NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN LAOS PATHET LAO VERSTERKT POSITIES Ook Thieu zinspeelt op invasie in OPNIEUW SCHOTEN IN WIJK AMMAN N.-Vietnam CBS wil niet zeggen hoe omslagkaarten vernietigd worden I )e^e|yd BIJZONDER EREGELD GRé BROUWENSTIJN Buit postroof ettelijke tienduizenden VOORWAARDELIJKE STRAFFEN GEËIST VOOR SUIKER IN LEGERTANKS DEMOCRATISCH SOCIALISTEN'70 Nederhorst: Aanbod Verolme betekent niets voor personeel „Nederlandse volk niet rijp voor openheid" REGERING VERRUIMT GARANTIE VOOR REM TOT 200 MILJOEN DAME de uken binnenland buitenland [oven J (monteurs Aanmeldingen lidmaatschap en inlichtingen: A.Mv.d.Muijsenberg Wilrijkstraat 19,Breda Tel. 01600-352 99 Postgiro 2009898 tnv penningmeester OS70 Eindhoven l.V. Communisten ongewenst NOTA'S Onrust overgeslagen van Zuid- naar Noord-Italië VERSTERKT CHINA WAARSCHUWT AMERIKA Na dodelijk ongeluk Tilburgse soldaat vrijgesproken Roken veel gevaarlijker dan dik zijn unnen werken i in het onder- uktie-machines, l\AAN te zijn. chriftelijk wor- ing Personeels- ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 62-538 it), j r verpleegsters- n prettige sfeer funktie, achten voorwaarden. oor de adjunct- Sluiskil. Lnst. ale dienst, Ilektrisch beding aar een accurate iMiddelbare oplei- I steno-Nederlands- lijn van diploma s Isteno-Nederlands- Personeelszaken BREDA loael'ikheden voor lileg van licht- en lzen ziekenhuizen ele voorzieningen, I 00 tot 12.00 uur lavond tot NGOEIIEN VAN TH1EU SOEVANNOEVONG GRé BROUWENSTIJN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Minister Klompé (CRM) heeft Gré Brou- wensteijn een bijzonder eregeld toegekend. Dat is een jaargeld als eerbetoon aan zeer belangrij ke Nederlandse kunstenaars. Tij dens de eerste van een serie af- scheidsvoorstellingen maakte mi nister Veringa mevrouw Klompé is nog herstellende van een heupbreuk de onderschei ding aan mevrouw Van Swol- Brouwenstijn gisteravond in de Amsterdamse stadsschouwburg bekend. Minister Veringa dankte Gré Brouwenstijn speciaal voor het geen zij in haar 25-jarige carriè re gedaan heeft voor de opera in Nederland. „Al neemt u dan afscheid van het podium, ik hoop dat wij nog lange tijd mogen profiteren van uw rijke ervaring, juist in deze periode van opbouw en ontwikeling van de Neder landse operastichting", aldus dr. Veringa. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) AMMAN In de w(jk Hamlan van de Jordaanse hoofdstad Amman wordt nog steeds (sinds donderdagmorgen) geschoten. De toestand is er gespannen. Aan Arabische verzetsstrijders zijn weer wapens uit gereikt, nadat Jordaanse militairen huiszoekingen hadden gedaan. Een woordvoerder van het Volks front voor de bevrijding van Pales tina heeft gisteravond meegedeeld, dat commando's Hamlan op de Jor daanse regeringstroepen hebben her overd. Voorts vernielden zij een hef- schroefvliegtuig op het vliegveld van Amman. In de wijk Hamlan werden veel wapens buitgemaakt. Deze wapens worden nu op de militairen gericht, die volgens de woordvoerder in alle richtingen in Amman schoten. De militairen hergroeperen zich rond de hoofdstad en arresteren mensen op kruispunten van weigen die naar de stad leiden. Zij beschoten vier auto's waarin Syriërs zaten. Vier inzitten den werden gedood en zes gewond, aldus de woordvoerder. De Jordaanse regering heeft even wel meegedeeld, dat zij de toestand volledig onder controle heeft. Vol gens goedingelichte kringen hebben de regering en het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie contact opgenomen om te ko men tot beëindiging van de botsin gen. Een regeringswoordvoerder zei, dat „bewapende elementen vrijdag het vuur geopend hadden op berg Nasr, berg Taj en het zuidelijk deel van berg Hasjemi, die gelegen zijn bij berg Hamlan". Volgens het ministe rie van binnenlandse zaken begon nen de gevechten bij berg Hamlan donderdag, toen militairen kwamen met de opdracht, gewapende infil tranten te arresteren, die een poli tiepost hadden beschoten. De Palesteinse guerrillaleider Jas' ser Arafat heeft een beroep op Ara bische staatshoofden