Genoeg kansen IK ZOEK STRAKS GEWOON 'N BAAN EDDY MERCKX binnen ik van iburg NEEN, JE KUNT NIET STEEEEN DAT IK DE BESTE ALLER TIJDEN BEN door: PETER HEERKENS sport IK LEEF NIET OM TE KOERSEN, MAAR IK KOERS OM TE LEVEN Na mijn carrière zal ik niet kunnen gaan rentenieren Ik heb het niet zo makkelijk als ze denken ("I SLOT voetbalmedewerker» EN In de eerste klas londagvoetbal van de [deling Zeeland zal het op eigen veld zeer igen. Ria zal namelijk voor zijn aansluiting 'en Schoondijke zal dan [k nog in degradatiege- Renesse en Hulsterloa iter nog slechter voor dijkc. Hoofdplaat zal [out maken tegen het Lewedorpse Boys. De sterk gestart, maar nu •uggevallen. Hoofdplaat niet laten verrassen. iioet ook al winnen. Het [lijkt gemakkelijk, maar Tie Domburgers zich niet iren. De DFS-ers zullen ledig binnen de lijnen T>mburg kan er op reke- dan erg gevaarlijk is nog wel een betere left dan Domburg. üjnlijk, dat een kleine |e bereikt kan worden, intussen met 9 punten btrijden nog wel met aar, maar veilig staan is om is de wedstrijd te- line zeker belangrijk, jiine is de afstand met foot geworden en men ten, dat een IJzendijk- ig dan ook gemakke- I dacht Schoondijke ook |tet 1—2 van Philippine. kan dan ook op flinke bkenen. het Nederlands da- team, dat zaterdag- f ebruari om drie uur hoorn bij Hellevoet- tegen een selectie- Voorne en Putten en I Waard. Het dames vooral in Zeelatnd, |l000 meisjes trainen, opulair. Er is reeds Ititie afgewerkt. De Iterdagmiddag tussen earns is belangrijk, pbrengst is bestemd chtinstallatie op het ]de „mannenvoetbal- fuwevhoorn. verenigingen deel, te I Yerseke, SVS Seroos- k Bruinisse, MTV'69 JSparta Krabbendijke, Ken, Udi Bengen °P Tharding Goes. Ritmi- le-nummers staan °P la van de dames, de Arwen en de meisjes- Issikaal brug ongelijk %s en meisj esgroepen, ien en kastspringen [ensgroepen. De wed- |m 14.30 uur beginnen, fading van de heer C. 1 Krabbendijke. (TERTENTIE) FC Twente klapt onverwacht in elkaar GEBREK AAN CONDITIE EN MANKRACHT Mislukte Twente-aanval. Theo Pahlplatz is gevallen, Willem de Vries kan niet bij de bal. (Van onze sportredactie» ENSCHEDE Het feest dat FC Twente dacht te bouwen, is geëin digd als een mislukte fuif. De wed strijd tegen Juventus ging verloren op een moment dat de oostelijke ploeg een definitieve genadeslag leek uit te gaan delen, na een constant overwicht, dat geleid had tot het ge lijktrekken van de stand, 22. Maar ineens, bij pure en ontgoochelende verrassing, klapte Twente in elkaar. De temposlag was te groot geweest, de inspanning té moordend. Binnen enkele minuten werd Juventus van underdog de onbetwiste favoriet. Het scoorde tweemaal kort achter elkaar en dat (die 24 stand) was te veel voor de oostelijke ploeg. Opvallend in het spel waarmee FC Twente aanvankelijk de mogelijkhe den aftastte, was het vrij vlotte ver loop van de combinaties die te weinig rendement opleverden wanneer het grondgebied van doelman Tancredi bereikt was. Met name Benno Huve. voldoende hersteld van zijn in de wedstrijd tegen Volendam opgelopen rugblessure, bleek in die eerste pe riode een wat zwakke schakel. Door hem vooral, verloor Twente af en toe het ritme dat het openingsoffensief tot een veelbelovend begin verhief Een priemende doorschuiver van Theo Pahlplatz stevig bewaakt, en een scherpe voorzet van Willy van de Kerkhof vormden toen de duide lijke contouren van het door Kees Rijvers getekende patroon aanvallen met korte, felle stoten. De Juventus- verdediging leek er wat door in de war en verloor na elf minuten de greep op het spel bij een corner van Willy van de Kerkhof, die de bal laag over liet vliegen waarna Willem de Vries met een korte knik door- kopte tot bij Theo Pahlplatz 10. Twente leek niet tevreden en het kon dat ook moeilijk zijn met