V akantie woning in Oostburg te plukken kip HAVEN OSSENISSE WELLICHT BUITENDIJKS sproriuirst op rgio-zegels uinm fido-gespoord is bij F120- UlflORD EIGENAARS TWEEDE HUIS PROTESTEREN TEGEN WOONFORENSENBELASTING ste ruilbeurs Auto over de kop in Terneuzen Illegale horlogeverkoper veroordeeld Volkstellers in Zeeland gemoedelijk ontvangen VOOR SCHEPEN TOT 60.000 TON Verdronken matroos gevonden streek in zeeland 9 roes Je toornige tjiftjaf ns in de blizzard GRONDSLAG Tellers in Ooslburg komen wellicht niet op tijd klaar Soos Every's end sluit de deuren D'66 vergaderde in Terneuzen waterstanden hoogwater Hoog land Polder VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 URG. 3 uur: Meesters In de 4 j. «urg, 20 uur: Jeugd en mliga met de film „Los van Louis Bunuel. )AM. ïlen, (Grote zaal), 20.15 iall's Island - John May- Schouwburg, Zuidplein „Nee schat, nu niet", >el van de Theater Pro uur: „In de holte van je uur: „On de holte van je Dimitrj Frenkel Frank van Duinhoven, Ina van Guus Hermus en Bep ZEN. Bibliotheek, Leeuwenlaan sitie Joop Dam met aqua- ;n tekeningen (t.m. 27 (GEN. bra, 20 uur: Rob en Carol, Ylice 18 j. (EE. ferk, 20 uur: Amsterdams fonisch Orkest o.l.v. Anton Solist Theo Olaf (viool). RPEN. Vlaamse Opera, 20 uur: ties, Kon. Ned. Schouw- uur: „De Drie Zusters" on Tsjechov. E. kelder, 20.30 uur: „Laat a zomer worden" van Te- ïeley. Opera, 20 uux: Rigoletto. lederlandse vereniging „De elaar" houdt op zondag 28 i 1971 voor de eerste keer >te internationale ruilbeurs, rs wordt gehouden in „De ;urs" aan de Grote Markt van 10 tot 17 uur. Geruild prentbriefkaarten, munten, merken, postzegels, siga- ten, suikerzakjes, album- i, sluitzegeis, enz. Inlichtin- irden gaarne verstrekt door J. Geleedst, Kamperfoelie- 93, Goes, telefoon 01100- >VM VOOP of bij een eventuele aanneming van een toeristenbelasting (door b. en w. in het vooruitzicht gesteld. Red.) rekening te houden met reeds voor de forensenbelasting aangeslagen huizen. Deze zouden anders tweemaal belast worden". Aldus de heer P. de Lijser jr. tijdens een bijeenkomst belegd door de federatie van verenigingen eige naren vakantiewoningen, een feder atie die in oprichting is. Reeds geruime tijd is deze federa tie bezig de door de raad van Oost burg ingestelde woonforensenbelas- ting ongedaan gemaakt te krijgen. De argumentatie van de federatie is dat slechts een gedeelte van de tweede-huisedgemiaars aangeslagen wordt, ml. die welke geen ingezete nen van de gemeente Oostburg is. Reeds in 1968 heeft zich een rechtsprocedure omtrent deze mate rie afgespeeld. Het .betrof een ge schil over woonforensenfoelastimg tussen een aantal eigenaars van va kantiewoningen en de voormalige gemeente Cadzarad. In de uitspraak wend gesteld dat „commercieel geëxploiteerde woningen niet onder de termen van de belasting kunnen vallen". Als commercieel geëxploi teerde woningen kunnen worden aangemerkt, aldus het vonnis, wo ningen waarvoor b.v. een overeen komst met een verhuurbedrijf is gesloten. Tevens werd gezegd dat in de gevallen waar het hier over gaat, de verhuurbedrijven de eigenaars niet kunnen beletten buiten het sei zoen van hun woning gebruik te maken (waardoor ze in de termen van de belasting vallen). „Dit nu", aldus de heer de Lijser, „vinden wij aanvechtbaar. Indien namelijk wel de mogelijkheid be stond deze woningen te verhuren dan zouden zij dat maar wat graag doen. Dat ze niet verhuurd kunnen worden ligt buiten de macht van de eigenaar. Toch is deze omstandig heid bepalend voor de belastbaar heid van de woning", zo vervolgt hij, „Ook vinden wij het vreemd dat indien een eigenaar verscheidene woningen binnen de gemeente bezit, de verordening bepaalt dat het duurste huis in aanmerking komt voor belasting (slechts één huis per eigenaar is belastbaar, red.). „Het standpunt van de eigenaars (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt Peter van Anrooylaan - Brahmslaan in Terneuzen zijn personenauto's, respectievelijk bestuurd door me vrouw S. M. J.