W ereld winkel te Middelburg n n n n i KALF MET VIJF OREN Spanning om carnaval stijgt ten top A. Raes nog altijd actief in en om Kloosterzande Afsni bovei GEEF UW VARKENS KOFFIE Schoolkrant gevoelig voor pluim Q O Q O O O zeeuwse nstuif VOORLOPIG DRIE MIDDAGEN PER WEEK GEOPEND n DEL WAIDl stad streek U SUSKE EN WISKE de toornige tjiftjaf J«/? muiwonin out- umr BEVim lii zich in m [RIMDiGE HUT. nooit een vo$el$edood!uat in mijnnetmt endoor demmmenii Mik vlieden! mar ik weet het Jr zijn 'anderen die ons c^\ een sterkte jaamt>ezorjen! LUCKY LUKE de daltons in de blizzard Seizoenbedrijven ontevreden over elektriciteitstarieven Sneeuwbuien waterstanden 1. hoogwater DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 De wereldwinkel Middelburg is vanaf donderdag 11 februari a.s. voorlopig iedere donderdag-, vrij dag- en zaterdagmiddag van half twee tot half zes open. Loop er 'ns binnen! Wat kun je er doen? Er .ligt informatie- en documentatiemate riaal op allerlei gebied ter inzage (en te koop). Het kopen van be paalde produkten uit arme landen kan meehelpen jezelf bewust te maken van de bestaande situaties. En je kunt er met de mensen van de wereldwinkel over deze en al lerlei andere zaken praten. Het doel? Die politieke en eco nomische structuren in de rijke lan den te ontmaskeren die een recht vaardige inkomensverdeling in de hele wereld in de weg staan. Wereldwinkel Middelburg, Gort straat 46, Secr. J. Goedman, Kui- Geef uw varkens koffie en ge zult goedkoper en beter eetbaar vlees krijgen. Zo luidt de raad van Cun ningham van het Canadian Depart ment of Agriculture te Ottawa. De toevoeging van coffeïne aan var kensvoer, zo vernemen wij, voert bij de dieren naar de produktie van mager en beter vlees en wel met geringere kosten. Proefnemingen over een periode van 3 jaar hebben eveneens te zien gegeven dat varkens die een pond coffeïne per 1000 pond voer (wat overeen komt met 10-20 kopjes koffie per dag) toegediend kregen, minder gingen eten met als gevolg dat ze wel een deel van hun eigen lichaamsvet ten bate van de ener giehuishouding moesten consume ren. Dit voerde op zijn beurt naar de omzetting van het in het voer zittende eiwit, in mager vlees. Een dergelijke „koffie-kuur" geeft als economisch resultaat een besparing van anderhalve dollar per varken. Volgens Cunninghem zou men gelijkwaardige resultaten kunnen boeken met cacaobonenafval. Cacao bonen bevatten namelijk theobro mine, een met coffeïne nauw ver wante stof, die nog goedkoper is dan coffeïne. Hoewel hiermee de onkosten belangrijk gedrukt kun nen worden is het nochtans de vraag of varkensvlees straks veel goedkoper te krijgen zal zijn om dat men toch wel iets zal weten te vinden om de verhoging van de kwaliteit te honoreren met een be hoorlijke opslag. Mites heet de sdhoolkrant vain de mts in Terneuzen. Laatst hebben wij lovende regels gewijd aan de inhoud van dit blad. De redactie vain Mites toont zich in het laatst verschenen nummer gevoelig voor deze pluim. Zij schrijft„Er (wordt) nogal de loftrompet gesto ken over onze schoolkrant. Dit moet voor onze abonnees een stimh- lans zijn om ook in de overige nummers die dit schooljaar nog dienen te verschijnen hun beste beentje voor te zetten. Overigens verscheen enkele dagen na 18 de cember (de dag waarop Mites in De Stem werd besproken) het ge dicht „Ploeterend door de blubber" in De Stem. Een dag later stond het er nogmaals in. Wij vroegen ons af waarom? Misschien omdat het zo'n steengoed gedicht was? Of misschien omdat die jongens van De Stem ook wel eens door de Zeeuwse blubber ploeteren". perpoort 6 Middelburg, Wereldwinkel Middelburg Nu de wereldwinkel Middelburg op donderdag 11 februari is geopend is het nuttig wat meer informatie over deze actie te geven. Wat is een wereldwinkel en waarom? De inkomensverdeling in de hele wereld is op z'n minst onrecht vaardig te noemen. Door deze on rechtvaardige verhouding