de uit gangspositie (20) die Juventus zich in Italië verwierf. Ofschoon Twente voldoende greep op het spel had, wachtte het luidruchtige oostelijke legioen tevergeefs op een volgend moment. Er kwamen weliswaar hoop gevende aanvallen (Drost net naast Pahlplatz ernstig gehin derd bij het opspringen in goede po sitie Jeuiring doelpunt, maar afgekeurd wegens hainds) maar Twente buitte ze op het beslissende moment niet uit. Deels door een wat al te eenvoudige positiebepaling, an derzijds vanwege het herstel in de Italiaanse verdediging waar Twente blijkens de doorbraken niet bang voor hoefde te zijn maar die toch voldoende kon inhaken op de Twentse combinaties. Aan veel meer dan een defensieve taak kwam Ju ventus overigens niet toe onder de stormloop van de Twentse spelers. Italiaanse aanvallen kon men op één hand tellen (Causio, Anastasi, Capel- lo) maar geheel van gevaar ontbloot waren ze niet. Hoe dan ook, Twente hield een overwicht en zou dat uitbouwen tot een indrukwekkende overmacht. Die suprematie manifesteerde zich met een bombardement (direct na de aftrap voor de tweede helft) op het doel van Tancredi. En toen, te mid den van dat tumult langs en op het veld, gebeurde eindelijk waar de duizenden supporters al zo lang om gilden: Twente maakte 20. Een indrukwekkend moment in een imponerende periode, want zoals Epi Drost een vrije trap rechtstreeks in het doel joeg was als voetbalpres tatie en wedstrijd-ontwikkeling in dit Runners Upavontuur van Twente onvergetelijk. Met een sierlijke boog liet Drost de bal met een 30-meter- schot achter Tancredi ploffen. Twente stond gelijk (22), de strijd was open. Onder het gedreun van de yells, een kakafonie die in slierten boven het Dieckmanstadion Aanval op het doel van Tancredi, die de bal vangt voor Pahlplatz gevaarlijk kan worden. trok, drukte Twente door. Ineens lukte het allemaal wel. Er braken zenuwslopende ogenblikken aan voor spelers en supporters die hun hoog tepunt in deze oup-emoties beleef den toen de bal tot drie beer toe voor het Juventus-doel caramboleer de. Eerst tegen de paal, toen op de lat en tenslotte via een wir-war van benen afketste. Maar Twente liet zioh niet ontmoedigen. Het proefde die kans op een beslissende door braak. Een schot van Huve (beter op dreef nu) werd op het nippertje weggestompt, René van de Kerkhof zag een schot tot corner verwerkt. Van de Vall had pech na een mooie een-twee met Jeuring en een prie mend schot van Pahlplatz suisde net over. Schitterende kansen, maar het. zat Twente niet mee. Bovendien verloor het de uitstekend spelende Kees van lerssel zeer verdienste lijk in de opbouw die na een botsing met Capello het veld uit moest door een wenkbrauwblessure, sure. Hij werd vervangen door Ten Don kelaar en dat gebeurde in een periode (laatste kwartier) dat Twente min der duidelijk tegen Juventus optorn de dan in het begin van de tweede helft. Het aantal kansen daalde, de snelheid ging omlaag. FC Twente begon, dat was te zien, een gevecht tegen de conditie. De sporen van de temposlag gingen zich aftekenen en ze zouden het onmiskenbaar doen in de verlenging die nodig was. Toen, na die onderbreking, klapten de Twentenaren ineens in elkaar. Ze vergisten zich tweemaal achtereen bij een Italiaanse aanval en even zoveel keren leidde dat tot een doelpunt, in beide gevallen van Anastasi. De droom, de roes waarin „het oosten" leefde, was binnen 10 minuten omge slagen in een complete afknapper. Trots Twente, beheerser van de wed strijd, ging in recordtijd ten onder tegen het verdrukte Juventus. Alsof die tegenslag nog niet genoeg was, de ramp te klein, moesten nadat Huve zich had laten vervan gen door Notten twee Twentena ren naar de kleedkamer: Jan Jeuring met kramp, René van de Kerkhof na een klap in het