50 JAAR NA DE STRIJD VAN DE „VADER DER TURKEN" REPUBLIEK TURKIJE: Europa's voorpost in het Midden-Oosten binnenland buitenland Verzet Drankzucht Veranderingen Industrialisatie Netle straten SUPERSOOïl HAVEN SAMENWERI WOENSDAG 3 MA/ ;Sgmsoen; Karobuï rzwoem SijorboMr »a2ioniej olie kolen ijzererts koper chroomerU zwavel tabak katoen textielindustrie metaalindustrie belangrijke spoorweg olieleiding druiven I+++4+I olijven f°0oo°| citrusvruchten vijgen wolfram mangaan antiman km yy> Een schematisch overzicht van het hedendaagse Turkije. Op Turkse hoogtijdagen is nog vaak het huizenhoge portret van Kemal pasja (Atatürk) te bewonderen. Twee beelden uit Istanboel tijdens de grote coup van 1960. Boven: het gebouw van radio Istanboel met een tank ter bewaking. Onder: voor het verblijf van de gouveneur te Istanboel stonden voertuigen van de bewa- gingsgroep van het leger. (Van een onzer verslaggevers) ANKARA Hoog boven de heuvels van het nieuwe Ankara verheft zich het mausoleum met het stoffelijk overschot van Kemal Pasja, Atatürk. De asfaltweg er heen kruipt naar een platform, waar dag en nacht schildwachten staan. Dan volgt een erestraat met aan weerszijden beelden van luierende leeuwen. Men komt dan op een groot vierkant plein, dat aan één zijde wordt bekroond door het mausoleum, een indruk wekkend vierkant gebouw, omringd door zuilen. Achter een hoog getralied raam, donker tegen de lichte achtergrond, de sarcofaag van de vader der Turken. De andere zijden van het reusachtige binnenplein worden gevormd door zuilengangen met op alle hoeken een klein vierkant gebouw. Daarin zijn onder andere te zien de staatsie-auto van Atatürk en stukken geschut waarmee hij ten strijde trok. In het nabyliggende museum zien we zijn winterjas met bontkraag, zijn gebruiks voorwerpen, belangrijke staatsstukken. Atatürk wordt ver eerd in Turkije. Als een god bijna. Hij is niet alleen de vader der Turken. Hij is ook de vader der republiek. Vijftig jaar geleden stond hij aan het hoofd van de felste strijd om de macht, die het Osmaanse rijk ooit had gekend. Hij slaagde. In april 1924 werd de nieuwe grondwet aangenomen, die de republiek Turkije een wettelijke basis gaf. Elke stad van betekenis in Turkije heeft een Istiklal-(onaf hankelijkheids) straat of een cum- huryet-(republiek) straat. In elk huis, in elke winkel, in elk kof fiehuis staart het strenge gelaat van Atatürk u tegemoet. In het sierlijke, in Turkse renaissance stijl gebouwde, dolmabahcepaleis aan de Bosporus in Istanbul staan alle klokken stil op de sterftijd van de leider. Iedere tiende no vember na 1938 heeft het leven in Turkije precies op dat tijdstip vijf minuten stilgestaan. Kransen en vlaggen tooiden elk stand beeld van Atatürk. Hij grond vestte de republiek. Hij was de sterke man, die Turkije van de ondergang redde. Hij gaf het land een westers gezicht, bevrijdde het van de achterlijke invloed van de sultans. De republiek Turkije snelt maar zijn vijftigste bestaansjaar toe. Tur kije zit in de NATO. Turkije is bezig een westers laind te worden. Maar of de idealen vain de in 1881 als Moestafa Kemal im Thessaloniki geboren Atatürk verwezenlijkt zijin, is de vraag. Turkije had onder het feodale re gime van de sultans een sterke man nodig. Wat was er van het land overgebleven na de gewieldige ge