Gevechten laaien op in De slachtoffers Middenstand wordt gediscrimineerd Overleg Engeland-VS over Rol Is-Roy ce Duitse bisschoppen contra prof. Hans Küng Na overlijden meisje (5) bij verkeersongeval Wetsontwerp staatsoverneming ingediend NKOV-VOORZITTER: Appèl tegen vrijlating landbouwer Rustige reis Apollo-14 WAARSCHUWING VOOR ROEK OVER ONFEILBAARHEID SE KL YPÏI IE NS 3PRON6EN LIPPEN koortsuitslag ïdrijf binnenland buitenland commentaar Uitstellen Doelmatigheid Terechtstelling Standbeeld Tegen Progil Hangend protest van Antwerpse kabouters HUISSCHILDER IN SLOOT GEDUWD DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 {service van opleiding [tij in i baan met i op het stbus 1068, Jlijk en hoogst irritant. Gelukkig it BUSTEX direkt. BLISTEX, hieuwe Amerikaanse lippenaètt hel helend en desinfecterend, (en zijn zo weer gaaf en zacht: [kunt weer gewoon lachen. k gesprongen, schrale, pij# ALS er niets meer tussen komt, zal de volkstelling dan toch eind deze maand moeten plaats vinden. Het lijkt ons langzamer hand verstandig dat er wel wat tus sen komt. Men kan, zoals de over heid al verscheidene maanden doet, alle protesten tegen deze (vorm van) volkstelling bagatelliseren en terugvoeren op enkele actiegroep jes. Dat lijkt nauwelijks meer reëel, nu iedereen die zijn oren een beetje open houdt, beluistert dat het wan trouwen tegen de volkstelling groot is geworden. Het is veelal een vaag en nauwelijks gemotiveerde achterdocht, maar die leeft. En dat wantrouwen is een slecht uitgangs punt voor een zo grootscheeps on derzoek, waarbij men er juist van uit moet gaan dat de mensen be trouwbare antwoorden geven. Het is zeer waarschijnlijk dat (te) veel vragenlijsten niet volledig of on juist ingevuld zullen worden. Dan kan de overheid wel dreigen met een fikse boete, wij vrezen dat op deze wijze de hele volkstelling een voudig zinloos en vergeefse moeite zal blijken, omdat men gewoon niet voldoende betrouwbare gegevens krijgt. De regering heeft het te lang laten aansudderen, is te weinig serieus ingegaan op toch redelijke kritiek en heeft zelfs nauwelijks de moeite genomen om het in haar ogen onredelijke in de kritiek te weerleggen. Dat er een volkstelling gehouden moet worden, is duidelijk. Maar dat alle redenen tot wantrouwen weg genomen worden teneinde die tel ling te doen slagen, lijkt ons even duidelijk. Daarom kan de regering de volkstelling het beste een half jaar of een jaar uitstellen en er nog eens duchtig met het parlement over praten. De algemene rekenkamer gaat on derzoeken of de gemeenschapsgel den die onze universiteiten en ho gescholen krijgen voor het verrich ten van wetenschappelijk onder zoek doelmatig worden besteed. Een moeilijke opgave! Er bestaat nauwelijks enig inzicht in deze in gewikkelde materie. Ook is niet veel bekend over de kosten van wetenschappelijk onderzoek en de resultaten van al die research. Dat wil zeggen, dat er eigenlijk voor de overheid die de gemeenschaps gelden beschikbaar stelt, - rege ring en parlement vrijwel geen vaste punten zijn waarop ze hun koers in deze uiterst belangrijke zaak kunnen uitzetten. Ze geven als het ware elk jaar honderden mil joenen en daarmee is hun taak ge ëindigd. Een zeer onbevredigende situatie. Regering en parlement kun nen namelijk niet beoordelen, of deze gelden goed worden gebruikt en wat het wetenschappelijk en ma teriële rendement van deze telkens terugkerende enorme investering is. Daarom moet het worden toege juicht dat de algemene rekenkamer gaat proberen gegevens over het universitaire wetenschapsbedrijf te verzamelen, geen gemakkelijke taak. In de eerste plaats zal daar voor de volledige medewerking moeten worden verkregen van de dertien autonome instellingen van wetenschappelijk onderwijs. Veel belangrijker nog is, dat de weten schappelijke onderzoekers zelf die aan die instellingen werken de voor die studie noodzakelijke gegevens zonder terughoudendheid moeten gaan geven. Als