Sas viert carnaval in De Speye PONYRIJDEN NIET ONGEVAARLIJK PUZZEL bijna volwassen Radio Walcheren SUSKE EN WISKE Strijd om de cent DE STOEL OP HET KERKHOF zeeuwse H nsfuif stad streek LUCKY LUKE de daltons in de blizzard zeeland de toornige tjiftjaf WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 De stichting katholieke jongeren carnaval te Sas van Gent, die ontstaan is uit het carnavalscomité, heeft reeds zo'n twintigtal jaren in het voor malige Patronaat in de Noordstraat feesten voor jongeren georganiseerd. In het begin alleen in besloten kring, doch later werd het voor iedereen toegankelijk. Tevens ging men van het standpunt uit, op verantwoorde wijze carnaval te vieren, en om alles ordelijk te laten verlopen, zijn er nog steeds ouderen aanwezig, zodat feestverstoorders zonder meer worden buitengezet. In die 20 jaar is de wijze van vieren veel veranderd, want vroe ger kooi men volstaan met het geven van cabaretavonden, met na afloop gelegenheid tot dansen, doch thans moet er gehost worden. Hierdoor is het carnavalscomité genoodzaakt voor die dagen een beroepsorkest aan te trekken, dat in staat is om vier of vijf uur achtereen muziek te spelen waarop gehost en gesprongen kan worden. De orkesten Rey Jacky, en Frans Bonne kunnen dit werk aan, en zijn de laatste zeven tot acht jaar ook voor de Sasse jongeren opge treden. Het comité heeft er altijd niaair gestreefd die beste orkesten te nemen, hetgeen tot nu toe zeer bij het publiek in de smaak is geval len. Voorts is het ook nooit de bedoeling geweest de horecabedrij ven concurrentie aan te doen, want die enitiree- en drankprijzen zijn steeds aangepast geweest aan wat men elders vroeg. Het gaat het comité ook niet om het zoveel mogelijk opzetten van drank, het geen blijkt doordat men ook zonder winst te werk gaat. Dat er steeds een grote toeloop is van jongeren is voior de stichting een bewijs dat het gebodene haar smaak is. De sfeer is nu eenmaal heel anders dan in andere gelegen heden. Overigens is het de stichting weieens verweten dat anderen er nadeel van ondervinden, doch inte gendeel, want een groot deel van de bezoekers blijft niet steeds, maar gaat zo nu en dan een rondje maken, waarbij zij ook de andere gelegenheden bezoeken. Dat er behoefte bestaat aan wat het comité organiseert is duidelijk gebleken toen het praktisch onmo gelijk was iets te doen, doordat de verbouwing van het voormalige Patronaat waar men altijd de car navalsviering hield, in volle gang waren en er nergens anders ruimte beschikbaar was. Er is van alle kanten toen wel zoveel drang op de stichting uitgeoefend, dat het comité eigenlijk het onmogelijke moest doen. Dank zij de medewer king van de stichting sociaal-cultu reel werk en de firma Vernaeven en Vervaet is het comité met heel veel moeite erin geslaagd de vie ringen doorgang te doen vinden. Dit jaar had men echter de keu ze tussen twee lokaliteiten, name lijk het geheel vernieuwde Patro naat in de Noordstraat en het nieuwe cultureel centrum De Speye. Het is uit praktische over wegingen geweest dat men de sa menspraak met de stichting soci aal-cultureel werk, waar het comi té zich nauw verbonden mee is blijven voelen, voor dit jaar beslo ten heeft de viering te laten door gaan in het cultureel centrum De Speye, zodat het gebouw aan de Noordstraat tijdens deze carnavals dagen 's avonds zal zijn gesloten. Men hoopt in de Speye dezelfde vertrouwde sfeer te scheppen als in het Patronaatsgebouw. De stich ting hoopt ook dit jaar op een echte carnavalsviering. De gewestelijke bond voor Zee land van de landelijke rijvereni- gingen beleeft op het ogenblik een sterke toename van het ledental. Vooral bij de jeugd is de Interesse voor het paard en de pony sterk stijgende. Dat bleek op de in „De Vroone" in Kapelle gehouden jaarvergade ring waar ruim 200 personen aan wezig waren en waarbij