Eerste passagiers in KLM J limbo Jet Oceaan over MAAGDENTRIP" VAN LUCHTOLIFANT Roken nam weer toe in 1970 Voorkomen van ziekte spoedig in pakket van volksverzekering Kant- en klaarvoedsel in de ziekenhuizen Inflatiebestrijding van kabinet De jong mislukt ONDER PUINHOOP KI P-jongeren willen pornografie vrij Zestig doden geborgen f binnenland buitenland Nevenkasten PROF. dr. P. MUNTENDAM BEARGUMENTEERT STELLING geSjf de patiënt Advies DS '70-LIJSTTREKKER DREES: Meer liandel met Cuba Helpende hand Progressieve regering Onveilige lucht bevochtiger uit de handel „EEN LEEFTIJDSGRENS STELLEN" ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Op dit ogenblik begeven, zich 350 mannen vrouwen en kinderen, gerekruteerd uit het KLM-personeel en hun gezinsleden, welgemoed aan boord van de PH-BUA „Mississippi" hoewel de machine („geen vliegtuig meer maar een regelrecht luchtschip", pocht de reclamefolder) niet verder dan vijftig meter van zijn Schiphol-pier zal worden weggesleept, dragen ze koffers en zijn ze ook anderszins bepakt en bezakt met handtassen, ca mera's paraplu's, verrekijkers en soortgelijke artikelen, die lucht reizigers tot zo'n sloverig volkje maken. Eenmaal neergezegen in een van de vijf zalen, waarin KLM's eerste luchtoiifant is onderverdeeld, worden zij subiet onderworpen aan de service van drie hofmeesters en tien stewardessen. Hoofdkussentjes schikken. Krantjes uitdelen. Drankjes rondbrengen. Lunch op dienen, die dampend en mysterieus uit de negen boordkeukens komt aangerold. Daarna film voor wie er zin in heeft. Liever een partijtje schaak of een klaverjasje? Dat kan. Wil meneer zich elektrisch scheren? Kan ook. Intussen verdwijnen de contai ners met bagage in de buik van de Jumbo en komen ze weer tevoor schijn, keer na keer. Hier wordt, kortom drooggevlogen. Hier vindt de generale repetitie plaats voor de eerste vlucht van de Boeing 747, waarmee de KLM zich gaat storten in de concurrentieslag op de Noord-Atlantische route. Mor gen wordt hij aan een laatste grote schoonmaakbeurt onderwor pen. Maandagmiddag om 1 uur vertrekt hij, vrolijk trompetterend uit zijn vier motoren met 20.400 kilo stuwkracht elk (is bij de DC- 8 8160 kilo) en 13.500 liter brand stof per uur opzuipend (is 7200 liter bij de DC-8) naar New Vork voor zijn maagdentrip, als je tegen over al dat viriele geweld zo'n broos begrip nog wilt hanteren. De bouw van een Jumbo duurt 21 maanden. Een echts olifant draagt 19 maanden, dus ook in dit opzicht gaat de vergelijking aardig op. Maar al 22 maanden voordat het- eerste snippertje van de PH- BUA in de Boemg-fabrieken te Seattle op zijn plaats kwam, start te bij de KLM het overleg over de niet geringe vraag hoe de 90 mil joen dure kolos het best kon wor den gedresseerd. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat men dus 43 maanden heeft gehad voor de noodzakelijke voorbereidingen. „En wij zijn klaar", zegt J. van der Schaaff in zijn piepkleine, met bizarre schema's behangen kan toortje op het oude Schiphol. „We hebben niets vergeten en we zijn er met de hakken over de sloot gekomen, al zijn hier en daar de hakken wel nat". Hij is al die maanden planningscoördiinator voor de introductie van de Boein/ 747 geweest. De zes andere Jumbo's die nog zullen volgen, baren hem geen zor gen meer. Hij heeft inmiddels de coördinatie van de planning voor de introductie van de DC-10 op zich genomen. De komst van de Boeing' 747 heeft de KLM aan neveninveste ringen nog eens 150 miljoen gul den gekost. Die zitten evengoed in bordjes om de verbandtrommels aan te wijzen als in een drie miljoen duur gebouw voor vlucht- nabootsirag, waar de cockpitbeman ning in 15 uur voor de Jumbo kan worden klaargestoomd of in een Kalf miljoen dure trekker, die de kiohtoliïaot voort moet zeulen wanneer hij op de grond is en zich niet op eigen vermogen voortbe weegt. Toen de KLM zijn bestelling plaatste, kocht de maatschappij