1Y Fré Meis geeft stakingscollege KVP-MOTIE AANGEHOUDEN Kamer niet rond met formateur [U M.I.R.O.MODERN KOPERSCENTRUM O jawel. Er is best duurdere vitrage (maar geei mooiere) Vitrazette -/ f rs de buiten- m fnsps wfflPn V NIEUWE MEVROUW FERRER ACTIEGROEP DREIGT MET GEWELD OP CARNAVAL Pastoor weer in ongelijk BITTE KOEKJ binnenland buitenland ïrn at hij longdrinks 3 't bij uw slijter. ndy Spécial Vertrouwenscrisis Strafbaar Jacht op de jeugd Dierenparknood Voor Eindliovense studentenclub BEDENKINGEN Stijgend aantal gesneuvelden in Indochina In Den Haag - IN T P i Nieuw type warenhuis In Nederland EERST TROUWEN VOOR DE WET Winkelbedrijven Hoijng worden opgeheven VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 s|iög Iets [Me fijne I. Bitter lijk ner- :n heer- ze echt De Amerikaanse filmacteur en producent Mel Ferrer is gisteren in Londen getrouwd met Lisa Soekotin, een Belgische van Russische afkomst. Het paar wil in Londen gaan wonen. De huwelijksreis gaat naar Zwitser land. Mel Ferrer (53) is in 1968 ge scheiden van de actrice Audrey Hepburn. commentaar 11 ftmnii' 11 l'ft IV' «i f TTet ministerie van Cultuur, Recre- 11 atie en Maatschappelijk Werk stelt op het ogenblik een onderzoek in naar aanleiding van een t.v.-uit- zending van de V.P.R.O. De V.P.R.O. zou over de schreef zijn gegaan met een documentaire over de Ameri kaanse popster Zappa. Zedenkwetsend zou ook een pro gramma geweest zijn van de K.R.O.- t.v., gewijd aan een sexblad. De zeer spaarzaam geklede dames en heren, die tijdens deze uitzending over de beeldbuis dartelden, moe ten nogal wat mensen geërgerd hebben. Er schijnt zelfs een heer bij geweest te zijn, die gekleed was als Adam vóór de zondeval. De K.R.O. is echter intussen „vrijgesproken", althans door de officier van justitie te Amsterdam. Een onderzoek, dat hij ambtshalve had laten instellen heeft de officier doen besluiten „voorshands geen stappen te onder nemen". Uitgevers van sexbladen en men sen als Zappa verkondigen theo rieën, die heel wat mensen weerzin wekkend vinden. Maar dat is geen reden om te doen alsof deze lieden niet bestaan. Eerder is het tegen deel het geval. Sexbladen hebben een grote oplage. Zappa heeft in vloed op een deel van de jeugd. De sex-industrie en de grammofoonpla tenindustrie, handig gebruik makend van de protest-houding der jeugd, exploiteren de jongeren. Ook deze commerciële uitbuiting is waard ge signaleerd te worden. De massamedia zouden ernstig in gebreke blijven als zij ten aanzien van veranderingen in het maat schappijpatroon en daartoe be horen ook de Zappa's en de sex- industrie een struisvogelpolitiek zouden volgen. Vanzelfsprekend moet dit soort onderwerpen passend benaderd worden. Maar wat is pas send? Onderzoekingen in Amerika heb ben uitgewezen, dat een meerder heid van de bevolking anders oor deelt over waf wel en niet gepast is dan vele journalisten van dagbla den, t.v. en radio. Daardoor is in de V.S. een vertrouwenscrisis ont staan tussen de massamedia en een groot deel van het publiek. Die ver trouwenscrisis dreigt ook in Neder land. Fatsoensrakkers kunnen de massa media negeren, niet een vertrou wenscrisis met het publiek. Wie niet geloofd wordt kan geen boodschap uitdragen. |n Goirle is voor de tweede keer binnen korte tijd de AMRO-bank beroofd. Volgens politiemensen was de beveiliging van de bank na de eerste roofoverval nauwelijks ver beterd. Overvallen op banken en geld transporten zijn in Nederland aan de orde van de dag. Dat zal steeds erger worden, tenzij de banken eindelijk afdoende veiligheidsmaat regelen gaan treffen. De veiligheidsmaatregelen van nu zijn in