CARNAVAL IS NIET LEUK VOOR REUZEKABOUTERS DE ZON De zwarte ridder Binnenkort één expert naar schroothoop PARIS NEDERLANDSE ASSURADEURS STELLEN CENTRALE EXPERTISEDIENST IN Hervormde kerk wil nieuwe indeling classes kleine stem Expertisedienst Gewonnen IN St.-Wille pick-up. Wel plaatsgenote weet-u-wel). WOENSDAG 17 F WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 f Er was eens een kabouter, die ontzettend groot was: Hij was ge woon 'n reuzenkabouter. Toen hij geboren was, zei zijn vader: „Hij is een bijzonder kind en dat is ie," net als de vader van Dik Trom. En hij had gelijk. Binnen een maand was het huis al te klein. De armpjes en de beentjes van de kabouterbaby staken door de raampjes van de paddestoel. „Dit wordt te erg", zeiden de va der en de moeder, „hij moet hier weg. Er is geen huis met hem te houden." En daarom verkochten ze hem maar voor een zak beu- kenootjes aan een marskramer. Zo gaat dat bij kabouters. Lange tijd reisde de reuzenkabouter met de marskramer stad en land af. En de mensen zeiden wel eens tegen de kabouter: „Wat heb je een rare neus", „dat is om beter te kunnen rui ken", zei de kabouter dan. Want hij kon natuurlijk niet zeggen: „Ja men sen, dat komt doordat ik eigenlijk een kabouter ben". Want dar. hadden ze hem vast opgesloten in een dier gaarde of gewoon in een kooi gezet midden op de markt. En dan hadden ze hem met z'n honderden aange gaapt of tomaten naar hem gegooid of pinda's. Dat wilde de reuzenkabou ter natuurlijk niet en daarom deed hij maar net of hij een mens was. De marskramer wist natuurlijk wel beter. En soms als de kabouter ver drietig was, troostte hij hem: „Ach, kom", zei hij dan, „laat de mensen maar kletsen. Ze weten niet beter. Ik weet toch dat je een kabouter bent". „Dat weet ik wel", huilde de kabou ter dan. „maar ik zou zo graag eens met andere kabouters willen praten. Maar die zie ik nooit". Op een dag, toen de kabouter weer gehuild had, kreeg de marskramer een geweldig idee. „Weet je wat?", zei hij, „ik weet een stad, waar net zulke kabouters zijn als jij", „Wat?", juichte de kabouter. „Waarom heb je dat nooit eerder gezegd?" „Dat kon ik niet", zei de marskramer geheim zinnig, „want ze zijr. maar een paar dagen per jaar kabouter". „Ik begrijp er niets van", zei de kabouter, „maar ik wil er best heen. Laten we gauw gaan". En dat deden ze. De marskramer nam de kabouter mee naar een grote stad, waar veel herbergen waren en opeens zag de kabouter ze: Honder den reuzenkabouters, die op de markt dansten en zongen. De kabouter gaf een schreeuw van vreugde en was verdwenen. „Wacht nog even", riep de marskramer, maar de kabouter was weg. „Hé, hallo", hoorde de kabouter op eens roepen. Hij draaide zich om en keek midden in het gezicht van een andere reuzenkabouter. „Hallo Van Dongen", zei het gezicht, „wat heb jij een ontzettend goed masker op, zeg. Ik had je bijna niet herkend". „Ik", begon de arme reuzenkabouter, maar hij kreeg geen kans verder nog iets te zeggen. „Jij verdient een prijs", ging de ander verder. Ik heb nog nooit zo'n goed masker gezien Ik zal je meenemen r.aar de prins En hij sleurde de kabouter mee, het drukke marktplein over, naar het stadhuis, waar de prins stond. „Hoog heid", zei de man die de reuzenkabou ter had meegesleurd en die natuurlijk een gewoon mens was, met een mas ker op, „hoogheid, ik vind dat deze man, Van Dongen heet hij, de prijs moet hebben voor het mooiste mas ker". „Zo, vind jij dat", zei de prins. „Nou, het is ook wel een erg mooi masker, hoor. Jij krijgt de prijs". De prins stak zijn arm op en het werd stil op het marktplein. „Burgers", riep hij, „de prijs voor het mooiste