-M. en mevrouw P. A. M. C.-G. met elkaar in botsing gekomen omdat mevrouw J. geen voorrang verleende. De auto van mevrouw M. C.-G. sloeg over de kop en bleef met de wielen omhoog liggen. Haar auto werd zeer zwaar beschadigd. Zelf liep zij geen letsel op. aangesloten bij de federatie is dat er uiteraard betaald moet worden voor voorzieningen die in de recreatieve sector getroffen moteten worden. Maar dan wel maar evenredigheid", zo stelt de heer de Lijser. „Daarbij zouden zowel middenstanders, als campingeigenaars, horeca-exploitan- ten en huiseigenaars betrokken moe ten worden". Ook zou de federatie graag zien dat ze werd opgenomen in het over leg over de ontwikkeling van de kuststrook. „De gemeente acht dit overleg noodzakelijk met bovenge noemde groepen, alleen de huiseige naars ontbreken. Op een verzoek onzerzijds om in een door de ge meente in te stellen overlegorgaan te worden betrokken is slechts gere ageerd met de mededeling dat in dien er klachten zijn deze de aan dacht van het gemeentebestuur zul len hebben. Wij willen echter grie ven en klachten voorkomen", aldus de beer de Lijser. (van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De tellers in de gemeente Oostburg zullen wellicht niet gereed komen binnen de tijd die het CBS daarvoor heeft gepland. Dit deelde de lieer J. Wagenaar mee, die in Oostburg met de coördi nering van de volkstelling is belast. Als reden hiervoor noemde hij dat de tellers minder adressen per dag bezoeken dan verwacht was. c Het model van de zeehaven in Os senisse in het waterloopkundig la boratorium De Voorst in de Noordoostpolder. (van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren zijn in Zeeland de volkstellers op stap ge gaan. Gewapend met kleine, zwarte koffertjes, die als inhoud een gehei me zender doen vermoeden, zijn zij de wijken ingetrokken. Volgens de eerste indrukken is de medewerking van de Zeeuwse bevolking aan de volkstelling goed. zal medewerking goed enkele da» (van onze correspondente) BIERVLIET De instuifcommis- sie van de soos Every's end heeft besloten de activiteiten te staken. De laatste keren bleef de jeugd van 16 jaar en ouder weg. Het batig saldo van de soos is eerlijk verdeeld tuss-ein. de kerkvoog dij vain de Nederlands hervormde gemeente, diie belangeloos het jeugd- gebouw afstand, en de staeekjeugd- cenitrale die ook zeer veel voor deze instuif heeft gedaan. De commissie die nu dit besluit heeft genomen kaïn iin die afgelopen drie jaar terugzien op veel geslaag de bijeeinikomstein. Dikwijls wanen er meer dan 50 bezoekers. Of' deze blijven, blijkt pas over e gen, als de tellers de ai dan niet ingevulde ponskaarten weer komen ophalen. „De mensen mem en het ge moedelijk op. Aldus een van de tel lers, die een straat in een nieuwe woonwijk in Middelburg te bewer ken had. „Over het algemeen vindt men de vragen die op de ponskaarten voorkomen niet al te indringend". De .aanmelding vain tellers in Zee land is niiet tegengevallen. Middel burg heeft zelfs zov-eel aanmeldin gen binnengekregen dat er een klei ne reserve aan tellers 'kon worden aangehouden. Sinds enkele manden wordt ook in Zeeland actie tegen de volkstel ling gevoerd. Nergens zijn er tot dusver echter tekenen dat de oproe pen om niet aan de volksteilmg mee te wierken