vele gevallen lachwekkend. Zij lokken als het ware de misdaad uit. Eigenliik zou deze „uitlokking" strafbaar gesteld moeten worden. jy Franse regering heeft twee da gen lang demonstraties verbo den. Zij vreest de massale veront waardiging welke werd uitgelokt door een vonnis tegen een zeven- 'enjarige gymnasiast, die tot zes maanden gevangenisstraf (waarvan drie voorwaardelijk) werd veroor deeld omdat hij bij een betoging een agent een klap zou hebben qe- geven. Voor die beschuldiging wa ren slechts twee getuigen voorhan den, beide agenten die bij de rel betrokken waren. Alle leraren van verschillende politieke signatuur en medeleerlingen waren unaniem in hun oordeel dat het hoogst on waarschijnlijk is dat deze scholier die daad zou hebben gepleegd. Het is een rustige jongen, een goede leerling en bovendien iemand die zich niet actief met politiek bemoeit. Ook de feitelijke omstandigheid dat het op zijn minèt dubieus is dat de jongen het feit, gfezien plaats en tijd, wel gepleegd zou kunnen heb ben, is voor de rechter tegenover de pertinente beweringen van de agenten geen aanleiding geweest „het voordeel van de twijfel" toe te passen. Het serieuze dagblad „Le Monde' ziet dit incident dat tot hevige protesten heeft geleid als een symptoom van een „jacht op de jeugd". Een kritische houding tegen over de maatschappij, een non-con formistische kleding en haardracht, worden in bepaalde kringen blijk baar als doodzonden beschouwd. Velen uit de oudere generatie wil len blijkbaar niet begrijpen dat ze daarmee slechts grotere weerstan den uitlokken, zeker wanneer het de mens ingeschapen gevoel voor gerechtigheid geweld wordt aange daan. Uit de reacties van de Franse regering zou men kunnen afleiden dat Griekenland dichterbij ligt dan men denkt. "T7"ijf particuliere dierenparken ver- keren in financiële nood. Vier van deze parken zijn recreatieve in stellingen. Een, het Tilburgse Die renpark, is in feite een voorraad schuur van een van Europa's groot ste dierenhandelaren. Men kan de vijf dus niet over één kam scheren Daarmee doet men niets af aan de recreatieve betekenis die ook het Tilburgse Dierenpark heeft. De di recties van de parken hebben de rijksoverheid gevraagd voor hen de 12 procent b.t.w. te verlagen of te laten vervallen, en hen vrij te stel len van het betalen van vermake lijkheidsbelasting. Het laatste is een zaak waar de gemeenteraden in de betrokken gemeenten over moeten beslissen. Vrijstelling of verminde ring van b.t.w. zou alleen het pu bliek dat de parken bezoekt ten goede komen, omdat de b.t.w. een consumentenbelasting is. Tenzij de parkdimcfies hun prijzen, waarin ze nu de b.t.w. wel zullen hebben doorberekend, onveranderd hand haven. Dan zou een afschaffing van de hun opgelegde b.t.w.-heffing een inkomstenheffing voor de parken be tekenen, waarmee de overheid dan overgaat tot het geven van een in directe subsidie aan deze parken. De vraag is of er voor de overheid aanleiding bestaat daarbij de vijf parken gelijk te behandelen. De di recties van de parken wijzen erop dat Artis en Blijdorp zijn vrijgesteld van b.t.w.