nstuif Emancipatie op scholen in Middelburg Menu s voor goede voornemens Car Veel belangstelling voor prijsvraag kinderzegels Hulster volkstellers voorbereid c Lamsooraai te klein voor carnavals- drukte LEUT UIT Leuze: Verbeter de wereld begin met de jeugd Wegen-informatie stad streek KOOKLESSEN TECHNISCH TEKENEN Hulpcentra in Zeeland SUSKE EN WISKE de toornige tjil LUCKY LUKE de daltons in de blizzari! ,v MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 MAANDAG 22 FEBRUA: Een echte, wezenlijke stap op weg naar emancipatie voor zowel man als vrouw wordt gezet in Middelburg. Sinds zes maanden zqn daar de leerlingen van de brugklassen van de huishoudschool en nijverheidsschool en die van de technische school van het Molen water te Middelburg gezamenlijk bq elkaar. Het samengaan van beide scholen gaat op basis van leerlingenuitwisseling. Mettertijd zal men wellicht overgaan tot de oprichting van één scholen gemeenschap. Middelburg is de enige plaats in Zeeland en wellicht ook in Brabant Jvaar dit experiment op zo grote schaal wordt uitgevoerd. Het gaat hier om 150 jongens en meisjes, die verdeeld zijn over acht brugklassen. Die zes maanden proeftijd zijn eigenlijk niet voldoende om een balans op te maken. Toch kunnen in zo korte tijd de voor en tegens al wel tegen elkaar worden afge wogen. Wat blijkt dan? De integra tie is tot r.u toe een groot succes gebleken. Al wordt er wat aanpas sing betreft nogal veel gevraagd van zowel leerlingen als leerkrach ten. „Dit vergt", aldus de adjunct- directeur van de huishoudschool, de heer H. Mennes, „wel enige ja ren. Het onderwijzend personeel moet zich helemaal omschakelen, en dat niet alleen omdat ze nu leerlingen onder zich hebben van beiderlei kunnen, maar vooral om de leerstof". „Neem nu b.v. alleen al eens het stof-versieren. Je kunt een jongen doodeenvoudig geen speldenkussen laten versieren. Maar je staat stom verbaasd van het resultaat als je ze laat knoeien met verf, lappen en 'plaksel. Ze tekenen b.v. een levens echte auto en beplakken deze met 'stof. Een monogram ontwerpen daar draaien ze hun hand niet voor pjn. Danlczij deze nieuwe, aparte, door de leerkrachten van de school zelf ontworpen methode wordt de shraak van de jongens ontwikkeld in vorm en kleur". „De kooklessen waren in het begin voor de jongens ook geen succes. Maar nu is het al heel gewoon, ken zijn bij de samenstelling en het ongemanierd aan tafel te kunnen gedragen, wordt dankzij het betrok ken zijn bij de samensteling en het klaarmaken van het eten, en de samenwerking met de meisjes, wel tot andere gedachten gebracht". „Kijk, en hier ligt nu die enorme stap die gemaakt wordt naar wezen lijke emancipatie. Want de meisjes leren de vijl en de elektrische boor machine hanteren, en waarom ook niet. Waarom zouden meisjes die aanleg hebben voor techniek de verpleging of de kinderverzorging ih moeten. Terwijl een jongen die dit graag zou willen door de nega tieve opstelling van de ouders thuis, en een volkomen verkeerde voor lichting, worden gedreven naar de techniek". „Momenteel vinden "er in dit soort beroepen grote veranderingen plaats. Zo is het b.v. in diverse zie kenhuizen heel gewoon dat een zie kenbroeder de vrouwenafdeling runt, terwijl ook algemeen bekend is dat bijvoorbeeld de leiding van kindertehuizen en ontspanningscen tra heel goed of zelfs beter in han den van mannen zouden kunnen zijn. Bovendien zijn de verzorgende beroepen tegenwoordig financieel ook bijzonder aantrekkelijk," aldus de heer Mennes. Op de lts heeft men veertien dagen lang meisjes van 15, 16 en 17 jaar laten meelopen met de lessen technisch tekenen. Toen bleek dat sommige meisjes met grote verve een krusas van een bromfiets motor met maatinschrijving zonder moeite van foto's op papier konden zetten. De adjunct-directeur van deze school, de heer H. Schouwe- naar, noemde het