biedsuitbreidingen sinds de Osma nen in 1453 het byzantijnse Constan- tinopel binnenrukten. Voor het eerst zetten deze oemtraal-Aziaiten voet op Europese bodem. Hun veroverings- honger dreef hen verder en verder Europa binnen. Vierhonderdvijftig jaar heersten ze over de Balkanlandien. Het Os maanse rijk strekte zich uit over de Arabische landen en Noord-Afrika. De legerscharen van de sultan in het serail aan de Bosporus verschenen zelfs tweemaal voor de poorten van Wenen. Eind vorige eeuw begon de afbrokkeling. Steen voor steen. „In het begin van 1919 is de toestand werkelijk wanhopig", schrijft dr. W. E. Noordman in „De Republiek Turkije". Syrië, Palesti na, Mesopotamië en Arabië zijn voorgoed verloren. Constantinopel ligt onder bedreiging van het Engel se scheepsgeschut, Franse militairen patrouilleren in Stamboel en Qalata, Italiaanse 'in Pera. Politie, gendar merie, vestingen en forten staan onder gezag vain de overwinnaars. De Italianen bezetten Anitalya aan de zuidkust en het hele Anatolische achterland tot Afyon Karahiser, de Fransen het villayet Adana, de En gelsen de zone van de zeestraten, enkele punten aan de kust der Zwarte Zee en de gehele grensstrook met Syrië en Iran, tenslotte de Grie ken Smyrna met een wijde omge ving". De instorting van het imperi um leek nabij. heeft de situatie op het platteland aldus Desmond Steward in het Pa- rool-Lifebook over Turkije, als volgt gekenschetst: „In een echt dorp wordt het openbaar bezit slechts ge vormd door de moskee, het kerkhof, de dorpsbron en een eenvoudig ste nen badhuis. Er bestaat geen ge meentelijke wegenbouw, geen ge meenschappelijk landbouwbedrijf, geen coUeotief bezit van landbouw werktuigen. Er bestaat evenmin een gemeenschappelijke markt of coöpe ratie. De bevolking doet geen enkele poging om bet dorp te verfraaien of om hygiënische verbeteringen aan te brengen. Er is geen organisatie die de dorpsstraten begaanbaar of schoon houdt. Er is geen gemeen schapszin te bespeuren, tenzij die door bittere noodzaak wordt opge legd." Dat was Atatürks zwatotp: alle aandacht voor de industrie en de steden, verwaarlozing van het plat teland. Ook in het parlement ontstond oppositie tegen het dictatoriale be wind van de grote leider. Nog tij dens bet leven van Atatürk kwam het tot pogingen tegenpartijen te vormen, maar die faalden allemaal. I» Beeld van zo maar een dorpsstraatje. Toen kwam Atatürk. Of liever, hij was er al: 1902 luitenant, 1905 kapi tein, 1909 stafchef van het leger dat de tegenrevolutie van de reactionai re sultan Abdul Hamid onderdrukte. In 1919 organiseerde deze sterke persoonlijkheid het Anatolische ver zet tegen de geallieerden. Uiteraard tegen de zin van de negerende Mieh- miet de zesde. Centrum van waaruit werd geopereerd was niet het kei zerlijke Istanbul, maar bet onaan zienlijke Anatolisohie plattelamjds- •tadja Ankara. De sultan toet Atatürk bij verstek ter dood veroor delen. De heerser in het serail deed nog meer onverstandigs. Hij tekende in augustus 1920 een verdrag, waar in hij verklaarde grote delen van- zijn, land, af te, staan aan de geal lieerden. Vier jaar lang weerstond Atatürk met zijn legers de sultan en de geallieerden, In 1923 riepen Enge land, Frankrijk en Italië hum troe pen terug. Mehmet de zesde was toen al gevlucht, nadat Atatürk en zijn