Druggebruik in Middelburg waarschijnlijk toegenomen Goese raad vlot door agenda heen NEHA LENNIA-EXPE DUURT WEEK LANGER Schaderegeling luchtverontreiniging van Sloe-industrieën MINDER ONGELUKKEN OP VLISSINGSE WEG IN '70 Roolvink kraandrijver Middenstand Hansweert praat vandaag met b. en w. Reimerswaal HOECHST-PéCHINEY- LANDBOUWSCHAP - PROVINCIE stad streek Frans) IJK (Rijssel) \ND I: AND II: markten Dienst jubileum bij ZVTM Axel Door lage street dure banden aan flarden Kynologenclub Zeeland houdt clubmatch Krediet voor onderzoek gemeentelijk apparaat Hoofdplaat POLITIEPOST Jaarvergadering St.-Cecilia te 's-Heerenhoek Carnaval met de Seheldegalm in Hansweert Auto in sloot te Poortvliet „Zo spoedig mogelijk Samenstelling commissie Onderzoekskosten VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 ig frans Zoeklicht". Cultureel delingen en bericht naal RAMA }de woestenij Speelfilm uit 1964 van langelo Antonioni. NAAL ws JEAHO'S de kleuters. ches dews over actualiteiten. antoine de kleuters. - ,E a PARIS uilleton. inne-soir ste-lijke Waalse actualitei- weerbericht. tnaal ne va plus lurd'iiui iliteitenproigramma. [uitend: journaal. 7 in aal edelingen autre vie (14) leton van Louis Gros- e, Alain Quercy en ues Remy. SAINTES CHcRIES erie van Nicole de Buron. ;lub de la presse r BLANCHE RNAAL rnaal (kleur) nz, wie es singt und IHT (kleur) r de zeventiende maal een avalszittinig, waaraan it deelgenomen door Main- :arnavalsclub en Mainzer avalsvereniging. rnaal (kleur) sluitend: weerbericht en voor de wintersport. iting JTE (kleur) rnaal, actualiteiten en rberieht. ivelijken voor de jhtbank zaak Henrich tegen Hennch LF HARRIS-SIIOW (kleur) GBOEK UIT DE EVANGE- jCIIE WERELD (kleur) URN AAL (kleur) isluitend: weerbericht, rmentaar en wintersport- ichten. e innocents jelse speelfilm uit 1961. uiting (15.00 en 16.00 Nws.). s. en med. 17.15 Muz. pro- 17.55 Weegschaal. 18.00 03 Verz. programma voor 18.28 Paardesportuitslagen. (Verkeersinformatie. 18.45 .55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.40 Franse taalwenken. ekbespreking. 20.00 Klassie- 21.15 Gevar. muz. 22.00 De Zeven Kunsten. 22.20 23.00 Nws. 23.05 Muz. pro- 23.40-23.45 Nws. aterdag 20 febr. RSUM I 402 M EN FM 7.00 Nws. 7.11 Het levende .16 (S) Op bet eerste ge- issieke muz. (gr.). (7.25 Ho- zien; 7.30 Nws.: 7.32-7.50 Nu; act.). 8.00 Nws. 8.11 TE ludamus: gewijde muz. 8.30 2 (S) Vdor de huisvrouw, jlogische etherleergang. 9.35 iek voor de huisvrouw. 9.45 vrij voor muziek in vrije nfare-orkest en koorzang- I) Cleveland Orkest: mo- en klassieke muziek vs. 11.03 Denkend aan de ■zing. 11.15 Solarium: een nprogramma voor iedereen, d. ;RSUM ii 298 M EN FM 7.00 Nws. 7.11 Oehtend- 0 (S) Z.O.: gevar. program- .m.: 7.33 Van de voorpagi- 1 VPRO: Deze dag; 8.00 .13 Act. 9.35 Waterstanden; lasting betalen, maar niet te zing. 10 30 (S) Zaterdagin- VARA's muziek en infor- (Om 11.00 Nws.). 9.00 10 vs (11. (ADVERTENTIE) ersum iii 240 m en fm Nws. 9.03 Gevolmach- ilalenprogramma, KRO: .J.02 Djinn: gevar. pro- .00 en 12.00 Nws.). GOES 18 februari, Op monster: Conference KL. I 70- 75: 66—67, 65-70: 66, 60-65: 64.40— 65, 55-60: 58. KL. II 65-75: 58, 55- 6ö': 53, D 49. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin KL. I 75-80: 4956, 70-75 - 58—63, 65-70 52—55, 60-65: 24—33 55-60: 16—19. KL II 80-85: 29-39 75-80 31—51, 70-75 33—53, 65-70: 22—42, 60-65: 18—27, 55-60: 16—17. Golden Delicious KL.II 80- 85: 33—39, 75-80: 35, 70-75: 35—43, 65-70' 33—37, 60-65: 25—29. Gou- drennette KL.II 85-90: 53, 75-80: 50—51 65-75 4042, D 25. Jona than KL.I 65-70: 33, 60-65: 25. Win ston KL. I 75-80: 65, 70-75: 65, 65- 70 - 54 60-65 38. KL. II 80-85: 56, 75-80: 57, 70-75: 52, 65-70: 41, 60-65: 25 Conference KL. I 70-75: 6568, 65-70 62—67, 55-60 52. KL. II 70- 75: 66, 65-70: 57—62, 60-65: 55—61, 55-60: 4952, D 2541. Saint Remy KL I 80-90: 42, 70-80: 42—44, 60-70: 36. KL. II 80-90: 36. 70-80: 33. 60- 70: 31. Totale aanvoer hard fruit 7600 kisten. (Van een onze correspondent) AXEL De heer D.P. van Alten, chauffeur bij de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij te Axel, was donderdag 25 jaar in dienst bij de Z.V.T.M. 's Morgens werd de heer Van Alten bezocht door de directeur van de maatschappij, de heer J.F. de I Nie, alsmede door de chef techni sche exploitatie en de dienstleider. De jubilaris kreeg van de heer de I Nie een enveloppe met inhoud, ter wijl mevrouw Van Alten een prach- I tig bloemstuk kreeg aangeboden. I Ook kennissen ein vrienden van de I jubilaris lieten deze dag niet onge- I merkt voorbijgaan. (Van een onzer verslaggevers) V MIDDELBURG De commissaris van politie in Middelburg, dr. D. van Ooijen, houdt er rekening mee, dat het gebruik van verdovende middelen in de Zeeuwse hoofdstad kan zijn toegenomen, al blijkt zulks niet uit de statistische gegevens welke de politie ter beschikking staan. In 1970 is slechts één proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van de opiumwet (waar ook de drugs onder vallen) tegen 4 processen-verbaal in 1969. Commissaris Van Ooijen achtte het feit, dat er twee ambtenaren speciaal zijn belast met het toezicht op leegstaande panden, waarin de jeugd zich nogal eens pleegt terug te trekken, van belang voor het voorkomen van dit soort criminali teit. In 1969 kende Middelburg een explosie van criminaliteit. Deze bleek duidelijk verband te houden, aldus de commissaris, met het ge bruik van verdovende middelen In (Van onze correspondente) MIDDELBURG De land bouwer M. J. R. uit Schoondijke was donderdagmorgen niet voor de politierechter te Middelburg verschenen. Hij had ook geen bericht gestuurd aan zijn ver dediger, mr. H. Mul uit Oost burg. Zowel de officier als de politierechter hadden geen goed woord over voor zijn schande, lijke daad. R. meende namelijk dat zijn collega-landbouwers on rechtmatig met hun tractors over een stuk van zijn land reden. Daarom liet hij bij de plaatselijke smid een tweetal platen smeden, waarop hij pin nen liet aanbrengen van zo'n 15 centimeter hoog. Deze groef hij bij de achter zijn land lopende weg in. Een dors machine die daar in de drukke oogsttijd overheen reed, scheur de drie dure banden aan flarden. Naderhand overkwam twee an dere voertuigen hetzelfde lot. Zulke streken zijn bijzonder gemeen, vond de officier van justitie, mr. Lebret. Vooral als men bedenkt welke grote be langen er tijdens de oogsttijd op het spel staan. De eis was f 500.- boete. De politierechter nam het belastende bewijsmate riaal nog eens ter hand en kon er geen ander woord voor vin den dan schandelijk. Hij ging volledig mee met de eis van de officier. (Van onze correspondent) GOES De kynologenclub Zee land houdt morgen (zaterdag) de jaarlijkse clubmatch in schouwburg Juliana aan de Beestenmarkt in Goes. Het aantal inschrijvingen was dit jaar zo groot dat er zelfs enkele honden geweigerd moesten worden Voor de clubmatch, die om tien uur 's morgens begint, zijn 126 hon den van 37 verschillende rassen in geschreven. Vier deskundige keur meesters zullen de honden op hun raspunten beoordelen. Deze