zelfs een zeer geslaagd experiment. Er bestaat nu al een mogelijkheid voor de leerlingen om na het twee de brug] aar een keuze in een be paalde richting te maken. Ook al hebben zij nog niet in de gemengde brugklassen gezeten. Er zal dan echter, aldus de heer Mennes, „heel wat met het les rooster moeten worden geschipperd. De integratie van beide scholen is al bijzonder ver gevorderd. Als men het geheel beziet, dan mag men toch spreken van een grote winst, vinden beide schoolleidingen. De keuzekan sen liggen voor beide partijen stuk ken beter. Er bestaat een spreekwoord, dat luidt: „Verbeter de wereld, begin met jezelf". In Middelburg werd een nieuw spreekwoord, vooral wat de emancipatiestrijd betreft, toege voegd, namelijk: „Verbeter de we reld, begin met de jeugd". Denkt u iets geschikts te heb ben voor deze rubriek, ueem dan contact met ons op. Schrijf een brief of een kaartje aan re dactie dagblad De Stem: Nieuwstraat 9 Terneuzen Kromme Weele 4 Middelburg met de vermelding „Zeeuwse Instuif" In het uiterste geval, maar dat mag niet meer dan een uitzon dering zMn. kunt U ons telefo nisch bereiken. Ons telefoon nummer: In Terneuzen :01150 7920 in Middelburg 01180 7764 Het Grafisch Studie-Centrum 's-Gravenhage schrijft in samen werking met het Nederlandse Co mité voor Kinderpostzegels en de PTT een prijsvraag uit voor het ontwerpen van enerzijds een serie Kinderpostzegels en een eerste- dag-enveloppe en anderzijds een affiche, een brievenbusbiljet en een vouwblad ten behoeve van de Kinderpostzegelactie. Voor deze prijsvraag bestaat bii de leerlingen van de Nederlandse kunst- en nijverheidsscholen, de vrije academies en de grafische scholen grote belangstelling. Het Grafisch Studie-Centrum dat leden heeft in heel Nederland en zich in de regel bezighoudt met het organiseren van studiebijeenkom sten, excursies en studiereizen voor afgestudeerde grafici, schrijft de prijsvraag uit ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van het cen trum op 1, november a.s. Het thema voor de serie van vijf Kinderpostzegels is vrij, doch de voorkeur zal worden gegeven aan een motief dat de relatie weergeeft tussen kind en drukbeeld (kinder boek, stripverhaal e.d.). De ontwerpen kunnen tot 1 juni 1971 worden ingezonden aan de Dienst Esthetische Vormgeving PTT, Bazarstraat 24 te 's-Graven. hage, waar ook het secretariaat be rust. De jury die de ontwerpen zal beoordelen, bestaat uit de heren D. Bruna, R. Draijer, M. H. Groe- nendaal, R. D. E. Oxenaar, K. Suy- ling, O. Treumann en A. W. Wes- selius. Nu Zeeuwsch-Vlaanderen op nog meer plaatsen bespannen wordt met hoogspanningskabels heeft de P.Z.E.M. terecht waarschuwings borden geplaatst. Bij de Knol bij Terneuzen staan van deze borden die waarschuwen dat de draden onder spanning staan van 150.000 volt. Het naderen van deze draden, ook al liggen ze op de grond want dan is er een storing is levensgevaarlijk. Ook vliegeren in de buurt van de masten kan dodelijk zijn wanneer het vliegertouw een draad raakt. Jammer is 'dat de borden van papier zijn. Na wat regen en wind zullen ze wel snel hun waarschuwende werking verloren hebben. Wij zeggen het u daarom maar eens extra: niet aan de draden van de P.Z.E.M. komen. Menu's voor goede voornemens. De extra pondjes, die er in de afgelopen tijd misschien onge merkt bijgekomen zijn, moeten er nog vóór de lente weer af. De volgende twee dagmenu's zijn zo samengesteld, dat alle voedings stoffen, die nodig zijn om gezond en fit te blijven, erin voorkomen. Zelf kunt u op deze menu's varië ren door andere groenten en niet te vet(te) vlees(waren) te gebrui ken. Misschien kan de uitgave „Wie veel weegt, veel waagt" u hierbij behulpzaam zijn. De recep ten zijn bestemd voor 4 personen en aangegeven met xx; de menu's zijn berekend voor 1 persoon. Wanneer u zich precies aan de aangegeven hoeveelheden houdt, leveren deze menu's ca. 1500 calo rieën. Een huisvrouw van 20 tot 40 jaar heeft gemiddeld ca. 2200 calo rieën nodig, ouderen wat minder. DAGMENU 1. Ontbijt: 1 snee bruin brood, boter of margarinex, eetlepel jam, I gekookt ei, 1 u 2 kopjes thee zonder suiker. 