Mogelijk verbod chemische onkruidbestrijdingsmiddelen Kaland verlaat zich op deskundigen mm 40 4» 4» 39 4» 60 99 99 Miro kon snel aan de slag in Vlissingen Personeelssituatie op N.Y. PZEM besproken KRITISCHE OPMERKINGEN VOOR' HET ZEEUWSE LANDSCHAP PRUS-SLAG KLANTEN ZITTEN GOED!. APPELSAP mmmQfö MARGARINE I» SOEPEN 1 DWEIL TRI TUCKVS O PRIJS-SLJMO Nachtelijke stroper gevonnist Opklaringen Overname ZVTM Uitbreiding meetnet luchtverontreiniging Concerten op slot Male bij Brugge EXPORT PIUS !*®3| CH0C. MELK OM MOSSELEN MAYONAISE BAS0UTB SOEPBALL^Kn THEEBUILTJES GAPUCONERSVIr BESCHUIT SUIKER KLONTJES |f fcimi/repcik (4SO0r.) 1 boterham,! korrels#' stad streek President-directeur eerste zelfbedieningswarenhuis: hoogwater waterstanden .Onkruid' DISCUSSIE AVOND MILIEUHIGIëNE IN TERNEUZEN Delta-ver voer bedrijf Mellema spreekt in Middelburg KAMERFRACTIE CHIJ IN ZEELAND MASSA VERM30P stevige PLASTIC fè liter natuurzuiver MAGERE FA per literfles pordsbeter mm planten- mn reuze pot (0,65 itr:) zakjes A.O.R SPINAZIE, B| opppersmITM kflopak fl stevigs grijze WUfif 1 1 formaat 50*60 Vp „VAN PAREIN" J kaas-zoototkmiyn per pa k :v t. I JAC. HERMANS B VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 (ADVERTENTIE) tVan onze correspondente) MIDDELBURG De officier van justitie bij de rechtbank te Middel burg eiste tegen R. F. E. v. E. uit Aardenburg vier weken gevangenis straf onvoorwaardelijk. De man was op 13 september van het vorig jaar nabij Axel betrapt door enkele sur veillerende agenten, terwijl hij met een geweer, waarop een grote zak lamp was gemonteerd, omstreeks het middernachtelijk uur waarschijnlijk aan het stropen was. De agenten hadden in het proces verbaal verklaard, dat E. met het ge weer op hen gericht zou hebben. Ver dachte verklaarde echter, dat hij des tijds meende te doen te hebben met de eigenaar van het land en dat hii onmiddellijk de benen had genomen. De man is gehuwd en heeft drie kin deren, zo bleek tijdens de rechtszit ting. „Maar dan hoort u toch 's nachts in het echtelijk bed en niet te velde te vertoeven", zo voegde de politie rechter, mi'. P. van Empel, hem toe. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, vond dat het in het bezit heb ben van wapens gevaarlijke situaties kan scheppen, vooral als er paniek optreedt. ->j Mr. Van Empel vond de eis van de officier wel waU. iMKSr- Zijn JESBBjJ luidde twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 200.boete. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het is niet uitgesloten dat de rege ring op enig moment, aan gespoord door een waakzaam parlement, het gebruik van alle chemische onkruidbestrij dingsmiddelen zal verbieden. Dit zou voor de landbouw een economische ramp betekenen. Alleen al in de bietenteelt heeft men 'n arbeidsbesparing van 80 procent verkregen, doordat het mogelijk was schone percelen te exploiteren, zonder dat er gewied behoefde te worden. Een onverantwoord gebruik van bestrijdingsmid delen speciaal van de zo genaamde alles-doders kan er echter de oorzaak van zijn, dat het botanisch milieu, voor zover wij dat in Nederland nog bezitten in wegbermen, slootkanten en op beschermde percelen natuurlijk grasland (samen meer dan 10.000 ha) vernietigd wordt. De kritische opmerkingen in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de massale vogelsterfte in Drente - ook een gevolg van het gebruik van bestrijdingsmiddelen - zijn een vin gerwijzing, dat de volksvertegen woordiging en de regering „milieu bewust" zijn geworden. Zij gaan inzien, dat de natuur ons kapitaal vormt en dat wij slechts de rente mogen gebruikenPas dus op!". Aldus doctor P. Zonderwijk, bioloog bij de plantenziektekundigc dienst te Wageningen, in een inleiding welke hij op uitnodiging van de stichting „Het Zeeuwse Landschap" in de Middelburgse schouwburg hield. Een