in wezen slechts een lege romp met vier motoren eraan en een half ingerichte cockpit erin. Hoe ze de rest wilde hebben, moesten haar technische en commerciële deskun digen maai' uitmaken. Daarom werd meteen iin de zomer van 1967 een stuurgroep in het leven geroe pen om zich te beraden over de voorzieningen die men zich in en om de Jumbo wenste. Technische kopstukken bekeken, welke hulp middelen nodig waren voor de best mogelijke technisch-operationele vluchtuitvoering. Marktonderzoe kers bestudeerden welke cabine- uitvoering de passagiers het meest zou aanspreken. „Ook zaten we met de vraag of .we diepgevroren maaltijden moes ten gaan gebruiken dan wel nor maal gekoeld voedsel dat in een oven op de juiste temperatuur wordt gebracht. We geloofden dat het laatste beter was omdat je dan meer variatie kunt bereiken. Nu gaan we het doen zoals het thuis in de koelkast gebeurt bij een temperatuur tussen de 5 en 8 gra den. Dat geeft veel meer variatie mogelijkheden. Maar om deze ser vice aan de passagiers te kunnen verlenen hebben we wel een speci ale koelinstallatie moeten laten ontwikkelen. Er zijn weinig maat schappijen die dit hebben". Een snufje tenslotte, door de KLM verzonnen en speciaal voor haar aangebracht: het achter- Alles moest voor de Jumbo opnieuw worden besteld, vanaf de uitge kiende boordkeuken tot en met 'het uniform van de stewardessen. ste stuk van het hoofddek kan volkomen van de rest van de cabi ne worden afgesloten. Men heeft dan nog altijd plaats voor 280 pas sagiers en al hun bagage kan, ver deeld over 16 containers, in het afgesloten achterstuk worden op geborgen. Resultaat: het onidercom- partimenit komt helemaal vrij zo dat ruim 16 ton vracht kam worden meegenomen. Maandag is dan het grote moment van de eerste offi ciële vlucht waarover coördinator Van der Sahaaff zegt: „Dan züllen we al dat geld waar moeten ma ken". Wil de luchtoiifant de verschrik kelijke bedragen terugverdienen, die in hem zijn geïnvesteerd, dan zal hij moeten vliegen. Dan zullen zijn „omdraaitijden" zo kort moge lijk moeten zijn. Een uur aan de grond en hup, wegwezen. Maar hoe leeg je in een uur 400 asbak ken? Hoe verwissel je de slopen van 400 hoofdkussentjes? Hoe stof zuig je 150 meter vloerbedekking? Hoe krijg je 5 ton keukenuitrus ting, voedsel en drank naar bin nen? He praktijk zal het leren. Wie een luchtoiifant heeft getemd, kan geen moeite hebben met een vlo (Van een onzer redacteuren) BREDA Binnen enkele jaren zal iedere Nederlander kunnen profiteren van een preventieve en curatieve gezondheidszorg op basis van een algemene volksverzekering. Daarmee zal voor het eerst de nu bestaande kloof tussen e kruisverenigingen, die zich bezig houden met het voorkómen van ziekten («enk aan de injecties voor kinderen) en de ziekenfondsen, die vooral de «org voor de zieken op zich heeft genomen, zijn overbrugd. Dit althans is e mening van prof. dr. P. Muntendam, die hij weergeeft in een artikel in Medisch Contact. Prof. Muntendam voert voor deze duurd voordat althans bij de stelling ook een aantal argumenten wetgever het inzicht was geko- an. Hoewel het tot 1969 heefit ge- men, dat ook het voorkomen van 'Vaii een onzer ver slaggevers) BEN HAAG Een "ami rames speciaal «er de patiënt in het ®ekenhuis. Of koude KlP. Of gewoon cotelet, snijboontjes, aardappe len, tomatensla. Lekker. Het moet straks alles kunnen, zoals het nu al kan bij de KLM en in antrnes van bedrijven, "oor gebruik te maken •an de mogelijkheden an „kant-cn-klaar- voedsel". bit nieuws heeft ails achtergrond enkede eihairde Eeiten waar- te de ziefcemhuiskeu- „en jal een hele bijd. ordt geconfronteerd. Er is gebrek aan Personeel op afe ni veaus; De personeelskostein D1flven stijgen; ,)a 4.en steeds lïiim- bereid om tijdiens e weekends «n op on- w«maitige UTen te Dooi- de welvaarts- verandert d,e van de consu- "a* en steil hij and,e- hij will een grotere va riatie. Door de