an m meer Vlissinireii slaat brug naar Middelburg Ziekenhuizen reserveren bedden voor hartpatiënten PvdA voorstel Speelzaal voor peuters in Sas geopend Hedenesse in Cadzand wil badgasten vormen PPR aanvaardt Zeeuwse amendementen Deel Zoomweg vastgesteld in zeeland Vliegert hmih niet mar knokken M no$ Ml W* imTiummnih 'nmmDivmo. tÊk toornige tjiftjaf h in MET UITBREIDINGSPLAN „LAMMERENBURG" Tl Overwegend somber Tegen magazijn aan Julianastraat Bezwaarden in Breskens praten met Gedeputeerden IN ZEELAND EN BRABANT stad streek 1■bbbhhbbbb Air. Biesheuvel naar Zeeland Oud-militairen van 17 A AT houden reünie M WOONTEXTIEL BM Éf GORDIJNSTOFFEN en TAPIJTEN Uw woninginrichter staat er voor in! Gemeentebestuur van Borsele geeft voorlichting over bestemmingsplannen MM (grote zaal) 20.15 •oncert: het Promena- Gijsbert Nieuwland, zangers o.l.v. Frits >n: Henny May (so- -o Bakker (bas-bari- lS jan Mulder (or- rang o.l.v. Lex Karse- (ein Theater 20.15 uur: Kn vrij", blijspel van [Produktie Combinatie, fburg 20.15 uur: ,,Een eg te gooien" door de ;die. tEN Theater 13.30 uur: Ge- iaal Solisten Kwartet, it voor het voortgezet s.m Het Schoolconcert. PEN 20 uur: De brug bij \4 uur: „De Kneep" qiicoe door de Toneel- Proloog. Jeugdvoorstel- -t voortgezet onderwijs. jULI SS. !li DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 I wanneer er zich een jou voordoen, dan zou vellicht afvragen of er pi van de opslag geer in bestaan. het tegenover mijn me- I verplicht mijn vrorrsad t tussen Kerstmis en lop een brandvrije plaats ■n", zegt de heer I. van haar van een bekende (talageartikelenwinkel in j dn (je nieuwjaarsviering I,-assen en en kinderen re- lïij hem binnen om wat 1vuurwerk te kopen tot I e van de intrede van het 1 lar. Ter illustratie van de I 1 cbalance waarmee som-1 keilers met hun voorraad 1 omspringen, vertelde de I Urk er in Amsterdam In te zijn geweest dat dt .vuurwerk naast de ka- j opgeslagen. Zulke ver- fende, lijkt het goed dat i thans een vuurwerkver- leeft. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen houdt zich in deze tijd bezig met het tweede, grote uitbreidings plan, genaamd „Lammerenburg". Het is in zijn totaliteit een complex, met alles erop en eraan, goed voor onge veer vijftienduizend inwoners. Voor een gemeente als Vlissingen met ruim 40.000 inwoners betekent „Lammerenburg" een formidabele uitbreiding. Het plan wordt in fasen uitgevoerd, die „Lammerenburg-I", „Lammeren- burg-II" enz. worden genoemd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het provin ciaal congres van de Zeeuwse PPR, dat 14 januari in Kloosterzande werd gehouden, is een groot aantal amen dementen op het verkiezingspro gramma van deze partij aanvaard. Het dezer dagen in 's Hertogenbosch vergaderende verkiezingscongres van de PPR heeft deze amendementen nu overgenomen. Ze zullen in het programma worden verwerkt. Het belangrijkste amendement be treft een nadere uitwerking van de paragraaf inzake het milieubeheer. Het stelt, dat de hinderwetprocedure volledig moet zijn afgerond vóórdat een bepaald bedrijf met de produktie mag beginnen. Verder regelt de vernieuwde para graaf een daadwerkelijke inspraak van de bevolking in gebieden waar zich industrieën vestigen. Voor het indienen van bezwaarschriften tegen vestigingen of uitbreidingen worden langere perioden voorgesteld. Voorts wordt er in een der Zeeuwse amendementen op aangedrongen dat niet alleen zij die rechtstreeks schade lijden door industrievestiging schade loos worden gesteld, maar ook dege nen die