gedaan, tussen beide te komen „om een eind te ma ken aan de marteling en het lijden van ons volk, dat bloot staat aan li quidatie, massamoord en vervolging in Amman, Gaza, Jeruzalem, Na bloes en Hebron". (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR Het onderzoek van politie en PTT naar de diefstal van de postauto in Alkmaar, heeft tot de slotsom geleid dat de buit „ettelijke tienduizenden guldens, maar beslist winder dan een ton" moet hebben bedragen. Gebleken is dat de dader of daders het vooral op geld gemunt hadden. Na een aantal zakken in de post auto te hebben opengemaakt, hadden zij al spoedig die met aangetekende zendingen en postpakketten te pak ken. Alles werd opengescheurd en wat niet van hun gading was werd in de auto achtergelaten, o.m. een dure camera. Alleen geld en geldswaardi ge papieren werden meegenomen. Wat dit laatste betreft, moet nog worden afgewacht of deze laatste voor de dief of dieven inderdaad ook daadwerkelijk geld vertegenwoordi gen, Over de aard van deze papieren wilde de politie zich nog niet uitla ten. Bij de geroofde stukken bevonden zich o.m. vier zendingen met een ge zamenlijk aangegeven waarde van log geen 3650 In één revan bevond zich geld, en in andere geldswaardige papieren. De afzender van deze laat ste drie pakketten blijkt echter niet bereid de juiste waarde van zijn zen dingen op te geven. Inmiddels worden de overige post stukken, die in de wagen zijn terug gevonden, zo snel mogelijk gesor teerd en geëxpedieerd. Voor de ge adresseerden betekent deze roof een vertraging van een etmaal. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Het staatshoofd van Soedan, generaal-majoor El Numeiry, heeft gisteren de verboden commu nistische partij beschuldigd van po gingen zijn bewind te saboteren door het verspreiden van vijandige en on dermijnende vlugschriften. In het vervolg zal iedereen die zegt com munist te zijn of die lid is van de communistische partij, „verpletterd" worden. Numeiry verklaarde dat de nauwe banden van zijn 21 maanden oude bewind met de Sovjet-Unie en andere communistische landen niet zullen worden beïnvloed. Gas- en rookwolken stijgen op nadat tweeëntwintig wa gons van een goederentrein van een Amerikaanse spoorwegmaat schappij ontspoorden. Drie tank wagens ontploften erbij. De be volking van Ashkum (Illinois) werd geëvacueerd omdat er gif tige gassen vrijkwamen hij de brand. (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE/KHE SANH Ook de Zuidvietnamese presi dent Ngoeyen Van Thieu heeft gisteren gezinspeeld op een mogelijke invasie in Noord-Vietnam. „Maar het ogenblik voor de inval is nog niet gekomen", zei hij. Thieu sloot een inter ventie echter beslist niet uit. In Laos, waar aan diverse fronten hevig wordt gevochten momenteel, is de noodtoestand afgekondigd. De regering van Laos heeft hiertoe besloten „gezien de recente militaire ontwikkelingen". De Laotiaanse regering legde er de nadruk op dat de gebeurtenissen „niet drama tisch" zijn. Inmiddels houden berichten over duizenden vluchtelin gen in Laos aan. Als de moeilijkheden zouden aan houden, aldus de regering van Laos, zal de regering deze met „de grootste energie" tegemoet treden. Het is mo gelijk, aldus een regeringsverklaring, dat de niieuw ontstane situatie zal leiden tot een overeenkomst tussen de grote mogendheden om deze oor log te beëindigen. Een andere regeringsverklaring zegt over de Zuidvietnamese inval de Amerikanen ontkennen nog steeds dat er VS-militairen actief zijn in Laos dat deze „plotselinge en on verwachte inval mogelijk de militai re situatie in Laos zal beïnvloeden en de akkoorden van Genève, waar aan volk en regering van Laos vast houden, nog verder in diskrediet brengt". Maar, aldus de regering, de Zuidvietnamese. inval is het gevolg van de voortdurende schending van de akkoorden van Genève (waarbij Laos neutraal is verklaard), die de Noordvietnamezen in Laos begaan. De leider van de Pathet Lao, prins Soevannoevong, heeft voor de derde maal een beroep gedaan op Enge land en de Sovjet-Unie beide voor zitter van de conferentie van Genève