verantwoord gebruik van be strijdingsmiddelen, respect voor de ...aï^bfilösïopr^ctoiftjax. pp M .gebied en wat meer begrip voor de vele kruiden die behalve het echte scha delijke onkruid - de rijkdom van Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18 uur: Plaatselijk opklaringen, vooral later enige tijd regen en temperaturen aanhou dend boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: een tot vijf, min. temp.: een tot vijf graden boven normaal, max. temp.: een tot vier graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: nul tot drie, min. temp.: drie tol acht graden boven normaal, max. temp.: een tot vijf graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Morgen, zaterdag 20 febr. Bergen op Zoom 10.10 en 23.03: Hansweert 9.39 en 22.33: Teroeuzen 9.09 en 21.52: Vlissinen 8.43 en 21.26:' Wemeldinge 10.00 en 22.53. Konstanz 267, onv.; Rheinfelden '19, pl. 3; Straatsburg 160, -4; Plit- tersdorf 299, -7; Maxau 348, -4; Plo- chingen 131, pl. 5; Mannheim 170, - 11; Steinbach 138, -6; Mainz 204, -8; Bingen 131, onv.; Kaub 140, pl. 3; Trier 303, -16; Koblenz 181, pl. 9; Keulen 138, pl. 6; Ruhrort 307, -2; Lobith 922, -2; Pannerdense kop °93, -3; IJsselkop 815, -2; Eefde IJssel 354, -10; Deventer 246, -10; Monsin 5500, -20; Borgharen 4123, - Belfeld 1269, pl. 22: Grave bene den de sluis 578, pl. 56, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Albert Heyn heeft Vlissingen uitgekozen voor zijn eerste Miro-vestiging (zelf bedieningswarenhuis) omdat de voorbereidingen daar binnen een half jaar rond waren. Dit heeft de heer J. van Meer, directeur van Miro N.V., tijdens een pers conferentie meegedeeld. Er was in Vlissingen een overwel digend personeelsaanbod. Slechts tien procent van de sollicitanten kon ge plaatst worden. Daarmee waren alle beschikbare plaatsen bezet. Miro heeft elders grote moeilijk heden ondervonden bij de aanvraag van vestigings- en bouwvergunnin gen. „Dit jaar hadden we er al vijf willen neerzetten maar door het niet afkomen van vergunningen worden het er maar twee", aldus de h^er J. van Meer. Niet alleen uit ruimtenood hebben sommige gemeenten bezwa ren geuit tegen Miro-vestigingen in nieuwbouwwijken. „Men is ook be vreesd voor afzuiging van koopkracht uit het centrum", aldus de heer Van Meer. Hij meende deze bedenkingen te kunnen weerspreken. „Ik geloof oprecht dat een Miro veeleer kopers uit de omgeving naar de gemeente van vestiging za] lokken die na hun bezoek naan ons koopcentrum onge twijfeld ook de binnenstad zullen in trekken met zijn speciaalzaken, ho recabedrijven en bioscopen." Andere problemen bij het verwer ven van vergunningen geeft het feit dat op de juiste plaatsen de noodza kelijke grond en vergunningen niet 'osgepeuterd kunnen worden. Vrijwel geen stadsuitbreiding houdt volgens de heer Van Meer rekening met, qua oppervlakte, zulke grote eenheden. Volgens de heer C. Govers, direc teur van Miro, ligt er voor de ge meenten een taak op het gebied van de bereikbaarheid van stadscentra. Hij wees er op dat het verkeer, zelfs in kleine steden, al „hopeloos" vastloopt in de centra. „Dus moeten we wel de stadskern uit in het belang van het publiek!". Voor meer nieuws over de omvang en de inhoud van de Miro-centra zie pagina binnen, en buitenland 1. onze natuur uitmaken, dat was de les van dr. Zonderwijk aan water schapsbesturen, landbouwvertegen- woordigers en anderen, die iets met de natuur aan het doen zijn. Onder de aanwezigen bevond zich ook een bestuursdelegatie van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. De heer Zonderwijk legde uit, dat lang niet alles wat de boer of tuin der voor „onkruid" verslijt, ook werkelijk schadelijk onkruid is. Op heel veel plaatsen is er sprake van de aanwezigheid van stukken natuur lijk milieu, die weer broedplaatsen zijn voor nuttige of alleen maar