H. J. KRAUWEEL OP DRUGSBIJEENKOMST IN GOES Genotzucht vaker drijfveer dan ontvluchten van maatschappij Drie jubilarissen bij muziekvereniging Mozart" in Yerseke LEDER WINE VEED Meeste fracties vóór inter gemeentelijke samenwerking Enige reserve jegens rapport T elderstichting Misschien helikopters voor afsluiten Oosterschelde beroepingen TWEE ERNSTIG GEWONDEN OP SLOEWEG Algemene beschouwingen Middelburg Nieuwe opzet j on geren beraad in Goes IBBHN stad streek niet uit. .tste draad, f1,50 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiinj! HNKELFAND Temeuzen markter» Zeeuwse koorschool ui kleur op de buis j. Aarts teamleider pastoraal beraad Prijsuitreiking boeren in Sas van Gen, Arrestaties voor diefstal in Middelburg Speelzaal De Teddybeer n open J DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 mm. Dp le stand la. 150 m2. |oop. 47071 E bur. v. d. blad. UNIUINIIMNIIIIIIINIIIIIIIII'O11' jiiders der Gemeente Ter- Ëoening aan het bepaalde i -de Wegen wet ter open- ininklij'k Besluit van 22 firing werd verleend aaTV Ivinciale Staten van Zee- li 0 tot het onttrekken aan Van de navolgende in de plegen wegen en wegge- -weg, genaamd Zee-en-in- luw-Neuzenpolder, no. 33 1 van de voormalige ëe" Jn punt op ongeveer 2980 de weg tot het einde (erkorting, no. 34 van de voormalige gemeente de wegenlegger van de Terneuzen, geheel; Jandstraat, no. 35 van de 1de voormalige gemeente weg, genaamd Willems laan de wegenlegger van Tpente Hoek, voor zover Jzuidelijke grens van de Itertiaire wegenplan 196° pn de nieuw aangelegde J en tussen een punt op Ivan de weg en het einde veg, genaamd Zee-en-in- v-Neuzenpolder, no. van de voormalige ëe" gelegen tussen een punt uit het begin van de weg pg; weg, genaamd Willems- b. 42 van de wegenlegger (gemeente Hoek, gelegen Vrstbedoelde weggedeelte i de Willemskerkedijk-ll> voor een ieder ter inzage etarie, afdeling algemene tot 5 maart 1971. |971 J wethouders voornoemd. ■burgemeester IE secretaris (Van een onzer verslaggevers) GOES. „We weten nog niet, waar we moeten gaan staan, welk standpunt we moeten innemen." aldus een diverse malen en in alle toonaarden door de heer H. J. Krauweel, direkteur van het Konsul- tatieburo voor Alkoholisme en de Jellinek-kliniek te Amsterdam, te te berde gebrachte stelling tijdens een speciale drugbijeenkomst van mensen die zich in Zeeland op alle mogelijke manieren bezighouden met jeugdwerk en aanverwante zaken. „Achtergronden en oorzaken van gebruik van verdovende middelen" was het onderwerp van deze giste ren in „De Veste" te Goes gehouden discussie-avond, georganiseerd door liet „Funtotion-arassen-koirtakt" (van beroepskrachten in het Zeeuwse jeugdwerk) en de prov. hei-vormde jeugdraad. De heer Krauweel liet duidelijk uitkomen, dat zelfs degenen die zich dagelijks met het drugsprobleem be zighouden, geen antwoord hebben op de vele vragen die dezer dagen over drugsgebruik, aan de orde zijn. „Ik heb óók het laatste woord ~W:. GOES 15 februari 1971, Groenten: per stuk: Kropsla II 2426, C 14. Knolselderij met groen 32. per kg: Aardappelen 89. Witlof A 5995, afw, 5464, Spruiten A 25—62, B 28, D 4459 Rode kool 8—10. Boerekool 35. Prei 56. Veldsla 60. Breekpeen 78. MIDDELBURG, 12 februari Aardappelen, resp. bonken, grote en driel.: Koopmans blauwe 1214, 3; Bintje 1113, 78, Goudreii- nette 75-85 5255, 65-75 4950, III Gr. 2443, III F. 25; Conference 60 61, II D. 35, III Gr. 39; Golden Delicious 80 5556. 75-80 3844, 70-75 44, 65-70 28—33, 60-65 17, 70- 30 41—45; Lombarts Calville 80 29, 70-80 2526, 65-70 21; Jonathan 70- 75 24, 65-70 22—23 60-65 17; St.