Wielsporen op de maan VN bezorgd over Afrikaanse bevolkingsexplosie ^eiya Geheimzinnige witte klomp steen personenauto's Beihl: „Ik ontsnapte tijdens gijzeling" NKIJ-CONGRES ZAL TOCH DOORGAAN Ernstige moeilijkheden verwacht tussen regering en kerk in Rodesie J BUURTCAFé WEIGERDE HULP IN 2000:650 MILJOEN INWONERS Ramp Ibrox-stadion Eten tussen de bommen Persoonlijke aandacht 11 TM 21 FEBRUARI Ondanks intrekken subsidie: el w mcerns n gesprek regering binnenland buitenland Losprijs Rechtszaak Belgische visvangst daalde met 4 pet A. BORSTLAP (CNV) ONDERSCHEIDEN Sergeant uit VS ontvoerd in Ankara Op drie na alle slachtoffers in massa gestikt papier Ook katholieken Opzettelijke vries- dood voor drie miljoen merels voor elke polishouder [7SI EERSTE HOLLANDSCHE U IJ LEVENSVERZEKERINGS - BANK N.V. villige schaatsliefhebbers geSCHENKen aanvaar- tidwest-N ederlanders, een 1 omen van alle opwinding I super-hollandse blonde, jongeman, die zich weer Wereldkampioen mag noe- is te hopen, want het prd zal er nog wel niet li zijn en dat levert dan tie opwinding enz,, enz. hebt de schaatsers dan toch nog pratend op uw n kunnen zien. In Achter Nieuws. Iflict met Theo Koomen ze, zoals u weet, niet j hem geïnterviewd willen Imdat Theo meegedeeld Wan Bols duizend gulden ]VRO had ontvangen in krijgt trouwens nog dimensie door het volgen- |tsers stellen, aldus nadere en, dat zij ook nooit fiebben gemaakt dat Theo j voorbeeld op de avonden pt Kees Verkerk in ons reisde" voor het houden gen en dergelijke, een enlijk" bedrag krijgt. is daar wel gevonden ddenweg nog! -liberaal Molly Geertse- uiteraard) zoekt voor de raart, april en mei een fkstudent om hem onder auffeur in de verkiezings- staan. De student moet fit voor Molly klaar staan, vijfhonderd gulden per is scheutiger. jotschap Onze Taal. een |en die onze taal zuiver L willen houden, geeft ie- ook een blad uit, zoals jijpen Onze Taal geheten. citeert het blad uit het l d „Vie et Langage" en \lgende: „Paraise nouvelle: imdse uitdrukking om pa ft te duiden, waarvan de 'jhuwde priesters geen re lden met officiële structu- It alles in het Frans, zult Onze Taal en wij mét Soestdijk was al niet Inse pers te spellen (Sost- Tck), léat staan Noordwij- S(aaij '70. Jsternis van Sunray (VS) Amerikaan Roy Graves jid geraakt toen hij met botsing kwam met een Ên dat allemaal op een kg door het patteland. lide naderhand, dat hij ze zag vliegen, maar wél Fit dat het een motorrij ^loeest. De brokkenpiloot was ervan overtuigd de taxibaan naar zijn fee verlangen is nu nog pssen mij en de nacht te MERIJN p.G (ANP) De hogere uwe olie uit de zes olie- de Perzische Golf zijn iemaatschappijen in Ne- leiding om het ministerie mische Zaken nog deze te stellen het overleg erhoging van de prijzen i en andere olieprodukten aldus een woordvoerder ■industrie. ■erhoging, die uit de bus n, staat bij de oliemaat- |nog niet vast. Ook kan legd worden, wanneer de pgen zouden moeten u>- Jraard zo spoedig moge- Ide woordvoerder. DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 (Van onze redactie buitenland) HOUSTON. De NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft foto s vrijgegeven die de bemanning van de Apollo-14 op de maan heeft gemaakt. De foto's, genomen door Alan Shepard of Edgar Mitchell, laten duidelijk zien hoe woest en onherbergzaam het maanoppervlak in de buurt van het Fra Mauro-gebied is. Op de bovenste foto links zijn zeer duidelijk de wielsporen te zien, die het maanwagentje van Shepard en Mitchell heeft achtergelaten. De „riksja", zoals de beide maanwandeiaars