TERNEUZENSE PHONOTHEEK LOOPT GOED Nu rente tot postspaarbank Deltaschadewet goedgekeurd TERNEUZEN NIEUW VOOR WAPEN Onderdeel tracé van RW 58 vastgesteld OOK EERSTE KAMER AANVAARDT EIGEN RISICO VAN TIEN PROCENT EXPOSITIE VRIJETIJDS- SCHILDERS 5 Verwarmingsartikelen handelmaatschappij BREDA j Conf erenties over streekplan Oost- Z.-V laanderen Bakker geeft fiat aan industrieplan van Bruinisse stad streek ,ven normaal RECTIFICATIE Zeewaterpijpleiding naar Yerseke te duur WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De phono- theek van de openbare biblio theek in Terneuzen blijkt in een grote behoefte te voorzien. Sinds de phonotheek aan de Leeuwen laan drie maanden geleden begon te draaien zijn 142 leden inge schreven en rond 1800 grammo foonplaten uitgeleend. De vraag naar het genre platen is ongeveer gelijk verdeeld over klassiek en modern. Van de klas sieke platen worden vooral veel opnamen van symfonieën en ope- rafragmenten gevraagd. De be langstelling bij de moderne afde ling gaat vooral uit naar chan sons, cabaret en popmuziek. Woodstock wordt zoveel gevraagd dat een wachtlijst is opgesteld. Over beschadigingen aan platen heeft de phonotheek bijna geen klagen. De meeste leden behoort tot de leeftijdsgroep tussen 18 en 30 jaar. Hoewel het gros van de leden in Terneuzen woont komen ook veel platenliefhebbers van buiten de gemeente, ja zelfs van de overkant van de Schelde en vanuit België. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Temperatu ren boven normaal en geen regen van betekenis. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: een tot vijf. Min.temp.: een tot vijf graden boven normaal. Max. temp.: nul tot drie graden boven normaal. Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: nul tot vier. Min. temp.: twee tot zes graden boven normaal. Max. temp.: nul tot vier graden boven normaal. Kans op een droge periode vain mins tens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN Van 12 tot en met 28 februari wordt in expositie centrum „De Krabbendans" te Eind hoven een selectie tentoongesteld van werken, die voor de mededin ging naar de Talensprijs voor vrije- tijdsschilders voor de provincies Noord Brabant en Zeeland zijn inge zonden. Vrijdag 12 februari om 20 uur wordt de expositie geopend door mevrouw mr. C. de Vries-van Haaf- ten. wethouder onderwijs en cultu rele zaken te Eindhoven. Daarbij worden de jury-prijzen aan de winnaars uitgereikt. In de eerste week van da exposi tie krijgen bezoekers gelegenheid de werken te beoordelen voor het toe kennen van drie publieksprijzen. Bedragen van 1000,- of meer kunnen Voor 8% rekeningen geldt een worden gestort op postgiro nr. 200 000 opzeggingstermijn van 48 maanden, van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, Het is echter ook mogelijk op deze onder vermelding „8% nieuwe rekening" rekeningen geld op te nemen zondei Formulieren en afrekening worden u voorafgaande opzegging. Volledige toegezonden. inlichtingen aan alle postkantoren. (Van onze pari. redactie) ook met betrekking tot de andere be drijfstakken het geval zou zijn. DEN HAAG Zonder hoof delijke stemming is de Eerste Kamer gisteren akkoord ge gaan met de deltaschadewet, die een regeling behelst voor bedrijven die schade zullen lijden door de deltawerken (met uitzondering van de oes terkwekers, die een aparte re geling hebben). Tijdens het debat over het wetsontwerp werd speciaal aandacht gevraagd voor de gemeenschapsschade, die zal ontstaan in de gemeenten Reimerswaal (Yerseke) en Bruinisse, doordat de visserij daar als belangrijkste be- staansbron zal wegvallen. De senatoren Teyssen (KVP) en Verburg (PvdA), zeiden te vrezen, dat deze ge meenten niet over voldoende geldmiddelen kunnen beschik ken om dure voorzieningen te treffen voor vervangende werkgelegenheid. Weliswaar kunnen deze gemeenten desnoods een extra-uitkering uit het gemeentefonds aanvragen, maar de beide senatoren waren er niet gerust op, dat een dergelijk verzoek ook ge honoreerd zal worden. De heer Teys sen pleitte daarom voor een exclusie ve regeling ten behoeve van deze gemeenten. PSP'er Van Wijk herinnerde eraan, dat er ongunstige ervaringen zijn op gedaan met de uitvoering van de schaderegeling voor de oesterkwe kers. Hij was daarom bang, dat dit (ADVERTENTIES) ginnekenweg 