PROGRESSIEF REGERINGSPROGRAMMA BINNEN 14 DAGEN Hanoi: invasie van V.S. dreigt Acht doden meubelen bij brand op schip isïlill Y akbonden willen half procent van Philips Alle moties over de volkstelling verworpen I JesrefHd SPMRUJinST OF ROO-ZEKLS üilï f 100- GESPHRRD IS BIJ Auto kerkhof op rijkswegen VEERTIG HELICOPTERS NEERGE HAALD IN LAOS Tijd Joost de Draaijer ook naar radio-Noordzce binnenland buitenland commentaar VEERTIG Triest IN ROTTERDAM Internationaal JOURNALISTEN Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Twaalf gewonden bij reeks kettingbotsingen J ■VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 d-bed (268.-) met 'n pracht I aapspulletjes (288,-). En ook die Iden (110,- per stuk) hebben ■-verlichting (126,- per stuk). lEn is het nu avond (dat feestje) lof ochtend (je neemt 'ns alle Itijd)die toiletkommode met vier lladen (236,-) en elegante Ihovenkast (218,-) blijft het I Klokje Rond even fijn om aan te I zitten. Met manicuur-inzet en spiegel (87,-). Ij jr 5 SOEVANNA PHOEMA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA, D 66 en PPR streven er naar in de komende twee weken te komen tot het ontwerp voor een progressief regeringsprogram. Het is de bedoeling dat in de komen de dagen intensief overleg tussen de drie partijen zal beginnen. Er wordt naar gestreefd het met spoed over de hoofdlijnen van een progressief be leid eens te worden. Het hoofdbestuur van D '66 hoopt dat het overleg zo snel zal vorderen dat het ontwerp-regeringsprograra kan worden aangeboden op liet con- gres van D '66, dat op 27 februari in de Amsterdamse RAI wordt gehou den. Met dit ontwerp-program wil het bestuur van D '66 proberen de be zwaren van een aantal leden tegen de samenwerking met PvdA en PPR wat af te zwakken. De verwachting is dat een grote meerderheid van D '66 zich op het congres voor samenwerking met PvdA en PPR zal uitspreken. Ge tracht zal worden een aantal eisen vast te leggen die aan deze samen werking moeten worden gesteld. Vol gens sommige leden van D '66 moeten er in het akkoord over de samenwer king wat ontsnappingsclausules wor den ingebouwd. Intussen heeft de afdeling Oegst- geest van D '66 bij andere afdelingen een ontwerp-resolutic aan de orde gesteld, waarin het beleid van het hoofdbestuur inzake een progressieve samenwerking wordt onderschreven, „Het hoofdbestuur heeft blijk ge geven een juiste beoordeling van de politieke situatie door te pleiten voor een samenwerking met PvdA en PPR. Onder de geldende omstandig heden is dit de snelste weg naar een grondige vernieuwing van ons partij politiek- en staatsrechtelijk bestel", aldus de ontwerp-resolutie. Het hoofdbestuur wordt volgens dit ont werp opgedragen op basis van het eigen beleidsplan tot een maximale inbreng van de eigen uitgangspunten te komen DE volkstelling gaat dus toch door. De regering heeft een paar concessies gedaan, waarvan wel de belangrijkste is dat alle naamkaarfen binnen drie, mogelijk al binnen twee jaar zullen worden vernietigd. En nu wordt de Neder landse bevolking beleefd doch be slist verzocht, resp. verplicht, straks alle vragen te beantwoorden. De Maatschappij ter bevordering der geneeskunst en het instituut voor ruimtelijke ordening alsmede de planologen hebben inmiddels opge roepen aan de volkstelling mee te doen, omdat de daaruit te verkrij gen gegevens onmisbaar zijn voor het overheidsbeleid op lange ter mijn, inzake resp. de gezondheids zorg en de ruimtelijke planning. Voor die motivering is natuurlijk alles te zeggen, in theorie klopt die ook wel. Maar wat