2 kopjes koffie zonder suiker met melk (1 dl), 1 speculaasje. Lunch: 2 sneden bruinbrood, boter of margarinex, 1 dun plakje kaas, eenvierde deel van het groentes- laatjexx, 1 beker karnemelk (2 dl). 1 a 2 kopjes thee zonder suiker, 1 chocolaadje. neaar c Warme maaltijd: 1 grote of 2 klei ne aardappelen, eenvierde deel van de gebakken niertjesxx, 200 gr. worteltjes, 1% dl yoghurt met een sinaasappel en een afgestreken eetlepel suiker. 2 kopjes koffie of thee zonder suiker met melk (1 dl), 1 koekje, x Op het brood wordt per dag ca. 15 gr. boter of margarine gebruikt. DAGMENU 2. Ontbijt: 1 snee bruinbrood, 1 snee knackebrot, boter of margarinex, Y2 eetlepel jam, 1 dun plakje kaas, 1 a 2 kopjes thee zonder suiker. 2 kopjes koffie zonder suiker met melk (1 dl), 1 plakje ontbijtkoek. Lunch: 2 sneden bruinbrood, boter of margarinex, 1 snee roggebrood, 1 plakje rookvlees, 1 dun plakje kaas, 1 eetlepel hartige kwark, 1 beker karnemelk (2 dl). 1 a 2 kopjes thee zonder suiker, 1 chocolaadje. Warme maaltijd: 1 grote of twee kleine aardappelen, eenvierde deel van de zuurkoolschotelxx, 1 gepo cheerde peer met 1 dl chocolade val. 2 kopjes koffie of thee zonder suiker met melk (1 dl), 1 koekje, 1 appel. x Op het brood wordt per dag ca. 20 gr, boter of margarine gebruikt. De hartige kwark als broodbeleg wordt vermengd met fijngesneden peterselie, selderij, pepe ren zout. De peer wordt gepocheerd door deze in water zonder suiker ca. 10 minuten tegen de kook gehouden. Er wordt chocoladevla (kant en klaar) over gegoten. De belangrijkste belemmeringen op het Nederlandse wegennet zijn DEN BOSCH—UTRECHT I.v.m. de aanleg van de rondweg geldt er op het gedeelte Zaltbom- mel Hedel t.h.v. „De Lucht" een inhaalverbod en een snelheidsbe perking van 70 km/u. Een rijstrook voor het verkeer in de richting Den Bosch is afgesloten. Op de nieuwe Maasbrug te Em- pel is één rijbaan voor het verkeer in beide richtingen beschikbaar, waardoor een snelheidsbeperking van 70 km/u en een algemeen in haalverbod is ingesteld LEENDE—WEERT I.v.m. viaductbouw bij Maarheeze dient het verkeer in de beide rich tingen in de spitsuren rekening te houden met filevorming. Er is een snelheidsbeperking tot 50 km/u. Het verkeer wordt geleid over een pa rallelweg aan de oostzijde van de rijbaan. UTRECHT—ARNHEM Op de autosnelweg Arnhem - Utrecht dient het verkeer in beide richtingen tot 27 maart rekening te houden met filevorming en vertra ging op het wegvak Ede - Veenen- daal i.v.m. reconstructiewerkzaam heden. Het verkeer is tot vrijdag telkens van 18 uur 's avonds tot 7.15 uur 's morgens op de rijbaan in de richting Utrecht afgesloten. Dit verkeer wordt omgeleid, vanaf de afrit „Planken Wambuis" via Ede en de Klomp naar de aansluiting bij Vee- nendaal. Tussen zes en acht urn 's avonds zal op de omleidingsroute aanzienlijke vertraging optreden na bij de spoorovergang tussen de Klomp en de aansluiting aan de au tosnelweg nabjj VeenendaaL DEN HAAG—UTRECHT I.v.m. bewegwijzering dient het verkeer in beide richtingen op 25 februari van 's morgens 09.30 uur tot 's middags 16.00 uur rekening te houden met vertraging en filevor ming ter hoogte van de brug over de Gouwe. Er geldt een inhaalver bod en een snelheidsbeperking voor elke verkeersrichting is een rij strook beschikbaar. In Zeeland zijn voor alle soor ten (dringende) hulpverle ning en het geven van inlich tingen sinds enige tijd alarm diensten ingesteld, die men te allen tijde kan bellen. In Goes is het algemeen hulpcentrum voor noord en midden Zeeland: tel. 01100 - 44 44. In Terneuzen is het hulp centrum voor