club' match is voor de leek zeer instruc tief, omdat iedere hond door de keurmeesters zal worden besproken. Aan het begin van de middag zullen enkele leden van de kynologenclub met hun honden een demonstratie gedrag en gehoorzaamheid geven, zodat het publiek kan zien hoe men zijn hond onder appèl kan houden. Rond vier uur hoopt men met de eindkeuring te kunnen beginnen, waarbij de beste hond van de match zal worden aangewezen. leegstaande huizon door groepjes jongeren. Het aantal aangiften wegens sexu- ele misdrijven is gedaald tot het peil van 1962 en bedroeg 16. Er is vooralsnog g-eem enkel verband aan getoond tussen de komst (in 1970) van twee sexboetiks in Middelburg en het aantal zedenmisdrijven. ,,Het zal wel interessant zijn, de komende ontwikkelingen nauwlettend te vol gen", zegt de Middelburgse politie chef. Verkeersovertredingen vormden in 1970 de grootste groep delicten. Men is vooral schei-per gaan letten op overtredingen van de maximum snelheidsbepalingen. Er is namelijk een duidelijk verband gebleken tus sen het aantel, en vooral de ernst van verkeersongevallen en het rij den met te hoge sn-eiheden. In 1970 vielen 732 weggebruikers in d-e fuik van de ga-tso-merter. Het j-aar daar voor waren dit er 516. Het aantal verkeersongevallen blijkt enigszins te zijn gedaald. Er waren in 1970 zes verkeersdoden te betreuren. Het aantel gewond-en bedroeg 66. De nieiuwe Vlissingse weg is, zo blijkt uit het jaaroverzicht van d-e Middelburgse politie, in 1970 be langrijk veiliger geworden. Nadat op deze weg e-en maximum sn-el- heidbepaling werd ingevoerd en d-e weg zelf w-erd gereconstrueerd daal de het aantel verkeersongevallen met 50%. Het aantel gewonden bij verkeersongevallen op d-eze, lange tijd beruchte w-eg, bleef gelijk, na melijk negen. Er vielen in 1970 geen doden. In 1969 waren het -er vier. Voor de- Middelburgse politie wordt d-e vreemdelingendienst gelei delijk aan een steeds belangrijk-er afdeling. Op 1 januari 1970 telde Middelburg 320 vreemdelingen. In d-e loop van het jaar kwamen -er 177 bij, terwiijl er 44 naar elders ver trokken en 34 tot Nederlander wer den genaturaliseerd. Er wonen 60 Fransen in de stad. Hun aanwezig heid houdt nauw verband met de bouw v.an de alumin-iumfabriek van Péchiney in het Sloegebied. (Van onze correspondent) GOES De vergadering van de Goese raad, welke woensdagavond in De Korenbeurs werd gehouden, verliep zeer vlot. Aan het begin van de vergadering werd de heer H. J. Colijn uit Kloetinge beëdigd als raadslid. Hij volgt in de christelijke groepering de heer M. Loeve op, die in de raadsvergadering van januari afscheid nam als raadslid. De raad ging akkoord met de aankoo-p van een aantal panden, welke liggen in de bestemmings plannen Goes-Noord, Valckeslot I en Honderdgemeten. Op voorstel van de christelijke groepering werd de heer Colijn ge kozen to-t lid van de commissie voor gemeentewerken en planologie als opvolger van de h-e-er M. Loeve. Op voorstel va-n b. en w. w-erd wethouder Dijkgraaf gekozen tot lid van de financiële commissie zieken huizen. De raad ging eveneens mee met het voorstel van b. en w. om toe stemming te weigeren aan de heer M. G. Steenhard uit Kloetinge voor de bouw van een bloeimkasje. De heer Steenhard was bij de raad in beroep gegaan tegen een weigering van b. en w. De raad ging akkoord met het voorstel tot bijbetaling van grond aankopen in het bestemmingsplan Noordednde te Kloetinge aan de heer Trimpe-Burger en consorten, welk-e grondaankopen door de voormalige raad van Kloetinge waren