masker gaat naar de heer Van Don gen, die hier naast mij staat". „Hoe- raaaaaaa brulden de burgers „Leve Van Dongen" „En", ging de prins verder, „de eer ste prijs is een pijp. Maar ik denk niet dat je die makkelijk kunt roken met dat masker op". Het hele volk brulde van de lach. Maar de kabou ter schoot plotseling van het bordes af, drong door de menigte op het plein en liep hard tot hij buiten de stad was. En bij een paar bomen viel hij op de grond en huilde, heel lang. ELS SMIT Op de vruege ochtenduren komt het zonnetje door de wolken gluren Hij kom. dan kijken hoe het op aarde gaat en of alles- ei nog staat. Als hp heeft gezien dat er mets aan de hand is werp* hp een licht op ieder gezicht Al is he- maai een straaltje klein, toen vinden de mensen het wel fijn Want dan weten ze dat ze op moeten staan en aan ie' werk moeten gaan. Alleen ds langslapers vinden, al is het n.aar klein, zo r zonnestraaltje niét fijn Dtu, is cl. zon een beetje kwaad, wint njj vindt het al zo iaat En dar. straalt hij heel lang een fel licht op nun slaperig gezicht. En dan moeten ze wel uit bed al is dat voor hen geen pret He* is wel wonderlijk hoe dit vroeger k'-i, wan" wal moesten we zonder zon? Maar ge-ukkig is hij er ook a; steat ie heel erg ver van de aarde af, want anders verbrandt de aarde. Als je dus maar weet dat de zon heet is en blijft Het is eigenlijk een gloeiende bal die aaai staat in het heelal. Dit alles is de zon, waar roer. tot nu toe niet zonder kon. En dat zal wel zo blijven. Letty Cieremans, 12 jaar, Tenieijden. De koning van Oerland wist niet aan wie hij zijn dochters hand moest schenken. Na lang denken wist hij, wat hij zou doen. Hij zou een toernooi geven en de overwinnaar zou met zijn dochter trouwen. Zo gezegd zo ge daan. Bij het toernooi kwamen allerlei ridders zich melden. Er kwam ook een ridder, die zich Roeland, de dapper, noemde. Een rare man. Hij had een zwart harnas, een zwart paard en een zwarte cape aan. Even later begon het toernooi De zwarte ridder won van iedereen. Stuk voor stuk wer den ze verslagen. Hii werd natuurlijk overwinnaar. men brengen. De koning dacht: „Als ik al de ridders uit de omtrek ver zamel en Zwarte Havik omsingel, moet hij zich wel overgeven." Dat deed hij. Na 2 dagen had hij al 150 man. Die zondag 300 en hij wist dat Zwarte Havik maar 150 man had. Hij ging naar de plaats en terwijl hij sprak omsingelden zijn mannen de plaats. „Geef het geld" zei Zwarte Havik. „Nooit, geef je over, deze plaats is omsingeld door 300 man' antwoordde de koning. „O ja?" grijns de Zwarte Havik „als je mannen aan vallen is de prinses dood en mijn 150 man zullen zich zwaar verdedigen". Roeland werd naar de koning ge bracht. De koning zei: „Dappere rid der, jij mag mijn dochter huwen" „Dat is fijn, Sire", antwoordde Roe land. „Laat nu je gezicht zien" zei de koning en hy trok de helm af. De ridder sprong nog achteruit, maar de helm werd met een ruk afgetrokken De koning verschrok hevig en riep: „Wat, dat is Zwarte Havik, de rover'" Zwarte Havik greep de helm terug, pakte de princes bij haar middel en sprong op zijn paard en reed weg. „Wachters, wachters, grijp die man!" riep de konmg. Maar te laat, want Zwarte Havik stoof de poort al uit. De andere ridders wilden de achter volging inzetten, maar ontdekten, dat Zwarte Havik alle zadelriemen had doorgesneden en konden dus niet weg. De koning dacht: als hij in zijn kas teel is, kunnen wij hem nooit meer pakken, want zijn kasteel is onneem baar. Ondertussen had Zwarte Havik zijn kasteel bereikt en reed door de poort naar binnen. Meteen werd de ophaalbrug opgehaald en de wachten verdubbeld De prinses werd