DECIMALE STELSEL PER 15 FEBRUARI De Brit is kind van I de (om)rekening Kritiek op betaald verlof dr. Drees (OS! kCHT L!< IN t>TAND Overheid mag alleen informatie vragen voor beleidsbepaling vitmakers kers Geen misdrijf in spel bij Prof. dr. Zoutendijk over volkstelling binnenland buitenland „Het deugt niet" Vertraging Overgangsperiode Meer welvaart Oude uitspraak Kamer Interdiocesaan roepingscentrum gaat sluiten Op 18 februari verder praten over Berlijn HOOGLERAAR: Inhalen bij mist: opzettelijke poging tot doodslag UITSTEL VAN VEEN De toegangsprijs? slechts F 2.- per persoon papier iw pen Problemen Politieke samenwerking Theosofie Benelux-overleg over industrie vestiging redactie buitenland) nalige Hongaarse partij- yas Rakosi, die in 1956 innen, is dezer dagen op eftijd in Moskou overle- ie officiële Hongaarse ge ving, volgde Rakosi in 945 - 1948 een correcte daarna werd hij de ijking van de dogmati- ectarische" fouten die de van 1949 tot Stalins 3 bedreef. erd al voor de Eerste og tot het communisme ijdens de eerste wereld- d hij in Rusland Jcrijgs- lenomen. Na de val van etvind sloot hij zich aan iewistische partij van Le ieerde hij terug naar zijn ■rd een van de oprichters ongaarse communistische Bela Kun. Tijdens de ;an de Hongaarse Sovjet- nder Kun was hij plaats commissaris en politiek het Hongaarse rode le- val van de rcdenrepu- hij de wijk naar Moskou, ecretaris pan de commu- iternationale, maar bleef houden met de toestand m land, waar een semi- bewind onder admiraal gevestigd. In 1924 ging •alse naam naar aHonga- een jaar later gearres- et 52 politieke kameraden roordeeld. internationale protesten leven gespaard. Tijdens idige periode van norma- itieke contacten tussen ■n Rusland in 1940 werd :seld. ystand van 1956 was Ra- tetwiste leider van Hon- was eerste partijsecreta- van het PolitbureauHij )dse afkomst, orlog paste hij de z.g. tiek" toe, waarbij de niet-communistische kje voor beetje werden if geneutraliseerd. Na de Stalin werd zijn positie dg. In juli 1953 gaf hij schap op ten gunste van een gematigde commu- e steun genoot van de irentier Malenkovmaar het leiderschap van de aart 1955, na de degrada- lenkov, liet Rakosi Nagy wegens het afwijken tijlijn en werd hij weer 'Ader. Na het twintigste de Sovjet-partij, dat de inluidde, gingen er stemmen op die zijn sten. Op 19 juli 1956 centrale partijcomité partijleiding te verwij lt de opstand van 1956 slagen, verwijderde de ■tij - en regeringsleider r ook de naaste mede- Rakosi. eft een mens eigenlijk1 oud mogelijk te wor- ooit ziek te zijnOm 2s en kuchjes te kunnen honderd meter te rdlopen zonder ndar eken? ■et al onze menselijke te proheren een beetje :ijn? En onze medemens naken? vragen, die sommigen wanneer ze de alarme- :en over het gevaar van de hamerslagen voelen lachte fitheids- en trim' gezond en ge z¥ hreeuwen de Meinsmas ereld ons toe. En ze het brengen van deze .p gebruik van dezelfde technieken, waarmee witmakers aanprijzen jes en de gelukkigma- ons leven in steeds beïnvloeden, zo onzinnig als het af te vragen of al die ns lichaam gezond te zo eerlijk zijn. Want gezondheidspropagan' jk om voor ons uit te Ike wijze wij het minst llen leven? Zouden ztf ig verzetten en niet - wanneer de mei' -eters, de bierdrinkers, xikers met evenveel re' pent zouden suggere' de asceten, maar de levensgeluk gevonden d romantisch groots en leven zoals de on' asceten doen man? tiek hoort ook de me- het geluk daar is> \t is Maar ook als men e kiest dan nog is dm i de vrije mens. Nie' menselijk, als die W i van dat recht bero- tegen, dat wij ons mil" En dat is iets geheel is verzetten tegen een ichting over de gevd' 'veel (of dat nu roken, ten is). Laat na d\e 3 keuze aan het indi' hem niet lekker met 'f van een lang eJl Want met geluk hoer iken te hebben. DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 