Twee mensen verdronken bij aanvaring nabij Ter neuzen Kamerfractie van CHU oriënteerde zich in Zeeland Landbouw weert geen industrie Werkeiland in Oosterschelde Parochieraad in Hulst afgetreden DRIE MAANDEN GEËIST VOOR ONTDUIKEN BELASTINGEN LENING VAN 2 MILJOEN VOOR WONING BOUW Sli jpolie in Cessna Gedeeltelijke stremming scheepvaart door gezonken schip M ÊfcÈtM» i. stad streek At' en toe regen waterstanden ZLM-TERNEUZEN: Zweefclub wil vlieg vel cl Hulst gebruiken Vermoedelijke dader van diefstal aangehouden Jaarvergadering NFO Zeeland Tweede helft '71 begin bouw tunnel Zuid-Bevel and WASSERIJ „DE DAGERAAD'7 BINNEN 1 WEEK ZATERDAG 20 FEBRUARI 1971 - .i"1 swfifw m» w <a Alleen een omgeslagen sloep die langszij de Thermo 7 lag, getuigde in de ochtendnevel van het ongeluk bij Sas van Gent. k>. -kmu-jfo.* >^i iMi# jten&ma (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een Ne- «lerlandse schippersvrouw en haar 22-jarige zoon zijn gister ochtend rond half aelit ver dronken in het Kanaal van Gent naar Terneuzen, toen het schip waarop zij voeren na een botsing niet een ander schip onmiddellijk zonk. De aanva ring gebeurde bij Zelzate, op de Belgisch-Nederlandse grens bij het douanekantoor. Uit de richting Gent kwam de 1900 ton metende tanker „Thermo 7" van de rederij Vola uit Rotterdam. Ter hoogte van de grens kwam deze tan ker in aanvaring met het 300 ton me tende binnenschip de „Unie" van schipper A. van der Kooi uit Zwolle. Het binnenschip dat geladen was met staaldraad, bestemd voor het Vlaaimse staalbedrijf Sidmar, zonk vrijwel onmiddellijk. Schipper Van der Kooi wist nog net een boei te grijpen en kon zich daarmee drijvende houden. Zijn vrouw en zoon echter, die zich in het ruim bevonden, konden zich niet meer redden en verdronken. Het ongeluk gebeurde terwijl er een miezige regen viel die het zicht op het kanaal slecht maakte. Hoe de botsing precies tot stand gekomen is is nog niet bekend. De „Unie" had juist het Belgische douanekantoor verlaten om zijn weg naar Gent te vervolgen, toen het tankschip, gela den met bitumen, uit tegenoverge stelde richting naar het douanekan toor koerste om daar af te meren. Een man aan de wal, die juist bezig was met het bunkeren van een schip, zag de aanvaring gebeuren. Hij voer on middellijk naar de plaats van de bot sing en wist daar schipper Van der Kooi uit het water te halen. De heer A. van der Kooi is ern stig gewond in het St.-Elisabeth-zie- kenhuis in Sluiskil opgenomen. Als gevolg van het scheepsongeluk (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Tweede- Kamerfractie van de CHU heeft Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Af en toe regen en temperatu ren boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot normaal: max.-temp.: 1 tot 5 graden onrmaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden doven normaal: kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 50 pro- rent: kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 '°t 4: min,-temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Konstanz 268 (plus 1), Rheinfel den 183 (plus 4), Straatsburg 188 (plus 28), Plittersdorf 318 (plus 19), Maxau 362 (plus 14), Plochingen 126 (-5), Mannheim 171 (plus 1), Steinbaeh 142 (plus 4), Mainz 206 (plus 2), Biin-gen 129 (-2), Kaub 137 (-3). Trier 336 (plus 33), Koblenz 181 (onv), Keulen 141 (plus 3), Ruhrort 323 (plus 16), Lobith 930 (plus 8), Pennerdense kop 900 (plus Usselkop 827 (plus 12), Eefde IJssel 360 (plus 6), Deventer 250 'Plus 8), Pannerdense kop 900 (plus Borgharen 4158 (plus 35), Beifeld 1258 (-11), Grave beneden de sluis 531 (-47). De minste waterdiepten m de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Nijmegen - St.