staffunctionaris van Hoechst op hoorzitting Ylissingen LA MAMA'S" TE AXEL Inbrekers lieten ravage achter ONJUISTE INTERPRETATIE VAN \HET REGRIP EMISSIE" „Vragen over „race op de Westerschelde M. K. van Dijkeniet zo bedoeld ti „Tanker-race moedwillig opgeschroefd in Holland' Wie zag Volkswagen DX 09-21 Eerste steen tehuis Terneuzen Onda geeft uitvoering in Middelburg 2S' 9 JITGAAN IN E5RABANT Niet verstandig KAMERLID IN GEWEER ZOVEELSTE INBRAAK IN LAATSTE WEKEN TE HULST i VOORJAARSBEURS vakbeurs voor,reclame /macroshop in zeeland 9 streek HIIH MM1IIIIIIHI de toornige tjiftjaf Mo.. first em intrmmt in- jertit met PentoUlover! Onjuist" Afval lAanhoudend winters daltons in de blizzard FKANMAN THEÏ ft 11 Gazet van Antwerpen Inbraak Wilking Onderzoek /OENSDAG 3 MAART 1971 t: Glenn Miller Orchestra. Grote houwburg. Zuidplein 20.15 uur: ariaties op een Oldipus coni- lx" dor de Nieuwe Komedie, ifplein Theater, 20.15 uur: In de lite van je arm", blijspel van |mitri Frenke] Frank met Ton Duinhoven, Ina van Faassen, ;ep Dekker en Guus Hermus. ott. schouwburg, 20.15 uur: „Ko- img Jam" van Friedrich Dürreti- Iraitt door het Nieuw Rott. Toneel, 5ERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur:TheKremlinlet- Luxori 20 uur: The Kremlin let- Ser 18 j. Roxy, 20 uur: Getting traight 18 j. Museum Markiezenhof, Steen- >ergsestraat 6. Geopend ma. t.m, Tiid. van 10 12 uur en 14 - 17 |ur Zat. zon. en feestdagen van 14 17 uur. 3REDA De Beyerd, 20.15 uur: Schandaal In Tellier 18 j. Casino, 15 en 20 ïur: Helden sterven jong 14 j. 3rand 15 en 20 uur: Goodbye mr. phips a.l. Luxor, 15 en 20 uur: Ulemaal naar bed 18 j. Palace: 15, 19 en 21 uur: Bando- |lero, 18 j. Schouwburg, 20.15 uur: „La Ma- na". The Black Group uit New fork met Street Sounds van Ed, ullins. Bowling, Nassausingel 28, geo pend van 10-24 uur. Kinderdieren tuin, Wolfslaar, geopend van 9- 17.30 uur. Midgetgolfbaan, Wolfs- I laar open van 10.30 tot zonsonder gang bij gunstig weer. Stedelijk Museum. Geopend van ma. t.m. zat. van 10-12 30 uur en van 13.45-17.30 uur. Zon. en feest dagen van 14-17.30 uur. Volken kundig Museum, Justinus van Nas sau, geopend van ma. t.m. zat. van 10-17 uur. zond. van 13-17 uur. Expositie pre-Columbiaans aarde werk (t.m. 12 april). De Beyerd, expositie keuze uit de Beyerd-col- lectie, schilderijen, aquarellen en grafiek (t.m. 14 maart). Dag. van 10-17, zon. 14-17 uur. Café Do Beyerd, expositie pentekeningen van Jules Meeldijk, leerling Rijks scholengemeenschap Breda (t.m. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een gis- I termiddag in het Vlissingse 'stadhuis gehouden hoorzitting fop grond van de hinderwet, (kreeg een ongebruikelijk slot. I Nadat verschillende van de ruim 900 personen, die schrif telijk bezwaar hebben ge naakt tegen de bouw van een (derde fosforoven van Hoechst, (hun zegje hadden gezegd, ff een oveningenieur van [Hoechst, „diplom, ingenieur" lp. Zomer het woord. Hij legde |o.a. uit, dat degenen die ge protesteerd hebben, daarbij (gebruik makend van een mo- (delbezwaarschrift van de Ver leniging Milieuhygiëne Zee- jland, kennelijk niet precies wisten hoe de installaties bij Hoechst worden gebruikt. „De procesgang is uiteraard bij de experts, .die het gemeentebestuur van advies dienen, bekend", zei de heer Zorner. „De bezwaarschriften geven echter een onjuiste interpre tatie van het begrip emissie". Er is namelijk een groot verschil tussen de toegestane en de in de praktijk daadwerkelijk optredende emissies van afgassen bij Hoechst. Er kunnen boven optreden, doch