HANS lütz (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittan- nië ondergaat in 1971 historische veranderingen. Op 15 februari zetten zijn bewoners een antiek muntenstelsel aan de dijk. Het zal weken duren, eer de Brit ten decimaal kunnen winkelen. Wanneer zij dat kunstje een maal onder de knie hebben, krijgen hun vrouwen metrische maten. Conservatieven bewoners van dit eiland en welke Brit is geen slaaf van de behoudzucht? hou den staande, dat deze laatste ver andering hun dames onrecht zal doen. Met het weer over de Britse eilanden is het immers net eender gegaan. Sinds officieel van Fahren heit naar Celsius werd overgescha keld, regent het volgens de Britten nog meer dan vroeger. Maar de tijd staat niet stil en de overheid heeft voor het metrieke stelsel ge kozen. De overgang vindt geleide lijk plaats. Maar volgens de mees te Britten toch veel te snel. Vraag op het ogenblik nog een goedgevormde Engelse miss dis creet naar haar fysieke afmetingen en zij zal u wellicht „36 - 26 - 38" in het oor fluisteren. In Engeland doen dergelijke infor maties de mannenharten sneller kloppen. Als het lieve kind ook goede hersens heeft en deze in de loop van dit jaar niet op stal zet, zal het over enkele maanden die zelfde vraag met de cijfers „90 - 65 - 95" beantwoorden. Vele Britse mannenharten zullen dan niet we ten hoe zij daarop moeten reage ren. Geen enkele regering kan voor komen, dat de nieuwe maten van miss Engeland valse hoop en ver keerde veronderstellingen doen ontstaan. Het is nu eenmaal een feit, dat de doorsnee Brit en het metrieke stelsel geen goede vrien den zijn. Wij bedoelen daarmee, dat de Britse man in de straat van het hooggeroemde metrieke stelsel geen snars begrijpt, zoals overi gens in onze contreien maar heel weinig mensen wijs worden uit de Engelse voeten, handen, duimen, inches, furlongs, gallons, pinten en andere antiquiteiten. De Engelsman heeft een hekel aan het metrieke stelsel. Hij vindt het hopeloos ingewikkeld, moeilijk en verward. Als je het hem vraagt, kan het geen goed systeem zijn, om de eenvoudige reden dat het van Franse en niet van Britse oor sprong is. Net zoals het decimale muntstelsel. Dat deugt evenmin. Toen Wilson premier werd, maakte de regering bekend, dat zij de metrieke omschakeling zou aan moedigen. In 1968 stelde zij een zgn. „metrication board" samen uit vertegenwoordigers van de Britse industrie, handel, het onderwijs, het algemene publiek en de ver bruikers. Deze raad besloot Groot- Brittannië tegen eind 1975 volledig metrisch te maken. Wilson's opvol ger, premier Edward Heath, heeft zich echter voorgenomen de uit voering van het officiële program ma aanzienlijk te vertragen. De bouwnijverheid is al grotendeels metriek. Verschillende andere in dustrieën blijven niet ver achter: geneesmiddelen, fotografische pro- dukten, elektrische motoren, glas, De Bunny Girls, dienstertjes in de Londense Playboy Club, krijgen hier les in het rekenen met geld in liet decimale stelsel. hout, beton, papier- en drukwerk en industriële verpakking worden vandaag de dag in Groot-Brittan- nië steeds meer op basis van het metrieke stelsel vervaardigd of be werkt. Verf en cement zullen eind 1971 uitsluitend metrisch geprodu ceerd en verkocht worden. Een jaar later wordt het overige vol tooid in de bouwnijverheid, de ma chine- en konstruktiebedrijven, de scheepsbouw en de scheikundige bedrijven. Oorspronkelijk was voorzien, dat de Britse landbouw in 1973 aan de beurt zou komen om de grote stap naar het metrieke stelsel te doen. Deze beslissing werd echter in de cember 1970 voorlopig uitgesteld. Deze vertragingsmanoeuvre viel samen met een regeringsbesluit om in 1973 niet door te zetten met het plan waarbij de toegelaten maxi mum snelheid op alle verkeersbor den in kilometers in plaats van in mijlen aangebracht zou worden. Het land