In het Oostseeuw sch- Vlaanderen van de toekomst: Open landschap kwetsbaar voor bijzonder hoogbouw Industrie bij Ossenisse heeft grote consequenties Land van Saeftinghe nog niet absoluut veilig als natuurgebied VOLGENS VOORONTWERP STREEKPLAN VOOR KLOOSTERZANDE EN TERNEUZEN stad DELS- 3UDEN PDB? STRATIE OM 3UDEN STRATIE Supportersclub AWV Vierde lustrum i'-k. V rouwengilde te Oostburg I enkele 'u'ensbolders ICTf,; T P' Laridaen - G- Ver" ABC Terneuzen huldigt leden Aau gevolgen ongeluk in Hulst overleden GESCHENKEN albert eggermont MOGELIJKHEID VAN P1JPLE1DINGSTRAAT Prijskamp Ons Vermaak Lamswaarde Grensgebied Mogelijkheden voor vliegveld Hulst Voorkeur Alternatief Alternatief plan voor industrialisatie Baalhoek MESTSTOFFEN Fa: DE MOOR- VLAEMINCK ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 |011 80 - 5914 ELBURG T dat GOED onder en u WEET dat wij ervaring, en HON- gden hebben. FEBRUARI n! iet saai. Je komt er haast ng officieel erkend door -stoei staat voor PRAKTIJKEXAMENS PRAKTIJKEXAMENS en/of e u niet It jaar slaagde weer een uut studeerden. Eenmaal jeleid te worden voor het bezitten, kunnen thans JAAR 1971. ïgelse, Duitse en Spaanse neel IN GROEPSVERBAND Opgeleid wordt voor het n/of VER. v. LERAREN- jssen. lorna) jize prospectus. AIS VITE ET BIEN TUDE DE RéUSSITE. ok 's avonds van '8 STAD ONTVLUCHTEN STRAKS MOEILIJK (Van een onzer verslaggevers) N'IEUW-NAMEN De functie van het Land van Saeftinghe als natuur gebied is in het streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen niet absoluut veilig gesteld. Gedeputeerde Staten hebben een slag om de arm gehouden, door te bepalen, dat verandering of aanpassing van de bestemming van Saef tinghe in de toekomst mogelijk zal blijken als daaraan eventueel behoefte blijkt te bestaan. Het verdronken Land van Saeftinghe is voorlopig in het streekplan opge nomen als natuurgebied, daarbij uitgaande van de bestaande toestand. Het i moet volgens het plan niet uitgesloten worden geacht, dat zich hier in samen- werking op de Antwerpse linker-Scheideoever te zijner tijd de wenselijkheid van een andere bestemming zal voordoen. Ook voor enkele andere ntuurge- bieden of gedeelten daarvan moet de aanwijzing als zodanig worden gezien als zijnde van tijdelijke aard. Daaronder vallen onder meer ook de mossel- banken ten westen van Terneuzen, de platen van Hulst bij Ossenisse, de Brede Kreek bij Kampen, een dijkbeemd van de Kleine Hengstdijkpolder en de Guil ten noord-westen van Hengstdijk. Het gebied, waarin deze terreinen geheel of gedeeltelijk liggen is aangewe zen als gebied voor basis-industrie. In afwachting van de ingebruikname van het gebied voor dit doel zullen de natuurgebieden gehandhaafd moeten wor- den. Verschillende natuurgebieden ook zullen worden doorsneden of beïn vloed door in het streekplan aangewezen tracés voor verkeers- en vervoers- doeleinden. Zolang deze voorzieningen niet verwezenlijkt zijn, zullen de be treffende onderdelen van deze natuurgebieden gehandhaafd moeten worden. Be bebossing in het noordelijke deel van de Braakman, de Otheense kreek, bet westelijk deel van de Grootvogelkreek en de bosjes bij Fort Bedmar ten oosten van Clinge hebben een belangrijker recreatiefunctie dan in beginsel >an andere natuurgebieden kan worden toegekend. In het streekplan worden ook verschillende cultuurmonumenten genoemd. Daaronder worden onder meer verstaan het voormalige fort Moerspui, westelijk van Koewacht, de oude verdedigingslinie met de voormalige forten St.