verandering wordt ook het menupa- bijvoorbeeld tussentijd se „snacks". En het probleem vain de schaalvergroting: Het aantal bedden per ziekenhuis neemt door verbouwing, aan bouw van nieuwe ver- pleegafdeffimgen en der gelijke toe. Dit is ook het geval met aantal personeelsleden dat een warme maaitijd in hest ziekenhuis ge bruikt. Twee jaar geleden stelde die directeur-ge- van de volksge- een ruimer gebruik van .conve nience foods' in zieken huizen ter discussie. Er de be Wel, se ziekenhuizen. De werkgroep was ervan diat op de gebruikelijke die pa- gevoed aan de tijd .kan De eisen op an kwali- sn presen- toe, maar mogelijkheden om te voldoen wor- beperkt. Door produktie en dis tributie los te koppelen (dus niet meer zelf ko ken) kan dat wel. En dan is men aangewezen op kaait- en-blaar- en dat is vol- s werkgroep nog bij voor keur diepvries. Opge warmde diepvriesmaal- tijdiep tóeken kwalita tief op hoog niveau te Het is nog niet be kend in welk ziefcen- experkraent foods' gehouden, een ja dat psy- instituten dienen, omdat daar die vairia/tie in het 'eten niet zo groot is. ziekten zou kunnen behoren bij die vormen van gezondheidszorg, waar op iedere Nederlander recht heeft, zijn er sindsdien steeds meer teke nen gekomen, die er op wijzen, dat dit inzicht nu ook op korte termijn tot werkelijkheid gebracht zal wor den. De werkgroep Preventie uit de commissie Verstrekkingen van de Ziekenfondsraad ziet, aldus prof. Muntendam, een mogelijkheid in de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. Deze wet, die iedere Neder lander de gelegenheid wil geven ook zeer zware ziektekosten (bijvoor beeld langdurige verpleging in een psychiatrische inrichting) te dragen, wordt duidelijk beschouwd als het sluitstuk van de sociale verzekering, waardoor het mogelijk werd het ge heel van de gezondheidszorg te plaatsen in het kader van de sociale zekerheid. Daar komt noig bij, dat de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid vorig jaar nog ad vies heeft gevraagd over de vraag of de zogenaamde sociaal-psychiatri sche diensten binnen de voorzienin gen krachtens de AWBZ kunnen worden gebracht. Volgens prof. Muntendam is dit een principiële stap in de richting van het onder brengen van de preventieve gezond heidszorg in de AWBZ. De sociaal- psychiatrische dienstverlening is nl. vooral een preventieve zorg. Een advies om de financiering van de maatschappelijke gezondheids zorg ook in de AWBZ onder te brengen wijst er ook al op, dat het niet al te lang meer zal duren, dat de gehele gezondheidszorg een zaak wordt, waarop iedere Nederlander recht heeft. Ook al zal hij daarvoor dan een premie aan een algemene verzekering moeten bepalen. MINISTER drs. B. J. Udink van ont wikkelingssamenwerking zal zondag met een kleine delegatie naar Zuid- Slavië vertrekken, waar hij bespre kingen zal voeren met de Zuidsiavi- sche minister voor ontwikkelingssa' menwerking en de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. DEN HAAG De Nederlanders hebben vorig jaar weer meer ge rookt dan in 1969, toen een vrij forse daling van het tabaksaanbod op de Nederlandse markt optrad. Gerekend naar de produktie vol gens afgeleverde banderollen, kwamen op de Nederlandse markt 1058 min. sigaren die per 1000 stuks 3 of meer kg wegen, in 1969 was dit 955 min. stuks en in 1968 kwamen 1096 mbi. sigaren van de ze categorie op de markt. Het aan tal overige sigaren, voornamelijk de zgn. eigarillos, was vorig jaar 354 min. (1969: 342 min. en 1968: 403 min.) zo blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek. Bijna 18,7 miljard sigaretten zijn op de markt gebracht tegen 16,3 miljard in 1969 en bijna 18,5 mil jard ui 1968. De cijfers voor het aanbod van kerftabak luiden 11,8 min. kg., 11,7 min. kg. en 11,9 min. kg- (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „Het kabinet-De Jong beloofde de inflatie te stoppen, maar de inflatie werd onder dit