Carnavalskleding haakt in op mode MAAR HOE? ONDERWIJSVERNIEUWING, ndelaar... op Carnaval BABYKAMER WINT AAN LUXE Slavische zomerse motieven Met het oog Roosevelt en De Gaulle lagen elkaar slecht Astrologie Geen hot-pants voor Britse vorstin GAULLISTEN RAKEN MEER VERDEELD Chinees koken met Nancy Chili Ma Echt hoofd met haar halen in Parijs Glorietijd voor privé-naaisters Mogelijkheden Laat de duivel niet bij u in de auto zitten, want na twee minuten heeft hij reeds het stuur en na vijf minuten ook het gaspedaal te pakken. Dan hangt hij de chauffeur uit en voert u overal heen, waar hij wil. „Hot pants voor de koningin? Nee, nooit", zo heeft de mode-ontwerper van koningin Elizabeth geschokt op gemerkt, toen een verslaggever hem vroeg of de koningin deze nieuwste mode-hit zou dragen. Geen maandblad, geen week blad, geen dagblad kan het van daag nog zonder astrologische ru briek stellen. Htc tipje, dat de astronauten van de maansluier hebben opgelicht, heeft de vrouw haar vaak blinde geloof in de astrologie niet doen verliezen. In tegendeel: ze raakt meer en meer geïnteresseerd in alles, wat met astrologie te maken heeft. In Frankrijk staan de zaken er ook al twijfelachtig voor: er is daar een dikke dame van 57 jaar, die zich Madame Soleil noemt (ofwel me vrouw Zon). Ze ziet eruit als een doodgewone concierge, maar is astrologe. De radio heeft dagelijks een niet geringe zendtijd voor haar uitgetrokken. De men sen, die haar tijdens die uitzendin gen opbellen, wordt vleiend, ge heimzinnig, waarschuwend of drei gend vertelt, hoe zij hun leven moeten inrichten, met wie zij moe ten trouwen, wanneer zij het best kunnen scheiden, waarom zij op reis of binnen moeten blijven. Men zegt, dat ongeveer 26.000 aanvra gers per dag van af zes uur 's mor gens wedijveren om Madame So leil een ogenblik aan de telefoon te krijgen. „Ja, madame, dank u madame", klinken dan de verschrikte of ge vleide stemmen aan de andere kant van de lijn en intussen kun nen ze hun maatregelen treffen tegen bijvoorbeeld hun verwijfde kleinzoon of hun overspelige echt genoot. Europa iu>. 1, het particu liere radiostation, dat Madame So leil uitzendt, beweert, dat haar uit zending de grootste luisterdicht heid van het hele land heeft. Een van haar luisteraars is blijkbaar president Pompidou, die zich op zijn laatste persconferentie van een vraag af maakte met: „Ik ben Madame Soleil niet"! ANNELIES VAN DEN TOL In de Gaulistische meerderheid was er hooglopende ruzie over raai De Gaulle er niet meer is. De tegenstellingen tussen linker- en rechtervleugel komen hoe langer hoe meer aan het licht. Verleden weekwas er hooglopende ruzie over de gemeenteraadsverkiezingen in Lyon, waar het progressieve deel wel, en het orthodoxe deel niet wil samenwerken met een man als Ja- ques Soustelle. Twee prominente Gaullisten bedankten daarop voor hun partijlidmaatschap. Inmiddels is de breuk nog groter geworden. De Gaullistische partij heeft een nieuwe algemene secreta ris gekregen, Ren Thomasini, die tot de rechtervleugel behoort. Hij werd ontvangen door de parlemen taire journalisten en hield bij die gelegenheid een toespraak, waarin hij zei dat conflicten met gauchisten niet de schuld waren van de politie, maar van de lafheid van de rech ters, die veel te lichte straffen uit deelden. Onder meer voorwaardelij ke veroordelingen. Die woorden wekten verbazing als men zich herinnert dat onlangs (zo als wij gisteren meldden) de 17- jarige gymnasiast Gilles Quiot ver oordeeld werd tot niet minder dan zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk wegens een slag In het gezicht van een politiea gent, ofschoon de jongen zijn on schuld volhoudt. Twee uur nadat Thomasini die woorden over lafheid van de rech terlijke macht had uitgesproken, kwam een felle reactie van de mi nister van justitie Pleven. Deze be lediging van de justitie, aldus de mi nister, is ontoelaatbaar. De rechter lijke macht doet volkomen onafhan kelijk en