Rieneke Demming het geheime wapen Mogelijk Gazelle aan de Tour Janssens duiven zondag geveild Resultaat loting Helsinki Olympisch programma „Er heerst een wraak stemming SPORTTOTO Luxemburg met slechts drie buitenlanders sport Ongewenst ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 NEDERLANDSE PLOEG IS GELADEN VOOR HELSINKI (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Rieneke Demming de „locomotief" moet liet aanstaande weekeinde in Helsinki het „geheime wapen" van de Ne derlandse schaatsploeg voor dames worden. De bedachtzame coach Kees Broekman heeft haar, in plaats van Akke Falkena, voor de we reldkampioenschappen uitverkoren, omdat hij de verwachting heeft dat zjj in ieder geval op de 3 km meer kans heeft om de sensa- tionale doorbraak van de Russische stayers (vooral Kapitolina Sere- gina) in Leningrad een halt toe te roepen. Want over dat probleem zit Broekman echt in. Nederland is de laatste seizoenen altijd een schaatstersnatie bfj uitstek gèweest met Stien Kaiser en Ans Schut als de uitschieter, en het bestaat niet dat in één seizoen alle glamour van vroeger verdwenen is. De „wraak" van Helsinki zal zich daarom in hoofdzaak op dat nummer concentreren. De „geladen'' Nederlandse- dames- ploeg wilde door mg een „schok" de Russische delegatie in verwar- rin g brengen. Het is wel zo, dat Statkevitsj en haar collega's de „slag" van Leningrad onbetwist in hun voordeel beslisten, maar deze nederlaag leek het zelfvertrouwen van de Oranjerijdsters nauwelijks te hebben aangetast. Daarom scheen het net alsof er niets ernstigs was gebeurd, zo ontspannen gleden Stien Kaiser en de anderen over het vlie- dunne ijs (3 cm) van Elaintarhan Urheilukentta, toen de Russinnen na een vermoeiende treinreis van twaalf uur ook eens polshoogte kwa men nemen. De nukkigheid van Le ningrad was in de Nederlandse ploeg verdwenen. Deze ervaring leidde ook buiten de baan tot een verrassende conclusie. De Oranje- sohaatsters, die zich vlak voor de Europese kampioenschappen in af zondering opsloten in hun kamer van het Europa-hotel, wierpen deze krampachtigheid in Helsinki van zich af. In navolging van de Russin nen winkelden zij gisteren vaak vrolijk lachend door de Finse hoofd stad, waar „de slag om de wereldti tel" met spanning wordt afgewacht. De intimidatie-politiek heeft op de Russische delegatie weinig invloed. De Europese titel 1971, waar coach Krasilnikof zijn zinnen op had ge zet, is binnen en de verwachting bestaat, dat het wereldkampioen schap in Helsinki eveneens in Russi sche handen zal vallen. De periode tussen heide toernooi en is de basis voor deze veronder stelling. Tot het vorige jaar was het zo, dat er minstens veertien dagen, maar ook wel een maand tussen lag. Maar de ISU slaat het herenschaat- sen kennelijk hoger aan en het heeft daarom het damessehaatsen terugge drongen naar een eigenlijk onge wenste situatie. Voor Krasilnikof is deze „discriminatie-politiek" geen reden om kritiek te leveren. Hij zegt: „Een week tijd tussen de Eu ropese en de wereldkampioenschap pen is net genoeg om je vorm te behouden, maar het is beslist onvol doende om een achterstand in te lopen". De superieure glimlach op het gezicht van Krasilnikof bracht duidelijk tot uitdrukking wat zijn verwachtingen zijn voor het aan staande weekeinde. De „gouden" dagen van de Russi sche schaatsploeg kwamen daarom m Helsinki weer in de herinnering. Het was gisteren een gedrang van jewelste buiten, op de stoep van het Olympia-hotel. Honderden jongens en meisjes smeekten om handteke ningen. Coach Krasilnikof zag min zaam lachend toe op dat wanordelijke gedoe. Terwijl Statkewitsj en Titova dè wensen inlosten van de jongelui, peinsde Krasilnikof hardop, dat hij had bereikt wat hij zo graag wilde bereiken:, het Russische da messehaatsen weer op een domine rend voetstuk plaatsen. Zijn de kansen dan werkelijk zo gering, dat de Nederlandse meisjes een come-back maken in Helsinki? Broekman bestrijdt het pessimisme. Hij herinnert