hebben aangeslagen. Op het laatste ogenblik voor de telling begon, werd in Middelburg nog snel een „comité Waakzaamheid Volks telling" in het leven geroepen. Het initiatief daartoe was uitge gaan van twee leden van een soort gelijk comité uit Amsterdam, de he ren T. van der Stap en P. vn Marwijk. Op de bijeenkomst, die zij woensdagavond organiseerden, en waar zij probeerden ook in Zeeland weerstand teigein de volkstelling aan te kweken, waren slechts enkele belangstellenden aanwezig. (ADVERTENTIES) Een ontwerp van de haven van Ossenisse. Het gearceerde gedeelte geeft de mogelijke verlenging van de buitendijkse haven aan. (Van een onzer verslaggevers) NOORDOOSTPOLDER Naar alle waarschijnlijkheid zal als eerste fase in de ontwikkeling van het haven- en industrie gebied Ossenisse een buitendijkse haven voor schepen tot 60.000 ton worden aangelegd. Deze haven is gesitueerd ten zuiden van het Gat van Ossenisse. Op de zogenoemde Platen van Hulst is een ongeveer twee kilometer lan ge en 300 meter brede dam geprojecteerd, die dwars op de stroomrich ting staat. Om voldoende ruimte voor de schepen te scheppen zal de Westerschelde ter plaatse tot 18 meter NAP moeten worden uitge diept. Fas in een veel later stadium zal de nieuwe haven van Ossenisse toeganke lijk worden gemaakt voor schepen tot 100.000 ton. In het waterloopkundig laborato rium De Voorst in de Noordoostpol der is men al ongeveer twee jaar be zig aan de hand van een schaalmodel diverse ontwerpmogelijkheden voor de haven van Ossenisse uit te dokte ren. Hoewel een definitief havenplan nog niet is afgerond en alternatieve ontwerpen nog steeds in studie wor den genomen kan met vrij grote ze kerheid worden aangenomen dat be gonnen zal worden met het graven van een buitendijkse haven voor niet al te grote schepen. Deze haven in eerste aanleg zal vol gens het voorlopig schetsontwerp niet al te veel ingrijpen in de landschap pelijke structuur in dit deel van oost- Zeeuwseh-Vlaanderen. De ligging van de haven is tussen de Eendrachtspol- der, de Hellegatpolder, en de Hoog landpolder tussen Terneuzen en Perk- polder. Een van de uitgangspunten voor deze situering is dat steeds meer sche pen op de Westerschelde komende uit de Pas van Terneuzen de zuidelijke vaargeul via het Gat van Ossenisse en de Overloop van Hansweert ge bruiken, in plaats van de noordelijke route door het Middelgat langs Hoe- dekenskerke en Annapolder te ne men. „De zuidelijke vaarroute biedt bij zonder gunstige nautische mogelijk heden voor de geplande haven van Ossenisse omdat zelfs grote schepen zonder moeite vanuit de Noordzee deze haven kunnen binnenvaren", zegt ir. C. Veeningen, die de leiding heeft van het modelproject Haven Ossenisse in het Waterloopkundig Laboratorium. Hij legde er de nadruk op dat het hier nog maar een zeer voorlopig plan betreft dat nog volop op het la boratorium en bij Rijkswaterstaat in studie is. Volgens het schetsplan heeft de haveningang een breedte van 350 meter. „Voldoende voor schepen tot 100.000 ton", aldus ir. Veeningen. „De waterbouwkundige moeilijkheden zijn zeker oplosbaar". De havendarnmen, die de nieuwe ha ven zoveel mogelijk tegen aanslibbing moeten beschermen liggen 3 tot 4 meter boven NAP. Het model van de haven van Osse nisse in de Noordoostpolder is wat de oppervlakte betreft op 1/150 van de ware grootte gebouwd. Op papier is een verlenging van de buitendijkse haven in een soort haarspeldbocht in westelijke richting ontworpen. „Maar deze vorm staat nog helemaal niet vast. Het kan straks net zo goed een T-vormige haven worden", zegt ir. Veeningen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Deze