om een halt toe te roepen aan de TRENTO (Reuter) De golf van ongeregeldheden in Italië is gisteren van het zuiden overgeslagen naar het noorden. In de stad Trento vocht de politie met duizend linkse arbeiders en studenten. Deze protesteerden tegen de be rechting van twee arbeiders uit de plaatselijke Michelinfabriek, die vrij dag tot vijftien dagen voorwaardelijk werden veroordeeld wegens geweld pleging tegen een voorman tijdens een recente staking. DEN HAAG (ANP) Als de werk nemers van het Verolme-concern van de heer C. Verolme de aandelen van het concern krijgen toebedeeld, dan zullen zij geen zeggenschap hebben. „De winst", aldus vrijdagavond in de NOS-tv-rubriek „Ter Visie" het kamerlid drs. G. M. Nederhorst (Pv dA), „krijgen de werknemers niet in het handje. De winst moet in het be drijf blijven, zoals Verolme zelf ook altijd de winst in het bedrijf gehou den heeft". Drs. Nederhorst zei ervan overtuigd te zijn, dat de commissie-Winsemius za] besluiten „het zal een verstan dig besluit zijn" dat fusie tussen het Verolme-concern en de Rijn- Scheldegroep noodzakelijk is. Het Verolme-concern is nog lang niet zo ver, dat „het lek boven water is", al dus drs. Nederhorst. Volgens hem probeert de heer Verolme tevergeefs de ontwikkeling tegen te houden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP) Alle om slagkaarten met namen en adres sen dienen voor 1 maart 1974 te zijn vernietigd. Aldus minister mr. R. J. Nelissen van Economi sche Zaken woensdag in de Twee de Kamer. Het volkstellingsbe- sluit zal in deze zin worden ge wijzigd, omdat enige Tweede-Ka merleden hadden aangedrongen op grotere waarborg voor de be scherming van de persoonlijke le venssfeer. De omslagkaarten met namen en adressen zullen zo is thans beslist voorlopig bij de gemeenten wor den bewaard. Oorspronkelijk zou het gehele setje kaarten naar het CBS worden gezonden. De naam- en adreskaart zal nu van de rest van de kaartenset worden gescheiden, zodat het CBS zonder de hulp in te roepen van de gemeenten, niet zal kunnen weten welke gegevens bij wie beho ren. Aan de gemeenten zijn tot dus verre nog geen instructies gegeven, wanneer en op welke wijze deze naam- en adreskaarten dienen te worden vernietigd. Dr. J. Ch. W. Verstege, directeur- generaal van de statistiek, wilde des gevraagd geen antwoord geven op de vraag op welke manier de ongeveer vier miljoen omslagkaarten van de volks- en woningtelling zullen wor den vernietigd. Dr. Verstege wilde deze informatie over vernietiging niet geven, omdat „openheid wel eens in het huidige stadium in het tegendeel kan gaan verkeren". Het Nederland se volk is niet rijp voor openheid, aldus de directeur-generaal van de statistiek en heeft ons gedwongen tot geslotenheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wet die moge lijkheid opende de KLM van staats wege garanties te verstrekken tot 100 miljoen gulden, liep 1 januari af. Het kabinet heeft zich gisteren beraden over vervanging van deze wet, waar bij de gehele financiële positie van de KLM onder de loupe is genomen. Het kabinet heeft besloten de garan- tiewet te verlengen en te verruimen tot 200 miljoen gulden. Daarnaast zal het eigen vermogen van de KLM vergroot moeten wor den, ook met 200 miljoen gulden. In verband met de situatie op de Ame rikaanse vliegtuigaandelenmarkt zal dit bedrag van 200 miljoen gulden geheel bij de staat worden geplaatst in de vorm van 5 procent preferente aandelen. Binnenkort zal het kabinet hiertoe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp indienen. (Van onze redactie binnenland) ASSEN De officier van justitie in Assen, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, heeft gisteren zes we ken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar ge ëist tegen de 21-jarige Henk V. (zon der beroep) uit Assen, voorts bij ver stek acht weken voorwaardelijke ge vangenisstraf tegen de 20-jarige kunstschilder Harn B., eveneens uil Assen. De beide jongemannen zijn op 12 oktober van het vorig jaar over het hek van het parkeerterrein van de Johan Willem Friso-kazerne in Assen geklommen