f Sas lonkt naar stadswapen van Gentse Sas Niet wachten met uitbreiding Terneuzense havens VERRASING OVER STREEKPLAN Promenade Noordstraat in raad Terneuzen Huursubsidieregeling door b eii w van Terneuzen ontraden STADHUIS GEEN KUNST VOOR Voorlopig nog geen voorlichtingsambtenaar in Terneuzen ROLEX heetman^9> Raad moet zich bezighouden met zware financiële problemen stad streek Fietspaden langs H. Dowweg gevraagd Sluiskil koopt grond voor Baljuwlaan examens LOODSTECHNISCHE COMMISSIE Hulster Rowans wonnen volleybaltoernooi TARIEVEN HOORZAAL TE HOEK Voorstellen tot uitkeringen in raad Axel Invalsweg sluit aan op Scheldekade Raadsfracties krijgen geen vergoeding VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 Zeer gevarieerd is onze collectie gouden dameshorloges van Rolex. Wonderen van precisie gevat in sieraden van tijdloze élégance. ret. R1779 895.- TBf. RL 1754 1575.- edefsteehkundige f.g.o. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rotterdam (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN B. en w. van Terneuzen hebben voorshands geen behoefte over te gaan tot de aanstel ling van een aparte voorlichtings ambtenaar. Wanneer echter de groei van de gemeente aanleiding geeft tot een aanzienlijke uitbreiding van de voorlichtingstaak zullen b. en w. de aanstelling van een dergelijke fuctionaris opnieuw in overweging nemen. Het college antwoordt dit aan de raadsleden Huijbrecht, Vlieger en M. de Putter, die in een motie de aanstelling van een specifieke voor lichtingsambtenaar hadden bepleit. B. en w. stellen dat de voorlichting in algemene zin bij de afdeling in dustrialisatie, planologie en voorlich ting van de gemeentesecretaris is ondergebracht. Andere afdelingen ter gemeentesecretarie en de ge meentediensten behandelen in voor komende gevallen de voorlichting omtrent specifieke taken die zij hebben. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Tijdens de raadsvergadering die aanstaande dinsdagavond om half acht ge houden wordt te Sas van Gent, komt onder meer de vaststelling van een nieuw gemeentewapen aan de orde. Na de herindeling heeft de nieuwe gemeente Sas van Gent nog steeds het oude ge meentewapen, terwijl van de voormalige gemeenten Philippi ne en Westdorpe de wapens hui ten gebruik zijn gesteld. Men streeft ernaar in het bezit te wor den gesteld van een wapen dat eertijds in het Gentse Sas werd gebruikt; datwas toen Sas nog een onderdeel vormde van de stad Gent. Dat wapen is gelijk aan het toen malige Gentse wapen, alleen heeft er een kleurverwisselin-g plaatsge vonden en weglating van de kroon en halsband. Tevens is er een voor stel om de sinds 19 juni 1962 offi cieel vastgestelde vlag van voorma lig Sas van Gent (de leeuw op de sluisdeur) ook te gebruiken voor de nieuwe gemeente. Om er zeker van te zijn dat de Stichting Cultureel Centrum te Sas van Gent voortaan tijdig aan haar betalingsverplichtingen zal kunnen voldoen, zal een rekening-courant overeenkomst worden gesloten met de Boerenleenbank. Gevraagd wordt om tijdige betaling van rente en aflossing van de door de stichting opgenomen gelden te garanderen. Er zal voorgesteld worden om dit ver zoek in te willigen, met dien ver stande niet verder te gaan dan f 50.000,-. Blijkens de financiële staat van de gemeente van 1 januari j.I. over schrijdt het bedrag van de netto- vlottende schuld, vermeerdert met het bedrag van de gezamenlijk ge raamde betalingen ten laste* van de kapitaaldienst, die zullen geschieden in het eerstvolgende jaar de toege stane limiet met meer dan 2,5 mil joen gulden. Naar aanleiding hier van kan de gemeente bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een consolidatieldning opnemen van 1,5 miljeon tegen een rente van 8,25 procent voor een termijn van jaar. In gemeenten waar een of meer openbare scholen bestaan, moet de gemeente voor J maart het bedrag voor leerlingen voor de scholen onderscheidenlijk voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijs bepalen. Op basis van de cijfers, die daarvoor im de begroting voor 1971 zullen worden opgenomen, wordt voorgesteld om het bedrag per leerling voor 1971 te 'bepalen op f 140,52. De periodieke aftreding van twee bestuursleden