-heffing. Het argument is, dunkt ons, steekhoudend voor zover het Blijdorp betreft, een duidelijk recreatieve dierentuin. Artis echter is met zijn vele instituten een weten schappelijke instelling. Het recrea tieve karakter van Artis is daardoor heel anders dan dat van alle dieren tuinen en dierenparken in ons land. De verwijzing naar Artis in het re kest van de vijf gaat daarom, me nen wij, niet op. (Van een onzer verslagevers) EINDHOVEN Fré Meis, de 49-jarige Groningse communist en stakingsleider, voorziet grote loon- oonflicten in ons land. Conflicten die de arbeiders allemaal kunnen winnen, als ze de stakigen laten leiden door aotie-comité's. Als ze zich tegen elkaar in het harnas laten jagen door pogingen van de regering, de rechtse politieke par- tijen, de aarzelende vakbeweging en de werkgevers, zal tweedracht in hun kringen niet uitblijven. Zijn opvattingen over de situatie waarin de Nederlnadse arbeiders verkeren zette hij gisteren uiteen. Hij was daarvoor de gast van de Eindhovense studentenclub. Hij trok tijdens de koffietafelbijeen komst een volle zaal. Meis, die straks ongetwijfeld een vande CPN-woordvoerders in de Tweede Kamer gaat worden hij voert in de drie noordelijke provincies hun lijsten aan gelooft in zijn zen ding en in de communistische visie op mens en maatschappij. Meis zette uiteen welke motie ven hem vanouds een fabrieksar beider en later bestuurder van de eenheidsvakcentrale met zoveel overtuigingskracht het stakingswa pen doen hanteren, overal waar loonconflicten ontstaan. „De wet van vraag en aanbod, is de tijd gekomen dat de arbeiders hun loon, hun koopwaar, de arbeid in prijs verhogen". Dat is, simpelweg, zijn uitgangspunt. Fel keert hij zich tegen de voor genomen regeling van het sta kingsrecht. „Kijk, er is nu een loonpauze. Die trof de regering met steun yan de rechtse kapitalis tische partijen om de arbeidersei- sen te fuiken. Straks mogen de arbeiders alleen nog staken na een afkoelingsperiode van twee maan den. Nou. dat is dwaasheid. Dat tast de democratische rechten van de arbeiders aan". De huidige politieke situatie? „De PvdA ontdoet zich nu van haar rechtervleugel (DS'70), zoals tien jaar geleden van haar linker (PSP). Wat er nog overblijft van die partij zal een ontwikkeling naar links doormaken. Grote delen van de christelijke partijen willen ook een linkse koers. De CPN wil samenwerking met alle vooruit strevende krachten om in Neder land de arbeiders aain de macht te helpen. Die ontwikkeling zit erin", zegt hij. Pacifisme? „Alle socialis ten zijn dat in hun hart", zegt hij, „maar ze moeten zich niet keren tegen bewapening van de arbei dersklasse. Als ze dat zouden doen, zouden ze het de kapitalisten, die wel machtsmiddelen gebruiken, wel heel makkelijk maken. Wat een geluk dat de Vietnamese ar beiders wapens hebben. Anders liepen de kapitalistische Amerika nen ze zonder meer onder de voet!". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het initiatiefvoorstel voor een rechtstreeks ge kozen formateur en een beperkt districtenstelsel is gisteravond na een driedaags kamerdebat door de indieners ingetrokken. De motie-Kolfschoten (KVP) (lie beoogt om na de verkiezingen de nieuwe Tweede Kamer middels een openbaar debat een kabinetsformateur aan de koningin voor benoeming voor te dragen, is op verzoek van de oppo sitie aangehouden en zal waarschijnlijk volgende week donderdag in stem ming komen. Deze motie maakt na liet debat van gisteren ook kans gesteund te worden door PvdA, D'66 en PPR. De PvdA-fractieleider Den Uyl verzocht om uitstel om iedere schijn te vermijden dat deze motie een al ternatief zou vormen voor het inge trokken initiatiefvoorstel, dat veel verder wilde gaan op het punt van staatsrechtelijke vernieuwingen. Ook zonder de steun van deze drie oppo sitiepartijen zal de motie-Kolfschoten het zeker halen in de kamer. Vast staat namelijk al de steun van KVP, VVD, 12 ARP'ers, 4 CHU'ers, CPN, PSP en de groep-Goedhart. Vast is komen te staan dat de ge kozen formateur in de huidige Twee de Kamer geen schijn van kans maakt buiten de kring van de PvdA, D'66 en PPR. Feller nog dan de vier regeringspartijen