goedge keurd. Voorts trok de raad een be drag van f 70.000 uit ten behoeve van de uitgifte in ondererfpacht van jachthavens in Wolphaartsdijk aan de Royal Yaohtelub de Belgique te Antwerpen en de Watersportvereni ging Wolphaartsdijk, de Visserij- en Hengelsportvereniging De Zand- kreek en de h-eer J. Colijn, allen te Wolphaartsdijk. Daarbij zijn inbe grepen de bijbehorende terreinen en gebouw-en. Voorts werden alle voorstellen tot het verlenen van kredieten en het vaststellen aan diverse onderwijsin stellingen in de gemeente onveran derd goedgekeurd. (Van onze correspondent) GOES De Goese raad is akkoord gegaan met een voortgezet onderzoek door het Centraal Adviesbureau voor organisatie, documentatie, registra tuur en personeelbeheer van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Dit onderzoek betreft de secretarie afdelingen bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezin gen en interne zaken en de volgende afdelingen van openbare werken: bouw- en woningtoezicht, beplantin gen en havendienst. De raad ging akkoord met een kre diet hiervoor van 23.000 ten laste van de algemene dienst en van 20.000 ten laste van het bedrijf openbare werken. Minister Roolvink toont hier het diploma kraanbestuurder tijdens de opening van het landelijk opleidingscentrum voor mechanische beroepen in het bouwbedrijf, gisteren in Eist. De bewindsman ver kreeg het bijzondere diploma na het afleggen van een bekwaamheids- proef. (Van onze correspondent) HANSWEERT Zoals we reeds eerder meldden heeft de Hansweertse middenstand in zaal Thalia een on derhoud gehad met de onderne mingsraad uit de gemeente Reimers waal. Vandaag zal het bestuur van het comité Hansweertse Midden stand een gesprek hebben met het college van b. en w. van Reimers waal ten gemeentehuize te Kruinin- gen. Een dergelijk gesprek heeft reeds plaatsgevonden met het bestuur van het comité Belangen Hanweert-Oost. In dit gesprek heeft het college van b. en w. de wens te kennen gegeven gezamenlijk te komen tot het opstel len van een enquêteformulier, waar in de bevolking van Hansweert-Oost mettertijd allerlei wensen kenbaar zal kunnen maken. Een belangrijke vraag zal zijn waar de bewoners van Hansweert-Oost zich zullen gaan vestigen. De mogelijkheid be staat om zich te Hansweert-West of elders, bijvoorbeeld te Kruiningen. te vestigen. De enquete zal naar alle waar schijnlijkheid eind maart begin april worden gehouden en de uitslag daarvan zal kort daarna bekend zijn. Bij het enquêteformulier zal een uitvoerige toelichting worden gege ven. Het comité Hansweert-West onder, voorzitterschap van dokter J. de Beij, heeft gisteren een onderhoud gehad met burgemeester mr. C. Peijl Hogeweg en wethouder J. van Nieuwenhuijse. Het comité heeft duidelijk naar voren gebracht de verlangens die er bestaan bij de bevolking van Hans weert-West. zo als deze zijn geuit op de door het comité belegde hearing. Tijdens het gesprek is duidelijk geworden, dat de lintbebouwing te Hansweert- West, zoals deze in eerste instantie door b. en w. werd gedacht, van de baan is. Het college zegde onom wonden toe rekening te zullen hou den met de wensen en de verlangens die via het comité naar voren zullen worden gebracht. De plannen voor de uitbreiding van de haven aan oostelijke zijde van Hansweert, de aanleg van een nieuwe sluis ter hoogte van de Zanddijk, de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland en het tevens geschikt maken voor de duw- vaart zijn bij rijkswaterstaat reeds in een zeer ver gevorderd stadium. Een