Stadsplanning in V.S.-sloppen De gesjochten jongens „VERNIEUWING BRENGT RISICO'S MEE" Kritiek verlof dr nota .bert®! Apollo-bemanning te oud voor zware werk op de maan? RAKOSI BRACHT VOLK IN OPSTAND Prof. dr. C. Soeteman over inspraak op universiteit: DECIM PROVINCIE? DOCTOR FLOR PEETERS Boiswen aan festival Lezen in Na witmakers filmakers Oude uitspraak kunst cultuur Pleister op wond Engels „Het deugt niet" DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 Achter de schermen is het komen de (24ste) Holland Festival zwaar in aanbouw. En als het, net als vorig jaar, weer zo'n 125 manifestaties worden in drie weken, dan valt er inderdaad veel te bouwen. Voor zover het zich momenteel laat aanzien, is de verjonging in aanpak en de doelbewuste gericht heid op andere soorten publiek, die vorig jaar zo verheugend aan de dag traden, nog volop aan de gang. Ze ker voor wat betreft de drie Festi val-centra: Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Of de verbetering in de provincie zich zal doorzetten, lijkt op dit moment nog onzeker. Maar de plaatselijke en regionale schouwburgen en kunstambtenaren hebben nog een maand of twee om wakker te worden voor zover dat nodig is. En uiteraard zal het aantal „regionale" manifestaties niet alleen afhankelijk zijn van animo en durf ter plaatse, maar ook van het aan bod. Want enorme ensembles ais opera-gezelschappen zijn vrijwel niet naar de provincie te transporte ren, zelfs al zou ter plaatse de schouwburg een toneel heben dat groot genoeg is. En sommige groe pen uit het buitenland hebben zulk een zwaar reisschema in Europa (in één zomer is de markt er 48 Festi vals groot!), dat ze voor Nederland maar enkele dagen kunnen uittrek ken, die ze dan uiteraard het liefste spelen in de plaatsen, waar op voor hand het grootste publiek is te voor spellen. Al is dit laatste moeilijk, want niemand vorig jaar zag bij voorbeeld aankomen dat het Ballet van Merce Cunningham in Nijmegen wel uitverkocht zou raken en in Amsterdam amper. Een van de meest wonderlijke tegenstrijdigheden in het huidige Amerika is wel de manier waarop overheidsinstanties, privé-stichtingen van kapita listische komaf en het georganiseerde beroepsleven steun verlenen aan ra dicale en opstandige groeperingen en deze zelfs financieren. Slechts wer kelijk revolutionaire bewegingen (die waarschijnlijk toch wel een deel van hun inkomsten van FBI en CIA betrekken) komen niet aan bod. Vanwaar deze onverwachte vrijgevigheid? Ongetwijfeld speelt het verlangen om de revolutie de wind uit de zeilen te nemen een even grote rol als de oprechte wil tot hervorming. In ons land bijna ondenkbaar: het ere-doctorschap voor een organist In Leuven viel deze eer te beurt aan Flor Peetersdie als stichter van een eigen school beschouwd kan wordenAls leraar aan het Mechelse Lemmensinstituutorganist aan de Rombout en directeur van het conservatorium te Antwerpen heeft hij ook menige Nederlandse leerling gehad. Zijn magistraal orgelspel en instructieve cursussen over de gehele wereld zijn voor velen van betekenis geweest. Een systematische planning en een Frans georiënteerde speelv ijzedie bij de oudste tradi ties aansloot was hen eigen. De wijdverspreide bloemlezing Oud Nederlandse meesters", zijn eigen methodiek, een 70-tal koraalvoor spelen, preludia, fuga's en liederen vertellen van zijn creatief talent. Het orgelspel en de muziek in het algemeen heeft zeker toekomst als jonge mensen met dezelfde muzikale bevlogenheid te werk zullen gaan als Flor Peeters. Een ere-doctorschap waar, iedereen die hem enigszins kent, volmondig „ja" op zal zeggen. Dat het Holland Festival, afgezien van verspreiding via radio en televi sie, zelf mikt op provinciaal mee doen, zal komend Festival blijken