/Avf 6#\ DEZE WEEK Carnaval: Poel des verderfs breekt los Moeilijke tijden kreet gl^P, mix stelling De memoires van Dirk Verdulleme van de week van de week van de week Uit deze weejf f van de week 21 maart V 20 april STERREN van de week 21 april 20 mei 21 mei 21 juni 22 juni Vn 22 juli 23 juli 22 augustus 23 augustus 22 september ,<=23september um 22 oktober 23 oktober 21 november 22 november 20december 21 december 19 januari .20 januari 18februari 19februari 20 maart WEEKBLAD VOOR RUST EN ORDE ZATERDAGBIJ LAGE VAN DE STEM/20 FEBRUARI 1971 j$%-*^y\\ President Nixon weet wat er gaande is in Zuidoost-Azië. Dat wil niet zeggen dat er ook iets gaande is in Zuidoost-Azië. Ronald Ziegler, perschef van het Witte Huis. ^*V99A»i>ZWp* met medewerking van Joop Bartman Jan Hüsken Jacques Levij Hanz Lutz Anton Theunissen Ton In 't Veld m Ondanks uw opvliegen de temperament gaat het u in de liefde toch beslist niet slecht, beste Ram. Zelfs uw partner is het daar (gelukkig maar) mee eens. Daarom is het ook echt niet nodig om u eenzaam te voelen. In de sport zou u best wat meer kunnen bereiken. Haal maar vast diep adem voor de komende lente, maar hos niet te veel. ven over uw bedoelingen. Dat frist de zaak wat op. Wees niet zo overgevoelig, lier vlekt niet. Als in de komende week alles u tegenloopt, beste 5tier, dan toch maar niet wanhopen. Saturnus is u dan duidelijk niet welge zind. De komende zomer is het leed geleden. De stieren wie het juist erg goed gaat, treffen het dat Saturnus hun goed gezind is. Hun vasthoudendheid neemt nog toe. Pas op voor koppigheid! Doe na het carnaval die feestneus af. y Welja, neem nog maar weer een zenuwtabletje, Tweeling. Alsof er geen betere oplossing te vinden is voor uw nervositeit. Bedenk, dat er morgen weer een dag is. Natuur lijk, als u wilt volgt er deze week wel weer een verovering. Uw partner kan haar of zijn hart wel vasthouden. Nou ja, een rarnavals-liefde. U voelt het zelf alweer aankomen, hè Kreeft, het zal me het weekje wel weer worden. Ruzie met de huisgenoten en eigen lijk om niks. Zou het mis schien aan uw eigen ge slotenheid kunnen liggen? Als u eens begon met eni ge tekst en uitleg te ge- 'm Dat wordt me een week je, Leeuw! In alle moge lijke vermommingen kan uw haan koning kraaien. Maar denk om uw hart. Uiteindeljk is elke Leeuw maar een leeuwtje. Maar dat mag niemand weten, nè. Die onderscheiding die u krijgt, is maar van plastic, hoor! m Natuurlijk is carnaval flauwekul, beste Maagd, maar daarom hoeft u er niet met een zuur gezicht tegenaan te gaan zitten kijken. Probeer 'ns een keer mee te doen. Maar nee, u zult het wel nood zakelijk vinden om ge woon door te werken. Nou ja, agge maor leut ét. Ook al moeite met car naval, Weegschaal? Kom, kom, laat u maar gezellig meesleuren. En dat over komt u dan ook, deze week. Want wat ligt u be ter dan u doorlopend aan passen! Trouwens, voor uw nieren is het erg goed om ze eens duchtig door te spoelen. V Ja, kijk het maar eens aan, al dat gedoe. Als u wilt, kunt u meegenieten, Schorpioen. Maar zoek wel een gezelschap dat u ligt, anders wordt het bonje Dat weet u van te voren. En natuurlijk had u gelijk. Enfin, een rond je van mij. t "m Daar hebben we de Boogschutter. U hoeft nie mand aan te sporen deze week. Maar woensdag wel stoppen hoor! En vier carnaval niet te ver van huis. Nergens voor nodig. Uw partner vindt het ook wel 'ns plezierig om mee ie gaan. t Nou ja, u organiseert wel het een en ander, bes te Steenbok, als u maar achter de coulissen kimt blijven, nietwaar? Ook deze week zal uw fantasie beslist niet met u op hol slaan. Hebt u het precie- se aantal pilsjes dat u wenst te nuttigen al in euis? Neem niet al uw vrien den deze week op sleep touw, beste Waterman, dat wordt wat duur. Trou wens, zelfs na het zoveel ste pilsje ziet u nog kans tot een ernstig gesprek. Proost! /m U zult woensdag uw voeten wel voelen van al dat gehos. Maar dan be gint het weer. Wees eens wat attent voor uw part