-Joseph, St.-Jacob, St.- uvinus en St.-Nikolaas noordwestelijk van Koewacht, de wallen van Hulst en de aansluitende linie met de voormalige forten Moerschans, de Rape en I Zandberg in Hulst. Als de belangrijkste en meest kwetsbare cultuurmosu- menten worden de vestingwerken van Hulst genoemd. (Van onze correspondent) AARDENBURG De supporters- I „Aardenburg Wil Vooruit" zal |op 26 februari in het clublokaal „De I Zwaan" aan de Beekmanstraat een l'lganene vergadering houden voor I'Men en donateurs. Op de agenda 1 staan de jaaroverzicht^ en be- I stuursverkiezing. (Van onze correspondent) OQSTEURG - De viering Vlerde lustrum van het uwetigiide te Oostburg begon Si vven m's uU dankbaarheid in de Slew erk. In hotel Du Com- film t Werd vervolgens de streek- heer p °entle .vertoond. die door Vnf,. Schrijvers werd ingeleid. le met gebak bleef men r.-k. uurtjes gezellig bijeen. de Na nog (Van onze correspondent ten De Eedense Grensbol- 10 a-'? n hun 5e clubboUimg met MfTt De uitslag: 1 Joh- IR. L- Rogge; 2 Cl. Staelens - tl. Tournois - Edg. Sierens. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Algemene Be drijfsgroepen Centrale, (NVV) afde ling Terneuzen heeft gisteren haar gouden bestaansfeest gevierd. Tijdens de receptie in café „De Vriendschap" kw»™en velen hun gelukwensen aan net jubilerende bestuur aanDieden. ,s Avonds had de huldiging plaats van de jubilarissen. Veertig jaar lid (een week vakantie in Veluwe-oord en de gouden speld) waren de heren J.P. Buijze, A. F. Eekman, J.C. Eijke, D. de Feijter, M. jansen, J. A. de Jonge en W. Wagenaar. Zilveren ju bilarissen (zilveren speld en kristal len vaas) de heren: J. van Cadsand, P. van Dixhoorn, M. de Doelder, P. van Doeselaar, P. C. van Eenennaam, W. van de Klooster, P. Maas, P. C. Moes, H. Kemp, J. van der Molen, P. Overbeeke, D. C. Pladdet, N. Re geling, M. Witte, B. A. IJsebaart en D. de Zeeuw. (Van een onzer verslaggevers) HULST De 71-jarige mejuf frouw A. Adriaansen uit Hulst is gisteren overleden aan de verwondin gen, die ze vorige week zaterdag in de Zoutestraat in Hulst had opgelo pen bij een verkeersongeval. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Aan de bij velen groeiende neiging de stad te ontvluchten en in het landelijk gebied te gaan wo nen, zal in Oost-Zeeiiwsch- Vlaanderen slechts in geringe mate tegemoet kunnen worden gekomen. De stedelijke woon gebieden zullen aan deze woonwensen moeten voldoen door gedifferentieerde plan nen. Dit is een van de meest kenmerkende passages uit het voorontwerp streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Doordat met verschillende toe komstige ontwikkelingsmogelijkhe den rekening moet worden gehou den is de ruimte, beschikbaar voor grotere woongebieden, vrij beperkt. De bufferzones leiden tot grote be perkingen. De weinig beschikbare woonruimte ligt in de zone Axel- Hulst en bij Philippine. In de buf ferzones zal de woonfunctie beper kingen moeten ondervinden. Toch zal het voor een goed functioneren van dit in hoofdzaak agrarisch ge bied nodig zijn dat een aantal ker nen, die reeds een grotere omvang hebben en een verzorgende functie voor de agrarische omgeving vervul len, de functie van verzorgingskern van lokaal niveau kunnen uitoefe nen. Voor sommige kernen zal de zojuist genoemde verzorgende func tie van lokaal niveau minder gericht zijn op de agrarische omgeving dan wel op de eigen, reeds vrij grote, dorpsbevolking. Zowel voor de eer dergenoemde