nationale vergadering het sulta naat hadden afgeschaft. In 1923 koos die nationale vergadering Atatürk als eerste president van de repu bliek Turkije. Dat was' het sein tot een radicale omwenteling in het voormalige Os maanse rijk. Volgens Atatürk had de islam de schuld van alles. Hij zette een hervormingsprogramma op, waarin het liquideren van alles wat aan de islamitische godsdienst her innerde centraal stond. Bijvoorbeeld de mohammedaanse wetgeving. Daar kwam in 1926 het Zwitserse burger recht voor in de plaats. Hij verbood de fez, godsdienstoefeningen in be devaartplaatsen en maakte een eind aan het ministerie voor religieuze zaken. Hij gaf de vrouwen gelijke rechten aan de m,an, verbood de polygamie en het dragen van de sluier. In 1928 zatte hij een alfabatscom- missde aan het werk iin de strijd tegen bet analfabetisme. Het oude Turks werd met aira'bische letters geschreven. Om de taal te leren moest men de spraakkunsten van het Turks, het Perzisch en bet Ara bisch kennen, omdat deze drie talen in het Turks geïntegreerd waren Binnen drie maanden had Atatürk de beschikking over een Europees alfabet met 28 letters, die precies voldoende waren om zijn klankrijke moedertaal uit te drukken en te onitdoen van onbegrijpelijke bij mengsels. Eigenhandig schreef hij de nieuwe letters op een schoolbord tijdens een openluchtbijeenkomst in Istanbul. Binnen een jaar was het Arabische schrift verdwenen. Atatürk en het parlement, be staande uit leden van Atatürks re publikeinse pairtij, zagen heel goed in dat industrialisatie de enige me thode was om de verarmde hevol- kim-g werk te geven. Hij ontwierp industri'alisaitieplaran'en volgens vïjf- jarensohema's. Weigerde stelselmatig buitenlandse hulp. Betaalde alles mat Turks geld. In dit land waar nu een soort staatssocialisme heerste, ontstonden bedrijven ondier staatstoezicht. Het onderwijs pakte hij rigoureus aoin. Eerst door sergeants uit het leger op te leiden tot dorpsonderwijzer en ze los te laten op die plattelandsbevol king, vervolgens door het stichten wan dorpsinstiituten waar niiiet alleen lezen, schrijven en rekenen, maar ook praktische handvaardigheid wend onderwezen. Ontevredenheid ontstond ook. De 80 procent plattelanders begrepen niet zo snel wat er allemaal gaande was. Zij kwamen gemakkelijk onder invloed van gekrenkte derwisjen van de door Atatürk verboden or den, en vormden ondergrondse ver- zetshaamden tegen het dictatoriale regiem van de overigens rechtvaar dige leider. Sen Amerikaans Turkij In 1938 stierf Atatürk aan drank zucht. Zijn opvolger Ismet Inonu nu een zeer oud man was van ouds zijn grote vertrouweling. Maar de man was minder onbuigzaam dan de vader der Turken. Hij hield Tur kije het grootste deel van de tweede wereldoorlog buiten de oorlog en koos pas in maart 1945 partij voor de geallieerden. Na de oorlog liet de milde Inonu meerdere partijen toe in het parlement. De democratische partij van de heren Bayar en Men- deres kwam op en deed bij de verkiezingen van 1950 een geslaagde greep naar de macht. Onder president Bayar en premier Meuderes marcheerde Turkije op nieuw naar eein crisis. Dit tweetal maakte enkele geloofshervormingen vam Atatürk ongedaan. Ze richtten zich sterker op de ontwikkeling van bet platteland, kregen daardoor de meerderheid achter zich. Daarnaast