het wagentje noemden, is op de achtergrond nog vaag te onderscheiden. De foto rechts boven toont ApoIlo-14-commandant Alan Shepard terwijl hij zelf opnamen maakt van een rotsblok, bedekt met fijn maanstof. Op de opname hiernaast liggen een hamer en een zakje om stenen in te bewaren op een rotsblok. Ze geven zo een indruk van de afmetingen van het gesteente. In Houston is men inmiddels ijverig bezig de meegebrachte stenen te onderzoeken. De geologen daar zijn ten sterkste geïntrigeerd door een geheimzinnige witte klomp steen. De steen is gevonden bij de top van een kegelvormige krater. Geologen achten het mogelijk dat de steen behoort tot de primitieve maankorst die volgens hun theorieën onder het Fra Mauro-gebied ligt. De steen is vrijwel zilver wit, op enkele grijze vlekken aan de oppervlakte na. Een andere steen, die op radio-activiteit werd onderzocht, bleek tienmaal meer kalium, thorium en uranium te bevatten dan de stenen die de astronauten van Apollo-11 en -12 hadden meegenomen naar de aarde. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM 646 RAI geopend 10-17 en 19-22 uur,zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4,00. speciale trein toegang-biljetten met 3x reductie verkrijgbaar op 140 ns-stations MADRID (AP) De Westduitse consul Eugen Beihl, die door Baskische nationalisten is ontvoerd en 24 dagen lang vastgehouden heeft bevestigd flat hij is ontsnapt en in een café heeft geprobeerd hulp te krijgen. Geen van fle gasten wilde hem echter helpen, zo meldde het katholieke dagblad Ya zaterdag. Volgens het blad heeft de 59- jatige Beihl ook verteld, dat hij dreigementen heeft ontvangen van de Baskische verzetsbeweging ETA sinds hij door leden van deze orga nisatie is vrijgelaten. Beihl bevestig de kranteberichten van de afgelopen dagen dat hij op 13 december uit een raam is gesprongen van het huis waarin hij werd vastgehouden. Hij rende zonder schoenen naar een café in de buurt waar hij om hulp vroeg, aldus „Ya". „Het is waar, dat ik in een café ben geweest om hulp te vragen. Er waren daar ongeveer 40 a 50 mensen, het aantal doet er niet zoveel toe. Ik werd, zo zou ik het willen noemen, vijandig ontvangen. Niemand deed iets voor me, hoewel ik niet werd mishandeld". Beihl zei dat daarop de ontvoerders het café binnenkwamen en hem meenamen, luj ontkende berichten als zou hij zijn mishandeld en als zouden zijn ontvoerders het café met bommen on machinepistolen bij zich zijn bin nengegaan. Beihl, een honorair-consul, werd op 1 december ontvoerd uit de gara ge van zijn huis in de Baskische stad San Sebastian niet ver van de grens met Frankrijk. De ETA ver klaarde toen hem vast te houden en als losprijs te eisen dat geen van de zestien Baskische nationalisten die in Burgos do-or een krijgsraad wer den berecht, ter dood zou worden veroordeeld. Zijn ontvoerders lieten Beihl op eerste kerstdag vrij en de doodstraffen tegen de Basken wer den later door het Spaanse staats hoofd Franco verzacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het congres over kolonialisme en neo-kolonialisme op 20 maart in de Amsterdamse RAI zal waarschijnlijk toch doorgaan, on danks het intrekken van een toege zegde en deels betaalde subsidie van 45 mille van de ministeries van buitenlandse zaken en CRM. „Wij hebben goede hoop, de stemming hier is nog uitmuntend", aldus Pie- ter de Feijter van het NKIJ, de organisatie die de jongerenmanifes- tatie heeft belegd. Gekeken wordt of er op het pro gramma kan worden bezuinigd, bij voorbeeld door de uitgenodigde ver tegenwoordigers van