van de stichting Het Sasse Zwem bad maakt het noodzakelijk om de vacatures aan te vullen. Aan de beurt van aftreden zijn de heer M. L. Remerij, als vertegenwoordiger van De Bruinvis en de heer A. Verschelde als vertegenwoordiger van de overige ingezetenen der ge meente. Voorgesteld wordt om bei den te herbenoemen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met het oog op het steeds intensiever wordende verkeer op de Herbert Dowweg hebben b en w van Terneuzen zich schriftelijk tot gedeputeerde s taten gewend met het verzoek na te gaan of provinciale subsidie kan worden verkregen voor de aanleg van vrij- liggende fietspaden op genoemde weg. Onlangs heeft zich hier een ver keersongeval met dodelijke afloop voorgedaan. B. en w. vragen zich af wat het karakter van de nieuwe weg bij Boerengat en de Herbert Dowweg zal zijn met het oog op de aan te leggen oost-west-verbinding door W est-Zeeuwsch-Vlaanderen. De raadsleden Van de Velde en Huijbrecht van de PvdA-fractie en Vlieger (D'66) hadden in een motie aangedrongen op een spoedige aan leg van een fietspad en eventueel van een voetpad aan de Herbert Dowweg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ten behoeve van de doortrekking van de Baljuwlaan in Sluiskil kan de gemeente van de dames M. B. en V. M. Meert reap. 160 en 8205 vierkante meter grond kopen. B. en w. stellen de raad voor daartoe te besluiten. ft* V DEN HAAG. In de Haagse So ciale Academie zijn de diploma's uitgereikt aan de cursisten van de docentenopleiding voor verpleegkun- dingen en mentrices-mentors werk zaam in ziekeninrichtingen in het hele land. Bij de afdeling docenten opleiding slaagden 20 personen, on der wie zuster W. van Roon uit Terneuzen, en zuster MC. A. M. van der Veeken uit Terneuzen. De kranen in de Zevenaarshaven staan te dicht op elkaar. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Op ambtelijk ni veau is door de PPD Zeeland her' haaldelijk met ons overleg gepleegd, doch hoe het voorontwerp streek plan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de finitief door deze dienst zou worden ingediend bij Gedeputeerde Staten was ons niet bekend." Dat antwoorden B. en W. van Ter- neuzen op vragen van het raadslid H. de Vriend (T 70-2000) naar aan leiding van het gepubliceerde voor ontwerp-streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het college zegt niet bekend te zijn geweest met de mogelijkheid dat het voorontwerp in de praktijk bevriezing van Terneu zen en Hontenisse zou inhouden op een gering inwonertal. Opgemerkt wordt dat het hier gaat om een amb telijk stuk. G.S. hebben terzake nog geen standpunt bepaald. B. en W. zeggen de heer De Vriend toe de opmerkin gen van het T 70-2000 raadslid be treffende de indeling van industrie- en woongebieden en de belangen van Terneuzen die daarmee in het geding zijn in hun overwegingen te zullen betrekken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de raadsvergadering van donderdag 35 februari zal een besluit worden genomen over de reconstructie van een gedeelte van de Noordstraat en naaste omgeving. Burgemeester en wethouders steunen het initiatief van een aantal win keliers om van het winkelcentrum een promenade te maken. De Noordstraat zal daartoe van een doorlopende tegelbestrating worden voorzien, later te completeren met een gedeeltelijke overkapping en bloembakken en banken. Ook een klein gedeelte van de Vlooswijkstraat zal daarbij worden aangepast. B. en w. stellen de raad voor de kosten van bestrating en straatverlich ting bij de betrokken winkeliers van de Noordstraat in rekening te brengen. De gemeente betaalt de kosten van riolering van de Noordstraat en de be strating van de Vlooswijkstraat. Geadviseerd wordt het werk te laten uit voeren door het aannemingsbedrijf W. J. de Bruijn in Terneuzen. (Van onze correspondent) WESTDORPE Ongeveer 75 ro wans hebben deelgenomen aan een gewestelijk volleybaltoernooi te Hoek. De wdsselbeker, die in handen wa9 van de afdeling 89 ui-t Hulst, werd opnieuw door die afdeling ge wonnen. Tweede werd de R.A. 171 uit Oostburg, 3 R.A. 177 W-estdorpe- Sas van Gent, 4. R. A. 185 uit Ter neuzen. Er was een goede belang stelling, ook v-an de zijde van het publiek. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op grond van informaties bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening afdeling financie ring woningbouw ontraden bur gemeester en wethouders van Terneuzen de gemeenteraad een gemeentelijke huursubsidierege ling als aanvulling van de rijks regeling vast te stellen. I)e raadsleden Huijbrecht en M. de Putter van de PvdA-fractie en de D'66-er Vlieger hadden een voorstel ingediend een gemeentelijke huur subsidie te verstrekken aan huur ders en onderhuurders van oudere woningen en aan huurders met een inkomen lager dan f 10.000,- per jaar die meer dan eesntiende van dit inkomen aan huur betalen. B. en w. brengen onder de aan dacht dat een besluit van de raad van Apeldoorn, waarbij een soortge lijke subsidieregeling was vastge steld, in december 1970 bij konink lijk besluit werd geschorst. De des betreffende minister acht dit name lijk een doorkruising van zijn wo- ningbaleid. De bedoelde rijksrege ling draagt bovendien een experi menteel karakter. Men wil de resul taten daarvan afwachten zonder ge meentelijke inmenging op dit punt. Het wordt op het departement mogelijk geacht, dat per 1 april a.s. wijzigingen in de rijksregeling wor den aangebracht Ook t.a.v. een an dere gemeente, waar een gemeente lijke huursubsidieregeling was vast gesteld, is een schorsingsbesluit in voorbereiding (Van. een onzer verslaggevers) TERNEUZEN B. en w. var Terneuzen hebben de raad een voor stel gedaan de huuntanieven van de gehoorzaal in Hoek als volgt vast te stellen: per ochtend of middag f. 15,-, per ochtend en middag f. 30,-. per avond f. 20,-, per middag en avond f. 35,-, per ochtend, middag en avond f. 50,- en voor repetities per avond f. 10,-. De tarieven worden in bepaalde gevallen, met f. 15,- verhoogd indien in de zaal een uitvoering of voor stelling wordt gegeven. Bij abonne ment geldt voor het gebruik van de zaal voor eenmaal per maand een tarief van f. 100,- per jaar en bij gebruik van eenmaal per w-eek van f. 200,- per jaar. (Van een oneer verslaggevers) AXEL De gemeenteraadsleden van Axel zullen in de raadsvergade ring van 23 februari onder meer moeten beslissen over een voorstel om akkoord te gaan met het ont- werp-besluit tot toekenning van het tweede gedeelte van de uitkering van de gemeentesecretarissen en - ontvangers. Op de agenda staan ver der onder meer nog voorstellen tot het toekennen van een bijzondere uitkering ineens aan hen, wier pen sioen ten laste van de gemeente Axel komt en tot het nemen van een besluit, dat een bestemmings plan in voorbereiding is voor het gebied aan de Ter Hagenstraat in Zuiddorpe. De Axelsestraat f» Temeitzen, wordt steeds drukke». TERNEUZEN Volgens B. en W. van Terneuzen is de plaatsing van een kunstwerk buiten het in aan bouw zijnde nieuwe stadhuis onge wenst. Zij willen eventueel wel een kunstwerk binnen het gebouw. Een beslissing daaromtrent acht het col lege nog niet opportuun. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wat de loodstechnische commissie betreft kan niet snel genoeg begonnen worden met de uitbreiding van de Terneuzense havenfaciliteiten. „Zoals wij momenteel moeten varen is het eigenlijk onbegonnen werk," aldus de heer P. Meert, secretaris van deze commissie. „Een kapitein zei mij afgelopen week nog dat de manier waarop hie; gewerkt wordt, hooguit nog ergens in Zuid-Amerika of zo voorkomt. Het probleem is," aldus de heer Meert, „dat Terneuzen op dit moment meer aanbod van schepen krijgt dan het eigenlijk kan verwerken. Daarom is het letterlijk „schipperen" om alles op zijn plaats te krijgen." De plannen voor de nieuwe zeeha ven (zwaaikom) en de verbetering aan de Kanaal- en Zevenaarhaven, vloeden voort uit het plan-Snijders dat omstreeks 1-966 is opgesteld. Door de loods-technische commissie zijn toen in een rapport aan de toenmalige oommissie havenvelan- gen Terneuzen diverse aanbevelin gen gedaan, die een verbetering van het plan-Snijders beoogden. De zuidelijke kanaalhaven zou verlengd worden tot ca. 800 meter. D-e loodsteohnisdhe -commissie wees (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er is een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de