ner. Nee, met bloemen is het wat te gemakkelijk. Toon eens wat meer be langstelling, en denk er om: een glas is gauwer eeg dan je denkt. Het boek van mijn man is De Grote Waarheid. Mevrouw Verolme over de memoires van haar echtgenoot. Alle vergaderingen, die langer dan anderhalf uur duren, zijn slechte verga deringen. Je moet de zaak goed organiseren en een goeie agenda hebben; dan hoeft het nooit zo lang te duren. Mr. F. Hoving, stafmede werker Ned. Spoorwegen De wapens trekken de oor log aan, zoals de wolken het onweer. Albert Camus. Ik koester geen enkele sympathie voor geweld. Robert S. McNamara, president Wereldbank, ex-defensieminister van Amerika. Een marineman is iemand die met drank en vrouwen om kan gaan. Maar hun hartje is zó. Kijk maar eens in een danszaal, daar dur ven ze nog geen meisje te gaan halen. Emiel Miedema, mari nier bij de verbindings dienst. Ik kende Willem Duys al toen hij nog een heel klein strebertje van een jaar of tien was. Pia Beck, Jazz-pianiste. Ik geloof, dat ik een aardi ge vent ben. Willem Duys. De verspilling aan mensen levens in het verkeer is niet minder onzinnig dan die van Amerikaanse le vens in Vietnam. Ernst May, Duits plano loog. Een militaire operatie is net zoiets als de uitvoering van een goed gerepeteerd concert. Een bombarde ment of een artilleriesalvo moet heel precies op tijd gebeuren, precies zoals in een symfony een trommel slag tot op het onderdeel van een seconde precies op tijd moet vallen. Generaal Abe Creighton Abrams, opperbevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Eigenlijk was Betty hele maal niet zo intellectueel als ze voorgaf te zijn. Ze was tegen de oorlog in Vietnam, maar het heeft drie jaar geduurd voordat ze wist waar het lag. Carl Friedam, ex-echtge noot van Betty Friedam, VS-dolle mina nummer Het is soms roerend te zien hoe de grote politieke par tijen dingen naar de gunst van de vakbeweging. Wij geven geen stemadvies; voorkeur uitspreken voor de een of andere partij be tekent naar onze mening ernstige verzwakking van de democratie. P. J. Mertens, voorzitter van het NKV De grote politieke partijen wille koste wat kost de sterksten blijven, dat wil in feite zeggen stemmen van gen door het systeem van elk wat wils. A. van Veisen, kolonel b.d., kamerlid in hope. De bescherming van de privacy is door de nieuwe wijziging in de tellingsop- zet maximaal geworden. Minister J. Nelissen, mi nister van Economische Zaken. Wij hebben nog geen en kel middel in onze wetge ving ingebouwd die een controle op big brother mogelijk maakt. Mej. A. Goudsmit, ka merlid D'66. Er zijn maar weinig vragen bij die de buren niet kun nen beantwoorden. M. W. Schakel, kamerlid AR over de volkstelling. De tijd is weer aangebroken, dat heel Zuid-Ne derland de remmen los gooit, de regels van fat soen met voeten treedt, zich overgeeft aan lie derlijk amusement. En dat alles omdat zo zegt men daar er met overgave afscheid moet worden genomen van het „gewone" leven om des te intenser de veertigdaagse Vasten in acht te kunnen nemen. Het blijkt in Zuid-Ne derland niet mogelijk te zijn zich te onthouden van de lusten van het vlees zonder zich er eerst onmatig en exube rant aan te hebben ver lustigd. Vier dagen lang hangt in Zuid-Nederland." de stinkende lucht van bier en worstebrood vier dagen lang wordt er geschransd en gezopen, excuus voor het onparle mentaire woordgebruik, maar helaas het is niet anders Er is niet teveel fantasie voor nodig om zich voor te stellen welke invloed een dergelijk „feest" heeft op de mentaliteit vam de bevolking. Niet voor niets hebben Bra bant en Limburg zoveel eeuwen tot de Generali teitslanden behoort. Niet voor niets herkent de Nederlander de Braban der en Limburger aan een zekere linksheid in zijn optreden. „Goed Brabants, goed lomp" is niet voor niets een- staande uitdrukking. Hoe kan het ook anders: een volk, dat leeft van bier alleen verpest zich de geest én het lichaam. Al vele jaren lang zijn bijvoorbeeld