besteedden zij wel aandacht aam in dustrie, maar om die industrialisatie te bekostigen moesten dure leningen in bet buitenland worden gesloten. De stedelijke bevolking met de meerderheid van de intellectuelen, voelde zich door dit bewind tekort gedaain. Er ontstond onrust. Die pro beerde Menderes de kop jin te druk ken door een ergerlijke vrijheidsbe perking en strenge persoensiuur in te voeren. Uiteindelijk leididie dat in 1960 tot een coup. Het bewind Men deres ging achter de tralies. Men deres zelf, eens als een god vereerd, omdat hij een vliegramp in Enge land op wonderbaarlijke wijze had overleefd, kreeg de strop. Imonu werd eerste minister, Ke mal Gursel staatspresident. Twee staatsgrepen in 1962 en 1963 wijzen erop, dat niet alle partijen in Tur kije tevreden zijn. De nadruk is sterker komen te liggen op de de mooratie. Maar zowel economisch als sociaal heeft Turkije nog steeds een achterstand op het bewierookte wes ten. Dat merkt men raiet als men door de nette schonen straten van Ankara wandelt. Dat is een keurige Duits aandoende stad, als men die oer- oostarse oitadelwiijk even vergeet. Behalve de winterse bruinfcoolsmook in de straten loopt het leven hier op rolletjes. Maar Istanbul is een mie rennest vol bedelaars, handelaars en werklozen. J. G. Stolte heeft in de serie land volk-cultuur bij het wereldvenster verschenen boek over Turkije enke le interessante cijfers gepubliceerd. In 1967 telde het land tegen de vijf miljoen werklozen. Het levensonder houd werd duurder, de loonstijgin gen bleven daar sterk bij achter. In de komende tien jaar zijn dn Turkije 7,5 miljoen nieuwe arbeidsplaatsen nodig. De ruime vrijheid van me ningsuiting blijkt uit de aanwezig heid van bijna duizend dag- en opi niebladen en van evenzovele' perio dieken. Jaarlijks worden hier 150 speelfilms merendeel® voorbinnen landse consumptie gemaakt. Miet de woningbouw is het slecht gesteld in Turkije. Elke grote stad ds omgeven door uitgestrekte wijken van één-nachitswoninigen, woningen diie inderdaad in één nacht zijn op gezet. Men spreekt ook van padde- stoelwomiragien. Volgens Stolte zou 59 pet. van de bevolking van Ankara (die snel naar het miljoen loopt) in dergelijke woningen wonen, 45 pet. van de bevolking van Istanbul en 33 pet. van de derde Turkse stad Izmir. Honderdduizend Turken leven, vol gens deze bron nog in grotten. Ook bet beschikbare landbouware aal is slecht verdeeld. Een zeer ge ring aantal rijke mensen beheert het grootste deel van de grond. Onder wijzers kampen .in de dorpen met klassen van rond 60 kinderen. Aan lokaliteiten voor onderwijs is een groot gebrek. Dertig belangrijke ondernemingen zijn in staatshanden en bieden werkgelegenheid voor 300.000 men sen. De Turkse staat had in 1967 een leningschuld aan het buitenland van 37,6 miljard lira een lira is 30 cent). Dat drijft de Turkse economie in handen van de Sovjet-Unie, die betaling in landbouwprodukten toe staat. Kortom, het nieuwe Turkije u slechts heel langzaam in opmars. Wie ooit in de gelegenheid is ge weest, om isem werving van arbeids krachten bij te wonen, wordt getrof fen door de giefatemlbeid waarmee deze schamel bedeelde mensen hun vertrouwde dorp ruilen voor een fabriek in West-Europa. Vierdniensten van im Hollands geld omgeireken- dend 120-150 gulden per maand zijn geen