aart, DRINKER AGRESSIEVER IN ROES DAN TRIPPER' Gezag en vrijheid moeten opnieuw ter discussie „LEERLINGWEZEN MOET VERDWIJNEN Prof. dr. E. J. Ariëns over drugs en druggebruik (3) KWJ ONDERVROEG 7000 WERKENDE JONGEREN: Na werk op de smikkelioer, met'n goeie pLai-du-joui. Zomaar. 25,- 3475 2495 IE MA Olifanten en muizen CH-LIJSTTREKKER UDINK „Chantage is van A tot Z gelogen'' Mgr. Jansen roept priesters op tot eenheid iPeau !de pêche. 'eau le pêche. binnenland buitenland ORIENT SUBSIDIES Marcel van Dam: Leerovereenkomst „We worden mis bruikt als goedkope arbeidskrachten Ruim f 4,5 miljoen voor verlies van beide armen Poststaking in Engeland duurt voort Prof. Alting von Geusau geeft gastcolleges in VS Ecuador krijgt weer V.S.-tonijnboot op OP SCHIPHOL: Passagiersvervoer nam met 19 pet toe Studie over milieubeheersing als politiek vraagstuk ~üit, goeie gewomte. r de eend om is: fs 81Akrijgen^i sparen. D250 I Battle-dress.Prachtig. I Met snelle ceintuur. I Kies uit bruin, beige, Izand, roest en groen. I Maten 136-42 I Midi-doorknooprok. Iln dezelfde maten en I kleuren. Samen als combinatie Hus 59.50 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 üMMiBH „Met een paar trekjes van een marihuana-sigaret word je weer als een kind; de belevenissen zpn magisch, feeëriek, duize lingwekkend en openbarend; de omgeving wordt zeer direct er varen zonder tussenkomst van een ordenend en analyserend verstand; de fantasie maakt de meest dolle sprongen, gevoelens en waarnemingen lopen door een; er is een diffuus belevings totaal." Zo beschrijven experts op het gebied van marihuana uit eigen ervaring het „high" zijn. Prof. dr. E. J. Ariëns, hoog leraar in de farmacologie aan de katholieke universiteit van Nijmegen, voegt er aan toe: „Waar Marx al beweerde „gods dienst is de opium van het volk", geldt welhaast ten aan zien van een deel van de drug gebruikers: „drugs zijn de gods dienst van het volk". Vraag: „Vaak hoort men dat ma rihuana en hasjiesj vergeleken met alcohol onschuldig zijn. Is dat zo?" Prof. A.: „Ik moet erkennen dat de gebruiker van marihuana of hasjiesj die „high" wordt, slechts bij hoge uitzondering agressief wordt. Marihuana dooft het initia tief, elimineert de „drive". Van mensen die „de hoogte hebben" door alcoholgebruik kan dit zeker niet gezegd worden. De „drinker" is tijdens zijn roesstadium agres siever voor zijn omgeving dan de „tripper". Wanneer iemand zich bedrinkt, waarbij de alcoholwerking centraal staat, streeft hij er naar dusdanige hoeveelheden alcohol te gebruiken dat de psycho-actieve component in de werking het roesstadium duidelijk ervaren wordt. Het roken van marihuana en hasjiesj is daarmee in zekere zin te vergelij ken. De betrokkene richt zich niet op de smaak van de marihuana- sigaret of join/t, maar op de psy- cho-farmaeologische werking. Hij „bedrinkt" zich niet, maar hij „be rookt" zioh, hij wil „high" worden. Het is begrijpelijk dat de handela ren in marihuana en hasjiesj pogen hun waar wat op te luisteren. Daarbij doen termen als „een trip maken", „bewustzijnsverruiming", „geïntegreerde gebruiker" en „droomkruid" opgeld. Maar naar zijn mening benaderen aanduidin gen als „zich een stuk in de kraag roken", „met gebroken stuurstang zitten", „de stille tripper" en „gie- chelkruid" de realiteit beter. Het is echter allerminst mijn bedoeling de gefixeerde tabaksroker, de alco holist of de gefixeerde hash-roker neer te halen. Wij hebben te doen met patiënten". Vraag: „Staat ten aanzien van het gebruik van drugs een beleid voor en zo ja in welke zin?" Prof. A.: „Vrijwel alle deskundi gen zijn het erover eens dat in het algemeen de drugs binnen een strak wettelijk regiem gevat moe ten blijven. Over marihuana heerst er grote onenigheid. De vraag rijst: is marihuana inderdaad zo gevaar lijk, dat de omgang ermee han del en gebruik