uit een heel nieuw iets: de Holland Festival Sporthllen Show. Er te recht van uitgaande dat sporthallen in de zomer deels leeg staan, heeft men vier schrijvers opdracht gege ven een soort artistieke revue van korte gebeurtenissen te ontwerpen op het thema „kunst en sport". Een „revue" van het moderne soort, dat wereldberoemd is geworden als de Tsjechische Laterna Magica tien jaar geleden: gelijktijdige gebeurtenissen op toneel, op meerdere filmscher men, met lichteffecten ook tussen het publiek, enzovoort. Liefhebbers hebben er nu al een titel voor be dacht: Tand om Tand, Kameraden- Maar in elk geval mikt deze serie shows niet alleen op die regionale sporthallen, maar met name ook op het sportpubliek, dat maar zelden gelijk staat aan theaterpubliek. Zo als men ook weer de nationale film- week zal uitbrengen, die vorig jaar ruim 20.000 jongeren binnen de Fes tivalpoort bracht, verdeeld over 14 steden. Ook in de regio komt men met malle nieuwe dingen: Gouda bij voorbeeld geeft concerten, die op één avond plaatsvinden in meerde re ruimten, zodat het publiek van deel naar deel in de pauzes de mooiste punten van de stad bezich tigt... Een idee voor andere pittores ke plaatsen? Hoe meer Festival de straat op, hoe breder publiek. Zullen we bij het 25ste heel Nederland op pleinen zien dansen en kijken en luisteren? C. NIKOLAï Het Amerikaanse Planologische In stituut steunt al enkele jareh het zo genaamde „Advocacy Planning". Dit houdt in dat planologen zich in dienst stellen van een bepaalde stadswijk, de officiële ontwikkelingsplanning voor die wijk aan een kritisch onder zoek onderwerpen en zo nodig voor de dag komen met een tegenontwerp. Gedurende de afgelopen achttien maanden heeft het Amerikaans In stituut van Architecten de zorg op zich genomen voor een nationaal netwerk van zogenaamde wijkont- werpcentra, waarin bouwkundigen, planologen en studenten gratis ad vies geven aan individuen of groe pen uit de arme stadswijken. De be roepskrachten die bij dit soort acti viteiten betrokken zijn, raken bijna onvermijdelijk in politiek vaarwater verzeild. De problemen waarmee zij zich be zighouden eisen nu eenmaal een po litieke oplossing. De grote Ameri kaanse steden balanceren op het randje van bankroet. In New York worden er 38.000 huizen onbewoon baar verklaard en gesloopt. Daaren tegen worden maar 10.000 nieuwe ge bouwd. Huiseigenaars plegen huur prijzen te vragen die slechts door ze ven procent van de bevolking kun nen worden betaald. De bouw van woningwetwoningen staat praktisch stil. Er is een oeverloze produktie van ontwerpen en rapporten, maar van daadwerkelijke actie is weinig spra ke. Sinds 1965 heeft de federale re gering meer dan twee miljard gulden uitgegeven aan wetenschappelijk^ rapporten. Ondertussen slagen de blanke voor steden erin armen en negers op een afstand te houden. De gegoede mid denklasse staat niet toe dat op haar domein nieuwe woningblokken wor den gebouwd en tot deze weigering zijn ze in de meeste gevallen wette lijk gerechtigd. De regering in Wash ington kan hier maar weinig aan doen. De afzonderlijke staten hebben een grote mate van zelfstandigheid die door de grondwet wordt gegaran deerd. Bovendien staan huisvesting de bestrijding van armoede en stads vernieuwing nu eenmaal niet als hoogste items op Nixons prioriteiten schema. Vietnam, defensie en we genbouw hebben nog steeds voor rang. De hulp die door de in de getto's werkzame beroepskrachten wordt verleend, kan dan ook niet veel meer voorstellen als een reepje hansaplast op een schotwond. Wie als individu in de slums werkt moet wel tot de conclusie komen dat de werkelijke oplossingen op het politieke vlak lig gen tenzij hjj de voorkeur geeft aan acute frustratie. Die frustratie