de Braban ders voor niets anders geschikt geweest dan het eenvoudige hand werk in de Rotterdamse haven. En denk eens aan de Limburgers, die al lang voordat er hip pies waren, de Amster damse buurten slente rend bevolkten. Er kan. dat wordt gaan deweg steeds duidelij ker, niet nadrukkelijk genoeg gewaarschuwd worden tegen dit zeden- verwilderend feest. Het is dan ook onbegrijpelijk dat een groot litterator als Anton van Duinker ken 'n boek vol geschre ven heeft over dit fes tijn. Maar ach, hij was zelf een Brabander en in zijn dichterlijke ro mantische fantasie schil derde hij dit gebeuren af als een Bourgondisch feest, waar het zich-zelf- zijn het allerhoogste ideaal is. Alsof de mens niet juist tot de stra lendste hoogten reikt, wanneer hij zich beper kingen oplegt. Heilig werden niet de onmati- gen, maar de asceten. Hoeveel voorbeelden van vrome mannen en - ->v r -,V te Aswoensdag vrouwen zijn er niet, die zich oneindig verdien sten verwierven door zich te versterven. En over mannen en vrouwen gesproken: de statistieken tonen aan, dat er negen maanden na deze uitspatting spra ke is van een geboorte- piek van jewelste. Wij willen op'dit aspect niet te diep ingaan. Maar het zal duidelijk zijn, dat er een dam moet worden opgewor pen tegen dit oprukken de leger van smeerlap perij. Wij die pal staan voor recht en orde, voor fatsoen en levenskunst, nebben de besmeurde handschoen opgenomen. Wij gaan ook carnaval vieren. En we zullen la ten zien hoe het ook kan. „Al braaf", zal ons mot to zijn en niet „Alaaf". Vandaag publiceren wij de laatste afleve ring uit de memoires van onze nationale luciferkoning Dirk Verdulleme. Wij prij zen ons gelukkig ex clusief voor de lezers van STA PAL deze memoires in beknop te vorm te hebben kunnen brengen. Het moeilijke tijden. waren inderdaad De kranten, die ik altijd welwillend te woord ge staan had, kwamen plot seling met grote verha len over de slechte si tuatie in de luciferin dustrie en met name in mijn bedrijf. Ik had één grote steun in deze zwarte tijd: mijn werk nemers. Zij bleven mij trouw en zij bleven ge loven in de toekomst. Geen grootser dag in mijn leven dan mijn ze ventigste verjaardag, toen een groep perso neelsleden mij met le vensgrote lucifers in de avond voor mijn eenvou dige villa een brandend eresaluut bracht. Een :rilling voer door mij heen, toen daar op de golfcourt de naam Ver dulleme opvlamde. Ik kan me niet herinneren ooit eerder zo bewogen te zijn geweest, of het moest de 5de mei 1945 zijn toen ik op mijn on derduikadres in De Peel hoorde dat ons dierbare vaderland bevrijd was van de dwingelandij van ie Germaanse bezetters. Door dit vertrouwen van mijn werknemers die bij mij altijd op de eer ste plaats hebben ge staan kon ik de toe komst weer aan. Ik be- wees dat de Nederland se luciferindustrie le vensvatbaar is. De or- lers stroomden weer binnen, in totaal is er nu drie miljard in porte feuille. Met name in lan den als Israël, Vietnam en de Portugese over zeese gebieden is het lu- ciferverbruik in stijgen de lijn. Het heeft mij al tijd plezier gedaan te zien hoe mijn werkne mers hebben bijgedra gen tot de welvaart in Nederland en in die van de ontwikkelingslan den. Ik heb altijd ge dacht 'n positieve bij drage te leveren aan de arme volkeren op deze aard. In Argentinië heb ik een fabriek neer laten zetten vodr de vervaar diging van flinterlucifer stokjes en in Maleisië staat een Verdulleme- iwavelfosforkoppen-fa- öriek. Maar ondanks dat zijn er altijd krach ten aan het werk gezet om mijn levenswerk en dat van mijn werkne mers in diskrediet te brengen. Er werden op hoogniveau commis sies gesteld die de Ne derlandse luciferindus trie moesten onderzoe ken. Hun enige doel is om de Verdulleme-groep en de Maas-Waal NV te laten samengaan. Maar ik zeg iedereen die het horen wil. Mijn bedrijf is het bedrijf van mijn werknemers en dat zal het altijd blijven. Een fusie in de Nederlandse luciferindustrie bete kent maar één ding: een