worden de rijke landen steeds rijker en de arme steeds armer. Het voornaamste doel nu van de wereldwinkel is het aantonen en aanvallen van die politieke en eco nomische structuren die een recht vaardige inkomensverdeling in de weg staan. Concrete voorbeelden hiervan zijn bijvoorbeeld de hoge invoerrechten die door rijke lan den worden geheven op produkten uit de arme landen, of de grote investeringen die zij daar op een zodanige manier doen dat ze grote machtsposities verkrijgen waar door die landen niet zelf hun eco nomische en politieke ontwikkelin gen kunnen bepalen. Hoewel het aanvallen van die verkeerde struc turen in de rijke landen de hoofd zaak is, kan door het werk van de wereldwinkels de import uit de arme landen vergroten, zodat die landen zelf daardoor meer kunnen verdienen. Er zijn genoeg produk ten die afgezet zouden kunnen worden als niet allerlei tariefsbe palingen dit verhinderden. Wat gebeurt er in een wereld winkel? In de wereldwinkel zullen pro dukten uit de arme landen, zoals rietsuiker, rijst en thee, worden verkocht. In begeleidende pamflet ten en ook door gesprekken met de kopers zal de relatie tussen deze produkten en de wereldver houdingen worden aangegeven, Verder zijn er biologisch-dynami- sche produkten te krijgen zoals onbespoten appelen, aardappelen, groenten, meel en brood. Daarnaast zullen allerlei publi- katies op kosmopolitiek terrein aanwezig zijn. Brochures, pamflet ten, posters enz. De kleine wist die met de verkoop wordt verkregen zal worden gebruikt ter dekking van onkosten zoals huur, verlich ting, stencilwerk enz. Wat eventu eel over is zal worden afgedragen aan groepen en instellingen die rechtstreeks actief zijn in de der de wereld. Maar ook iemand die alleen maar documentatie wil inzien of er over praten ban er terecht. Het belangrijkste is namelijk niet de verkoop van de produkten, maar de informatieverbreiding, het con tacten leggen en het steunen van actieijinitiatieven. Zoveel mogelijk zal informatie worden verstrekt over alle in Zeeland werkende ac tie-groepen, waardoor misschien op sommige punten kan worden sa mengewerkt en in elk geval eik aars doelstellingen en initiatieven bekend worden. Daardoor zal de wereldwinkel veel meer een kosmo politiek actiecentrum en trefpunt worden. Wat praktische zaken. Het initiatief tot het inrichten van een wereldwinkel te Middel burg ontstond bij een aantal men sen uit de projectgroep Rijn- Sohelde-Delta en het Zeeuws Alu minium Komité, mede op grond van door hen gevoerde acties. Met een groot aantal andere geïnteres seerden zijn enkele werkgroepen gevormd die de inrichting en de organisatie van de winkel op zich hebben genomen. Verschillende in stellingen en personen hebben al in een of andere vorm bijgedragen of hebben steun toegezegd. De wereldwinkel Middelburg is gevestigd in het pand Gortstraat 46. Voorlopig zal de winkel iedere donderdag-, vrijdag- en zaterdag- ;<tdag van half twee tot half zes open zijn. De winkel is aangesloten bij de landelijke stichting wereldwinkel te Odijk, waardoor er samenwer king is met een veertigtal andere winkels door heel Nederland. 16 14 Ieder in te vullen woord bevat de zelfde letters als het voorgaande woord, verminderd met een letter. De overgebleven letters die in de cirkeltjes moeten worden ingevuld vormen de naam van een beroep. 1. inwoner van Griekenland; 2. lan ge smalle roeiboot; 3. dwaas; 4. boomvrucht; 5. oningewijde; 6. ie der; 7. bandiet; 8. deel van een schip; 9. ijzerhoudende grond; 10. vesting; 11.