gezicht. Twente moest met 9 man verder en dat betekende het definitieve einde. Twente was, bij gebrek aan mankracht en condi tie, niet in staat terug te slaan. Als ik 30 ben stop ik ermee I k heb me voorgenomen om y met wielrennen te stoppen als ik 30 ben. Dan houd ik er absoluut mee op, ook al zou ik op dat moment nog de beste zijn. Vijf seizoenen dus nog, dan is het ge beurd. Ik ben tot de ontdekking gfiKomen dat dit vak zoveel van je vaagt, dat je ervoor moet waken niet naar de vaantjes te gaan. ™jn gezondheid stel ik boven alles. In 1964 wilden ze me niet meene men naar het amateur-wereldkampi oenschap in Sallanches omdat ik zo genaamd een hartkwaal had. Het s een smoes om me buiten de NA 'e houden want ze hadden ml, ,goede coureurs op dat mo- °at ze niet iedereen konden nemen. Uiteindelijk mocht ik gaa" want er kon aangetoond r<ien dat de diagnose fout was. M'n hart werkte normaal, alleen had H t efn opvallend cardiogram maar tws r?1?1 ,wel meer voor bij spor- ms. Ook al werd ik wereldkampioen, me ^kwaal-affaire van toen heeft nooit helemaal losgelaten, net zo ml j de opmerking dat ik er 6 heb I00r zou moeten rusten. Ik ■ne daarom voorgenomen mijn gezondheid nooit op het spel te zet ten. Doorgaan tot ik niet meer kan, zal er bij mij niet bij zijn en ik ben bereid daarvoor roem en geld op te offeren mocht ik over 5 jaar nog evenveel winnen als nu. Misschien lijkt dat vreemd voor iemand zoals ik, met die capaciteiten, maar ik ben ook maar 'n gewoon mens voor wie een grens geldt. Dat ik toevallig een gave meer heb, zegt niets. Som migen vinden dat mijn kwaliteiten boven die van vroegere coureurs uitsteken. Merckx is de beste aller tijden, hoor je nogal eens. Ik ben het daar niet mee eens. Neen, ik vind niet dat je dat kunt stellen. Compleet, dat ben ik. Ik kan klim men, ik win op het vlakke, ik kan goed tijdrijden, maar in al die speci aliteiten zijn er beteren geweest. Eigenlijk is het onzin om mij met met renners van vroeger te vergelij ken. Dat kun je gewoon niet. Daar voor zijn de omstandigheden teveel veranderd. Er valt geen eerlijk peil te trekken. Over 10 jaar zal men mijn prestaties van nu misschien al niet meer redelijk kunnen vergelij ken met die van dat moment, daar voor evolueert de tijd. Ga alleen het verschil maar eens na tussen, de omstandigheden waaronder 10 jaar geleden gekoerst werd en nu. Toen had je veel meer semi-profs tegeno ver thans volledige beroepsrenners. Dat alleen al trekt de verhouding scheef. Jongeren van nu zelfs, heb ben het al heel anders dan in mijn tijd. Op één punt zal het eahiter nooit veranderen: de liefde voor de sport. Die moet je hebben, anders kun je nooit een grote worden. Maar, het kost opofferingen. Je gaat leven als een monnik terwijl je vrienden plezier maken. Ze bezoe ken cafés en bioscopen als jij rust of traint. Dat is hard. Persoonlijk heeft mij dat nooit zeer gedaan, ik was geen uitgaans-type. Vrienden had ik wel, op school, maar geen speciale kameraden. Ik ontmoet dan ook nooit iemand van vroeger. Mijn milieu verplaatste zich naar de wie lersport en ik ben er gelukkig in, ook al weegt een kopmanschap op mijn leeftijd zwaar. Ik denk dat ik geen makkelijke baas ben voor mijn renners omdat ik het meest van ze vraag, maar ik probeer altijd eerlijk te zijn tegenover ze en niet lastig. Daar streef ik echt naar. Ik hoop dat ze me geen vervelende vinden, al weet ik dat ik veel eis. Dat is mijn karakter. Ik eis veel, ook van me zelf. Alles bij elkaar heb ik het niet zo makkelijk als de mensen wel denken. De tegenstand die ik onder vind is groter dan ze kunnen ver moeden. Ik hoor wel eens dat men de andere coureurs niet actief ge noeg vindt. Dat ze te gauw berusten in mijn overwicht. Echt, dat is niet waar. Er wordt wèl goed aangeval len. Ze probéren