-Andrtes 345, dne] - Amerongen 255, IJsselkop - doesburg 270, Doesburg - Zutphen 2a5, Zuthpen - Deventer 260. hoogwater. Morgen, zondag 21 febr. Bergen op Zoom 11.48. Hansweert 11.04 en 23.50, Terneuzen 10.31 en 23.15, Vlissingen 10.05 en 22.50. We-meldm- ge 11.38. Maandag 22. febr. Bergen op Zoom 0.39 en 13.21. hansweert 12.26 Terneuzen 11.50. Vlissingen 11.23. Wemeldinge 0.29 en 13.11. gisteren een oriënterend bezoek aan Zeeland gebracht. Na een korte rondrit door Midden-Zee land, waarbij onder andere de kerncentrale te Borsele werd be keken, werden de CHU-afgevaar- digden ontvangen door de com missaris der koningin, mr. J. van Aartsen. De dag eindigde met een bijeenkomst in de Middelburgse schouwburg. De kamerleden na. men hier zitting in een forum, dat vragen van de aanwezige CHU- leden behandelde De CHU-fractieleider, de heer Mellema, gaf na afloop van de tocht door Midden-Zeeland in het kort zijn indrukken weer. „Zo'n bezoek als dit heeft wezenlijke betekenis voor ons als Kamerleden", aldus de heer Mellema. „Jammer, dat onze overladen agenda's ons veelal geen tijd laten om bezoeken aan de regio's te brengen. Het zou vaker moe ten kunnen gebeuren". Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de Kamerleden geattendeerd op de pro blematiek welke op dit moment voor Zeeland actueel is: de industri alisatie de milieuhygiëne, de plano logie, de financiering van industrie projecten en de plannen voor een vaste oeververbinding over de Wes terschelde. De Kamerleden brachten ook een bezoek aan West-Brabant, „Ook als je een bepaald project op papier kent, dan sta je nog verbaasd bij het zien van de werkelijkheid" zei de heer Mellema. doelend op de bouw van de Shell-chemie in Moer dijk. Op een vraag of de CHU in de nieuwe zittingsperiode van de Ka mer weer een „eigen" Zeeuwse af gevaardigde als opvolger van de heer Van der Peijl in de Kamer zal hebben, zei de heer Mellema: „Dat hangt voornamelijk af van de vraag wat de Zeeuwse kiezers in meerder heid doen. In ons fractiebeleid is spreiding van deskundigheid over de verschillende leden echter van minstens evenveel belang als sprei ding naar regio. Men verwijt ons wel eens, dat wij geneigd zijn„te nationaal" te denken en dat is be grijpelijk. Niettemin: sommige regi onale gebeurtenissen hebben natio nale allure. Wat er op het ogenblik in de Delta aan het gebeuren is, acht ik wel degelijk iets van natio nale, ja zelfs van internationale pro portie". Tijdens het Zeeuwse bezoek was ook de mogelijkheid van ge westelijke schaalvergroting een on derwerp van discussie. De standpun ten van de Kamerfractie zijn wat dit betreft zeer voorlopig en vrijblij vend. „Eerst eens afwachten wat zich uitkristalliseert in het wetsont werp, dat de staatssecretaris van binnenlandse zaken ons over deze kwestie heeft beloofd", aldus de fractieleider. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het vooront werp streekplan voor oost- Zeeuwsch-Vlaanderen betekent een bijzondere ingreep in ons gebied. Veel landbouw zal opgeofferd moe ten worden aan de industrie. Ik vraag me af of dat niet ten koste zal gaan van de leefbaarheid". ,„Aan de andere kant moeten we erkennnen dat deze industrie brood verschaft aan mensen. In ieder geval zal de landbouw weinig tegen deze ontwikkeling kunnen doen. Onze ei gen instituten hebben ons in de steek gelaten". Deze bittere woorden sprak de heer A. van Hoev eals voorzitter van de afdeling Terneuzen van de ZLM op de in „Pays Bas" gehouden algemene ledenvergadering. De heer Van Hoeve hing een somber beeld o-p van de bedrijfsresultaten in 1970. In alle sectoren waren deze of zeer matig of ronduit slecht te noe men. Alleen in de groente- en sier teelt kan men niet ontevreden zijn. Over het regeringsbeleid ten aanzien van de landbouw was de heer Van Hoeve evenmin te spreken. „Ze laten ons stilaan krepeven. Je vraag je alleen maar af: Hoe lang nog". is de scheepvaart op het kanaal tus sen Sas van Gent en Gent gedeel telijk gestagneerd. De gezonken „Unie" ligt op een diepte van onge veer 14 meter. Het wrak levert geen direct gevaar op voor schepen met een diepgang van minder dan 8 meter. Schepen met een grotere diepgang kunnen met de nodige voorzichtigheid ten oosten van het wrak, waar het