debacle voor de Neder landse economie. ■k y -k -Ar „Voor Rotary Inter national is het niet voldoende dat de slo gan „Bezinning en vernieuwing" slechts gedurende een jaar centraal staat". G. J. H. Bennink, ter verkrijging van de doc torsgraad in de wis- en natuurkunde aan de Uni versiteit van Amsterdam. "Zal je altijd zien: als 't licht uitvalt heb je geen lucifers bij de hand" (Point de Vue-lmages) f-uxLCt UIT DE BRAND Ruim een half jaar na dat hij werd aangehouden is de Franse leraar Er- nest Bolo buiten vervol ging gesteld. Wie herin nert zich diens naam nog? De heer Bolo werd op 17 juli van het vorige jaar gearresteerd omdat men hem ervan verdacht brand te hebben gesticht in de bossen aan de Cote d'Azur. „Men" dat waren de keurige bewoners van deze welgestelde streek, die pertinent beweerden dat „overal waar de heer Bolo liep de vlammen achter hem opschoten". De getuigen hadden alles voor: ze waren rentenie rende bewoners van aar dige bungalows ter plaatse; de verdachte had alles tegen: hij was een loslopende vakantiegan ger en bovendien een in tellectueel met lang haar. Al spoedig nadat hij in staat van beschuldiging was gesteld, bleek dat de getuigenverklaringen niet zo waterdicht waren als bij hun vurige beweringen pasten. Niettemin heeft de rechter-commissaris er zeven maanden over ge-, daan om tot een buiten- vervolgingstelling te be sluiten. De heer Bolo is in middels ontslagen als do cent aan de Volkshoge school van de Parijse voorstad Boulogne-Bil- lancourt. De Middellandse Zee is ook niet erg gezond voor hem gebleken, want hij ligt nu in een sanato rium bij Grenoble. De rechterlijke beslissing zal voor hem niet com pleet zijn voor hij gezond en wel weer voor de klas staat. Een menselijk dra ma in zakformaat. DUISTER Statistieken logenstraf fen meestal de veron derstellingen, maar wel een hele tijd later. Neem bijvoorbeeld de geweldige stroomstoring die op 9 no vember 1965 het gehele oosten van de Verenigde Staten, waaronder New york. verduisterde. Op 10 augustus 1966 wist de bloed-ernstige New York Times: „Verhoging van 't aantal geboorten negen maanden na de panne". Natuurlijk met de cijfers van een aantal ziekenhui zen bij de hand: hier 28 geboorten tegen een ge middelde van elf, daar ne genentwintig bij een ge middelde van twintig, en zo voort. Bovendien ver melde het blad dat de steden Newark en Jersey, waar het licht was blijven branden, een normaal ge boortecijfer opleverden. Maar nu hebben we dan wetenschappelijke (on)- zekerheid dank zij een ar tikel van M. J. Richard Udry in het Amerikaanse tijdschrift Demography onder de titel „Het gevolg van de grote verduiste ring van 1965 in New York City. De heer Udry toont duidelijk aan dat er geen enkel gevolg was. Het aantal geboorten was zelfs geringer dan ooit. Moraal: er is altijd wel een getal waarmee men kan bewijzen wat men graag wil. Er is ook al tijd wel een cijfer dat het tegendeel aantoont. PARIJS De namen van de com ponisten van de lichte mu ziek worden nooit zo po pulair als die van hun vertolkers. Er zullen ook maar weinig mensen van Georges Van Parys heb ben gehoord. Tocht komt zijn naam voor op de me- dewerkerslijst van tal van Franse films en met na me die van René Clair. Het bekende chanson ,Un jour tu verras, on se ren- contrera', een succes van Mouloudji, is ook van hem, evenals vele liedjes uit het répertoire van Lu- ciennen Boyer, Maurice Chevalier en andere ster ren uit het tussen-oorlog- se tijdperk. Dat situeert Van Parys, die achten zestig is geworden, in die oudere generatie welke le vensvreugde aan eruditie wist te paren. Van Parys, die het appartement van een vroegere vriendin van Marcel Proust bewoonde, hield in serieuze gezel schappen geleerde verto gen over de lichte muziek, verzamelde kunstvoor werpen en kon in gezel schap plotseling achter de vleugel gaan zitten om daar zijn meeslepen de melodieënboeketten te improviseren. Van Parys droeg zijn naam met ere.

de Stem | 1971 | | pagina 18