logisch inte ÏEEN BEZWAREN TEGEN TWEEDE NAFTAKRAKER CONCORDIA IN AXEL OPGEHEVEN Verdachte tracht met kleurenfoto's onschuld te bewijzen Vrouwen verweren zich voor kantonrechter Minder moe onderweg door melk onderweg Nederlands Kamerorkest in Axel Het nieuwe stadhuis Terneuzen Dow Chemical ter sprake tijdens hoorzitting Limburgs Symphonie- Orkest in Oostburg Rijdt veilig met melk stad streek t.Ukuntin ■ag lenen, )0 gulden, en iruikt het eeddunkt 6 tot 24 De rente /oor de :htu komen te prdt het ig zonder jlden. iop gewoon .e Finata 'ns. phtingen i is een ik Bank |nk, Ivoor mi N.V. alïif» Fietser door auto gésehept Sas krijgt middenstands- tentoonstelling Jerry Can in IJzendijke Ver k eerscursus Assuradeurs vergaderen Aandacht Hinderwet Tennisclub SJEF te Aardenburg hield jaarvergadering M. Lippens won biljartstrijd van T. Crappé Plaatsnaamborden voor kernen van groot-Oostburg Woningwetwoningen te Groede en Oostburg WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 l eerlijke i lenen. 259D 1640)33454. 188 JOSEPH ZIEKENHUIS uit voor de vakature |iehuwd in part-time d). In uitgenodigd spoedig rij momenteel grote fioeten worden klaar- j/oorraad maar voor- lïte worden nagezien Idie dit vak nog be ien extra-verdiensten ke aard (ook 65-plus- |den verkregen bij: OOSTERHOUT N.Br. ■4267. Oow kan, wat de omwonenden betreft, uitbreiden. Op het Dow- terrein komt nu een tweede nafta kraker. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Had de 60-jarige Belg P. H. op 17 november vorig jaar tijdens de toen gehouden zitting zijn onschuld betuigd aan de hand van onder meer dia's en een viewer, ditmaal was hij gewapend met kleuren foto's die een duidelijk beeld moesten geven van de omgeving waar de hem tenlastege- legde aanrijding was gebeurd. (Van onze correspondent) AXEL De fietser R. de S. uit Axel is, toen hij op het kruispunt Industrieweg - Sasdijk, nabij de Axelse Sassing, zonder op net ver keer te letten, plotseling de weg overstak, geschept door de in de zelfde richting rijdende personenau to, bestuurd door J. van M., even eens uit Axel afkomstig. Dokter De Kok verleende de eerste hulp aan De S., die hij vervolgens naar het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil liet overbrengen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De midden standsvereniging Sas '70 te Sas van Gent heeft maandagavond in hotel Royal zijn jaarvergadering gehou den. Een belangrijk punt dat ter sprake kwam was het organiseren van een tentoonstelling. Besloten werd dat dit doorgang zal vinden. Definitieve afspraken moeten nog worden gemaakt. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE In het jeugdhuis te IJzendijke heeft Jerry Can (Gert de Meyer) op uitnodiging van de jeugdgroep Shelter een concert ge geven dat 75 bezoekers trok. Door een gebrekkige geluidsinstallatie kwam zo nu en dan de weergave niet goed uit de verf. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Veilig Ver keer Nederland afd. Sas van Gent start op donderdag 4 februari met cursus „De Verkeerssleutel". De- se cursus zal worden gehouden op zes avonden en wel in het cultureel centrum „De Speye" aan de Wilhel- ®inalaan. Er hebben zich veertig deelnemers voor deze cursus opge geven. Na het behalen van het certi- bcaat zal aan de deelnemers de zgn. ..verkeerssleutel" worden overhan digd. Die aanrijding was op 9 augustus op de Zuiddijk te Hontenisse. H. wil de vanuit zijn weekendhuisje de weg oprijden, maar moest om de hem ge wenste richting te kunnen inslaan zijn voertuig keren. Toen hij met die manoeuvre bezig was werd hij aangereden door de 23-jarige A. uit Axel, die een defec te auto. bestuurd door zijn vader F. A., op sleeptouw had. De vader kwam nu getuigen, evenals zijn zoon dat op de vorige zitting had gedaan, dat H, nog niet geheel gekeerd was en dat de snelheid van de door hem bestuurde auto niet hoger dan 50 km Een volgende getuige, de 71-ja- rige A. de M., die bij de Belg in de auto had gezeten, kwam vertellen dat de keermanoeuvre al voorbij was toen hjj in de wagen van H. stapte. Vader A. toonde zich over deze ver klaring zeer verontwaardigd en stond van zijn zitplaats op om de M. te interumperen. De kantonrechter, mr. C. J. M. van Hees wees erop dat hij op zijn plaats moest blijven zitten en niets mocht zeggen. Een andere getuige a décharge, mevrouw De R. uit Antwerpen, kwam verklaren dat de weg, waarop H. aan het keren was, over een aan zienlijke afstand, zij sprak van 200 met°r, vrij was. „En plotseling boem, toen was die sleep daar". Officier van justitie mr. C. Keyzer achtte ondanks de getuigenverkla ringen a décharge het tenlastegeleg- de hinderen van het overige ver keer bewezen. Mr Adriaanse, de raadsman van