mooie insecten, zoals bijvoorbeeld alle dagvlinders. Door het opruimen van alles wat niet tot de groep bewust in cultuur gebrachte gewas sen behoort, vernietigd men stukje bij beetje - en volkomen nodeloos - de laatste resten van het spontane gegroeide milieu in Nederland. Wij zijn al verder dan wij vaak besef fen", aldus dr. Zonderwijk. In 1958 vond men in ons land 33% minder „inheemse" plantensoorten dan m 1900 op een totaal van 1300 ver schillende plantensoorten. Al heeft de invoering van on kruidbestrijdingsmiddelen de lan- bouwproduktiviteit enorm opge voerd, het is lang niet altijd zo, dat chemische onkruidbestrijding inder daad economisch verstandig is. Het uitroeien van het ene onkruid kan het ontstaan ven een veel lastiger onkruidsoort mogelijk maken. Ook is het mogelijk, dat men door het chemisch bestrijden van wilde be groeiing in de wegbermen, genood zaakt wordt om vele malen per jaar te maaien (zonder dat het maaigras zoveel opbrengt dat de kosten er weer uitkomen) terwijl men in het geheel niet zou behoeven maaien als men het natuurlijk milieu in stand zou hebben gehouden. Dan had de natuur zelf corrigerend gewerkt. Bepaalde plaatsen, zoals enkele dijken in de Zak van Zuid-Beve land, zijn aldus dr. Zonderwijk, uniek. De distels, die daar groeien zonder iemand nadeel te berokke nen, zijn botanisch hoogst zeldzaam. Bij Vrouwenpolder groeit een wilde biet, die een grondstof levert voor de ontwikkeling van hoogwaardig bietenzaad. De veel verguisde brandnetel blijkt een soort kraam kamer voor vele dagvlinders te zijn. Niet in percentages of guldens is de schade uit te drukken, welke het gehele landschap lijdt door heit ver lies van de vaak rijk begroeide, kleurige wegbermen en slootkanten. Wat de sloten betreft: op zeer be perkte schaal mag men in Neder land chemische middelen in het slootwater werpen, die alle plantaar dig leven in het water doden. Door die middelen vindt een milieuversto ring plaats, die nieit meer is goed te maken. „Laat ons de variatie in het milieu zo groot mogelijk houden door een zo verantwoord mogelijk gebruik van de moderne bestrij dingsmiddelen", zo pleitte dr. Zon derwijk. Gedeputeerde A. J. Kaland, links boven op de foto, tijdens de verdediging van zijn beleid. Een van de eerste opposanten tijdens de discussie-, dhr. Dikman. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Als de des kundigen mij kunnen overtuigen dat er in Zeeland geen industrie meer bij mag komen, dan komt er ook niet een meer bij", aldus de gedeputeerde A. J. Kaland op de tweede discussieavond van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, gehouden in het Zuidiand- theater te Terneuzen. De heer Kaland gaf dezelfde toe lichting op de Zeeuwse industriebe leid en de motiveringen daarvan als on Je torste in Goes gehoud enis- cussieavond. „Niemand zal ontken nen, dat de industrialisatie bepaald schadelijke neveneffecten voor het milieu met zich meebrengt. In het beleid moet men echter allerlei be langen afwegen en voor het rootste belang kiezen ook al kan men daar bij. zij het niet zo schadelijke neveneffecten niet ontlopen", zei de heer Kaland, die de nadruk legde op het vertrouwen dat de bevolking van Zeeland zonder al te grote be zorgdheid tegemoet zien", zo verze kerde de gedeputeerde zijn niet erg talrijk gehoor. De heer L. van de Pol, bestuurslid van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland herinnerde aan een uitspraak van de heer Ka land dat hij zijn portefeuille in het college van G.S. zou neerleggen in dien de industrialisatie schadelijk zou zijn voor de volksgezondheid in Zeeland. De heer Van de Pol: „Ik geloof dat u niet voldoende inzicht heeft in het risico dat de industrie ontwikkeling voor de bevolking in houdt. Er zijn ongeveer zestig (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het