doet daardoor voorlopig een kostenbesparing van zowat 2 miljoen pond. De „metrieke raad" vindt beide conservatieve maatre gelen volkomen fout en onverant woord. Zij maken het werk van deze raad nog moeilijker en verho gen bovendien de kosten van het omschakelingsprogramma. Bedoelde kosten worden voor de industrie op tenminste 5 miljard pond sterling geschat. Volgens sommige specialisten zullen ze echter nog veel hoger uitvallen. Hoe dan ook, de socialisten hebben destijds beslist, dat er geen kwes tie van officiële compensatie kan zijn. Aangezien de conservatieven geen aanstalten maken om op dit besluit terug te komen, blijven de kosten volledig ten laste van dege ne die door de staat gedwongen worden hun oude en „historische" eenheden over boord te gooien en zich omwille van het metrieke stelsel nieuwe werktuigen, appara ten en machines aan te schaffen. Vooral voor kleine bedrijven en voor privé-personen kan dit een zware financiële aderlating tot ge volg hebben. Het bedrag van 5 miljard pond sterling vertegen woordigt in ieder geval al de helft van de kosten van het Amerikaan se Apollo-proigramma. Dat is veel geld voor een berooid „gewezen wereldrijk". Het staat vast dat ve le conservatieve Engelsen voor die prijs liever ook een stukje van de maan zouden veroveren. Hoe lan ger zij wachten, hoe duurder de omschakeling op het metrieke stel sel dreigt te worden, Australië, dat het Britse voorbeeld volgt, heeft berekend dat de kosten ieder ver loren jaar 5 tot 8 procent stijgen. Tenzij de regering Heath nog andere onderdelen van het metrie ke programma wijzigt, zullen eind 1975 de petroleum- de metaal-, de elektrische- en de plasticnijverheid volledig omgeschakeld zijn. Tij dens de overgangsperiode, die de „metrieke raad" zo kort mogelijk tracht te houden, mogen zowel het oude als het „nieuwe" systeem van maten en gewichten gebruikt wor den. Om die reden wordt op talrij ke Britse verpakkingen het ge wicht of de inhoud voorlopig nog op twee manieren vermeld. Het zal allemaal niet zo hopeloos zijn, als de Britten het metrieke stelsel maar leerden gebruiken zo als de bewoners van het vasteland dat doen. De Engelsen worden ech ter niet voor niets de Chinezen van Europa genoemd. Zij doen al les op hun manier. Deze typerende karaktertrek staat de internationa le standardisatie lelijk in de weg. Vooral de huisvrouwen van Groot-Brittannië staan voor een zware opgave. Vanaf 15 februari moeten zij niet alleen tijdens het winkelen leren omspringen met de decimale prijzen, maar ondertussen ook aan allerlei nieuwe maten wennen. Sinds oktober van vorig jaar wordt voor kinderkleding ge bruik gemaakt van cm. in plaats van inches. Men verwacht, dat tij dens de komende lente de maten van dameskleding internationaal gestandardiseerd zullen worden. Daarna komen de mannenmaten aan de beurt. Als gevolg van deze standardisa tie zal miss England zich binnen afzienbare tijd wel verplicht zien haar charmes metriek weer te ge ven. Het vreemde van de geschie denis is echter, dat internationaal overeengekomen werd de maten van bustehouders en handschoenen op de ouderwetse Britse manier te blijven uitdrukken. Zelfs wanneer de metrieke omschakeling com pleet is, zal mevrouw dus een bh maat 36 en handschoenen maat 7 kunnen kopen. Niet alleen in Groot-Brittannië maar ook in an dere Europese landen. Miljoenen Britten vragen zich af, waar al die metrieke veranderin gen goed voor zijn. Van officiële zijde wordt daarop geantwoord, dat het metrieke stelsel veel een voudiger is dan het oude „imperial system". Dat het metrieke stelsel veel tijd spaart op het werk en in de scholen, dat het Groot-Brittan nië op dezelfde voet plaatst (wat in Britse oren ironisch klinkt) als de meeste andere landen van de wereld, dat het de export zal be vorderen en dat het Groot-Brittan nië uiteindelijk meer welvarend