- Remy 70-80 43, 65-70 37—40, 60-70 33, III F. 16. Groenten: sla C 1315, sla 16-18 27, 15-17 25—30, 14-16 24—30, 13-15 26—28, 12-14 2:1—28, 11-13 21—22; witlof A 68—10:1, B 48—80, afw. 3161, stek 1057; waspeen 6674, breekpeen 1021, kroten 162:7, rode kool 89, sav. kool 10>18, witte kool 5Vz12, boe renkool 413; prei 1644, uien 3 15, snijselderij bos 2339, snijselde- rij kg 291460. peterselie kistje 46—70, veldsla 134204, koolrapen 10, knolselderij kg 1214, stoofsla 45—56. snijselderij kistje 94100, oageschoonde spruiten A 2661, B 25—56, D 4577; geschoonde sprui ten A 71—107, B 50. BREDA, 15 febr. Andijvie 93 132, boerenkool 3059, rode kool 810, savooiekool-groen 4958, witte kool 122>1, prei A I 57, A II 205:2, raapstelen 1122, selderij- bos 2326, knolselderij A 1627, Sla I 16 kg en op 2731, sla 11 tot 16 kg 23—29, sla 9 tot 11 kg 12—18, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Deltadienst van Rijkswaterstaat heeft K.L.M. Moordzee-Helikopters n.v. prijsopga ve gevraagd van het inzetten van vier zware Sykorski-lielikopters bij Iet afsluiten van de Oosterschelde. De helikopters zouden als een soort vliegende kranen gebruikt kunnen worden, die betonblokken in de sluit gaten laten vallen. Volgens de direc tie van K.L.M. Noordzee-Helikopters is het idee van de Deltadienst tech nisch en operationeel uitvoerbaar. Er moeten echter nog proeven worden genomen. Overigens wil de Deltadienst de 'wee andere mogelijkheden voor het I volvoeren van de afsluiting (met caissons of met een kabeltram) voor- kpig open houden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zestien jongens van de teeuwse Koorschool zullen vana vond te zien (en vooral te horen) z'jn in Pim Jacobs' t.v.-programma -Muziek is Troef". Het drukbezette mi alom in den lande steeds meer oekendheid krijgende „Goese kna penkoor" onder leiding van direc- pr ^vert Heyblok zingt vanavond -Partita" van Bach, een nummer dat u voorschool onlangs op de plaat heeft uitgebracht. De 'begeleiding tornt van het kwartet Wlm Over- Bauw in hetzelfde programma zijn gebroeders Bever met hun carna- atshLt te zien. „Muziek is troef" 'ordt in kleur uitgezonden. niet. De wijsheid heb ik niet in pacht. Maar we mogen blij zijn, dat de mensen het nu eindelijk als een probleem gaan zien", zo begon de inleider, die alle „pro's en contra's" van drugsgebruik toelichtte zonder een duidelijk standpunt dn te nemen of een weg aan te geven. Voor Zeeland signaleerde hij de afwezigheid van de „anonimiteit van de grote stad", zodat hier remmin gen bij het gebruik zullen optreden. Met nadruk stelde de Amsterdamse drugsspecialist dat de kwestie van wel of niet mogen gebruiken van drugs overal ,en voor iedereen an ders ligt en dat men drugsgebruik niet over een kam mag scheren. Hij vond, dat men nu in een cultuur leeft, die' sterk chemisch dan wel farmaceutisch bepaald is. De ach-ter- rgronden en gevolgen hiervan zijn niet te overzien. Men weet nog te weinig van de hasj en nog minder van de mens zelf. Genotzucht en niet zozeer de zucht tot ontsnappen uit de maat schappij is de voornaamste drijfveer van drugsgebruik, aldus de inleider. Bij ©en onderzoek dat hij had ver richt aan de vrije universiteit van Berlijn (waaraan hij ook verbonden is), was hem gebleken dat de drang tot experimenteren, imitatie en ge notzucht negentig procent van de drugsgebruikers had bewogen en dat „zoeken naar jezelf" slechts tien procent van de gevallen uitmaakte. Veel