is er tot nog toe gebleken van een werkelijk overheidsbeleid op lange termijn? Weinig, vinden wij, waarbij gezegd moet worden dat mensen met de j hiervoor benodigde visie schaars zijn. Maar dan nog. Voorzover er van een beleid sprake is, wat wordt daarvan zichtbaar? Wat ziet en be- grijpt de gemiddelde burger ervan? Weinig, menen wij opnieuw te kun nen stellen. En nu moet die burger bij een volkstelling ineens alle mogelijke begrip voor en vertrouwen in dat overheidsbeleid opbrengen? Het is allang hoog tijd geweest voor het wetsontwerp voor meer openbaar heid van het overheidsapparaat, dat nu eindelijk aan het afkomen is, en voor een ombudsman, waar nu ein delijk serieus aan gedacht wordt. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Zuidvielnamese troepen, die zijn ingezet bij de door de Amerikanen gesteunde invasie in Laos, hebben gis teren in grondgevechten weinig tegenstand ondervonden. Het Noordvietnamese luchtafweergeschut heeft echter een groot aantal helikopters neergehaald. Laos heeft bij Engeland en de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen Noordvietnamese aanvallen op steden en legerposten in Laos, zo is gisteren officieel in Vientiane bekendgemaakt. Engeland en de Sov jet-Unie zijn beide voorzitter van de conventie van Genève van 1962, die de neutraliteit van Laos garanderen. Laos vraagt Londen en Moskou maatregelen te treffen om de Noord vietnamese troepen zich terug te la ten trekken. De protestbrieven zijn gedateerd op 5 februari. De dag te voren had premier Soevarana Phoema gezegd dat het Noordvietnamese le ger een offensief in heel Laos had gelanceerd en dat de situatie met de dag ernstiger werd. In Noord-Laos veroverden „communistische eenhe den" Moeong Soeoi op de Vlakte dar Kruiken en vier legerposten bij de koninklijke residentie Loeang Pra- bang. Hij zei toen ook dat „wat ge beurt langs de Ho Tsji Minh-route een kwestie tussen Noordvietname- zen en Amerikanen is. De koninklij ke regering heeft alle controle over dat deel van het land verloren. Bij de Zuidvietnamese actie in Laos is het tot dusver (zoals gemeld) niet tot grootscheepse gevechten ge komen, Zuidvietnamese troepen zijn tot 45 km in Laos doorgedrongen. De Amerikaanse luchtmacht zou enkele grote opslagplaatsen van brandstof en ammunitie tot ontploffing hebben gebracht. Amerikaanse piloten zou den bii de Ho Tsji Minh-route een zeer grote Noordvietnamese opslag plaats hebben ontdekt. De Zuidviet namese troepen zijn nu daarheen on derweg. De guerrillastrijders verde digen de aanvoerroute met hevig af weergeschut. Volgens een piloot op de Zuidviatnamese basis Khe Sanh zijn in vier dagen 40 helikopters neergeschoten. Volgens Amerikaan se piloten moesten ze zo wild vliegen om het afweergeschut te ontwijken, Meubel Drive-in Eindhoven. Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maasuicnt, afrit vliegveld. Heerlen: Spoorsinge! 2. Breda/Roosendaal Sprundelseweg 45, Rucphen- Meubel Drive-in Utrecht: Rijksweg Ouderirijn-Arnhendi afrit Utrecht-Jutphaas. Rotterdam: Groothandelsgebouw. Weena 737. Amsterdam: Stadhouderskade 74 (m?"e Keizersgracht 590 (klassiek). Den Haag: Winkelcentrum .Waldeck, einde Laan van Meerdervoo' Meubel Drive-in Enschede. Winkelcentrum ,De KlandeïU' Boulevard 1945. (U parkeert op-'t dak!) Voorjaar'71 opent VanderMoe' nóg een Meubel Drive in- Meubel Drive-in Etten-AS Winkelcentrum Rijksweg. PEN doodgewone, in de wet vast- gestelde beroepsprocedure over een geschil over de vergoeding per leerling, die een gemeente aan een bepaalde vorm van onderwijs moet betalen, neemt acht jaren in beslag in ons land. Het lijkt weinig zinvol daarover met veel woorden te betogen dat er in Den Haag toch «el iets mis is. Wij vragen ons in olie gemoede af, of met het geval St.