is waarschijnlijk voor een groot deel ook te wijten aan de naïviteit en de onervarenheid van veel architecten en planologen, die zich vol enthou siasme op het ontwikkelingswerk storten. De ovtrhwd is een onbeschrijflijk oerwoud van in stanties Wie zeifs maar een kiein project van de grond wil krijgen moet over uitzonderlijke diplomatie ke gaven en een onuitputtelijk ge duld beschikken Arthur Symes. directeur van h' Comité van Architecten voorStads- vernieuwing voor Harlem, maak', geen geheim van zijn pessimisme ten aanzien van de situatie in de steden Evenmin ontkent hij de politieke ro van zijn organisatie. Het comité is in 1964 als een blanke aangelegenheid van start gegaan. Sinds 1967 wordt het door negers gedomineerd en op dit ogenblik staat het bekend als een typische Harlemse pressiegroep Even succesvol, maar op een totaal andere manier is de Philadelphia Workshop. Het is een initiatief van de afdeling Philadelphia van het Amerikaanse Instituut van Architec ten die zeshonderdduizend gulden bij elkaar heeft gebracht om het werk te steunen. De staf is dit jaar uitge groeid van twee tot twintig man, gro- ender's bestaande uit studenten die in het kader van een nationale vrij- iviliigersuctie bereid zijn gevonden im een of twee jaar te werken tegen ven loon van 175 gulden in de week Belangrijker is dat de workshop be schikt over 300 vrijwilligers die in hun vrije tijd hun beroepskennis in dienst stellen van individuen en groepen die zich geen betaling kun nen veroorloven. De workshop is echte!- minder po'itiek dan het Comi té van Architecten voor Stadsver nieuwing te Harlem (hoewei staf en vrijwilligers wel degelijk politiek zijn geëngageerd). De idee van „Advoca cy" wordt verworpen. Het volk wordt in staat geacht voor zichzelf te spre ken. Het enige wat het nodig heeft is ter zake kundig advies. Tot nu toe zijn 150 projecten van sterk uiteenlopende aard voltooid. De activiteiten van de Philadelphi- sche groep zijn maar tot op zekere hoogte van architecturale aard. De dienstverlening die de mensen nodig hebben heeft te maken met planning, architectuur, recht en politieke know now Waarschijnlijk is Philadelphia, meer dan het Harlemse comité, het model dat het Amerikaanse Instituut van Architecten zou willen aanmoe digen. HEMINGWAY Dat acteur Marcello Mastroianni op liet nippertje niet is verzand in zijn vaste typetje van de schijnbaar bedeesde man, die met flair alles wint, is te danken aan regisseur John Boorman. In zijn nieuwe film „Leo the last" zorgde hij voor een come-back van Mastroianni in een spel, dat het aanzien waard is. Hij geeft daarbij een bitter-ironische kijk op de werkelijkheid en een sarcastische variant op de bekende leuze: verbeter de wereld, maar be gin bij jezelf. Omdat dat laatste niet meevalt, gebeurt er met de wereld ook niets. De gesjochten jongens blijven de gesjochten jongens, de uitbuiters blijven de uitbuiters. Mastroianni, als laatste afstamme ling van een vage monarchie, zwaait als Leo de Laatste de scepter in het „rest-rijk" van een Londense ar menwijk, waar alle grenzen verva gen. Zijn verloofde Margaret en zijn „gevolg" in het „paleis" hebben res pect voor hem, ook al verklaart hij „niets te voelen". Inmiddels tast hij als vogelliefhebber met een kijker de schokkende geheimen van de buurt af. Tijdens een groepsthe rapie komt zijn gevoel terug, waar bij hij „het gevoel" krijgt te moeten „helpen". Het blijkt een verkeerd gevoel: revolutie is het gevolg en het straatbeeld verandert doordat het paleis verdwijnt. Door de wijze waarop Boorman zijn lenzen instelt en de kijker van Leo hanteert zal de toeschouwer zich gemakkelijk met de geest van Leo kunnen identificeren: verbaasde nieuwsgierigheid slaat over tot lust om te