deze zullen afwijkingen in die emissies naar boven optreden, doch deze zullen steeds van korte duur zijn en moe ten dan ook beneden de toegestane norm blijven. Gerekend over een vol jaar zijn de werkelijk in de praktijk optredende uur-emissies flink (50 a 60 prooent) beneden de toegestane norm gebleven". Dit is, aldus de heer Zorner, vooral te danken aan het feit, dat het produktieproces bij Hoechst niet de volle 24 uur per etmaal een maxi mum uitstoot aan afgassen oplevert. Commentaar hierop van enkele bestuursleden van de VMZ, op de hoorzitting aanwezig: „Niet onze in- tepretatie is onjuist, maar de hin- derwatsaanvrage van Hoechst is blijkbaar onjuist of onduidelijk. Die spreekt niiet van een verschil tussen de theorie en de praktijk". De bezwaren, die schriftelijk wa ren ingediend, werden tijdens de hoorzitting van uitroeptekens voor zien. Mevrouw A. Vaas-Van Oven (Middelburg) hanteerde de gege vens uit het rapport Tesink-Prins. over een fluor-uitstotend bedrijf m Amerika. Daarbij was gebleken, zo zei zij, dat vrijwel alle gewassen, struiken en bomen niet uitgezonderd, fluorgevoelig zijn. Wat de gevolgen van fluor-oonisumptie door de bevol king betreft, melkte zij op, dat veel vage klachten die de dokter op het spreekuur hoort, te herleiden zijn tot fluorose. „U moet Hoechst- geen toestem ming tot uitbreiding geven, eer door een onderzoek van de urine van de mensen in het Sloegebied en van de daar groeiende gewassen duidelijk is geworden hoeveel fluor de men sen nog kunnen verdragen eer deze op zichzelf nuttige stof verandert in een voor de volksgezondheid ge vaarlijke stof. Het kan gebeuren, dat mensen nu reeds vrijwillig flu- ortabletten gebruiken, ter bescher ming van hun gebitten. Als zij door de ingeademde lucht en het voedsel extra fluor binnenkrijgen, wordt de dosis te groot en derhalve gevaar lijk," aldus mevrouw Vaas. 'i tew..*. De burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, heeft zich (op een openbare bijeenkomst in lAxel negatief uitgelaten over onze (publikafies over de n.v. PZEM. Zijn (uitspraken kregen een groter ge lwicht, doordat de heer Van Dijke lid (van het dagelijks bestuur van de JPZEW is. Men mag aannemen dat hij (weet waarover hij spreekt als hij den |volke kond doet van zijn mening: procent van de PZEM-publika- Ities in De Stern-Vrije Zeeuw berust |op leugens". e heer Van Dijke heeft in een loader onderhoud niet ons'Verklaard, (dat zijn uitspraken stellig niet zo ■pertinent bedoeld zijn, als ze wer- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJM.I. op dinsdag om 18.00 uur: Aanhoudend winters weer riet afnemende kans op sneeuw. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: |ltot 5; min.-temp.: 2 tot 7 graden be- normaal; max.-temp.: 2 tot 7 üraden beneden normaal; kans op leen droge periode van minstens 12 'uur: 90 procent; kans op een geheel [droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 (tot 5; min.-temp.: 2 tot 7 graden be llieden normaal; max.-temp.: 2 tot 7 graden beneden normaal; kans op .een droge periode van minstens 12 [uur: 80 procent; kans op een geheel etmaal: 60 procent. vaierstanden den HAAG (ANP) Konstanz 1268 ony^ Rheinfeïden 173 (-4), ■Straatsburg 170 (pl. 34), Plittersdorf I* (pil. 18), Ma-xau 350 (pl. 6), |"iochingen 128 (-3), Mamnheim 160 J(-21), Steinbach 149 (pl. 15), Mainz 1201 (-11)) Bimgen 125 (-8), Kaub 1134 (-8), Trier 269 (-12), Koblenz I16' (-6), Keclen 135 (-11), Ruhrort |314 (-8), Lobith 938 (-4), Panner- Kop 907 (-4), IJsselkop 827 (- Jefde IJssel 362 (-6), Deventer 1252 (-8)j Monsin 5450 (-10), Borg- iharen 3930 (-50), Belfeld 1156 (-16), IGrave beneden de sluis 504 (-8). JDe minste waterdiepten im. de vaar- heden vernield op de waar- .mngsborden, zijn in cenfcime- |«rs: Spijk - St.