hoofdgebouw van de N.V. PZEM te Middel burg is gisteren het personeelsbeleid in dit bedrijf onderwerp van bespreking geweest in een langdurige bijeenkomst van het georgani seerd overleg. In dit overleg plegen vakbonden, personeel en een vertegenwoordiging van het bestuur van de N.V. PZEM elkaar tp ontmoeten. De bijeenkomst had een informatief karakter, zo werd ons meegedeeld. Er werd na afloop geen communiqué verstrekt. De personele verhoudingen, conflictsituaties en het van directiewege ge voerde personeelsbeleid werden in hun algemeenheid aap de orde gesteld. De belangrijkste woordvoerder hierbij was, namens de drie ambtenaren bonden, de heer A. van Aalst, districtsbestuurder van de Algeméne Bond van Ambtenaren. Doel van de besprekingen was een indruk te krijgen van luiste en minder juiste beleidsopvattingen in de personele sfeer, welke in het bedrijf leven. Concrete voorbeelden werden daarbij niet aangehaald. Wel (leeft men van vakbosds- en persor.eelszijde geprobeerd om de wortels te vinden van het op de PZEM bestaande vertrouwensvasuüm tussen de hoog ste leiding en grote aantallen personeelsleden. De bijeenkomst stond qua opzet los van het onderzoek waarmee drie ambtenaren van de Algemene Rekenkamer nog steeds op de N.V. PZEM bezig zijn en dat betrekking heeft op de bungalowbouw van de directeur ir. T. Bogerd. Tijdens de vergadering werden, hangende het onderzoek, geen besluiten genomen. De heer Van Aalst, deelde ons over het verloop van de conferentie desgevraagd mede: „Ik heb de indruk dat er goed naar ons is geluisterd. Ik hoop, dat dit goede luisteren aanleiding zal worden tot het uitzetten van bepaalde beleidslijnen". Zeeuwse artsen lid van onze vereni- in. Weet u het dan zoveel beter dan deze artsen"? De heer Kaland meende dat het onjuist en onverant woord zou zijn het beleid ten aan zien van de industriële ontwikkeling m Zeeland plotselisg om te buigen. „We moeten blijven zoeken naar nieuwe brosnen en middelen om deze problematiek het hoofd te bie den. Het gaat in de eerste plaats-om financiële middelen: te vinden om onze volksgezondheid en onderwijs mogelijkheden te bevorderen. Daar voor is produktievermogen nodig. Ons beleid is gericht op de economi sche groei van onze provincie om daardoor de mens een menswaardig bestaan te verschaffen. Niemand heeft behoefte aan rokende schoor stenen, wel aan verhoging van de produktie. Dat is de hele achter grond van ons beleid", aldus de heer Kaland. (Vervolg van de voorpagina) Een stimulerende factor kan hier bij zijn dat de Nederlandse Spoor wegen de enige aandeelhouder zijn van de n.v. Streekvervoer Walche ren, tachtig procent bezitten van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschap pij, en een belangrijke stem hebben bij de Stoomtram Breskens-Maldeg- hem, waarin zij weliswaar een min derheidspakket bezitten, maar waar van het beheer volgens dezelfde normen wordt gevoerd als bij volle dige spoorwegdochters. Van al deze bedrijven is de RTM niet alleen het grootste, maar ook het krachtigste, al was het maar omdat deze sinds kort te Zierikzee gevestigde onder nemingen nog met winst werkt. In siders beschouwen de' RTM dan ook als de kern van een in de toekomst te vormen Delta-vervoerbedrijf tus sen Rotterdam en de Belgische grens. Gedeputeerde Staten schrijven in hun voorstel dat deze beslissing tot overneming van de helft van het ZVTM-aandelenkapitaal (f. 1.160.500,verstrekkende gevolgen kan hebben. „Zeeland is de eerste provincie waar, doordat de aandelen van de ZVTM op de markt worden gebracht, zich de mogelijkheid voor doet om op basis van bekende gege vens een taak over te nemen met betrekking tot het openbare busver voer". Deze opmerking is niet geheel juist: de provincies Brabant en Lim burg hebben zich al vele jaren ook financieel in het streekvervoer geïn teresseerd. Enkele