gedupeerd worden doordat hun eigendommen (woningen e.d.) in waarde verminderen door de na bijheid van grote industrieën. Het zelfde moet, aldus de PPR, gelden voor middenstanders wier omzet daalt als gevolg van industrievesti gingen en het daarmee gepaard gaande vertrek van inwoners. Ook een amendement van de Zeeuwse PPR betreffende het kleu ter- en lager onderwijs is overge nomen met algemene stemmen. Dit amendement stelt, dat men dient te komen tot een radicale vernieuwing van het kleuter- en basisonderwijs. Alle kinderen moeten gelijke uit gangsmogelijkheden en gelijke kan- sen hebben. Een ander Zeeuws amendement vraagt, dat het ziekenfonds moet uit groeien tot een volksverzekering. de blizza^ Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Overwegend somber met Plaatselijk wat motregen. Tempera turen aanhoudend boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: nul tot twee. Min. temp.: drie tot zeven graden boven normaal. Max. temp.: ®en tot vier graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: "U1 tot drie. Min. temp.: twee tot ze- 'en graden boven normaal. Max ettP.: nul tot vier graden boven nor- "taal. Kans op een droge periode van "Pastens 12 uur: 80 procent. Kans op geheel droog etmaal: 60 procent Waterstanden Pas de structuurschets van alle Lammerenburg-fases te zamen laat zien hoe veelomvattend de stadsuit leg is. Een kern als West-Souburg wordt bijvoorbeeld finaal ingebouwd en valt in het nieuwe geheel niet eens meer op. Het kanaal door Wal cheren vormt op één flank de na tuurlijke begrenzing voor het plan- Lammerenburg. Deze opgang van de stad in noordelijke richting, via het plan- Lammerenburg, leidt al of niet gewild tot een samenklonteren van de „vleugels" van Middelburg met die van Vlissingen. Als Lamme renburg is volgebouwd, waarmee nog heel wat jaren gemoeid zullen zijn, dan woont de noordelijkste Vlissinger nog maar op een steen worp afstand van de zuidelijkste Middelburger.... Die steenworp-af stand wordt bepaald door sportvel den. Geografisch gezien is er dan in de praktijk al een dubbelstad ontstaan In Lammerenburg als totaal zijn twee winkelcentra geprojecteerd. Het scholenpakket zal er vrij com pleet zijn, wat ook wel nodig is. Er komen namelijk niet minder dan 4850 eengezinshuizen en 1175 woon eenheden m flats. Lammerenburg zal in hoofdzaak worden ontsloten door een geheel nieuwe meerstrooksweg, die toegang geeft tot de zogenaamde „hoge ka- naalbrng", welke in één keer zowel de Nieuwe Vlissingseweg als het kanaal en de spoorlijn Middelburg- Vlissingen overhuift. De nieuwe stadswijken zijn zó ontworpen, dat de bewoners van een zekere intimi teit en „privacy" verzekerd zijn. Het doorgaande verkeer is uit de meeste woonstraten geweerd en er wordt rijkelijk met groen gestrooid. [j^PPstanz 277 (onv.): Rheintelden Hitte- Straatsburg 186 (-10); Hittersdorf 323 (-17); Maxau 388 (- h Plochingen 122 (-6); Mannheim ,i" (-6); Steinbach 178 (-17): Mainz -20): Bingen 180 (-18); Kaub 1-21); Trier 396 (-31); Koblenz (-40); Keulen 270 (-40); Ruh- o« 484 (-49); Lobith 1135 (-40) kop 110 (-40); IJsselkop Dev»-.35);--Eefde IJssel 530 (-~25>; 21 B Ut w1 LiCiUC ijoacj dOU \~AO1 "eventer 410 (.26); Monsin 5478 (- 1268 8fharen 4091 ("45)' Belfeld Ltm-i t no- °P c'e kek onder P^-Jaarsveld is hersteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een aantal in woners van Breskens heeft onlangs bezwaar gemaakt tegen de bouw van een magazijn ten behoeve van Gebr. Verduijns Suikerwerkenfa- briek aan de Prinses Julianastraat te