B. EN W. MIDDELBURG VOOR „DUBBELSTAD" Middelburg komt te dicht bij Sloeplan II C. REMIJN RESTAUREER! GOESE KERK ..PRO DEO KORPSCHEF POLITIE VLISSINGEN PLEIT VOOR OPVOERING PERSONEELSSTERKTE MARKTEN Schieting in Yerseke Schieting in Heinkenszand NKV, CNV en NVV over herindeling Goes ZEEHAVENS VERBINDEN MET SPOORWEG BESCHOUWINGEN stad streek Zeeuwse Koorschool treedt met musical op in Vlissingen DUBBELSTAD DOORSTROMING Goes Burgerlijke stand BIJEENKOMST OOSTBURGSE VERENIGINGEN Senator Thomassen WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 GOES, 16 februari Op monster: Conference KL. I 70—75: 67, 65—70: 68, 60—65: 63—64, 10, 55—60- 55. KL. II 65—75: 58, 55—65: 58 55— 65: 49, D 45. Gewone rpil'n": Orange Pippin KL. II 80—85- 43-55, 75—80: 38-62, 70—75: 39-64. 65—70- 28-53, 60—65: 23-38. 55—60: 15-30. Golden Delicious KL. I 80—85: 37- 43, 75—80: 40-50, 70—75: 41-48, 65— 70: 28-42, 60—65: 27-29. KL. II 80 85: 32-38, 75—80: 33-43, 70—75: 36- 42, 65—70: 33—41. 60—65: 20-30. Goudreinette KL. I 85—95: 50-52. 75—85: 51—57. 65—75: 44-46. KL. II 851—95: 48, 75—85: 48-51. 65—75: 40—41, D 16-24. Jonathan KL. I 75—80: 36. 70—75: 38-39, 65—70: 33- 34, 60—65: 27-28. Winston KL. I 80—85: 51-54, 75—80: 40-68, 70—75: 46-66, 65—70: 3 1-48, 60—65: 24-38 55—60: 16-17. KL. II 75—80: 52, 70—75: 41-51, 65—70: 29-45, 60—65: 23-37, 5560: 17. Zoete Ermgaard KL. II 60—65: 104, 55—60: 86, 50— 55: 53, 4550: 29. Lombartscalville KL. I 80—90: 30, 70—80: 35, 65—70: 27. KL. II 80—90: 26, 75—80: 25, 70—75: 24. Conference KL. I 70—75: 67-73, 65—70: 66-72, 60—65: 61-68, 55—60: 57, D 20-38. KL. II 70—75: 69, 65—70: 45-63, 60—65: 41-58, 55— 60: 34-52. Saint Remy KL. II 80—90: 3841, 70—80 32-44, 60—70: 27-37. D 12-23. Totale aanvoer hard fruit: 10800 kisten fruit. GOES, 16 februari Granen, za den en peulvruchten. Tarwe, boe- renschoon af boerderij, basis 17% f 35 - 36,50 per 100 kg., gerst, boerenschool af boerderij, basis 16% f 32 - f 38 per 100 kg., haver, boerenschoon af boerderij, basis f 24 - f 26 per 100 kg., erwten (kleine groene), boerenschoon af boerderij f 40 - f 43 per 100 kg., schokkers boerenschoon af boerderij f "41 - f 46 per 100 kg., capucijners boerenschoon af boerderij f 65 - f 71 per 100 kg., bruine bonen boeren schoon af boerderij f 80 - f 90 per 100 k. Aardappelen. Bintje, nul mm. en opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 5 per 100 kg., af boerderij op auto geleverd. Sorteer- kosten voor rekening koper. Voeder- d'ardappelen f 4,75 per 100 kg. Vlas. I)c kg.-prijs voor ongeregeld vlas be draagt 27 - 35 cent. Gerepeld vlas 30 - 40 cent per kg. Voor afwijken de partijen wordt 23 - 26 cent per kg. betaald. Uien. Onafgestaart op auto geleverd 5-7% cent per kg. Stro. Tarwestro f 125 f 130 per 1.000 kg., gerstestro f 125 - f 130 per 1.000 k., haverstro f 125 - f 130 per 1.000 kg., erwten- en schokker- stro f 125 - f 130 per 1.000 kg. Voor alle noteringen geldit op auto gele verd. Eieren. De eierprijs bedraagt f 1,65 - f 1,73% per kg., afhankelijk van het af te leveren kwantum. (Van onze correspondtnt) YERSEKE De handboogvereni ging „Diana" heeft haar schieting op de liggende wippen gehouden bij de heer J. v.d. Blieck te Yerseke. Dit was de voorlaatste van de klasse schietingen. Op 14 maart is de finale in Overzande. Aan deze schieting namen 56 schutters deel. De uitslag van de eerste wip: hoofdvogel: G. Geeve van Diana te Yerseke. Eerste zijvogel: Jac. Doe- ne, Victoria, Kwadendamme. Twee de zijvogel: P. Rijk, Vios, 's-Hee- renhoek. Eerste bovenkal: T. de Jon ge, Soranus, Heinkenszand. Tweede bovenkal: A. van Loo, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk. Eerste on- derkal: C. D. Raas Vooruitgang, Kwadendainme. Tweede onderkal: Mevrouw van Loo, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk. De laatste drie bij loting. Eerste klep: P. de Koeyer, Diana, Yerseke. Tweede klep: A. de Jonge-Rijk, Willem-Teil, Ovezande. Derde klep: L. de Kraker, Willem- Teil, Kapeile. Meeste kleine vogels: B. de Jonge, Spes-Nostra, Ovezande, 4 vogels. Uitslag van de tweede wip: eerste hoofdvogel: H. A. Mol, Jacoba van Beieren, Goes. Tweede hoofdvogel: C. van Weele, Juliana, Oudelande. Eersite zijvogel: T. de Jonge, Sora nus, Heinkenszand. Tweede zij vogel: H. v.d. Dries, Concordia, 's-Heeren hoek. Derde zijvogel: A. van Zunde- ren, Spes-Nostra, Ovezande. Vierde zijvogel: C. v.d. Guohte, Spts-No- stra, Ovezande. Eerste kal: C. West- dijk, Vios, 's-Heerenhoek. Tweede kal: C. van Weele, Juliana, Ou delande. Derde kal: W. Voet, Sora nus, Heinkenszand. Vierde kal: C. Baas, Juliana, Oudeland (bij loting). De vliegende vogelprijs was voor J. Joosse, Juliana, Oudeland. Meeste kleine vogels: J. Rijk, Willem-Teil Ovezande, 3 stuks. GOES De Zeeuwse Koorschool treedt vrijdagavond in „Britannia" in Vlissingen op voor de leden (en hun echtgenoten) van de jubilerende afdeling Middelburg en omstreken van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. De Zeeuwse Koorschool voert dan de musical „De markies van Carabas" uit. Na afloop van het zangoptreden wordt het jubileum feest voortgezet met een bal, op muziek van Leen Ziets (piano). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel mi lieuhygiënisch de toestand in Middelburg, vergeleken met die in andere Nederlandse steden, niet verontrustend is, (wethou der J. van Bennekom) zal het toch nodig zijn dat Middelburg z(jn stadsuitleg in zuidelijke rich ting om milieutechnische rede nen gaat bijsturen (burgemeester P. A. Wolters). Een en ander kwam naar voren tijdens de begrotingsbehandeling in de Middelburgse raad, gistermiddag. Voorzitter Wolters deelde mee. dat bij realisering van dit plan voor een industriegebied Sloe-II. De uiterste bebouwing van de woonkern Nieuw en Sint-Joosland slechts 1500 meter MIDDELBURG Tijdens de algemene beschouwingen in de Middelburgse gemeenteraad waarvan wij reeds een deel in onze editie van gisteren plaat sten vroeg de heer C. A. Kammeraad, fractievoorzitter van de VVD zich af, of nu Mid delburg zich meer en meer als congresstad gaat ontwikkelen, het niet wenselijk is in verband met het Gecre-plan te onder zoeken of inpassing van een ho tel met voldoende accommodatie mogelijk zou zijn, opdat congres gangers zich niet, zoals nu het geval is, over het eiland moeten verspreiden. Ten aanzien van de samen werking met de VAC (Vrouwen Advies Commissie) liet de heer Kammeraad enige kritische ge luiden horen. „Een VAC kan een nuttig in strument zijn, mits het enthou siasme niet wordt gedood. Eer ste voorwaarde hiertoe is de steun van de gemeente om in een vroeg stadium de plannen in te zien. In dit opzicht is enige verbetering zeker ge wenst." Ir. W. J. Akkermans van D'66 is van plan met een voorstel te komen de commissievergaderin