illegale ver koop heeft zich ontwikkeld tot een soort maatschappelijk kwaad in Sluis en Hulst. De argeloze kopers kunnen deze verkopers niet van zich afschud den. Getuigen worden geïntimideerd. Dit moet uit zijn. Wij willen jullie hier niet meer zien". Aldus gisterochtend mr. Th. Lebret, officier van justitie bij het Oostburg- se kantongerecht in zijn requisitoir tegen de 22-jarige koopman J. van W. uit Sas van Gent. Van W. was op 7 november in Sluis aangehouden toen hij een politieman in burger een polshorloge trachtte te verkopen. Voor de kantonrechter verklaarde Van W. te weten dat hij geen vent vergunning had, Mr. Van Hees: „Ja, het zit helemaal mis". De officier van justitie had tegen Van W. een geldboete van 300, geëist, waarvan 200,voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. In zijn laatste woord zei verdachte dat hij toch ook in zyn levensonder houd moet voorzien, waarop mr. Le bret hem wees op de momenteel zeer gespannen arbeidsmarkt die om krachten zit te schreeuwen. Mr. Van Hees, de kantonrechter, beaamde dit en veroordeelde Van W, tot een boete van 300,waarvan j 250voorwaardelijk en verbeurd verklaring van de op Van"W. aange troffen koopwaar te weten vijf he ren- en drie dameshorloges drie da- mesarmbanden een heren- en en een damesring. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De afdeling Ter neuzen van D'66 heeft tijdens een vergadering de heren K.C. Schouten en J.P. Maas als respectievelijk voorzitter en secretaris gekozen, in plaats van de heren A. Jansze en K. Jansen. De vergadering wisselde langdurig van gedachten over de samenwerking met de PvdA en PPR, waarbij uiteindelijk werd be sloten dat enkele leden met de bei de afdelinigbesturen besprekingen zuilen openen. Konstanz 269 (plus 1), Rheiinfel- den 188 (pl.8), Straatsburg 180 (pL12), Plitteiisdorf 313 (-2), Maxau 366 (-3), Plochimgen 135 (-4), Mannheim 190 (pl.6), Steinbach 143 (-7), Mainz 221 (pl.7), Boegen 141 (pl.4), Kaub 146 (onv.), Trier 309 (- 7), Koblenz 187 (4), Keulen 162 (- 10), Ruhrort 350 -6), Lobith 974 (omv.), Pannerdense kop 941 (onv.), IJselkop 862 (pl.2), Eefde IJssei 393 (pl.5). Deventer 284 (pl.4), Monsin 5466 (-8). Borgharen 4019 (-58), Belfeld 1224 (-17), Grave beneden de sluis 516 (-14). (Van onze correspondent) ZELZATE De rijkspolitie te wa ter uit Terneuzen heeft het stoffelijk overschot van de achttienjarige Jelle van der Kooy geborgen. Hij was ma troos van het motorschip Unie dat op 19 februari in het kanaal van Ter neuzen naar Gent bij Zelzate is ver gaan. De verdronken matroos zal naar Leeuwarden worden vervoerd. Gis teren is daar zijn moeder, die bij het ongeval ook verdronken is, ter aarde besteld. De kapitein-eigenaar van het schip, de heer J. van der Kooy, zal morgen vanuit het ziekenhuis te Sluiskil naar het ziekenhuis in Leeu warden worden overgebracht. Morgen, zaterdag 27 febr. Bergen op Zoom 5.10 en 17.35, Hansweert 4.17 en 16.49, Terneuzen 3.34 en 16.05, Vlissingen 3.06 en 15.32, We- meldinge 5.00 en 17.25. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opge steld door het KNMI op don derdag om 18.00 uur: Overwegend droog, vrij zon nig en in de nacht lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Max. temp.: 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 8. Min. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Nogmaals zullen wij de gemeenteraad van Oost burg verzoeken: een scheiding te maken tussen vakantiewoningen voor privé- gebruik en woningen voor commerciële doeleinden en deze laatste categorie geheel of gedeeltelijk vrij te stellen van forensenbelasting;

de Stem | 1971 | | pagina 21