vernielen, waarbij het havelo ze zelfs tot ongebreidelde pret uit groeit. De diepzinnige, boosaardige (ook religieuze) wijsheden in de film zijn daarbij niet al te opdringe rig. De nieuwe film van Frank Perry (David and Lisa - The swimmer) heet „Diary of a mad housewife". (In het Nederlands slap: „Als zelfs een minnaar niet meer helpt"). Ook in deze film neemt Perry weer mild sarcastisch de ontelikte protserigheid van de nieuwe bourgeoisie op de korrel. Omdat we een groot stuk amerikanisme in onze vaderlandje samenleving opgenomen hebben, zal de zelfherkenning ook hier niet uit blijven. Jonathan Balser, een briljant ad vocaat, is het prototype van de ex quise club van de zogenaamde „zwijgende meerderheid": vormelij ke degelijkheid. Balsers vrouw Tina raakt door deze mentaliteit dol ge draaid, kropt haar „madness" op en zoekt een uitlaatklep, anders ploft ze; haar gezin inclusief. Door de mildheid van de satire geeft Perry een bijzonder raak beeld van de trieste belachelijkheid van die nieuwe bourgeoisie. Zijn „mad housewife" is produkt en te vens slachtoffer van deze belache lijkheid. Zij is slechts in schijn de wat vrijgevochtener kleindochter van de vrouwenfiguren, die in Ib- sens tijd tegen hun bourgeoisie in opstand kwamen. Het boek „The thief who came to dinner" van Terrence Lore Smith, dat binnenkort verschijnt zal deze zomer door Bud Yorkin verfilmd worden. Zijn laatste film was: „Start the revolution without me". Dirk Clark zal, met regie van Kip Walton, „The Years of rock", pro duceren. Een film, die de wereld laat zien via de popmuziek tussen de vijftiger en zeventiger jaren. Via het scenario van Bill Lee zullen meer dan 100 representatieve popartiesten de sociologische veranderingen, die onder invloed van de popmuziek zich over de wereld hebben voltrokken, opdienen Waldo Salt is bezig met het scena rio voor „The day of Locust". John Scblcsinger regisseert en Ronald Shedio produceert dit verhaal naar het hoek van N. West, dat speelt in het Hollywood van '39. Schlesingers laatste film was „Midnight Cowboy", s Voor liefhebbers van films over kunsiiedere zondagmiddag in de aula van het Haags Gemeentemu seum voorstellingen om 14 uur: 14 februari Fragonard et Hubert Robert; 21 februari: La Pompadour démande a Boucher le nouveau décor de la vie en 28 februari: Music of India. „Medicine Ball Caranvan" is het gefumde relaas van een groep Ame rikanen die in '70 de VS en Engeland doorkruisten. Opzet: medemensen ontmoeten en ideeën uitwisselen, die hedendaagse jongeren bezighouden. Concerten werden gegeven met o.a. Pink Floyd, Stone Ground, Sean Philips e.a. Regisseur Reichenbach maakte de tocht mee. Een „nieuwe" HEMINGWAY. Hij schreef deze in '50. Maar zijn wedu we en de uitgever hebben wel ge schrapt in deze roman „ISLAND IN THE STREAM" (Collins), die nu bo ven water is gekomen. Behoudens enkele prachtige delen komt het niet boven de middelmaat, hoewel het uiteraard in Amerika een bestsel ler is Er is tevens een herdruk ver schenen van een zorgvuldig geschre ven biografie „ERNEST HEMING WAY, A LIFE STORY" van Carlos Baker (Bantam Y 5554). De Ameri kaanse herdruk bevat omvangrijke bronvermelding, die aan de Engelse uitgave ontbrak Gek, geestig en over van alles en nog wat is het boekje van de Californische psychia ter D. REUBEN: „EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT SEX" (Bantam Q 4912) JOHN LINSDAY, burgemeester van New York schreef „THE CITY". Een zakelijk boek over zijn ambt in een stad vol problemen (Signet Y 4392) JOE McGINNIS „THE SELLING OF THE PRESIDENT" verscheen als Penguin pocket. Een bekwaam en onthutsend boek over image-building en hoe je je als politicus door de tv kunt laten verkopen Hoe zelfs ve le Engelsen Hitler in de dertiger