BRIEK gen: (ERS Praalgraf voor Chinees revolutionair gemaakt van wit marmer BEWEGING INDE ZEEBODEM EB1SANK [EN PARIS Mummie verschaft waardevol nieuws DR. SUN YAT SEN IS DE GROTE HELD EN KAI SJEK DE DOORTRAPTE SCHURK c'est 65-her binnenland buitenland 5ANKZAKEN BEWERKSTER e Gunst Vergeefse strijd Principes in goud Monnik als leider bekendmaking TWERKERS de Moei nv Procedure Tanden spreken lllHIIUlBllllHIIiinillU m W-NAMEN n 9 uur 21 uur n 9 uur 17 uur 9 uur 21 uur n 9 uur 16 uur Polyester Wol UlüWllüBIIHiaHBIlIli ig ostzaken kennis en an de directie van de ilzaak in Baby- en Kleuter- ij een ak graag wil leren. i afwisselend werk. 0 Goes (Door Norman Webster) NANKING De graftombe van dr. Sun Yat Sen is helemaal ge maakt van wit marmer en blauwe tegels. Indrukwekkend ligt ze tegen de helling van de heuvel die de Paarse en Gouden Berg wordt genoemd. Het monument werd gebouwd onder Tsjang Kai Sjek en onderhouden onder Mao Tse Toeng. Het stoffelijk overschot van de toegewijde revolutionnair. die zowel door de nationalisten als door de communisten wordt geëerd. ligt in deze tombe. Inderdaad kunnen beide regimes 45 jaar na de dood van Sun zich beroepen op het feit dat ze familiehanden met hem hebben. De weduwe van Sun, Soong Ching-Ling, is vice-voorzitster van de Volksrepubliek China, terwijl haar jongere zuster, Mei-Ling, de vrouw van generalissimo Tsjang is. Het is volkomen terecht dat het graf van Sun m Nanking staat, want hier werd hij in december 1911 toen de corrupte laatste dynastie van China op het randje van de totale omverwerping wankelde president va® de nieuwe Republiek China. Dit was voor hem het hoogte punt van jaren van revolutionaire activiteiten. De meeste van die jaren had Sun in ballingschap doorge bracht. De overwinning was maar een kort leven beschoren. Een paar maanden later moest Sun zijn plaats afstaan aan de listige generaal Yuan Sih Hai en de hoofdstad werd naar Peking verplaatst. Meer strijd volg de, want Sun kwam zonder veel succes in opstand tegen de regering in het noorden. Jarenlang kon hij niet aan de macht komen en tenslot te vestigde hij zich in Kanton. Hij was geboren in 1866 en stierf in 1925, toen hij voor een diplomatieke zending in Peking was om de here niging te bespreken. Ondertussen was de macht in Chi na in handen gevallen van plaatse lijke krijgsheren. Pas onder de regering van Suns beschermeling Tsjang Kai Sjek zouden deze Sjek. openlijk verraad aan de idea len van van Sun Yat Sen en de Burgeroorlog begon. Van toen af aari leidde de Cummunistische Partij het Chinese volk m een democratische revolutie. Door dit grafmonument te bouwen probeerde Tsjang Kai Sjek het te doen voorkomen alsof hij Smis weg volgde, en zo bedroog hij het volk" Tsjen zei dat het volk zien grote offer® had getroost om de bouw van het grafmonument moge lijk te maken, maar dat veel van dit geld in de zakken van Tsjang Kai Sjek en zijn aanhangers was ver dwenen. „Tsjang Kai Sjek is dus niet alleen een aartsschurk maar ook een gewone dief". krijgsheren onderworpen en zou het land weer verenigd worden. Vere nigd, dat wil zeggen, met uitzonde ring van de communisten, die sa mengewerkt hadden met de Kwo Min Tang (Volkspartij) van Sun maar tegen wie Tsjang optrad in 1927. De communisten werden streng vervolgd zodat ze zich onder gronds organiseerden of zich aanslo ten bij Mao Tse Toeng, die zich in de heuvels had teruggetrokken. Eens zouden ze weer te voorschijn komen Het mausoleum van Sun werd tus sen 1926 en 1929 gebouwd door de Kwo Min Tang onder Tsjang Kai Sjek en in 1929 werd het lichaam van de stichter van het rijk daar naar toe gebracht. Toen we het grafmonument be zochten was Tsjeng Tsja Yi, van de Afdeling Buitenlandse Zaken van het Provinciale Revolutionaire Co mité van Kiangsu, niet van zins ook maar iets ten gunste van Tsjang Kai Sjek te zeggen. Het is 3S2 treden van de voet tot aan de bo venkant van het monument, maar Tsjen kwam geen adem te kort toen hij al klimmend, op chronologi sche wijze de verdiensten van dr. Sun en de verraderlijke praktijken van Tsjang Kai Sjek opsomde. „In 