doortrekking van de invals weg-zuid in de richting van de Scheldekade. Deze nieuwe verbin ding is de enige goede oplossing voor de ontlasting van het verkeer over de Axelsestraat in Terneuzen. Dat zeggen b en w in antwoord op een. motie die ingediend was door de raadsleden Vlieger (D'66) en Huij brecht en Strijbos (beide PvdA) om twee kruispunten op d-e Axelsestraat te doen beveiligen door verkeers lichten. B -en w geven toe dat het door gaande verkeer naar Oost- Zee-uwsehVlaanderen steeds meer gebruik maakt van de route over de AxeJstraat. Het aan-brengen van verkeerslichten zal echt-er, vol gens het college, die filevorming in niet geringe mate doen toenemen. Voorts zouden verkeerslichten op twee kruispunten tot g-evolg hebben dat het verkeer steeds meer gebruik zou gaan maken van de niet door verkeerslichten beveiligde kruispun ten op de Axelsestraat. Dit dient beslist te worden voorkomen. Vooralsnog vinden b en w het aanbrengen van verkeerslichten bij de kruispunten Ax-els-estraat-K-erk- hoflaan-Julianastra-at en de Axels-e- straat-Dokw-eg-Zuidlandsitriaat niet de aangewezen oplossing. Niettemin zal het college d-e verkeerstoename op de Axelsestraat nauwlettend in het oog houden en zo nodig maatre gelen treffen. erop dat hij een breedte van 75 meter dit dok een „pijpenla" zou worden, wat het nu in zekere zin nog is. Hieruit zouden die sche pen alleen achtaruitvarend weer op het kanaal kunnen ka-men. Door d-e diepte van dit dok (8.75 meter) woidt het toegankelijk voo-r vrij grote schepen. De kans op schad-eva- ren werd niet gering geacht. „Een scheepslengte achteruit kan nog, ma-ar twee of meier is te veel van het goede", aldus die heer M-eert. „De beste oplossing zou een sa menvoeging van d-e beide kanaalha vens zijn geweest", volgens de heer Meert. „Dan had je een dok van 240 meter breed met alle manoeuvreer mogelijkheden. Maar dit idee kwam te laat, mede door de lange geheim houding van de hav-enplannen, om dat de spoorlijn er reeds was en de grond op verschillende plaatsen be bouwd was. In d-e huidige kanaalha vens zal, ook na de verbetering, veel sleepboothulp nodig zijn". „Wij zijn blij", vervolgt de heer Meert, „dat men de idee om in de verlenging van de Zevenaarhaven een „knik" te maken heeft laten varen. Hierdoor zouden, zeker voor d-e grotere schepen, problemen gere zen zijn". Verheugd toonde d-e loodstechni sche commissie zich over h-et plan om zoveel aan de noordzijde van de zwaaikom als in de verlengde Ze venaarhaven, uniforme kaden op een rechte lijn a-an te leggen. In dit verband merkte hij op te hopen dat de oostzijde van de zwaaikom talud blijft. „Dan kan er op vrij goedkope manier mettertijd weer uitgebreid worden", verklaart hij. Ook eventueel te plaatsen kranen e.d. zouden verder ven de waterkant af moeten staan dan nu in b.v. de Zevenaahhav-en het geval is. „Er is daar zo weinig plaats tussen schip en kraan dat soms d-e gangway nie-t kan worden neergelaten. Ook voldoende bolders staan op het verlanglijstje van de loodsen, „want daar ontbreekt ook wel wat aan. Het is nu vaak zo dat wij aan bo-ond oplossing moeten vinden voor moeilijkheden die door de mensen a-an de wel zijn gecreëerd", aldus de heer M-eert, die zei het jammer te vinden dat het loodswezen niet op een of andere wijze betrokken wordt bij de adviescommissie voor het havengebied Terneuzen. P. Meert, secretaris van de loods technische commissie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN B. en w. van Terneuzen zien vooralsnog geen aan leiding vergoedingen aan de raads fracties toe te kennen voor het raads werk. De raadsleden Huijbrecht en Ha melink van de PvdA-fractie en Vlieger van D'66 hadden om een dergelijke vergoeding gevraagd met het oog op het steeds omvangrijkere werk van de gemeenteraad. Voorge steld werd een vergoeding van 200 gulden per jaar voor het eerste frac tielid, honderd gulden voor het tweede tot -en met vijfde fractieljd en vijftig gulden voor het zesde en elk daarop volgende lid. B. en w. wijzen erop dat de pre- sentievergoedingen voor de raadsle den onlangs nog zijn verhoo-gd en bij de groei van de gemeenten ver dere verhoging zal plaats vinden.

de Stem | 1971 | | pagina 7