WASHINGTON BLIJFT ZWIJGEN Hevige strijd in Cambodja Oorzaak brand in Rolde onbekend Benzine in Londen schaars Tocli kort geding over sleepbootstaking SPANJAARDEN LEDEN HONGER Je^eiyct Witteveen: „geen gat in begroting TANKWAGENS RIJDEN NIET VRACHTAUTO SCHEPT T WEE KINDEREN VOOR SNELLERE DOORSTROMING Schut wil verhuising verplicht stellen OF KONDEN ZE TE WEINIG VERDIENEN? Interpellatie in Kamer over volkstelling el i? 95 eden ijst 1971 -per-Post te keur of echtparen Roofoverval op bank in Amsterdam in het irtiment SLUIS ens ms" tGUWBARE JONGENS binnenland buitenland Sluiting Basisloon Britse post overstroomt Oostende Boete wegens geluidshinder auto uitlaten Raadgevers 601ste Staatsloterij f 50.000,— is gevallen op het nummer: 004727 TEGEN DRIE VERVOERSBONDEN Stoplicht genegeerd GROOT BEDANKT ALS RAADSLID i9 ssa's is vanaf ar de nieuwe 11lm 6 febroart It voorbehouden. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 uingsplan J Zuid-Oost" lis maakt bekend dat J 1971, gedurende één Jtarie van Sluis, voor Jet ontwerp herziening Lchement Zuid-Oost" toelichting, voorschrif- jfende bovengenoemde Iriftelijk bezwaren te- gemeenteraad inidie- fter voornoemd, den Beid. |G (seizoen 1971) Pa- Ikantine in loondienst [hikkende over de ver- ^ris en verdere inlich- fhten aan: N.V. Zeebad, In schriftelijke opgaven liomen. |lG (seizoen 1971) line, minimum leeftijd |v. Zeebad, Postbus 9 Alleen schriftelijke °Mri2 (Van onze correspondent) LONDEN Bijna 100 benzinesta tions van de Britse hoofdstad ston den gisteravond droog tengevolge van een nieuwe onofficiële staking van 850 tankwagenchauffeurs van de petroleummaatschappijen Shell- MEX. BP en National. Ze zijn ver bonden aan negen depots, die brand stof leveren aan meer dan 2000 ben zinestations in Londen en het zuid oosten van Engeland. De chauffeurs hebben het werk neergelegd uit solidariteit met 150 collega's, in dienst bij vier van Shells zg. geautoriseerde verdelers (zetbazen). Deze staken al een maand voor een basisloon van 28 pond en 5 shilling per week. het mi nimumbedrag dat de chauffeurs van de grote petroleummaatschappijen opstrijken. Wegens deze staking zit ten meer dan 100 scholen. 13.500 privéwoningen en 9700 kantoren, flatgebouwen, winkels en kleine fa brieken sinds begin januari zonder stookolie. meeste gevallen werd de benzine gerantsoeneerd. Volgens de wet mo gen de Britten niet meer dan 18 li ter benzine opslaan in hun garage. Ongeveer 40 procent van de in Groot-Londen verbruikte petrole umprodukten komt van Shell-Mex, BP en National. De onofficiële sta king van de tankwagenchauffeurs van deze drie handelsmerken is de tweede sinds Kerstmis. De staking zal naar men meent tenminste een week duren en de sluiting van hon derden benzinestations tot gevolg hebben. Londense automobilisten probeer den gisteren zoveel mogelijk ben zine te hamsteren. Aan benzinesta tions. die nog niet droog waren,, stonden lange slierten auto's gedul dig hun beurt af te wachten. In de Tijdens de vorige solidariteitssta- king van chauffeurs van Shell-Mex. BP en National, sloten hun werkge vers een vredesovereenkomst af met de vakbond van transportarbeiders. Dit akkoord had tot gevolg, dat de chauffeurs van de petroleummaat schappijen na twee dagen weer aan liet werk gingen. Het loonprobleem van de chauffeurs van geautoriseer de verdelers bleef echter onopge lost. omdat zij volgens de werkge vers in ieder geval gemiddeld al veel meer verdienen dan het basis loon waarvoor zij in staking zijn ge gaan. BRUSSEL (ANP) Door do poststaking in Engeland wordt de Belgische plaats Oostende momenteel