dat lukt, een zaak van lange adem, kunnen die gege vens misschien leiden tot aanzien lijke verbetering van de administra tieve procedures waardoor het hele wetenschappelijke onderzoek aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen voorzichtiger zou wor den. Dat kan dan weer het uitgangs punt vormen voor een wetenschaps beleid dat dit onderzoek vat in een groot algemeen kader. Een beleid dat volledig ontbreekt. Dan ook zal eindelijk een wat zuivere scheiding kunnen worden gemaakt tussen de gemeenschapsgelden die wij inves teren in het hoger onderwijs en die welke aan universitair onderzoek worden besteed. Ook daarover ver keren we in het half duister. Een schemering die het voor beleidsin tenties nog eens extra moeilijk maakt in het universitaire onder- zoek-bos de bomen te zien die bij goede verzorging tot volle wasdom kunnen komen en de struiken te onderscheiden die men beter kan rooien. (Van onze correspondent) LONDEN In de straten van de Noordierse hoofdstad Belfast is het gisteravond opnieuw tot gevechten tussen soldaten en burgers, tot brandstichting, en andere incidenten gekomen. De nieuwe rellen werden vooral veroorzaakt door wat het leger „een spijtig ongeval" noemde. Een 5-jarig katholiek kind stierf, nadat het door een gepant serde legerauto overreden was. Deze gebeurtenis bracht het volk opnieuw de straat op. Nauwelijks en kele minuten na het ongeluk gingen in de overwegend katholieke wijk van de Crumlin Road opgewonden mannen, vrouwen en kinderen, die kennelijk buiten zichzelf van woede waren, de soldaten van het Britse leger te lijf. Ze staken bestel- en personenwagens in brand. Ook een autobus, die gediend had om militai ren ter plaatse te brengen, ging in vlammen op. Het handgemeen ontaardde in een ware veldslag. De soldaten werden vanaf het dak van een hoog flatge bouw met flessen en stenen bestookt. Overdag was het in Belfast rustig geweest, na een nacht waarin het leger opnieuw met sluipschutters af te rekenen kreeg in de wijk van de katholieke Falls Road. Vanaf de da ken werd met dynamiet naar de pant serauto's van de troepen gegooid. Volgens zegslieden van het leger is nu in Belfast een ware schietwed strijd aan de gang tussen leden van om de macht strijdende frac ties van het illegale Ierse Republi keinse Leger (de IRA). Op een een zame weg buiten de hoofdstad werd een jongeman aangetroffen, die dood geschoten was. Twaalf dagen geleden ontdekte men in soortgelijke omstan digheden het lijk van een andere man, die hetzelfde lot had ondergaan. Het nieuwe slachtoffer was een pro testant, maar vreemd genoeg republikeins gezind. Hij had nog maar pas een gevangenisstraf achter de rug. Men vermoedt, dat hij door an dere IRA-ieden van verraad verdacht werd en dat zij de eerste de beste ge legenheid gebruikt hebben om hem van kant te maken. De andere ver moorde man was eveneens „te-recht gesteld". De Zuidierse regering heeft onge veer 300 privé-piloten, die gebruik maken van 12 luchthavens, vliegver bod gegeven. Deze maatregel heeft vermoedelijk tot doel, het wapen- en dynamiettransport van Ierland naar Ulster tegen te werken. Kleine vlieg tuigen hebben slechts een half uur nodig om het noorden te bereiken. In Centraal Dublin werd het stand beeld van de Ierse 18e-eeuwse repu blikeinse patriot Wolfe Tone opgebla zen. Alleen de laarzen van het vier meter hoge beeld staan nog op het voetstuk. De rest is aan stukken ge vlogen. In de omgeving werden door de ontploffing ook talrijke ruiten ge broken. Men vermoedt, dat deze aan slag het werk van leden van de ille gale „Ulster-Volonteers Force" is, de protestantse tegenhanger van de IRA. Ierse standbeelden en gedenktekens staan echter voortdurend bloot aan (Van onze redactie buitenland) ANTWERPEN Voetgangers, die van de Antwerpse Groen plaats naar de Schoenmarkt lie pen, hebben dit weekend ontzet naar boven gekeken, waar ze aan de balustrade van een par king op de vijfde verdieping