-Michielsgestel in de hand de Tweede Kamer niet kan besluiten deze hele trieste zaak tot op de bo dem uit te zoeken. In een tijd, dat iedereen steeds de mond vol heeft °ver slagvaardig beleid, bekruipt de burger het gevoel dat ,,de instan ties' in Den Haag en daar niet al leen - zo langzamerhand een eigen onvatbaar leven zijn gaan leiden, ^e zijn er niet meer voor de ge meenschap, maar lijken zichzelf in stand te houden ten koste van die gemeenschap. Het frappante geval St.-Michielsgestel is een aanwijzing 'n die richting. JU Amerika worden 6500 mensen ontslagen doordat een Engelse fotorenfabriek niet bij machte is aan zijn verplichtingen te voldoen. ^o°r die Lockheed-mensen lijkt ons dit moeilijk te verteren. De oorzaak Vai hun ontslag ligt bovendien zo ver van huis dat zij er weinig tegen onnen ondernemen. Gebeurtenis sen als deze lijken ons in de toe- omst echter onvermijdelijk. In toe- "omende mate oriënteert de in- ustrie zich buiten de landsgrenzen. Men mag op dit gebied niet natio naal meer denken. De intocht van pferikaanse bedrijven in Neder and zegt al genoeg. Het geval Lockheed is daarom ^sn duidelijk appel aan b.v. het In- ernationale Verbond van Vakver enigingen (IVVV) om tot een gro- ere internationale samenwerking te K°men. Ook op het gebied van de kerkgelegenheid zou men interna- lonaa' moeten gaan denken. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Bij een felle brand gisternacht aan boord van het loge mentsvaartuig Jan van Elshout zijn in Rotterdam acht personen omge komen. Zij slaagden er niet in tijdig het brandende schip te verlaten. De andere 42 opvarenden wisten zich in veiligheid te stellen. Drie personen moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden gebracht. De Jan van Elshout is een gehuurd cruise-schip, dat onderdak verschafte aan personeel van de Hollandse Sig naal Apparatenfabriek in Hengelo en de bewapeningswerkplaats in Den Helder. Het was belast met toezicht op het routine-onderzoek van de be wapening en de be-wapeniragselektro- nica van de Zeven Provinciën op de werf van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. Toen marinemensen die de Jan van Elshout nog op tijd hadden weten te verlaten, vertelden dat er nog men sen aan boord van het schip moesten zijn, heeft de brandweer diverse red dingspogingen ondernomen. Door de enorme vlammenzee en de verstik kende rook hadden deze pogingen geen succes. Gistermorgen om half zes was het schip totaal uitgebrand. Over de oor zaak van de brand was nog niets be kend. De Marinevoorldchtingsdienst gaf de volgende namen van de slacht offers op: P. J. Langste, C. H. Uljee, P. van Leeuwen, J. Striet, N. J. A. Slag, H. J. Mogenzomp, R. van Toor en C. Spaans. Vier man kwamen uit Den Helder, twee uit Hengelo, een uit Glanerbrug en een uit Wieriniger- werf. TWEE JONGELUI hebben gisteren een mislukte overval gepleegd op het uitzendbureau Tempo-Team in Amsterdam. De sleutel van de kluis, waarin f 3.000 zat, was niet op het kantoor. dat de Zuidvietnamese officieren in het toestel zo luchtziek werden dat ze de lucht- en grondaanvallen niet meer konden coördineren. Vijf fotojournalisten twee Ame rikanen, een Fransman, een Japan ner en een Zuidvietnamees wor den in Laos vermist, nadat de heli kopter, waarin zij zaten, was neerge schoten. Aan boord bevonden zich ook twee