overstroomd met Britse post. Firma's laten, hun post verschepen naar Zeebrugge vanwaar ze met vrachtwagens naar Oostende gebracht wordt. De toevloed is zo groot er arriveren dagelijks zo'n 120 zak ken post dat men in Oostende de garage van het postkantoor in gebruik heeft moeten nemen om ze te kunnen bergen. De postbeambten in Oostende die door deze extra-toevloed overbelast raken, hebben al een protest laten horen. Hun grief is „dat de Belgische posterijen nu een grote extra winst maken over de rug van het PTT-perso- neel". Bovendien vinden de post beambten het niet juist dat ze met de verwerking van de Britse post „schade berokkenen aan de positie van de stakende Britse postbeambten". Ze hebben over deze kwestie contact met hun vakbonden opgenomen. ROTTERDAM (ANP) De kan tonrechter in Rotterdam heeft giste ren twee Rotterdammers bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f 75,- omdat de uitlaten van de auto's van verdachten meer geluid voort brachten dan bij ministeriële beschik king was toegestaan. De officier van justitie, mr. W. D. Mester, zei in zijn requisitoir dat deze zaak, de eerste met betrekking tot de geluidshinder in het arrondis sement Rotterdam, een principieel tintje heeft. „Wij hebben er ons op beraden hoe de geluidshinder in het Rijnmondgebied te verminderen," al dus mr. Meeter. „Ik geloof dat wij gelet op de milieuhygiëne 'n steentje moeten bijdragen op het gebied van sportuitlaten." Volgens de kantonrechter, mr. D. Muller, is het veroorzaken van over matig lawaai nadelig voor de volks gezondheid. DE INTER-DUITSE gesprekken tussen de staatssecretarissen Bahr en Kohl zullen op 17 februari in Berlijn worden voortgezet. Beide partijen nebben dit gisteren na een bijeen komst in Bonn, die zes uur duurde bekendgemaakt. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/VIENTIANE De Verenigde Staten geven volledige vuur- steun aan Zuidvietnamese grondtroepen, die aan een nieuw offensief tegen Noordvietnamese en Vietcongbases in Cambodja zijn begonnen, zo is gisteren in Saigon bekendgemaakt. Volgens Zuidvietnamese functionarissen helpen de Amerikanen de Zuid- vietnamezen met volledige luchtsteun, met inbegrip van zwaar bewapende gevechtshelikopters, evacuatiehelicopters en droppings uit de lucht. Aan de operatie nemen geen Amerikaanse grondtroepen deel, aldus de functionaris sen. Aan de Zuidvietnaimese grondactie in Cambodja wordt deelgenomen door 7.500 man die zich al in Cam bodja bevonden, versterkt met 2.500 man onder commando vam luitenant- generaal Do Cao Tri, commamdant van het derde militaire distriet. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ook gisteren elk commentaar geweigerd op berich ten dat Zuidvietnamezen met steun van Amerikanen een actie aan de Laotiaanse grens zijn begonnen. Ook werd niet gereageerd op berichten over de verhevigde strijd in Cam bodja. In Saigon vraagt men zich af waarom hest verbod o-p nieuws nog steeds niet is opgeheven, nu er uit alle delen van de wereld berichten en reacties over komen. Het verras singselement ia niet meer aanwezig. Volgens niet-offieiële berichten uit Hongkong is er in Zuid-Laos een Amerikaans-Zuidvietnamese actie gaande tegen de Ho Tsji Minh-route, de belangrijkste bevoorradingsweg van Noord-Vietnam naar Zuid-Viet- nam en Cambodja. Aan de operatie zouden 25.000 Zuidvietnamese mili tairen deelnemen, onder wie para chutisten en luchtlandingstroepen. Negenduizend Amerikaanse grond troepen zouden „indirect" bij de ac tie zijn betrokken. De Amerikaanse dagbladen „Was hington Post en New York Times noemen dezelfde aantallen van 