vaarwater ca. 40 meter breed is, passeren. Vandaag zullen drijvende bokken proberen de „Unie" te lichten. Aangenomen wordt dat de stoffelijke overschotten van de schippersvrouw en haar 22-jarige zoon zich nog in het schip bevinden. (Van een onzer verslagevers) HULST Het bestuur van de Zeeuwseh-Vlaamse zweefvliegclub zal vermoedelijk binnen afzienbare tijd bij de rijksluchtvaartdienst om toestemming vragen om volgende maand vanaf liet Hulster vlieveld vluchten te mogen maken. Zoals d-eze week gemeld is de voorlopige vergunning voor het ma ken van vluchten vanuit Hulst in november van vorig jaar verlopen. Dat betekent dat vanaf die maand zonder speciale toestemming van -e rijksluchtvaartdienst geen vliegtuig meer mag opstijgen. De heer C. Vermeulen van de EZAC (de zweef vliegclub) verwacht wel, dat de ver eniging in aanmerking zal komen voor een vergunning, omdat daar- na-an niet zulke strenge voorwaarden zijn verbonden als bijvoorbeeld voor motorvliegtuigen Het bestuur van de EZAC heeft, aldus het commentaar, nog geen contact opgenomen met eigenaar Rob He-ij ens van het vliegveld in verband met dienst bedreigin het vliegveld volgende maand te zullen omploegen als het dan nog niet be kend Is of het veld wel of niet door de nv Vliegveld Hulst -in huur wordt overgenomen. f jit >a qu tuv .iyusnAjijit jg *222'f (Van onze correspondent) TERNEUZEN De gemeentepoli tie te Terneuzen heeft gisteren be richt van de Belgische rijkswacht ontvangen, dat een van de vermoede lijke daders van de inbraak in de kruidenierswinkel van de heer De Vriend aan de Axelsestraat te Ter neuzen in Brussel is gearresteerd en naar de gevangenis te Gent werd overgebracht. In de nacht van j.l. maandag op dinsdag zag de patrouillerende ge meentepolitie van Terneuzen zoals wij hebben gemeld in de Axelsp- straat een auto met gedoofde lichten rijden, die er ijlings vandoor ging, toen de beide inzittenden bemerkten dat de politie hen volgde. De politie moest de achtervolging richting Sas van Gent, Zelzate opgeven, omdat de wagen van de dieven sneller was. De volgende namiddag werd dezelfde au to, waarin nog flessen wijn, sigaren e.d. aanwezig waren aangetroffen half in het kanaal, op de Nederlands- Belgische grens. In Zelzate werd een Citroen gestolen, die later in Brussel werd teruggevonden. Schijn baar is dit de aanleiding geweest tot de arrestatie van P. Belgische en Nederlandse politie te water dreggen gezamenlijk in het kanaal en leggen boeien uit rond het wrak. (Van onze correspondent) GOES Op maandag 22 februari om half twee 's middags wordt in „De Prins van Oranje" te Goes de algemene jaarvergadering gehouden van de Kring Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie. Op deze bijeenkomst moet worden voorzien in de vacatures in het be stuur ontstaan door het tussentijds aftreden van de voorzitter de heer J. H. Stoutjesdijk en het zich niet herkiesbaar stellen van de heer D. J. Ka-rdux te Steenbergen die vice- voorzitter was. DEN HAAG (ANP) De Deltadienst zal op 9 maart een bestek aan besteden voor de aanleg van een nieuw werkeiland in de Oosterschelde. Dit werkeiland, het derde en tevens laatste in de Oosterschelde, zal binnen een jaar na de begindatum van het werk klaar moeten zijn. In een volgende fase zal het met een dam aan het tweede werkeiland worden verbonden, aldus mededelingen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het nieuwe werkeiland, Noord land geheten, zal onder de gemeente Veere ten zuidwesten van het werkeiland Neeltje Jans komen te liggen. „Noord- land" grenst daarbij aan de Roompot, een diepe stroomgeul in de Ooster schelde. Het werkeiland bestaat hoofdzakelijk uit zand, dat gedeeltelijk tussen kaden van mijnsteen moet worden aangebracht. Aan de westzijde van het eiland zullen twee stroomgeleidingsdammen met een kruinhoogte van NAP 2 meter worden gebouwd. Bij dit bestek behoort tevens de aanleg van een haven bij dit werk eiland. De diepte van deze haven is bepaald op NAP 6 