gebruikers vinden hasj ge woon goedkoper en aangenamer dan het sigaretje of de sherry van de ouders, zo meende de heer Krau weel, die zowel voor drugs als alco hol de extase als stimulator zag. „Leve de lol", aldus de spreker, die hierbij zelfs bet carnaval als voor beeld aanhaalde. Een van de rede nen van conflicten over het drugsge bruik zag hij in de vaste waardenor men en verwachtingen waarmee de maatschappij leeft. „Sla je die nor men in de wind, dan kom je in sociaal-hygiënische problemen. Het conflict met de maatschappij zal verminderen als drugsgebruik niet meer als strafbaar ofwel crimineel wordt herkend. Dit zou, aldus de inleider, een argument voor toelaten van drugsgebruik kunnen zijn. Tijdens de discussie werden wei nig conclusies getrokken. Aan beide zijden van de tafel kwam men met op zich interessante stellingen. De meeste hasjiesj gebruikers zoeken alleen het genot. 55 (Van onze correspondent) VERSERE De jaarvergadering van de muziekverenigmg „Mozart" in De Haven van Yerseke stond voor een groot deel in het teken van drie jubilea. Penningmeester J. Duinker- ke is vijftig jaar actief lid van de vereniging, waarvan 44 jaar als be stuurslid. Hij werd door directeur P. Huysse uitvoerig in de bloemetjes gezet en kreeg een gouden polshor loge met inscriptie aangeboden. Ook voorzitter J. Glerum en se cretaris R. Korsta-nje jubileerden. Beiden zitten 25 jaar in het bestuur van „Mozart". „Met hun groot orga nisatietalent en grote werkkracht hebben beiden steeds het mogelijke gedaan om de vereniging in stand te houden en le leiden", aldus de beer Huysse. Hij sprak de hoop uit dat ze nog vele jaren de vereniging zullen mogen dienen, Ook hem werd een polshorloge imet inscriptie aangebo den. Na dit intermezzo werd de agenda verder afgewerkt. Bij de bestuurs verkiezing werden de lieren Glerum en van der Zee herkozen. Dhr. Duinkerke, die zich als penning meester niet meer herkiesbaar stel de werd opgevolgd door dhr. v.d. Have. Dhr. Duinkerke werd onder applaus benoemd tot ere-lid. Het program voor 1971 werd als volgt vastgesteld: 12 maart zaaluit- voering, 10 en 30 april mars, 15 mei optreden te Rilland, 12 juni concert „Bosburg", 28 juni bezoek aan _,Nu met Hope' 'te Bruindsse, 29 juni mars, 14 ausgiustus plaatselijke festi viteiten, 21 augustus optreden in Tholen. Getracht zal worden een Pinkster concert te verzorgen. Voor de drum band zal een instructeur worden (Van onze correspondent) VLISS1NGEN Zondagavond laat heeft op de Sloeweg te Vlis- singen een verkeersongeval plaats gevonden, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een personenauto bestuurd door J. C. P. uit Nantes (Frankrijk) reed over de Sloeweg richting Vlissingen. Hij reed waarschijnlijk met vrij hoge snelheid waardoor hij in de lichte bocht de macht over liet stuur kwijt raakte. De bestuurder zelf en F. le G. uit Nantes werden licht gewond. Twee andere inzittenden, mevrouw R. Y. le G. en de heer F. D„ beiden afkomstig uit Nantes, werden zwaar gewond. De auto werd geheel ver nield. nÜ?' I)ei'v- kerk. Bedankt voor Aalburg N' K™nen^u'rfi te Mode in leer", het motto van de ledershow, die het huis De Lange gisteren in Amsterdam verzorgde. Een van de modellen was een gaucho met bijpassende jas (foto). Het ensemble is gemaakt van bewerkt Russisch leder in combinatie met linnen. Leder kleding wordt bij het jonge meisje steeds meer populair. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Tijdens de al gemene beschouwingen van de be groting 1971 van de gemeente Mid delburg pleitte de fractievoorzitter van de PvdA, de heer VV. Don om het publiek op onregelmatige tijden in de gelegenheid te stellen na de raadsvergaderingen vragen te stellen aan de raad. De dubbelstadsgedachte is een be kend stokpaardje van de heer Don. Hij zou bijvoorbeeld graag zien dat de structuurplannen van Vlissingen en Middelburg in één gezamenlijke vergadering van de beide raden be sproken zouden worden. Er zou vol gens hem ook gedacht moeten wor den aan een nieuwe herindeling, zo dat men in de richting zou kunnen gaan van één gewest in Zeeland, samen met bijvoorbeeld een gedeel te van Zuid-Beveland. De heer Don vroeg zich af of er ook niet gedacht moest worden aan een fusie tussen de slachthuizen van Vlissingen en Middelburg. Betreffende het onderwijs had de heer Don vele vragen op zijn lijstje staan. Hij wilde o.a. weten hoe het met de bouw van de nieuwe scho len stond. Er zijn veel taalmoeilijk heden bij de leerlingen van de eer ste klassen van de lagere scholen". Zou hier iets aan te doen zijn, bijvoorbeeld door looo-pedistische hulp", zo vroeg de heer Don aan b. en w.. „En hoe staat het met de realisering van de nieuwe scholenge meenschap Klarenbeek"? Ook wilde de heer Don weten hoe het met de diverse bestemmings plannen voor de binnenstad stond. In verband met het Geere-plan acht te de heer Don het wenselijk dat er overleg gepleegd zou worden met Vlissinigen in het belang van de bei'de stadscentra. Middelburg heeft thans 1150 woningzoekenden. De heer Don vroeg of het niet mogelijk was om door het geven van meer gronden in erfpacht deze grondkos- ten te drukken zodat het huurpeil niet verhoogd hoeft te worden. Hij vroeg ook of het juist is het nieuwe te bouwen bejaardentehuis De Griffioen in Douwendaele te bouwen. Hij stond positief tegenover het vrijetijdscentrum Open de Beuk. Vooral omdat deze instelling per 1 december vorig jaar een nieuw be stuur heeft gekregen. De heer W. P. Renties van de SGP wilde tijdens zijn beschouwing weten op welke wijze er invloed wordt uitgeoefend bij het gebruik maken van radio- en t.v.-program- rna's op de scholen. „Worden deze ook gebruikt voor seksuele voorlich ting voor de hogere klassen", zo vroeg hij. De door de VPRO uitge zonden voorlichting van de NOS is volgens de heer Rentier een voor beeld van hoe het niet moet. „Vanuit Zeeuws standpunt gezien lijken, althans op korte termijn, de expansiegrenzen van de gewestelij ke economie te zijn bereikt. De cijfers omtrent de werkgelegenheid van de afgelopen maanden tonen een afwijking van de gebruikelijke seizoentendenzen. Het aantal gastar beiders neemt gestadig toe. Het ar gument voor de industrialisatie van Zeeland, opvang van de teruglopen de werkgelegenheid in de landbouw lijkt dus voor het ogenblik niet erg actueel". „Het agglomeratie-effect van de chemische en petro-chemische in dustrie zou die onbedwingbare kracht wel eens kunnen zijn. Het door basisindustrieën op het ogen blik gebruikte areaal is nog maar een bescheiden deel van, het in eer ste instantie geplande. Maar er be ginnen reeds berichten door 'te sij pelen dat men op provinciaal niveau al weer verder denkt", aldus drs. G.M. Kerkhof tijdens de algemene beschouwing sprekende namens de CHU, de AR en de KVP. Hij wees ook op de functie van de Walcherse dorpen in hun verhouding tot de stedelijke agglomeratie langs het kanaal door Walcheren. „De structuurveranderingen in het agra rische bedrijf heeft deze dorpen een deel van faun economische basis ont nomen. Dat zij dit trachten