wettelijk verbo den dient te blijven? Bij de huidi ge stand van inzicht mag men zeggen dat verslaving aan alcohol zeker niet minder desastreus is dan verslaving aan marihuana. Er zijn echter in het marihuana-ge- bi-uik ander aspecten die deze drug gevaarlijker maken dan alco hol. Het zijn de klaarblijkelijk grote aantrekkingskracht die deze drug vooral op jonge mensen blijkt uit te oefenen en het feit dat marihuama-gebruik leidt tot verlies van motivatie en het uitvallen van de „drive" capaciteiten, welke es sentieel zijn voor een onbelemmer de ontplooiing en zelfverwerkelij king van het jeugdige individu. Wat die aantrekkingskracht op jonge mensen betreft, verwijs ik naar Buikhuizen die in 1970 vast stelde dat 11% van middelbare scholieren en jeugdige studenten tot het gebruik van marihuana ge bracht zijn. De drug-pusher en zijn distributeurs richten zioh kennelijk ook op de gemakkelijk te vangen groep van 15-18-jarigeri'. v „Het is een droeve ironie dat de jeugd die zo gesteld is op haar vrijheid meent die vrijheid vooral te moeten demonstreren door zich over te geven aan hen op listige wijze door volwassenen toege speelde vrijheidsberovende midde len, waartoe marihuana zeker ge rekend mag worden. De, jeugdige marihuana-gebruiker bewijst niet alleen zijn onvolwassenheid, maar loopt ook het gevaar zijn toestand van onvolwassenheid door het gebruik van marihuana te pro longeren. De Zweedse psychiater Bejerot verbonden aan het Karo- linska-hospitaal in Stockholm be richtte aan de hand van zijn erva ring met meer dan tienduizend ge vallen: „Hoe meer ik gezien heb van Zweedse hasto-gebruikers, des te meer ben ik ervan overtuigd geraakt dat hash bij tijden mensen wegleidt van eén geordende levens vorm. De houding van hasfa-ro- kers tegenover het leven moet in vele gevallen zo sterk herinneren aan de Oriënt, met zijn passiviteit, SsSs onwerkelijkheid, neiging tot mysti cisme en fatalisme, dat men zich afvraagt tot welke graad deze oude en grotendeels trage culturen ge markeerd worden door de gevol gen van drugs". En Grinspoon stelde in 1969 vast: „Een intensieve studie van studenten, die tot het gebruik van marihuana waren overgegaan, toonde dan dat velen hunner te kampen hadden gehad met ernsti ge conflicten of depressies lang voordat ze tot het gebruik van drugs overgingen". Dit wijst ook op de rol die marihuana mogelijk speelt als vluchtmiddel. Maar hoe men het ook keert, vaststaat dat er allerminst zekerheid heerst over de onschadelijkheid van marihuana en dat er aanwijzingen zijn die tot grote voorzichtigheid manen; te meer daar het hier veelal jonge mensen betreft in een zeer kwets bare periode van hun leven. Daar om moet men, waar het bij het vrijgeven van marihuana wellicht om miljoenen gebruikers gaat, ter dege rekening houden met de ge schetste risico's. Men zou zich ten aanzien van de marihuana een ge differentieerd beleid kunnen voor stellen, bv. een zekere mate van liberalisatie van het gebruik door ouderen die minder kwetsbaar schijnen te zijn, gepaard met een strikte beperking waar het de klaarblij keliij k kwetsbare groep van de jongeren betreft. In de praktijk lijkt een dergelijke diiffe- Na afloop van een lezing over drugs en druggebruik die prof. Ariëns had gehou den voor studenten van de X.H. te Delft, kwam een van de studenten op hem toe. „U weet niets van drugs af, me neer", zei hij. Prof. Ariëns: „Ik ben gaarne bereid wat te leren, dus vertelt u maar wat u ervan weet". De student: „Ik heb een vriendin die drugs gebruikt, als ze „high" is, ziet ze het bloed door haar bloedvaten stromen". Prof. Ariëns: „Dat verhaal doet me denken aan die boer vroeger bij ons op het dorp. Als hij zich een stuk in de kraag had gedronken, zag hij witte olifanten zijn rechter oor binnenmarcheren en wit te muizen uit het linkeroor te voorschijn