de jeugd sterk in de meerderheid was. Voorzitter ir. D. ,J van der Have uit Kapelle was blij met deze gro te belangstelling voor de ruiter sport bij de jeugd, maar hij vertel de ook dat het voor de bond de nodige problemen geeft. De ruiter sport is namelijk niet zonder geva ren en de besturen van de ver schillende afdelingen kregen te ho ren dat ze tot plicht hebben de jeugdige ruiters terdege voor te bereiden op de wedstrijden. Ponyclub-secretaris J. Hokker uit Kloosterzande vertelde dat er op het ogenblik tien ponyclubs zijn aangesloten. Hij pleitte voor meer deelname aan de pony clubkampioenschap pen. Overigens zullen de leden van de Zeeuwse bond in 1971 hun hart op kunnen halen op wedstrijdge- bied want voor Zeeland en West Noord-Brabant staan er veertien concoursen op stapel. 1. kleur; 2. angst; 3, vlaktemaat; 4. eetgerei; 5. sein; 6. kostuum; 7. zit meubel; 8. vierkante platte staan; 9. deel van het gezicht: 10 werkelijk. :Soo 'g IfaSat '8 [aois i :>p:d 'g lua^ax 11. zwak; 12. plechtige gelofte; 13 g Ijadai larc g :saajA g isaeed 'i OPLOSSING; ■aua gx l^aaus Isuaoj -£i !pea ~zi l-iapat ix lisaaa '01 Horizontaal en verticaal dienen de- scheel; 14. plaats in Friesland; 15. een zelfde woorden te worden ingevuld, zekere. Radio Walcheren, de omroep voor zieken en bejaarden in Mid delburg, is op weg een volwassen omroep te worden. De program ma's worden goed gekozen en ge maakt, en wat heel belangrijk is, veel beluisterd in het ziekenhuis en de bejaardentehuizen. De RA- WA kampt echter met een grote handicap. De apparatuur, die al verscheidene jaren oud is, gedraagt zich allerbelabberst. Onlangs verzorgde een actieve* groep vrijwilligers van de RAWA een ontspanningsavond in Ter Ves te op de Singel. Zo'n avondvullend programma wordt in zijn geheel opgenomen, de beste opnames wor den er naderhand uitgepikt, en aan elkaar gelast, voor de uitzending in het ziekenhuis en de bejaarden tehuizen. Tijdens deze, je zou het bijna maandelijkse Bonte Trein- avonden kunnen noemen, mogen de bewoners van het uitverkoren tehuis zelf artiesten leveren. Bovendien treden diverse kun stenaars belangeloos op. De laatste keer waren het o.a. de organiste Paula Koster en de zangeres mevr. De Lange, het koor van het dien stencentrum Schuttershof, o.l.v. oud-pastoor Snel, en de heer Wies- ner en mevr. V.d. Zee. Tijdens de uitzending gebeurde het herhaalde lijk dat de apparatuur het begaf, en dat de microfoon door middel van hoge giltonen de opnames pro beerde- te verstoren. En zulke din gen zijn niet bevorderlijk voor de kwaliteit van de opnames. Bovendien zijn die missers bui ten de schuld van de medewerkers om, nu niet bepaald stimulerend. Toch is Radio Walcheren niet meer van het eiland weg te denken. Op zo'n ontspanningsavond wordt er door de bejaarden gezongen, ge klapt, meegezongen en wat eigen lijk nog het allerbelangrijkste is, gelachen. Soms vraag je je af of het soms niet de plicht is van ons jongeren, middelbare, gezonde levensluchtige mensen om dit soort activiteiten te steunen. Met geld of medewerking. Met de bouw van bejaardenhuizen zit het tegenwoordig wel vaak goed. Vooral op Walcheren, maar de prijzen hiervan zijn vaak dus danig hoog dat of de bijstand moet bijpassen, of dat er door de bejaar den zelf heel zuinig moet worden aangedaan. Zij kunnen het geld niet opbrengen om de RAWA aan nieuwe apparatuur te helpen. Van de zieken moet je eigenlijk ook niet al te veel verwachten, 'want ziek ben je toch ook niet voor je lol. De RAWA telt zo'n 25 tot 30 medewerkers, die buiten hun beste krachten ook nog met het storten van de contributie de RAWA fi nancieel steunen. Deze week was er dan het fantastische initiatief van de Domburgse slager Hugense die zijn kampioen-slagersstukken ten toon stelde in de Vleeshal en de opbrengst hiervan is bestemd voor de RAWA. Dan komt er mis schien