KVP, AR, CHU en WD, trokken de kleine fracties ter linker- en rechterzijde tegen de voor stellen van leer. De verdediging van het voorstel joeg gisteren met grote regelmaat vele interrumpanten naar de microfoon, die een stortvloed van kritiek hadden. PvdA-fractieleider Den Uyl be toogde aan het einde van het debat dat er na afwijzing van het initia tiefvoorstel alleen maar verliezers zouden zijn, de confessionele partijen incluis. „Want dan hebben we niets kunnen doen aan de noodzaak om tot de herziening te komen waartoe het versplinterde parlement en partijwe zen dwingt". Hij wees erop dat de gekozen formateur en het beperkt districtenstelsel ook was bepleit door drie KVP'ers in het meerderheids- voorstel vain de commissie Cals/Don- ner en dat deze ideeën ook als min- derheidsvoorstel voorkwamen in het oorspronkelijke ontwerp-program van prof. Steenkamp. „Dezelfde ideeën zijn hier nu door de heer Aar den verdedigd", aldus de heer Den Uyl, die het de confessionele partijen voorts kwalijk nam dat ook zij niet hadden aangedrongen op bijwoning van het debat door een lid .van het kabinet. VVD-fréétieleider Geertse- ma had dat ook graag gezien. Mr. Van Mierlo zei dat zijn fractie nog wil nadenken over de motie- Kolfschoten, „waarbij de bedenkin gen ertegen zwaar zullen wegen". De heer Den Uyl wilde eveneens beraad nadat de KVP'er Kolfschoten inmid dels tegemoet gekomen was aan zijn verlangen in de motie neer te leg gen. dat de door de kamer voorge dragen kabinetsformateur „in begin sel de leiding van het door hem te formeren kabinet op zich zal nemen". DE coördinatiegroep „Dag, Volkstel ling" in Rotterdam heelt een volk stellingstelefoonnummer (010- 291970) in gebruik genomen. De mening van o.a. Jules de Conté (te genstander van de volkstelling) is in versvorm te beluisteren. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Sinds de Zuitvietna- mezen met Amerikaanse steun Laos zijn binnengevallen, zijn de Ameri kaanse verliezen meer dan verdub beld. Vorige week sneuvelden 54 Ame rikanen, tegen 24 in de voorafgaan de week. Aan Zuitvietnamese kant sneuvelden 478 militairen, tegen 345 in de voorafgaande week. Volgens het Amerikaanse opperbevel steeg het aantal doden aan de kant van de Vietcong en Noord-Vietnam van 1.770 tot 1.90*. In Laos verhevigden de gevechten om de Ho Tsji-Minh-route en enkele strategisch belangrijke plaatsen meer en meer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van een zich „Aktiegroep Rio" noemende ano nieme organisatie zijn dreigbrie ven afkomstig naar de medewer kers van het morgen in de Car rouselzaal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag te houden „Carnaval do Rio". Dit feest wordt georganiseerd door een vereniging van in ons land woonachtige Zuidamerikanen. In deze dreigbrieven staat, dat er „bloed zal vloeien als het feest doorgaat. Knokploegen staan ge reed om de strijd met het kapi taal aan te binden." Het organiserende comité is niet van plan om het feest af te gelasten. Er worden naar schat ting 2000 bezoekers verwacht, onder wie genodigden uit de di plomatieke kringen van de La tijns-Amerikaanse landen. De po litie in Den Haag is ingeschakeld. Bovendien is de Delftse politie gewaarschuwd, omdat het ver moeden bestaat dat de „Aktie groep Rio" opereert vanuit Delft. De aardbeving in Californië is ver oorzaakt doordat een deel van de aardkorst plotseling is weggegleden, waardoor een breuk aan de opper vlakte ontstond. IN DE randmeren van het IJssel- meer zal en zo volledig mogelijk bactereologisch, chemisch en biolo gisch onderzoek worden verricht. Zware metalen, kwik. koper, zink en chroom