-plaats; 12. Trans Europe AMSTERDAM RAI-gebouw Tentoonstelling personenauto's (t.m. 21 febr.). Open; m.a t.m. vrij. van 10-17 uur en van 19-22 uur. Zat. en zond. van 10-17 uur. EINDHOVEN De Krabbedans Selectie van werken, die voor mededinging naar de Talensprijs voor vrijetijds- schilders voor de provincies Noord-Brabant en Zeeland zijn in gezonden (t.m. 28 febr.). GOES Grand 20 uur: De Brug bij Remagen 14j. Museum Kerkplein, Expositie „Kleur in beweging", verfstructu ren van W. Wisse te Goes (t.m. 13 maart), ma. t.m, vrij. van 10-12 uur en 13.30-17 uur, zat. 14-17 uur, zon, gesloten. MIDDELBURG City 20 uur: Good luck Grin go 14 j. Rijks Ped. Academie (Aula) 13.40 uur: Dekany Strijkkwartet. Jeugdoonoert voor het voortgezet onderwijs i.s.m. Het schoolconoert. ROTTERDAM De Doelen Grote zaal) 20.15 uur: Christelijk Oratorium Vereni ging „Rotterdam" o.l.v. Barend Schuurman. SolistenNelly van der Spek (sopraan), Marianne Die- lemans (alt), Willy van Hese (te nor), Guus Hoekman (bas) en Koos Bons (orgel). De Doelen (Kleie zaal) 20.15 uur: Rotter damse Kunstkring: Ingrid Baebler (piano) Hofplein Theater 20.15 uur: „Vlinders zijn vrij", blijspel van de Theater Productie Combi natie. Rott. Schouwburg 20.15 uur: „Mooi weer vandaag" door Haagse Comedie. TERNEUZEN Luxor 20 uur: 36 uren ln de hel 18 j. Zuidland Theater 20 uur: Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff. Openb. Bibliotheek Leeuwen laan 40. Expositie Joop Dam met aquarellen en tekeningen (t.m. 27 febr.). VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Satyrtcon 18 j. WESTDORPE Kunstz. Troutzaerte Singel 45. Expositie Redmond Kimpe (t.m. 22 febr.Open: werkd. van 9-18 uur, zond van 14-18 uur. ma. gesloten. GENT Kon. Opera 20.15 uur: Concert B.R.T. Veehouder F. Dieleman uit de Bonte Polder bij Sluiskil is niet zo in zijn schik met zijn pasgeboren kalf. Het is een kalf met drie extra oren, die het beest op zijn neus draagt. De gehoorgaten van de extra oren (een grote en twee kleine) ontbreken. De kop van het beest is op meer plaatsen mis vormd. Zo heeft het een veel te kleine mond en het oog aan de linkerkant is niet in orde. Het echte oor aan dezelfde zijde hangt af. De geboorte zou aanvankelijk in Italië plaatsvinden, maar door dat bij de aanstaande moeder een spoor van vogeltuberculose was waargenomen, ging de export niet door. Een dubbele strop voor de heer Dieleman. Denkt u iets geschikts te heb ben voor deze rubriek, neem dan contact met ons op. Schrijf een brief of een kaartje aan re dactie dagblad De Stem: Nienwstraat 9 Terneuzen Kromme Weele 4 Middelburg «net de vermelding „Zeeuwse Instuif". In het uiterste geval, maar dat mag niet meer dan een uitzon dering zijn. kunt U ons telefo nisch bereiken. Ons telefoon nummer: in Terneuzen:01150 - 7920 ln Middelburg 01180 - 7764 Het is weer bijna zover dat men in Sas zegt: „Nog tweemaal de vuil bak buiten zetten en dan zijn ze er weer". Bedoeld wordt: vier dagen van lol en leut. Sas gonst van de geheimzinnigheid. In diverse fa brieken en werkplaatsen, goed af gesloten van de buitenwereld, wordt hard gewerkt aan de carna valswagens, en heel de Sasse be volking werkt mee om de vijftien de optocht op zondag 21 februari te doen slagen. Door de enorme grootte van en kele wagens is aan de dienst ge meentewerken verzocht enkele huizen in Sas af te breken om deze wagens een goede doorgang te verlenen. Prins Nozeminus en zijn gevolg hebben een zeer druk ke tijd achter de rug en nog voor de boeg. In de afgelopen weken is de Raad van Elf uitgenodigd door di verse plaatsen in Nederland en België. Zo hebben zij bezoeken gebracht aan Zundert, Kloosterzan de, Zelzate, Westdorpe en Malde- gem, dit allemaal om de carnaval van Sas van Gent meer bekend heid te geven. Het carnaval 1971, dat grools gaat worden, heeft naast de oude wijven-optocht op zaterdag 20 fe bruari, ook een boerenoptocht. Alle mannelijke Sassenaren kunnen zich dan verkleden als boer en er zijn mooie geldprijzen te winnen, 's Avonds om half twaalf is er dan in hotel De la Bourse een bruiloft met de mooiste boer en het mooi ste oudwijf. De zieken in het ziekenhuis in Sluiskil, Philippine en Westdorpe krijgen ook dit jaar een fruit mandje aangeboden. Sas van Gent zal laten zien dat het de oudste carnavalsstad van Zeeland is. Express (afk.); 