1927", zei hl], „pleegde de rechtervleugel van de Kwo Min Tang, aangevoerd door Tsjang Kai Hoeveel geld er intussen ook ver spild mag zijn, er was altijd nog genoeg over om een opvallend mau soleum te bouwen. Beneden staan twee poorten die ieder uit drie bo gen bestagn, vervolgens een pavil joen met een granieten grafzuil en dan in de hoogte de graftombe zelf. Boven de drie deuren die toegang geven tot de tombe staan in gouden lettertekens de drie grondprincipes van Sun gebeiteld over nationalisme, democratie en het levensonderhoud van het volk. Binnen zijn in zwart marmeren muren aanhalingen gegra veerd uit de grondwet van de eerste republiek. In het midden een wit marmeren beeld van een zittende Sun. Daarachter een deur die leidt naar een ronde zaal, waar in het midden een doodskist staat waarop zijn gebeeldhouwde lichaam ligt. Niet ver hier vandaan staat het grafmonument va® iemand die de Opdracht van de Hemel beter be greep dan Sun Yat Sen Tad Tsu, de boerenmonnik die de Mongolen verdreef en in 1386 de Ming-dynas tie vestigde. Hij maakte Nanking tot zijn hoofdstad en heerste van daar uit over China tot aan zijn dood in 1398. De gewijde weg waarlangs de be grafenisstoet trok, leidt nu naar zijn grafmonument. Aan" weerszijden van deze weg staan met steeds een tussenruimte van vier meter menselijke en dierlijke figuren. Het zijn hoogwaardigheidsbekleders strenge militaire ambtenaren, paar den. olifanten, kamelen, fantasie beelden en leeuwen. Ze zijn erg fijn gebeeldhouwd, sommige iin een staande, andere in een knielende houding. De bomen langs de weg werpen schaduwvlekken op de witte gestalten. Tsjen wees in hun richting: „In het buitenland worden we belasterd door mensen die zeggen dat deze eeuwenoude standbeelden bescha digd werden tijdens de Culturele Revolutie. U kunt zien dat ze niets mankeren". Sereen stonden de mannen en de dieren in de rustige middag, nog steeds bereid de keizer te dienen of hem geluk te brengen in de volgen de wereld. Ze zagen er uit alsof ze nog nooit van Rode Gardisten had den gehoord. (Copyright De Stern-The Globe and Mail) Het is 392 treden van de voet tot aan de bovenkant van het monu ment, maar Tsjen kwam geen adem te kort toen hij, al klimmend, op chronologische wijze de verdiensten van dr. Sun Yat Sen en de verrader lijke praktijken van Tsjang Kai Sjek opsomde. Hoeveel geld er ook door Tsjang Kai Sjek verspild mag zijn, er was altijd nog genoeg over om een opvallend mausoleum voor Sun Yat Sen te bouwen. wethouders van Breda brengen i, dat zij voornemens zijn bouw en en aan ende te Breda, Oude Bogerd 15, ?t uitbreiden van de woning op ogerd 15, kadastraal bekend ge- sectie I. no. 7791. wplan niet in overeenstemming bestemmingsplan „Blauwe Kei overeenstemming met de vast- iet goedgekeurde herziening van uwvergunning worden verleend artikel 19 van de Wet op de ng, juncto artikel 50, lid 8, van ie daarbij behorende bescheiden uruari 1971 tot en met 14 maart ter inzage op de gemeente volkshuisvesting, Catharina- rmïjn kan eenieder schriftelijk ïgen het plan bij het gemeente- iken. 971. ïster en wethouders voornoemd, urgemeester. Dam, secretaris. en cht (België) vragen wij enige kers j een 65-|-'er, die diverse mheden kanverrichten, administratieve bezigheden. n aan, wegenbouw maatschappij alkmaar, postbus 150 kooimeerlaan 6 telefoon (02200)-17148* (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Het is gelukkig nog lang geen Sinterklaas en Kerstmis. Eerst krijgen we nog de grote va kanties en de zon. We hebben dus nog de tijd. Maar regeren is vooruit zien, zegt het spreekwoord en daar om zijn de grote speelgoedfabrikan ten al druk doende om klaar te zijn, als het eind 1971 en weer zo ver is. Zij komen, die Franse speelgoedfa brikanten, ieder jaar hoe langer hoe meer in de knoop, want als het zo doorgaat als nu, dan zijn zij tegen 1980 zo goed als verdwenen van alle binnen- en buitenlandse markten. Voor zestig procent heeft nu al, in 1971, de buitenlandse concurrentie hen uit de Franse markt verdron gen. De import van buitenlands speelgoed is de laatste jaren