in de gevangenis gestopt. Drie dagen lateT kreeg de koning een brief, waarin stond, dat de koning 10.000 zilver stukken moest geven voor de prinses, dus een losprijs. Hij moest die volgende zondag bij de drie dennen midden in het bos ko- eindredactie els smit ben jansen En hij trok zijn zwaard. „Oke, oke, je krijgt het geld" zei de koning. Een soldaat liep op Zwarte Havik toe en opeens gaf hij hem een mep. Zwarte Havik sloeg tegen de grond en de prinses rende weg. De 6 wachters do ken bovenop de soldaat. Opeens vie len de 300 mannen aan. 250 mannen namen de soldaten van Zwarte Ha vik gevangen en 50 mannen de wach ters van Zwarte Havik. Even later waren alle soldaten ontwapend en geboeid. Zwarte Havik ook „Zo," zei de koning, „nu ga jij de gevangenis in". De 150 mannen van Zwarte Ha vik werden vrijgelaten op 1 voor waarde, dat zij bij de koning in dienst kwamen. Zwarte Havik ging de ge vangenis in en Carla, de prinses? Die trouwde met de soldaat, die Zwarte Havik bewusteloos geslagen had en ze leefde nog lang en gelukkig. RONALD VREYSEN, Vine, van Gogdstraat 9. Zundert. 11 jaar. Nog een paar nachtjes heel goed slapen en dan is het weer carnaval. Misschien hangt bij de meesten van jullie het pak alweer kant en klaar in de kast. Maar misschien ook heb je helemaal nog geen tijd gehad om een pak te maken. Daarom een paar ideeën voor goedkope carnavalskleding, die bovendien vlug klaar is. De ideeën zijn van Ria van Aart. Ze maakte ook de tekeningen. TEKENING 1: Plastic fruit kun je behalve op een schaal leggen, ook met carnaval dragen. Je kunt het op een lange rok en een blouse naaien of plakken en natuurlijk ook op die ouwe hoed die je moeder of je oma of je tante nog op zolder heeft liggen. TEKENING 2Een oude pyama wordt een echt carnavalspak als je er een kartonnen wekker aan een koordje om je hals hangt. Je tekent die wekker eerst op een stuk wit papier, knipt hem dan uit en plakt hem op een stuk karton. Je kunt er een hoofd band bijdragen, met daarop van voren een kaarsje, ook weer op wit karton. TEKENING 3 Een oude witte blouse van je moeder of een overhemd van je vader of je grote broer kun je een carnavalstintje geven door het op te schilderen met viltstift of verf: ook finger-paint (vingerverf) kun je er goed voor gebruiken. Erg leuk staat een "ketting" van uit vilt geknipte figuren, die je op karton kunt plakken. Je kunt die verschillende stukjes aan elkaar rijgen of aan elkaar plakken en aan de bovenkant een touwtje maken, waarmee je de ketting om je hals knoopt. TEKENING 4 Een pruik is natuurlijk erg duur en het is eigenlijk een beetje zonde van het geld, als je hem alleen met carnaval draagt. Je eigen carnavalspruik maak je door stroken gekleurd papier met een schaar te laten krullen en aan de binnenkant van een hoed te plakken. Als je lang haar van je zelf hebt, kun je echt gek b.v. tien vlechtjes maken en aan de onderkant strikjes maken. Nog gekker is het om er ook nog belletjes aan te doen. En verder. Carnaval is ook een beetje herrie. En herrie kun je maken met een blik, waarvan je bodem en deksel afhaalt, het vult met knikkers en aan beide uiteinden stukjes stof zet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een spekkige mist werd vorige week op de rijks wegen 4 en 12 in enkele uren tijds weer eens vele auto's van een glim mende koets veranderd in een hopeloos verkreukelde schroothoop. Veel van de bij de kettingbotsingen betrokken wagens konden, hoe wel met een enigszins gewijzigd uiterlijk, hun weg vervolgen naar de dichtstbijzijnde garage waar men de wonden kon laten helen. Ook bij de verzekeringsmaatschappijen geeft een dergelijke