ja ren als „verlosser" begroet hebben, heeft The Guardian-journalist JACK STORY in een prachtige roman ver werkt: „HITLER NEEDS YOU" (Al lison en Busby). Wat overtrokken, maar wel natuurgetrouw tekent hij daarbij het socio-psychologische mi lieu van zijn jeugdjaren in de oor log. Ver boven de middelmaat Een ouderwets en verademend goede de tective is een nieuwe NGAIO MARSH: „WHEN IN ROME" (Col lins) Voortreffelijk origineel, goed gei; °n sinister is de detective van V. GOLLANCZ „THE HOMICIDAL COLONEL"; spoorloze verdwijningen dubbele identiteiten etc. In de Penguins „PICTURE POST 1938- 1950". Honderden (vaak niet al te bestel foto's uit 13 jaargangen van een Brits picturemagazine, waarin een stuk historie interessant vastligt Krankzinnig, komisch en bedroe vend zijn de feiten uit de Britse cen suur (m.n. ten aanzien van toneel en musical), die R. RICHARD bijeen zette in „COMIC CUTS". R. Findlater zette er passende tekeningen bij. eindredactie henk egbers (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN Elke tijd heeft een universiteit, die hij verdient. Overal in de maatschappij verandert vrijwel alles met grote snel heid. Dat geldt voor de school, de onderneming, de politieke partij, de kerk, het gezin. Dat geldt zeker ook voor de universiteit. Wat daar gebeurt moet men zien als het resultaat van 1945. Toen voer den jonge vernieuwers in het hoger onderwijs het betrokkenheids motief in, de zogenaamde Civitasbeweging. Er wordt beweerd, dat die beweging is mislukt. Dat is een legende en een misverstand. Het ideaal van die vernieuwers is natuurlijk niet voor 100% ver wezenlijkt, maar hun opvattingen zijn veel verder doorgedrongen dan men denkt. Ze hebben in ieder geval de bodem bereikt, waar in de medezeggenschap wortel heeft geschoten. brengt ook risico's mee, vooral voor universiteiten en hogescholen. Daar immers komt het qua aanleg en doelstelling aan op hoge kwali teit, zowel van samenleven als sa mendoen als van prestatie. Boven dien komt de aandrang op het ogenblik op alle punten tegelijk. „Er zijn plaatsen aan de universi teit, waar onvoldoende tolerantie betracht wordt en waarin de men- Dat stelde prof. dr. Soeteman, toen hij als rector magnificus maandagmiddag de rede uitsprak waarmee hij de 396ste stichtings dag van de Ueidse universiteit her dacht. Hoe snel is juist in het hoger onderwijs de vernieuwing gegaan! Zes jaar geleden presteer de men het in Leiden nog een lector, die de moed had zonder toga de bevestiging van een nieu we collega bij te wonen de aula uit te sturen. Dat was in 1965! Nu zijn in vergaderingen van curatoren, van senaat, van de faculteitsbesturen ook studenten welkom. „Ze zijn ons welkom, evenals de stafleden en niet-wetenschappelijk perso neel. Het is mijn overtuiging en ervaring, dat door de zogenaamde inspraak het bestuur beter is geïn formeerd en dus beter is gemoti veerd, ja, dat het is gecorrigeerd". Die verandering is onvermijdelijk als men dat erkent moet men haar ook bevorderen. „De studenten krijgen nu intern met problemen te maken, die mij vroeger, in de 20-er jaren, vol strekt boven de pet gingen en die sommigen van ons nu nog volko men onwerkelijk voorkomen: de exploiteerbaarheid van het clubge bouw, de rentabiliteit van het so- ciëtietsbedrijf, de problematiek van universitaire versus algemene sociale voorzieningen, de deelne ming in facultaire en universitaire organisaties, bestuurlijk, zowel als onderwijskundig". Vernieuwings gezindheid is een eis van humani teit, zo vervolgde de Leidse rector magnificus, maar vernieuwing selijke verhoudingen, zaken en personen onvoldoende onderschei den worden. Er zijn andere plaat sen, waar de vernieuwing een be dreiging vormt voor het weten schappelijk onderzoek. En mis