gen openbaar te maken. Hij acht een goed openbaar vervoer voor Middelburg noodzakelijk. Hij had uitgerekend wat openbaar vervoer zou kosten. Hij dacht daarbij voornamelijk aan klei nere busjes met op drukkere tijden grote bussen, die verder voor het vervoer van kinderen kunnen worden gebruikt. Hij verwachtte wel een exploitatie tekort, mogelijk van enige ton nen. Dit tekort zal, behoudens subsidies, door de gemeente moe ten worden gedragen. Hij meen de dat een gezamenlijk open baar vervoer met Vlissingen geen oplossing zou brengen. De heer Akkerman zou van het Geereplein een ontspannings centrum voor Walcheren willen maken met bijvoorbeeld café- tjes, en een slecht-weer-opvang- accommodatie voor toeristen. Tevens achtte hij samenwerking met alle omliggende gemeenten noodzakelijk. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De bijna 120 jaar bestaande sociëteit Soranus uit Heinkenszand heeft haar schieting op de liggende wippen gehouden bij de heer A. Jause in Taverne. Er waren 68 schutters van 14 vereni gingen aanwezig. Uitslag van de eerste wip: hoofd vogel: A. de Jonge jr., van Soranus, uit Heinkenszand. Eerste zijvogel: A. Janse, Soranus, Heikenszand. Tweede zijvogel: Ko Vermuë, Jaco ba van Beieren, Goes. Eerste boven kal: A. A. Martens, Vios, 's-Heeren- hoek. Tweede bovenkal: P. J. Rijk, Soranus, Heinkenszand. Eerste on derkal: A. de Jonge jr., Soranus, Heinkenszand. Tweede onderkal: A. van Zunderen, Spes-Nostra, Ovezan de. Eerste klep: C. D. Raas, Vooruit gang, Kwadendamme. Tweede klep: Jac. Doene, Victoria, Kwadendam me. Derde klep: K. Troos, Eensge zindheid, 's-Heerenhoek. Meeste kleine vogels: H. v.d. Dries, Concor dia, 's-Heerenhoek, 5 vogels. De vliegende vogelprijs was voor F. Koens, Spes-Nostra, Ovezande. Uitslag van de tweede wip: eerste hoofdvogel: L. de Jonge, ADLM, Kwadendamme. Tweede hoofdvogel: C. D. Raas, Vooruitgang, Kwaden damme. Eerste zijvogel: J. Vette, Concordia, 's-Heerenhoek. Tweede zij vogel: H. v.d. Dries, Concorida, 's Heerenhoek. Derde zijvo-gel: A. van Zunderen, Spes-Nostra, Ovezande. Vierde zij vogel: A. A. Martens, Vios, 's-Heerenhoek. Eerste kal: P. Vttte, Concordia, 's-Heerenhoek. Tweede kal: K. de Baar, Willem-Teil, Ove zande. Derde kal: E. Rentmeester, Willem-Teel, Ovezande. Vierde kal: L. de Kraker, Wi-llem-Tell, Kapel-Ie. Meeste kleine vogels: A. van Zunde ren, Spes-Nostra, Ovezande, 7 vo- ges. De vliegende vogelprijs was voor mevrouw Steenaert van Voor uitgang uit Kwadendamme. van het industrieterrein verwijderd zal zijn, terwijl de afstand tot de bebouwing in Middelburg-Zuid slechts 3.000 meter zal bedragen. Planologen houden een afstand tussen een woon- en industrie-gebeid van minstens 4 kilometer als de meest wenselijke aan. De structuur schetsen voor de zuidelijke stadsuit leg zullen, aldus drs. Wolters, moeten worden aangepast. De stad moet op dal punt wijken voor de industrali- satie. Wat zijn eigen economische ont wikkeling betreft, houdt Middelburg het op een selectief vestigingsbeleid. Vooral toeleveringsbedrijven en ver werkingsbedrijven genieten de voor keur, zo deelde de burgemeester mee. Geleidelijk hoopt men de en kele industrieën uit de Middelburg se city naar het industrieterrein te kunnen overhevelen. Daarmee ko men dan bovendien terreinen vrij voor nieuwe, algemene voorzienin gen. De nadruk valt daarbij op par keerterrein-en, misschien