kabinet erger. De prijsstijgingen waren sterker dan in de jaren voor- het kabinet-De Jong. De hele maat schappij raakt ervan doordrongen. Oudedagsvoorzieningen devalueren in waarde, ouderen zien hun inspan ning en hun besparingen slecht be loond. Dit is een ernstig onrecht". Dat zei de lijsttrekker van D.S. '70, dr. W. Drees jr., op het gistera vond begonnen verkiezingscongres van zijn partij. De voortdurend overspannen arbeidsmarkt heeft on aangename gevolgen, aldus dr. Drees. Hij noemde de inflatie, de groei ende stroom buitenlandse arbeiders, de daling van de woningbouw en het gebrek aan arbeidskrachten in gevoelige sectoren (verpleegsters, bejaardenhelpsters, onderwijzers). De regering kan de inflatie be strijden door een sober beleid Het kabinet suggereert dat de inflatie door medewerking van alle burgers ban worden gestopt. Dat is onjuist en een versluiering van verantwoor delijkheden om alle burgers erin te betrekken. Soms wordt ook gesugge reerd dat de schuld in het buiten land ligt. Dat is onjuist, aldus dr. Drees. Nederland is koploper in de inflatie. De lijsttrekker van D.S. '70 noem- Joann Carbonara geeft haar vader Frank een zoen in het ziekenhuis, waarin hij gisteren werd opgenomen, kort nadat de 68-jarige man onder de resten van het hospitaal voor oud-strijders was uitgekropen in Sylmar bij Los Angeles. Het gebouw was bij de jongste aardbeving ingestort. De man een kok heeft 58 uren onder het puin gelegen. Hij werd direct per helikopter naar een ziekenhuis gebracht. Links mevrouw Rose Carbonara. d'e de „import van onjuist. De buitenlandse arbeiders zijn mensen, ze hebben recht op goede huisvesting, op moskeeën en schoten, op dezelfde voorzieningen als Nederlanders. Maar voor deze toevloed, die in enkele tientallen jaren een half miljoen mensen kan betreffen, ontbreekt in ons land de ruimte. Nederland moet bereid zijn andere landen te helpen bij hun industrialisatie, maar het eigen be leid moet gericht zijn op matiging van de investeringen. Van een spreiding van de werkge legenheid en een goede ruimtelijke ordening is volgens dr. Drees ook mist veel tea-echt gekomen. De feite- in tegen de kabinet zegt Dr. Drees achtte kritische bezin niing op de overheidsuitgaven drin gend geboden. Door het optreden -essiegroepen in het parlement die uitgaven verdier op. Uit zag moeten worden: geen in eigen zaak. Het hele zal op de helling Door lagere subsidies wor den lagere belastingen mogelijk. Verlaging van de subsidies wetenschappelijk onderwijs grote bedragen aan voor kan eld Het collegegeld bedraagt van de wer elitkeondei^jsVac het wetenschap nodig, maar in overheveling v Om gelijke kansen zijn studietoelagen feite heeft nu een Dr. Drees bepleitte ook een groei van de werkgelegenheid in het zuid en, noorden en oosten van ons land. De Randstad zou min of meer uitge sloten moeten worden. „Men laat de werkgelegenheid toenemen, men juicht bij ieder nieuw verzekerings kantoor en men vergeet dat op deze manier de woningnood in het wes ten van ons land eeuwig duurt". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse handel met Cuba heeft zich in het afgelopen jaar sterk uitgebreid, al dus een overzicht van het instituut voor Latijns-Amerika. De invoer steeg van 18 miljoen gulden in de eerste tien maanden van 1969 tot 35,5 miljoen gulden in dezelfde periode van 1970 en de uitvoer naar Cuba steeg van resp. 17,5 miljaen tot 11 miljoen gulden. De sterke stijging van de invoer uit Cuba werd vooral veroorzaakt door de toegenomen invoer van sui ker en grondstoffen voor de chemi sche industrie. Briefen uonek moeten met vol ledige haam en aores worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bii hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort ot onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Al diegenen die het programma van de VPRO over de crisisjaren 1920-1940 hebben gezien, wil ik in overweging geven zich