Rust" een betrekkelijk voor Eddy Merckx MOLTENI TRAINT HARD Krach en pu tvoetbal re inzet is nie t alles „Niet zwaar genoeg WAGTMANS .OMGETURND loy I st in van nix I Opstelling van Celtic Dalen Madrid LEEN 7E ORD sport enrijk ntierijk Celtic-Fes jenoord door TON KOOMEN TACTIEK VER WEG PRESTATIE 99 BEWEGING DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 -eivnismedewerker) eis naar Delft, waar n tegen Phoenix I, s 1 in de promotie- punten opgeleverd. :en al spoedig tegen stand aan. Via Ria an Waterschoot wist achterstand tot 42 maar de overige steeds uit handen iduislag werd 82. egenvailer voor de igen, die zich nu passeerd zagen, ileef op de onderste jor met gering ver- Team 2 (4—6). TSF r'ijid om de bovenste :ns ongeslagen Victo- eep met 64 te klop- illeen aan de leiding. Kram twee keer ach- Eel. Zaterdag wend in tegen De Treffers 3 82 verloren, waar- dubbelspeloverwin- eo Vernimimen een mam. oette het in eigen Na een aanvan- jrsprong sloegen de en kwamen met aiming bleef er in, en ld tekende St. Aloy- capitulatie. Invaller i deed overigens van >r twee maal te win- Vernimmen zorgden .burg 2 slaagde er in e bij Wilskracht 2 al- Lng te komen. Wibaits een punt door een TSF 3. ÏRTENTIE) oneel, balief vrken, mu^ ristenverkeers-Bureau, Amsterdam. 020-62188 tletiekmedewerker) idat Kees van Dalen Atletiekvereniging ïior reeds enkele ma nie jeugdploeg stond, de eervolle uitnodi- om deel te nemen Premio de Campo te lat met Peter Haver- en Anton van Wilde- ■Nijmegen naar Span- men in een internati- lor jongeren over 7 pile atleet van AV'56 jaar ook reeds uit- ;aties geleverd door lts op de 3000 meter erlandse atletiekkam- een derde plaats in veldloopkampioen en tweede plaats tij- -cross te Hilversum, taties heeft hij vorige tijdens de algemene ïg van AV'56 de ontvangen. Dosterhouters met een Ier gespeeld, klas A behaalde Zwa- n gelijk spel bij Wil- iten scoorde voor de waarna P. Polak met chot de gelijkmaker knalde. Twee minuten ^ilhelmina de overwin- grijpen toen Zwaluwse ischop tegen kreeg, Polak stopte de door men penalty. Zwaluw- Let GDC voorlopig nog stond zeven minuten Lena nog met 31 ach* de toch nog een gelijk ia hied Veen er onder, en van Luijken, Aert- n Broeke en hield ëe' Nivo Sparta, dat °oK cte tegen Tricht. Seolto >aar puntje op Beatrix de afstand met Brake! i. 'by in 4 B tussen Chris* I eindigde zoals hij ®eA' et dubbelblanke stand, ltaat als in de eerste ten ook gelijk speelde. iin de tweede klas i n een gelijk spel tegen n een hard duel, waai- jartij een speler in he scheidsrechter kwam- ,e zijn aanhang tele1-'1 cijfers van 's-Graven- ;zen. De eerste kamp1* ïrdagvoetbal werd ook VVOG uit Harderwijk klas C, dezelfde cJuD' e jaren geleden doo op Middelburg van de amateurs ;eltic: duel prestigekwestie (Van onze speciale verslaggever) GLASGOW Celtic, de gevrees de ploeg van manager Jock Stein, maakt een moeilijke tijd door. De veelvoudige Schotse kampioensfor matie, die alles wil winnen, het league-kampioenschap, de Europacup en de Schotse beker, kan al enige tijd zijn juiste ritme niet vinden. En dat zit Stein, de keiharde, de man van de donderspeeches, verre van lekker. Aan de vooravond van de re vanche-wedstrijd voor de Europacup finale tegen Feijenoord in Hampdon- park in Glasgow, plaats biedend aan 135.000 toeschouwei-s er worden er echter slechts 60.000 verwacht is Stein niet optimistisch. Dit revancheduel, dat algemeen ge zien wordt als de generale van Cel tic voor het Europacup-treffen tegen Ajax, ziet Stein met gemengde ge voelens tegemoet. Celtic, in de Schot se competitie al opvechtend tegen de concurrentie van het onverwacht sterk naar voren gekomen Abei'deen, kreeg zaterdag immers dubbele te genslagen te verwerken in het com petitieduel een bikkelharde strijd tegen St. Johnstone. Niet alleen verloren de „Celts", zeer tot onge noegen van de enthousiaste groen witte aanhang met 32, maar wat