schien zelfs wel voor het onder wijs". Dat baart ernstige zorg, om dat men juist verbetering wil van het opleidingspatroon. Van de an dere kant komen vele weten schapsbeoefenaren uit universitei ten en hogescholen tijd tekort voor onderzoek. Ze verdrinken in ver gaderingen over herstructurering, organisatie en administratie. Onrustbarend noemde prof. Soe teman dat de geldstroom naar de universiteiten steeds meer stremt. Daardoor moeten ze onderling en binnenshuis de armoede zo eerlijk mogelijk verdelen. „Dat belemmert ons ernstig in onze worsteling met onze, vele andere actuele proble men. Bijvoorbeeld, de integratie van het wetenschappelijk perso neel, de opvang van steeds meer studenten, het post-academische onderwijs. De in enkele jaren aan zienlijk vergrote problematiek van de lerarenopleiding". „Een jaar of vier, vijf, om te tonen wat onze democratische be doelingen waard zijn! Veel zal bij die ontwikkeling afhangen van on ze kwaliteit in kennis van zaken en onze kwaliteit in verstandig beleid, maar we moeten er tevens op verdacht zijn, dat er één aspect van de communicatie op een bij zonder zware proef gesteld gaat worden, een aspect waarmee ook ons universitaire samenzijn staat of valt: het gewone, maar onmis bare menselijk fatsoen. Elke gene ratie mag dan het hoger onderwijs hebben dat hij verdient, maar ze moeten het dan ook werkelijk ver dienen!" JACQUES LEVU -rif L, J (Van onze correspondent) LONDEN Apolio - 14 die sinds gistermorgen in de aantrek kingskracht van de aarde is te ruggekeerd, ligt bijna volmaakt op koers voor de landing in de zee. Vanavond om 1 minuut over 10. Nadat de bemanning van deze zwaarste en langste ruimtereis tot dusver, de terugreis naar huis aanvaardde, maakten zij een uit gelaten maar vermoeide indruk." Een verzoek van Houston of ze nog even foto's konden nemen van de maan die achter hen lag, werd beantwoord met de vraag of Houston dit werkelijk meende. De bemanning was er te ver moeid voor. Zaterdag alleen al zijn ze bijna 24 uur achtereen aan het werk geweest. Dit incident, hoe onbeduidend het ook schijnt te zijn, tekent de uitputting van de bemanning. Ondanks alle medische voorzor gen en de training op aarde is het duidelijk dat er deze keer teveel gevraagd is van de astro nauten. Shepard die tijdens zijn maanwandeling op de helling van de Cone-krater een hartslag van 150 had, zou met zijn 57 jaar weieens te oud kunnen zijn voor maanvluchten. Mitchell die zeven jaar jonger is, was ondanks zijn recordaantal hartslagen per mi nuut in duidelijk betere vorm dan zijn commandant. De oorzaak valt maar ten dele te verkla ren uit de stofproblemen waarmee de astronauten op de maan te kampen hadden. NASA zal in ieder geval de nieuwe hartgege- vens van de astronauten aan een nauwkeurig onderzoek moeten onderwerpen. (Copyright The Guardian - De Stem) (Van onze redactie buitenland) De voormalige Hongaarse 'partij leider Maty as Rakosi, die in 1956 werd verbannen, is dezer dagen op 79-jarige leeftijd in Moskou overle den. Volgens de officiële Hongaarse ge schiedschrijving, volgde Rakosi in de jaren 1945 - 1948 een correcte koers, maar daarna werd hij de verpersoonlijking van de „dogmati sche" en „sectarische" fouten die de party lei ding van 1949 tot Stalins dood in 1953 bedreef. Rakosi werd al voor de Eerste Wejmdoorlog tot het communisme bekeerd. Tijdens de eerste wereld oorlog werd hij in Rusland krijgs gevangen genomen. Na de val van het tsarenbewind sloot hij zich aan bij ie bolsjewistische partij van Le- In 1918 keerde hij terug naar zijn land en werd een van de oprichters van de Hongaarse communistische partij onder Bela Kun. Tijdens de 133 dagen van de Hongaarse Sovjet republiek onder Kun was hij plaats- j vervangend commissaris