Restantgroep prominenten' blijft in PvdA „WE DEDEN HET IN ééN KEER" GS Inspraak van Kamer bij voordracht kabinetsformateur Nu als vervrlsirnuiii in Libelle! PARTIJ KRACHTIG GENOEG ASTRONAUTEN VERLOREN GEVOEL VOOR AFSTAND Damjannen politie te voorzichtig Israël wijst vredes voorstel af Nog geen uitspraak KVP over binnenland buitenland r Overgestapt Veringa: minder geld voor universiteiten commentaar Met welk recht Midden-Oosten Zoethoudertjes in Polen MEERDERHEID VOOR MOTIE: KAMER WIL MEER WETEN OVER PLAN-VEROLME Vrouw gevangen tussen honderden gestolen fietsen Straks in de bioscopen als film van het jaar Ikunt das en nacht bellen C23-3192CC Op tocht naar krater Derde arrestatie overval Lierop DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het restant van de groep van .prominenten' in de PvdA zal de partij niet verlaten. Gistermiddag hebben zij een verklaring uit gegeven. Daarin staat dat de PvdA nog krachtig genoeg is om leiding te geven aan een vernieuwing van de samenleving in democratische en socialistische zin. Vermindering van invloed van de PvdA versterkt de behoudende krachten. „Daarom verwerpen wij afscheiding en stichting van partijen die de kiezers desoriënteren," aldus de verklaring. DS'70 wordt hierbij overigens niet met name genoemd. Volgens de trouwe „prominenten" is de PV'dA niet door eigen schuld in de oppositie gedrongen. De partij maakt een periode door waarin nieuwe gegevens moeten worden verwerkt, zoals toenemend wantrou wen jegens overheidsgezag, ver vreemding van de politieke bedrij vigheid, een bewustwording bij jon geren, de kansen op vrede, vrijheid en sociale rechtvaardigheid. Soms, aldus de verklaring, zijn bittere woorden gevallen en beslissingen genomen, die onze sympathie niiet hadden. Maar ondertussen is de PvdA weer een beweging geworden, wat liet in de periode voor 1966 niet was. „De PvdA heeft in het verleden be wezen een kracht van betekenis te zijn. Ook de huidige PvdA kan het vertrouwen winnen van brede bevol kingsgroepen en van' verschillende leeftijdsgroepen. Daartoe willen vrij bijdragen," zo luidt het slot van de verklaring. De verklaring, opgesteld op initia tief van de Leidse hoogleraar dr. Schaper, is door Zeventien „promi nenten" ondertekend. Daarbij zijn prof. Tinbergen, de Amsterdamse burgemeester Samkalden, dr. Mans- holt van de Europese Commissie, mr. Burger en ir. Vos, leden van de Raad van State, mevr. Verweij-Jonker, lid van de SER, J. Rengelink van de NOS, ds. Ruitenberg, oud-hoofdredac teur van Hervormd Nederland. Een tiental van de 42 „prominen ten" die op 28 januari hun open brief van verontrusting schreven, heeft de partij verlaten. Daarvan zijn de meesten overgestapt naar DS'70. Het zijn ónder meer burge meester Berger van Groningen, oud hoofdredacteur van Het Vrije Volk, Thijs van Veen, de Amsterdamse uit gever Van Oorschot, ds. Wiersma, mr. Mulder, secretaris-generaal op het ministerie van Justitie. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) wil bij de vaststelling van de n«euwe onderwijsbegroting voor 1972 de sterke stijging van de uitgaven van de universiteiten beperken. De universitaire uitgaven stijgen zo sterk dat zonder remming de overige onderwijssectoren relatief dreigen achteruit te gaan, aldus dr. Veringa op een bijeenkomst in Rot terdam. Hij wil bij de verdeling van de extra-gelden voorrang geven aan kleuter- en basisonderwijs en onder wijsvoorzieningen voor werkende jongeren. i m* /""ambodja werd een jaar geleden V( door Amerikaanse, Engelse en Franse journalisten beschreven als „een paradijs van vrede". Er volgde een Amerikaans-Zuidvietnamese uit val naar Noordvietnamese en Viet- cong-stellingen en er wordt sinds dien een bloedige krijg in dat land. President Nixon gaf twee weken geleden in zijn functie van opper bevelhebber van het Amerikaanse leger zijn fiat aan een (Zuidvietna- mese) interventie in Laos, met uit gebreide Amerikaanse lucht- en lo gistieke steun. De rechtvaardiging voor de actie in Laos heeft Nixon gelegd in de veiligheid voor de over blijvende Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam (afsnijding van