25.000 Zuidvietnamese militairen en 9.000 Amerikaanse militairen, die aan de operatie in Laos zouden deelnemen. Volgens deze bladen is de actie nog niet begonnen, maar zijn de troepen verzameld bij de Zuidvietnatnees- ADVERTENTIE) 3 februari 1971 Derde klasse Prijzen van 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van 9 05 06 50 18 93 006 132 938 0569 5.000,— is gevallen op het nummer: 085139 5.000,— is gevallen op het nummer: 081087 5.000,— is gevallen op het nummer: 024736 5.000,— is gevallen op het nummer: 060782 5.000,— is gevallen op het nummer: 077511 prijs van 10.000,— is gevallen op het nummer: 065913 25.000,— is gevallen op het nummer: 063366 100.000,— is gevallen op het nummer: 094994 De extra prijs van 500.000,— is gevallen in de serie B op het nummer 055486 en de troostprijs van 5.000,— op nummer 055486 Van nik van de andere series. Dp eindcijfers 0569 is tevens een prijs van 25,— gevallen. Op nummer 085139 is tevens een prijs van 25,— gevallen. let wel: op eindcijfers 006 is tevens een prijs van 50,— gevallen Laotiaanse grens. De kranten beroe pen zich op Amerikaanse parlemen taire kringen. De Amerikaanse president Richard Nixon heeft zijn belangrijkste raad gevers bij zich geroepen naar men aanneemt om de situatie in Laos te bespreken. NIXON (Van onze correspondent) ROTTERDAM De werkgevers van de nu ai drie dagen stakende Rotterdamse sleepbootbemanningen hebben besloten alsnog een kort ge ding tegen de drie vervoersbonden NBV. CBC en KNV aan te spannen op grond van het feit dat zij naar de mening van de werkgevers onrecht matig een staking hebben uitgeroe pen op basis van hun eis tot loons verhoging met ingang van 1 januari 1971, terwijl de minister eind vorig jaar een loonmaatregel heeft afge kondigd tot 1 juli 1971. Het kort ge ding dient vanmiddag voor de Rot terdamse rechtbank. De werkgevers, gebundeld in de Vereniging van Sleepdienst Onder nemers in Rotterdam, hadden dit kort voor de president van de Rotterdam ss rechtbank willen brengen. Maan- geding eigenlijk afgelopen maandag dagmiddag bleken de loononderhan delingen tussen werkgevers en ver voersbonden echter zover te zijn ge vorderd dat de werkgevers op het allerlaatste moment besloten het kort AMSTERDAM (ANP) Op het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Rooseveltlaan in Amsterdam is gistermiddag een roof overval gepleegd. Er zijn drie jongens in de leeftijd van 25 jaar bij be trokken geweest. Na de overval ren den ze weg via een naast de bank gelegen steegje. De buit bedroeg volgens de eerste gegevens van de politie ongeveer 15.000 a 20.000 gulden. WERKENDAM (ANP) Een vrachtauto is gisteren in Werkendam op de Rijsweg 27 door een rood stop licht gereden en heeft twee over stekende kinderen geschept. Een van hen, de 12-jarige Geertje Vink uit Almkerk werd hierbij ge dood. De 13-jarige Arte van der Mey- den uit Almikerk werd ernstig ge wond. Volgens een woordvoerder van het Streekziekenhuis in Goroum, waar hij is opgenomen, verkeerde hij niet in levensgevaar. geding in te trekken- Zij deden dit echter pas nadat de vakbondsbestuur ders tot driemaal toe hadden ver klaard zich niet langer achter de sta king te zullen stellen, wanneer het bereikte akkoord door de stakers eventueel zou worden verworpen ZAANDIJK (ANP) Henk Groot, oud-speler van het Nederlands elftal en van Ajax, heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als lid van de gemeenteraad van Zaandijk. De heer Groot werd in juni 1970 tot raadslid gekozen. Hij was lijstaan voerder van de groepering voor de gemeente- en streekbelangen. Tijdens de