-Amdries 340, Driel - lAmerongen 270, IJsselkop - Does- I ohrg 270, Doesburg - Zutphen 270. «I verband met een reparatie is de IscnufeJiuis beneden Sas van de Roo- Jsendaalse en Steenibergse Vliet tot en Imet 8 maart dagelijks tussen acht Itttr en half vijf gestremd. hoogwater den opgevangen door onze verslag gever. „Leugens" dient men te ver staan als „overdrijvingen" en met „98 procent" werd in feite bedoeld: een belangrijk deel. Wij hebben geen reden aan de oprechtheid van de heer Van Dijke te twijfelen. Daarom willen wij, het geen hij blijkbaar bedoeld heeft, zwaarder laten wegen dan hetgeen hij in de hitte van een bijeenkomst, na een vermoeiende dag, blijkbaar heeft gezegd. Intussen blijft het niet verstandig dat een hoge ambtsdrager, tevens bestuurslid van een bedrijf dat mo menteel aan een zelfonderzoek be zig is, zich uitspreekt over een kwes tie die zuiver „sub judice" is. Voorts wordt de schijn gewekt dat het Rekenkameronderzoek gericht zou zijn op een bagatel, en niet op een ernstige zaak. Het wordt daar mee in zekere mate gediskwalifi ceerd. Dat is in dit licht een beetje grotesk, aangezien de heer Van Dij ke medeverantwoordelijkheid draagt voor de opdracht aan de Rekenka mer. Hij is immers lid van het dage lijks bestuur. Tenslotte brengen uit spraken als die van de heer Van Dijke, zelfs in hun mildste interpre tatie, schade toe aan de spreker zelf. Immers: men veronderstelt al gauw dat de spreker in kwestie toegeeft aan een onbedwingbare neiging om onheilsboden in dit geval een kri tische pers de kop af te hakken, in de hoop dat daarmee ook het onheil bezworen is. De heer A. de Jager uit Nieuw- dorp: „De himiderwetaanwage ver meldt niet waar het zeer aggressieve (voor de bouw slik uit de waarvan ti vraagd) blijft Hoechst zijn chemisch afval denkt weg te werpen. De heer de Jager wees er ook op, dat Hoechst als enige fosforfabrdek ter wereld het systeem van slakkenaftap in de open lucht uitvoert. Bij het neven- produkt ferro-fosfor kan besmetting met radio-actieve stof optreden, door het afbreken van radio-actieve meetstiften dn deze fenro-fosfor. Me vrouw mr. C. Kannegieter, voorzit ster van de VMZ: „Voor het eerst in de geschiedenis wordt het begrip „hinder" financieel gewaardeerd en wel door een arrest van het Amster damse gerechtshof, dat in verband met de personele belasting stelt, dat' de hpurwaarde van, pere^lfen „lager kan worden aangeslagen als er spra ke is van naburige hinder, in de vorm van stank, stof of lawaai. Ge volg van de industrialisatie in het Sloe is dan ook: waardeverminde ring van onroerende goederen. Maak de voorwaarden, waaronder u de hinderwetvergunning verleent, zo stringent mogelijk", zo vroeg me vrouw Kannegieter. De heer P. van der Flies sprekend namens de projectgroep Rijn-Schel- de-Delta viel vooral de vestigings procedures die gehanteerd worden aan. „De machtspositie van het be drijfsleven wordt steeds groter", concludeerde hij. „Wie garandeert ons dat het bedrijfsleven de namen van degenen die hier bezwaar maken niet te weten komt?" Hier viel bur gemeester Roemers die als voorzit ter optrad, hem in de rede. „U denkt toch niet, dat wij de namen van degenen die bezwaar maken aan Hoechst doorgeven"?, zo vroeg hij. De heer Van der Flies wees er ook op, dat het nodig is bij uitbrei