definitief besluit, te nemen door de minister van Verkeer en Water staat, zal binnen een half jaar wor den genomen. (ADVERTENTIE) Collecte De collecte voor de medische missie-actie heeft in Hoofdplaat 600 opgebracht. Dat is het dubbele van het bedrag dat vorig jaar is opgehaald. Memisa Ruim 600 gulden, meer dan het dubbele van vorig jaar, w-as de opbrengst van d-e Memisa-collecte die tijdens de eucharistievieringen in de Hoofdplaatse parochiekerk werd gehouden. (Van onze correspondent) GOES De Goese raad is akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. tot het verlenen van een krediet van 20.000 voor het plaatsen en inrich ten van een houten noodpolitiepost aan het recreatiegebied De Piet. Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14. tel. 01150-3529 IEDERE VRIJDAG KIJKAVOND tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen (van onze correspondent) 'S-HEERENHOEK. De fanfare St.-Cecilia heeft haar jaarvergade ring gehouden in café De Kroon onder leiding van voorzitter A.F.M. van Opdorp. Men hield een minuut stilte ter nagedachten-is van de enige maanden geleden zo plotseling over leden plaatsvervangend dirigent, de heer F. de Punter. Aan de beurt van aftreden waren twee bestuursleden, secretaris F. Traas en de heer F. Rentmeester. Onder de led-en waren geen tegenkandidaten, zodat beide heren werden herkozen. De penningmeester de heer P. Grim gaf hierop een onv-erzicht van de financiële toestand, die nogal gunstig was. De kas moest wel hard aangesproken worden omdat de ju nioren van de stichting met het komende carnaval ook in een nieuw ontworpen uniform zullen verschij nen. Daar de gemeentelijke subsidie werd verlaagd werd een voorstel gedaan de contributie te verhogen. Dit voorstel w-erd aangendomen. Verder werd besloten dat de fanfare deel zal nemen aan een muziekcon cours, dat vermoedelijk in juni in Middelburg zal worden gehouden, den. (Van onze correspondent). HANSWEERT Het bestuur van de koninklijke harmonie Sehelde galm, die jaarlijks het carnaval te Hansweert organiseert, heeft het de finitieve programma samen gesteld voor de carnavalsdag 20 februari a.s. Om 15- uur moeten gecostumeerde kinderen zich verzamelen in de Kar naalstraat nabij de zaal Zeelandia. Dan gaat de carnavalsoptocht begin nen met medewerking van de boe- renikapel De Deurdouwers. Na de optocht is er gelegenheid te dansen en te springen in zaal Zeelandia. Na afloop worden de kinderen getrac- teerd. Ook hier speelt de boerenka- pel. Om 20 uur zal er een groot carnavalsbal zijn in zaal Zeelandia, terwijl er dan tevens voldoende ge legenheid zal zijn om met de Deur douwers te gaan dweilen. Het feest duurt tot 02.00 uur. In de zaal zal door twee orkesten voor continumu- ziek worden gezorgd. (Van onze correspondent) POORTVLIET Bij Poortvliet is nabij de afslag naar Oud-Vossemeer, mej. H. uit Steenbergen met haar auto in een langs de weg gelegen sloot gereden. Het ongeluk ontstond doordat een bromfietser de heer D. uit Poortvliet, de weg Poortvliet- Tholen plotseling overstak. Hierdoor was mej. H. genoodzaakt zo krachtig te remmen dat zij de macht over haar voertuig verloor. De auto werd zeer zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT De Neha- lennia-expeditie zal waarschijn lijk een week langer duren dan men oorspronkelijk van plan was. Het gunstige tij is daarbij een beslissende factor. Als de stroming volgende week even gunstig als deze en vorige week, gaat men maandag voor een der de serie van vijf visdagen met de Tholen 6 van schipper