60, lireda, tel. 40896 - 51198 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft het tracé vastgesteld van het gedeelte van rijksweg 58 dat zal lopen van de Brabants-Zeeuwse grens naar Korte- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het gemeente huis van Terneuzen is een bijeen komst gehouden van burgemeesters en wethouders van de gemeenten Hontenisse, Hulst, Axel, Terneuzen en Sas van Gent. Doel van de be spreking was het plegen van overleg over de planologische ontwikkeling van de streek. Als concreet agenda punt kwam aan de orde het streek plan, dat als voorontwerp is aange boden aan GS van Zeeland. Dit college zal hierover op 26 februari een bespreking houden met de ge meentebesturen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Uitvoerig werd van ge dachten gewisseld over de situering van werk- en woongebieden. Na ontvangst van het voorontwerp- streekplan en de bestudering daar van komen de gemeentebesturen van de vijf Oost-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten opnieuw bij elkaar op 19 februari aanstaande. ven (ten zuiden van Bergen op Zoom). Het vormt een onderdeel van de toekomstige autosnelweg van Eind hoven naar Vlissingen, waarvan zo wel in Brabant als in Zeeland al stukken gereed zijn. Het tracé is ge projecteerd ten zuiden van de be staande weg Korteven-Krabbendijke. Met de uitvoering zal spoedig een begin worden gemaakt. Bij Korteven wordt de nieuwe au tosnelweg voorlopig op de Bergse randweg, die in de zomer van het af gelopen jaar in gebruik is genomen, aangesloten. MIDDELBURG Door een zet fout is de datum waarop gedepu teerde A. J. Kaland met een honderd- al leden van de verenging Mi lieuhygiëne Zeeland in discussie zal treden verkeerd in ons blad ver meld. De heer Kaland zal in Goes chr. lyceum aan de Bergweg) op 11 februari aanvang 8 uur, met de VMZ-leden debatteren. Op 18 febru ari spreekt de heer Kaland in het Zuidlandtheater te Terneuzen, aan vang half acht, met de Zeeuwsch- Vlaamse VMZ-leden en op 22 febru ari vindt een „krachtmeting" plaats in het verenigingsgebouw aan de Hertenweg te Nieuwdorp, aanvang 8 uur. (ADVERTENTIE) Voorts vreesde hij ernstige waterver vuiling vanuit de Westerschelde, zo dra de Oosterschelde dicht gaat. Een sterke ebstroom stuwt dat vuile wa ter nu zuidwaarts, maar als die stroom wegvalt, gaat dat vuile water naar 't noorden toe, met als gevolg 'n vervuiling van de Nederlandse stran den en het Noordzeewater. Ook was hij bang voor visserijschade op de Noordzee zodra de Oosterschelde, thans de „kraamkamer" van veel Noordzeevis, is afgesloten. Willekeur 9 Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat herhaalde nog eens zijn standpunt, dat een zekere schade als gevolg van overheidshandelen altijd aan de dag treedt. Zo ook hier, al gaf hij toe, dat het hier een uitzon deringstoestand geldt. Een eigen ri sico van tien procent leek hem ech ter niets ongewoons. Belangrijk noemde hij het, dat de bedrijvigheid in het getroffen gebied in stand wordt gehouden (alternatie ve werkgelegenheid of aanpassing van de bedrijven). Hij gaf de heer Van Wijk toe, dat de oesterschaderegelinig inderdaad niet altijd even bevredigend is afge handeld, „maar", zei hij, „het betreft hier een procedurekwestie, die thans naar genoegen is geregeld". Met betrekking tot de gemeen schapsschade zei hij, dat een exclu sieve regeling voor Yerseke en Brui nisse hem niet nodig voorkwam. Het gemeentefonds biedt zijn inziens mo gelijkheden genoeg. ers De aan scheepsbouwbedrijven uit te keren tegemoetkoming in de schade, ontstaan door het uitvoeren van de deltawerken, beloopt tot nu toe 107 miljoen gulden, zo deelde minister Bakker mee. Er zijn tot nu toe van 88 scheeps bouwbedrijven aanvragen om een schadevergoeding binnengekomen. Daarvan zijn er 51 behandeld: twee moesten worden afgewezen, 22 kre gen samen f 12 miljoen tegemoetko ming op basis van de regeling be drijfsbeëindiging en 27 bedrijven kwamen in aanmerking op basis van de aanpassings- of verplaatsingsre geling voor in totaal f 73 miljoen. Elf aanvragen zijn nog in behande ling. Hiermee zal circa twaalf mil joen gulden zijn gemoeid. Van de resterende 26 aanvragen zullen er waarschijnlijk tien moeten worden afgewezen. Voor de overige zestien zal ongeveer tien