zelfs wel ooit op een parkeergarage, die een verdere stap zal zijn op de lange weg naar het scheppen van een aangenaam binnenstadsklimaat In de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters was. in het bijzonder door de heer W. Don (PvdA) vrij uitvoerig over gewest vorming gesproken. Burgemeester Wolters (in zijn antwoord aan de heer Don): „Met stijgende verbazing heb ik in De Scheldebode gelezen, dat Vlissinigen geen halt kan toeroe pen aan afdrijving van de koop kracht van zijn eigen binnenstad naar het kleine industrieterrein, waar het ene grootwinkelbedrijf na het andere zich vestigt. Daardoor dreigt bovendien een ondermijning van de binnen-stadsstructuur in Mid delburg. Ons college zal binnenkort met b. en w. van Vlissingen over deze ontwikkelingen spreken". Wat treurig en verbaasd was de heer Wolters over het feit, dat het ETI voor Zeeland nog steeds geen rapport heeft uitgebracht over de voor Middelburg wenselijke winkel- planning. In het denken over de toekomst van de Middelburgse bin- nen-stadsfunotie staat de vraag „wie en hoe is de klant van morgen?" centraal, aldus drs. Wolters. Over de gedachte aan gewestvor- min-g: „Wij kunnen ons afvragen of het juist is om alleen op de troef van dubbelstad Vlissingen-Middel- burg te blijv-en spelen en of het niet juister zou zijn de betrokken regio wat ruimer te bemeten". Wethouder W. Baars ging nog wat nader op de ruimtelijke ordening in. „Doel van ons werken is", zei hij, „het scheppen van een beter woon- mdlieu". De taken die in dit verband verricht worden zijn ondergebracht bij een programmateam, dat wordt bijgestaan door vele werkgroepen voor afzonderlijke taken. De nog vrij recente prognoses voor de toe komstige groei van het Middelburgs woningbezit blijken te moeten wor den bijgestuurd. In plaats van de geschatte 400 woningen die jaarlijks gebouwd zouden moeten worden om de bevolkingsgroei bij te houden, zullen het er zeker 600 moeten zijn. aldus de heer Baars De minimum huurprijs voor wo ningen in Middelburg zal binnen niet al te lange tijd oplopen tot om en nabij de f. 200,- per maand kale huur. aldus de heer Baars. „Een actief doorstro,min-gsbeleid is ons voornaamste gereedschap om te zor gen, dat het woningbezit naar draag kracht van de bewoners wordt ge spreid". Wethouder M. Hubregtse zette uit een, dat de rekenaars van de ge meente de begroting met een bedrag van f 465.000,- hebben moeten bij sturen om hem sluitend te krijgen. Hij rekende meteen voor, hoeveel Middelburg zou „verdienen" door de hogere uitkeringen uit het gemeen tefonds, als er sprake zou zijn van kwam op bijna een kwart miljoen gulden uit. Wethouder J. van der Weel be loofde in maart de lang verwachte cultuurnota, waarin ook een plan voor de concertzaal is opgenomen, te zullen plubliceren. Ook mr. Van der Weel blies een partij in het dubbelstadsconcert mee door te wijzen op de nog in pril stadium zijnde plannen voor de stichting van een slachthuis voor de bqide steden. Wethouder J. van Bennekom op de dubbelstadsto-er: „Wij hebben hoop, dat het tussen Middelburg en Vlissingen niet tot touwtrekkerij over de vestigingsplaats van het toe komstige, geconcentreerde zieken huis voor geheel Walcheren zal ko men". De heer Van Benekom achtte het niet ondenkbaar dat het nieuwe psychiatrische ziekenhuis voor Zee land in Middelburg zal verrijzen. De begrotingsvergadering