dingen en nieuwe vestigingen de reeds aanwezige voorbelasting van de lucht te meten. Hij besloot met een betoog over alternatieve witma kers in de plaats van fosfaten die Hoechst fabriceert. Deheer J. Bannink: „Van de oven- gassen bij| Hoechst wordt, wat het CO-gas betreft, 30% afgevangen. Waar blijft de overige 70%? wilde hij weten. „De hiniderwetaanvrage zegt daar niets over. Daardoor is hij ongel dig", vond hij. Tenslotte wees hij op het feit, dat de derde oven belangrijk moer fluor en SO-2 zal emitteren dan de eerste en de tweede oven. „Is dat soms de technische vooruitgang bij de zuive ring van afgassen?" vroeg hij iro nisch. B. en w. van Vlissingen zuilen de gemaakte bewaren op hum haal baarheid toetsen. Tegen de eventuele verlenging- van een hinderwetver gunning kan men straks in beroep gaan bij de Kroon. (ADVERTENTIE) Samenstelling opV.uiverc kiruid.enia DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (VVD) heeft zich met schriftelijke vragen tot de ministers van Verkeer ep Waterstaat en van Buitenlandse Zaken gericht in verband met de „race" tussen een Libe riaanse en een Belgische olietanker op de Westerschelde vorige week zater dag, die zoals door ons gemeld in een aanvaring eindigde. De heer Berkhouwer, die spreekt van een „onverantwoordelijke race" op een der „gevaarlijkste waterwegen" van Europa, vraagt of de bewindslieden het niet dringend geboden achten dat zodanige voorzieningen met betrekking tot het varen op de Westerschelde worden getroffen, dat dergelijke gebeur tenissen in de toekomst kunnen worden voorkomen. Hij stelt daarbij dat zul ke „races" tot de „grootste rampspoeden" kunnen leiden. Tevens wil hij van de ministers weten of niet ten strengste kan worden opgetreden tegen de „onverantwoordelijke elementen" die zich schuldig maken aan wat hij noemt „dit misdadig wangedrag" in een internationaal vaarwater, waarover Nederland jurisdictie heeft. Tenslotte vraagt het Kamerlid of er al overleg gaande is met de Belgische regering in verband met bovenstaande. ■rgen, donderdag 4 maart. Ber- op Zoom: 8.37 en 21.10 uur; "insweert: 7.50 en 20.27 uur; Ter- Jj^uzen: 7.15 en 19.54 uur; Vlissam- f®: 6-47 en 19.29 uur; Wemeiidinge: 3 en 21.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na optredens in diverse grote steden in het huiten- land en Nederland komt „La Ma ma's Streetsounds" zaterdag 6 maart naar het Zuidlandtheater in Ter- neuzen. Het twee uur durende stuk is geschreven door Ed Bullins en geregisseerd door Seth Allen. Het wordt gespeeld door „La Mama Gpa Nucleus" uit New York. 'La Mama's Streetsounds" trok onder meer al in Groningen, Tilburg, Breda, Utrecht en Apeldoorn grote publieke belangstelling. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Gazet van Antwer pen heeft de Nederlandse pers er van beschuldigd, de scheepsbotsing tussen twee tankers op de Schelde bij Terneuzen, moedwillig te hebben opgeschroefd tot een geval van „ri vierpiraterij". In een voorpagina- verhaal ontkent deze Belgische krant, dat de aanvaring tussen de Liberiaanse tanker Panachaikon en de Belgische tanker Esso Antwerpen (waarvan we melding hebben ge maakt) in het afgelopen weekend, te wijten is geweest aan een race. Beide schepen kwamen met de achtersteven in botsing. Maandag verscheen in versohillen.de kranten het bericht, dat er sprake geweest zou zijn van een „schandalige race". In dit kader wordt vooral de be richtgeving van een niet nader ge noemde „Rotterdamse krant" ge laakt. De Gazet van Antwerpen schrijft deze, naar wat man noemt tendentieuze berichtgeving, toe aan „chauvinistische afgunst" van Ne derlandse zijde, ingegeven door de wetenschap, diat het met de Ant werpse haven, op dit moment zo goed gaat. „Met dergelijke gevoelens in het hart wordt de waarheid wel eens meer geweld aan gedaan", al dus het artikel. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De politie van Zeeuwsch-Vlaanderen kijkt, op verzoek van de Hulster rijkspo litie, nit naar een zwarte Volks wagen van het bouwjaar 1960 met het kenteken DX - 09 - 21. De auto is in de nacht van maan dag op dinsdag in Hulst ont vreemd. De politie vermoedt, dat deze diefstal in verband staat met de jongste inbraak in het warenhuis van Wilking, waar voor een bedrag van 3000 gulden aan los geld (waaronder Bel gische franks) en zes tafelkleden zijn gestolen. De auto is nog steeds niet teruggevonden. De politie in Hulst verzoekt een ieder, die inlichtingen kan ver strekken over deze verdwenen auto of de wagen na maandag nog heeft gezien, daarvan de plaatselijke politie op de hoogte te stellen of eventueel contact op te nemen met het politiebureau ni Hulst: telefoon 01140 - 36 56. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/TERNEUZEN. Op woensdag 17 maart zal staatsse cretaris dr. R. J. H. Kruisinga een bezoek aan Terneuzen brengen. Hoogtepunt van zijn komst vormt de plaatsing van de eerste steen van het nieuwe verpleegtehuis van de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland in Terneuzen. Aan het metselen van de eerste steen gaat een bijeenkomst vooraf .in het restaurant Vijverhof, waar het moderamen van de Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen de staatssecre taris officieel welkom zal heren. Daarna zal men zich naar de bouw plaats begeven. De secretaris brengt op 17 maart eveneens een bezoek aan Goes, waar hij het nieuwe kantoor gebouw van de Waterleidingmaat schappij Zeeland zal openen. Deskundigen onderzoeken de sporen, die de inbrekers achterlieten. (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij e eninbraak in het warenhuis van Wilking in de Steenstraat in Hulst hebben in brekers in de nacht van maandag op dinsdag grote ravage aange richt. De daders zijn binnengeko men door een ruit stuk te slaan. Er worden vier tafelkleden en wisselgeld vermist. Aan de zijkant van het gebouw in de binnenstad van Hulst hebben de daders met een steen een van de ruiten stukgeslagen en vervolgens een gat gemaakt, groot genoeg om er gemakkelijk door naar binnen te kunnen komen. In de kantoorruimte van de winibel werd de zaak over eind gehaald. De indringers ont fermden er zich over wat kleingeld, waarvan dte totale waarde vermoede lijk niet zo honig is geweest. Voor dat de daders het warenhuis zijn binnengestapt, hebben ze ook inge broken bij een aangrenzend loodgie- tersbedrijf van. de firma Rombouts. Uit de werkplaats hebben ze wat oud gereedschap meegenomen, dat door de politie later is teruggevon den in het warenhuis. Omtrent de identiteit van de daders tasit de politie in het duister. De technische recherche uit Den Haag heeft gister middag ter plaatse een onderzoek ingestel dentgmozncm otlh noe at middddag ter plaatse een onderzoek ingesteld en tot zolang mocht men aan de situatie in de kantoorruimte en elders in de winkel, waaT de inbrekers zijn geweest, niets veran deren. stelling af uit het verschil in werk methode. Bij de vorige inbraken gingen de daders accuraat te werk zonder meer vernielingen aan te richten dan strikt noodzakelijk was. Bij de jongste inlhraak bij Wilfciinig de