FOLLONICA In het trainings kamp van Molteni, blijkt „rust" voor Eddy Merckx een zeer betrek kelijk begrip te zijn. Hij leidt een bezig leven door meer kilometers te maken dan ploegleider Lomme Driessens zijn renners iedere dag opdraagt, hij onderbreekt zijn leef patroon voor het weggeven van in terviews en als dorpelingen om een. handtekening vragen grijpt hij de toegestoken ballpoint. Toch maakt de wielerkampioen een ontspannen indruk in zijn tijdelijke residentie, hotel Ristorante Giardino in het 15.000 inwoners tellende vakantie oord Follonica dat ergens tussen Ro me en Pisa ligt weggedrukt aan de kust. Pal tegenover Elba ,dat er vanaf het strand als een nonchalant gemodeleerde hoop zand uitziet. Tussen alle bedrijven door, is Eddy Merckx maar even aan de zesdaagse van Milaan begonnen en voor zijn vertrek zondag heeft hij Lom- me Driessens gevraagd het oefen kamp te verplaatsen naar de omge ving van San Remo. „Ik vind het hier niet zwaar genoeg". Een opzienbarende uitspraak, als men ziet hoe de Molteni's dagelijks dampend van het zweet terugkomen van een trainingsrit door de dorre ert naakte streek rond Follinca. Ze zijn dan „goed aan", zoals dat heet want ploegleider Lomme Driessens is geen makkelijke. Ogenschijnlijk volgt hij in zijn caramel-kleurige Lancia als een baas die ontspanning boven inspanning stelt, maar met speelse aanwijzingen drijft hij de groep naar een bijna maximale prestatie. „Soms is het geen trainen meer", zegt Rini Wagtmans, „maar gewoon koersen". Lomme Driessens lacht als hij dat hoort. Het hoofd achter in de nek, trekt hij aan een van de weinige sigaretten die hij per dag rookt. „Ze hebben het bij mij niet gemakkelijk, manneke". De figuur van Lomme Driessens be heerst de eetzaal van het hotel, dat de wielerploeg nagenoeg geheel ver overd heeft met 21 renners, een Ploegleider, drie masseurs, een me canicien en een dokter. Hij zit steeds aan het hoofd van de tafel, Lomme Driessens, en als er na de maaltijd renners bij de televisie Wijven hangen of een kaartje leggen met de kelners, hoeft hij ze maar met één oog-opslag aan te kijken om duidelijk te maken dat het lang zamerhand bed-tijd wordt. Het over wicht van Lomme Driessens, basis voor een al bijna 25 jaren durend succes waarbij zowat alle groten van de wielrennerij betrokken waren, lekende zich in de eerste dagen al af met de houding van Marino Bas so. Hij staat bekend om zijn trage manier van opstaan, een kwaaltje waarvan zijn Italiaanse ploegmak ers die met hem bij het „oude" Molteni dienden, zich afvroegen hoe daar op gereageerd zou gaan worden door de nieuwe leider. Het antwoord kwam snel en was overrompelend: Basso zat om kwart over zeven als een yan de eersten aan tafel. Een voudige toelichting van Lomme driessens: „Het enige wat ik gedaan heb, is een paar keer flink op de deur kloppen. Toen ik wat gekreun hoorde riep ik keihard: Marino, c'est ur.essens. Manneke, je had 'm moe- en horen. Hij vlóóg z'n bed uit. En i lawaai! In z'n haast struikelde ie m het donker over een stoel en liep tegen z'n fiets aan. Ja, hij heeft zijn iets altijd op de kamer staan, net als Fausto Coppi. Die nam 'm ook steeds mee naar boven". Neen, Lom me Driessens heeft niet veel woor den nodig om zijn omvangrijke Ploeg die rijk is aan „vedetten" in rot gareel te houden. Het enige waar hij op dit moment nog geen greep op heeft, is de samenstelling de ploegen voor de eerste grote wedstrijden: de Ronde van Sardinië, drys-Nice en Tirreno Adriatico. «the beslissingen neem ik pas als ik een totaal indruk heb van alle ren ders in de trainingsritten, daar kan -Ju nog te weinig over zeggen". Met arendsogen volgt Lomme 'lessens.iedere Pedaalslag van elke oureur tijdens de dagelijkse rondes Marina Basso (tweede van rechts) als verdeler van een toetje na het diner. Uiterst links Tossello, daarnaast Castelletti, in het midden ploegleider Driessens en uiterst rechts