Onrust in Hulst: N.V. Confetti veroorzaker van ademhalingsnood Carnaval in Vossenstad wordt volwassen 1 heel veel leut! (/eAeujes do pw3iSa®i«>) H31301 3d TOETER OfriESTETAd carnaval) In Ilulst is grote onrust ontstaan, nu bekend is geworden, dat de Bel gische overheid overweegt om aan de N.V. Confetti vergunning te ver lenen voor de bouw van een fabriek aan de linker Scheldeoever bij Kallo op 10 kilometer, 3 meter en 5 centi meter afstand van de grens. In Hulst bestaat grote vrees voor de milieuhygiënische consequenties bij de vestiging van deze fabriek. Met name burgemeester Holtgrof van Hulst heeft zich verzet. In een verdraaid weergegeven interview met persmuskieten heeft de burgervader van de Vos senstad de plannen van de Belgen scherp veroordeeld. De heer Holt grof gaf te kennen persoonlijk de voorkeur te geven aan vestiging van een bierbrouwerij aan de Schelde bij Kallo, omdat hij verwachtte dat het afvalwater van een dergelijk bedrijf aanzienlijk minder moeilijk heden zal opleveren dan dat van de N.V. Confetti. „Voor het afvalwater van een bierbrouwerij zijn we niet zo bevreesd", aldus burgemeester Holtgrof op een persconferentie, „misschien dat de dijkrecreatie toe neemt als aan het Seheldewater pilsrestjes wordt toegevoegd. Van de andere kant profiteren de sportvis sers weer van deze waterverontrei niging, omdat we rekening houden met de mogelijkheid, dat dronken vissen met hun gehik hun positie zullen verraden". Zoals bekend, was de bierbrouwerij een alternatief voor de N.V. Confetti. Minister De Zaager van België heeft over dit besluit gezegd: „Persoonlijk heb ik grote bezwaren tegen de vestiging van een brouwerij, omdat er in Ant werpen al kroegen genoeg zijn en ikzelf een hardnekkige voorkeur heb voor tomatensap". Desalniettemin is grote weerstand ontstaan. Een geheim genootschap heeft zelfs al gedreigd desnoods met geweld door middel van Mol(o)- thoff-cocktails vestiging van de fa briek te zullen verhinderen. Burge meester Holtgrof heeft zelfs gezegd, dat zijn gemeente desnoods als stok achter de deur, de Schelde wil af sluiten. Naar verluidt zou de pro- duktie van de N.V. Confetti bestaan uit serpentines, feestneuzen en nep- artikelen. Deskundigen hebben be rekend dat de fabriek voor een straal van ongeveer drie kilometer direct rondom de fabriek absoluut schadelijk is. Men vreest, dat vooral mensen met ademhalingsstoornissen in moeilijkheden zullen komen, om dat ze door voortdurend sehaterla- chen wel eens in ademnood zouden kunnen komen. De fabriek heeft bovendien laten doorschemeren voor het uitproberen van artikelen de bevolking in de omgeving als proefkonijn te willen gebruiken. Op last van de minister van Volksge zondheid is daarnaar een onderzoek ingesteld. De Belgische overheid is met die van Nederland overeenge komen, dat men niet kan tolereren, dat de Belgen en Zeeuwsch-Vlamin gen te veel lol in het leven krijgen. Een tweede facet van deze zaak, waartegen vooral de Hulster ge- meente-(p)raat in opstand komt: de vrees dat bij een verkeerde wind richting teveeil confetti zal over waaien. De kans bestaat dat daar door op verschillende tijden van het jaar carnaval gevierd zal worden. Aan minister Vlerk hebben we gevraagd waarom juist Kallo is uit gekozen. „Kijk", aldus de minister, „die N.V. Confetti heeft diep vaar water nodig, omdat men de grond stoffen voor de serpentineproduktie met mammoettankers en reddings boten wil aanvoeren. Nou zitten we met een probleem: de Schelde is daarvoor niet diep genoeg. "We den ken een oplossing gevonden te heb ben door die bierbrouwerij toch ves tigingsvergunning te geven onder voorwaarde dat via een geheime lei ding dan merkt de bevolking het niet, denken we de Schelde de komende vijf jaar wordt volge pompt met trappistenpils. We den ken namelijk dat, doordat het soort gelijk gewicht van trappistenpdls iets hoger is als water, de schepen niet meer zo diep zullen wegzak ken". Deskundigen hebben deze stelling van Vlerk inmiddels aange vallen. Een van hen, ir. P. R. O. Gil, vertelde ons: „Dat idee van die pils is je reinste kolder. Het soortelijk gewicht van de Schelde is al hoog genoeg. Er zit toch veel meer (troep) in dan in trappistenpils. Het muster carnaval begint vol wassen te worden: met die weten schap kan alles en iedereen uit het vestingstadje en verre omgeving zich dit jaar met een gerust hart in het carnavalsgedruis van het Vos- sendomein storten. Dit jaar is bij de organisatie van dit Zeeuwsch- Vlaamse feest voor het eerst een groot aantal buurten betrokken. Mensen uit verschillende wijken zijn nu al weken in touw om vooral tijdens de carnavalsoptocht met kwalitatief goeie, zo niet perfecte wagens te komen. Op verschillende plaatsen heeft men de handen ineen geslagen en van de resultaten daarvan zal straks ongetwijfeld de hele Hulster carnavalsnatie profiteren. Er is de afgelopen weken binnenshuis niet gewerkt, maar gezwoegd in het zweet ieders aanschijns. Enige troost bij al dat werk: een paar kratjes pils en de wetenschap dat het alle maal ten goede zal komen aan dat ene grote feest, waar in heel Zeeuv/sch-Vlaanderen iedereen in het jaar naar toe groeit. „De mensen zijn wild enthousiast over onze nieuwe structuur," vertelt publiciteitschef van de Hulster car navalsprins, Walter van Driessche. „De mensen zien nu dat het carna valsfeest eindelijk lekker gaat lo pen." En lopen zal het dit jaar: daar hoeft geen enkele twijfel over te bestaan. De plaatselijke carnavalsau toriteiten hebben trouwens drie jaar de tijd gehad om links en rechts wat ervaring op te doen en men heeft niet geaarzeld dit jaar van deze „know how", zoals Walter van Driessche het zo duidelijk uitdrukt, gretig gebruik te maken. Zeven buurtverenigingen hebben zich de afgelopen maand in het zweet ge werkt. Ze hebben allen de bouw van een wagen voor hun rekening geno men. Walter van Driessche: „Er zijn geweldig grote plannen opgezet. De een wil het al geweldiger doen dan de andere." De carnavalsactiviteiten hebben inmiddels in Hulst gewel dige vormen aangenomen. Zo gewel dig zelfs, dat de raad van elf moet uitkijken dat het de leden ervan niet boven de puntmuts groeit. „Als het zo blijft doorgaan hebben we kans dat we het straks zelf niet meer aankunnen," aldus de propa- gandachef van de opperste carna vals-koning in Hulst. Carnaval heeft een sociale functie. Bij het poneren van deze stelling is het helemaal niet nodig, dat bij sociaal en maatschappelijk werkers het schaamrood naar de kaken stijgt, want het is voldoende bewe zen: carnaval is een sociaal gebeu ren. Daarom moet er ook zoveel werk aan besteed worden. Walter van Driessche heeft een aardige de finitie van het jaarlijks terugkerend carnavaleske gebeuren: „Carnaval is" zegt hij, „een feest dat eigenlijk het hele jaar zou moeten .gebeuren." Wie is het daar niet mee eens? Maar dan komt er nog iets: „Maar het is ook een feest, waarbij men als je het goed beschouwt, niet het mas ker opzet, maar af". Met andere woorden, in de lolllige massa komt de ware aard van het beestje naar boven. Laat u, geachte lolbroek, zich dit jaar gerust weer eens lekker gaan, maar houd het rustig en laat het standbeeld van de vos Reynaar- de op het eind van de Gentsestraat in Hlst wel met rust. De vos mocht eens uit zijn slof schieten... Als de vooruitzichten niet bedrie gen en waarom zouden ze?, Tot- zooi is er al genoeg gaat Hulst en met deze stad ook alle andere plaat sen in Ocst-Zeeuwsch-Vlaanderen een geweldige maand tegemoet met recordcijfers in de pilsproduktie en gouden dagen voor de horeca. Wij zouden gaarne het advies willen ge ven om er met volle teugen van te genieten. Nee, niet op de eerste plaats van die pils, maar van het feest, want volgend jaar ademt u misschien al zwavelkoolstof in. Dat lijkt vooral voor alle boerenkapel- muzikanten een groot probleem. Het is niet zeker dat een trompet op zwavelkoolstof werkt. Overigens het zijn dit jaar in de Vossenstad de Kaleseien die de muzikale omlijs ting van het grote feest voor hun rekening nemen. Tot ziens... bij het dweilen.

de Stem | 1971 | | pagina 20