en hebben daar in de benzinetanks van 17 legerwagens sui ker en/of zand gedaan. Bovendien zou B. op 28 september in het wa renhuis van de n.v. Thomas in Assen een broodzaag en een langspeelplaat hebben gestolen. V. bekende, B. was niet verschenen in verband met „zijn werkzaamheden in het parlement" zoals de officier van justitie het uit drukte. Mr. Schenkenberg nam deze „ama teuristisch uitgevoerde sabotagedaad" nauwelijks serieus. Hij wees op de sfeer van sabotage die in oktober vo rig jaar, „aangewakkerd door radio en pers", heerste. Zonder die sfeer zouden verdachten nooit op het idee zijn gekomen. Ook wees hij op de personen van de verdachten, „die zich moeilijk in de maatschappij kun nen handhaven en trachten zich door stunt en publiciteit waar te maken" „Dat hebben zij volop gekregen", al dus de officier, die van de verdach ten beslist geen martelaren wilde maken. Zij zouden er z.i. hun hele le ven onder lijden. Bij de strafmaat hield hij tevens rekening met de goede afloop van de sabotagepoging. „Maar", zo waar schuwde de officier, „echte sabotage zal ook in de toekomst niet te licht worden opgenomen". Raadsman mr. J. H. van Wijk uit Haarlem wees op de brief die de ver dachten op het terrein hadden ach tergelaten en waarin de daad stond vermeld. Ook hadden zij 's morgens vroeg reeds de plaatselijke pers in gelicht. Mede op grond daarvan was, aldus de raadsman, opzet niet bewe zen. Hij vroeg een lichte straf. De rechtbank zal op 26 februari uitspraak doen. 2 „agressieve operatie van de Ameri kanen en hun beulsknechten". Polen heeft gisteren in een nota de VS verweten Laos in een burgeroor log te storten. Polen deed een be roep op Engeland en de Sovjet-Unie om aan de „Amerikaanse agressie een einde te maken". Polen noemt de inval in „flagrante strijd met de voor naamste bepalingen van de Geneefse akkoorden". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren ge probeerd de vrees van Peking voor de gevolgen van de invasie in Laos weg te nemen. China „heeft niets te duchten van deze naar tijd en plaats beperkte actie". De VS zouden blij ven streven naar een verbetering van de betrekkingen met Peking, aldus een verklaring. De Zuidvietnamese president Thieu, die troepen bij de uitgangsba sis Khe Sanh bezocht, noemde de re sultaten van de actie gisteren „tot dusver bemoedigend". Er waren gro te hoeveelheden materiaal gevonden en dat zou aantonen dat de invasie op het juiste moment was begonnen, aldus Thieu. De Pathet Lao en de Noordvietna mezen hebben inmiddels him positie in het noorden van Laos aanzienlijk versterkt. De vitale weg van Vien tiane naar de koninklijke residentie Loeang Prabang wordt direct be dreigd door aanvallen op vooruitge schoven posten van regeringstroepen. Volgens het Laotiaanse ministerie van defensie wordt Loeang Prabang bedreigd door rond 2500 communisti sche troepen. Ook zou de stad Long Tsjeng in handen van Noordvietna- mese troepen zijn gevallen. Vlak bij deze plaats ligt een strategisch be langrijke basis van waaruit guerrilla strijders van de Meo-stam met Ame rikaanse steun opereerden. (Van onze redactie buitenland) PEKING China zal „alle pas sende maatregelen" nemen om de drie volken van Indo-China volle steun en bijstand te verlenen in de strijd tegen de „Amerikaanse agres sors en hun loopjongens". Dit heeft de Chinese regering gisteren meege deeld in een verklaring, waarin de door de Amerikanen gesteunde Zuid vietnamese inval in Laos wordt ver oordeeld. „Laos is een buurland van China, de agressie van het Amerikaanse im perialisme tegen Laos vormt ook een ernstige bedreiging voor China. Het Chinese volk zal daar absoluut niet onverschillig onder blijven", aldus de regeringsverklaring, die door het persbureau Nieuw-Chima is ver spreid. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De krijgsraad in Arn hem behandelde gisteren een ver keersongeluk in Duitsland, waarhij de dienstplichtige soldaat B. van E. uit Tilburg als bestuurder van een militaire drietonner een dodelijke aanrijding veroorzaakte. De Tilbur- ger is vrijgesproken. Op 28 augustus 1970 kwam de drie tonner op een smalle toegangsweg naar het militair oefenkamp in Duits land in aanrijding met een tegenlig ger waarin behalve de bestuurder nog 24 Nederlandse militairen zaten. De truck kantelde en de bestuurder werd gedood. De passagiers werden licht tot zwaar gewond. De jonge Tilbur- ger kreeg een zware shock. De auditeur-militair bij de Arn hemse krijgsraad, mr. J. van den Berkhof, vorderde slechts 75 gulden boete, omdat de soldaat slachtoffer is geworden van bijkomende omstan digheden. De smalle weg was erg slecht. De raadsman verzocht de pre sident van de krijgsraad om B. van E. vrij te spreken. De krijgsraad volgde de raadsman. 15 Deze ti'jd, vrienden én speciaal Uitmaal vriendinnen, roept zïjv eigen vijanden op. De nieuwste computers werken feilloos totdat.,:., er een meisje in de buurt kowit met nylon ondergoed aan. Jaja, dat hebben technici ondekt op het coijb- puter-laboratorium in Leeds (Eng,). De computers (vooral de aller nieuwste en gevoeligste) raken voj- komen in de war door de statischjs elektriciteit die zich in nylon onder goed, maar ook in nylon truitjes eh dito overals pleegt te vormen. J}, natuurlijk, waardoor zou zo'n cortv- puter anders in de war raken. Ze hebben daar in Den Haag hot geld voor dat instituut in St.-MV- chielsgestel gewoon in de doofpot willen stoppen. PvdA: meer en meer de compro- mist in? Kamerlid 1: Dal hangt ervan af. I Kamerlid 2: Ik bespeur een duider lijke hang naar meer democratie. Het wordt tussen haakjes een tragi sche boel daar in de Rijnmond: het gaat misten, klachten, waarschu wingsfase 1, SO-2-concentraties enz RIJNMOND: VUILBEK. De mode gaat dit jaar, als «jp deszelfs koningen mogen gelovên, linke wegen inslaan. De ,,hot pants", ofwel vertaald: de short, zal de ko mende zomer „in" zijn. Maar niet op de marinewerf te Rosyth in Schot land. Daar verschenen woensdag j.l. ondanks het frisse weer twee meisjes aldus kortgebroekt op de werf, waar in een oogwenk al het werk stil lag. Prompt volgde een verbod van de bedrijfsleiding de hot pants te dragen. Vanwege het pro- duktieverlies. Nog eens de mode. In een adver tentie zag ik gisteren staan aange prezen: slanke pantalons in 6 snelle kleuren"!?!?!? Je leest er gemakkelijk overheen, maar goed beschouwd: wat zijn nou snelle kleuren? Ik weet het niet. De reclameboodschappers maken het steeds bonter. Joost de Draaijer p(i)raat graag. Minister Bakker heeft deze week toch wel erg lief gedaan tegen het fenomeen auto. Waarschijnlijk deed hij dat omdat hij in het hol van de automobielen-leeuw zat, n.l. op de 64e RAl-tentoonstelling van perso nenauto's. De minister noemde de auto behalve heilige koe o.a. ook ..geduldige vakezel, een werkpaard, een renpaard". Mag ik het rijtje even aanvullen? De auto is ook een slokop, een geldwolf en een stinkdier. IFll IIK Hc iy. Doordraver van de week wordt niemand minder dan vaderlands en fant terrible Comelis Verolme, die zijn grote waarheid zo groot vindt omdat zijn mammoettankers zo groot zijn. Een prettig weekeinde. MERIJN KOPENHAGEN (ANP) Het roken van sigaretten is veel ge vaarlijker dan een teveel aan lichaamsgewicht. Pas als het ge wicht 70 pet. meer bedraagt dan men mag wegen, is het risico om te vroeg dood te gaan te ver gelijken met de schadelijke in vloed van het roken van 20 siga retten per dag. Deze voor niet-rokende dikke mensen geruststellende verge lijking heeft de Kopenhaagse hoogleraar in de geneeskunde, prof. dr. A. Tybjaerg Hansen, gemaakt n.a.v. de binnenkort te houden Euro-hartweek. Prof. Hansen beklemtoonde dat het risico om kanker te krijgen niet minder wordt door van sigaret ten over te schakelen op het ro ken van pijp of sigaar. „Het blijft lood om oud ijzer", is de conclusie van prof. Hansen, die bovendien op grond van opge dane ervaringen van mening is dat het niet juist is dat rokers tijdens him „ontwenningskuur" niet te genieten zouden zijn voor hun omgeving. „Ze voelen zich minder moe, hebben geen hoofd pijn en zijn in betere vorm, waardoor hun humeur juist be ter wordt", is zijn mening.- I

de Stem | 1971 | | pagina 11