meter. De haven krijgt een toegangsgeul vanaf de Roompot. Aan de oostzijde van het werk. eiland zullen wegverhardingen worden gemaakt. (ADVERTENTIE) '.lüilreiv (Van een onzer verslaggevers) HULST De leden van de parochieraad van de Hulster Willibrordus- parochie hebben unaniem besloten af te treden. Ze zijn van mening, dat door een gebrek aan vertrouwen, samenwerking in de huidige samenstel ling niet of nauwelijks mogelijk is. Tijdens de jongste bijeenkomsten van de parochienaad in Hutot zijn er verschillende moeilijkheden gerezen op de samenstelling en de wijze van formatie daarvan. Een aantal paro chianen is van mening, dat de paro chieraad niet langs democratische weg tot stand is gekomen en ook dat bij de aanstelling van nieuwe leden te weinig volgens democrati sche beginselen wordt gewerkt. In de parochieraadsvergadering van enkele weken geleden is daaro ver nogal langdurig en soms emotio neel gediscussieerd, zonder evenwel tot een oplossing te komen. De pro blemen zijn ontstaan toen volgens eerder gemaakte afspraken vier pa rochieraadsleden van vier bestuurs leden van de parochieraad moesten aftreden. Daarvoor had men die mensen gekozen, die door gebrek aan interesse, uit principiële over wegingen of in verband met hun werkzaamheden, op de meeste bij eenkomsten verstek hadden laten gaan. De nu uiteengevallen parochieraad is een aantal jaren geleden met onderlinge afspraken samengesteld. De eerste vier leden zijn indertijd door toenmalige deken A. Koopmans aangezocht en zij hebben op hun beurt een aantal andere mensen be- (Van onze correspondente) MIDDELBURG Drie maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk, en een geldboete van f. 5000, dat was vrijdagmorgen de eis van de Middelburgse officier van justitie, tegen D.B.K., een aannemer uit Goes. De man werd er van verdacht in de jaren 1968, 1969 en 1970 on voldoende aangifte te liebben ge daan ten bedrage van f. 131.666,73 Bovendien had hij voor een bedrag van f. 39.061,44 geen aangifte ge daan voor de omzetbelasting. Deze belastingfroude kwam aan het licht toen de aannemer vorig jaar oktober bezoek kreeg van de fiscale recherge. De man had zwarte lonen uitbetaald. Aangezien de winstmarge van zijn bedrijf niet zo gunstig lag, probeerde hij de Ver hoogde kosten hiervan te betalen door bepaalde werken buiten de boeken te biuden. J.V.G. uit Rotter dam, ambtenaar van de fiscale re- chercge, verklaarde tijdens do rechtszitting dat sommige werkne mers na een verhoor te zijn afgeno men, verklaard hadden zwart- loon ontvangen te hebben. Het totale ver duisterde bedrag was weggevloeid aan te hoge lonen. K. had geen grote bedragen voor zichzelf uitgetrokken De officier meende dat de aaruip- mer te veel inkomsten buiten de boeken had gehouden. Uit het uitbe talen van zwarte lonen vloeide auto matisch voort dat er te weinig loon belasting en premie was betaald. De lonen zouden ver boven het cao gelegen hebben. Verdachte had vol gens hem weerstand moeten bieden aan de aandrang van de werkne mers, hogere lonen uit te betalen. Hij had eventueel minder werk kunnen aannemen, zodat het perso neelsbestand wat overzichtelijker was geworden. Voorts meende de officier dat ten tijde van de uitbetaling van de eer ste zwarte lonen in 1968 de span ning op de arbeidsmarkt nog niet zo groot was. In 1970 was het ontdoken belastingbedrag al bijna opgelopen tot drie ton. De officier achtte dan ook een onvoorwaardelijke gevange nisstraf op zijn plaats. De verdediger van K., mr. C. Mouton, meende dat zijn client geen uitzondering vormde, wat betreft het uitbetalen van zwart lonen. Het is algemeen gebruikelijk in de bouw, zei hij. Hij zou de staat waarschijnlijk meer hebben bena deeld als hij niet tot het uitbetalen van zwarte lonen zou zijn overge gaan. Want dan was hij failliet verklaard. Als de rechtbank hem nu de onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden toch oplegt, dan zou dit de positie van het be drijf alsnog in gevaar brengen. Mo menteel betaalt de aannemer elke veertien dagen een bedrag af aan de belasting, terwijl deze instelling eens in de twee weken inzag in de boeken heeft. Het personeelsbestand is mede door het wiitmaken van de lonen teruggelopen van 72 tot 45 mensen. De rechtbank doet op vijf maart uitspraak. naderd. De raad is daarna nog aan gevuld met vier mensen door en uit de bezoekers van een der parochiea vonden gekozen. Volgens pastoor A. Koopmans was de belangstelling voor die bijeenkomsten en de inte resse voor een functie in de paro-j ehieraad uiterst miniem. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De regionale Zeeuwsch-VIaamse woningbouwver eniging te Axel wil twee miljoen lenen van de Rijkspostspaarbank voor de financiering van een bouw- stroom bejaardenwoningen en pre- mle-eengezinshuizen in de gemeen ten Axel, Hontenisse, Hulst, Oost burg, Sas van Gent en Terneuzen. De woningbouwvereniging heeft de besturen van genoemde gemeen ten verzocht om de betaling van rente en aflossing van de geldlening te garanderen. De te bouwen wonin gen zijn 12 bejaardenwoningen in Stroodorpe (Sluiskil), 22 bejaarden woningen in Zaamslag, 24 premie woningen in Hoek, 12 premiewonin gen in Stroodorpe, 14 premiewonin gen in Zaamslag en 34 premiewo ningen in Hoek. DEN HAAG (ANP) - in de tweede helft van dit jaar gaat rijks waterstaat beginnen aan de bouw van een tunnel onder het kanaal door Zuid-Bevèland. Deze tunnel, de Vlaketunnel, komt te liggen in rijksweg 58, een nieuwe oost.west- verbinding op Walcheren en Zuid- Beveland. De lengte van de tunnel wordt 875 meter, waarvan 286 meter als ge sloten deel. Evenals de nieuwe rijksweg, krijgt ook de tunnel, die de basculebrug over het kanaal gaat vervangen, een dwarsprofiel van 2x3 rijstroken. Voorlopig zal de derde rijstrook dienst doen als vluchtstrook. BEESTENMARKT 14 - HULST Telefoon 01140-2813 Wij verzorgen en bezorgen uw was keurig netjes (Vervolg van voorpagina) De sabotage kwam aan 't licht toen technici van Avio Fokker n.v. van Aviolanda Woensdrecht de motor aan een nauwkeurige test onderwierpen. Al vrij snel werd de slijpolie in het karter aangetroffen. Later heeft men de motor ook nog op andere onre gelmatigheden gecontroleerd, waar bij verder niets meer aan het licht is gekomen. Ook het nagaan van vuldoppen op vingerafdrukken bleef vruchteloos. De schade aan de motor van de Cessna beliep enkele tien duizenden guldens. Er is inmiddels een beloning van duizend gulden uitgeloofd voor degenen, die de poli tie die inlichtingen kan verschaffen, die eventueel kunnen leiden tot de aanhouding van de dader. De sabotage moet volgens de eige naar-vlieger Rob Heijens zijn ver richt in de hangar van het vliegveld van Hulst. De onbekende dader is er vermoedelijk binnengedrongen in de periode, dat Heijens met vakantie was. Die vakantie ging vooraf aan de fatale vlucht. Rob Heijens: „Het is een regelrechte poging tot moord op drie mensen". Hij vermoedt dat de saboteur zeer goed bekend is met vliegtuigen en heeft ook bepaalde vermoedens over wie de dader kan zijn. Hij spreekt ze evenwel niet uit en ook de luchtvaartpolitie zwijgt daarover nog in alle talen. De men sen van de dienst hebben van de commandant opdracht gekregen niet over deze zaak te spreken. De enige, die bevoegd is tot het doen van mededelingen, commandant Verberk in Rotterdam, was vrijdag niet te bereiken. Rob Heijens heeft in af wachting van de uitslag van het onderzoek zijn eigendommen uit de hangar in Hulst laten verwijderen. Ook de Cessna is nu gestationeerd op een niet nader genoemd vlieg veld. „Om verdere pogingen te voor komen". aldus Heijens, die daaraan toevoegt, dat ook in het verleden is geprobeerd om ongelukken te ver oorzaken, Enige tijd geleden werd namelijk ontdekt, dat de kabels van een zogenaamde reclame-sleep op een onzichtbare plaats half waren doorgesneden, kennelijk met de be- doel-'ng dat de sleep in de lucht van het vliegluig zou breken.

de Stem | 1971 | | pagina 3