zal maken. Maar de onverbeterlij ke, conservatieve Brit gelooft daar niet veel van. dan onze parlementaire redactie) den HAAG Het ARP-partij- Jjlad „Nederlandse gedachten" heeft deze week kritiek geuit op het be sluit van minister dr. H. Witteveen ran financiën om zijn thesaurier- generaal dr. W. Drees tot aan de verkiezingen betaald verlof te ge ven. AR-kamerlid G.A. Kieft schrijft in een hoofdartikel in het blad, grote moeite te hebben met dit besluit omdat dit wel eens een ge vaarlijk precedent zou kunnen scheppen. Men zou kunnen stellen, zo schrijft hij, dat het goedkoop is, "istaanvoerder op kosten van het rijk te Zijn. Hij zelf heeft er be- tegen, dat dr. Drees geen kei nadeel heeft van zijn lijstaan- oerschap voor de nieuwe socialisti sche partij DS'7». e woordvoerder van minister "itteveen wees ons erop dat het lAj1 j3' zo. 's' dat a's een ambtenaar j.„ ,aat 's vo°r een Kamerfunctie vert-i„ aan het "toment van de ri/ SngJm tunctie blijft en sala- soenoiu^j en tevens met enige kandid t Vrijaf krijgt als h'i z'tn T datuur moet waarmaken. hii eenmaal gekozen dan gaat iidmaitn0u"act'ef' zolang het Kamer- ambten^ P 1uurt' Heeft hii aIs dan i,c ,een boger salaris genoten Wordt het Kamerlid krijgt, dan kangevma ve"cht1 door de overheid maataZJ! Houdt het Kamerlid- in rlr 3 j °'5 ^an bon de ambtenaar oude rang bij de overheids dienst terugkeren. Dit is een al tien tallen jaren bestaande regeling, voortspruitende uit een oude uit spraak van het parlement dat een ambtenaar niet in functie kan blij ven als hij volksvertegenwoordiger wordt, omdat hij in laatstgenoemde positie zijn werkgever kritisch moet volgen. Voor dr. Drees jr. zou eenzelfde regeling moeten gelden. Dit houdt in dat hij bij verkiezing tot Kamerlid waarschijnlijk lagere vergoeding krijgt dan zijn salaris was. Het in komen van dr. Drees kan worden gesteld op 60.000 gulden, een Ka merlid krijgt rond 45.000 gulden, maar een fractie-voorzitter krijgt een extra toelage. Het verschil wordt dus uit deoverheidskas bij betaald en als de heer Drees ooit weer de politiek zou verlaten, kan hij zo terug naar het ministerie van financiën weliswaar niet in dezelfde functie, wel met hetzelfde salaris. Voor de heer Kieft geldt trouwens hetzelfde. Hij was hoofdinspecteur van de belastingen voor dat hij Ka merlid werd en zal die rang terug krijgen als hij de Kamer verlaat. In het geval Drees deed zich evenwel een complicatie voor. Hij bekleedde een vooraanstaande posi tie op het ministerie en moet in de komende tijd scherper naar voren treden dan een „normale" Kamer kandidaat. Er zou dus een situatie ontstaan waarin hij waarschijnlijk fel van leer moet trekken tegen zijn directe chef, in casu de minister met wiens politiek beleid hij het totaal oneens is, terwijl hij diezelfde mi nister het volgende ogenblik zou moeten dienen als ambtenaar. Daar om, heeft de minister in overleg met en met instemming van dr. Drees, besloten hem buitengewoon verlof te geven met behoud van salaris, tot aan de Kamerverkiezingen op 28 april. Het Rijksambtenarenregle ment biedt daarvoor de mogelijk heid en de minister meende, aldus zijn woordvoerder, aldus het meest te handelen in de geest van de bestaande regeling. Op 28 april wordt de heer Drees Kamerlid en treedt voor hem de gebruikelijke regeling in werking, of hij wordt niet gekozen, en dan kan hij naar het departement terugkeren zij het niet als thesaurier-generaal. Het buitengewoon verlof van dr. Drees is op 8 januari ingegaan. Hij wik kelt thans nog zijn zaken op het ministerie af maar oefent zijn func tie in feite niet meer uit. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft geen enkele aanwijzing gevonden die erop zou kunnen wij zen dat er een misdrijf in het spel is bij de verdrinking van de 81-jarige invalide Rotterdammer A. J. Bosch. De man stond onder behandeling van een arts voor een vaak voorkomende duizeligheid. Er zijn tot nu toe geen getuigen van het gebeuren gevonden. Voorbijgangers troffen de man vrij dagmiddag aan in het water van de Nieuwe Maas in Rotterdam. Zijn in validewagen lag naast hem, gedeel telijk onder water. TILBURG (KNP) Het oriënta tiecentrum voor kerkelijke roepingen, een service-instituut voor de gehele Nederlandse kerkprovincie, houdt per 1 juni 1971 op te bestaan. Het in Til burg gevestigde interdiocesane cen trum o.i.v. pater I. Brekelmans insc bleek financieel niet meer in stand te houden, terwijl ook de belangstel ling voor het „roepingencentrum'' geweldig is teruggelopen. De crisis rond het kerkelijk ambt ten slotte liet ook het oriëntatiecen trum voor kerkelijke roepingen niet onberoerd. Het centrum is in 1962 gestart als een dekenaal gerichte roe- pingenraad. In 1963 ging het centrum functioneren als roepingencentrum vo-jr de bisdommen Den Boscn en Breda totdat het in 1967 de landelijke taken kregen toegedeeld, die het tot op heden vervulde. Do üocumentatietaken van het oriëntatiecentrum zullen worden overgenomen door de theologische faculteiten en door de interkerkelijke voorlichtingscommissie. De overige taken van het centrum zullen vanaf 1 juni worden overgenomen door mgr. Zwartkruis, die voorzitter van het stichtingsbestuur van het oriënta- tiecentrum voor kerkelijke roepingen (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De ambassadeurs van de grote vier zijn overeengekomen op 18 februari bijeen te komen voor de vijftiende bespreking over Ber lijn, Over de bespreking van gisteren is niets meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een voordracht, gehouden ter gelegenheid van de 396ste dies natalis van de Leidse universiteit, heeft prof. dr. G. Zoutendijk ernstige kritiek geuit op de uitvoering van de komende volkstelling. Hij zei van mening te zijn, dat als grondregels voor veplichte enquêtes, zoals de volks telling, zou moeten gelden dat de overheid slechts die informatie mag vragen, die voor de beleidsbepaling noodzakelijk is. Deze informatie moet in de wet worden vermeld. De wet moet tevens vermelden, wanneer de personalia weer vernietigd zullen worden, alsmede welke overzichten vervaardigd zul len worden en hoe de verspreiding daarvan zal zijn. De nieuwe wet op de volkstelling van juli 1970 vermeldt alleen in artikel 9, dat de aard van de te verzamelen gegevens en het tijdstip van de vernietiging van de persona lia bij de algemene maatregel van bestuur moeten worden bepaald, ter wijl over de inhoud en verspreiding van overzichten ni-ets vermeld wordt, noch in de wet, noch in de algemene maatregel. De laatste stelt wel (in artikel 19), dat 90 pet van d-e persoonsgegevens voor 1 maart 1974 vernietigd moeten worden, maar vermeldt niet, dat de resteren de 10 pet bewaard zal worden om tien jaar later na de nieuwe volks telling een vergelijkende studie (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Als wij een dag, ach en wee, roepen over een moord zijn er in het verkeer negen mensen omgekomen. In ons oordeel over criminaliteit hebben wij een scheef beeld van de werkelijkheid. Bij het verkeer hanteren wij veelal een abstracte grootheid als de ver keerssituatie die verantwoordelijk is voor het gedrag dat wij afkeuren. Automobilisten echter die op als gevaarlijk bekend staande wegen bij mist inhalen en daarbij een frontale botsing met dodelijke afloop veroor zaken, zullen wij toch moeten on derbrengen in de categorie van hen die opzettelijk een ander van het leven beroven".'