Zeeuwsch- Vlaanderen tel. 01150 - 44 44. eindredactie ton koopman gé van berkel HULST, R. de Vilder, 15 uur: Schieting. EINDHOVEN De Krabbedans, Selectie van werken, die voor mededinging naar de Talensprijs voor vrijetijds- schilders voor de provincie Noord- Brabant en Zeeland zijn ingezon den (t.m. 28 febr.) GOES Grand, 20 uur: Helle Dolly! a.L Museum, Kerkplein. Expositie „Kleur in beweging", verfstructu ren van W. Wisse te Goes (t.m. 13 maart). Ma. t.m. vrij. van 10- 12 uur en 13.30 - 17 uur. Zat. 14 - 17 uur. Zon. gesloten. MIDDELBURG City, 20 uur: „Du" 18 j. Schouwburg, 11,15 en 14 uur: „Mier" door het Theatergezelschap Wim Zomer. Jeugdvoorstellingen voor het voortgezet onderwijs. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Comman do Attack 18 j. ROTTERDAM De Doelen, (Kleine zaal) 20.15 uur: Pianorecital door Piet Feen- stra. Grote Schouwburg, Zuidplein 20.15 uur: „In einer kleinen Kan- ditorei" door de Hoofdstad Operet te. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Airport 18 jm Openb. Bibliotheek, Leeuwen laan 40. Expositie Joop Dam met aquarellen en tekeningen (t.m. 27 febr.). VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Hello, Dolly! a.l. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Tohao" van Mare Gilbert Sauva- jcai. Productie K.V.S., Brussel. GENT Kon. Opera, 20.15 uiur: „Le Gar- dien" van Harold Pinter. De volkstellers, die in de ge meente Hulst zorg moeten dragen voor een goed verloop van de ko mende volkstelling, zijn deze Week op speciale instructie-avonden, zo wel moreel als technisch, voorbereid op hun taak. Ze hebben een aantal aanwijzingen gekregen omtrent ge drag benadering van de bevolking. De gehele operatie staat voor wat de gemeente Hulst betreft, onder leiding van de heer G. van Eek. De volkstellers hebben van de algemene leiding opdracht gekregen om uiterst tactisch te werk te gaan. Alle medewerkers moeten Zich bij voorbeeld legitimeren, ongeacht of daar wel of niet om gevraagd wordt en in ieder geval nog voor dat de benaderde personen de kans krijgen op legimatie aan te dringen. Alle inwoners zullen dus meteen weten of ze wel of niet met een rechtmatige teller te doen hebben. Onder de gegeven instructies zijn ook gedragsregels. De volkstellers mogen zich in geen geval onder wat voor omstandigheden agressief, ge agiteerd of beledigd uitlaten. Ze moeten uiterst beleefd verzoeken of ze binnen mogen komen niet op hinderlijke wijze aandringen in het geval dit wordt geweigerd. In principe moeten alle mensen vrijgelaten worden om hun formu lieren zelf in te vullen en de vra gen zonder bemoeienis van de tel ler te beantwoorden. Als een teller constateert, dat een bepaalde vraag foutief wordt be antwoord, dan is het enige wat hem te doen staat, uiterst correct te in formeren of de vragen juist zijn beantwoord. Als deze vraag mis schien tegen beter weten in - be vestigend wordt beantwoord zal de teller dit antwoord voor juist moe ten aannemen. Bijvoorbeeld: een vrouw antwoordt op de vraag of ze een beroep heeft, ontkennend. De bewuste teller is goed op de hoogte van het feit, dat ze wel in een be paalde bedrijfstak werkzaam is. Zelfs in dit geval mag niet dwin gend worden geattendeerd op de onjuitsheid, maar moet het foutieve antwoord als juist worden geaccep teerd. De tellers hebben de opdracht om inwoners, die zich meteen al vij andig opstellen te allen tijde rede lijk te benaderen en ieder geval ze trachten te overtuigen van het nut en de noodzaak van de telling. Pas als deze pogingen geen succes heb ben, mag op het betreffende formu lier worden gezet: „weigering". In dit geval loopt de weigeraar wel kans beboet te worden. Als geweigerd wordt bepaalde ge gevens in te vullen of gedeelten van vragen te beantwoorden, dan mag dit niet als een „weigering" worden aangemerkt. Slechts in die gevallen, waarin de ondervraagden