raadsvergaderingen, die hij bij woonde, heeft de heer Groot overi gens niet één maal aan de discussies deelgenomen. DEN HAAG (ANP) Als de mogelijkheid bestaat een andere, passende woning aan te bieden en ook overigens voldoende rekening wordt gehouden met de individue le omstandigheden, acht minister Schut (Volkshuisvesting) ver plichte ontruiming een zaak die serieuze aandacht verdient. In zijn jongste rondschrijven aan gemeentebesturen en besturen van woningcorporaties heeft de minister gevraagd om consequen te toepassing van de richtlijnen, die hij ruim één jaar geleden heeft gegeven. Minister Schut verzocht hun toen zich o.m. aan de volgende richtlijnen te houden: verhuur van goedkope woningen alleen aan minder draagkrachtig en: ont- SCHUT zijn inkomen in verhouding tot de ruiming door de huurder indien huur belangrijk is gestegen en hem een soortgelijke passende wo ning kan worden aangeboden. Consequente toepassing van de ze richtlijnen sluit volgens de be windsman logisch aan bij de dit jaar van kracht geworden nieuwe methode van verdeling van rijks- steun voor de woningbouw en zal „belangrijk tot een gezond volks huisvestingsbeleid bijdragen". (Van een onzer verslaggevers) ROLDE De felle brand dins dagavond laat in het r.-k. tehuis voor geestelijke gehandicapten „Mariencamp" in Rolde, die der tien slachtoffers eiste, is waar schijnlijk ontstaan in het dagver blijf van een van de zes semi-per- manente paviljoens, waarvan er drie uitbrandden. De brand heeft een schade van bijna één miljoen gulden aangericht. De oorzaak is nog onbekend. Brandstichting wordt onwaarschijnlijk geacht. De patiënten mochten overdag in het dagverblijf roken, 's Avonds werd echter „alles wat maar vuur Een van de paviljoens van Ma riencamp na de catastrofale ramp. kan maken" van de patiënten af genomen. De paviljoens voldeden aan de eisen van brandbeveiliging. „Mariencamp" heeft bovendien een brandbeveiligingspioeg, die bovendien na de catastrofale brand in oktober van het vorig jaar in eenzelfde inrichting in het Gro ningse Wagenborg (zeventien do den) extra-instructies van een ex pert kreeg. De drie semi-permanente pavil joens, die nog overeind staan, zul len binnenkort niet meer als slaapruimte voor patiënten funge ren. Er waren trouwens toch al plannen voor de vervanging van deze paviljoens door permanente gebouwen. Die plannen zullen nu in versneld tempo worden gereali seerd. In de paviljoens waren 87 van de 200 patiënten onderge bracht. Inmiddels zijn de stoffelijke over schotten van de slachtoffers allen patiënten niet zonder moeite geidentificeerd. Ze waren afkomstig uit plaatsen in Gronin gen, Friesland, Drente en Over ijssel. Hun leeftijden waren 17, 19, 20 (2x), 22, 24, 29, 34, 35, 36, 39, 43 en 47 jaar. MAASTRICHT De 28 „hongeri gen" Spaanse gastarbeiders van de n.v. Kon. Spinx' Ceramique in Maas tricht hebben gistermorgen inder daad de trein naar hun geboorteland genomen. Zestig landgenoten zijn in hotel „Wilhelmina" en hotel „Bon Coeur" achtergebleven. De anderen vertrokken onder toezicht van de vreemdelingenpolitie omdat zij niet tevreden waren over het eten in bel de hotels. Maar de directie van de Sphinx (en de sociale afdeling van de Spaanse ambassade kan daar heel goed inko men) heeft de indruk dat het om iets anders gaat. De 28 Spanjaarden zou den van mening zijn, dat zij bij hun baas niet genoeg overuren konden maken. De Nederlandse arbeidsin spectie staat toe dat zij 30 uren over werken per maand. „Dat is weinig", moeten de Spanjaarden gedacht heb ben, en namen de trein naar huis. In tussen de indruk achterlatend, dat de