Wagtmans. erger was: Celtic zag een van zijn topspelers, Hughes, uitgerangeerd. Hughes, die tegen St. Johnstone zijn eerste wedstrijd speelde sinds kerstmis (hij verdween toen met een gescheurde rugspier in de zieken boeg), behoorde opnieuw tot de on geluksvogels. Al in de eerste helft liep hij een vrij ernstige scheenbeen blessure op, en de vier hechtingen, die hierdoor moesten worden aange bracht, zijn voorlopig nog niet ver dwenen. De Schotten, die bijzonder veel verwachten van het duel Celtic- Feijenoord, zijn niet erg happy met deze ontwikkeling. Stein wil het prestige van Celtic, dat flink geslonken is door de ma tige resultaten van de laatste drie weken van Dunfermline, dat ge lukkig zaterdag Aberdeen versloeg, werd met veel geluk met 10 ge wonnen opvijzelen. Dat is te meer nodig na de zware klap die het Schot se voetbal al te verwerken heeft ge kregen door de dramatische 40 ne derlaag tegen de Belgen. Stein: „We moeten resultaten ma ken. Dat is pure noodzaak. Het pu bliek betaalt ervoor en heeft recht op prestaties. Feijenoord een experi menteel Fejjenoord dat ook Posthu mus (ex-Wageningen) voor het eerst in zijn gelederen heeft is dus voor ons zeer belangrijk. Het is een test. Ik ga proberen mijn tactiek te ver anderen. Het krachtvoetbal, alleen maar pure inzet, knokken van het begin tot het eind, is niet alles. We zullen het op de andere toer moeten proberen. Zowel wat spelwijze be treft als wat de opstelling aangaat. Naar namen kijk ik niet zo zeer. Het zijn de presaties, die tellen. Tegen Feijenoord gaan we aanvallend voet ballen. Dat is men van ons gewend. Maar toch op een andere wijze dan men van ons de afgelopen weken ge zien heeft. Ik heb op dit moment nog de pech dat behalve Hughes „de beer", zoals hij door de Celtic-fans genoemd wordt, om zijn enorme in zet ook Murdoch te moeten mis sen". Murdoch heeft een schouderbles sure, die nog lang niet hersteld is. Pas over drie weken kan de stalen pen, die Murdoch in zijn schouder heeft, verwijderd worden, en zijn plaats wordt nu overgenomen door Hay. Dezelfde Hay, die met Gemmell zeer zwak speelde tegen de Belgen in het Schotse nationale team. Wel heeft Stein weer de beschikking over Bro- gan, die aanvankelijk niet zou kun nen meespelen in de prestigeslag in Hampdonpark, maar die nu toch zo ver hersteld is dat hij van de partij kan zijn. GLASGOW Celtic-manager Jock Stein heeft zestien spelers geselecteerd voor de wedstrijd tegen Feijenoord vanavond in Glasgow. Nu Murdoch en Hu ghes ontbreken zal de opstelling er vrijwel zeker als volgt uit zien: Doel: Williams; achter: Craig, Gemmall, Brogam en McNeill; midden: Hay en Johnstone en voor: Hood, Wallace, Callaghan en Lennor. Stein wil van Ajax op dit moment nog niets weten, maar natuurlijk is het slechts schijn. Uitschakeling van Ajax in de Europacupstrijd zou een prachtig geschenk zijn aan de Celtic supporters, die bijzonder verwend zijn de laatste jaren. Stein rept echter met geen woord over een eventueel bezoek aan Ajax voor de komende Europacup-duels. Stein: „Ajax is nog zo ver weg. Eerst krijgen we Feijenoord en dat is een wedstrijd, die we moeten winnen om weer in de gratie van het publiek te komen. En zaterdag de belangrijke bekerstrijd tegen Dunfermline. Een zeer belangrijke. Dat vergeet men in Nederland wellicht, maar de beker strijden zijin hier van veel meer im portantie. In Nederland, Italië en Spanje is de belangstelling voor de nationale bekercompetitie gering. Hier leeft men ervoor. En Dunferm line is gevaarlijk. Dat bewees het immers tegen de concurrent voor de nationale titel, Aberdeen. Nee, Ajax is nog te ver weg". Het is inderdaad schijn, want on dertussen blijkt uit alles dat Stein zeer goed geïnformeerd is over het Nederlandse voetbal. Stein: „Ik weet genoeg van Ajax. Het is een briljant team. Alleen grillig. Feijenoord is een geheel ander elftal. Veel stabieler. Je weet met Feijenoord