me te kloppen. Ze géven niks cadeau. Luister, zo lang ik dat trapke méér kan geven en net iets beter de bergen op ga, zullen ze me niet zo snel verslaan maar het betekent niet dat ik geen concurrentie voel. Zeker onder de jongere renners is er strijdlust. Neem Joop Zoetemelk. Ik zal niet zeggen dat hij me in de Tour ern stig bedreigde, maar ik moest tóch rekening met hem houden. Zie je, de jongeren doen heus wel hun best. Ik klaag er niet over. Het enige waar ik bij ze kritiek op heb is de overbetaling, zoals je die tegenwoor- dig nogal eens meemaakt. Dat vind ik een groot gevaar. Veel jongeren krijgen meer dan ze toekomt en dat is onjuist. Een renner moet zijn waarde hebben, meer niet. Anders wordt hij verpest. Maar tja, centen zijn een flinke rol gaan spelen im de Sommigen vinden dat ik boven vroegere coureurs uitsteek. Ik ben het daar niet wielrennerij. Vooral in Italië smijten hij voor het leven onder de pannen ze ermee. Toch is het niet zoals de is. Ik zeg je, dat ik na mijn carrière mensen denken. De totale verdien- niet kan gaan rentenieren van wat sten, bedoel ik. Men heeft het idee ik verdiende. Dat klinkt misschien dat een top-coureur zoveel krijgt dat vreemd en toch is het zo. Ik moet straks gewoon een baantje gaan zoe ken. Begrijp me, ik klaag niet. Neen, neen. Ik verdien goed m'n brood. Heel goed. En toch kan ik het më niet veroorloven om na mijn 30e niks meer te doen. Een wielren ner staat voor enorme uitgaven. Hij leeft heel anders dan iemand die op kantoor of fabriek werkt. Er komt extra voeding aan te pas, hij moet veel reizen, masseurs-kosten, dok ters-visites, ga maar door. Allemaal kosten waar je in een ander beroep geen last van hebt. En, vergeet de fiscus niet als je een behoorlijk jaar-inkomen hebt. Ik betaal de helft van mijn verdiensten aan de belasting. Echt, dan schiet er alles bijeen minder over dan men opper vlakkig gezien zou zeggen. Als ik stop met wielrennen, ga ik dan ook zeker wat anders doen. Wat, dat weet ik nog niet. Daar maak ik me nou geen zorgen over. Op dit mo ment houd ik mijn gedachten alleen bij het wielrennen, daar heb ik het druk genoeg mee. Als het erop aan komt, zou ik later graag in de wie lersport blijven maar ik weet niet hoe. Ploegleider lijkt me wel leuk, alleen geloof ik niet dat ik het ooit zal worden. Dan ben ik weer zo dikwijls van huis en ik verlang naar meer regelmaat in mijn gezinsleven. Een sportbestuurder is weg als de coureurs weg zijn, dus zou er wat dat betreft nog niks veranderen. Trouwens, wie zegt dat ik een goede ploegleider zou zijn? Er is een groot verschil tussen top-renner en top- ploegleider. Ach, waar praat ik ei genlijk over?! Ik wil gewoon van dat reizen en trekken af als ik stop met koersen. Dan heb ik het lang genoeg gedaan. Vijftien jaar in totaal, waar van 11 als beroeps. Ik wil na mijn 30e wat rustiger leven. Voor mezelf en voor m'n gezin. Mijn vrouw vindt het niet leuk dat ik zoveel weg ben. Ze is wel wat gewend omdat haar vader ook altijd in de wielersport heeft gezeten, maar toch... Ik denk dat alle coureurs vrouwen wel zouden willen dat hun man meer thuis was. Claudihe zal niet de enige zijn. En weet je wat het ook is, bén ik thuis dan heb ik steeds volk over de vloer of gaat de telefoon aan één stuk. Supporters, journalisten, managers, organisators, allemaal mensen die me willen spre ken. Op dit moment kan ik dat drukke leven wel hebben. 'Tenslotte is het m'n beroep. Maar straks, straks wil ik het wat kalmer. Op m'n 30e zal dat zijn. Beslist niet later. En mocht het zo zijn dat ik vóór die tijd abnormale inspannin gen moet leveren om tot behoorlijke prestaties te komen, dan stop ik eerder. Voor m'n gezond heid. Ik leef niet om te koer sen; ik koers om te leven. x - -

de Stem | 1971 | | pagina 17