Niemandsland: de huidige plaats van de jeugdwerker iDveStory Nuals vendarcman in Libelle! 1 C.E.R.N. praat opnieuw over deeltjesversneller MILIEU VERANDERT OOK ORGANISMEN n Leven van dier en plant past zich aan I „Met minder poen meer aan welzijn doen!" Willibrord Vereniging: Beleid van drs. De Lange wordt voortgezet binnenland buitenland Geen opleiding Hoge prijs Alternatieven Straks in de bioscopen als film van het jaar In Pakistan negen man naar galg RECTIFICATIE Vijf Nederlanders omgekomen in Duitsland Teleurstelling Raadsfracties KVP tegen uitbreiding van Schiphol Protest tegen intrekken subsidies VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 Pernis vraagt voor Wier enige gerouti- het besturen van gro- loodzakelijk. worden gericht aan Ineelszaken NWM te 14, tel. (02975) 3451 Ir te Pernis, Propaan- 16 00 75. ogeen pfitters ig kunnen >ld wil in een ■ns een Ttaalbe- peids- uur |reda. i zijn, ygen aan: Het wijk-, buurt- en clubhuis werk heeft vele jaren een nogal verborgen bestaan geleid. Plot seling leest bijna iedereen dage lijks in de krant, dat de 600 hui zen in ons land zich financieel in de kou voelen staan; dat CRM dit welzijnswerk gaat afdam men; dat dit werk gevoelsmatig nogal is gebonden aan zoge naamde arbeidersbuurten. De actie, die momenteel gevoerd wordt („Meer poen om welzijns werk te doen"), zou de indruk kunnen wekken, dat het (onge twijfeld belangrijke) financiële probleem het enige is. Het zou jammer zijn, wanneer de actie om meer subsidie als blik semafleider zou fungeren voor veel dieper liggende problemen, die met de zin en het bestaan van dit werk in de huidige vorm zelf te maken hebben. Op 24 februari zul len de bijna 3000 beroepskrachten en de meer dan 10.000 vrijwillige hulpkrachten (die jaarlijks garant staan voor een bezoekersstroom van 350.000 kinderen en 40.000 volwassenen) hun werkzaamheden staken en een open gespreksdag houden. Gespreksstof bij uitstek levert het onlangs verschenen boek „Onvoltooid Beroep" (Amboboeken - ƒ8,90); een journalistieke uitga ve door drs. G. de Haas van het rapport „Beroepspraktijk Jeugd werkers" van drs. C. Boender (NI- MA WO). „De invloed van de ouderen op de levensstijl van de jongeren is minimaal geworden. Daarvoor is de zelfstandige en eigenmachtige jeugdcultuur in de plaats getreden en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat aan deze zelfstandigheid van de kant der ouderen afbreuk zal kunnen worden gedaan. Is het op maatschappelijk vlak wellicht nog mogelijk de invloed van de jeugd tegen te gaan, op cultureel terrein heeft de burgerij alle in vloed moeten prijsgeven". Een (niet al te) willekeurig citaat, dat wijst op de historische wortels waarin dit werk nog te vast veran kerd ligt. Het club- en buurthuis werk, dat voor 61% bezocht wordt door het zogenaamde arbeidersmi lieu, is vooral een initiatief ge weest van de burgerij. Volksop voeding (lees: aansluiting bij het burgerlijk milieu) was het eerste doel. „Het sociaal-cultureel werk, heeft altijd gefunctioneerd als een doekT je voor het bloeden, als een' middel om het kwade geweten van dé bevoorrechten in de maatschappij te sussen. Het kan best zijn, dat naarmate de burgerij haar verant woordelijkheid kwijtraakt en moet overdragen aan anderen de overheid, zelfstandige stichtingen voor sociaal-cultureel werk, de be roepskrachten dat zij dan deze anderen des te meer bindt aan allerlei burgerlijke voorwaarden". Dit decor staat steeds om het nie mandsland, waarin de jeugdwerker zioh bevindt. Want de jeugdwerker weet nauwelijks wie of wat hij zij is. De besturen weten het ook niet.... Daarbij valt op de organisa torische en administratieve romp slomp, waarvan de schematische Sociaal cultureel werk: als doekje voor het bloeden? als middel om het kwaad geweten van de bevoor rechten in de maatschappij te sussen? overzichten in het boekje je doen duizelen. Om dan nog maar niet te spreken over de gespannen ver houding tussen de overkoepelende organisaties SALCO en NBV. Waar komt de jeugdwerker van daan? Acht van de tien functiona rissen zijn jonger dan 35 jaar, waarbij „de cijfers het recht geven ons te verbazen over het grote aantal niet opgeleide