goed te rea liseren dait het mieit de christenen, ni'et de liberalen waren di'e de ar beider te hulp kwamen in zijn mens onterende en onmetelijke dood. Het waren die socialisten die dit christenen die dit in hun grote voorganger moeten doen. Denk arbeider! Ook gij die deze vreselijke tijd ni'et hebt meege maakt. BA VEL L.v. Beek De heer Maurer vindt dat de con fessionele partijen en him regering het wel goed gedaan hebben. Het werkstakingsprotest van 1 uur door de honderdduizenden werkne mers op die bewuste dinsdag tegen dit regeringsbeleid in de loonkwestie en de houding van de KVP, AR, CHU en WD in deze zaak, tellen kenne lijk niet mee. Tegenover de ondub belzinnige uitspraken van Mertens („stom"), Lanser („onwijs") en Kloos („onzinnig") over de loonmaatrege len van deze regering, hebben de confessionele partijen in koor het in feite door de WD en Witteveen ge leide kabinet geprezen. Het is een nuchtere constatering dat de vakcentrales him houding en standpunten niet terug konden vin den binnen de confessionele partijen, die zich achter de in hun vuist gnui vende werknemers geplaatst hebben. De houding van de KVP, AR, CHU en WD noemde Jan Mertens „een klap in het gezicht". Wat is er ook te verwachten van partijen wiens achterban maatschappelijk zo vetert, schillend is, soms tegengesteld en meerderheid behoudend denkt. Zichv£, dit alles eens te realiseren als deV~ werknemer in het stemhokje staat inJ-J*-" april, dan zou dit als resultaat tqch^>% wel eens een progressieve regering. op kunnen leveren vanuit de PvdA.r'.- D'66 en de PPR. BREDA J. VAYSSIER (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES Het aantal do den ten gevolge van de aardbeving van dinsdag te Los Angeles, is tot 60 gestegen, waarvan 39 in het zieken huis van Sylmar. Twee zieken en drie personeelsleden worden nog ver mist. De stuwdam van Dorman bij de San-Fernandovallei houdt het nog steeds, het water in het stuwmeer is nu voldoende gezakt, zodat men niet langer behoeft te vrezen voor een grote ramp, wanneer een nieuwe aardbeving de stuwdam mocht doen breken. DEN HAAG (ANP) De onveilige..* luchtbevochtiger, waarover de Con- sumentenbond bij het ministerie vaa Economische Zaken een klacht had .- ingediend, is uit de handel genomen. Het apparaat werd door een groot warenhuis aan de man gebracht. KUNSTSCHILDER Edmond Wingen is op 64-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij maakte naam met zijn Limburgse landschappen, bloemstil- levens en portretten. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De Limburgse KVP-jongeren stellen in een rapport dat het verbod op pornografie dient opgeheven te worden. Opsteller van dit rapport is Wim Geurtsen van Kessel van de statenkring Gulpen. In het rapport is een groot aantal meningen van deskundigen bijeen gebracht op grond waarvan de eind conclusie werd getrokken. In het rapport wordt verder ge steld dat er wat de juridische zijde van de pornografie betreft geen sprake is van objectieve reehtstoe- passing. Een van de argumenten van de jongeren om de pornografie vraj te geven is o.m. het resultaat van on derzoekingen naar de invloed van sex- en pornografische films. Hierbij kwam men tot de slotsom dat het onwaarschijnlijk is dat dergelijke films jeugdigen vanaf 17 jaar scha- den. „Zij hebben hun houding ten aanzien van de seksualiteit meestal al bepaald en staan er min of meer-* kritisch tegenover," aldus Wipr Geurts van Kessel. Volgens het rap port verdient het wel aanbeveling voor het kopen van pornografie een leeftijdsgrens te stellen van bv. 16 of 17 jaar. „Dit te meer", aldus de rapporteur „om de ouders zelf te laten beslissen of hun kinderen in de jaren dat ze gevormd worden mét pornografie in aanraking komen of niet. De wet, zo wordt in het rapport nog gezegd, dient bescherming te bieden omdat anders het gezag van de ouders ondermijnd zou kunnen worden.

de Stem | 1971 | | pagina 13