worden betrokken bij het onderzoek. DE Sovjet-Unie heeft de Chinese communistische partij uitgenodigd een delegatie te sturen naar het 24e partijcongres dat op 30 maart in Moskou begint. JAPAN is niet van plan welk lana dan ook militaire hulp te verlenen. Ook niet aan Indonesië, zoals was voorgesteld door een sub-commissie uit de VS-senaat. DE Sovjet-Unie heeft gisteren weer een satelliet in de Kosmos-serie ge lanceerd. DE actie Wereld-lepradag 1971 heeft tot nu toe op zijn girorekening een bedrag van ruim vier ton bin nengekregen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Albert Heyn heeft gisteren zijn nieuwe „dochter" getoond, M.I.R.O. N.V. „Miro, een nieuwe naam voor een nieuw be grip", aldus de president-directeur van Miro, de heer J. van Meer. Miro is zo maar een naam die kort is en gemakkelijk in het gehoor ligt (ADVERTENTIE) dan i 5?# Qmteke- 1 ginnems m W# Vitrazette W 'tls luchtig f soepele, losse jaiiiA MA 1 - plooien. Vitra- I zette heeft na- w tuurlijk alles wat lllémMA uvaneensupe- lfliraQS. rieure vitrage verwacht.'tHeeft ook z'n duurzame stofmee.Enz'n ingenaaide lood- koord.U onder houdt het moeite loos, gewoon in de wasmachine .Boven dien heeft alleen Vi trazette een speciale double-finish. Zeker is zeker.Bovendien is Vitra zette, de buitengewone vi trage,niet duur.Enhetmooiste van alles is dat Vitrazette te koop is.In elke goede speciaal zaak. Ook bij u in de buurt. Vraag maar eens na. buitengewone* vitrage *Buitengewoonmooi.Buitengewoon duurzaam.Plus'.buitengewoneprijs. Alle gordijnen (dus ook vitrazette) hangen het mooist als u S 3 maal de raambreedte neemt en die moet gaan staan voor een type warenhuis dat nieuw is in Ne derland. Een koperscentrum waar de klant nagenoeg alle artikelen via zelfbediening kan kiezen. Kenmerkend voor de opzet van de. ze zelfbedieningswarenhuizen, waar van het eerste 24 maart in Vlissin- gen zal worden geopend, is dat ze stuk voor stuk goed bereikbaar moeten zijn en in een verzorgings gebied moeten liggen dat tussen de 50.000 en de 100.000 zielen telt. Er zal in verhouding tot de com venitionele warenhuizen als V. en D. Bijenkorf, Hema enz. zo weinig per soneel behoeven te werken dat de loonkosten in verhouding de helft zijn van die welke een gewoon wa- Henhuis heeft. In Vüssingen zullen honderd vaste krachten en vijftig part-timers werk vinden. De Miro-centers zijn het best te vergelijken met het type warenhuis als de Grand Bazar aan de weg tussen Breda en Antwerpen in het Belgische Merkzem. De Miro's zul len allen een grote supermarkt krij gen maar de nadruk zal op andere artikelen dan levensmiddelen komen te liggen (op de zgn. non-foods). Tot een Miro-center zullen naast een supermarkt van Albert Heyn een zelfbedienings-benzi- nestation worden geëxploiteerd on der de naam Miro. De n.v. heeft contacten met de Shell. De prijzen van Miro-benzine zullen lager zijn dan die van de normale „grote" merken. Hoeveel is nog niet bekend. Zelfs bij de benzine zal de klant koopzegeltjes kunnen krijgen. Voorts zal een Miro-center een snackbar, een verpakkingsafdeling en een slijterij krijgen. Er zullen in totaal 18.000 artikelen in het assorti ment worden opgenomen. Aanvan kelijk zal slechts een gering aantal artikelen de naam Miro dragen, la ter zal het niet uitgesloten zijn dat er bijvoorbeeld ook televisietoestel len onder de na.am Miro zullen wor den verkocht. i Miro mikt vooral op het „jonge groeiende gezin, dat naar wij aanne men, een belangrijke Miro-afnemer zal worden en dat meestal in de nieuwbouwwijken is te vinden", al dus de heer Van Meer. Het assorti ment moet aansluiten op dewensen