schade-eruptie extra-drukte. Jaarlijks gebeuren b.v. in Den Haag en omstreken onge veer 50.000 schadegevallen. een garage rijden, de auto's die dit niet meer kunnen worden naar de garage gesleept. Voordat de repara teur aan het sleutelen slaat, zal er eerst een expert van de verzeke ringsmaatschappij de schade moeten onderzoeken en de reparatie op het juiste bedrag ramen. In Den Haag en omstreken wor den jaarlijks 35.000 van die experti ses uitgevoerd. De grote maatschap pijen hebben vaak een eigen afde ling, maar de kleine assurantiebp- drijven laten hun taxtaties verrich ten door vrije experts De N.V.V.A heeft nu besloten een gezamenlijk Ruim 15.000 hiervan hebben be trekkelijk weinig schade, voor repa ratie van de overige 35.000 zal eer ste een expert de schade moeten taxeren. Voorlopig is bet systeem van de expertise nog vrij inefficiënt en vergt veel tijd, maar in mei of juni start de Nederlandse Vereni ging van Automobielassuradeuren bij de centrale expertised ienst, die efficiënter zal werken. Direct na een botsing worden de wagens meestal al bekeken, om de schuldvraag vast te stellen. Dit gebeurt ook bij ket tingbotsingen zoals die van vorige week. Het is de regel, dat de schuldige moet betalen. In vrijwel alle geval len is de schuldige de achterop ko mende. Bij de Schipholramp van het vorig jaar. toen 71 auto's tn een dichte mist op elkaar inreden, heb ben de Nederlandse assuradeuren van die regel afgeweken en kreeg iedereen, w.a. of all risk verzekerd, de dagwaarde uitgekeerd van zijn eigen verzekeringsmaatschappij. „Dit was noodzak0")* omdat ze door de enorme chaos geen schuldi ge konden vinden", zo stelt vice- voorzitter van de N.V.V.A. (Neder landse Vereniging Voor Assuradeu ren) de heer F. Jutte. „Het was een onontwarbare knoop. We willen er echter geen precedent mee schep pen. Het is een gevaarlijk terrein, want we gooien het aansprakelijks- recht er mee ondersteboven. En mis schien bevorderen we er de zorge loosheid van de automobilisten zelfs mee. We blijven er echter van uit gaan, dat wanneer er een schuldige is vast te stellen we de normale gang van zaken volgen. Dit geldt zowel voor kettingbotsingen als voor de normale aanrijdingen. Dat er bij de kettingbotsingen van vorige week eenzelfde regeling als bij Schiphol zal worden toegepast, is zeer onwaarschijnlijk". De bij de botsing betrokken wa gens kunnen meestal zelf nog naar centrale expertisedienst in het leven te roepen. Het plan is om over ge heel Nederland een net te leggen van experts in dienst van de gezamen lijke assurantiebedrijven. als proef zal worden gestart in Den Haag, Voorburg, Rijswijk en Wasse naar Een ploeg van vijf experst zal het eerste jaar 8000 expertises ver richten. Nederland volgt herimee het voorbeeld van Frankrijk, Ameri ka en Duitsland. „Zoals het nu gaat, is het eigen lijk te gek", meent de heer Jutte. In een garage komen soms vijf of zes experts op een dag naar verschillen de schadegevallen kijken. Dit is na tuurlijk bijzonder inefficiënt. Door het creëren van de centrale experti sedienst hopen wij de inefficiëntie te vermijden. Het werkt natuurlijk ook kostenbesparend Het succes van deze proef staat bij ons nu al vast. Aan het einde van dit jaar zullen we weten hoe groot het sue ces is". Iedere expert in de proef krijgt een bepaalde rayon toegewezen. Die man gaat nu om de andere dag langs alle garagebedrijven om de binnen gekomen schadegevallen te bekij ken. Hij kan natuurlijk ook de klei ne gevallen nu meenemen. Voor die kleine gevallen meestal met repera- tiebedragen beneden de 300 gulden wordt nu nog geen expert uitgezon den. Maar de mensen houden zich in die