enorm gestegen: verdubbeld tussen 1964 en 1968 en zal verdrievoudigd zijn tus sen 1968 en 1980. In de laatste drie jaar zijn 150 fabrieken van speel goed gesloten. Hoe komt dat? De fut zit er niet in. Eerste kwaal: niet export-minded en dus geen exportapparaat. Toen de Franse speelgoedfabrikanten Hannibal zagen aankomen, sloeg de schrik hen in de benen en staken zij noodgedwongen de koppen bij el kaar. Wij moeten associatie-contrac ten maken, ons aaneensluiten, riepen de deskundigen. Dat sloeg in. Geest driftig begonnen zij, naar wij in de Figarolezen, aan hun eerste ver gaderingen, maar dra lieten de he ren fabrikanten het in de lamp han gen en eind van 't jaar wisten zij "iet eens meer, waar zij gebleven waren en waar het om begonnen was. Tweede kwaal: bij de speelgoed fabrikanten is de grote moeilijkheid dat de bedrijven meestal klein tjes ver uit elkaar liggen. Hier en daar n overal verspreid. De oor sprong van het Franse speelgoed ligt ver in het verleden. Tijdens de lan ge uimterauonden maakten de berg bewoners in hun isolement speel goed, dat aan de grote magazijnen werd verkocht om wat bijverdien sten te hebben. Dat speelgoed zag er prachtig uit, het was alles hand werk. Maar het handwerk, al was ket nog zo soliede, kon het niet bolwerken tegen de machine, die het sneller en goedkoper deed en van het speelgoed een massaprodukt 'naakte. De buitenlandse grootfabri- kant had met zijn machines ook nog een verkoop- en distributie-apparaat en daar konden al die kleine Franse bedrijfjes niet tegenop. En dan komt er, wat Frankrijk betreft, ook nog de oude kwaal bij. 'tt plaats van zelf de handen uit de jaouwen te steken, klopt men eerst Ae s'aat om subsidie aan. De verifapte vorm van oude en verou derde protectie. LA JOLLA (Californië) Elk jaar raken het Noord- en Zuid- amerikaanse continent en Afrika 2,5 cm verder van elkaar ver wijderd, terwijl de bodem van het oost-centrale deel van de Grote Oceaan 2,5 cm noordelijker komt te liggen. IJzer, mangaan en andeïe ertsen liggen op de bodem van de oceanen te wachten op het ogenblik, dat de mensen in staat zullen zijn deze enorme rijkdommen te gaan winnen. Andere gebieden van de oceaan en wel voornamelijk die bij de kusten zijn enorme reservoirs van olie en gas. Dit alles en nog veel meer is het resultaat van de reizen van de „Glo- mar Challenger", een boorschip dat in de afgelopen twee jaar bijna 200 gaten heeft geboord in de sedimen ten van de Atlantische en Grote Oceaan, de Golf van Mexico en de Middellandse Zee. De boorkernen geven de geleerden een eerste indruk van datgene, wat zich onder de tot dusverre ontoegan kelijke oceaanbodems bevindt. °Het project dat in totaal 34,8 miljoen dollar zal kosten, begon in 1968 en zal in 1973 afgesloten worden. Andere conclusies van de onder zoekingen: 1 Het grootste deel van de oceaan bodems is nog geen 200 miljoen jaar Oud. De aarde' daarentegen is 4,5 miljard jaar oud. 2 De onderzeese bergketens bewe gen zich langzaam uiteen, zodat het voor het gesmolten materiaal uit het binnenste der aarde mogelijk wordt door de scheuren naar de oppervlak te te komen om een nieuwe oceaan bodem te vormen. 3 Bepaalde gebieden van de oceaan bodems en wel voornamelijk de ou dere gebieden bij de kustlijnen, zijn enorme olie- en gas-reservoirs, die wachten op het ogenblik, dat zij door geperfectioneerd materieel van de aardolie-industrie voor de win ning klaargemaakt kunnen worden. 4 Sedimenten, die rijk zijn aan ij zer, mangaan en and-ere ertsen lig gen over grote delen van de oceaan bodem verspreid. Het wordt moge lijk geacht deze rijkdommen te win nen zodra d-e juiste technologie daarvoor is ontwikkeld. CAIRO De oude Egyptenaren hebben in de loop van hun eeuwenlange geschiedenis hun ongeëvenaarde mummifice- ringstechniek verloren. Dat is de conclusie van een groep Amerikaanse en Egyptische geleerden uit het wetenschappelijk onderzoek dat zij met behulp van x-stralen hebben gedaan op tientallen faraonische mummies in het nationale museum te Cairo. „Wij hebben bevonden dat mummies uit het oude rijk veel beter bewaard gebleven zijn