functionaris sen". Verder blijkt dat 63% af komstig is van buiten het arbei- dersmilieu, dat eenderde van het „publiek" uitmaakt. „De indruk dat een behoorlijk aantal van de werkers zijn draai niet heeft kunnen vinden in de maatschappij (helft niet in militai re dienst geweest) en het daarom in het nogal vage sociaal-culturele werk heeft gezocht, kunnen we niet helemaal van ons afzetten". Driekwart van de beroepskrachten is korter dan drie jaar in de huidi ge functie werkzaam. Waar gaat de jeugdwerker heen? „Een van de grootste belemmerin gen is, dat het moeilijk is concreet duidelijk te maken, wat het beroep van jeugdwerker inhoudt. De over daad van abstracte termen en het gebrek aan concrete rechten, plich ten en taken zijn er de illustratie van", aldus het boek, dat ook de ongunstige arbeidsvoorwaarden en salariëring aansnijdt. Er ligt afgaande op Boenders onderzoek nog een taak voor het jeugdwerk. „Sex,alcohol en baldadigheid zijn eerder zondebok ken dan werkelijke oorzaken van de jeugdproblematiek. Die werke lijke oorzaken liggen veeleer in de relaties ouders-kinderen en in de maatschappelijke achterstelling van de lagere milieus". Maar: „Eer tijds was het jeugdwerk een der grootste verspreidingskanalen van de cultuur. Deze activiteiten zijn nu voor verreweg het grootste deel buiten het jeugdwerk terecht ge komen. Zoals vroeger de jeugd de jeugdbewegingsstijl navolgde, zo volgt nu het jeugdwerk de com merciële jeugdcultuur. De rollen zijn omgedraaid. Conclusie: er zal een nogal hoge prijs betaald moeten worden voor de positieve aspecten van het wël*k. Hier wreekt zich' echjer de instelling van de „kleine midden stander" van veel jeugdwerkérs en jeugdwerkinstellingen. Alleen wanneer de vele instellingen voor het jeugdwerk zichzelf veranderen tot grotere „bedrijfseenheden" kan een betere selectie plaatsvinden van de mensen voor de top en kunnen een langdurige scholing en vorming in het werk georganiseerd worden. Maar hiertegen verzet de gemiddelde jeugdwerker zich in stinctief en ook rationeel. Hij blijft liever baas in eigen huis. De werkelijke problemen schui len in de maatschappelijke en poli tieke consequenties van de jeugd- subcultuur. „Zolang de bestaande traditionele burgerlijke maatschap pij haar macht en invloed tracht te handhaven door toe te geven en terug te nemen, zal van de kant van hen, die niet tot de belangheb benden van deze maatschappelijke, burgerlijke orde behoren, de guer- rillatactiek van confrontatie en provocatie passief, demonstra tief of actief voortgezet wor den". Haas noemt het daarbij bezwaar lijk dat bestaande progressiviteit bij het jeugdwerk alleen wordt ingegeven door het belang van het eigen bestaan en niet terwille van jeugd en maatschappij, omdat de bereidheid ontbreekt om zichzelf te herverkavelen tot een functio neel en effectief geheel. Er is sprake van het gevaar dat „exclusieve historisch gegroeide organisatie-ideologieën" een on doordringbaar dogmatisch bestaan gaan leiden en op den duur alle contact met de sociale werkelijk heid verliezen". Bij de mogelijke alternatieven gaat het boek tenslotte in op het ópenjeugdwerk en de gedachten rondom de idee van „samenle vingshulp" en „samenlevingsont wikkeling". Deze gedachten zijn van belang omdat niet alleen in oude wat vervallen buurten club- en buurthuiswerk bedreven wordt, maar ook in de gigantische nieuwbouwbuurten in ons land. Geen wonder dat jeugdwerkers, laat staan besturen (plaatselijk: goedwillende burgers) de bomen van het bos niet meer zien. Toch zal er met name op de denkbeel den, in dit boekje ontwikkeld, ern stig gestudeerd moeten worden om tot grotere helderheid te komen. Het zou dan wel eens duidelijk kunnen worden, dat we toch met minder poen nog meer aan het welzijn kunnen doen. HENK EGBERS (ADVERTENTIE) Een liefdesverhaal van een zuiverheid die in deze tijd niet meer mogelijk lijkt. Hét liefdesverhaal dat juist daarom het heimwee van miljoenen doet herleven. Love Story beantwoordt aan de wezenlijke hang van de jeugd naar tederheid, liefde en romantiek. Wordt nu abonnee op Libelle, dan mist u geen regel van de aan grijpendste liefdeshistorie sinds Romeo en Julia. IJ kunt das en nacht bellen D23-3192C© of stuur onderstaande bon op. HM liefdespaar uit LOVE STORY: All MacGraw, de nieuwe Mia Farrow en Ryan O'Neal, da Rodney Harrington uit Peyton Place. Deze bon Invullen, uitknippen on in open envelop opsturen. Geen postzegel. Adresseer zo: Libelle, antwoordnr. 