volgens geweten haar plicht. In de middaguren werd Tho masini ontboden bij eerste minister Chaban Delmas, waar het gesprek natuurlijk liep over de aanval op de magistratuur en een hernieuwde aanval van Thomasini op de Franse televisie, die volgens hem veel te liberaal is. Na afloop verklaarde Thomasini dat hij en Chaban Del mas alleen maar gepraat hadden over de komende gemeenteraadsver kiezingen, en dat hij zeker niet van plan was verontschuldigingen aan te bieden over wat tegen parlementaire journalisten had gezegd. Intussen heeft het bestuur van de magistra- tuurfederatie de zaak aanhangig ge maakt bij Pompidou, president van de republiek. De stakingen bij diverse lycea in Parijs en in de provincie breidden zich uit. Leraren en leerlingen van het lyceum Chapel waar Gilles op school ging. hebben tot en met van daag een algemene staking geprocla meerd. De leerlingen halen geld op voor het betalen van de proceskos ten. Alain Gourmand, 18 jaar, mede scholier en vriend van Gilles, heeft een schriftelijke verklaring afgelegd dat hij en Gilles aan de demonstra tie op Clichy niet hebben deelgeno men. En zelf niet met de spreekko ren hebben geroepen: (Pleven sa- laud, le peuple aura ta peau". (Ple ven is een schoft, het volk zal hem wel krijgen). Het verwonderlijke is dat deze Alain Gourmand tot dusver niet door de rechter van onderzoek is aehoord. Het Parijse avondblad Le Monde vroeg zich naar aanleiding van deze zaak af of het nu eindelijk uitzal zijn" met de knuppeljacht op de jeugd". CHINEES KOOKBOEK door Nancy Chih Ma. Uit Elseviers prak tische pocketbibliotheek. Rijk ge ïllustreerd. Prijs f 4.50. Het is geen kunst een behoorlij ke schotel nasi goreng te breiden, zoals men deze in ons land gewend is, maar al die andere Chinese lekkernijen, waarvan we vaak de naam niet eens kunnen uitspre ken Nancy Chih Ma, die verscheide ne Chinese kookboeken voor haar I rekening nam, testte 150 van haar lievelingsgerechten eerst in eigen keuken en zet ze nu in dit boekje duidelijk en precies uiteen. Exclu- sieve gerechten en eenvoudige schotels Teiken elkaar de hand. Ook beschrijft Nancy gedetailleerd i de verschillende Chinese kookme- thoden en geeft ze een lijst van j alle ingrediënten, die in de recep- I ten worden gebruikt. A. v.d. T. Boven: De hippe boerenkiel anno 1971 met puntkraag, glans effecten en chique „strop". Links: de short is zelfs door gedrongen in de carnaveleske mode. Dit Bermuda-achtige pakje is gemaakt van viltstof en heeft aan de voorzijde een lange rits. Rechts: het meisje draagt een kanariegeel ensemble met vanaf de kuit Spaanse strokeu om de pijpen in contrasterende kleuren. Onderaan de kiel van „de man met de varkenskop" is zowaar een baby-achtig strook je kant gezet. (Foto's Chris Heil. Medewerking verleende het grootwinkelbedrijf Raming N.V. te Breda). De fabrikanten van kinderkle ding voorzien een goede toekomst voor hun artikelen ondanks de problemen, die zij hebben met de aanpassing van de lonen van vrou welijk personeel, zoals bekend een tot voor kort in betaling sterk achtergebleven groep. Mannen en vrouwen verdienden in de textitl- branche in gelijke functies niet hetzelfde. De gemiddelde naaister is tussen nu en een jaar geleden ongeveer 1500 gulden per jaar meer gaan verdienen. Ook is gebleken, dat men steeds minder genoegen neemt met twee dehands artikelen voor de inrich ting van de babykamer, artikelen die men dan van kennissen met al iets oudere kinderen overneemt. Wellicht speelt de bewuste family- planning hierbij een rol. Men re serveert meer geld voor de inrich ting van een kinderkamer. Abso luut aantoonbaar is dit overigens niet. Wel staat vast, dat de kinder kamer kleuriger wordt ingericht. De traditionele witte kinderledi- kantjes zijn duidelijk minder in trek dan ledikantjes in helle kleu ren als rood of groen. Handwerk en vooral borduren gaat met de zee aan vrije tijd, die de gemiddelde huisvrouw te genwoordig heeft weer popu lair tijdverdrijf