nog een subsidietje van de gemeente bij en af en toe druppelt er nog wat binnen via kleine ka naaltjes. Het is maar een suggestie, maar we zouden het eigenlijk best eens kunnen proberen. Zomaar omdat het leuk is te bedenken dat de RAWA met die ene gulden een schroefje of een draadje kan kopen en wat is nu tegenwoordig nog een gulden. En de RAWA is het waard. Daarom stellen n.l. enthousiaste doch meest druk bezette mensen hun tijd vrijwillig beschikbaar. Ze brengen een zonnetje onder de mensen. Dan schijnt de echte zon nog wel voor niets Maar dit RA- WA-zonnetje is hard toe aan nieu we apparatuur (Het gironummer is 1528641 ten name van de penning meester van de RAWA, Oost- en West-Souburg). Denkt u iets geschikts te heb ben voor deze rubriek, neem dan contact met ons op. Schrijf een brief of een kaartje aan re dactie dagblad De Stem: Nieuwstraat 9 Temeuzen Kromme Weele 4 Middelburg met de vermelding „Zeeuwse Instuif" In het uiterste geval, maar dat mag niet meer dan een uitzon dering zijn, kunt U ons telefo nisch bereiken. Ons telefoon nummer: in Terneuzen:01150 - 7920 in Middelburg 01180 - 7764 eindredactie ton koopman gé van berkel O o C7 AXEL De Halle 20 uur: Concert door het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Zdenek Macal. Solist Thomas Ma gyar (viool). MIDDELBURG Rijksarchief expositie „De Zeeuwse boerderij als monument en als bedrijf" (t.m. 12 febr). Ma t.m. vrij. van 9.30-12.30 en van 13.30-17.30 uur. Zat. van 9.30-12.30 ROTTERDAM Hofplein Theater 20.15 uur: „Vlinders zijn vrij", blijspel door de Theater Produktie Combinatie. Rott. Schouwburg 20.15 uur: „De zelfmoordenaar" door het Nieuw Rott. Toneel. Achter de r.-k. kerk van het Belgische plaatsje De Klinge ligt een verwaarloosd kerkhof. De muui- er omheen is omgevallen, en de nieuwsgierige kijkt zo onbelem merd naar andermans verdriet. Een smeedijzeren bidstoel met een mar meren zitting verschaft de wat kille mogelijkheid aan de nabestaanden om, oog in oog met de portretten van de betreurden, te mediteren. Een demonstratief extra monument, dat bii alle ongemak de mens dient. De groep Middelburg van het Vrouwencontact in de PvdA heeft zich gewend tot de frgetie van de PvdA in de Tweede Kamer in een poging bij de nieuwe opbouw van ons muntwezen, zoals aangekon digd door minister Witteveen in december 1970 in elk geval de cent te behouden. Volgens het Vrouwencontact gaat de vraag spelen of de cent wel als munt in ons muntstelsel behouden zal blijven. Op een bijeenkomst van het vrouwencontact in de PvdA is deze zaak ter sprake ge komen. Alle aanwezigen, zo schrij ven de vrouwen nu aan hun eigen Tweede Kamer-fractie, gaven hier blijk van verontrusting bij de dreiging van het verdwijnen van onze cent. Momenteel „worden wij met steeds weer stijgende prijzen geconfronteerd", aldus de vrouwen. Vooral bij de dagelijkse huishou delijke boodschappen is dit voor de consument een steeds terugko mende, onaangename ervaring. Wanneer er nu toe zou worden besloten dat de cent als betaalmid del zijn waarde verliest, vrezen wij zeer onplezierige gevolgen hiervan. Het is dan te voorzien dat de prijzen van de dagelijkse bood schappen alle naar boven zullen worden afgerond. Bovendien zal daarna, bij elke volgende prijsstij ging de prijs van elk artikel met tenminste vijf cent omhoog moeten gaan. Voor een normaal gezinsbudget kan dit betekenen diat het levens middelenpakket binnen korte tijd per maand vele, vele guldens duurder zou uitkomen. Wij maken ons hier ernstige zorgen over", al dus het Vrouwencontact in de PvdA. Het Vrouwencontact vraagt de leden vain de PvdA-fractie ten slotte om zich bij de behandeling van de nota van minister Witte veen waarin de cent op de helling wordt gezet, zeer ernstig rekening te houden met de gevaren die het Vrouwencontact in de PvdA heeft gesignaleerd.

de Stem | 1971 | | pagina 2