op te vangen door in te haken op de recreatieve ontwikkeling, laat zich verstaan en billijken, dat zij dit willen compenseren door een foren sische ontwikkeling roept vragen op. Zowel ter verzekering van een be hoorlijke voorzienimgenpeil voor de streek in de centrumgemeenten als voor een beheersing van het land schappelijk milieu, is het wenselijk zo niet noodzakelijk de vraag naar een mogelijke verstoring van de verhouding tussen stad èn omme land in het Walcherse ernstig onder ogen te zien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeuwse be- stuurskringen staat men vooralsnog gereserveerd tegenover de denkbeel den welke in liet rapport van de Telderstichting betreffende één ge west drierivierendelta zijn ver werkt. Men is overigens in Middel burg zelf reeds met een studie over dit vraagstuk bezig, op grond van een verzoek dat staatssecretaris C. van Veen in de loop van vorig jaar aan de Zeeuwse raad voor de terri toriale decentralisatie heeft gedaan. De Zeeuwse raad heeft zich in beginsel bereid verklaard minister Beernink (Binnenlandse Zaken) te adviseren over de toekomstige posi tie van provincie, gemeente en ge west, zowel onderling als ten op zichte van het rijk en de burger. De (Van onze correspondent) GOES _Het katholiek jongeren- beraad van de Goese parochie gaat met een nieuwe opzet werken. Er zijn verschillende werkgroepen ingesteld, die zich ieder met één onderwerp bezighouden. Onderwer pen zijnontwikkelingssamenwer king, liturgie, actie, publiciteit, cul tuur en ontspanning. Het jongeren-beraad kan nog een aantal deelnemers gebruiken. Opga ven daarvoor kunnen worden ge daan op Bongerd 69 en Koninginne weg 2. 1 (V-a-n onze correspondent) GOES Het regionaal pastoraal beraad De Bevelanden-Schouwen heeft de heer J. Aarts u-it Goes benoemd als teamleider. Hij zal in een pa-rl-timef-unctie de krachten in de regio bundelen. Daarnaast blijft hij godsdienstleraar aan het Goese St.-WillebrordcoUege. studie, welke voortvloeit U'it de re geringsnota „bestuurlijke organisa tie" is nog niet voltooid. Het weten schappelijke deel van bet onderzoek, dat men vanuit Zeeland voert, kan worden toevertrouwd aan het Insti tuut voor Bestuurswetenschappen. Men is in Zeeland, zo valt af te leiden uit hetgeen er in het recente verleden over deze problematiek is opgemerkt, in eerste instantie leven dig geïnteresseerd in de integratie van de havenschappen Vlissingen Oost en Terneuzen tot één groot havenschap voor het Westerschelde- bekk-en. Al te grote voortvarendheid wordt gevaarlijk geacht, omdat het grootste deel van Zeeland de kracht proef welke de gemeentelijke herin delingen (die nog niet allemaal hun beslag hebben gekregen) de ge meenten hebben opgelegd, nog niet te boven is. De mo-gelijfcheid van nieuwe be stuursvormen wordt echter in Zee land niet a priori® ontkent. Laatste lijk in december heeft bijvoorbeeld mr. F.G.A. Hu-ber, burgemeester van Goes, gepleit voor een nieuwe be stuursvorm voor het Westerschelde- bekken. Hij deed dit onder het mot to, dat men eerst in eigen huis orde op zaken moet stellen, eer men gro tere bestuurlijke een-heden nas-treeft. In gelijke geest heeft de burgemees ter van Axel, de heer M. van Dijke zich uitgelaten met betrekking tot een gewestvorming in Zeeuwsch- Vla-a-nderen. De Zeeuwse gedeputeerde voor de ruimtelijke ordening, mr. J. Boers- ma was gisteren niet bereikbaar. Van hem is wel.bekend, zoals blijkt uit een nota van zijn hand inzake de vorming van één gemeente voor ge heel Schouwen-Du-iveland, dat hij een voorstander van schaalvergro ting is. Enkele fractievoorzitters i-n de sta ten van Zeeland, waaronder de he ren Van der Pei-j.l (CHU) en Van Bennekom (AR), hebben reeds in 1968 gepleit voor een provinciale herindeling, door Goeree-Overflak- kee bij Zeeland t-e voegen. Eveneens zijn, doch niet met betrekking tot. Tho-len en St.