worden. Dit mer ken we aan de vergrote vraag naar handwerkartikeien in de speciaalzaken. Het zou misschien niet eens zo'n gek idee zijn de man bij zijn eerste zonnebad-po gingen te verrassen met een mouwloze, katoenen spencer, waarop fraaie Slavische dessins zijn geborduurd (rechts op foto). Ook de maxi-tuniek (midden) is rond hals en mouwen voor zien van Slavische motieven. Het meisje draagt een zeemleren mi- ni-strandjapon. Britten met weinig haar op het hoofd maar veel geld in het knipje kunnen naar Parijs gaan, zich daar een nieuwe pruik laten opzetten en dezelfde dag, verjongd, weer terug zijn. Deze „tour de scalp" kost zo'n ƒ3500. Twee organisaties werken er aan mee, de firma Man haften te Londen die de pruiken maakt, en de kliniek van Victor Masse te Parijs die ze plaatst, dit door middel van plastische chirur gie. Tot nu toe hebben drie heren - respectievelijk ongeveer 35, 45 en 65 jaar oud - de „tour de scalp" gemaakt. In Frankrijk hebben on geveer 200 heren reeds de „pijnlo ze" ingreep laten verrichten. Voor de „tour de scalp" wordt in Enge land die reclame gemaakt, maar de insiders weten er al van af. Er is al een wachtlijst van 50 kandidaten. BOEDAPEST (AP) In de lan den waar een midi-jas twee maan den salaris kost, moeten de vrou wen veel extra moeite doen om zich te kleden volgens de nieuwe mode. Onomstotelijk staat vast dat onze hedendaagse samenleving geschoolde talenten nodig heeft. Veel meer dan in de negentiende eeuw het geval was. Het is niet onredelijk te ver wachten dat de eenentwintigste eeuw op het gebied van de ge schoolde talenten nog veel hoger eisen zal sitellen dan nu reads het geval is. De huidige geïndustriali seerde maatschappij - wat is dat eigenlijk? - is een uitgesproken di ploma-maatschappij. Wie „het" di ploma niet haalt, ziet voor zich de weg naar veie functies afgesloten. Onderwijs is geworden: voordragen en uitleggen van examineerbare leerstof. Studeren is geworden: zich voorbereiden voor een examen. Maatschappelijke rechtvaardigheid wordt: uniformering van examens. Het is zeker niet zo dat allen die hun best doen evenveel krijgen. „Wie zou gelukkig kunnen zijn met de maatschappelijke en onderwijs kundige strukturen in de wereld van vandaag? Maar om verder te komen dan slagzinnen moeten wij afzien van het ééndimensionale den ken dat voor elk symptoom een oorzaak en een geneesmiddel aan wijst. Wij zullen een systeemonder zoek moeten aanvatten van het ma crosysteem, de maatschappij, en het microsysteem, de school, in hun we derkerige afhankelijkheden. Met dit gigantische onderzoek is nog nauwe lijks een begin gemaakt". Ons hele schoolsysteem is gebaseerd op de verdeling in klassen. Er is stijging langs de maatschappelijke ladders en laddertjes. „In beginsel worden reeds in de brugklassen de maat schappelijke klassen verdeeld". Er is geen hardnekkiger en ge vaarlijker misverstand dan de me ning dat er voor ieder examen een objectief, van tijd en plaats onaf hankelijk prestatieniveau zou be staan, en dat dit niveau zou zijn afgeleid uit de geschiktheidseisen, die voor het bekleden van maat schappelijke betrekkingen zouden zijn vastgesteld. De aanmelding voor schoolvormen wordt bepaald door het milieu waaruit de leerling voort komt, door sociaal-psychologische motieven, en het numeriek rende ment van de examens door beoorde- lingsgewoonten van de examineren de collectiviteit en het uithoudings vermogen van de beoordeelde groe pen. Het is een als geheel een ui terst star systeem geworden dat el ke poging tot vernieuwing fnuikt. Individualisering van het onderwijs lijkt daardoor onmogelijk. Vervan ging van mede-werking door samen werking een wensdroom! Daartegen komen in de hele wereld jonge mensen in opstand. Ze weigeren be schouwd te worden als „menselijk kapitaal", als „produktiemiddel" en als „door opleiding getekende consu menten". De school heeft in de eer ste plaats tot doel jonge mensen te Laten ontdekken wat hun