Kees Bout in zee om naar resten van de Ro meinse Nehalennia-tempel op de Oosterschelde bij Colijnsplaat te speuren. De afgelopen week is het re sultaat niet zo geweldig geweest als de week daarvoor, toen men weer tientallen altaren uit het zoute water naar boven haalde. Deze week zijn slechts enkele al taren buitgemaakt op Neptunus, die „Vrouwe Nehalennia" kenne lijk niet altijd even gTaag „uit handen" geeft. Gisteren werd een klein stuk van een Nehalennia- altaar „gevangen" en de gebrui kelijke dakpannen van de tem pel. Eergisteren werd nog een com pleet altaartje opgevist dat als opvallende kenmerken vertoon de: géén hond en géén fruitmand of -schaal. De altijd zo trouwe begeleider van de godin en het vrijwel nooit ontbrekende attri buut kwamen tot verbazing van de archeologen ditmaal niet op het reliëf voor. Een andere aardige vondst was woensdag een aantal scherven van Terra Sigiiiata aardewerk. Zoals bekend heeft men tot nu toe nog vrij weinig aardewerk- resten in de netten naar boven gehaald. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Schade als in deze overeenkomst bedoeld, zal in ieder geval niet aanwezig worden geacht, indien zou blijken dat in 'iet kader van een rationele en eventueel aangepaste bedrijfsvoe- r'ng bij de gelaedeerde (benadeel de) geen schade zou zijn ont staan". Dit is een van de passages mt de onlangs tot stand gekomen schaderegeling ten aanzien van luchtverontreiniging door de Sloe- 'ndustrieën Hoechst en Pechiney. Deze tussen beide industrieën, het Landbouwschap en de provincie -eeland overeengekomen regeling zal maandag a.s. (22 februari) tij dens een speciale voorlichtingsbij eenkomst voor agrariërs die rond het Sloe zijn gevestigd, in hotel De Korenbeurs in Goes (aanvang 14.00 uur) worden uitgelegd en toegelicht. Bovendien zullen enkele deskundi gen inleidingen houden over de ge volgen van luchtverontreiniging voor plant en dier". De nieuwe schaderegeling gaat er van uit, dat een vaste regelingspro cedure gewenst is voor het geval door luchtverontreiniging van de in dustrieën schade zou worden toege bracht aan land- of tuinbouwgewas- sen en of vee. Voorts neemt men in aanmerking dat de industrieën er aan willen meewerken om eventueel diegenen, die menen door luchtver ontreiniging gedupeerd te zijn (de gelaedeerden), zo spoedig mogelijk de him terzake toekomende schade vergoeding uit te keren. Hiertoe wordt een commissie in gesteld, die tot taak heeft om vast te stellen of er aansprakelijkheid van de industrieën bestaat. Indus trieën en klagers zullen de uitspra ken van deze commissie als bindend moeten aanvaarden. Ook zullen eni ge commissies worden ingesteld om telkens de omvang van de geleden schade vast te stellen. De belangen van de „gelaedeerden" zullen wor den behartigd door de gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap, door wie de klagende partij van deskundige bijstand ver zekerd is. Van de procedure kan gebruik worden gemaakt door ieder die (terecht of ten onrechte) van mening is, dat als gevolg van door industrieën veroorzaakte luchtver ontreiniging schade is toegebracht aan zijn (haar) land- en/of tuin- bouwgewassen en/of vee. Ieder schadegeval dient onverwijld ge meld te worden bij d-e gewestelijke raad voor het Landbouwschap. De agrariër houdt te allen tijde het recht om op andere wijze van de industrieën schadeloosstelling te vorderen. De gewestelijke raad zal steeds „onverwijld" afschriften van door hem in dit verband ontvangen en verzonden correspondentie aan de industrieën