uitzondering in dit land, waar het levensonderhoud niet zo goed koop is als men denkt. Niet uit weelde trekken tienduizenden Tur ken weg uit hun gezinnen. Langs de omweg van het werken in het bui tenland brengen zij echter niet al leen miljarden aan buitenlandse va luta het land binnen, maar ook een brok West-Europese levensstijl. Vaak komen ze in opstand tegen de situatie in eigen land. Ze bespeu ren de achterstand, die ze aanvanke lijk hardnekkig wilden ontkennen De Turk heeft iets trots over ziek Iets dat herinnert aan de tijd dat de naam van het rijk een aureool van gmamidieur teweeg bracht Ongeveer vijftig jaar na dc vestiging van de Turkse repu bliek is in Turkije veel verbeterd. I Maar nog steeds is er een grote I afstand tussen arm en rijk. Nog I steeds trillen knechten bij del gedachte ''aan hun baas. Nog 1 steeds worden er in de duizenden J minibedrijfjes veel te lange gen gemaakt. Nog steeds maken I de bazen in die bedrijfjes uit I hoeveel vakantie de werknemer I mag hebben. Nog steeds zijn del sociale voorzieningen, die gelden I voor staatsbedrijven en belang-1 rijke particuliere ondernemingen. F ontoereikend voor de hele bevol-f king. Nog steeds is er geen tege l moetkoming bij werkloosheid I buiten de schuld van de werk-f nemers. Daarom zijn er vooral I in steden als Istanbul nog zoveel I bedelaars. Niettemin heeft Tur-I kije een flinke voorsprong op del meeste andere landen in het NaT bije- en Midden-Oosten. Het isl de voorpost van Europa in dezel woelige wereldstreek. En dat isl te danken aan Atatürk, wiens I mausoleum de nagedachtenis van I deze grote leider voor alle Tur-f ken zichtbaar houdt. Een van do imposante Turkse moskeeën. JOHN VOLPE (foto kaanse minister van in het Congres dc van supersonische I tuigen ervan beschuli sclie slogans" te bez verzet tegen de ontv het vliegtuig. De i klaarde dat Amerika heeft gestoken in hl dat de testvluchten v: sone vliegtuig te die om nu nog het gehe kunnen schrappen. In ma is in de afgelop ruim één miljard do teerd. ROTTERDAM wordt 1 tieoenitram vam Zuidkc portproduktan maar De Koreaanse regering dit jaar im het Rotterd,- gc-bied 1400 vierkante huurde opslagruimte nemen. CHRISTIANI en Niels Chamotte Unie hebben samenwerking op het vuurvast beton. Christir sen beweegt zich in de de civiele bouw. Cha reert op het gebied va zuurvaste installaties len. DE OMZET aan derd{ Ahneindgroep (kamtoorim gedurende de laatste dr meer dan 16 procent d groeid. Ie kol ACTIEVE t handel en AKZO Alg UitnkNed. Am.Rott.Bnk. Adam-Robber De IJ-MIJ. Doracbe Petr. DordtscbeP.pref. HelD.BeJ.Beb. Helneken Bier HoU.-AmerikaLij Hoogovens H.V.A -Mljen K.L.M. Kon.Petroleum K.N.S.M. National e-Ned. Ommeren ld. (dlv.) 1871 PhilipoGloeil.G.B Robeoo Rolinco Scheep v.OnleNed Unilever ACTIEVE 0 staatsie NedJ5J.'69J id.25j '70.8 Id.l5J '70*1.8 ld 15j '70*2.8 id.l5j '70*3.8 2d 7j '68.8 id.7j.70J ld '70*7% ïo. 69.7 7% idem 71 id.'66*1.7 ld.'66*2.7 id.'69.7 id.'68*1.6 ld.'68*2.6 id.'68*3.6 ld '68*4.6 Id.'66.6% id.67.6yk it '67.6 id.'65*1.% id.'65-2 J'/» id.'64*1 A Vk id.'64-2 A'/, id '643 id.'58.4 Id.'58.4 id '60*1 A id '60*2.4 id.'63 A id.'64 A Ned.'50.4% Id '60.4% id 61.4% id.'63*1.4% Id. 63*2A% id '61A id '62 A id.'53.3% Staff J.'47.3 N«1 '513 id 53-1*23 id 'Stijj id.'483% Id.'50-1-2 J

de Stem | 1971 | | pagina 8