van de Middelburgse raad werd ditmaal ge houden in de burgerzaal van het stadhuis, die door heel wat belang stel-lenden werd aangelo-pen. Op een projectiescherm werd -aan de aanwe zigen de orde van vergadering ge toond, terw-ijl ook belangrijke cijfers op dat scherm verschenen. Geboren: Raoul, z.v. A. A. West- strate en M.J.E. v.d. Heijde te Goes, Ronald, z.v. A. Petiet-Braam te Goes, Mischa, z.v. J. C. Schout-Wol- terin-g te Goes, Mark, z.v. N. A Hoogstrate-Ars te Kloetinge, Jan, z.v. G. J. Clemen-t-Huibregtse te Kamperland, Inge, d.v. A. F. Mous- de Looff te Goes, Jeroen, z.v. W. H. Schol-ten-Koster te Colijnsplaat, Eva, d.v. B. Prakke-Ing-en-Housz te Goes, Jakob z.v. C. ten Hove-Kasper-ink te Heinkenszand, Petrus, z.v. P. J. Vermeule-de Jonge te Kwadendam me, Robert, z.v. W. I. de Laat- Harinck te Hoes, Johanna, d.v. I. J. Deurloo-van Luijk te Goes, Patricia, d.v. J. M. Joosse en S. A. Vos te Goes, Janna, d.v. M. J. de Smi-t- Hamelink te Colijnsplaat, Paulien, d.v. M. J. Sentse-Huige te Kapeile. Ondertrouwd A. Buijs, 26 te Nieu we Tonge en A. Vermue, 23 te Wolphaartsdijk, J. Luijk, 21 te Kloetinge en M. Wisse, 19 te 's-Heer Arendskerke Getrouwd: C. Poortvliet, 22 en E. Geluk, 21 jaar, W. de Vrieze, 24 en J. van 't Westeinde, 22. Overleden: C. Walraven, 60 jaar te Rilland-Bath e.v. H. J. Sentse, Geer- tmide Bierens, 89 te Goes, Maria Schipper 83 te Yerseke, e.v. C. J. Fraanje, Jan van Weele, 58 te Ka peile, e.v. H. de Schipper, P. Hengstdijk, 8 te Goes wed. v. M. Landman, Marinus de Bart, 80 te Goes, wv. E. de Pree, Elisabeth Jongepier, 86 te Goes w.v, A. C. Zeyger, Leender-t van Boven 57 te Wolphaartsdijk e.v. J. Smit, P. Pop- pe, 70 te Goes e.v. J. Quist, Adriaan de Koning, 52 te Goes e.v. M. Brou wer. Gevonden voorwerpen. In de maand januari zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangege ven en nog niet opgehaald diverse sleutels, diverse handschoenen, bont muts, paar schaatsen, bouwpakket, schaatsbescbermer, pantoffels, slee, diverse portemonnees, glas in doos je, slin-ger van d-ommekracht, baby sokje, ijsmuts, gouden armband, werkjas, kind-erlaarzen, diverse sjaals, kind-erschaa-tsen, -iv. bankbil jetten a 10, racefietsbanden, iv. bankbiljet a 25, bagage drages (spin), zwarte pies, fietstas, kunstle deren jas, fietsmandje, bontmuts, basketbalschoen, herenbril, wieldop van auto, regenkapje, voetbal, speel goedbootje, dameshorloge, zuurstof cilinder, schooletui, damestasje, pa raplu, boodschappennetje, zakmesje, oorbel, bruin hondje, dolkmes, ver grootglas, korte overjas, leesboek, wiskundeboek, gouden herenring, donkere bril,. In Wilphaartsdijk en 's-Heer een Walcherse dubbelstad. Het Arendskerke geen opgaven. De heer Remijn, bezig aan het altaar in de Goese St.-Antoniuskerk. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Ik heb twee-en-een- halve maand alleen met Maria in de St. Antoniuskerk in Roosendaal gestaan. Ik zei toen: als ik weer naar Goes terugga, neem ik jou mee en jij komt bij mij in de kamer staan. Ja, je moet rekenen dat Maria daar maar moederziel helemaal alleen achter in de kerk stond. Elke keer als ik er binnen kwam om het orgel te demonteren, dat later weer in de Goese Maria Magdalenakerk herbouwd moest worden, was dat levensgrote Maria beeld het eerste waar mijn oog op viel. De andere heelden hadden ze toen allang op een grote hoop ge gooid". Dit