gevallen meestal niet aan de waarheid en ook de garagebedrijven spelen vaak mee om zo veel moge lijk „eruit te slepen". Door verbe terde expertise worden die gevallen teruggedrongen en dan is er al veel gewonnen", aldus de heer Jutte Voor een verdere ontwikkeling van het idee van de centrale exper tise dienst heeft de heer Jutte al vastomlijnde gedachten. „Eerst uit breiden en zorgen voor een landelijk net, en dan kunnen we eens gaan zien of Nederland het Amerikaanse systeem van drive-ir. expertise: geïntroduceerd kan worden. Dan komt er op een plaats in de stad eer garage waar permanen* een experi verblijft. Iedere verzekerde krijgt van zijn maatschappij een kaart en rijdt, als dat natuurlijk nog mogelijk is, eerst direct naar de drive-in Zijn wagen wordt hiet dan onder zocht en de verzekerde krijgt direr een volledig expertiserapport waar mee hij naar zijn eigen garage kar gaan. in Duitsland wordt dit sys teem al, met succes, toegepast. Ik weet nog niet of de Nederlands* mentaliteit het mogelijk maakt" Wanneer het hele centrale expertise systeem in Nederland optimaa werkt, dan kan het de reparaties bespoedigen. Ook in gevallen var ernstige kettingbotsingen Js het redelijk om een gymnasiast Giiles Guiot (19) is een gymnasiast zijn dat hij een agent van politie een klap in het gezicht heeft gege ven. tot zes maanden gevangenis straf te veroordelen waarvan drie voorwaardelijk? De openbare me ning voelt dat als een. overdreven straf vandaar dat het geval in kwes tie plotseling een nationale zaak is geworden. Ziehier de feiten: Gilles Guiot (19) is een gymnasist van het Parijse lyceum Chaptel die tijdens een betoging van gauchisten op 10 februari volgens zijn eigen zeggen rustig op het trottoir stond samen met een medescholier. Twee agenten van politie, de een 37 en de andere 25 jaar, beweren van hun kant dat van rustig kijken geen sprake was. De agent van 37 houdt vol dat hij van Gilles een klap in het gezicht heeft gekregen. Dat Gil les daarop aan de haal ging maar achtervolgd en gegrepen werd. De jongere agent zegt dat hij de klap heeft gezien dat hij bij de achter volging Gilles niet uit het oog ver loor en dat hij hem herkend heeft aan de ruiten jas die de scholier droeg. Een en ander speelde zich af ver leden week donderdag. De volgende dag werd Gilles voor de rechtbank gehaald die hem tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk veroordeelde omdat hij op heterdaad betrapt was. Tegen deze onmiddellijke behandeling van het geval had Gilles zich niet verzet daar hij in de stellige overtuiging was te worden vrijgesproken. Er was geen advocaat aanwezig toen Gilles werd berecht en gestraft. On middellijk daarna namen de ouders van Gilles een verdediger in de arm die met evenveel haast in hoger beroep ging. Dit hoger beroep werd behandeld de zaterdag daarop, maar de nieuwe rechtbank wilde zich be raden en verdaagde de uitspraak tot vrijdag 19 februari. De rechters weigerden Gilles in voorlopige vrij heid te stellen zodat de jongen nog de hele week in een gevangenisge zelschap verkeert. De openbare mening vraagt zich af: vanwaar de haast om Gilles al de dag na het gebeurde bovendien zonder advocaat tot zulk een stren ge straf te veroordelen. En dat nog wel na de jongste voorschriften van de minister van justitie Pleven om de tijd uan preventieve hechtenis zo veel mogelijk te bekorten. Het hof van beroep had Gilles rustig op vrije voeten kunnen laten aangezien er geen enkel gevaar bestond dat de jongen zich door vlucht aan een achtervolging zou onttrekken. Daar komt nog bij dat alle lera ren, die Gilles kennen deze jongen beschrijven als een ernstige, briljan