dan die uit latere perioden," zegt dr. James Harris, leider van de Amerikaanse afdeling en voor zitter van de tandheelkundige faculteit ven de universiteit van Michigan. H-a-rris licht dit aldus toe: „D-e mummies van de latere koninkrij ken het midden rijk en het nieuwe rijk zijn op andere wijze gemummificeerd en gebalsemd en die methoden w-aren niet zo ge slaagd. Ergens moeten deze ouden d-e keten van hun proces hebben verloren". Dr. Zaki Iskandar, een Egyptische deskundige van de groep, die veel wetenschappelijk onderzoek heeft gedaan op mummies en naar de mummificering, is het ermede eens, dait „de methoden varieerden naar de perioden en dat de latere minder doeltreffend lijken". De oude Egyptenaren hadden gro te eerbied voor d-e lichamen van de gestorvenen, want het was hun on wankelbaar geloof, dat de geest de onsterfelijke „ka" eens naar het lichaam zou terugkeren en het ongeschonden moest vinden. Hun algemene procedure was. het lijkt te ontvochten, de organen er uit te halen en deze afzonderlijk te balsemen en elk apart te plaatsen in een aardenpot die in de sarcophaag werd bewaard. In de vroegste perio den werd deze procedure letterlijk gevolgd. Later werden de organen soms weer in het levenloze lichaam geplaatst, maar uit bijgeloof werder symbolische potten aarde nog altijd in de sa-rcophagen geplaatst. Uit anatomisch oogpunt vindt di Walter Whitehouse, professor aan en voorzitter van de radiologische afde ling van de universiteit van Michi gan, dit interessant. Hij zegt dat het zeker de kennis van de oude Egyp tenaren op biologisch en anatemisch- terrein onderstreept „Het terug plaatsen van elk orgaan op zijr anatomische plaats is zeker eer prestatie". De Egyptiseh-Amerikaanse groep omvat ook archeologen, egyptologen, anthropologen en orthodontisten. Zij allen hopen meer kermis te verwer ven o-p hun respectievelijke terrei nen. Prof. Arthur Storey van de uni versiteit van Toronto stelde het zo „Meer te weten te komen over men sen, die duizenden jaren geleden hebben geleefd, is een schat van kennis op zichzelf". Dr. Storey is de enige Canadees in de groep van Michigan. Zijn univer siteit heeft d-e laatste zes jaar ver scheidene missies naar het Nijldal gezonden met het doel, de voorhan den kennis van de verschillende we tenschappen te vergrot-en. „Het doel van de huidige expedi tie is veelvoudig", zegt dr. Harris. „Wij willen de morpholo-gie van de gehele schedel en het lichaam leren kennen, de doodsoorzaken en de destijds heersende beenderziekten, de sterfteleeftijd en tenslotte, zo mogelijk het soort lev-en dat deze ouden leidden". De dri-e dimensi-e-x-stralen, waar van gebruik wordt gemaakt door de groep, die thans de koninklijke rau- mies bestudeert, heeft tot dusverre bepaalde merkwaardigheden ont huld. „In de mummie van koningin Nodjme van de 21ste dynastie von den wij een enorme stenen scarabee inplaats van een hart", vertelde dr. Harris. Bij het bestuderen met x-stralen van de schedel van Ramses II een van de helden-pharao's, werd ont dekt dat hij slechte tanden had. .Zijn tanden warep werkelijk rot en omgeven door abcessen", zegt Har- ris. In 1969 heeft de groep slechts de schedels van de mummies ge-xt. In 1970 zijn d-e lichamen van tientallen oude Egyptische koningen aan de zelfde behandeling onderworpen. Verwacht wordt, dat de structuur van de tanden en het skelet van de mummie uit anthropologisch oogpunt interessant materiaal zal opleveren over de herkomst van het bloed van verscheidene pharao's. Het is bekend dat de oude Egypti sche heersers verscheidene concubi nes van verschillende afkomst trouwden. Vandaar dat vele van de heersers Aziatische of negroïde ge laatstrekken hadden. Deze veeltrou- werij brachten de pharao's vooral in praktijk als zij na oorlogen vrede sloten met hun naburen. Zij namen- dan vrouwen uit het volk van hun voormalige vijanden om te bewijzen dat zij „bloedbroeders" waren ge worden. De expeditie is voornemens, meer dan 40 koninklijke mummies te be studeren. behorende tot een periode van 600 jaar pharaonen-maatschap- pij.

de Stem | 1971 | | pagina 5