hele zaak draaide om het slechte eten. Mr. F. Hellegers, directeur-personeel van de Sphinx: „Toen ze weg waren dacht ik- wat zit daar nou werke lijk achter? Dat kan toch niet een kwestie zijn van de te dikke boter hammen met te weinig beleg. Ik heb toen een paar achterblijvers gevraagd wat zij ervan dachten. Ja ja, zeiden die, een paar van die vertrokken jon gens hebben in Duitsland gewerkt en daar konden ze zoveel overwerken als ze wilden. Hier maar 30 uur per maand, terwijl bij de werving gezegd is, dat ze in Nederland ook konden overwerken". Dat klopt, want dat heb ik bij werving zelf gezegd. „Meneer", vroegen ze. „mogen we in Nederland overwerken". „Zeker heb ik ge zegd, dat mag, maar ik weet wel waarom de schoen wringt: de situatie zoals ze die in Duitsland kenden. Op zaterdag en zondag ook nog werken als je daar zin in had. Een paar jon' gens hebben de boel toen een beetje op zitten stoken. Weer anderen heb ben zich moed ingedronken met het gevolg, dat een groep van 34 man dinsdag niet op het werk verscheen. Zogenaamd vanwege de boterham men. Maar ik laat niet met me sol len. Ik heb gezegd: eerst werken en dan praten over de boterhammen. Maar 28 man voelden daar niks voor. Nou, die moesten dan maar verdwij nen en dat hebben gedaan". Het is gistermorgen geen ontroerend af- DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft mej. mr. Goudsmit (D'66) en de heer Wiebenga (PSP) toegestaan de ministers van Econo mische Zaken en van Justitie te in terpelleren over de komende volks telling. Mej. Goudsmit wi] uitstel van de volkstelling bepleiten en de heer Wiebenga wil nader worden geïnfor meerd over de toepassing van de strafbaarstelling en over het waar borgen van de anonimiteit. De inter pellatie wordt gehouden op woens dag 10 februari in de middaguren. De Raad van Kerken in de agglo meratie Amsterdam heeft in een brief aan de ministerraad geprotesteerd te gen het dwingende karakter vam de komende volkstelling. scheid geworden. Met felle ruzies gingen de 60 achterblijvers en de 28 ontevredenen uiteen. De assistent-be- drijfsleieder van „Bon Coeur", mej. Dreessen: „Het beste bewijs voor de kwaliteit van ons eten vormen de 60 achtergebleven gastarbeiders. Dat zijn keurige jongens, die bij het af scheid enorm afgegeven hebben op hun ontevreden landgenoten. De he ren krijgen hier voldoende en goed te eten. Wij hebben speciaal voor hen een Spaanse kookster in dienst geno men en die zou toch zeker wel we ten wat je deze mensen moet. voor zetten. Elke zaterdag krijgen b.v. Paella. Als dat niet typisch Spaans is. weet ik het niet meer". De sociale afdeling van de Spaanse ambassade in Den Haag: „dat deze gastarbeiders! omkwamen van de honger, is natuur, lijk waanzin, maar het is heel begrij pelijk, dat ze liever volgens volledig Spaanse gewoonte eten dan op de Hol landse manier. Deze mannen kwamen uit 'n streek waar erg veel „warm' gegeten werd, en dan is het inderdaad niet ondenkbaar wanneer de Hol landse boterhammen als niet zo smakelijk genoemd worden". DE BELGISCHE minister De Sae- ger heeft gisteren in de Duitse plaats Geimund een tweeledig Belgisch- Duits akkoord getekend. Het regelt o.a. de instelling van een groot na tuurreservaat in Nord-Eifel en Sehnee-Eifel ten zuiden van natuur reservaat in Nord-Eifel en Schnee- Eifel ten zuiden van Keulen. DE BRITSE premier Heath, zal van 21 tot 23 maart, op uitnodiging van hondskanselier Brandt, een officieel bezoek aan West-Duitsland brengen. A Terwijl ik gisteravond een kleine proeve gaf van mijn zangkunst meer of minder gewaardeerd door diverse mensen merkte een collega