-Philipsland. denkbeel den opgekomen om de oostgrenzen van de provincie te wijzi-gen. In Zeeland is, in tegenstelling tot som mige andere provincies van een reële gewestelijke ontwikkeling nog geen sprake. aangezocht. Het uniformfonds zal worden opgeteerd dpor de aanschaf van uniformen voor de nieuwe jeugdleden. Dank zij de su-bsidie van het Anjerfonds zullen de rente loze aandelen ten laste van het uni formenfonds spoedig worden afge lost. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. In ons carna valsnummer van vandaag is een klein foutje geslopen. De prijsuitreiking voor boeren )s niet in hotel Royal, zoals -abusieve lijk vermeld, maar in hotel De la Bourse. De prijsuitreiking vindt plaats aanstaande zaterdagavond. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In een magazijn van de fa. F. G. aan de Breeweg te Middelburg werd enige tijd geleden een partij panty's en nylons ont vreemd voor een waarde van f 4300. Donderdag kon de gemeentepolitie te Middelburg in verband met deze zaak drie arrestaties verrichten. Gearresteerd werden J. P. H. (57 jaar), schilder uit Vlissingen wegen.» diefstal en heling, de 24-jarige in Middelburg woonachtige Duitser M. W. H. wegens heling en de 20-jarige G. B. K. uit Middelburg ter zake van diefstal en heling. Zij hebben allen bekenid. Ze zijn ingesloten en worden voor de officier van justitie geleid. De panty's bleken voor een deel verkocht. Een bedrag van f 2300 werd in beslag genomen. Mogelijk zullen er nog enkele arrestaties vol gen. (Van onze correspondent) GOES De Peuterspeelzaal De Teddybeer in Goes-zuid gaat uit breiden. De speelzaal, die nu vijf ochtenden in de week open is, is voortaan ook op dinsdag- en vrijdag middag beschikbaar. Dit zal gaan gebeuren met ingang van 2 maart. De openingstijden zijn van half twee tot vier uur. De leiding is in handen van me juffrouw L. de Leeuw. Van de wa-ch-tlijst van d-ertig kinderen kun nen er nu ongeveer twintig geholpen worden. Er bestaat nog d-e mogelijk heid voor aanmeLd-in-gen. Deze moe ten geschieden op de adressen Kas- tamjestra-at 132 of Eikenlaan 46. DAQBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS f 17,95 per kwartaal, bmnen ver spreidingsgebied (excl. 50 ct. in cassokosten) 6,20 per maand (incl. 9 ct. in cassokosten) RA YONKANTOREN: TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 (4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, tel 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel 01140-3751 en tel. 01158-1940. (Z - Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel 7764. Postbus 116 A F Koopman Chef Zeeland tel privé 7438 (01180) Redacteur Goes: M Kersten, tel. 011U0-6584. Coördinerend redacteur Zeeuwsch- Vlaanderen: G van Berkel (0U50-4866) Redacteur O Z.-Vlaanderen: A Verlrnd (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen R van der Helm (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de .Boer (01155-2237) ADV EXPLOITATIE: Wnd Lnspecteui Zeeland: C Menu (01100-4316) Hulst en O Z Vlaanderen: Th de Bakker (01150-2601) üostburg en W.Z Vlaanderen: M Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: R. Vaes (01195-433) ,~Vv. k

de Stem | 1971 | | pagina 7