Afrikaanse be vrijdingsbewegingen af te zeggen zodat ze niet hoeven over te komen. Overwogen wordt verder een toe gangsprijs te heffen. Ook wordt nog gezocht naar andere fondsen die zouden willen financieren. „De zaal is gehuurd, affiches zijn gedrukt, de informatie-mappen zijn klaar, dage lijks is een grote groep bezig met verdere voorbereidingen, dus waar om zouden we ophouden als er nog mogelijkheden zijn om het door te laten gaan", aldus de Feijter. Het NKIJ is niet zonder meer bereid te voldoen aan het verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken de betaalde tienduizend gul den terug te geven. Voor de mani festatie is al ongeveer 15 mille uit gegeven. Het NKIJ weet nog niet of men het desnoods op een rechtszaak zal laten aankomen. Een juridisch adviseur is ingeschakeld. De toege zegde 35 mille van CRM was nog niet uitbetaald. Volgens het NKIJ zit er een prin cipiële kant aan de affaire. „Er was subsidie toegezegd, deels uitbetaald en al uitgegeven. Pas daarna meen de een van de subsidiegevers dat een facet aan het gesubsidieerde ob ject veranderd was en wil nu het geld terug. Dit is een zwaard van Damocles dat alle gesubsidieerde in stellingen boven het lioofd hangt, ais dit allemaal zomaar kan", aldus De Feijter. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA Hoewel er dagelijks naar schatting 22.000 men sen sterven in Afrika, stijgt het bevolkingsaantal jarlijks met negen a tien miljoen. In het jaar 2000 zal Afrika meer dan 650 miljoen inwo ners tellen, bijna tweemaal zo veel als in 1968. De economische commissie voor Afrika van de Verenigde Naties, die dieze gegevens onlangs publiceerde, meent dat deze snelle bevolkings groei ernstige gevolgen kan hebben voor de ontwikkeling van Afrika. De voedselproduktie houdt geen ge lijke tred met de bevolkingsgroei, zodat de levensstandaard van de Af rikaan wondt bedreigd. De Afrikaanse bevolking neemt jaarlijks met 2,5 procent (nu negen miljoen mensen) toe, en naar schat ting zal de bevolkingsgroei dn 1980 zij.n gestegein tot 2,7 proeent. Afrika zou daarmee het werelddeel met de grootste bevolkingsgroei zijn gewor den, aldus het VN-rapport. Niet alleen heeft Afrika nu hiet hoogste geboortencijfer, ook de zuige lingensterfte is er groter dan in andere werelddelen. Van iedere drie mensen die sterven is één zuigeling. Hoewel een snelle bevolkingsgroei soms een stimulans voor economi sche ontwikkling kan zijn, is het in Afrika eerder een handicap, aldus het rapport. De bevolkingsproblematiek staat dan ook hoog genoteerd op de prioriteitenlijst van de economische oommissie voor Afrika. De commis sie rekent tot haar taak de Afri kaanse landen bewust te maken van het bevolkingsprobleem en de rege ringen te helpen bij het opzetten van programma's voor bevolkingsplan ning en geboortencomtrole. In december zal in Accra, de hoofdstad van Ghana de eerste con- BRUSSEL (ANP) In het afge lopen jaar hebben 352 Belgische treilers 49,4 miljoen kg vis aange voerd, wat vier procent minder is dan de 51,5 miljoen kilo die in het jaar daarvoor door 369 vissersvaar tuigen werd aangevoerd. De prijs van de vis is wel geste gen. Vorig aaar werd gemiddeld 135 cent voor een kilo betaald tegen 113 cent in het jaar 1969. De totaal- opbrengst van de vis steeg van ruim 58 miljoen gulden in 1969 tot ruim 66 miljoen gulden vorig jaar. Oos tende blijft nog steeds de belang rijkste Belgische vissersplaats. ferentie over de Afrikaanse bevol kingsproblematiek worden gehou den. Het thema zal zijn de rol van de bevolking als een factor in een