252, Haarlem. RAWALPINDI (AP) In Rawal pindi in Pakistan zijn gisteren 9 man nen opgehangen. Zij hadden een ge zin van 9 personen ter dood gebracht. De leeftijd van de gehangenen, on der wie 6 broers, varieerde van 26 tot 52 jaar. Het motief voor de moord partij was een familievete. (ADVERTENTIE) Ae met TT)cah86', - Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPEK VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KVP heeft voor haar verkiezingscampagne 400.000 a 500.000 gld. uitgetrokken en niet zoals dit blad gisteren per abuis meldde 400 a 500 gulden. Het bedrag wordt goeddeel» besteed aan reclame-materiaal, onder andere een boekje over lijsttrekker dr. G. H. Veringa. DRIEBERGEN (KNP) Drs. Da niel de Lange, studiesecretaris van de St. Willibrord Vereniging .Ue.ast met beleidsvoorbereiding en uitvoe ring van de sectie Kosmos, heeft aan het hoofdbestuur van de St. Willibrord meegedeeld, dat hij zijn functie in de loop van dit jaar zal neerleggen. Dit is voor het hoofdbe stuur, dat deze beslissing zeer be treurt aanleiding geweest om ook de eigen positie van de St. Willibrord Vereniging in de Nederlandse rooms-katholieke geloofsgemeen schap opnieuw kritisch te bezien. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat de St. Willibrordsvereniging haar oecumenische taak zowel ten op zichte van de andere christelijke kerken als ten opzichte van de Ne derlandse samenleving als geheel, slechts vruchtbaar kan blijven voortzetten, indien de mogelijkhe den, door Vaticanum II in principe geboden en door het pastoraal conci lie van de Nederlandse Kerkprovin cie verder uitgewerkt; ook in de toekomst verder gerealiseerd wor den. Dit houdt in, dat de r.-k. kerk in Nederland, met erkenning van de band met de wereldkerk, een eigen beleid moet kunnen voeren, waarin rekening gehouden wordt met de vorderingen op oecumenisch terrein, die in Nederland zijn bereikt. Het meent echter, dat conflicten op een vruchtbare wijze gehanteerd en uit gehouden dienen te worden, terwille van de evangelische opdracht. Zoals to,t dusver wil het hoofdbestuur deze taak vervullen in loyale dienstbaar heid aan het Nederlandse episco paat; tot die dienstbaarheid behoort wezenlijk ook kritische stellingname. Het hoofdbestuur van de St. Willi brord Vereniging heeft daarom be sloten, dat het tot nu toe door drs. de Lange gevoerde beleid moet blij ven doorgaan. GENEVE (AFP-DPA-RTR-ANP) Vandaag komt de raad van de CERN (Europese Commissie voor Atoomonderzoek) opnieuw in Gene ve bijeen om een definitief besluit te nemen over de bouw van een deeltjesversneller die de grootste ter wereld zal worden. Of het project al of niet doorgaat hangt af van de vraag of alle twaalf leden-landen een financiële bijdrage zullen toe zeggen naar rato van hun jaarlijkse bijdragen. Engeland heeft dit als voorwaarde voor zijn medewerking gesteld. Al jarenlang hebben de le den van de CERN met deze kwestie geworsteld en ook over de vraag waar de versneller moest worden gebouwd kon men het niet eens worden. Op de jongste bijeenkomst, die op 22 december werd verdaagd, bleken enige landen geen vaste toezegging tot ifnanciële bijdragen te willen doen. Inmiddels hebben Nederland 'en Noorwegen gunstig gereageerd en hebben Denemarken en Griekenland nog niets van zich laten horen. Het wordt echter onwaarschijnlijk ge acht dat Engeland hot veto van 22 december zal handhaven. De bijdra ge van Engeland zou op 21 procent komen. Met de middelen die West- Duitsland (23,27 procent), Frankrijk (19,90 procent), Italië (12,89 pro cent), Belgie, Oostenrijk, Zwitser land en Nederland hebben toegezegd zouden ongeveer 90 procent van de bouwkosten zijn gedekt. De meeste CERN-landen vinden het Britse criterium onpraktisch om dat Griekenland een speciale status in de CERN heeft, waardoor er in feite geen sprake van een Griekse bijdrage zou zijn. Zij zijn voor aan