eraan, .dat Stien Kaiser in Davos met sensationele wereldtijden op de proppen kwam en prijst verder de voortreffelijke stemming in de ploeg. „Ér heerst een echte wraakstèmming. In de loop van deze week is dat heel sterk toegenomen". Namen noemen is er niet meer bij. Broekman weet, dat door de omstandigheden, die zich in een wedstrijd kunnen voordoen een voorspelling weinig zin meer heeft. Als het meezit met de Nederland se ploeg, moet verwacht worden, dat de resultaten in Leningrad als een onbetwistbaar dieptepunt zullen worden geregistreerd. De hoop is in Helsinki gericht op At je Keulen- Deelstra. Zij heeft op de Europese kampioenschappen een slechte dui zend meter gereden, waarvan ze la ter zei, dat deze minstens een secon de of drie sneller had moeten zijn. Ook knikt Kees Broekman met ver trouwen naar Trijnie Rep. De Oost- zaanse heeft een goed debuut met een tiende plaats afgesloten, die volgens insiders nog beter had kunnen zijn, wanneer de sprint niet onder de verwachting was gebleven. De 48.0 is een tijd, die zij zonder veel moeite met een seconde of twee moet kunnen verbeteren. Het grote mysterie is Stien Kaiser, Zij is momenteel het meest opgewekt van alle rijdsters. Een merkwaardig fa cet, dat niet bij haar past. Het Nederlandse schaatsteam op het ijs in Helsinki: v.Ln.r. Atje Keulen- Deelstra, Trijnie Rep, Rieneke Demming (rond Kees Broekman) en op liet ijs Akke Falkema. (Van onze sportredactie) HELSINKI De loting voor het wereldkampioenschap schaatsen dames had het volgende resultaat: 500 m. Ie rit: Sylvia Filipsson (Zwe) Sylvia Burka (Can), 2e rit: Monika Pflug (Wdl) Trijnie Rep (Ned), 3e rit:* Diane Holum (Vst) Kaname Ide (Jap), 4e rit: Lisbeth Berg (Nw) Loedmilla Titova (Rus), 5e rit: Atje Keulen (Ned Tuula Vilkas (Fin), 6e rit: Kirsti Bierman (Nw) Romana Troicka (Pol), 7e rit: Ylva Hedlund (Zwe) Nina Statkevitsj (Rus), 8e rit: Kapitolina Seregina (Rus) Arja Kantola (Fin), 9e rit: Ans Schut (Ned) Inger Karseth (Nw), 10e rit: Stien Kaiser Jen nifer Jackson (Can), lie rit: Anne Henning (Vst) Sylyie Chevauchet (Fra)., 12e rit: Satomi Koike (Jap) Sigrid Sundby (Nw), 13e rit: Helena Pilejczyk (Pol) Rieneke Demming (Ned), 14e rit: Tatjana Averina (Rus) Anneli Repola (Fin), 15e rit: Tove Berntsen (Nw) Lea Poulos (Vst). 1500 m. Ie rit: Henning Vilkas, 2e rit: Troicka Ide, 3e rit: Kaiser Bierman, 4e rit: Burka Berg, 5e rit: Keulen Titova, 6e rit: Filipsson Seregina, 7e rit: Schut Kantola, 8e rit: Jackson Statkevtisj, 9e rit: Kar seth Pflug, 10e rit: Koike Hedlund, lie rit: Rep Chevau chet, 12e rit: Pilejczyk Holum, 13e rit: Sundby Demming. 14e rit: Berntsen Averina, 15e rit: Poulos Repola. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto 29 zijn: Aantal deelnemers 744.063. Inleg 1.617.684.30. Prijzenbedrag' 727.957.93. Eerste prijs 254.785.28 (100 meldingen, elk 2500 gulden). Tweede prijs 181.989.48 (3650 meldingen, elk 50 gulden). Derde prijs 254.785,28 (36.500 mel dingen, elk 7 guilden). Extraprijs ƒ36.397.89 (2050 meldingen, elk 17 gulden). (Van onze sportredactie) OÏSTERIJK Raleigh en Vre- destein komen het meest in aanmer king om partner te worden van Gazelle. Dat onthulde Ton Vissers gisteren in bedekte termen in Ois- terwijk waar zijn nieuwe, nog on volledige ploeg werd voorgesteld. Ton Vissers later: „Waarschijnlijk wordt het een trio. Het zit er dik in dat zowel Raleigh als Vredestein erbij komt". De Oisterwijkse ploeg leider kon ook over Raleigh, dat Gazelle onlangs heeft opgekocht, verder geen mededelingén dioen, om dat Willem Breukink van Gazelle, die de onderhandelingen met Ra leigh voert, verhinderd was. „Indien Raleigh zou besluiten met Gazelle in zee te gaan, ziet Ton Vissers grote mogelijkheden zijn ploeg, die voor lopig nog uit negen man zal bestaan, aanzienlijk sterker te maken. Ton Vissers: „Als Raleigh meedoet, moe ten er natuurlijk Engelsen in de ploeg komen. En die zijn er te kust en te keur. Er staan er zo'n dertig tot veertig te wachten op een con