en politiek officier van het Hongaarse rode le ger. Na de val van de radenrepu bliek nam hij de wijk naar Moskou, was daar secretaris pan de commu nistische internationale, maar bleef zich bezig houden met de toestand in zijn eigen land, waar een semi- fascistisch bewind onder admiraal Horthy was gevestigd. In 1924 ging hij onder valse naam naar aHonga- rije, werd een jaar later gearres teerd en met 52 politieke kameraden ter dood veroordeeld. Dankzij internationale protesten werd hun leven gespaard. Tijdens een kortstondige periode van norma le diplomatieke contacten tussen Hongarije en Rusland in 1940 werd hij uitgewisseld. Tot de opstand van 1956 was Ra- kosi de onbetwiste leider van Hon garije. Hij was eerste partijsecreta ris en lid van het PolitbureauHij I was van Joodse afkomst. Na de oorlog paste hij de z.g. I „Salami-tactiek" toe, waarbij de I voornaamste niet-communistische partijen stukje voor beetje werden 1 vernietigd of geneutraliseerd. Na de f dood van Stalin werd zijn positie minder stevig. In juli 1953 gaf hij I het premierschap op ten gunste van I Imre Nagy, een gematigde commu nist, die de steun genoot van de Russische premier Malenkov, maar hij behield het leiderschap van de partij. In maart 1955, na de degrada tie van Malenkov, liet Rakosi Nagy I vercordelen wegens het afwijken I van de partijlijn en werd hij weer I onbetwist leider. Na het twintigste congres van de Sovjet-partij, dat de j destalinisatie inluiddegingen er steeds meer stemmen op die zijn I aftreden eisten. Op 19 juli 1956 j bestoof het centrale partijcomité I hem uit de partijleiding te verwij-1 deren. Nadat de opstand van 1956 1 lüas neergeslagen, verwijderde de nieuwe partij - en regeringsleider I Janos Kadar ook de naaste mede-1 werkers van Rakosi. Waartoe leeft een mens eigenlijk? I Om zo oud mogelijk te wor-| den? Om nooit ziek te zijn? Om I zonder piepjes en kuchjes te kunnen I ademen? Om honderd meter te I kunnen hardlopen zonder ndar I adem te snakken? I Of om met al onze menselijke I beperkingen te proberen een beetje gelukkig te zijn? En onze medemens I gelukkig te maken? I Dit zijn vragen, die sommigen I zich stellen, wanneer ze de alarme-1 rende berichten over het gevaar ven 1 roken lezen, de hamerslagen voelen van de doordachte fitheids- en trim' I acties. Wees gezond en ge wI gelukkig!, schreeuwen de Meinsmas I van deze wereld ons toe. En ze maken bij het brengen van deze heilsboodschap gebruik van dezelfde geraffineerde technieken, waarmee anderen hun witmakers aanprijzen- De fitmakertjes en de gelukkig kertjes gaan ons leven in ste' heoigér mate beïnvloeden. Het is niet zo onzinnig als het lijkt om zich af te vragen of al die acties om ons lichaam gezond te i houden wel zo eerlijk zijn. Want wie zijn die gezondheidspropagetn' disten eigenlijk om voor ons uit te maken op welke wijze wij het minst ongelukkig zullen leven? Zouden zij J zich niet hevig verzetten en met ten onrechte wanneer de moi- rokers, de vet-etersde bierdrinkers, de drug-gebruikers met evenveel re- clame-raffinement zouden suggere' I ren, dat niet de asceten, maar w I onmatigen het levensgeluk gevonden heoben? Het lijkt zo romantisch groots 1 opwindend te leven zoals de on- matigen en de asceten doen maar bij die romantiek hoort ook de via' tenschap, dat het geluk daar waar men niet is Maar ook als me'1 die Levenswijze kiest dan nog is dat het recht van de vrije mens. mand, even menselijk, als die I der, mag hem van dat recht bero ven. Het. is daartegen, dat wij ons v>l1' len verzettenEn dat is iets gehee anders dan ons verzetten tegen eerlijke voorlichting over de QMf' ren van het teveel (of dat nu rofajj®' drinken of eten is). Laat na voorlichting de keuze aan het ivo1' vidu En maak