vertelt de Goesenaar C.J. Remijn (49) die het interieur van zijn huis heeft opgesierd met tieu heiligenbeelden uit diverse kerken. De heer Remijn is in alle opzich ten een bijzonder mens. Niet al leen vanwege zijn voorliefde voor kerkelijke kunst, maar ook bij voorbeeld omdat hij waarschijnlijk de enige Nederlander is die erop kan bogen dat hij al bijna een jaar iedere dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te vinden is in de Maria Magdalenakerk in Goes terwijl hij toch geen geestelijke is. Hij geeft „pro deo" al zijn tijd aan het opknappen van het Goese kerk interieur en heeft daarmee in het afgelopen jaar al zo'n slordige zes tigduizend gulden bespaard op het krappe budget van de plaatseliike r.-k. parochie. De heer Remijn is al een jaar werkloos. „Op 10 april vorig jaar werd ik samen met 27 collega's ojoeens ontslagen als vertegenwoor diger van Californiasoep. Ze von den ons te oud om langs de weg te zitten. Ik had er 11 jaar voor gewerkt en zat opeens letterlijk en figuurlijk in de soep". De heer Remijn, die zeer actief is in de Goese parochie, werd toen tot lid van het orgelcomité „Stich ting '70" gebombardeerd. „Want ik had toch niets te doen". „Ik zit al van mijn jeugd af in orgels, knap ze op, stel ze muzikaal bij en ik mag er ook graag op spelen". De heer Remijn heeft intussen met het afbreken van het nieuwe Goe se orgel in de Roosendaalse kerk en het opbouwen ervan in Goes de Goese parochie f. 31.635 bespaard. Twee en een halve maand is hij in de St.-Antoniuskerk bezig geweest en vier maanden in de Maria Mag dalenakerk. De heer Remijn is op het ogen blik bezig met het restaureren van het altaar in de Goese kerk. Zater dag is hij er mee klaar en dan heeft hij er drie weken aan ge werkt. Daarvoor heeft bij het koor portaal onder handen genomen. Van de pastoor kreeg hij het Vin- cenitiusbeeid („dat stond daar maar te vervuilen") en dat prijkt nu ook bij zijn verzameling thuis. De kerkbanken en de oude biechtstoelen waren daarna aan de beurt. De preekstoel en het Maria- altaar kwamen vervolgens toe aan een eerste opknapbeurt sinds bet bestaan van de kerk. Diverse heili genbeelden werden opnieuw be schilderd en verguld. Nu is hij aan het altaar bezig. „Wat ik daar alle maal niet aan heb moeten doen. Eerst heb ik het helemaal geloogd- ,want er zaten lagen vet en kaars vet op. Voor dat kaarsvet heb ik zelfs een brander moeten gebrui ken. Daarna heb ik het (zandste nen) altaar helemaal met schuur papier afgeschuurd. Een zestigtal ontbrekende stukken van de orna menten of beeldengroepen heb ik uit zandsteen gezaagd, van een pinnetje voorzien en vastgezet.: vingertjes, oortjes, neusjes vleu geltjes en rosetjes". Komende zomer gaat de heer Remijn de kerktoren in: „Daar is bijna alles kapot. Zoals de trap en de klokkenstoel, die er pas is aan gebracht, maar nu al verroest is. Dat komt door die smerige rotdul- ven". Binnenkort komt het eeuwen oude Antoniusaltaar (dat op de monumentenlijst staat) toe aan een beurt. De kerststal heeft hij ook gedaan en zo zijn er vele dingen in de Goese kerk die voor het eerst eens opgeknapt worden. De heer Remijn heeft zijn werk terrein niet alleen in Goes. Hij heeft, overigens met behulp van zijn zoons, een belangrijk aandeel in de restauratie van de kerk in 's Heerenhoek. „Daar hebben wij en kele beelden gerestaureerd. Ik heb 172 uur op het Mariabeeld