Breskens. G.S. van Zeeland heeft degenen die bezwaren hadden nu uitgenodigd voor een bespreking in het bejaar dencentrum Goedertijt te Breskens, waar de motieven en bezwaren kun nen worden toegelicht. De bespre king vindt plaats op vrijdag 5 fe bruari, aanvang zeven uur. B en w. van Oostburg zijn wette lijk verplicht om pas een bouwver gunning af te geven nadat het colle ge van G.S. van Zeeland een verkla ring van „geen bezwaar" heeft afge geven. Gezien de belangrijkheid van deze zaak wil G.S. nu, voordat zij een beslissing neemt, met de betrokke nen van gedachten wisselen. Behal ve de bezwaarden zijn ook b. en w. van Oostburg en de Gebr. Verduijn uitgenodigd. De deputatie van G.S. zal bestaan uit de heren mr. J. F. G. Schlinge- mann en A. J. Kaland. Verder zul len vertegenwoordigers van de prov. planologische dienst en het ec. tèchr,. instituut voor Zeeland aanwe zig zijn. Een ongedwongen plaatje van de opening van de peuterspeelplaats (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Er bestaan plannen in Zuidwest-Nederland een pool te vormen van alle ziekenhuizen die beschikken over bewaakte bedden voor hartpatiënten. Voor de anderhalf miijoen mensen in dit gebied zouden er on geveer negentig van die „coronair-bedden" moeten zijn. In werkelijkheid is slechts de helft van die capaciteit aanwezig. Door te „poolen" kan een betere spreiding en doorstroming van de patiënten wor den bereikt. Het knelpunt schuilt overigens min der in de beschikbare plaatsen dan wel in de onderbezetting aan spe ciaal opgeleide verpleegsters. Daar door kan de thorax-kliniek van de (VERVOLG VAN VOORPAGINA) „Een verheugende ontwikkeling", noemt dhr. A. Dorsman uit Bergen op Zoom, voorziter van de PPR in Noord- Brabant het. Ook hij wil de beide fac toren waaruit 't PvdA-voorstel is op gebouwd in samenhang zien. Volgens hem is een groot regeer-akkoord best haalbaar omdat de tegenstellingen, die ontstonden na de Nacht van Schmel- zer, feitelijk niet meer bestaan. Hij stelt duidelijk, dat het aan de con fessionelen zal liggen als de zaak mis lukt. De voorzitter van de PPR in Zee land, de heer J. Backerra uit Schoon- dijke, vindt 't plezierig, dat blijkt dat D' 66 de samenwerking ook wil. Hij noemt het een „tamelijk voor de hand liggende zaak". Als de confes sionelen samenwerking met „progres sief" afwijzen, duidt dat zijns inziens op een gebrek aan vertrouwen bij de kiezers. Ten slotte is ook de heer A. J. Veldkamp uit Middelburg, voorzitter van D' 66 in Zeeland van mening, dat de ontwikkeling die de PvdA nu voorstaat verheugend is. „Het zou een stuk meer duidelijkheid geven". Medische faculteit te R'dam ook niet worden uitgebreid, verklaard de hoog leraar in de cardiologie prof. P. G. Hugenholtz aan het einde van de eer ste cursus voor verpleegsters die spe ciaal met de bewaking van hartpati ënten worden belast. In het Rotter damse ziekenhuis Dijkzicht beschikt men wel over negentien van die „in- tens:ve-care"-bedden, maar er kun nen er maar acht worden bezet. Prof. Huger.holz ziet de oplossing van dit probleem in het oprichten van een school voor „cardio-vascu- laire verpleegkundigen", die een er kend diploma krijgen. Een commissie van de gezondheidsraad zal binnen kort aan staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) een rapport uit brengen met aanbevelingen over een noodzakelijke gespecialiseerde oplei ding Dat er een grote behoefte is aan in tensieve bewaking van ernstige hart patiënten bewijst het grote aanbod direct nadat de thorax-kliniek begin januari