waar je aan toe bent. Het heeft een vast spelpatroon. Er zijn niet dikwijls uitschieters bij. Dat team is constant. Ook al zijn de resultaten de laatste weken misschien wat minder. Van Ajax weet ik dat, als het op volle toeren draait, het alles kan. Er zijn meer intelligente spelers in dat elftaL Ik weet dat het moeilijk zal worden, maar ik denk daar liever nog niet zoveel over na. Eerst deze repetitie afwerken. Ik heb begrepen dat men in Nederland niet zoveel verwacht als hier in Schot land". Inderdaad staat de match tussen Feijenoord hier in Glasgow hoog ge noteerd. De Schotse kranten besteden ruimschoots aandacht aan het treffen met de Rotterdammers, maar ze zijn de nederlaag in Milaan nog niet ver geten. Voor Feijenoord liggen de zaken iets eenvoudiger. De Rotterdammers kunnen het meer ais een interessant duel zien. De nationale competitie is op dit moment het belangrijkst, nu de équipe van Happel door UT Arad uit het Europacup-avontuur is gehaald. Hoewel het natuurlijk altijd een prachtige prestatie blijft als het erin slaagt Celtic voor de tweede keer een nederlaag en dan in Glasgow nog Wei toe te brengen. Dat zou voor Ajax een mentale ruggesteun kun nen betekenen. En Stein mag het dan moeilijk hebben, te zoeken naar de juiste samenstelling van zijn ploeg en de juiste tactiek te bepalen voor nieu we successen, de naam Celtic klinkt nog altijd gevaarlijk in de oren van de Europese voetbalclubs. Een Celtic, dat het volgens Feijenoord-trainer Ernst Happel bijzonder moeilijk zal krijgen. door de kuststreek. Hij heeft twee routes uitgezet. Een min-of-meer vlak parcours van ruim 100 kilome ter, en een bergachtig van 170 kilo meter. En op beide zijn er dan nog wat variaties die de eentonigheid moeten verdrijven. Wat echter in alle gevallen blijft, is het fanatisme waarmee de renners hun afstand verwerken. Grote gangmaker n dat tempo: natuurlijk Eddie Merckx. Op het bergachtige parcours buigt hij zo'n trainingsrit om in een volmaakte wedstrijd, compleet met demarrages, kopgroepjes en achterblijvers. In ra zende vaart bestormt bij met de sterksten aan zijn wiel, de cols die met een flink stijgimgspercentage oplopen tot klimmen van 4 en 5 kilometer lang. „Dat is het hé", gnuift Lomme Driessens, „Eddy rijdt makkelijk, vind ik. Ik zeg je manneke, dat ie een geweldig sei zoen gaat maken. Hij heeft vorig jaar amper getraind omdat Claudine toen moest bevallen. Eddy ging daarom niet mee met ons en startte in Sardinië met amper 700 kilometer training. Dat zullen er dit jaar ruim 3000 zijn". Lomme oordeelt verder. Over Rini Wagtmans die in de cols goed mee naar boven gaat, uit het kopgroepje moet lossen maar weer bijkomt. „Ik ben tevreden over Ma- rinus", zegt Driessens. Zijn ogen dwalen af naar Martin van den Bos sche. „Nog moeilijk. Hij kon beter. Martin neemt dan ook, met toestem ming, een weggetje binnendoor en mijdt daarmee de laatste bergen. „Dat heb ik nou altijd" licht van den Bossche later toe. „In een trainings kamp ben ik nooit goed op dreef. Dan gaat alles even stroef. Maar ik tob er niet over, want het is alle jaren al zo geweest dat ik toch vrij snel in forme ben". Lomme taxeert door. „Tossello, die bevalt me ge weldig. Prima". Maar er blijft één man die erboven uitsteekt, Eddy Merckx. Af-en-toe laat hij de teu gels vieren om een praatje te ma ken met zijn ploegmakkers, dan wordt er gelachen en schieten ren ners speels mee in de zuigstroom van een passerende vrachtwagen, het volgende moment wordt er weer serieus gekoerst. Terug in het hotel, zoekt de ploeg naar een verfrissende douche, naar een warme hap, naar wat rust en een bezoek aan de masseur. Eddy Merckx voegt daar steevast een punt aan toe. Als zijn ploegmaten de geschikte ontspan ning gevonden hebben om te beko men van de inspanning, pakt hij zijn fiets en trekt er opnieuw op uit. „Ik ben eens efkes mee weg". Lomme Driessens: Ze hebben het bij mij