komen". rentiatie welhaast onmogelijk, maar welk systeem man ook kiest, het vrijwaren van de jeugd van de met betrekkling tot de in het bijzonder ook de moet een dwingende Men zal daarbij bereid ijn om jeugdigen die niet door eigen inzicht tot het afwij zen van drugs kuinmen komen, te beschermen zo nodig door een ra dicaal uitschakelen van de drug- peddler, ,..de drug-pusher en zijn distributeurs. Alle daartoe ten dienste staande wettelijke midde len dienen daarbij in hun voile omvang te worden De drug-gebruiker en zeker de jeugdigen onder hen dienen als patiënt of slachtoffer te worden beschouwd an benaderd. Goede voorlichting moet voorrang hebben boven de andere beleidslijnen. Het is de hoogste tijd dat er enerzijds zorg ge-dragen wordt voor verbete ring van ons inzicht in de wellicht toxische consequenties en sociale gevolgen van het marihuana-ge- bruik, terwijl er anderzijds een veelvoud van de overigens noodza kelijke subsidies, gegeven aan ma- rihuanaburchten zoals de j-eugd- clubs Paradiso en Fantasie, dient te worden besteed aan een adequa te dus zakelijke en open voorlichting vooral ten aanzien van de jeugd", aldus prof. dr. Ariëns tot besluit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG C.H.U.-lijsttrekker drs. Udink vindt dat er in Nederland opnieuw behoefte is aan bezinning en discussie over de plaats van gezag en vrijheid in de samenleving. „Ik weet dat er een pathologisch geschreeuw opgaat bij sommigen als ik over dit soort zaken mijn mond open doe, maar ik vindt dat we hier een principiële discussie over moeten voeren", aldus drs. Udink. De C.H.U.-lijsttrekker, die sprak op een lunchbijeenkomst van de Christelij ke W erkgevers vereniging te Rotterdam, wees in dit verband onder andere op het feit, dat in een stad als Amsterdam de „anarchistisch getinte en geen gezag duldende" kabouters 11 procent van de stem men behaald hebben. We moeten er ons opnieuw van bewust zijn dat ge zag even nuttig is als vrijheid, al dus drs. Udink, die voorts inging tegen bepaalde opvattingen over sexualitet, druggebruik en abortus. „Het is niet waar dat de commune of een homosexuele relatie ingeruild (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM „Dat verhaal is van A tot Z gelogen". Dat is de reactie van VAR A's ombudsman Marcel van Dam op de beschuldiging van alge meen directeur S. van Tuyn, van Van Tuyn's Limonadefabrieken en Distilleerderij n.v. te Dongen, dat Marcel van Dam het bedrijf heeft gechanteerd. De heer Van Tuyn uit te zijn .beschuldiging in de tien mi nuten zendtijd voor politieke partij en, die het Bredase Kamerlid mr. Kronenburg (ex-Boerenpartij) woensdagavond op de t.v. mocht vullen. Volgens de beer Van Tuyn heeft Maroeil vam Dam hem gedreigd de naam van de frisdrank Exota in zijn programma te laten vallen, wanneer het Dongense bedrijf (dat „Exota" produceert) niet een schadevergoe ding van f 25.000,- zou verstrekken aan de Amsterdamse familie De Meijer. Een kindje van het echtpaar De Meijer heeft enkele jaren gele den het gezichtsvermogen verloren, omdat het zou zijn getroffen door scherven vam een exploderende Exo- tafles. De heer Van Tuyn zed met hetzelfde dreigement te zijn bena derd door de heer De Meijer. Naar hij zei is hij niet op deze dreige menten ingegaan, omdat de zaak-De Meijer nog in behandeling was bij de Amsterdamse rechtbank. Marcel van Dam: „Ik heb vóór die bewuste uitzending een telefonisch onderhoud met de heer Van Tuyn gehad. Ik belde vanuit het Bureau voor Bierhandel en Mineraalwater in Rotterdam. Bij die geleigenheid heb ik de uitzending gewoon aange kondigd. Er waren drie mensen bij. Er is nooit sprake van geweest, dat de uitzending kon worden afge kocht". Marcel van Dam overweegt een klacht in te dienen tegen de heer Van Tuyn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers ma ken misbruik