geïntegreerde -eoonomische en maat schappelijke ontwikkeling. UTRECHT (ANP) De legpen ning van de minister van sociale zaken en volksgezondheid is toege kend aan de tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver- hond, de heer A. Borstlap, die we gens het bereiken van de pensioens- gerechtigde leeftijd zijn werk bij de christelijke vakbeweging heeft neer gelegd. De secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken en volksgezondheid mr. A.D. Kuiper heeft gistermiddag de penning aan de heer Borstlap uitgereikt tijdens een afscheddsreoeDtie in Utrecht. ANKARA (AFP) Zeven gewa pende mannen hebben gisterochtend van een Amerikaanse basis bij An kara een sergeant van de Ameri kaanse luchtmacht ontvoerd. De onderofficier, de 25-jarige Jim my Finley, maakte een inspectierit over het terrein van de basis in Balgat, toen de onbekenden zich van hem meester maakten. Bjj het ver laten van de basis schoten de ont voerders met een mitrailleur op de wachtposten. De auto van de ont voerders werd later onbeheerd in de buurt teruggevonden. GLASGOW (AP) Gisteren is het officiële onderzoek naar de ramp in het Ibrox-voetbalstadion in Glasgow begonnen. Het is ingesteld naar aanleiding van het gebeulde op 2 januari van dit jaar, toen kort voor en tijdens het eind van de wedstrijd Celtic tegen Glasgow Ran gers een groot aantal mensen in de uitgang nr. 13 kwam te vallen. Hier bij werden 66 toeschouwers gedood. Gisteren werd op het onderzoek verklaard, dat op drie na alle slacht offers waren gestikt in de mensen massa. Bij slechts twee waren ge broken ledematen vastgesteld en bij een gebroken ribben. Iemand zei: „Een jongen viel en meteen kwam de hele stroom los". Een andere getuige verklaarde' „Het is bijna normaal, dat jel bij- het verlaten van zo'n stadion niet eens hoeft te lopen. Als je klein en licht bent dan word je door de mensen, die altijd haast schijnen te hebben om weg te komen, als het ware opgelicht en weggedragen". ^o©t« pjw pen Brieyen -ooi a«ie rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij Dublicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven 'verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. In De Stem van zaterdag 13 fe bruari komt in de rubriek „Papier voor uw Pen" een stukje voor van de heer L. van Beek als reactie op de tv-uitzending „De jaren '20-'30'\ de crisisjaren. De heer Van Beek doet daarin nogal erge verwijten aan de christenen uit die tijd. Jam mer voor hem dat hij zich blijkbaar niet alles meer kan herinneren uit die inderdaad beroerde tijd. Ik kan hem verzekeren dat in die jaren er al een stevig op poten staande Ka tholieke Werkliedenbond was, die zich heus niet afzijdig hield in de strijd om betere sociale voorzienin gen te krijgen voor de arbeider. Heeft de heer van Beek de film goed in zich opgenomen? Ja? Dan heeft hij ook op kunnen merken dat in een filmfragment een auto kwam aanrijden die een bloem verpletter de die op de weg lag. Dit fragment is genomen uit een film van het Katholiek Werkliedenverbond uit die jaren. Een bewijs dat zijn voor stelling van zaken onjuist is en dat het niet alleen de socialisten zijn geweest die op kwamen voor de - arbeiders. Toen niet, nu ook niet. Nooit gehoord van de encycliek Re- rum Novarum? Vergeet ook niet de Christelijke vakbeweging! Uit bovenstaande zal de heer van Beek wel tot de conclusie gekomen zijn, dat ik katholiek ben, maar dat wil niet zeggen dat ik het goede in het socialisme niet weet te waarde ren. Hij kan dat blijkbaar tegenover andere groepen in de maatschappij niet