dorpen als voor de laatste zal een verdere ontwikkeling kunnen plaatshebben voorzover deze nodig is voor een goede uitoefening van deze verzorgende functie. Tot deze dorpen kunnen gerekend wor den: Biervliet, Hoek, Zaamslag, Vo gelwaarde, Kloosterzande, Nieuw- BIJ DE TEKENING Bijna vijftig gebieden, op bijgaan de kaart aangegeven, zijn in Oost- Zeeuwsch-VIaanderen aangegeven als natuurgebied. Namen (Kieldrecht), Koewacht en Westdorpe. De bewoners van het toekomstige Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen een groeiende behoefte hebben aan ontspanning en verpozing in een landelijk milieu op niet te grote afstand van hun woonplaats. Daartoe zijn in het streekplan een aantal bestaande en deels nog te ontwikke len recreatiegebieden aangegeven. Van regionaal en bovenregionaal be lang wordt de recreatie in de Braak man aangemerkt. Bij de woonkernen van Terneuzen, Axel en Hulst zijn recreatiegebieden aangegeven, die vooral voor het eigen woongebied maar ook voor een ruimere omge ving van betekenis zullen zijn. Hier bij moet het hoofdaccent wel gelegd worden op de dagrecreatie. (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 HULST tel. 2478-3558, b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het zal van de behoef te aan pijpleidingen afhangen of GS in de toekomst zullen streven naar de aanleg van een zogenaamde pijp leidingstraat in Oost - Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de zijde van de landbouw bestaat tegen de aanleg van een pijpleidingstraat grote weerstand. Onder een leidinigstraat in de hui dige betekenis van het woord, wordt verstaan een strook van vijftig tot honderd meter breed, waar voorzie ningen worden getroffen om op kor te afstand van elkaar vele pijplei dingen te kunnen leggen. Op de streekpfehkaant zijn als leidingstro ken aangegeven: een Oost-West lei- dimgsitrook centraal door het streek- plangebied en enkele Noord-Zuid leidiingstroken, aftakkend van de eerstgenoemde. Als er behoefte blijkt te bestaan aan leidingstraten zullen GS bevoegd zijn, na overleg met gemeentebesturen, waterschap pen en instanties, bij nadiere uitwer king van het streekplan aanvullende leidingstrofcen aan te wijzen. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Aan de prijs kamp van de Lamswaardese biljart vereniging Ons Vermaak werd deel genomen door 16 leden. Na een spannende strijd werd de uitslag tenslotte: 1 A. Platjouw en C. de Schrijver. 2 A. d'Hondt en P. Plat jouw. 3 J. v. Dorselaer en B. v. Leemput. 4 Th. Kindt en E. v. Dorselaer. 5 J. v. Sikkelerus en G. v. Driessche. 6 P. v. Driessche en C. Vereeeken. 7 A. Schillemans en J. v. Waterschoot. 8 L. Eijsackers en J. de Booy. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/HULST In het voorontwerp streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de nadruk gelegd op een vrij ver door te voeren concentratie van het wonen. Met name in de zone Philip- pine-Axel-Hulst. Er zullen een rijk geschakeerde verscheidenheid van woonmilieu en een grote differentiatie van woonvormen doorgevoerd moeten worden. Naast gebieden met een hoge bebouwingsdichtheid zullen ook mogelijkheden voor ruimere bebouwing gegeven moeten worden. Een grote variatie van woomtypein en woonvormen met een betrekke lijk laag percentage hoogbouw zal het woonklimaat ten goede komen. Het toepassen van hoogbouw is uit het oogpunt van concentratie, ver scheidenheid en openbaar vervoer, dikwijls wenselijk. Het open landschap van Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen is echter bij zonder kwetsbaar voor het gebruik van hoge elementen. Landschappelijke overwegingen zullen dam ook in veel gevallen ei sen, dat hoogbouw met voorzichtig heid wordt toegepast. Voor stedelijke woongebied ko men in aanmerking de kernen Ter neuzen, Philippine, Sas van Gent, Axel en Hulst. Voor Terneuzen js ten westen van de Otheunse kreek een woongebied aangegeven. Philippine zal im noordelijke en westelijke richting kunnen groeien, met goede verbindingen naar het DO W-gebied en Terneuzen. van ligging Verdere uitbreiding van Gent zal in verband met dj in d'e bufferzone beperkt moeten blijven Voor de kern Axel wordt de verdere uitbouw in oostelijke rich ting gezocht, waarbij rekening ge houden moet worden met de aanleg van een spoorweg die een belangrij ke functie kan verkrijgen voor het openbaar vervoer. Nieuwe wegen zuilen Axel moeten verbinden met het industriegebied Ctesenisse. De stad Hulst zal (voorlopig) is noor delijke richting moeten uitgroeien. De onzekerheid ten aanzien van milieuhygiënische bezwaren van mogelijke nieuwe industrievestigin gen in het naburige Belgische grens gebied zal voorzichtigheid met be trekking tot de uitbreiding van Sint- Jansteen en Clinge noodzakelijk ma ken. Pas nadat zekerheid is verkregen dat genoemde bezwaren niet meer zijn te vrezen zal een grotere uit bouw van deze kermen mogelijk zijn, waarbij Hulst-Sint Jansteen en Clinge in toenemende mate als één geheel zullen kunnen worden be schouwd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST In het voorontwerp streekplan voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt uit gegaan van een verdere ontwik keling van het vliegveld in Hulst. De bestaande vliegstrip ten noor den van de stad is als zodanig ook aangeduid op de streekplankaart. onding ge- vam een de vlieg- Om vedlig- beperkingen dit gebied ten ïbouwimgem. het plan aangeduid is bedoeld voor het die werken en het die bouwwerken, die houden (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE Industriali satie van liet gebied rond Osse nisse, zoals voorgesteld in het ontwerpstreekplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal gro te consequenties hebben voor zowel de verdere ontwikkeling van Terneuzen als Klooster zande. Er kan wat Ossenisse betreft worden gekozen uit twee alternatieven: industria lisatie van Ossenisse-West en Oost. Daarnaast is er voor wat de industriële ontwikkeling in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be treft nog liet alternatief van Baalhoek. De gevolgen van de industrialisatie bij Ossenisse zullen voor Kloosterzan de het meest ingrijpend zijn. Gelegen op een afstand van ongeveer een ki lometer van het industriegebied za) Kloosterzande niet meer in aanmer king kunnen komen voor groei van enige betekenis. Dat neemt niet weg dat de consequenties van Ossenisse- West en Oost zeer verschillend en uitlopend zijn voor zowel Terneuzen als Kloosterzande. Voor Terneuzen is er bij de industriële ontwikkeling van Ossenisse-West een groei-moge- lijkheid tot globaal 30.000 inwoners en bij het alternatieve plan „Oost" van 60.000 inwoners. Axel zal in dit kader bezien - moeten uitgroeien tot een plaats met een grotere woonfunctie dan voor Terneuzen ooit mogelijk zal zijn. Bij het alternatief „Ossenisse-West" za] de groei van Kloosterzande sterk be perkt moeten worden. De prognoses over de levenskansen van dit dorp lopen in het streekplan ver uiteen. Van