van hun leerovereen komst met werkende jongeren door deze leerlingen te gebruiken als goedkope krachten. De leerling zelf kan daar weinig tegen doen. Hij is door de leerovereenkomst gebonden voor twee jaar. De leer lingen krijgen te weinig informatie over hun opleiding. Vierendertig procent van hen kent niet eens de voorwaarden van het bedrijf. Dit bleek uit een ondervraging van 7000 werkende jongeren van 16 tot 19 jaar, die een vakoplei ding in een bedrijf volgen in het kader van het leerlingwezen. Het onderzoek werd vorig jaar mei en juni gehouden door de KWJ (Ka tholieke Werkende Jongeren) met medewerking van drs. H. Schmitz, wetenschappelijk medewerker van het NKV. De uitkomsten van het onderzoek werden gistermiddag aangeboden aan de heer Laman Trip, voorzitter van het COLO (Centraal Orgaan van de Landelij ke Organen van liet leerlingwe zen), aan mr. J. Weusten, hoofd van de afdeling werkende jonge ren op het het ministerie van On derwijs, aan P. Mertens, voorzitter van het NKV en aan de werkge versorganisaties. Ongeveer 70 duizend werkende .longeren hebben een leerovereen komst volgens een leerlingstelsel. Nog altijd meer dan 300.000 werkende jongeren doen aan geen enkele vorm van onderwijs of vor ming. De bedrijfsleerlingen voeren in het bedrijf een aantal werkop drachten uit. 's-Avonds of deels in bedrijfstijd volgen ze theoretisch algemeen en op het beroep gericht onderwijs. De leer- en werkpro gramma's en de exameneisen wor den opgesteld door de landelijke organen per bedrijfstak (leerling stelsel). De landelijke organen hebben consulenten in dienst, ze gaan de bedrijven langs om te controleren en met de leerlingen en de bedrijfsleiding te praten. Volgens het rapport van het KWJ komt er van een goede oplei ding voor de leerlingen nauwelijks iets terecht. Er zijn veel te weinig consulenten. Elke consulent moet 150 tot 250 leerlingen begeleiden, terwijl per bedrijf gemiddeld twee leerlingen voorkomen. Van de leerlingen gaf 60 procent op nooit een persoonlijk gesprek gehad te hebben met hun consulent, terwijl alle leerlingen minstens een jaar in het leerlingstelsel zaten. Een kwart heeft niet het gevoel dat de consulent achter hen staat wanneer er problemen rijzen tussen leerling en bedrijf. Een vertrouwensrelatie tussen leerling en consulent is nauwelijks mogelijk, zo concludeert het KWJ- rapport. Bovendien bleek dat de leerlingen minder vertrouwen in hun consulent hadden naarmate ze langer in het leerlingenstelsel za ten. Een opvallend groot aantal be drijven legt ontoelaatbare voor waarden op aan werkende jonge ren die een vakopleiding volgens een leerlingstelsel willen. Twaalf procent moet na behalen van het diploma minstens een jaar in het leerbedrijf blijven, 8 pet krijgt de studietijd in strijd met art. 12 van de arbeidswet niet doorbe taald, 5 pet. moet zelfs de studie tijd 's avonds of zaterdags inhalen. Meer dan een kwart van de onder vraagde leerlingen moet het theo retisch onderwijs nog geheel of deels in avonduren volgen. leerovereenkomsten moeten de werkende jongeren voortaan niet behoren te sluiten met een bepaald bedrijf, maar met een regionaal instituut (streekcentrum) voor vorming en opleiding van werken de jongeren. De leerling moet van uit het instituut op meerdere be drijven terecht kannen voor prak tisch werk. Van de leerlingen zelf liet een opvallend groot percentage, 66 pet, zich negatief uit over hun bedrijfs opleiding. Bijna een kwart vond deze zelfs slecht en waardeloos. De helft krijgt in de bedrijven weinig of geen toezicht, 63 pet vindt dat ze geen gelegenheid krijgen de voorgeschreven werkopdrachten uit te voeren, en 41 pet vindt, dat het dagelijks werk nooit of zelden overeenstemt met een werkop drachten. Het leerlingwezen in zijn huidi ge vorm moet verdwijnen, zo con cludeerde de KWJ, de landelijke