vaarding wanneer de meerderheid bijdraagt. Het project zal een op pervlakte van 480 hectare in beslag nemen, waarvan 88 procent op Frans grondgebied en de rest bij het hui dige laboratorium van het Zwitserse Meyrin bij Geneve. De kosten belo pen ongeveer een miljard gulden. Uit geologisch onderzoek is geble ken dat het terrein geschikt is voor de bouw van de ringversneller, die 2,2 km in doorsnee gaat meten, en voorlopig 300 miljard elektronvolt (gigavolt) moet gaan opwekken. PADERBORN (DPA/AFP) Vijf Nederlanders zijn om het leven ge komen bij een verkeersongeval te Schloss Neuhaus bij Paderborn in Noord-Rijnland-W'estfalen. Volgens de plaatselijke politie is een personenauto .bestuurd door de echtgenote van een in West-Duits- land gelegerde sergeant, op een krui sing in botsing gekomen met een be tonmolen. De bestuurster van de per sonenauto zou door „rood licht" zijn gereden. De schok was zo hevig, dat de be tonmolen kiepte en op de personen auto terechtkwam, die verpletterd werd. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het zijn de 24-jarige be stuurster met haar dochtertjes van drie en vier jaar alsmede een 27-ja- rige, eveneens Nederlandse vrouw met haar ongeveer vier jaar oude dochtertje. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken- Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd c.q. strekking. Naar aanjeiding van het verslag in uw editie van 15 dezer omtrent een geweigerde dispensatie te Teterin- gen, zou ik gaarne enige kantteke ningen willen maken. Ie. Er is sprake van dispensatie van de celibaatsverplichting. Is het niet juister om te spreken van ontheffing van een celibaatsbelofte? Dit werd immers eerst een verplichting na de afgelegde belofte. 2e. Het bisdom zegt deze gang van zaken te betreuren. Ja, het bisdom kent het standpunt van de paus wel, maar houdt er een eigen visie op na. Onder de naam van experiment ge beuren hier in het bisdom meer dingen die de pauselijke goedkeu ring missen (o.a. diocesane voorlich ting over pilgebruik, inter- en open communie enz.) 3e. Er staat vervolgens „Na een geheimzinnige stemming...." Maar hieraan ging vooraf een uitvoerig rondschrijven en zelfs een dekenale preek, om de „spontaniteit" van de stemming te bevorderen. Resultaat: bijna 70% (van de ingekomen stem men?) ging akkoord. 4e. De heer Van de Veeken zei dat deze beslissing van Rome voor velen een teleurstelling en voor anderen een vreugde zou betekenen. Heeft hij nooit gedacht aan de teleurstel ling bij velen, zeer velen, toen hij bekend maakte dat hij zijn belofte wilde intrekken? En al deze teleur- gestelden zullen nu echt niet juichen omdat zij weten, dat dit alles voor hem een zeer trieste zaak blijft. BREDA. H. J. TACKE. DEN HAAG (ANP) Vijftien KVP-gemeenteraadsfracties, van ge meenten, gelegen rond de luchtha ven Schiphol, hebben aan de KVP- fractie in de Tweede Kamer hun standpunt bekendgemaakt over de voorgenomen uitbreiding van Schip hol. Volgens de raadsleden moet een snelle (uiterlijk begin 1972) beslis sing genomen worden over de aan leg van een tweede nationale lucht haven. Deze moet gesitueerd wor den in de Markerwaard. Vanuit pla nologisch beleid is het ongewenst de capaciteit van Schiphol te laten uit groeien boven het niveau dat be paald wordt door een vierbanenpa- troon, aldus de raadsleden. DEN HAAG (ANP) Het dage lijks bestuur van de Nederlandse Po litieke Jongeren Contactraad en het overlegorgaan van de werkende jon geren. hebben in een telegram aan de ministerraad geprotesteerd tegen het terugtrekken van subsidie aan de door het Nederlands Comité voor In ternationaal Jongerenwerk georgani seerde manifestatie „Kolonialisme Onafhankelijkheid". Waar zij tegen protesteren is, dat de regering subsidie terugtrekt of niet geeft indien er activiteiten mee georganiseerd worden die niet geheel in overeenstemming zijn met de of ficiële politiek. Het bestuur van het Nederlands Comité voor Internationaal Jonge renwerk heeft een gesprek aange vraagd met minister-president De Jong. UTRECHT (ANP) Ondanks het krachtig ingrijpen van de mens in het milieu passen sommige die ren en planten zich aan de ge wijzigde omstandigheden aan. Bij voorbeeld