hem niet lekker Me_ een perspectief van een lang 1 gezond leven. Want met geluk hooi dat niets te maken te hebben. DINSDAG 9 FEBRUARI 197 De (Van onze correspom LONDEN Groot nië ondergaat in 1971 hi: veranderingen. Op 15 zetten zijn bewoners ee muntenstelsel aan de zal weken duren, eer ten decimaal kunnen Wanneer zij dat kuns| maal onder de knie krijgen hun vrouwen m maten. Conservatieven bewoners eiland en welke Brit slaaf van de behoudzucht? den staande, dat deze laat: andering hun dames onret doen. Met het weer over di eilanden is het immers net gegaan. Sinds officieel van heit naar Celsius werd ovei keld, regent het volgens de nog meer dan vroeger. Ml tijd staat niet stil en de o heeft voor het metrieke ste kozen. De overgang vindt t lijk plaats. Maar volgens d( te Britten toch veel te snel. Vraag op het ogenblik goedgevormde Engelse mil creet naar haar fysieke afrr' en zij zal u „36 - 26 - 38" in het oor flu In Engeland doen dergelijkd maties de mannenharten kloppen. Als het lieve kif goede hersens heeft en dezi loop van dit jaar niet op s zal het over enkele maand zelfde vraag met de cijfers 65 - 95" beantwoorden. Velel mannenharten zullen dan ni(| ten hoe zij daarop moeten ren. Geen enkele regering kan I komen, dat de nieuwe matei miss Engeland valse hoop ef keerde veronderstellingen ontstaan. Het is nu eenmal feit, dat de doorsnee Brit e| metrieke stelsel geen goede den zijn. Wij bedoelen da;| dat de Britse man in de straif het hooggeroemde metrieke geen snars begrijpt, zoals gens in onze contreien maaij weinig mensen wijs worden Engelse voeten, handen, dtl inches, furlongs, gallons, pintj andere antiquiteiten. De Engelsman heeft een aan het metrieke stelsel. Hij I het hopeloos ingewikkeld, mé en verward. Als je het hem kan het geen goed systeem| om de eenvoudige reden da van Franse en niet van BritsJ sprong is. Net zoals het deel muntstelsel. Dat deugt evenmij Toen Wilson premier maakte de regering bekend, d;j de metrieke omschakeling zou I moedigen. In 1968 stelde zij zgn. „metrication board" samej vertegenwoordigers van de industrie, handel, het ondeJ het algemene publiek en dej bruikers. Deze raad besloot Brittannië tegen eind 1975 vol metrisch te maken. Wilson's o) ger, premier Edward Heath, li zich echter voorgenomen de voering van het officiële progj ma aanzienlijk te vertragen, bouwnijverheid Is al groten metriek. Verschillende andere dustrieën blijven niet ver ac geneesmiddelen, fotografische dukten, elektrische motoren, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ARP-part blad „Nederlandse gedachten" he deze week kritiek geuit op het l sluit van minister dr. H. Witteve van financiën om zijn thesauri generaal dr. W. Drees tot aan verkiezingen betaald verlof te ven. AR-kamerüd G.A. Ki schrijft in een hoofdartikel in 1 b'ad, grote moeite te hebben met besluit omdat dit wel eens een f vaarlijk precedent zou kuur scheppen. Men zou kunnen steil zo schrijft hij, dat het goedkoop lijstaanvoerder op kosten van 1 r|jk te zijn. Hij zelf heeft er 1 zwaar tegen, dat dr. Drees ge enkel nadeel heeft van zijn lijsta: voerschap voor de nieuwe socialis sche partij DS'70. De woordvoerder van minist witteveen wees ons erop dat h normaal zo is, dat als een ambtena: Kandidaat is voor een Kamerfunet deze tot aan het moment van q «kiezing in functie blijft en sali s "fhoudt en tevens met enij 1tid krijgt a's hij zij andtdatuur moet waarmaken, s hij eenmaal gekozen dan ga; J op non-actief, zolang het Kame amvï? chaP duurt- Heeft hij a ri=„dienaar een hoger salaris genote worvit u aIs Kamerlid krijgt, da ft verschil door de overhei m^eVL Houdt het Kamerlic j aatschap op dan kan de ambtena: de oude rang bij de overheid: HANS Ltitt

de Stem | 1971 | | pagina 10