de Ho- Tsji-Minh-route zal de aanvoer van voorraden voor de Vietcong en de Noordvietnamezen stagneren). Na ruim een week van steeds hev.iger wordende gevechten zijn er al meer dan 200.000 vluchtelingen in Laos, van wie er naar schattingen van het internationale rode kruis 20.000 zul len sterven aan ondervoeding, ziek ten en gevolgen van bombardemen ten, aanvallen e.d. Misschien zal de invasie het oor- ógsgeweld in Vietnam (en daar zit ten de Amerikanen) nóg verder doen afnemen. Over de verschui ving van de gevechten naar Cam bodja en Laos wordt nauwelijks ge sproken. Zolang het in Vietnam rnaar rustig is. Eén van de belangrijke vragen die zich hierbij opdringen is deze: Met welk recht dompelt president Nixon (de man die het laatste woord heeft) diverse volkeren in de rouw I van een verhevigde oorlog uitslui tend ter bescherming van Ameri kaanse levens, terwijl de rechtvaar- I diging van de aanwezigheid van I Amerikaanse soldaten in Vietnam alleen al op uiterst dubieuze (Ton- I kin!) gronden berust? I ^inds de dood van president Nas- I ser is er een totale verandering I ln de Egyptische diplomatie geko- I Ten. In plaats van steeds een cate- I Qorisch „nee" te laten horen op alle I '"'sdesvoorstellen van wie of welk I and ook, heeft Egypte onder leiding I Jan president Sadat het initiatief ge- I bomen op het diplomatieke front. I adat zelf lanceerde een vredesplan, Waarbij Israël zich uit bepaalde nu '109 hezette stroken moeten terug- rekken in ruil voor veilige grenzen (b.v.) vrije doorgang door het buez-kanaal. Dit is veel verder dan tot waar assar ooit had willen gaan. Sadat eeft Israël op deze manier in een rol gedwongen, waarin de Israëliërs het zijn die praktische oplossingen moeten verwerpen. Toch zou Israël er goed aan doen Sadats aanbod se rieus te bekijken. Want Tel Aviv kan deze kans om een wankel bestand in een langdurige vredesperiode om te zetten moeilijk missen. Een zwakke stee in Sadats betoog was de positie van de Palestijnse vluchtelingen. Hij wenst een „recht vaardige" oplossing voor het vraag stuk, voordat een regeling met Is raël zou worden getroffen. Maar daar ligt juist het grootste probleem: zonder een definitieve en afdoende oplossing voor het Palestijnse pro bleem zal er van vrede in het Mid den-Oosten weinig terecht komen. Bovendien: het is nog te vroeg om te beoordelen, of Sadats voor stellen oprecht zijn. De tijd zal dit leren. Voorshands mag men ook de mogelijkheid niet uitsluiten, dat Sadat erop uit is Israël te isoleren, om straks mochten alle vredes pogingen op niets uitlopen de „bal van de schuld" aan Tel Aviv te kunnen terugspelen. De Poolse leiders hebben eergis teren hun hoogste, maar ook allerlaatste troefkaart in de complexe economische crisis uitgespeeld: zij hebben de prijsverhogingen, die eind vorig jaar aanleiding waren tot de zogenaamde voedselrellen, on gedaan gemaakt. Ofschoon hef effect van de maat regel nog niet te overzien valt, heeft partijleider Edward Gierek zeer ze ker een van de belangrijkste stenen des aanstaats uit de crisis weggeno men. Toch zullen de gemoederen in Polen ook door deze maatregel niet bedaren, want eerder al had de Poolse regering de gespannen situ atie willen verlichten door: de top van het partijapparaat en de regering ingrijpend te wijzi gen; de prijzen te bevriezen; de mensen met de laagste inko mens meer loon te geven en meer goederen voor de consump- tiemarkt ter beschikking te stellen De arbeiders in de Poolse indu striecentra waren hiermee verre van tevreden en zij zullen waarschijnlijk ook met de jongste prijsmaatrege len niet tevreden zijn. De Polen zo is uit de ontwikkelingen van de laatste maanden wel duidelijk ge worden wensen namelijk eindelijk ook politieke rechten en garanties voor meer vrijheid. En die zijn zoals het Tsjechoslo waakse voorbeeld wel geleerd heeft niet af te kopen met economische zoethoudertjes. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vijf mariniers die op 25 augustus vorig jaar deel namen aan de „schoonmaak-aetie" op de Dam in Amsterdam, stonden gistermorgen terecht voor de per manente krijgsraad Nederland voor de zeemacht in Den Haag voor de beschadiging van een personenauto in de Damstraat. Van het vijftal bekende alleen de 17-jarige mari nier le klasse W. A. M. IJ. uit Den Helder dat hij opzettelijk een tra n tegen liet linkerspatbord van de auto, een rode BMW, had gegeven die een deuk had veroorzaakt. De anderen, de 22-jarige M. J. W. J. V. uit Rotterdam, de 17-jarige R. B„ de 18-jarige R. J. K. en de 20-jarige M. C. H. (allen uit Doorn) ontken den liet ten laste gelegde. Zij erkenden deel genomen te hebben aan de Dam-actie van de mariniers. Volgens de beklaagden waren op 25 augustus in totaal zo'n 80 mariniers per trein van Doorn naar Amsterdam gereisd om de Dam te bevrijden van de Dam- slapers. Vanaf liet station ging men massaal naar de Dam. Onderweg sloten zicli nog matrozen aan. De mensen bij het nationaal monument maakten, toen ze de mariniers zagen, zo snel mogelijk dat ze weg kwamen. President mr. H. Donker boorde van de verdachten dat het idee van de actie spontaan ontstaan was, na dat via perspublikaties bekend was geworden dat de acties van de po litie de avond tevoren compleet uit de hand waren gelopen. „Zoiets moet je goed doen. De politie trad te voorzichtig op en vroeg de mensen eerst of ze alstu blieft weg wilden gaan. Wij deden het in een keer. Volgens de ver ordening moest de Dam om zes uur schoon zijn. Toen wij om acht uur kwamen was dat niet het geval. Toen hebben wij het gedaan," aldus een der verdachten. De verdachten zeiden dat er nie mand was geweest die de leiding over de operatie had gehad en dat er ook niemand van het kader bij betrokken was geweest. „Een ma rinier weet toch zeker zelf wel hoe hij iets moet aanpakken," argumen teerde een der verdachten. De fiscaal mr. H. A. van Ee erkende in zijn requisitoir dat be halve voor marinier IJ. alle wettig bewijs ontbrak en dat hij niets an ders dan vrijspraak kon vragen. „De bewijsvoering is een grote zorg voor het openbaar ministerie ge weest. De verhoren duurden vaak urenlang en er kwam geen spon tane getuigenverklaring. Boven dien zijn diverse getuigen in een later stadium op hun verklaringen teruggekomen. Voorts waren er tegenstrijdige getuigenverklaringen waardoor men zich af moest vragen of de getuigenverklaringen wel zo betrouwbaar geacht konden wor den." Hij vroeg met uitzondering van IJ., vrijspraak, waaraan hij echter de vraag koppelde aan de krijgs raad om krijgstuchtelijk te straffen. Tegen de verdachten V. B. en H. vroeg hij drie dagen verzwaard arrest op grond van misbruik van militaire uniformen en saamhorig heid voor een eigenmachtige actie tegen een vermeende maatschappe lijke misstand. Tegen de marinier K. die in bur gerkleding de actie meemaakte, vroeg hij twee dagen verzwaard arrest. Wat verdachte IJ. betreft, zei hij openlijk geweld met ver eende krachten bewezen, en vroeg liij een gevangenisstraf van een week. De raadsman van IJ., mr. W. Taekema, achtte het onjuist dat zijn cliënt door zijn eerlijkheid een zwaardere straf kreeg dan de an dere mariniers die zich ook aan openlijk geweld met vereende krachten hadden schuldig gemaakt, maar daarover geen bekentenis hadden afgelegd. Hij bepleitte voor Drie van de vijf mariniers giste ren bij het gebouw van de zee krijgsraad in Den Haag. IJ. een krijgstuchtelijke straf zoals dat ook bij de andere mariniers was gebeurd. Uitspraak over veertien dagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staat nu wel vast dat de Tweede Kamer de motie- Kolfschoten (KVP) zal aanvaarden, die beoogt na de verkiezingen de nieuwe Tweede Kamer desgewenst te laten debatteren over de voordracht van een kabinetsformateur aan de koningin. Deze motie kan rekenen op de steun van de KVP, VVD, 12 anti revolutionairen, 4 of 5 CHU'ers, PSP en de groep-Goedhart. Deze combina tie is bij volledige opkomst goed voor 80 stemmen. Volmaakt kansloos blijft ook na het voortgezette debat van gisteren het initiatiefvoorstel Van Thijn (PvdA), Goudsmit (D'66) en Aarden (PPR) inzake een rechtstreeks gekozen ka binetsformateur/kabinetsleider en 'n beperkt distriktenstelsel. PvdA-fractieleider Den Uyl hekel de het feit dat geen enkele minister uit het kabinet-De Jong de behande ling van het initiatiefvoorstel bij woont, terwijl toch dit kabinet de staatscommissie Cals-Donner voor vernieuwing van grondwet en kies wet met fanfare in het leven heeft geroepen. Daarna heeft het kabinet echter afgezien om gevolg te geven aan een meerderheidsadvies van de commissie Cals-Donner inzake een (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/CAIRO Israël heeft gisteren het jongste Egyptische vre desvoorstel afgewezen. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban her haalde bij zijn eerste reactie de eis van zijn regering tot rechtstreekse onderhandelingen met Cairo. Eban verklaarde in het parlement, dat er nog nooit een internationaal akkoord tot stand is gekomen door indirecte onderhandelingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP kan op dit moment nog geen uitspraak doen over een eventueel stembusakkoord tussen de drie confessionele partijen en anderen. De lijsttrekker van de KVP, de huidige minister van onder wijs en wetenschappen dr. G. H. Ve ringa, heeft dal gisteren meegedeeld in Nieuwspoort, waar de verkiezings campagne van deze partij is gestart. De KVP besteedt aan deze cam pagne vier- tot vijfhonderd gulden. Veringa gaat van zes maart af op tournee door het land. In het kader daarvan zal hij 2 april een werk bezoek brengen aan de provincie Zee. land, op 6 april aan Brabant, op 21 april bezoekt hij Breda. gekozen premier en een distrikten stelsel. De heer Goedhart (DS'70) zag in een. gekozen fomaateur/kabinelslei- der een aanzet tot gaullistische toe standen en een aantasting in de kern van de parlementaire democratie. DEN HAAG (ANP) De Twee de-Kamerleden mejuffrouw Baren- dregt en Lems (beiden PvdA) heh- ben minister Nelissen (Economische Zaken) gevraagd of het juist is dat scheepsbouwer Verolme het perso neel van zijn bedrijven heeft aange boden zijn aandelen aan hen over te dragen en of aan dit aanbod het voorstel gekoppeld is om bezwaar te maken tegen een fusie met Rijn- Schelde. DE PAS GEHUWDE Martin Rijns burger uit Leidschendam, die in Iran werkzaam is als helikoptermonteur. heeft de hoofdprijs in de nationale loterij van Iran gewonnen. Het echt- jaar is hiermee 142.500,rijker ge worden. DE ORGANISATORS van de verkie zing van een niet-blanke miss Afri- ka-Zuid, hebben besloten dit jaar geen kandidaten te sturen naai' de Miss-Worldverkiezingen. IN HET ITALIAANSE parlement is besloten de spreektijd van de afge vaardigden te beperken. Een wets voorstel krijgt drie kwartier en een amendement 20 minuten. EEN INSLUIPER heeft dinsdagnacht een 20-jarige vrouw in haar woning aan de Amsterdamse Vinlcenstraat de stuipen op het lijf gejaagd door baar. terwijl zij sliep, onzedelijk te betas ten. Uit de woning worden twee por temonnees met weinig geld vermist. ENGELAND wil zijn legersterkte opvoeren. Het leger bestond op 1 april 1970 uit 373.000 man. De Britse regering heeft zich alsnog be reid verklaard f 279,5 miljoen over een periode van 5 jaar bij te dragen aan de NAVO. (Van onze correspondent) GRONINGEN Honderden fietsen en honderden onderde len daarvan waarschijnlijk voor het merendeel afkomstig van diefstal ontdekte de Groningse politie gistermiddag in het huis van de 74-jarige J. van D. De man had de fietsen opgestapeld in de woonkamer, in de keuken, op zolder, in trap en hal. Het huis was zo volgestouwd, dat de 60-jarige echtgenote van Van D. de woonkamer niet kon verla ten. Pas toen de fietsen door de politie op twee vrachtwagens en in een grote politieauto waren afgevoerd, kon de vrouw sinds lange tijd weer naar buiten. Aan de verzamelwoede van Van D„ die naar buren beweren vroeger wielrenner is geweest, kwam een abrupt einde door de verdenking van een PTT-amb- tenaar wiens fiets was gestolen. Hij kwam tijdens het zoeken ernaar in contact met Van D., die hem vertelde dat hij koop man van oude fietsen was. De PTT-ambtenaar ging naar de politie. (ADVERTENTIE) leve Stcrv Een liefdesverhaal van een zuiverheid die in deze tijd niet meer mogelijk lijkt. Hét liefdesverhaal dat juist daarom het heimwee van miljoenen doet