zoveelste in enkele weken tijd ia een grote ravage aangericht, die er op wijst, dat de indringers het niet zo nauw genomen hebben. Overi gens heeft ook het onderzoek naar de vorige inbraken noig steeds geen resultaat opgeleverd. De Belgische politie heeft wel een hoeveelheid goederen in Antwerpen ontdekt, af komstig van diefstallen in verschil lende Brabantse plaatsen. De her komst van de meeste goederen heeft men kunnen achterhalen. Deze week zal de Hulster politie vermoedelijk met iemand van het postorderbedrijf Neekermann n.v. uit Hulst in Ant werpen gaan kijken of zich bij de spullen eventueel ook artikelen be vinden, die enige tijd geledein uit het postorderbedrijf werden ont vreemd. De rijkspolitie van Hulst legt vooralsnog geen verband tussen het grote aantal inbraken in de voor gaande weken en deze twee jongste inbraken. Men leidt deze veronder- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Brass-band Onda uit Middelburg geeft op 5 maart haar jaarlijkse uitvoering in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Op het program ma staan werken van Walter Rivers, Frank Wright, Ch. Purday, Kenneth Cook, J. B. Dykes,' K. J. Alford, Re ginald Heath en Eric Ball, en vele anderen. Medewerking verleent, be halve het Jeugdorkest van Onda en de Brass-band, ook de Zeeuwse Koor school die o.a. werken van Haydn, Schubert en Schumann zal uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-AXEL —„Als ik tijdens de hoorzitting in „De Halle" te Axel het woord „leugens" heb gebruikt met betrekking tot uw pu- blikaties over de PZEM, dan betreur ik dait zeer. Ik kan mij eenvoudig niet meer precies herineeren welk woord ik gebezigd heb ik heb niets op sohrift staan maar als ik inderdaad tegen mijn gewoonte in uw krant van „leuigens" heb beticht, dan is dat woord aan de haag mij ner tanden ontsnapt". Dit verzeker de ons de heer M. K. van Dijke, burgemeester van Axel en lid van het dagelijks bestuur van de PZEM, naar aanleiding van een verslag van een hoorzitting in Axel, dn de krant van maandag j.l. Daarin werd ge meld dat de heer van Dijke onze PZEM-publikaties als „voor 98 pro cent uit leugens bestaande" kwalifi ceerde. „Als ik de term leugens inderdaad heb gebruikt", aldus de heer Van Dijke, „dan heb ik daarmee meer gedoeld op overdrijvingen. Ik zou niet gauw zover gaan om een krant van leugenachtigheid te betichten". Gevraagd naar de betekenis van het door hem genoemde percentage, licht de heer van Dijke nader toe: „Daarmee heb ik natuurlijk niet be doeld, dat er van alles wat u over de PZEM-affaire hebt bericht, slechts twee procent op waarheid zou berusten. Het is meer bedoeld in de sfeer van: 50 procent plus een 'n belangrijk deel althans, is over dreven. U dient overigens ook de gehele sfeer waarin de kwestie ligt in de beschouwing te betrekken. Als lid van het dagelijks bestuur van de PZEM ben ik uiteraard zeer nauw bij de kwestie betrokken. Het is hoogst onaangenaam. Bovendien had ik, voor de hoorzitting begon, al een hoogst onaangenaam. Bovendien had ik, voor de hoorzittin gbegon, al een complete dag van vergaderen over het voorontwerp-streekplan achter de rug. Ik heb in De Halle geheel onvoorbereid gesproken. In die om standigheden ontsnapt iemand wel eens een uitlating die je normaal nooit zou bezigen". (Zie ook oomMiemtaar). (ADVERTENTIE) 7 V UTRECHT 7 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: werkdagen van 9-18 uur, zondag 28 februari van 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar o

de Stem | 1971 | | pagina 3