op dat de zang even zuiver klcmk „als een maagd die bloempjes plukt". En dat is zeer puur en u begrijpt dat ik uiterst mild gestemd aan deze ru briek begon. Dergelijke complimenten krijgt een oprechte amateur niet zo vaak. Dat meisje en die bloemen drongen mijn gedachten weer naar zonnige tijden wanneer de natuur groen is en fnsse geuren je neus binnendrin gen mensen vrolijk zijn en er gezond uitzien. Een uitstekend pepmiddel, kan ik u zeggen in deze donkere tijden, welke miezerregens de hori zon vergrijzen en laten verdwijnen in kleffe en vage contouren. Een Apeldoorn in het PTT-oog. „Nederland is een democratisch land, zegt men. Van recht tot inspraak wordt door de massa echter nog wei nig gebruik gemaakt, waardoor ano nieme en andere machtsstructuren onaangetast blijven. Opvoeding en onderwijs zouden zich meer moeten richten op bewustwording van dit recht". Stelling van dr. Prent, zoals gemeld gepromoveerd op een proef schrift over cartoons. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau voor Delft en omstre ken J. Mors, heeft zijn nood geklaagd en wel om een tamelijk tot zeer spe ciale reden. Het aanbod van tuin- bouwkrachten blijft namelijk teleur stellend klein. En de heer Mors weet wel waarom. De alarmerende berichten over luchtvervuiling boven het Westland hebben de wervingscampagne veel schade gedaan, sprak de heer Mors tot zijn teleurstelling. Vervelend maar wel begrijpelijk van die tuin- bouwwerkkrachten. In dal westen van het land rom melt het trouwens toch. De haven sleepbootbemanningsleden zijn ook al niet tevreden over het bereikte akkoord tussen hun bondbazen en hun werkbazen, ook wel directeuren genoemd. Ze vonden dat ze te weinig bijkregen en daarom staken ze door, althans so was de stand van zaken gisteravond. Een (haven)slepende kwestie dames en beren. Cv/tiard heeft na de tewaterlating van iet nieuwe schip naamsverande ring aangevraagd: Canard. Waarmee we weer pijlsnel naar het einde kruisen. Hou het hoofd koel, maar dat zal wel niet zoveel moeilijkheden opleveren. Adieu. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op vragen van het Tweede-Kamerlid Vondeling (PvdA) heeft minister Witteveen (Financiën) ontkend, dat de rijksbegrotingen van 1972 en 1973 een „gat" zullen laten zien, m.a.w.: dat alle rijksnitgaven onvoldoende gedekt zouden zijn door inkomsten. Er wordt thans gewerkt aan de eerste voorbereiding van de begroting 1972. Het is de bedoeling dat de stij ging van de rijksuitgaven volgend jaar blijft binnen de norm van zes percent. Voor de jaren 1972 en 1973 zullen de rijksuitgaven voor ontwik kelingshulp op één procent moeten blijven liggen, zo deelde minister Witteveen mee. Hij bestreer, na een opmerking van de democraat De Goede, dat de be grotingsruimte volgend j aar met een miljard zal worden overschreden. Een interdepartementale commissie heeft een nota samengesteld over de groei van de rijksuitgaven bij onge wijzigd beleid in de komende jaren. Tussen deze commissie en het direc toraat-generaal voor de rijksbegro ting bestaat echter verschil van me ning over het begrip: ongewijzigd be leid. De interdepartementale commissie gaat voor 1972 uit van twee miljard 460 miljoen stijging der rijksuitgaven, terwijl op basis van de zogenaamde zes procent-norm de uitgaven met slechts 1600 miljoen mogen stijgen. Het directoraat-generaal voor de rijksbegroting gaat uit van een stij ging der uitgaven van 1860 miljoen, waarbij de norm met 260 miljoen wordt overschreden. Daar staat te genover dat in 1973 de uitgavenstij ging beneden de norm zou blijven.

de Stem | 1971 | | pagina 13