organen, die de programma's en de diploma-eisen vaststellen, hebben teveel macht en worden teveel door de werkgevers beheerst. De NEW YORK (AFP) Een ener giebedrijf in Long Island, bij New York, heeft een zesjarig meisje 1,3 miljoen dollar (ruim 4,5 miljoen gulden) aangeboden voor het verlies van haar beide armen. Drie jaar geleden had het kind in een transformatorhuisje, dat tevoren kennelijk door andere kinderen opengebroken was, een kabel van 13.000 volt aangeraakt. Het kreeg ernstige brandwonden aan armen, schouders en gezicht. Beide armen moesten geamputeerd worden. De ouders van het meisje hebben de aangeboden som aanvaard. Het bedrag is volgens de Newyorkse Daily News waarschijnlijk het hoog ste dat tot dusver in de VS buiten de rechtbank om is toegekend als schadevergoeding voor lichamelijk letsel. LONDEN (AFP) De staking bij de Britse posterijen gaat door. De onderhandelingen die zijn ge voerd op het ministerie van arbeid om een verzoeningsprocedure op te stellen, hebben schipbreuk geleden. Bij het verlaten van het ministe rie verklaarde de leider van de sta kende postbeambten, Tom Jackson, het volgende: „Wij zijn precies op het uitgangspunt teruggekeerd. Het aanbod van de directie der posterij en houdt geen enkele vooruitgang in en is voor de bond derhalve niet aanvaardbaar". (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG. Prof. jhi dr. F. A. M. Alting von Geusau is uitgenodigd in het academische jaar 1971—1972 een serie gastcolleges te geven aan het Amerikaanse Massachusetts Instituut of Technology in Cambridge. De hoogleraar van de Katholieke Hoge school Tilburg (recht der internatio nale organisaties) zal een jaar in de Verenigde Staten blijven. Hij doceert er over internationale betrekkingen en internationale organisaties. kan wordien voor het gezin. Een christelijke partij moet daar neen tegen zeggen. Aan dergelijke rela ties kunnen ook niet dezelfde wet telijke rechten gegeven worden als aan het gezin". Drs. Udink meent voorts 8at ter bescherming van op groeiende kinderen een halt toege roepen moet worden aan opdringe rige pornografie, die hij als gedege nereerde sexualiteitsbeleving be stempelde. Over het druggebruik zei drs. Udink, dat men geen enkel goed dient door dit gebruik minder ernstig te nemen. „Druggebruik is een zijdeurtje om zich aan zijn ver antwoordelijkheid te onttrekken. Ge bruikers moeten als zieken worden opgevangen en niet gestraft wor den". Ook keerde drs. Udink zich te gen een volledig legaliseren van de abortus. Er moeten grenzen getrok ken worden, meent drs. Udink. Het regeringsprogram van de linkse oppositie (P.v.d.A., D'66 en P.P.R.) bestempelde drs. Udink als „niet realistisch", gelet op de eisen voor de overheidsuitgaven en de drastische besnoeiing van de groei der particuliere consumptie die daar van het gevolg zal moeten zijn. Drs. Udink wees erop dat onder het kabinet-De Jong het Nederland se volk reëel 20 procent rijker is ge worden dank zij de stijging van het nationaal inkomen. „Het gaat toch minder beroerd dan men ons wil doen geloven", aldus drs. Udink. QUITO (DPA) De Ecuadorl- aanse marine heeft de twintigste Amerikaanse vissersboot opgebracht, bracht. Officieel is verklaard, dat de Nau tilus met twintig ton tonijn aan boord ongeveer 80 zeemijl uit de kust verwijderd was en derhalve zich binnen de door Ecuador vastge stelde strook van 200 mijl territoria le wateren bevond. In de „tonijnenoorlog" tussen de VS en Ecuador heeft de regering in Washington onlangs als vergelding voor het opbrengen van Amerikaan se vissersboten de militaire hulp aan de regering in Quito opgeschort. Bo vendien is met economische sancties tegen Ecuador gedreigd. Volgens officiële gegevens heeft Ecuador van de rederijen der opge brachte schepen tot dusver een be drag van ongeveer 3,5 miljoen gul den ontvangen. SCHIPHOL (ANP) Uit het voorlopig jaaroverzicht 1970, dat de n.v. Luchthaven Schiphol gisteren heeft uitgegeven, blijkt dat het pas sagiersvervoer in het afgelopen jaar met 19 percent is gestegen, waar door het totaal aantal vervoerde pas sagiers kwam op 5.200.000. Dit betekent een toename van 815.000 ten opzichte van 1969, vrij wel evenveel als in het hele jaar 1956 werd vervoerd. Drie kwart van deze passagiersbewegingen werd uitgevoerd in geregelde lijndiensten en een kwart in charter. Vooral dit ongeregelde vervoer, zoals de char tervluchten ook wel worden ge noemd, liet een sterke groei zien, n.l. 25 percent. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In een af scheidsbrief aan al zijn priesters lieeft de scheidende bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen opge roepen tot eenheid en trouw. Mgr. Jansen heeft zich in het geheel niet gemengd in de discussies die ont stonden, toen als zijn opvolger door paus Paulus dr. A, Siwonis benoemd werd. Eerst nu, in zijn afscheidsbrief, geeft hij er zijn mending over. De scheidende bisschop schrijft: „De zaak van mijn opvo!gïng_ is een moeizame gebleken. Daarbij is dui delijk aan bet licht getreden hoe diep de verdeeldheid onder ons al len is geworden".. De wijze waarop „de onderlinge strijd is opgelaaid" naar aanleiding van de benoeming van mgr. Simonie wordt door de scheidende bisschop van Rotterdam zeer betreurd. Hij schrijft in de brief aan zijn priesters: „De kerk miaig geen toneel zijn van onver kwikkelijke strijd" en roept ai de priesters van het bisdom Rotterdam op om samen met mgr. Simonis de pastorale taken voor het bisdom Rot terdam te blijven waarnemen, Mgr. Jansen dankt al de priesters die met hem samen hebben gewerkt en hun roeping trouw gebleven zijn en toont begrip voor hen die heen gingen. „Niet alle priesters konden trouw blijven", aldus de scheidende bisschop, „aan hun taak, hieel bijzon der vanwege het oeidlbaot. Zaj acht ten de onderhouding van het celi baat te zwaar, of meenden dat een opgelegd celibaat niet meer strookt met de huidige opvattingen over de vrije mens". Mgr. Jansen hoopt dat de getrouwde priesters eens de kans zullen krijgen om te wenken „aan de hun toch zo vertrouwde teak". (Van onze onderwijsredacteur). TILBURG De werkgroep „We tenschap, technologie en openbaar bestuur", waarin medewerkers von de Katholieke Hogeschool Tilburg en de Technische Hogeschool Eind hoven samenwerken, maakt een sta die over de milieubeheersing en de beheersing van de technologische ontwikkeling ais politiek vraagstuk. Het onderzoek wordt geleid door drs. A. A. L. G. Wentink, weten schappelijk meedwerker van de Til- burgse Hogeschool. De verkiezings programma's en de partijprogram ma's van de tien grootste politieke partijen in Nederland worden door de werkgroep geanalyseerd. Ook wordt een studie gemaakt van de voorlichting die deze politieke par tijen in april, dus voor de verkiezin gen, geven via radio en televisie over twee onderzoekonderwerpen. Als de gegevens zijn verwerkt zullen de deskundigen op deze ter reinen van die politieke partijen en van hun fracties in de Tweede Ka mer worden geïnterviewd. Ook de wetenschappelijke bureaus en de adviescommissies van de partijen en de fracties zullen worden geënquê teerd over hun inzichten met be trekking tot de milieubeheersing en de politieke begeleiding van de technologische ontwikkelingen. Een van de centrale vraagstellingen bij het wetenschappelijk onderzoek is, of met betrekking tot deze proble men de palitieke ideologie nog in vloed beeft, of dat zij nauwelijks nog meespeelt. Voorts zal de werk groep pogen een antwoord te vinden op de vraag of meningen over deze twee vraagstukken in de partij- en verkiezingsprogramma's in het par lement operationeel worden ge maakt. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 11