opbrengen. BERGEN OP ZOOM A. DE VRIES MILAN-TENNESSEE (AP) Het Amerikaanse leger is van plan drie miljoen merels, dié twee jaar geleden rond het arsenaal in Milan, in de Amerikaanse staat Tennessee, zijn gaan wonen, met behulp van chemicaliën te laten doodvriezén. Paul Lefèbre van het Amerikaan se ministerie van binnenlandse za ken deelde mee, dat het aantal vo gels de laatste tijd sterk is toegeno men. Zij zouden een groot stuk pijn- boombos hebben verwoest. Men is van plan de vogels vanuit een vlieg tuig te besproeien met chemicaliën die de lichaamsvetten van de dieren oplossen. Hierdoor verliezen de me rels snel hun lichaamstemperatuur. De operatie zal worden ondernomen bij nacht, als de temperatuur onder het vriespunt is. MINISTER ROOLVINK heeft zich gisteren bereid verklaard te bevor deren, dat aan alle duurzaam ge scheiden echtgenoten, die niet van tafel en bed zijn -gescheiden en 65 jaar of oudier zijn, het volle aow- pensioen voor ongehuwden zal wor den uitgekeerd. Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 2217 70 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600 - 38 78 3 SALISBURY (KNP). Per 1 msaart dreigt een ernstig conflict tussen de regering van Ian Smith en de kerken, dat zou kunnen uitdraai en op de sluiting van alle scholen, ziekenhuizen en instellingen. Dan loopt namelijk de termijn af, die de Rodesische regering aan de kerken gesteld heeft. Uiterlijk die dag moe ten de kerken officiële toestemming aan de regering vragen voor haar werk onder de gekleurde bevolking en moeten zij al haar kerkelijke instellingen laten registreren. Dit in verband met de nieuwe rassenwet, die Rhodesië in twee stukken ver deelt' de beste helft voor de blan ken, de andere helft voor de zwarte bevolking. De katholieke bisschoppen hebben in een gezamenlijke verklaring deze wet „discriminerend, racistisih en onchristelijk" genoemd. Zij weige ren er zich aan te houden. De ver klaring der katholieke bisschoppen kreeg de instemming van de Angli- kaanse bisschop Paul Burrough en van de andere kerkgenootschappen. De regeing van Ian Smith heeft tevergeefs geprobeerd tot overeen stemming met de kerken te komen. Hij heeft daarvoor de uitvoerings termijn van de landverdelingswet, die van 2 maart 1970 dateert, ver legd. Bovendien bracht zij enkele wijzigingen in de wet aan. Maar ook de gewijzigde wet werd door de kerken afgewezen. Inmiddels is. zoals gemeld, een door de wereldraad van kerken ge steunde onderneming gesloten. Het betreft de Cold Comfort Farm vlak bij Salisbury, een christelijk geïn spireerde landbouwonderneming, waarin blanken en zwarten op voet van gelijkheid leven en werken, De initiatiefnemer, Guy Clutton Broek een Rhodesiër werd het. land uitgezet. De regering wil de boerde rij verkopen. De wereldraad van kerken heeft thans bij de regering van Rhodesië het geld uit de ver koop opgeëist. Dit geld zal krach tens de overeenstemming tussen de Cold Comfort Farm en de wereld raad worden besteed aan hetzelfde doel, als waarvoor 20 jaar geleden de boerderij wend gesticht Omgeven door nog niet gebruikte artilleriegranaten eet een Amerikaanse soldaat in de buurt van de weer in gebruik genomen basis Khe Sanh zijn frontrantsoen. Vanaf de basis worden doelen in het nabij gelegen Laos met ver-dragend geschut onder vuur genomen. Dit is een van de laatste foto's gemaakt door fotograaf Kent Potter. Hij was een van de vijf oorlogsfoto grafen die in de helikopter zat die vorige week boven Laos werd neerge schoten. De inzittenden worden nog steeds vermist.

de Stem | 1971 | | pagina 9