de ene kant wordt aan Klooster zande wel een bepaalde woonfunctie toebedeeld, omdat verwacht wordt, dat bepaalde werknemers in de di recte omgeving van hun werkgebied willen wonen en in dit geval hun toe vlucht kunnen nemen tot Klooster zande. Van de andere kant zal voor velen de aantrekkelijkheid van Kloos terzande als woonoord verdwijnen door de situering van deze plaats ten opzichte van het industriegebied bij Ossenisse, ongeacht of dit ten oosten of ten westen komt. In het voorontwerp streekplan wordt de voorkeur uitgesproken voor indus trialisatie van Ossenisse-West met alle consequenties van dien voor Kloosterzande. In het voorontwerp wordt de ver wachting uitgesproken, dat de ont wikkelingen op Belgisch gebied in de toekomst van grote invloed kunnen zijn op Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver wacht wordt daarom ook, dat de sa menhang van Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren met het aangrenzende Belgi sche gebied sterk zal toenemen. ghe wordt in het omtwerp-plan ge wezen op de feitelijke ontwikkelingen op Belgisch gebied. Verwacht wordt dat men op den duur niet zal kunnen ontkomen aam aantasting van het na tuurgebied, mede gezien de aanleg van het Baalhoekkanaal en eventuele afsnijding van het Nauw van Bath. Tot de alternatieve industrialisatie- mogelijkheden van Zeeuwsch-Vlaan deren behoort behalve Ossenisse- Oost en West ook het gebied van Baai- hoek. In dit kader geldt voor indus trialisatie van Ossenisse een bepaalde voorkeur als men uitgaat van de tijdsfactor. Aangenomen wordt, dat dit gebied sneller tot ontwikkeling gebracht za] kunnen worden dan Baalhoek. In dit kader geldt voor in dustrialisatie van Ossenisse een be paalde voorkeur als men uitgaat van de tijdsfactor. Aangenomen wordt, dat dit gebied sneller tot ontwikke ling gebracht zal kunnen worden dan Baalhoek, omdat de industrialisatie in het laatste geval nauw samenhangt met de komst van het Baalhoekka naal. Aangenomen wordt voorts dat ook industrie-ontwikkeling buiten het na tuurgebied van Saeftinghe wellicht sterke weerstanden zal opwekken van de zijde van de natuurbescherming. Zoals gemeld, wordt Saeftinghe in het streekplan aangemerkt als na tuurgebied, dat als zodanig aanvanke lijk behouden moet blijven. Alle argumenten tegen elkaar af wegend komt men tot de conclusie, dat gekozen moet worden voor Osse nisse, wanneer op korte termijn een begin gemaakt moet worden met de realisatie van een van beide indus triegebieden. Ondanks de positieve opstelling ten opzichte van Saeftin- (Van een onzer verslaggevers) HULST Als voordelen van het alternatieve industrialisatie plan voor Baalhoek worden in het ontwerp-streekplan genoemd: Het industriegebied Baalhoek kan zowel kleiner als groter van omvang zijn. De omvang van het gebied bij Ossenisse zal omwille van de rentabiliteit in verband ook met de grote investeringen van meet af aan groot van om vang moeten zijn (ongeveer 2500 hectare). De situering van Baalhoek ten opzichte van bestaande woonker nen is gunstiger. Bij Baalhoek heeft men alleen te maken met dorpen als Nieuw-Namen en Graauw, terwijl de consequenties van een industriegebied bij Os senisse voor de omliggende ker nen groter zullen zijn, omdat er meer dorpen in de directe om geving zijn gelegen. De agrarische belangen bij Baalhoek worden minder ge schaad dan bij Ossenisse. Als voordelen van Ossenisse worden aangemerkt: de betere bereikbaarheid van zeeschepen, een open verbinding