zitten werken. Mijn zoon Arthur is er nog bezig met Antonius". De zonen van de enthousiaste „restaurateur" spelen een belang rijke rol. Een er van is nog lid van d.e Zeeuwse Koorschool, de twee oudsten zijn daar al uit. Zoon René (16), die in de t-str oom-klas van de ambachtschool zit en gespe cialiseerd is in metalen, heeft on langs de godslamp gerestaureerd. „Er is op het ogenblik een ware beeldenstorm aan de gang in de Nederlandse katholieke kerk. Kijk maar naar Vlissingen, waar ze ze allemaal hebben weggehaald. Dat is toch geen gezicht? Ik knap de beelden juist op. Ik zit al bijna een jaar in de kerk. Heerlijk rus tig. Beklemmend? Welnee. Ik be kom hier van een druk leven. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Is de gemeentelijke herindeling van groot-Goes ge slaagd?", luidt het motto van een forumavond die vrijdagavond 19 fe bruari in de Prins van Oranje in Goes wordt gehouden door het geza menlijk overlegorgaan van de bestu renbonden Goes en omstreken van NKV en CNV en de Bestuurders- bond Goes van het NVT, Al in oktober 1969 heeft het geza menlijk overlegorgaan van de drie steld. Aanstaande vrijdag wil men dezelfde problematiek nog eens aan de orde stellen „na een jaar groot- Goes". In het forum zullen zitting nemen: burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes, de wethouders drs. J. Dijkgraaf en J. P. Lindenbergh, de heer W. A. van Bochove, directeur gemeentewerken van Goes, A. P. Bos. directeur gewestelijk arbeids bureau te Goes, ir. W. J. ter Hart, directeur van de apparaten- en ke- telfabriek AKF te Goes en de heer J. L. de Rave, hoofdinspecteur van vakcentrales in Goes en omstreken politie te Goes. Voorzitter van het een forumavond belegd, waarhij forum is de heer C. Pinxteren, lid vragen over de toen nog toekomstige van het overlegorgaan en districts- herindeling van Goes werden ge- bestuurder van het CNV in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De commis saris van politie te Vlissingen, de heer J. van Marion, heeft weinig opwekkende geluiden laten horen in het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1970. Behalve de algemene problemen in Neder land, waaronder de politie ook verstaat de geringe doorzichtig heid van het begrip „orde" en „ordehandhaving", de soms vage richtlijnen etc., is daar een struc tureel tekort in de sterkte van het Vlissingse politie-apparaat. Daarnaast heeft commissaris Van Marion nog enkele wensen op het gebied van de materieelvoorzie- ning, waaronder b.v. een centraal alarmeringssysteem. Commissaris Van Marion stelt vast, dat de arbeidstijdverkorting voor de gemeentepolitie (42% uur per week), waartegenover een op voering van de organieke s terkte met één man stond, het probleem oproept van plotselinge noodsituaties als er ergens, door welke oorzaak ook, verlies aan mankracht optreedt. Het zou beter geweest zijn,, als jaren geleden reeds was besloten om de organieke sterkte van het korps af te leiden van een optimum en niet van een minimum. „Er is thans sprake van een absolute overbelas ting van het personeel", aldus de politiechef. Er is bovendien een bestaand te kort in de toegestane sterkte van drie man. ,Dat tekort wreekt zich gevoelig op de andere personeelsle den, van wie een deel in 1970 zelfs geen mogelijkheid zag om het gehe le verlof op te nemen. Vooral de psychische belasting is te zwaar voor