herleven. Love Story beantwoordt aan de wezenlijke hang van de jeugd naar tederheid, liefde en romantiek. Wordt nu abonnee op Libelle, dan mist u geen regel van de aan grijpendste liefdeshistorie sinds Romeo en Julia. of stuur onderstaande bon op. Het lletdespaar uit LOVE STORY: All MacGraw. de nieuwe Mia Farrow en Ryan O'Neal, de Rodney Harrington uit Peyton Place. Deze bon invullen, uitknippen en in open envelop opsturen. Geen postzegel. Adresseer zo: Libelle, antwoordnr, 252, Haarlem. Witteveen. minister van Financiën momenteelis een VVD-bewinds- man. Niet dat u dit al niet zou weten, maar meer als korte inlei ding op het bericht over een circu laire van de VVD. Daarin wordt er op gewezen dat in veel VVD-lokali- teiten onnodig veel licht wordt ver bruikt en ergo: verzocht het wat minder verlicht te doen. En dat vind ik op zijn minst tamelijk merkwaar dig, want de VVD is toch niet zo zuinig over het algemeen en Witte veenin het bijzonder. Naar verluidt wil de VVD met die circulaire wat geld laten sparen om het gat te dichten dat Witteveen achterlaat, als hij als minister terug treedt en niet meer wederkeert. Een zogenaamd VVDoekje voor het bloeden. Wat dacht u trouwens van Zacha- rias Blackistone, bloemist en eige naar van vier winkels in Washing ton. Hij heeft deze week zijn hon derdste verjaardag gevierd met zich, zoals gewoonlijk, om half acht in de ochtend naar zijn kantoor te bege ven. Blackistone zit nog zelf achter het stuur en beweert de enige hon derdjarige in Washington te zijn die nog auto rijdt. Hier komt een belangrijk zinne tje: „Het geheim van mijn lange leven is eenvoudig. Ik doe elke dag lichaamsoefeningen en houd er pas mee op als ik buiten adem ben". D'r zijn drie soorten nieuwstin het Engels): Good news. Bad news. Ag news. Maar Spiropopoudopoupopolos wordt een beetje een zielig figuur, heb ik vernomen. Nou mag-ie ook al niet meer golfen. Heeft kennelijk enkele mensen voor het hoofd gesla gen. En dat in meerdere plaatsen. Eens een amateur blijft een ama teur. Nog twee nachtjes slapen en dan... Gaan de beentjes van de vloer. En zelfs zondagmorgen kan dat, zij het in ietwat gewijder sferen. Want in Ulvenhout wordt dan een gezinsmis ,,In carnavalsstemming'' gehouden. Compleet met kinderkoor. Dat is dus wel wat anders dan een carnavalsmiss. „Avondmensen komen pas later op de dag goed op dreef in tegen stelling tot ochtendmensen die direct vol energie beginnen, maar tegen het einde van de dag afzwakken" (H.W. van der Hoeven, chef perso neelszaken van het Koninklijke Shell-laboratorium) Ik zwak helemaal af. Kunt u na gaan. MERIJN HOUSTON (AP) De expeditie van de Apollo-14 astronauten Alan Shepard en Edgar Mitchell naar de „kegelkrater" op de maan is mislukt doordat de astronauten zich lieten misleiden door het kale maanop pervlak. Dit is de conclusie van de maan- geologen Robin Brett en Everett Gibson, na bestudering van de foto's die Shepard en Mitchell mee naar de aarde hebben genomen. Zij zijn door een oplopend, rots achtig terrein gelopen, terwijl vlak daarnaast een vlakke, aflopende route liep die naar de rand van de krater voerde. Doordat de astronauten bemerkten dat zij op de maan geen afstand konden schatten en zelfs hun rich- tingsgevoel kwijtraakten, raakten zij, terwijl zij ongeveer een kilometer naar het noordoosten van hun maan lander moesten lopen, op een punt even ten zuiden van de krater de weg kwijt. Na bestijging van een heuveltje kwamen zij op een klein plateau dat in noordelijke richting langzaam naar beneden liep. Oostelijk liep echter een nog hogere heuvelrug en de astronauten verkeerden in de waan dat zij bij het volgen van de aflo pende route onmogelijk bij de kra- terwand konden komen. In plaats daarvan besloten zij de heuvelrug oostelijker te beklimmen. Toen zij dit besluit namen, bevonden zij zich volgens^ de geologen misschien maar 25 tot 50 meter van de kraterwand. EINDHOVEN (ANP) In ver band met de roofoverval in Lierop is thans ook de 33-jarige C. van K. ge arresteerd. Bij deze vrouw werd een gedeelte van hel gestolen geld. 19.000, teruggevonden.

de Stem | 1971 | | pagina 13