een lijk meenden te zien hangen. De GGD, een ambulance en ver scheidene politiewagens kwamen spoedig met veel lawaai aange reden en brachten alles in ge reedheid om de man van de plaats, die hij voor zijn dood uit gezocht had, te halen. Toen ze aan liet touw, waaraan de man hing, trokken dwarrel den duizenden papiertjes met het opschrift: „Mijn laatste wil, stop Progil", naar beneden. De „man", die een pop bleek te zijn, viel in vele delen naar beneden. Tegelijkertijd deelden kabouters pamfletten uit en verzamelden handtekeningen, die hun actie inderstreeepten. De actie, geheel door de ka bouters uitgevoerd, werd zoals al hun andere acties, gehouden op het voor hen magische punt, namelijk precies tussen het ad ministratief centrum van de stad, de kathedraal en de kre dietbank. politieke aanslagen. De daverende knal, waarmee Wolfe Tone in de ruimte geslingerd werd, was dan ook volgens de politie van Dublin „niets ongewoons". (Copyright De Stem/Het Parool) De zware aardbeving die liet 2500 jaar oude 5Iiddenitaliaan.se plaatsje luscania heeft getroffen, heeft twintig doden en 140 gewonden geëist. Het aantal daklozen bedraagt meer dan vierduizend. De materiële schade is enorm. De bezitter van deze verpletterde auto moet zich ook tamelijk on gelukkig voelen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Als het project voor de bouw van de RB-211 motor van Rolls-Royce moet doorgaan ten be hoeve van de Tristar-luchtbus, zal er een geheel nieuwe regeling moeten worden getroffen, zo heeft de Britse minister van financiën, Anthony Bar ber, gisteren in het lagerhuis meege deeld. De regering heeft daar een wetsontwerp ingediend dat baar de gelegenheid moet geven het ltolls- Royceconcern gedeeltelijk over te 11e men De minister deelde in het debat over het ontwerp mee dat premier Heath contact heeft gehad met de Amerikaanse president. Deze heeft zien Dereid verklaard met de Britse regering en de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed, die de Tristar bouwt, samen te werken bij het zoe ken naar een oplossing voor het pro. ject van de RB-211 motor. Het wetsontwerp gaf geen opsom rnrng van activa van Rolls-Royce, die de regering zou nationaliseren. In een toelichting heeft de regering mee gedeeld dat het nog niet mogelijk is een betrouwbare schatting te geven van net bedrag dat de Britse staat voor de onderdelen van het concern zou betalen of van de kosten van ex ploitatie van die onderdelen. De be doeling is dat het parlement het wets voorstel in tien dagen goedkeurt op dat de regering de feitelijke aankoop kan ->oen. Minister Barber verklaarde dat de regering de bevoegdheid heeft te zij ner tijd gedeelten van Rolls-Royce, die zij nu nationaliseert, aan het par ticuliere bedrijfsleven terug te ver kopen. De aan te kopen activa van Rolls-Royce zullen in een naamloze vennootschap worden ondergebracht waarvan de staat alle aandelen zal bezitten Dat maakt terugverkopen later gemakkelijker. Voor de automobielsector van Rolls- Royce heeft zich gisteren een poten tiële koper gemeld. Het David Brown concern producent van het automerk „Aston Martin" heeft de curator van Rolls-Royce te kennen gegeven be langstelling voor deze sector te heb ben. Andere gegadigden zijn British Leyland en Jensen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Het is werkelijk ver bijsterend met welk gemak vele ge meentelijke overheden hun eigen planologische patronen doorkruisen door cash and carry-bedrijven, ma- kro-vcstigingen en verbmikersmark- ten toe te laten. Wij zijn echt niet tegen een gedifferentieerd distribu tiepatroon, maar we verzetten ons wel met hand en tand tegen dit soort ongelijke behandeling, waarvoor maar één term bestaat: discrimina tie". Dit zei de heer W. Perquin, voor zitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond (NKOV), gis teravond op een regionale bijeen komst in Haarlem. Niet alleen op dit gebied, maar op nog vele andere terreinen