niet in gelegenheid zijn, zelf te antwoorden op de vragen, mag de teller dat met goedvinden voor zijn rekening ne men. Op de deelnemende tellers rust de plicht van „strikte geheimhouding" Ze mogen tegenover derden met geen enkele woord reppen over ge gevens, ontleend aan de telling. De teller is zelfs verplicht om de in gevulde formulieren in een enve loppe te doen en dicht te plakken in het bijzijn van de betrokken per soon. Buitenshuis is het dus onmo gelijk om de formulieren nog een: te raadplegen. Als er onvoorziene problemen voordoen dan kunnen de tellers daarvan de gemeentesecretaris de hoogte stellen of buiten kantoor uren de heer Van Eek. De tellers die de afgelopen week instructie avonden in Clinge, St.-Jansteen en Graauw hebben bijgewoond, hebben zich over het algemeen lovend uit gelaten over de verkregen informa tie en voorlichting. EVEN LATERA AN DE voet I/ANPE PAT ML METS MTEAMUEN. ZEGGEM. DE STE. T/CE 6 H'ET/S EIGENAARDIG.. /f L-&A/P D/E BE ND/ETEN MET SYMPATHIEK MA At? TOCH DOET HEF ME /ETS DAT ZE ZO AAN HUN EINChJE ZON GEKOMEN... m Zo druk was het zon do in Hulst na de optocht. (Van onze correspondent GRAAUW - LAMSWAAR Zaterdag werd in Graauw, wf carnavalsvereniging het elfjar staan vierde, het carnavalsfet gezet met een ontvangst van Djerk 3 en zijn Raad van Elf gemeenschapshuis door burg< ter Molthoff, de wethoude Brand, 3, Stolte en J. Blomma verschillende raadsleden. Prins Djerk dankte het gen» bestuur voor de ontvangst ei voor de ontvangen subsidie die bedroeg dan wias gevraagd. De gemeester ontving vervolgens deracheiddng in de Orde V. Djerken. Burgemeester Molthoff o. digfle de prins als teken van digheid de sleutel van Djerk die overal toegang geeft o.a. 1 „fraaie zwembad", dat de kol Graauw „siert". Na deze korte plechtigheid de grote carnavalsoptocht w_ vijftien wagens deelnamen, voorafgegaan werden door de band en de fanfare. Na afloop was er een limo: voor de jeugd in het gemeer huis, waarop tevens de prij king plaatsvond voor de mooi: gens uit de optocht. Bij de wagens was de eerste prijs vooi Liniedijk", de tweede prijs was „De bultenaar van de Notre en de derde prijs voor de vlootslhow". Die eerste prijs kleine wagens was voor gaat naar de maan". 's Avonds was er in het geni schapshuis een carnavalsbal werd opgeluisterd met een be van een afvaardiging van de ca valsvereniging „Vogelpiek" uit gelwaarde. Voor de muziek zo het Belgische orkest „Red Stam Lamswaarde, de bakermat van carnaval in Oost-Zeeuwsch-Vl. deren-oost, kende een ware inv van vele kijklustigen. Alle str in Lamsooraaie stonden stam] met auto's, terwijl nog talrijke schouwers hun voertuig een 1 eind buiten de kom moesten ach laten. Aan de optocht namen een tvj tigtal wagens deel en behalve p Lamsoor 1 was ook prins Camilli uit Kloosterzande aanwezig. De zikale opluistering werd verzc door de fanfare „Vrijheid-I ttoacht" en de fanfare uit Heikii De optocht werd bij de vernieuv! pomp even onderbroken voor korte toespraak van burgemee* mr. M. Somers. Na de zeer gesla' de optocht werd de jeugd getr teerd in het oude patronaat. Hie. hielden de prinselijke hoogheden de twee muziekgezelschappen kroegentocht langs de ontelb; kroegjes in Lamsooraaie. Gistere: vond was er dan nog een gn carnavalsbal in het oude patron waarhij voor de muzikale medew, king werd gezorgd door de „Sup carnavallolbixxekers" van Jan Waterschoot. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Zaterd: middag om half drie werd pr Janus H in de Jeugdhoeve ontv: gen, waar hij uit handen van buq meester G. van Waes de sleutel v Paerehat ontving. Nadat enige dei raties waren uitgereikt begon kinderoptocht, gevolgd door een ki derhal, waarbij de prijzen werd uitgereikt. De eerste prijs was v< de Sjeik, de tweede voor Boer pijpje, drie werd De Clown. De uitslag van de wagens en

de Stem | 1971 | | pagina 2