niet gemakkelijk, man neke. Eddy Merckx stampt er dan nog eens zo'n 40, 50 kilometer uit en reageert zich na terugkomst meestal af met een partijtje kaarten waar voor altijd wel liefhebbers zijn. „Ge moet goed in beweging blijven", legt hij zijn extra fiets-inspanning na een zware trainingsrit uit, alsof hij niet de kampioen maar een be ginneling is voor wie dat beetje méér tot de bittere noodzakelijkhe den behoort om met succes te kun nen starten. Nochthans verklaart Merckx an dermaal dat hij het dit jaar rustiger aan wil doen dan andere seizoenen. „Ik ga me niet zo druk maken. Mijn plan is, om een zodanig programma af te werken dat ik me goed kan voorbereiden op een aanval op het uurrecord. Dat wil ik rond septem ber proberen te breken op de baan van Rome". Voor de rest piekert hij amper over het komende seizoen en doet vragen over zijn verwachtingen af met meest voor de hand liggende antwoorden als: „Ach, afwachten", „daar kun je zo weinig van zeggen" en „we zullen zien. Ook ik ben te kloppen". Ofschoon Merckx aanvan kelijk zeer te spreken was over het oefenoord in Follonica „het is hier beter dan op de plaatsen waar we vroeger zaten") besloot hij dit week einde onverwacht het kamp op te blazen. Als hij uit de 6-daagse van Milaan komt, heeft hij Lomme Driessens laten weten, wat hij door naar de omgeving van San Remo omdat er daar een zwaarder par cours is uit te zetten. En zo zal geschieden. Molteni gaat 2 weken eerder dan de bedoeling was, weg uit Follonica waar ze zo trots waren op die hoge visite. Rini Wagtmans en Joliën Stevens bezig aan hun tijdrovende vrijetijdsbesteding: een puzzel van 1500 stukjes. (Van onze sportredacteur) FOLLONICA De omschakeling van een Nederlandse (Willem II) ploeg naar een buitenlandse (Molti- ni) is voor Rini Wagtmans groot maar zegt hij niet moeilijk ge weest. Als enige „vreemdeling" in een Belgisch-Italiaanse groep kan hij uitstekend zijn plaats vinden, wat onder andere blijkt uit de „vi site" die hij steeds op zijn kamer heeft in de uren dat de renners hun ontspanning zoeken met praten, kaarten, lezen of een gezelschapspel zoals Rini Wagtmans dat heeft. Sa men met Juliën Stevens werkt hij aan een puzzel van 1500 stukjes, die tot op heden het grootste probleem in de wolkencombinatie opleverde. In het kader van de Italiaanse „sa menwerking", leert hij enkele col lega's wat Nederlandse woorden in ruil waarvoor hij dan wat Italiaan se kennis mag opsteken. Kortom, Rini Wagtmans stelt het wel. „Ik voel me uitstekend thuis in deze ploeg", vertelt hij na een week er varing. „Maar het is wel even wen nen, want het gaat hier veel pro fessioneler dan bij Willem II. Het is de hardste voorbereiding die ik ooit had. Van Lomme moet je fiet sen, of je wilt of niet. Trainingsrit ten zijn soms gewone koersen, enfin je hebt ,t gezien, zoals ik hier train, heb ik het nog nooit gedaan. Vroe ger reed ik hooguit 1000 kilometer in een hele winter, maar die heb ik er nou in een week al op zitten. Of ik er beter mee ben, moet de prak tijk straks natuurlijk uitwijzen. In ieder geval voel ik me nou wel goed. Maar een jonge coureur zou ervan dood gaan als ie dit meemaak te, denk ik. Je moet echt wel wat gewend zijn, wil je onder dit regiem kunnen wer ken. Ik kan er gelukkig tegen. En wat ik vooral zo belangrijk vind: je leert ln zo'n grote ploeg, met een ervaren man als Driessens, de wie lersport van een heel andere kant kennen. Dat is enorm nuttig. Tja en verder is het vanzelfsprekend een hele belevenis om met een man als Merckx op te trekken. Ik sta er iedere keer weer van te kijken wat die voor de sport over heeft. De hele dag is hij bezig met wielrennen. Er over praten, naar z'n fietsen kijken en rustig nog eens gaan trainen als we net terug s^jn van een stevige rit. En dat terwijl hij zoveel klasse heeft. Het is for midabel zoals die zich voorbereidt". PETER HEERKENS.

de Stem | 1971 | | pagina 13