natuurlijke aanleg is. Is dat ideaal alleen maar in een maatschappij zonder klassen te verwerkelijken? De vraag is, of de school iets kan doen in de gegeven maatschappelij ke orde om de maatschappij van de 21ste eeuw voor te bereiden. „Of zijn het de afdelingen personeelsza ken van de overheidsdiensten en de ondernemingen die de mogelijkhe- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wie heeft er mode in het carnaval gedaan? Kijk te be ginnen met zaterdag eens goed om u heen naar de potverterende wijf- kes, die met het jaar modieuzer de strijd om het carnaval gaan aan binden. Een blik in de stoffenzaken en op de mode-afdelingen van de wa renhuizen leert ons, dat de vrouw steeds modieuzer stoffen, kant-en- klaar-kleding en vermommingen uitkiest. Zelfs de ouwe, blauwe kiel wordt dit jaar in het verdomhoekje gedrukt en ziet een fleurige, mo dieuze concurrente in de rekken op duiken. Hippe dessins, lange punt- kragen, bijpassende halsdoekjes, die de rode zakdoek verdringen. De echte, onvervalste carnavalsvierster zal toch wel weer haar kiel van de zolder halen, want blauw en rood zijn nu eenmaal onverbrekelijk met het carnaval verbonden. De „import" echter, waaraan de Zuidnederlandse steden steeds rij ker worden, vindt vaak, dat zo'n kiel niet hoeft en wil vooral vrou welijk en in de ijdele gevallen zelfs modieus het carnavalscafé binnen gaan. Heel frappant was het, dat we hier en daar zelfs de nieuwe short al verwerkt zagen in het carnavalspakje. Of zou de leng te van het broekje louter toeval zijn? Maxi-japonnen zijn er ook volop in Ieut-stijl, maar het hossen verdraagt nu eenmaal geen lange rok. Kleding, die zich bij uitstek leent voor het carnaval, is die in de Gipsy-Look: lekker zigeunerachtig aan de bar hangen en toch weten dat je „in" bent. De vrouw, die een persoonlijk stempel op haar carnavalskleding wilde zetten, kocht dit jaar vooral lila of paarse stoffen. Ze vlogen bij honderden meters de stoffenzaken uit. Wat de moderedactrice van uw blad betreft: top-modieus of super antiek, het mag de carnavalsleut niet drukken. Als je met carnaval tegelijk gek én mooi kunt zijn, ben je een kunstenares. Om dit ideaal een beetje te benaderen, komen we met het volgende idee, speciaal voor de vrouw, die een stel valse wimpers heeft liggen. Maak gebruik van de wim pers met de langste oogharen. Zet met blauw- en zilverpot lood dikke punten tussen wenkbrauw en ooglid, eventueel ook onder de ogen. Het effect is bepaald clownesk, maar daar ziet niemand tegen op met carnaval. Doe er een beetje wenk brauw-parelkleur bij en voeg er champag ne rosé aan toe. Tot slot worden de spijkerdikke en langharige wimpers opgeplakt. den van onderwijsvernieuwing be palen? Enkele van die mogelijkheden zijn: erkennen dat er talloze werk zaamheden zijn die een mens kan doen zonder dat het bezit van een diploma als voorwaarde hoeft te wor den gesteld; het afstemmen van het beroeps onderwijs via taakanalyses op vele betrekkingen; het niet-toekennen van éénvor mige bevoegdheid aan het bezit van een getuigschrift; het verbinden van maatschappe lijke rechten aan de kwaliteit en de hoeveelheid van de vorderingen. Het probleem is dat we nooit met zekerheid zullen kunnen vaststellen voor welke maatschappelijke funk- ties in het jaar 2000 jonge mensen die worden opgeleid in het jaar 1971 geschikt zijn. We weten wél dat het in ieder geval noodzakelijk zal zijn jonge mensen zichzelf te laten ontwikke len tot burgers die zich hun verant woordelijkheden, ook voor de maat schappij, bewust zijn. En dat zij bereid moeten zijn, die verantwoor delijkheid met anderen te delen, alsmede ze te dragen. De vraag is maar, hoe dat doel wordt bevorderd. Door de scholen gemeenschappen van deze tijd, door keuze-pakketten Of moeten we gewoon erkennen dat we het niet weten? Dat we onmachtig zijn, nu op onze scholen jonge mensen op te leiden voor een maatschappij-van- morgen, terwijl we niet weten hoe de ontwikkelingen tussen