te leerling die zich nooit met poli tiek en zeker niet met gauchisten heeft ingelaten. De politie, toch al niet bepaald bemind in Frankrijk, wordt er openlijk van beschudligi er speciale afdelingen op na te hou den die gauchisten achter hun vod den zitten en lukraak arresteren. Al verleden week zaterdag viel on rust op de Parijse lycea te constate ren. Die protestbeweging heeft zich deze week voortgezet. Het lyceum Chaptel is in staking, waaraan ook de leraren meedoen en op een overi gens zeer rustige meisjesschool is het rectoraat door alle scholieren bezet. De federatie van oudervereni gingen heeft aan de minister van justitie de eis gesteld dat Gilles onmiddellijk op vrije voeten dient te worden gesteld. DRIEBERGEN (ANP) De 54- classes (kerkelijke districten), waarin de Nederlandse hervormde kerk is ingedeeld, zullen in de toe komst wat hun grenzen en indeling betreft, worden herzien. De 54 clas- sicale vergaderingen zenden ook ie der een afgevaardigde naar de syno de. Het breed moderamen van de her vormde synode is van oordeel dat de nieuwe indeling, die overigens eerst over enkele jaren voor de deur staat, in relatie moet staan met de plannen van de rijksoverheid om het land te verdelen in een aantal gewesten. Daarnaast wil de synode erop aansturen dat bij de nieuwe indeling van de hervormde kerk ook rekening wordt gehouden met wat in dit verband bij andere kerken, met name de rooms-katholieke, in dit opzicht wordt voorbereid. Dit is in de synode bekend gewor- ien bij de behandeling van een •oorstel om de classis 's-Hertogen- *osch met de classis Eindhoven te lombineren tot een classis Noord- Jrabant. Om het aantal van 54 afge- 'aardigden naar de synode te hand haven. is besloten de classis Leiden, lie de grootste van het land is en te zijner tijd toch gesplitst zal worden, een dubbele vertegenwoordigmê naar de synode toe te kennen. Deze "id°"jkp regeling geldt tot en met Ook buiten Will waterige levenslie zijn 110.000 me 140.000 mensen 125.000 mensen zal geen traan me bezit van de singlt niet", 130.000 m len is voor jou te van de drie weken jou en voor mij". Vanavond is deze ant aanleiding voor een uit Jicitatie in het televis ma van berqepsplugger ker. Platina exemplar haar overhandigd vai elpees plus een gouden van „Huilen", Tegenstanders van dit genre kunnen meestal nie rig formuleren waarom zijn. Ze komen niet verc 'merkingen ;n de trant oppervlakkig en banaal" ders weten meestal ook n ze voor zijn. Als je 1 waarom ze naar Corrie g Zeggen ze: „Zeur niet. mooi". Optredens door het g* vijf keer in de week, g hetzelfde beeld. Jonge mensen deinen vrolijk droevige muziek, maken voelen zioh gewoon uit. A kijken ouden van dager naar de massa die schomr maat van „Rozen die bl< jou en voor mij, rozen dat gaat nooit voorbij". Di re bekende refreinen klinl een beetje hees uit de m*M jarige Corrie. De Rekels virtuoze improvisaties uit ren rollen, maar bepalen simpele keuze tussen he langzaam spelen van eei •akkoorden. Zo gaat dat nu een jaar lang. En het vo steeds niet verzadigd, blijft drommen op de Rekel-sou men. Waarom heeft juist di zon succes en niet een vai tientallen soortgelijke and* pen?. Een huismoeder formuleei „Lorne dat is nou mijn fien bakkersleerling vindt C woon een lekkere meid: oruikt tenminste mijn moer: De poeët achter Corrie, t ter en producer Pierre Kar au al zoveel gouden tranen Pen heeft laten vloeien dat ngmspecteur hem bijna miljonair behandelt, heeft e visie van een vakman succes: Het is het timbre e w-f. te: de spontaniteit. -hit ondanks het enorme gewoon het meisje dat de: ontroert. Ze weet met simp*

de Stem | 1971 | | pagina 16