met de Schelde zonder sluizen en de cen trale ligging ten opzichte van de woongebieden in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Uw adres voor Kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST - Tel. 01140-2628-3437 p.K. kerkdiensten ROOMS KATHOLIEKE KERK Aardenburg: OLV Tenhemelop neming zaterdag 19 zondag 7, 8.30, 10 uur Axel: H Gregorius de Grote, tel. 01155-1532 zaterdag 19 uur. zondag 9 en 11 uur. Biervliet: H Maria Onbevl. Ontv„ tel 01125-382, zondag 9 uur. Breskens: H Barbara, tel. 01172- 1587. zaterdag 19 uur- zondag 10 uur Gadzand: Toeristenkerk, zaterdag 19 uur zondag 9 uur. Clinge: Parochie H Henncua, za terdagavond om 19 uur. zondag 7. 10 en 11 30 uur Ëede: Dorpsplein, zaterdag 19, zondag 10 uur Goes: H Maria Magd., tel. 01100- 6754, zaterdag 19 uur, zondag 9, 10.31' uui R.-K h.bj. Fruitlaan: zon dag 10 30 uur. Groede: H Bavo, tel. 01171-207. zaterdag 19 uur. zondag 9 uur. Groenendijk: H. Moftmus, teL 01148-382. zaterdag 18.30 uur. zon dag 7 30 9. 10 30 en 17 uur. Hansweert: OLVi Onbevl Ontv., zaterdag 18 uur, zondag 8 uur en 10.30 uur (eD 11 15 in Kruimngep). 's-Heerenhoek: Stnt-Willibrordua, teL 01105-264, zaterdag 19 uur. zon dag 7 30 9 10 en 10 30 uur Heinkenszand: H Blasius, tel. 1106- 1216, zaterdag 19 uur. zondag 7.30, 9 en 10 30 uur. Hoofdplaat: H Eligius. zaterdag 19 uui zondag 9 uur. Hulst: H Wtlhbrordus. tel. 01140- 2130. zaterdag 19 uur. zondag 8.30, 10. 11 30 en 17 uur. Kamerland: (Molenhoek), zondag 10 uur Koewacht: H.H. Philippus en Jaco bus tel 01146-360. zaterdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Krabbendijke: Cultureel Centrum, zondag 1015 uur kerkdienst voor katholieken Kwadendamme: H Bonifatius, tel. 01194-219 zaterdag 19 uur. zondag 8 en 10 30 uur. Lewedurp: H. Eligius, tel. 01196- 336, zaterdag 19 uur. zondag 8 en 10 30 uur Middelburg: Par H Petrus en Paulus zaterdag 19 uur, zondag 10 30 en 19 uur Oostburg: H Eligius. tel. 01170- 2003 zaterdag 19 uur. zondag 8.30 en 10 30 uur. Ovezande: O.L.V Hemelv., teL 01195-214 zondag 8 en 10 uur. Oost- en West Souburg St-Marti- nuskerk. zaterdagavond 19 uur, zondag 10.15 uur en 17 uur. Rilland: Gereformeerde kerk. za terdag 19 uur en zondag 9 uur. Sas van Gent: H Maria Hemelv.. tel 01158-1661, zaterdag 19.15 uur, zoncag 8 30 9 30 en 11 uur. Schoondijke: Dorpsplein, zaterdag 19 zondag 10 uur. Slijkplaat: Hulpkerk, zaterdag 17, zondag 9 uur. Sluis: St-Jan de Doper, tel. 01178- 208. zaterdag 19 uur, zondag 8, 10 en Is uur Sluiskil: H Ant v. Padua, teL 01157 418 zaterdag 19 uur, zondag 0 900 en 10 45 uur Terneuzen. H Willibrordus, tel. 01150-2327 Binnenstad zaterdag 19 uur. zondag 7 30 en 1149 uur. Triutpitskerk zat 19.15 uur, zondag 9, 10 30 en 17 uur. Kruiskerk (Hoek) zaterdag 19 uur. zondag 10 uur Par „De verrezen Christus" (R-k school „De Zeemeeuw"), za terdag 19 uur zondag 9, 10 en 11 uur Vlissingen: Parochiekerk O.L.Vr. en St -Jacob zaterdagavond 19 uur en zondag 10 30 12 en 19 uur. Emmanuelkerk Panuwenourg. zater dagavond 19 uur en zondag 11 uur St -Josephziekenhuts' zondag 9 uur Kath Mil Tehuis: zondag 9.30 uur Westdorpe: H. Maria Vis., tel. 01158-527 zaterdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur IJzendijke: O.L.V Tenhemelopne ming tel 01176-284. zaterdag 19 uur zondag 8 30 en 10.30 uur. ïerseke. H Anna. zaterdag 19.15 uur zondag 9 uur. Voor tel informatie 01130-1363 Hansweert) Zandstraat: H Pastoor v. Ars, za terdag 19 uur. zondag 10 uur.

de Stem | 1971 | | pagina 5