verschillende - meestal niet de slechtste - personeelsleden. „Ik ben ernstig bezorgd", zo zegt commissa ris van Marion. De tabellen en grafieken tonen iets van de toestand van overbelas ting aan. Het aantal ziektedagen van politiepersoneel steeg met een klei ne 30 procent. Het aantal overuren steeg van bijna 5000 in 1969 tot biina 7000 in 1970 Al sinds jaren werkt de korpslei ding van de Vlissingse gemeentepo litie aan systemen om het werk te optimaliseren en tegelijk inspraak en medeverantwoordelijkheid bin nen het korps te regelen. De resul taten zijn goed. Commissaris Van Marion ontmoet nu echter het probleem, dat de nieu we benaderingswijze van de politie taak welke hij voorstaat, een groot aanpassingsvermogen van soms door routine gevormde politieambtenaren vraagt. „Het systeem stelt hoge ei sen aan de kwaliteiten waarover elke man beschikt", zegt de heer Van Marion. „Een volledige inpas sing van individuele kwaliteiten wordt echter voortdurend doorkruist door de geringe beschikbare sterk te". De commissaris toont zich een groot voorstander van het instituut van de wijkagent, naast dat van de politie-ambtenaar in de surveillance. Hij acht het echter geen haalbare kaart, omdat er een vergroting van de sterkte met ongeveer twintig procent nodig zou zijn. Bij de afdeling recherche wordt uit de cijfers duidelijk, hoe groot de last is welke een onderbezet politie apparaat moet dragen. De recherche behandelde in 1970 bijna 1600 za ken, waartegenover een aantal van 1380 mandagen staan. Dat wil zeg gen, dat elke rechercheur meer dan één zaak per dag zou moeten onder zoeken. De criminaliteit in Vlissingen neemt duidelijk toe. In 1970 kwa men 1023 misdrijven ter kennis van de politie, tegen 895 in het jaar daarvoor - een stijging met veertien procent. Veel zaken zouden niet aange bracht hoeven worden, als de bevol king van Vlissingen en de badgasten maar wat minder zorgeloos waren. Vee] fiets- en bromfietsdiefstallen zouden niet gepleegd zijn, als men zijn karretje op slot zou hebben gezet. Het oplossingspercentage" - dat wil zeggen het aantal tot klaar heid gebrachte zaken op het totaal van de aangebrachte zaken, nam af tot 49 proeent (was in 1969 nog 53 procent). „Ik voorzie een verdere daling van dit percentage", zegt commissaris Van Marion. (Van onze correspondent) OOSTBURG In het kader van de door Scouting Oostbrug voorge stelde samenwerking zijn enkele verenigingen uit Oostburg bijeen ge komen. Aanwezig waren de school vereniging St.-Eloy en de jeugdsoos. Tot contactmensen werden geko zen: voor de schoolvereniging mei. M. Plaschaert, voor de jeugdsoos P- Verbraak en P. de Meyer en voor de schoolkrant van de schoolvereniging mej. M. Sturm. Er werden ook en kele bestuursfuncties verdeeld. Het secretariaat berust bij mej. M. Ou- wendijk, penningmeester is P. Ver braak en de presentatie is in handen van mej. B. Raven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Burgemeester TT. Thomassen van Rotterdam heeft gis teren in zijn functie van Eerste-Ka- merlid gezegd dat verbinding van de Deltahavens met een rechtstreekse spoorweg, een gebiedende eis is wil len de Nederlandse zeehavens de concurrentie met Franse en Duitse zeehavens konnen volhouden. Vol gens senator Thomassen ontvangen de zeehavens in Frankrijk en West- Duits'and aanzienlijk meer steun dan die in Nederland.

de Stem | 1971 | | pagina 8