13. vertrouwd; 14. telwoord; 15. zelfkant; 16. steekwa pen; 17. strook; 18. plaats in Gelder land. OPLOSSING •aassjAjaTAia :;pm| doouaq lajx ■ad'a '8x hlsa-i "II Loads '9x !Sau "gi iuaag tuaSia "SI laai "31 1331s 'II :3}S9A 'ói Lao '6 jeoj '8 J3AOJ 'i tJRO "g !j[03I ■g :;a>ii3 :^aS iJfatS z 'x In Kloosterzande heeft de heer A. Raes sr. (68) zijn zilveren jubi leum gevierd als secretaris van de Iandbouwinkoopvereniging „Eigen Hulp". Deze vereniging, die de oudste Iandbouwinkoopvereniging in Nederland is, bestaat 84 jaar. Sedert 1946 behartigt de heer Raes het secretariaat voor de afde ling Kloosterzande en omgeving. Deze afdeling telt momenteel 43 leden. Het doel van de vereniging is, gezamenlijk aankopen doen voor de leden van grond- en hulp stoffen voor het landbouwbedrijf. Op verzoek van de jubilaris is aan het jubileum zo weinig mogelijk ruchtbaarheid gegeven. Er was al leen een receptie, waarna aan de leden met hun echtgenotes een di ner werd aangeboden in hotel „De Linde" in Kloosterzande. Deze zaak, die vroeger door de heer Raes werd gedreven, wordt sedert enige jaren geëxploiteerd door zijn zoon Antoine, in Kloos terzande en ver daarbuiten be kend. Regelmatig bezoekt Raes se nior het hotel en onder de gasten telt hij vele vrienden en bekenden. Ook door zijn kwaliteiten als boogschutter is de heer Raes een bekende figuur in schutterskrin- gen. Als lid van de maatschappijen St.-Sebastiaan en Willem Teil heeft bij zowel op de liggende als op de staande wip menig konings titel en andere onderscheidingen behaald. Hij is voorlopig niet van plan met schieten, noch met het secretariaat van „Eigen Hulp" te stoppen. eindredactie ton koopman gé van berkel Schepen Delwaide in gesprek r, mr. J. van Aartsen op de lunchb pij voor Nijverheid en Handel te OOSTBURG De afdeling O burg van Horeca Nederland vei derde in de zaal van hotel Zwaan te Schoondijke onder vt zitlerschap van de heer Lievens. zijn openingsrede stelde de li Verstralen dat de horeeabedriji de belasting op gedistilleerd all hebben beschouwd ais een soort c eliminatie. Tijdens de vergadering werd vertegenwoordiger gekozen voor adviescollege van de middenst; van groot Oostburg. Vervolgens ven drs. J. K. de Jong (eeonomi; adjunct directeur van de P.Z.E.] en J. W. Klein Entink een inleid over piekmeters, waarna een disc sie met het publiek werd aangega Hierbij bleek dat vooral onder exploitanten van seizoen bedrijt ontevredenheid heerst over de be kening van elektriciteitstariev met de piekmeters. De P.Z.E.M. proberen het probleem van te la spanning waardoor electromotor verbranden, op te lossen. Vooruitzichten V voor woensda; en donderdag, opgesteld dooi het K.N.M.I. maandag om 18.00 uur: Enkele regen- of sneeuwbuie en in de nacht plaatselijk lich vorst. Weersvooruitzichten in cijfers g middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: tot 3; min.-temp.: van ongeveer no waal tot 3 graden boven norma: max.-temp.: omstreeks normaal; ka: op een droge periode van minstei 12 uur: 60 procent; kans op een g heel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zo tot 4; min.-temp.: omstreeks no Waal; max.-temp.: omstreeks no waal; kans op een droge periode va winstens 12 uur: 70 procent; kans c eon geheel droog etmaal: 40 procen Konstanz 269 (—1); Rheinfelde 185 (pl.6); Straatsburg 178 (pl. 10 Phttersdorf 305 (pl, 1); Maxau 35 t—9); Plochingen 130 (onv.); Manr heim 175 4); Steinbach 139 (- 11): Mainz 211 (—3); Bingen 13 t—D; Kauk 139 (—2): Trier 28' Pl. 1); Koblenz 166 (—6); Keule 3); Ruhrort 316 9); Lobit| M85 9); Pannerdse kop 905 8 fefde IJssel 368 (—2); Deventer 2( tonv.)Monsin 5454 (onv.); Borghr ren 3960 (—18); Belfeld 1172 p "j'. Grave beneden de sluis 509 (- PT "Mf Morgen, woensdag 17 februari. Bergen op Zoom 7.36 en 19.59 rtansweert 6.50 en 19.16. Terneuzen 6.18 en 18.42. Vhssingen. 5:51 en 18.15. Wemeldinge 7.26 en 19.49.

de Stem | 1971 | | pagina 2