werd geopend. De druk van buiten was zo groot dat er meer pa tiënten zijn opgenomen dan wense lijk was, gezien de mankracht die per patiënt noodzakelijk is. De er varing heeft echter geleerd dat al leen door dergelijke behandeling het sterftecijfer kan worden gedrukt. In het buitenland is vastgesteld dat be handeling van hartpatiënten zonder extra-zorg, een sterfte in het zieken huis tot gevolg heeft van ongeveer dertig procent. Dit daalt tot onge veer tien procent wanneer hartpa tiënten worden opgenomen in een speciale verzorgingseenheid. -V! (Van onze correspondente) SAS VAN GENT In het Vere nigingsgebouw in de Noordstraat te Sas van Gent vond de officiële ope ning plaats van een peuterspeelzaal, Mevrouw Van Waterschoot, die voorzitster van de peuterspeelzaal is, sprak haar dank uit aan de vele medewerkers eu aan de directeur van de stichting sociaal-cultureel werk, de heer Langen, en de voor zitter van deze stichting, de heer Snijders, die in de afgelopen maan den hebben meegewerkt aan de tot standkoming van deze speelzaal. De heer Snijders zei o.a.: „Ik heb mij nooit zo prettig gevoeld als bij deze opening van het Hummelhonk. Mede door het initiatief van de ou ders heeft Sas van Gent nu ook een peuterspeelzaal". Voorts wenste de heer Snijders het Hummelhonk allo succes toe in de toekomst. Hierna sprak burgemeester R. den Boer tot de belangstellenden en de peuters. „De speelzaal is een nieuw element in onze samenleving. Ik ben er van overtuigd dat zij in een een behoefte zal voorzien". „Deze speel zaal is tevens voor de ouders een prettige pl-aats voor kennismaking", aldus de 1 burgemeester. Hierna ging men naar de peuterspeelzaal, waar het tweejarige dochtertje van mevrouw Van Waterschoot reeds met de sleutels, waar een leuk boe ket van pretpapier aan was beves tigd, stond om aan de heer Snijders te overhandigen. Na de officiële opening mochten de peuters als eersten de speelzaal betreden. De stichting sociaal- cultureel werk heeft om de totstand koming te verwezenlijken een finan ciële bijdrage, ofwel lening, ver leend daar men voor een peuter speelzaal nog geen subsidie krijgt. De speelzaal is iedere week van dinsdagmorgen tot en met vrijdag morgen van half negen tot half een geopend voor peuters van twee tot vier jaar. Men heeft nu een hoofdleidster en zeven leidsters, die in roulatiesys teem te werk gaan, zodat er iedere morgen een hoofdleidster en twee leidsters aanwezig zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ARP-ka- mercentrale te Middelburg heeft mr. B. Biesheuvel, lijstaanvoerder van de ARP bereid gevonden om in Middelburg een verkiezingsbijeen komst met zijn aanwezigheid op te luisteren. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 13 april. Het regionaal campagneteam van de ARP heeft de organisatie van de bijeenkomst in handen. De oud-militairen van 17 AAT, die in 1950 terugkeerden uit de tropen, wonen over geheel Neder land verspreid. Een van de militai ren van dit onderdeel, F. van der Kley, heeft een actie op touw gezet om na 20 jaar een reünie te organi seren. Van zeer velen is het huidige adres al bekend, maar van verschil lenden is het adres niet te achterha len. Willen allen van de 17e AAT, die nog geen bericht hebben ontvan gen, schrijven naar F. van der Kley, Postbus 9840, Den Haag. De reünie zal waarschijnlijk eind april of be gin mei plaatsvinden. Het tracé van de Zoomweg van Dinteloord tot Putte, zoals dat door minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) is vastgesteld. De zwarte bolletjes