tract. En er zitten nog veel goeien tussen ook". Van een samengaan met Raleigh zal het ook afhangen of de Gazelle equipe deel zal nemen aan de Vuel- ta en de Tour de France, getuige Vissers uitspraak: „Het uitkomen in de Tour staat nog steeds open. Gis teren heb ik een telefonisch gesprek gehad met Levitan. Er moet dan echter een tweede sponsor bijko men. Voor de Ronde van Spanje heb ik een uitnodiging. Maar ook dat hangt af van wat meneer Breukink doet. Er zullen in ieder geval nog enkele renners aan de ploeg worden toegevoegd. Maar dat gebeurt pas als de plpeg begin maart terug van zijn voorbereidingscampagne: een trainingskamp in Nerja (Span je), de Ronde van Andalusië, de Grand Prix Valencia en de Ronde van Levant, alle in Spanje. Op het programma staan verder voorlopig alle Belgische klassiekers, Milaan San Bemo, Parijs - Roubaix, Pari Tours, de Ronde van Indre-Loire, Catalaanse week, de Ronde van Bel gië, de Vierdaagse van Duinkerken, de Ronde van Luxemburg of de Rond,e van Zwitserland, Parijs - Luxemburg, de Tour du Nord, de Ronde van Catalonië, de Ronde van Canada, waar de deelnemende Euro pese ploegen alle met een vliegtuig heen gaan en uiteraard de Amstel Gold Race. De Ronde van Lombar dijs, waarvoor Vissers tegelijk met Milaan - San Remo een invitatie heeft ontvangen, wordt misschien nog aan het wedstrijdrooster toege voegd. Een honderdtal criteriums, verdeeld over Nederland en België, completeert het programma. pb de foto van links naar rechts: Jos van der Vleuten, Matje Gerrife, Albert van Midden, Harm Ottenbros, Jan Serpenti, Jacques Frijters, reter Kisner en ploegleider Ton Vissers. Op de achtergrond A. de Vries (mecanicien) J. Hulshoff (mecanicien) em C. Bergmans (masseur). LUXEMBURG (ANP) Met slechts drie in het buitenland spe lende voetballers zal het elftal van Luxemburg woensdag 24 februari in Rotterdam aantreden tegen de Ne derlandse ploeg. Deze maatregel heeft de Luxemburgse voetbalbond genomen om financiële reden. Het drietal „buitenlanders" waar mee Luxemburg deze wedstrijd in de voorronde van het toernooi om de Europa cup ('groep 7) zal spelen, be staat uit Louis Pilot (Standard Luik), Paul Philippe (Union St. Gillis) en Fernand Jeitz (FC Metz). (Van onze duivensportmedewer ker) BREDA In de maand de cember kreeg ik bezoek van een Afrikaanse vriend. Met mr. Mon ty van de Burg, president van de grootste duivensportbond van zijn land (Witwatersrand), heb ik, een jaar of wat geleden, het ge luk gehad een duivensportsafari te mogen maken. Van Matoppos Hills in Rhode- sie", togen Mozambique, via Dur ban aan de Indische oceaan naar Kaapstad. De zogezegde Garden Route. Wij overnachtten eens in het kamp aan de Olifantsrivier in de Paul Kruger Wildtuin, alwaar de dikke Bels Jules Gallez „ei- zo-na" van een krokodil werd opgevreten, een gebeurtenis die weerklank zou gevonden hebben in garnis de wereld van de duiven sport. De hitte was verpletterend en in de vallende schemering had hij enige pinten gepakt, nu hing hij met zijn formidabele buik over een wrakke borstwering. Boven zijn bezwete kop de stra lende Afrikaanse sterrenhemel en te allen kante het doordringend gesjirp van de krekels. Buiten de omheining van het kamp waar een drinkplaats was af en toe het donderend gebrul van leeuwen en in de traag stromende, donke re wateren van de rivier bene den, de likkebaardende krokodil len, die zulk hapje in genen dele zouden versmaad hebben. De Juul weegt door de honderd en tien kilo en daar waren de losse stenen niet op berekend, geluk kig wérd zijn val gebroken door taaie struiken en stevig kieken draad, zo niet hadden ze hem seffens gepakt en soldaat ge maakt. Dat liep dus wonder bo ven wonder goed af en ik heb hem zondag jongstleden in Brus sel nog springlevend zien plaats nemen aan de tapkast. Monty van de Burg van zijn kant was ai eerder in Europa geweest, maar dat was hem niet best bekomen. Er was toen, in Italië, meermalen op hem geschoten. Ik vroeg hem of hij „dikkels" bij de