jimmy Johnstone, is lie- I Vati onze speciale verslaggever) GLASGOW Van voetbal al- feoi kan men niet rijk worden in Schotland. Daarom hebben de Heeste spelers van Celtic er een taan bij. Zij zijn in vele gevallen eigenaar van een lucratief bedrijf, zoals een garage of een pub, zaken die altijd wel goed lopen, als men Populariteit bij het publiek geniet. zijn Johnstone, McNeill, Hood, [Lennox en tot voor enkele maan- Iten geleden Auld eigenaar van een I Pub, waar het bier rijkelijk vloeit Itot tien uur in de avond en zijn °San en Wallace garagehouders. I® Zoals bekend is de vriendschap sf> de (katholieke) Celticjans 12 (protestante) Glasgow Rangers- I"onhangers ver te zoeken. De riva- Ik M 's Sroot. Daar weet ook Celtic- I "'jspeler Hay van mee te pra- I Hay: „Je wordt vaak aange- I°P straat door de jans. Dat I ol ïCt erg' ak men tenminste niet Je persoonlijk wordt. Moeilijk- lil o da' nooit, alleen met |°f,.™"-Sers-aanhang botert hat niet Ialtijd even goed.. Jock Stein heeft er voor gezorgd dat zijn spelers een goede baan hebben. ver gewoon Jimmy Johnstone. Een merkwaardige knaap, de ros sige topspeler van de Celts, die tegen Ajax ongetwijfeld van de partij zal zijn. Hij behoort tot de sterren van de Glasgow-formatie, die zijn tegenstanders dol weten te draaien. Johnstone is ongetwij feld de grote uitblinker in het team, als hij goed draait tenmin ste. De marnier waarop zijn carrière bij Celtic begon is typisch Schots. Dertien jaar was Jimimy Johnstone toen hij zich met groot ontzag voor alles wat Celtic was kwam aanbie den in dienst van Parkhead., bij Celtic, de Schotse vaandeldrager van het katholieke gedeelte van Glas gow. Hij woog toen ongeveer negen tig pond. Een broodmager mannetje met spillebeentjes. Alles behalve een toekomstig topvoetballer. Hij bracht op Parkhead een brief rn.ee van de onderwijzer van de lagere school, die hem aanbevolen had. „Ik kan niets met hem beginnen", schreef de onderwijzer. „Neem hem aan en hij is de gelukkigste man ter wereld". In tien minuten was de zaak beklonken. Johnstone kwam zich echter niet ais voetballer aan bieden, maar als ballenjongen. Be reid om elke zaterdag de ballen, die zijn idolen naast of over doel trap ten, op te halen. Plus nog de nodige andere karweitjes. Op dit moment lopen er nog genoeg van die „ondui delijke" figuren rond op Parkhead. •Jimmy Johnstone, de „vlo" van Celtic.-Hij zal een probleem zijn voor Ajax-trainer Rinus Michels het juiste concept te vinden om deze dribbelaar uit te schakelen. Voor de rest hield Johnstone zich bezig met de schoonmaak van het stadion, het oppompen van de bal len, onderhoud van de kleedkamers, het trekken van de krijtlijnen, poet sen van de voetbalschoenen en meer van dat werk dat een jongen die alleen maar droomt van een topclub te doen krijgt. In de lege uurtjes echter trok Jimmy Johnstone met een bal naar een afgelegen hoekje om be trainen. De onverzettelijke wilskracht van de schriele knaap bleef echter niet onopgemerkt en twee jaar later stuurde Celtic hem naar een cursus in „power-training", om de nodige hardheid op te doen. Limididél» was hij iets steviger geworden en mocht hij soms eens een oefenpartij tje meespelen met de echte profs. Celtic had namelijk ont dekt dat er talent schuilde in deze jongen. Celtic had zonder dat het dit zelf besefte destijds, toen de bal lenjongen binnenkwam een talent ontdekt, dat Schots goud waard was. Dart bleek wel toen de Engelse top club Tottenham Hotspurs hem in 1966 ruim 350.000 gulden bood voor een contract, een bedrag dat door Celtic als een lachertje van de hand werd gewezen. Johnstone heeft zich ontwikkeld tot een speler van wereldklasse. Een fameuze dribbelaar die niet alleen zelf doelpunten kan maken, maar vooral de grote voorbereider is. Het zal een^van de problemen van Mi chels zijn deze duivelse Johnstone in bedwang te houden. Hij heeft meer topclubs dolgedraaid. Hij is even uit vorm geweest dit seizoen, heeft even op de reservebank geze ten. Maar dat heeft hem geprikkeld. Nu is hij er weer. De Johnstone die praktisch niet te grijpen is. Hij is het grote wapen van de Celt».

de Stem | 1971 | | pagina 17