miljoen op tafel moeten komen Van andere industriële bedrijven kwamen 23 aanvragen binnen. Ze ventien daarvan zullen waarschijn lijk niet tot bedrijfsbeëindiging be hoeven over te gaan. De zes nog in behandeling zijnde aanvragen zullen ongeveer één miljoen gulden ver gen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De samenvoeging van de gemeenten Biervliet, Hoek, Terneuzen en Zaamslag tot één nieuwe gemeente die de naam Terneuzen kreeg, deed uiteraard de behoefte ontstaan aan een nieuw wapen dat van deze territoriale verandering getuigenis aflegde. gemeentebestuur u'"-e wens dat de uit de golven opduikende leeuw uit het oude wapen van Terneuzen behouden zou blijven en voor het overige verlangde men slechts dat in het wapen iets van Biervliet, Hoek en Zaam slag zou zijn aan te wijzen. Het oude Neuzer wapen deed erg denken aan het provinciewapen. Slechts de sleutel in de rechtervoor poot van de leeuw, herinnering aan de vroegere band met Axel, en tong en nagels die rood en nieuw rood en niet blauw waren, deden het van de Zeeuwse wapenfiguur verschillen. De oplossing werd gevonden in het toevoegen van een (fors getekend) gedeeld schouderschild dat aan de ene kant het gouden kruis met de viermaal vijf penningen uit het wa pen van de oudtijds zeer bevoor rechte Vlaamse stad Biervliet ver toonde en op de andere, doorsneden, helft boven een burcht (het Mau- ritsofrt) ontleend aan het wapen van Hoek en onder een zwaluw afkom stig uit het wapen van Zaamslag. Op het schild werd, uitsluitend als versieringselement, de gewone kroon gevraagd van drie bladeren en twee parels. Het wapen werd verleend bij k.b. van 6 januari 1971 no 4: „golvend doorsneden: I in goud een uitkomende leeuw van keel, getongd en genageld van azuur met in zijn rechtervoorklauw een sleutel van azuur, en een gedeeld schouderschild: a. in keel een ver smald kruis van goud, in elk kwar tier verzegeld van vijf penningen van hetzelfde, geplaatst 2, 1, 2, b. doorsneden., a. in azuur een gecpen de burcht met drie kantelen van zilver., b. in goud een schuin l;nks geplaatste vliegende zwaluw van sa bel., II golvend gedwarsbalkt van azuur en zilver van zes stukken". Het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee parels". Voor hen die met de vaktaal der wapenkunde niet vertrouwd zijn even de volgende toelichting. „Doorsneden" is een veld als het langs een horizontale lijn verdeeld is, „gedeeld" als dat langs een verti- kale lijn is gedaan, „keel" staat voor rood, „sabel" voor zwart. Links en rechts worden in de wapenkunde verwisseld, omdat het schild be schreven wordt vanaf het standpunt van de krijger die er zijn lichaam mee beschermde. Een „schuin links" geplaatste zwaluw is dus met de kop getekend naar wat in het gewo ne spraakgebruik rechtsboven zou heten. Het wapen is een ontwerp van mr. G. A. Bontekoe, oud-burgemees- ter te Oosterwolde (Fr.). (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft in de Eerste Kamer meege deeld dat het industrieplari van Bruinisse gerealiseerd kan worden. Plannen om de oestercultuur van Yerseke te redden door de aanleg van een pijpleiding voor zeewater (na de afsluiting van de Ooster schelde) moest hij op economische gronden afwijzen. De heer Lockefeer (KVP), die evenals zijn fractiegenoot Teyssen ook het woord voerde namens CHU en ARP, betrok in zijn uitvoerig be toog speciaal de visserijbevolking, die in haar bestaan wordt bedreigd. Hij noemde het onbegonnen werk om de ze mensen te laten begrijpen, dat zij van de door de overheid aangerichte schade een deel zelf moeten dragen (de wet noemt een eigen risico van tien procent). Hij zei er toe te nei gen, dat een integrale vergoeding moet worden gegeven. Is de tien pro centsmarge, zo vroeg hij zich af, niet iets geheej willekeurigs Hij pleitte er voor, dat gedupeer den uit de mossel- en garnalensector prioriteit moeten ontvangen bij het krijgen van een vergunning voor zoetwatervisserij in de wateren die daar na voltooiing van de Deltawer ken geschikt voo-r zijn. Tenslotte vroeg hij een snelle uitvoering van de wet, sneller als het geval is ge weest met de schaderegeling in Zandkreek en Eendracht, waar de mosselkwekers tot nu toe niets heb ben vernomen. Eigen risico Het ontwerp van mr. G. A. Bon tekoe.

de Stem | 1971 | | pagina 3