Èit is een citaat uit de inaugurale rede, die-prof. dr. Jae. van Weringh gistermiddag uitsprak toen hij het ambt aanvaardde van hoogleraar in de criminologie aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Van Weringh vroeg zich af waar het eenzijdige beeld vandaan komt dat wij hebben over criminali teit en kwam met het volgende ant woordt. In elke maatschappij be staat behoefte aan een zondebok die beladen met de frustraties van an deren, de woestijn wordt ingestuurd. Dat kunnen joden, zigeuners, negers, deliquenten of geestelijk gestoorden zijn. In verband zal ik een ver schijnsel als de nationale reclasse- ringsdag kunnen noemen. Een dag per jaar worden wij geacht na te denken over, of nog beter: even stil te staan bij het lot van die arme gedetineerden. De na tionale reclasseringsdag is dan ook het beste historisch te verklaren als de combinatie van de aflaathandel en het pannetje soep van de 19-de eeuwse liefdadigheid". mogelijk te maken. Nog ernstiger vond prof. Zoutendijk het dat de nu geldende wet het de regering over tien jaar mogelijk maakt veel in dringender vragen te stellen zonder dat daarvoor parlementaire goedkeu ring vereist zal zijn. Hij zei het onbegrijpelijk en onvergeeflijk te vinden, dat hier bij d-e parlementai re behandeling geen aandacht aan is besteed. Tenslotte is de uitvoering van de volkstelling wel heel sum mier geregeld. Niemand schijnt op het idee gekomen te zijn de eerste kaarten met personalia niet op CBS te laten bewaren, maar op een ande .re plaats, wat uit het oogpunt van voorkomen van misbruik toch voor de hand had gelegen. In een brief aan de leden van de ministerraad en de fracties in de Tweede Kamer adviseren medewer kers van bureaus van de nationale federatie voor de geestelijke ge zondheid uitstel van de volkstelling. Dit naar aanleiding van de onzeker heden ten aanzien van de anonimi teit en het in de volkstellingwet onvoldoende duidelijk omschreven gebruik van het materiaal. De on dertekenaars vinden het onverant woord de bevolking door middel van dreiging met strafmaatregelen tot deelneming aan de volkstelling te dwingen. Ook menen zij, dat ingeze tenen, die hun kritiek op d-e over heid in een weigering omzetten, als zodanig met name bekend worden, waardoor nieuwe onzekerheden ont staan rond de vraag of deze mensen ook niet im de toekomst als verdacht geregistreerd blijven. Staatssecretaris mr. C. van Veen (Binnenlandse Zaken) vindt het „spijtig en onbegrijpelijk dat er kennlijk zoveel wantrouwen ten op zichte van het gedrag van de over heid en het ambtelijk apparaat be staat met betrekking tot een zo be langrijke aangelegenheid als de volkstelling". De staatssecretaris zei dit maandag n een interview in de radio—over- heidsuitzending „Den Haag aan de lijn". Mr. Van Veen wees erop dat de volkstelling van 1960, „die praktisch dezelfde reikwijdte had", geen enkel probleem heeft opgeleverd. De staatssecretaris zei het onver standig te vinden dat op een zo emo tionele wijze wordt gereageerd van uit verschillende achtergronden te gen een zo nuttig instituut. DE BOLIVIAAN, beschuligd van een poging tot doodslag op de paus, heeft bij de rechter een verzoek ingediend om de zaak te seponeren, omdat de openbare aanklager niet in staat zou zijn de beschuldigingen te bewijzen. (ADVERTENTIE) Breda in het Turfschip Vrijdag 12 februari, aanvang 14.30,19.00 en 21.15 uur. Kaartverkoop aan de zaal op de dag van de show van 12.00-14.00 uur en voor zover nog kaarten voorradig een half uur voor aanvang van elke show. Brie.ci .w .c« -ik moeten met vol ledige naam eri aares woraen ondertekend. Bij auDlicatie zullen deze vermeld worden. Slechts oij hoqe uitzoi.oering zal van deze regel wor sen atqeweken Naam er> adres zijn dan bij de redactie oekend Publicatie van brieven 'verkort ot onverkort* betekent nier dar de redactie het in alle gevallen sens is met in houd, c.q strekking. Ik constateer de laatste tijd een grotere democratische gezindheid uwerzijds waardoor ik mijnerzijds, als conservatief, eens een poging waag in Papier voor uw pen. We lezen de laatste tijd veel over hart- en vaatziekten. Dat is niet zo