Zuidvietnamese officieren. Noord-Vietnam heeft bekendge maakt dat zware Amerikaanse bom menwerpers Noordvietnamees gebied vlak ten noorden van de gedemilita riseerde zone hebben gebombardeerd en met raketten bestookt. Volgens Hanoi bereiden de Verenigde Staten een aanval op Noord-Vietnam voor door de acties in Zuid-Laas. In Saigon verklaarde een Ameri kaanse militaire woordvoerder dat zich geen enkele ontscheping van mariniers in Vietnam heeft voorge daan, zoals was gemeld. In snelle landingsoperaties gespecialiseerde mariniers (ongeveer 1500) zouden vlak bij de gedemilitariseerde zone zijn ontscheept om een Noordvietna mese aanval af te slaan. i- »iSï8BS LiLL U (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De vakbonden, die betrokken zijn bij de onder handelingen over een nieuwe cao voor het Philips-personeel, willen dat dit bedrijf een half procent van de totale loonsom op tafel legt voor vakbondswerk. Deze eis stoelt op de al geruime tijd bij de vakbeweging levende ge dachte, dat de werkgevers een bij drage dienen te leveren, als soort van compensatie voor gemiste contribu tie-gelden van ongeorganiseerde werknemers. Deze immers profiteren we-1 van de door de vakbeweging be haalde resultaten. De vakcentrales hebben zich al en kele jaren geleden principieel uitge sproken voor een werkgeversbijdrage, het zogenaamde „vakbondstientje". In een aantal bedrijfstakken is dat „tientje" intussen tot de normale be standdelen van de cao gaan behoren. Zo wordt in de grootmetaal op het moment vijftien gulden per werk nemer aan de vakbonden uitgekeerd. In de sigaren-industrie bedraagt de bijdrage zelfs driekwart procent van de totale loonsom. De vakcentrales hebben met be trekking tot dezè kwestie uitsluitend een principe-uitspraak gedaan. De uitvoering laten zij aan de cao-onder handelingspartners over. Bij de on derhandelingen over de Philips-cao, die 1 april moet ingaan, zijn zes vak bonden betrokken. Van vakbondszijde kon niet wor den meegedeeld of het totstandkomen van de cao onvoorwaardelijk is ge koppeld aan Philips' bereidheid de eis in te willigen. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wiin gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Bindenmet maïzena, op smaak afinaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. Dra. Bakkenist, voorzitter van het Nederlands Verbond van Onderne mingen, heeft gisteren tijdens een lunchvergadering in Utrecht een har de strijd voorspeld tussen de vak bonden en de ondernemers die uit principiële redenen niet aan het „half procent" willen toegeven. Drs. Bak kenist meende dat de discussie over het „vakbondstientje" momenteel wellicht in een beslissende fase is gekomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Minister Bakker heeft gistermorgen de 64e RAI-ten- toonstelling van personenauto's ge opend. Niet iedereen was hier zo blij mee. De actiegroep „De lastige Am sterdammer" protesteerde bij de ope ning voor het RAI-gebouw. In zijn openingsrede zei de minis ter onder andere dat problemen rond de auto als de luchtverontreiniging en het lawaai binnen redelijke tijd aanzienlijk beperkt kunnen worden. „De auto en het openbaar vervoer zullen elkaar aan moeten vullen". De auto is volgens minister Bakker „hei lige" koe van onze samenleving, ook een „geduldige pakezel, een mobiele huiskamer, een werkpaard, renpaard en een moderne jan-plezier op huis- l'ormaat". „De lastige Amsterdammer" deelde pamfletten uit en schilderde in bloedrode verf „3000 doden' op de trottoirs van het tentoonstellingsge bouw. Voorts