zen-den. Tot het tijdstip van inbedrijfsstel- linig van een of meer fabrieken van Pechiney zal de onderzoekcommissie uit drie leden bestaan, van wie één aan te wijzen door Hoechst-Vlissin- gen N.V., één door de gewestelijke raad van het Landbouwschap en één door gedeputeerden van Zeeland. Bij inbedrijfsstellin-g van een of meer fabrieken van Pechiney zal de commissie worden uitgebreid met een vertegenwoordiger van Pechiney en een lid van de gewestelijke raad van het Landbouwschap. De com missie heeft tot taak, vast te stellen of (onder meer) als gevolg van door de industrieën veroorzaakte lucht verontreiniging schade is toege bracht aan het betrokken bedrijf en voorts of d-e industrieën daarvoor wettelijk aansprakelijk zijn. De in dustrieën en de klagenden zijn ver plicht de commissies (dus ook de taxatiecommissies) alle inlichtingen te verstrekken die in het kader van haar onderzoek noodzakelijk zijn. De partijen hebben het recht om bepaalde informaties als „vertrou welijk" te kwalificeren, met als ge volg dat deze informaties uitsluitend ter beschikking vain de commissies staan. De partijen zullen van deze bevoegdheid een zo beperkt moge lijk gebruik moeten maken, omdat „er van uitgegaan dient te worden dat, uitzonderingen als voormeld daargelaten, de commissie haar be slissing moet kunnen baseren op zo wel aan de industrieën als aan de gelaedeerde bekende stukken en in lichtingen". De commissie zal de beide partijen de gelegenheid moe ten geven in eik-aars tegenwoordig heid haar standpunten nader uiteen te zetten. Overigens is de commissie vrij in de vaststelling van de proce dure die zal worden gevolgd bij de totstandkoming van haai' beslissing. De commissie is gerechtigd op ieder door haar gewenst terrein advies m te winnen van een of meer andere deskundigen. Beide partijen zuilen dergelijke adviezen in afschrift ont vangen om zich ook daarover uit te kunnen laten. Als blijkt dat de industrie wette lijk aansprakelijk is, komen de on- derzoekkosten voor rekening van de beide industrieën gezamenlijk, ook al zouden andere schadeoorzaken naar het oordeel van de commissie mede een rol hebben gespeeld. In het andere geval worden deze kos ten als regel ten laste van de klager gebracht, tenzij de commissie, op grond van door haar aanwezig ge achte gronden, anders beslist. „Het Landbouwschap draagt", al dus de tekst van de overeenkomst, „zorg voor een zo breed mogelijke bekendheid van de richtlijnen voor een, waar nodig en mogelijk, aange paste bedrijfsvoering in het betref fende gebied, na inwinning van het advies van deskundigen". Voorts zal geen aansprakelijkheid van de in dustrieën aanwezig worden geacht voor schade, ontstaan binnen het industriegebied Vlissingen-Oost (Sloe) indien: het betreffende per ceel of de betreffende percelen in eigendom toebehoren aan de dienst der Domeinen of een andere over heidsinstantie of de schade zou be treffen: voor de betrokken gelae deerde nieuwe cultures of activitei ten op het gebied van land-, tuin bouw of veeteelt, d.w.z. cultures of activiteiten die de betrokkene reeds vier jaar of langer voor de totstand koming van deze overeenkomst niet (meer) heeft toegepast of uitge- fend, tenzij zulks in overeenstem ming zou zijn met hierboven bedoel de richtlijnen, nadat deze zijn vast gesteld. Uitbetaling van de vastge stelde schadebedragen geschiedt ui terlijk twee maanden na vaststelling van de grootte. Hoechst en Pechiney zijn voor deze uitbetaling gezamen lijk en hoofdelijk aansprakelijk.

de Stem | 1971 | | pagina 9