zal meer gedaan moeten worden aan rechtsbe scherming voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De heer Perquin drong er sterk op aan dat de ondernemers en hun organisa ties zo nauw mogelijk betrokken worden bij de voorbereiding van overheidsmaatregelen, vooral op het gemeentelijke vlak. Fel keerde de heer Perquin zich tegen wat hij noemde „een nieuwe vorm van detailhandel": het veilen van nieuwe goederen in horecabe drijven. De overheid laat toe, dat ze plaatshebben onder leiding van een deurwaarder. Gesuggereerd wordt, dat het hier zou gaan om gebruikte goederen of goederen, die door de douane in beslag genomen zijn. Men kan zich met reden afvragen of hier niet aan misleiding wordt gedaan. „Wordt hier ook niet de vestigings wet, de winkelsluitingswet en de drank- en horecawet met voeten ge treden? Waar blijft de overheid om ons tegen dit soort praktijken te be schermen?" De ondernemersorganisaties heb ben (zoals reeds gemeld) intussen stappen bij de ministers van Justitie en Economische Zaken ondernomen. (ADVERTENTIE) Als u een aiwasmachine of vloerbedekking wik kopen, wat heeft Stenotyp daar dan mee te maken? "Weinig - maar Stenotyp zorgt wél dat u geheel gratis lid kunt worden van een Inkoopcombinatie. En dat geeft voordelen - wélke vertellen wij u graag persoonlijk! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. BREDA Joris Helleputtestraat 13 Tel. 01600-48516 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mej. mr. A. Korvinus, overweegt ap pèl aan te tekenen tegen de vrijlating van de 24-jarige landbouwer B. T. uit Abbenbroek. Deze wordt ervan verdacht dinsdag j.l. de huisschilder A. de Bruyn (66) uit Den Haag tot twee keer toe in een sloot te hebben geduwd. De man overleed enkele uren tater in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. De gerechtelijk patholoog-anatoom, dr. J. Zeldenrust, heeft inmiddels sec tie verricht op het stoffelijk over schot van De Bruyn. Hij heeft ver stikking, waarschijnlijk voorafgegaan door een hartaanval, als doodsoor zaak aangegeven. Dr. Zeldenrust heeft overigens nog geen officieel rapport uitgebracht. B. T. werd in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. in vrijheid gesteld op last van de rechter-commissaris, mr. W. van Deth. Deze heeft er rekening mee willen houden, dat T. gedurende ruim een half jaar tot het uiterste ge tergd is door De Bruyn. Bovendien was er niemand om voor het vee (o.m. bijna 40 koeien) en de rest van het bedrjjf van T. te zorgen. Een eventueel appèl van de offi cier van justitie tegen T's vrijlating zal waarschijnlijk vrijdag door de raadkamer behandeld worden. Buurtbewoners uit Abbenbroek zeggen helemaal niet zo gelukkig te zijn met de terugkeer van T. HOUSTON (Reuter) De drie be manningsleden van de Apollo-14 zijn maandag welgeftioed hun laatste dag in de ruimte begonnen. Na een rust periode van tien uur meldden com mandant Alan Shepard en Edgar Mitchell om ongeveer 16 uur onze tijd, dat zij volledig hersteld waren van de vermoeienissen van hun ex cursies op de maan. Op dat ogenblik bevond de ruimtecabine zich op 235.000 km van de aarde, de snelheid bedroeg toen ruim 5000 km per uur BONN (KNP) In een gezamen lijke verklaring heben de bisschoppen van West-Duitsland het sein op rood gezet voor het jongste boek van de bekende Zwitsers-Duitse theoloog prof. dr. Hans Küng. De Duitse bis schoppen zijn van mening, dat Küng in zijn boek „Unfehlbarkeit" Eine Anfrage" enkele basiselementen van de katholieke opvatting van bet ge loof en kerk op losse schroeven zet. De bedenkingen der bisschoppen zijn na gesprekken met prof. Küng niet uit de weg geruimd. De Duitse bisschoppenconferentie zegt het als haar plicht te vinden te wijzen op enkele onwrikbare feiten. Wanneer men die loochent, aldus de bisschoppen, kan een theologie geen katholieke theologie meer genoemd worden. De Duitse bisschoppen heb ben hun collega's in het buitenland van hun oordeel