maffia geweest was, doch het bleek dat hij 's konings hemdrok had moe ten aantrekken als groen spring- bokkie van amper twintig jaar, door Slim Jannie Smuts was uit gezonden en de hele opmars van generaal Alexander had meege maakt van de laars van Italië tot aan de voet van de Alpen, alwaar de vijand capituleerde. Deze keer stond „the old country" hem be ter aan. Geen wonder want ik bracht hem bij Alfons Janssens van het Molenhof te Brasschaat en bij good old Maurice Delbar in Ronse. Met beide kampioenen werden vriendschapsbanden aan geknoopt en het zal nu gebeuren dat Maurice, 73 jaar oud doch nog altijd een leeuw van een vent en Alfons op 17 februari naar Johannesburg vliegen om de duiven aldaar gaan te bezien. Maurice liet mij zijn twee ge duchte Lebeau Coraly jachtgewe ren zien waarmee hij gaat probe ren in West-Afrika, aan de kan ten van Windhoek een leeuw te schieten. Alfons van zijn kant is zoals ik, hij doet geen kieken kwaad, wel fijn liefhebber maar dan gebraden. Van hem moeten de leeuwen dus geen schrik heb ben. Nu ligt er echter aan het Molenhof een ronde jonge duiven in de pan, die binnen enkele diaigeti spenensigereed zijn. Door de zorgen van zijn vriend Stan Raaijmaekers te Lier zullen ze geveild worden in het Bondslo- kaal van dit CC Breda op zondag 7 februari a.s. Alfons Janssens was wijlen Martin van Tuyn's beste vriend in diens laatste le vensjaren. Nergens ter wereld zitten meer zuivere Van Tuyn's dan in het Molenhof, hier zit inderdaad de creme de la creme. Mannen als Ko Nipius en Jan Rijken gingen putten aan deze bron, denk niet dat het domoren zijn. Op dezelfde dag in Baarle- Nassau, vanouds in den Bonten Os bij Van der Flaas veiling van de eerste ronde winterjongen van niemand minder dan de kampi oen der kaïnpioenen Pawel Hojka te Breda. Volgens Jan de Jongh, die het allemaal haarfijn uitre- kend, won Hojka in zeven jaar niet minder dam vijfentwintig eersten. Acht maal werd één en twee of zelfs één, twee en drie gespeeld, tegen DUIZENDEN duiven in concours. Belangstel lenden kunnen acte de présénce geven op beide evenementen. De veiling van de Janssens-duiven in Breda begint te 11 uur, die van Hojka in Baol te 14 uur. Niet aan te kluiven. Allemaal goeie. DEN BRUINEN ™C°, te voor de komcnde Olympische Spelen in München is „Waldi die ook als speelhond ruimschoots te koop zal zijn. Hier staan speelhond en het „origineel' parmantig naast elkaar om even te poseren voor de Olympische fotograaf. MÜNCHEN (ANP) Het organi satiecomité van de Olympische Spe len in München (1972) heeft het definitieve wedstrijdprogramma be kend gemaakt. De openingsceremo nie zal plaatsvinden op 26 augustus, terwijl 10 september is gereserveerd voor de „Grand Prix d'Equitation" en voor de sluiting van de spelen. Het programma omvat 21 takken van sport. Het volledige programma luidt als volgt: Atletiek: 31 augustus - 4 septem ber en 6 tan. 9 september. Basketball: 27 - 30 augustus, 1-3 september en 5 - 8 september. Boksen: 27 augustus - 7 september en 9 september. Gewichtheffen: 27 - 31 augustus en 2 - 5 september. Gymnastiek: 27 augustus - 1 sep tember. Handbal: 30 augustus, 1-3 septem ber en 5 - 9 september. Hockey: 27 augustus, 4 septem ber en van 6 - 9 september. Judo: 31 augustus - 4 september en 8 september. Kanovaren: 28 en 29 augustus en 5 - 8 september. Moderne viifkamp: 27 - 31 augus tus. Paardesport: 29 augustus- - 1 sep tember en 3. 5. 6. 8 en 10 septem ber. Roeien: 27 - 29 augustus, 1 - 3 sep tember en 5 8 sëptember. Schermen: 29 augustus - 8 sep tember. Schieten: 27 augustus - 2 septem ber. Schieten (boog): 6 - 9 september. Voetbal: 27 augustus - 1 septem ber en 3, 5, 7 en 9 september. Volleybal: 27 augustus - 3 septem ber en 5 - 8 september. Wielrennen: 29 augustus, 31 au gustus - 4 september en 6 septem ber. Worstelen: 27 - 31 augustus en 5 - 9 september. Zeilen: 29 augustus - 1 september en 4 - 6 september (bij Kiel). Zwemmen: 27 augustus tember. 4 sep-

de Stem | 1971 | | pagina 27