door het gebruik van in secticiden zijn onder de insecten resistente vormen ontstaan, die een erfelijke achtergrond hebben en waardoor deze verdelgingsmidde len geen invloed meer hebben op deze dieren. Afhankelijk van de omvang en de snelheid van de ver anderende levensomstandigheden zullen ook andere organismen zich kunnen handhaven. Dit heeft prof. dr. W. Scharloo, hoogleraar in de erfelijkheidsleer aan de Utrechtse universiteit, desgevraagd verklaard naar aanleiding van zijn inaugu rele rede. getiteld „verschuivend evenwicht". Het aantal genetische verschil len bij de soorten (mens, dier en plant) is zo groot, dat zij zich daardoor kunnen aanpassen aan de veranderende omstandigheden in het milieu. Van deze duizenden erf factoren, waarmee een onvoorstel baar groot aantal combinaties is te maken, wordt slechts een fractie gerealiseerd. Deze voorraad aan variabiliteit biedt enorme mogelijk heden voor selectie, hetzij kunst matig waarbij de mens de veran dering bepaalt, hetzij natuurlijk en waarbij het dan buiten de 'mens omgaat. Dit systeem te begrijpen is niet alleen van belang voor de evo lutieleer, maar ook bijvoorbeeld voor de milieubiologie, meent prof. Scharloo. Maar in de huidige situ atie verandert het milieu zo snel, dat de aangepaste vormen niet snel genoeg kunnen worden gereali seerd. Qok bij de mens is gecon stateerd, dat zijn genenbezit onder invloed van de omringende omge ving is veranderd. Spectaculair is volgens de Utrechtse hoogleraar het Hier wordt een sikkecel gen begun stigd door de omstandigheden. Zij die een sikkecel gen en een nor- maal hemoglobine gen bezitten, zijn in zekere mate resistent tegen be paalde vomen van malaria. De Utrechtse geneticus vermoedt, dat mensen die in vroeger tijden overleden aan epidemieën van be smettelijke ziekten, genetisch an- voorbeeld van de sikkecel bloed armoede. Deze afwijking wordt ver oorzaakt door één gen, die een af wijkend hemoglobine maakt. Dege nen die dit „gen" van hun vader en moeder ontvangen hebben, ster ven meestal voor zij zichzelf kun nen voortplanten. Normaal gespro ken zou dit gen dus uit de populatie moeten verdwijnen door natuurlijke selectie, maar het komt toch in be paald menselijke populaties met een hoge frequentie voor, soms meer dan 30 procent. Dit is altijd in ma- Lariagebieden, aldus prof. Scharloo. ders waren dan zij die dit over leefden. Het is aangetoond, dat in fectiekansen voor het influenza a2 virus kleiner zijn voor bloedgroep O dan voor A. Mensen mei bloed groep b en O zouden beter bestand zijn tegen pokkeninfectie. Er zijn aanwijzingen, dat de huidige ver spreiding van bloedgroepenfrequen tie over de wereld in verband moe ten worden gebracht met de vroe gere verspreiding van infectieziek ten. Het wegvallen van infectie ziekten heeft de druk van de na tuurlijke selectie op het menselijke ras ingrijpend gewijzigd. Dit zal ook gevolgen hebben voor de geneti sche samenstelling van de menselij ke groep, aldus prof. Scharloo. Vermoedelijk het eerste evolutie proces dat door de mens is waar genomen betrof een kleine grijze vlinder, de meteorenkop, in Corn wall (ZW-Engeland). Deze soort komt in geheel Engeland voor, be halve in Midden-Engeland waar de meerderheid van deze vlinders praktisch zwart is. Dit is niet al tijd het geval geweest. In het mid den van de vorige eeuw was de zwarte vorm nog een zeldzame verschijning. Maar onder invloed van de grote uitbreiding van de industrie, die gepaard ging met een enorme luchtvervuiling, nam de zwarte vorm van de meteorenkop toe van minder dan 1 pet. in 1850 tot meer dan 99 pet in 1900. Het heeft lange tijd geduurd voordat deze verandering kon wor den verklaard. Onomstotelijk is aangetoond, dat natuurlijke selectie het lot van de lichte en de donke re vorm van de vlinder bepaalde. In het onbevuilde gebied bleek de zwarte vorm de hoogste sterfte te hebben, in het bevuilde gebied was het juist andersom. De vogels in Midden-Engeland aten nl. het meest de lichte vlinders die lichtafstaken tegen de zwarte achtergrond, ter wijl in het overig deel van het land de zwarte» vlinders het meest door de vogels werden gegeten. üflj

de Stem | 1971 | | pagina 15