over Itüngs boek op ie hoogte gesteld. Het boek van Küng verscheen vorig jaar bij de Benzinger uitgeverij in Einsiedeln. Hierin poneert Küng, die al eerder moeilijkheden heeft 'gehad onder meer met de congregatie voor de geloofsleer in het Vaticaan, dat het de kerk ondanks het tweede Vaticaan se concilie niet gelukt is de institutio neel persoonlijke machtsstructuur van de kerkelijke leiding overeenkom stig de geest van de christelijke bood schap beslissend te veranderen. Paus curie en vele bisschoppen tonen zich bij alle onontkoombare veranderin gen nog altijd voor-conciliair. Zij oe fenen het kerkelijk leerambt uit op voor-conciliaire autoritaire maniei en zonder samenwerking met de the ologie. Zij hebben zo zegt Küng weinig geleerd van het tweede Vati caanse concilie. In de verklaring heeft prof, Küng geconstateerd dat „de bisschoppen zich op verheugende wijze van iede re veroordeling onthouden". Over de vijf punten, die de bis schoppen aanvoeren, zegt Küng, dat ,deze verschillende interpretaties toelaten. Maar zij ondersteunen in veel opzichten mijn verlangen". Küng wijst er echter ook op, dat de in het boek gestelde vraag naar ie mogelijkheid van slechts niet ware, maar ook gegarandeerd onfeibare de finities in elk opzicht omzeild wordt. Hij merkt hierbij op, dat de bisschop pen in hun verklaring op veelzeggen de wijze het woord „onfeilbaar" ver mijden. I Mogelijk zijn er onder u lieden die zich afvragen, of wij de lente nog niet m ons gebeente voelen kriebe len. Er zou reden te over voor zijn, want er schijnen al heel wat krokus- en andere bollepuntjes bovengronds te komen. Toch kriebelt het hij mij nog niet. Onze weerkundige medewerker is het die mij zo voorzichtig heeft ge mankt Hij heeft de winters van de tfqeiopen dertig jaar eens nageplozen en ontdekt, dat zeven winters onge- veer zo zacht waren als die we nu vrolijk fluitend aan het doorkomen zijn. Die zeven winters zorgden ech ter in de loop van februari allemaal voor een flinke koude uitsmijter, een vorstperiode met zelfs nog strenge vorst Ais l'histoire zich ook nu repète, san net medio deze maand nog wel sens lekker fris worden. In februari 1944 sloeg de kou op de 17e toe, in 46 op de 22e, in '48 op de 16e, in '55 jp de 13e, in '64 op de 14e, in '66 op de 8e en in '68 op de 9e. Het zou dus een van de komende dagen weer kun nen gebeuren, tenzij de rekenkundige reeks opgaat, die ik in bovenstaand lijstje heb ont dekt: 1944, 1946, 194S, dan 1955, en dan weer 1964, 1966, 1968. Logischer wijs moet dan volgen: 19 75 en ver volgens 1984, 1986, 1988 enz. enz. Toch wil het nog niet kriebelen. re Gomoelkaan, Gomoelkaf. re Er is weer ge-Lon-DONDER-ry. Ik heb een paar merkwaardige overeenkomsten tussen de maan en Vietnam ontdekt. De eerste ligt voor de hand: Vietnam is voor een groot deel ontbladerd, de maan was al kaal. Maar er is nóg een overeenkomst: voor de Amerikanen is het zowel op de maan als in Vietnam inpakken en wegwezen geblazen. De Russen, al thans communisten, blijven gewoon, zowel op de maan met hun karretje (de Loenochod) als in, Vietnam. Ambtenaren staan niet bepaald be kend als vrolijke Fransen, hoewel wij uit menige eigen ervaring wel beter weten. Maar een gepensioneerde amb tenaar in de buurt van Grenoble maakte het helemaal bont. Hij had in zijn testament laten schrijven dat hij begraven wilde worden met luide, vrolijke muziek en dat na afloop van de plechtigheid een ieder een glas kon komen drinken op zijn eeuwig wel pijn. En aldus gebeurde. Met twee mu ziekkorpsen is de man ten grave ge dragen en iedere gast toostte met goed gevulde glazen op dit grandioze afscheidsfeest. Gehoord: het toppunt van lucht- vervuiling is een wind laten en alle omstanders horen zeggen: hè, wat ruikt het hier lekker fris! Woeoeoeoeoeiü! MERIJN (ADVERTENTIE) de vie»* tnet .j-y paarse /oor enkele centen méér >er glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy.

de Stem | 1971 | | pagina 9