jaren geleden nam de provincie Drente deel in de Drentse Vervoers-Maatsehappij. Dat de Zeeuwse Gedeputeerden nu al tot een principebesluit willen komen ligt vooral aan de penibele situatie waarin het openbare vervoer in Zeeuwsch- Vlaanderen zich be vindt. Voorts leggen Gedeputeerden een zeker verband tu-sen de infra structurele werken welke men in de provincie bezig is uit te voeren of binnenkort ter hand genomen zullen worden en die in het belang van Zeeland rendement moeten afwer pen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling „metingen luchtverontreini ging Zeeland" heeft voor het meet- jaar dat in april 1971 begint en in april 1972 eindigt een uitgebreid programma opgesteld tot het ver richtten van metingen rond het Sloe-gebied en in de kanaalzone van Zceuwsch-Vlaanderen. Met de uit voering van de meetprogramma's in beide industriegebieden zal een be drag gemoeid zijn van ruim twee ton. De metingen worden verricht door het Instituut voor Planitenziektekun- dig Onderzoek te Wageningen, het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO te Delft en de Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland. In de vaststelling van de meetprogram ma's heeft de Provinciale Raad inza ke de Luchtverontreiniging geadvi seerd. Het IPO gaat zowel rond het Sloegebied als in de kanaalzone op respectievelijk 18 en 13 plaatsen metingen verrichten met behulp van verschillende systemen voor de di verse soorten verontreinigde stoffen in de buitenlucht. De Gezondheids dienst voor Dieren zal in totaal 168 gra-smonsters en hooi- en kuilvoer- monsters nemen en deze analyseren. De opdrachten aan IG-TNO hebben betrekking op het verrichten van metingen rond het Sloe-gebied. Daar gaat het in de eerste plaats om zwav-eldioxyd-e en het roetgehalte op 14 meetplaatsen, aangevuld met en kele neerslaganalyses (in regenwa ter en daarnaast neerslagenstof) steeds gedurende 24 uur. Zoals be kend verricht het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in het Ne derlands-Belgische grensgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen en in Noord- Brabant metingen met het oog op de grensoverschrijdende luchtverontrei niging. In vele bedrijven en in de schoorstenen van de industrieën ver richt de arbeidsinspectie metingen. Daarnaast voeren verschillende be drijven nog een eigen meetprogram ma uit. Met name Hoechst-Vldssin- Sen verricht omvangrijke metingen. (Van een onzer verslaggevers! MIDDELBURG De fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, de heer Mellema, za] tijdens een openbare vergadering vanavond m de Schouwburg te Middelburg zijn indrukken geven over het bezoek dat de gehele fractie vanmiddag aan Zeeland brengt, en over het gesprek dat vandaag wordt gehouden met het college van Gedeputeerde Stater van Zeeland. Tijdens deze openbare bijeenkomst bestaat voor alle aan wezigen de mogelijkheid om met de leden van de fractie te discussieren over verschillende onderwerepen. Een forum, onder voorzitterschap van het Zeeuwse kamerlid C.F. van der Peijl, za! vragen uit de zaal beantwoorden. Aanvang acht uur. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Ter gelegenheid van gisch-Nederlands cultureel verdrag zullen vier concerten gegeven wor den in slot Male bij Brugge. Op deze concerten, die gegeven worden op de zondagen 21 maart, 18 april, 23 mei en 13 juni, treden respectievelijk op: het Belgisch-Ne derlands fluitkwiartet, het duo Theo Olof-Janiine D-acosta, het Telemann- barokensemble en het Dekany- strijkkwartet. (advertentie! PR USBEWUS: CtlC.M3l.5% W gezTnsfles met biandetAUjn pob zeeuwse zandvfy metsnipperwi GEZDNPENZD V00RDEU61 heerlik romig ^soorten bl?k„U(VJQ>C" Ralfs-randerofkippe 2 blik a 60 gram „WJ LUPACK" W ffiVgroat formaat „CHATHÉ" ALLES PER UTERBLIKi, Si rollen J&EIER- m

de Stem | 1971 | | pagina 3