geven de punten aan waar de aansluitingen komen. Ten zuidoosten van Bergen op Zoom de vier tracés voor de verbinding Korteven-Breda, waaruit een keuze gemaakt zal moeten worden, te weten: een noordelijke route dwars door de Borgvlietse Duinen, een zuidelijke direct ten zuiden van de Wouwse Plantage en twee alternatieven daarvoor. (Van onze correspondente) TERNEUZEN Van het oecume nisch vormingscentrum Hedenesse in Cadzand is het zomerprogramma 1971 verschenen. Onder de titel „Een andere wijze van vakantiebe- steding" wordt in dit programma de aandacht gevestigd op de mogelijk heid m de zomervakantie deel te nemen aan een vormingscursus on der deskundige leiding. Dat kan aan de vakantie van de deelnemer meer inhoud geven. Hoewel van de deelnemers wordt verwacht, dat zij aan alle program ma-onderdelen meedoen, blijft er genoeg vrije tijd over. In de meeste gevallen kan de middag naar eigen idee worden doorgebracht. Hedenes se ligt vier kilometer van het strand. Het heeft een busverbinding met alle plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook dit jaar worden zomercursus sen georganiseerd voor jongeren en volwassenen zonder kinderen. „Zee land, land tussen gisteren en mor gen" is het thema voor de week van 18 tot 25 juni (cursusleider de heer H. Bjjlsma). Dit is een gasten week zonder mogelijkheid van kinderop pas. Deelneming kost 110 gulden per persoon. Van 28 juni tot 2 juli wordt er een „uitblaasweek" voor scholieren en studerenden gehouden. De cur susleiding bestaat dan uit de heren J. Zwaai en G. ten Zijthoff. Gedacht wordt aan deelnemers uit de hoogste klassen van middelbaar en hoger onderwijs. Kosten: 65,- per persoom Van 3 tot 9 juli wordt een kosmo week onder leiding van de heren Zwaai en Ten Zijthoff gehouden, een week van creatief bezig zijn. De prijs van deze week bedraagt 72 gulden per persoon. Van 10 tot 17 juli is er weer een gastenweek, ditmaal over Vlaande- ADVERTENTIE) ren. Cursusleider is de heer J. Beke. Het thema van een andere gasten week luidt: Actualiteit. De cursus leider is de heer H. Peet. In deze week, van 17 tot 24 juli, wordt op een aantal dan belangrijke nieuws- zaken ingespeeld door middel van gesprek, film en krant. De volgende gastenweek is van 24 tot 31 juli en heeft als thema „Heer schappij?". Cursusleider is de heer J. de Vries. Het is een week over de realtie man-vrouw-samenleving, waarin aspecten als samen spelen, samen werken, aan de orde komen. De laatste gastenweek van 31 juli tot 7 augustus heeft als thema „Vrije tijd, bron van recreatie?". De cursusleider is drs. A. van Schie. Mogelijkheden op expressiegebied zullen worden beoefend en bespro ken. De prijzen voor vier laatstge noemde gastenweken bedragen 110 gulden per persoon, 75 gulden per kind van 13 tot en met 15 jaar en 65 gulden per kind beneden 13 jaar. Voor kinderen beneden een jaar hoeft niets te worden betaald. Er is een reductie-mogelijkheid van het vierde kind af. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Op voorstel van WD- raadslid A. de Jager zal het gemeen telaas'uur van Borsele tijdens de ter- visielegging van de ontwerpbestem- mingsplannen 's-Heerenhoek-Oost 1 en 's-IIeerenhoek-Oost 2 een voor lichtingsbijeenkomst houden. Burgemeester G. H. E. M. van Waes zei er uitdrukkelijk bij, dat lijj hiertoe bereid was op de stringente voorwaarde dat er geen mogelijk heid meer voor inspraak tijdens die bijeenkomst zou kunnen zijn, omdat de plannen a-I oud zijn en in een ver gevorderd stadium verkeren.

de Stem | 1971 | | pagina 3