van de moderne geëmancipeerde klant. Een zelfbedieningswarenhuis vergt een investering van vier a zeven miljoen gulden. Het is de bedoeling ze over het hele land verspreid te vestigen. Na Vlissingen zal Maastricht in september een Mi ro kringen. Voorlopig wordt voor zien dat er tenminste twintig Miro's in Nederland zullen kunnen worden opgericht. Dat het leven van een geestelijke niet over rozen gaat, weten we nu van de meesten wel. Maar toch carnavalhelmen en -helminnen - aandacht nog eens voor don Luigi Trevisiol, pastoor van het kleine, maar mooie Italiaanse dorpje Torre di Fine. Alleen al om de naam zou ik er wel willen wonen. Deze don Luigi is door de politie gearresteerd en hiermee is weer aangetoond dat zulks in het geheel geen privilege van Brazilië alleen is. De reden: laster over het Italiaanse leger. In zijn parochieblaadje had de pastoor zich afgevraagd, waartoe „nu eigenlijk een leger dient dat zo'n 120 miljard lire kost aan een land. dat gebrek heeft aan scholen, sportvelden, e.d.". Bovendien zei don Luigi „niets positiefs" te heb ben geleerd tijdens zijn diensttijd. Het vervullen van de dienst noemde hij „ouderwets en absurd". „Men heeft mij aangeraden een advocaat te nemen", zei don Luigi, „maar ik heb geen geld en ik kan het ook niet aan mijn parochianen vragen, want die zijn nog armer dan ik. Ik bereid me dus maar voor op een ver blijf in de cel". Iemand KROntkleden. KRO en VPRO is: Twee handen op de (blote) buik van de Neder landse maagd. Maar inmiddels is met die nieuwe omroep-affaire weer aangetoond, dat wij inderdaad een vervelend, snel- gestoord, intolerabel volkje zijn in dachtig het oeroude rijmpje: Ikke en de rest kan stikke! Maar snel over daarom naar de zogeheten zwangerschapsonderbre king. Want dat kan namelijk hele maal niet. Onderbreken is er voor korte tijd mee ophouden en dan ermee doorgaan, begrijpt u wel. Dit was een korte onderbreking. De Belgische middenstanders en andere neringdoenden hebben gis teren het werk neergelegd, zoals u al in deze krant hebt kunnen lezen. En wat hebben die mannen gedaan? Ze zijn een dagje komen uithuilen in ons land, dat al zoveel langer bittere tranen weent over de btw. Althans diverse binnensteden van diverse plaatsen waar ik gisteren doorheen ben „gevlogen", zaten stampvol met Belgen en hun ver voermiddelen. Ergo: heel wat Nederlandse auto mobilisten keken grimmig naar die Belgen, op de parkeerplaatsen die al jaren niet meer tegen ons willen voetballen en die dus ook al jaren niet meer op hun donder hebben gehad. Want dat wensten de „thuis- chauffeurs" de Belgische gasten toe. En zo zijn we nog maar een nacht slapen af van het Grote Feest. Tot dan. MEKIJN ROERMOND (ANP) De recht bank Roermond heeft gistermiddag de 58-jarige pastoor P. J. H. Slots uit Wanssum in hoger beroep veroor deeld tot een boete van 100 gulden of vijf dagen hechtenis. De kantonrech ter had de pastoor veroordeeld tot 200 gulden of 20 dagen. Op 9 januari vorig jaar heeft de pastoor in de parochiekerk van Wanssum een huwelijk ingezegend, zonder dat daaraan een burgerlijk huwelijk was voorafgegaan. Dit is 'in strijd met artikel 449 van het wet boek van strafrecht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alle winkelbedrij ven van Hoijng, een winkelbedrijf in huishoudelijke en luxe artikelen, zullen op korte termijn worden op geheven. 'De oorzaak van de sluiting is gelegen in het feit dat de bedrij ven verliesgevend werken. Aan alle personeel is inmiddels reeds ontslag aangezegd. In totaal zou het ettelij ke tientallen personeelsleden betref fen. (ADVERTENTIE) .V- l 6 - -

de Stem | 1971 | | pagina 13