nu en morgen zullen zijn? JACQUES LEVIJ WASHINGTON, (AP) - „Ik weet niet wat ik met De Gaulie moet doen. Waarschijnlijk wil jij hem gouverneur van Madagaskar maken", schreef Winston Chur chill. Het probleem van „Charles de Gaulie", toen leider van de vrije Fransen en later president van Frankrijk, kwam tijdens de oorlog herhaaldelijk tussen Roo sevelt en Churchill ter sprake. Roosevelt en Cordell Huil, toen Amerikaans minister van buiten landse zaken, waren woedend op De Gaulle en Churchill deed zwakke pogingen om de Franse generaal te verdedigen, hoewel hij in een bespreking met Huil toegaf, dat hij „persoonlijk" ook „vreselijk" het land had aan De Gaulie. Roosevelt meldde Churchill: „Het lijkt me dat het gedrag van de bruid steeds ergerlijker wordt. Haar houding is vrijwel onaan vaardbaar". In verband met de pogingen om de groeperingen in de Franse bevrijdingsbeweging met elkaar te verzoenen, noemde Roosevelt in de gedachtenwisseling met ROOSEVELT Churchill De Gaulle „de braid" en generaal Henri Giraud, com mandant van de Franse troepen in N. Afrika, „de bruidegom". Roosevelt verweet De Gaulie dat hij zijn „arglistige propagan dist" naar Algiers had gestuurd om daar een conflict teweeg te brengen tussen de verschillende elementen, o.a. de Arabieren en de Joden. „De Gaulie mag dan een eerlijke vent zijn", zei Roo sevelt in zijn brief, „maar hij heeft een messiascomplex". Roosevelt, die, naar hij schreef, steeds meer geïrriteerd werd door de machinaties van De Gaulie, stelde voor om het Franse nationale comité dat zijn hoofd kwartier in Londen had, te reor ganiseren en een aantal onmoge lijke personen te wippen. Roose velt stelde ook voor dat „sterke mannen zoals Monnet" uit gen. Giraud's administratie aan het comité moesten worden toege voegd. Jean Monnet, een van de stichters van de Europese Ge meenschap, behoorde tijdens de oorlog tot de Britse bevoorra- dingsraad in Washington. De brief van Roosevelt en het memorandum van Huil zijn ver vat in documenten uit het jaar 1943 die door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse m- ken thans zijn vrijgegeven. Professor dr. K. Posthumus uit Eindhoven, regeringscom missaris voor het wetenschappe lijk onderwijs, is een uiterst boeiend en prikkelend spreker. Dat blijkt ook weer uit het onlangs verschenen boekje (staatsuitgeverij), waarin drie van zijn redevoeringen zijn ge bundeld. Enkele van zijn ge dachten, neergelegd in de eerste van de drie kleine studies, bie den wij onze lezers hierbij aan. Ze bevatten, dunkt ons, genoeg stof om eens rustig over na te denken. (t an onze onderwjjsredaeteur) TILBURG Het onderwijs is té belangrijk om aan onderwijs- j kundigen te worden overgelaten. We beseffen, veel beter dan voor been, dat onderwijs een onaf scheidbaar deel is van het cultu- fcle, sociale, economische en po litieke leven. Onderwijs is té vaak beschouwd en behandeld als een 'n zichzelf besloten stelsel. De be trekkingen tussen school en maat schappij zag men dan als die tus sen leverancier (de school) en Want (de maatschappij). Maar als men erkent dat onder- ujs deel uitmaakt van het totale even, moet men ook beseffen dat n„t. ge mensen die nu „onderwijs I ,„ii g?.n" in 't jaar 2000 de burgers I JU'«n Z1tn die samen de maatschap- Ib i i? vcrantwoordelijkheid dragen, iniü "Rekent niet meer (maar ook .,,!!..m',nd<:r> dat dit onderwijs zich 1 bezighouden met de maat- I P'.i van morgen die zijn ieer- 1n nu zullen moeten begrij- I heersen haar straks te kunnen be- de„ onmacht vam grote insti- IscVmi t°rmele strukturen om ver- I din '1'1,®6" in bet stelsel van waar- I of 7J» levensgeheel te voorzien, lons„ -.maar volgen, komt in het IdrnW^3 j? sterke mate tot uit- IK' school van vandaag lv. boeten leven in de schaduw ld<< ?10rgen' Ze leeft echter nog in |a« schemer van gisteren. int. Ons antwoord [o.a. centrifuge aten uit onze tellen. Ook aan [l. Kom dus rustig Wasautomaten bekijken.

de Stem | 1971 | | pagina 19