mooi. Nou kan ik me voorstellen dat dat voor ongelovige mensen een veel groter probleem is dan voor gelovi ge. Als gelovige ben ik van die problemen niet zo bang omdat ik vertrouwen heb in Gods Voorzienig heid. God laat niet met zich spotten. Gods molen maalt langzaam maar zeker, Volgens mij is er maar één recept: terug naar Gods natuurwet ten. Wat hebben we aan al die moderne opvattingen. Ieder zijn ei gen moraal, zoals met de opvatting over het kindertal. Velen willen zelfs géén kinderen, maar wel zich ongecontroleerd uitleven. In de kerk kennen we ook de Litanie van de Heiligen met de bed-e erin „van de geest de onkuisheid, verlos ons Heer". Door hoevelen wordt deze nog gebeden? Hetzelfde geldt voor de bede om eenheid. Als we het door God aangestelde gezag aan vaarden zijn de problemen opgelost. We hebben immers een Voorzienig heid. Deze kan voor alles zorgen. ZEVENBERGSCHENHOEK J. BELJAARS. De PvdA doet dingen die onbe grijpelijk zijn. Het feit dat men tracht overeen te komen met D'66 en de PPR is m.i. niet tactisch. D'66 is de partij die andere partijen wil laten ontploffen en de PPR heeft drie Kamerleden die hun lidmaat schap van de KVP hebben opgezegd doch toen toch hun zetel bleven bezetten in de Tweede Kamer. Moet de PvdA nu met zulke mensen in zee gaan? De PvdA wil als er sa menwerking komt met D'66 en de PPR een program samenstellen en dat dan voorleggen aan de 3 confes sionele partijen om daarmee ook een akkoord te kunnen treffen. De be doeling is misschien wel goed maar het is nogal bazig. De anti-KVP- resolutie wil men wel intrekken doch men eist van de confessionele partijen dat zij de samenwerking met de WD zal verbreken. Als de KVP, AR en CHU niet kunnen vol doen aan de gestelde eisen dan krij gen die natuurlijk weer de schuld dat ze niet willen samenwerken. De verkiezingsuitslagen zijn wer kelijk niet te voorspellen doch we mogen er toch wel op wijzen dat in ons land de voorzieningen op sociaal gebied heel goed zijn en dat na de oorlog de confessionele partijen al tijd zitting hebben gehad in de re gering en we dus mogen zeggen dat zij het goed hebben gedaan. Wensen op allerlei gebied blijven er altijd, vooral van de oppositie, doch men moet zich afvragen of dat allemaal uitgevoerd en betaald kan worden. BERGEN OP ZOOM F. MAURER. In de Stem van woensdag 3 febru ari komt onder „Zienswijze op oc cultisme" de uitspraak voor dat the osofie een „vorm van occultisme" zou zijn. Niets is minder waar. The osofie is een filosofie, die gebaseerd is op neo-platonisme. Een van de doelstellingen der theosofische vere niging is de objectieve bestudering van het occultisme, juist om dit te ontdoen van alle hokus pokus en geheimzinnigdoenerij. Doch met de ernstige waarschuwing aan haar le den: „Blijf er met je vingers van af. Experimenteer er niet mee!". Alle beunhazerij en probeersels zonder deskundige leiding op dit gebied zijn gevaarlijk en kunnen leiden (en lei den helaas vaak) tot zeer ongewenste psychische storingen. BREDA J.F. CROES-V. DELDEN, voorzitster van de Theosofische Ver eniging Breda. BRUSSEL (ANP) De ministe riële werkgroep van de Benelux, waarin Nederland vertegenwoordigd was door de ministers Schut en Bak ker, respectievelijk van Ruimtelijke Ordening en van Verkeer en Water staat. heeft gisteren in Brussel be sloten dat er overleg gepleegd zal worden over vestiging van een raffi naderij in de Belgische plaats Ter- naaijen. Een Beneluxwerkgroep, waarin vertegenwoordigers zitting zullen hebben van de ministeries van economische zaken, volksgezondheid, streekeconomie (België) en Water staat (Nederland), zal deze zaak na der oestuderen. een hoofdagent van de ge meentepolitie van Rotterdam is dooi de politierechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De agent had vorig jaar 600 van zijn collega's gestolen.

de Stem | 1971 | | pagina 11