droeg men een grote ballon (zie foto), die met uitlaatgas gevuld was, mee. KONINGIN Juliana heeft een gift ge schonken voor de actie „betaald ant woord". Deze actie wordt gevoerd ten behoeve van het programma tot be strijding van het racisme van het cen traal comité van de wereldraad van kerken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De motie van mej. Goudsmit (D'66) om de volkstelling uit te stellen, is gisteren door de Tweede Kamer verworpen. De motie kreeg alleen de steun van D'66, PvdA (minus de heer Nederhorst)PCP, CPN, de groep-Aarden en de groep-Harmsen. Eveneens verworpen werden de moties Van der Lek (PSP) om de omslagkaarten met naam en adres terstond na de telling door de getelden zelf te laten vernietigen, en om geen straffen uit te delen aan weigeraars. Beide moties kregen alleen steun van de CPN en Boerenpartij. welslagen van de volkstelling op zich nemen. Met 45 tegen 41 stemmen verwierp de kamer voorts nog een ordevoor stel van de heer De Beer (VVD) om een bijzondere kamercommissie voor de volkstelling in te stellen als ge sprekspartner voor de regering over de uitvoering van de volkstelling. Dit voorstel ondervond felle tegen stand van de heer Schakel (AR). Hij vond dat de instelling van zo'n com missie eerder bij de bevolking de in druk zou wekken „dat er toch wel iets met die volkstelling aan de hand is". De communist Bakker voelde er niets voor, omdat hij het niet de taak van het parlement vindt een soort comité van aanbeveling en vertrou wen te creëren. Bij de stemming ble ken de WD en PvdA voor te zijn, AR en CHU tegen en de KVP ver deeld. De kleine fracties stemden te gen. PvdA-fractieleider drs. Den Uyl benadrukte dat er na de belangrijke toezeggingen van minister Nelisaen (Econ. Zaken) redelijke waarborgen rond de volkstelling verkregen zijn. Juist daarom zou uitstel nuttig zijn om in de tussentijd de onrust weg te nemen en bekendheid te geven aan enkele correcties die nu achteraf op de huis aan huis verspreide folders gegeven moeten worden. Als er geen uitstel komt zal de PvdA echter zo goed mogelijk meewerken aan het slagen van de volkstelling, aldus drs. Den Uyl. Mej. Goudsmit zelf zei het eens te zijn met de heer Schakel (AR) dat uitstel van de volkstelling de onrust zou kunnen vergroten, maar zij wil de haar motie toch niet intrekken. Zij vond dat de tegenstemmers een even grote verantwoordelijkheid ta.v. het (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twaalf mensen, van wie twee ernstig, zijn gistermor gen in ziekenhuizen opgenomen na een groot aantal kettingbotsingen op rijksweg 12, Den Haag - Utrecht en rijksweg 4, Den Haag - Amsterdam. Als gevolg van te hard rijden in de zeer dikke mist vlogen op deze rijks wegen zeker 150 auto's op elkaar. Zestig wagens moesten worden weg gesleept. Hierdoor ontstond een enorme ver keerschaos, die op de rijksweg Den Haag - Utrecht ook rond de middag uren nog voortduurde. Voortdurend werd om ambulances gevraagd om de vele gewonden te kunnen afvoe ren. Kraanwagens moesten te hulp komen om een aantal auto's uit de vangrail te lichten. De politie had handen vol werk om ie deze verkeerschaos nog handelend te kunnen optreden, terwij] de am bulances af en aan reden. Het leek volgens ooggetuigen hier en daar meer op een autokerkhof, dan op een autosnelweg. De kettingbotsingen, waarbij zo veel auto's betrokken waren, ont stonden gistermorgen tussen Zoeter- meer en Den Haag en even buiten Leiden in de richting Den Haag. Er groeiden ai zeer snel files van naar schatting 5 tot 10 km bij een zeer dichte mist. De verkeerschaos werd steeds groter, doordat steeds meer auto's bij de gestrande en op elkaar gereden wagens terechtkwamen. Het heeft uren geduurd voordat het ver keer enigszins normaal kon rijden. Het aantal gewonden, dat niet in ziekenhuizen werd opgenomen, is aanzienlijk. Op eigen gelegenheid moest men EHBO-posten zien te be reiken of in omliggende gemeenten bij ziekenhuizen aankloppen voor be handeling. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Wim van Booten, alias Joost de Draaijer, wordt weer piraat. Als exploi tant en disc-jockey is hij in zee gegaan met Radio Noordzee (voorheen Radio Nordsee Inter national). Zoals wij twee weken geleden reeds meldden gaat het zend- schip van deze piratengroep be gin maart weer uitzendingen op Nederland en Engeland verzor gen. Behalve Wim van Kooten heeft ook Jan van Veen, ex-d.j. van Veronica, een contract gete kend met de exploitatiemaat schappij van Radio Noordzee. i? Van nature ben ik geneigd om in allerlei discutabele zaken ook iets positiefs te zoeken, en daar ben ik in de heftige discussie over de volks telling ook mee doende geweest. En met succes, hoor. Uiteraard zijn er een hele reeks argumenten pro volkstelling te noemen, maar dat zijn moeilijke typische overheids- en ambtenaarsargumenten, die wel eens goed zijn maar niet duidelijk. 'f" Ik heb nu een eenvoudig argu ment pro, dat er bij eenieder wel in moet gaan: nu worden eindelijk ook eens de mensen die anders niet meetellen, of minstens het gevoel hebben dat ze niet meetellen, mee geteld. C.B.S.: Tel uit je winst (-en ver liesrekening). Het wereldje van de beeldbuis levert telkenmale weer nieuwtjes op: Nu gaat het Schaep weg. Vind u dat gek? Met vijf poten wil je er wel eens vandoor. Er staan ons waarlijk evenemen ten te wachten, mede-volkstelgan gers: carnaval, de telling, Pasen, de verkiezingen, Pinksteren enz. enz. Inderdaad, tussen Pasen en Pink steren moet dit jaar gekozen worden. En ik had niet gedacht dat het tussen Pasen en Pinksteren zo moei lijk kiezen was. Liefst 110 partijen staan er ingeschreven, lees ik. Maar gelukkig vallen daar een stel af zodat er „maar" 73 overblijven. Stel je voor dat die allemaal aan hun trekken zouden komen, en dat willen ze toch dan kregen zo'n 60 partijen een zetel en dan bleven er 90 zetels te verdelen over ongeveer 13 partijen die al in de Kamer zitten. Of laten we de eer ste Kamer nemen, een fictieve situa tie dus, want daar stemmen we niet voor, maar toch wel verduidelij kend. In die Eerste Kamer, waarin 75 zetels te verdelen zijn, zouden alle 73 partijen een zetel kunnen krij gen, waarna voor twee ervan nog twee zetels over blijven. Dat zouden dan wel de KVP en de PvdA wor den. 4= Gelukkig zal het zo'n vaart niet lopen, maar aan de 25 partijen die er dan wel op het stembiljet komen te staan, zullen we de handen vol hebben. Je zou er onpartijdig van worden. Enlin, dat is eenderde van de kie zers dan ook al. Geen drs. in ons land heeft ooit zo'n moeilijke stelling te berde ge bracht dan die volk-stelling. Overigens moet u eens opletten hoe vaak automobilisten (uzelf dus mogelijk ook) spreken van: ik sta daar geparkeerd; of: u staat daar gevaarlijk geparkeerd. En men be doelt dan: mijn of uw auto staat zus of zo geparkeerd! Zo gaat dat in deze tijd: ikke (b)en mijn auto. Dat is auto-identi ficatie, ofwel een denkertje! Tot morgen. MERIJN. IN CARACAS, hoofdstad van Vene zuela, is een bankier, Enrique Dao, door een groep gewapende mannen ontvoerd. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 13