H., dacht dat de officier heel diep in zijn hari misschien ook wel niet hele maal overtuigd was van het gelever de bewijs. De officier ontkende dit terwijl hij eraan toevoegde dat hij er niet op uit is om per se elke ver dachte veroordeeld te krijgen. „Bo vendien". zo zei mr. Keyzer, „wijzen de verklaringen van de getuigen a décharge erop dat H in het gunstigste geval nog maar net aan het rijden was en dus hinderde hij en was de verkeersmanoeuvre nog niet geheel voltooid". Ook mr. C.J.M. van Hees achtte het bewijs geleverd en von niste conform de eis van de officier met f50,boete. (Van onze correspondent) PHILIPPINE - De Zeeuwse As surantie Club belegt op dinsdag 16 februari een algemene vergadering. Deze zal plaatsvinden in het mossel restaurant De Oude Haven te Phi lippine. De vergadering begint om 16.00 uur. Na afloop biedt het be- stuur een mosselmaaltijd aan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Slechts twee personen waren versche nen op de ^hoorzitting in het Terneuzense raadhuis waarbij mondelinge bezwaren inge. diend konden worden tegen de tweede naftakraker op het complex van Dow Chemical Het waren twee inwoners van Hoek, de heren P. Roozen en A. E Wolfert, die overigens geen directe bezwaren tegen de fabrieksuitbrei. ding naar voren brachten. De heer Roozen herinnerde aan de overlast aan lawaai en stank die hij tijdens het proefdraaien van de naf takraker had ondervonden. Op het ogenblik is die hinder tot een drage lijk peil teruggebracht, zei de heer Roozen. Wel wilde hij weten of hij straks bij de ingebruikstelling van Dows tweede naftakraker wederom hinder van stank en geluid zal krij gen. De heer A. Stoutjesdijk als woordvoerder van Dow zei dat hij niet de garantie kon geven dat bij de tweede naftakraker meer of minder hinder zal optreden. „In ieder geval zullen we alles in het werk stellen om die eventuele hinder voor omwo nenden tot een minimum te beper ken Daarbij zullen ongetwijfeld heb ben geleerd van onze ervaringen met de eerste naftakraker," aldus de heer Stoutjesdijk. De heer C. J. van der Klaauw, eveneens namens Dow Chemical op tredend, legde er de nadruk op dat Dow altijd veel aandacht besteed aan klachten van het publiek over kwalijke geuren en geluidshinder die door het bedrijf worden veroor zaakt. „Wij stellen deze klachten juist zeer op prijs. Er is bij Dow een speciale afdeling die deze klachten onderzoekt en daarna passende maatregelen neemt. De arbeidsin spectie ziet er ook voortdurend op toe dat onze veiligheidsapparaturen regelmatig worden gecontroleerd.' De heer A. J. de Ligny, hoofd van de technische dienst van openbare werken in Terneuzen, merkte op dat alle klachten onmiddellijk worden onderzocht Hij was ervan overtuigd dat Dow alles doet om binnen de „geluidsgrens" te blijven die overi gens nog niet bij de hinderwet is vastgesteld. Dow chemical zal spoedig mogelijk bij de gemeente een hinderwetsver gunning aanvragen voor de tweede naftakraker. „Maar ook als deze ver gunning afgegeven is betekent dit niet dat een bedrijf geen rekening meer behoeft te houden met de be palingen ingevolge de hinderwet. Dan nog heeft het publiek de gele genheid tegen eventuele geluidshin der en/of luchtverontreiniging bij de gemeente bezwaar te maken." al- de heer De Ligny. (Van onze correspondent) OOSTBURG Vrijdagavond 5 februari om 8 uur geeft het Lim burgs Symphonie Orkest o.l.v. An- dré Rieu een concert in het Ledel- theater te Oostburg. Uitgevoerd zullen worden werken van Handel en Delibes. Het concert begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wanneer u zelf geen overredingskracht genoeg heeft om klanten die na het sluitingsuur blijven plakken buiten de deur te krijgen, dan moet u een uitsmijter of zoiets in dienst nemen". Aldus gisteren mr C. Keyzer, offi cier van justitie bij het kantongerecht in Terneuzen, in zijn requisitoir tegen mevrouw A. v. D., die op 10 december geverbaliseerd was omdat 's nachts om half drie een half uur na slui tingstijd door de politie nog gasten in haar etablissement aan de Noord straat waren aangetroffen. De officier eiste daarvoor een boete van 25, „Het waren Engelsen en ik spreek niet zo goed Engels. Bovendien had den zij hun jassen al aan en stonden (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aarden- burgse tennisclub SJEF heeft de jaarvergadering gehouden in De Roode Leeuw. De belangstelling was niet groot. Uit het jaarverslag bleek, dat de competitie-uitkomsten van het afgelopen jaar niet zo geweldig waren. Het ledental vertoont een verheugende groei, vooral door de belangstelling van de jeugd. Men zal trachten de jeugd een goede training te geven. •Financieel bleek de vereniging er gezond voor te staan. Omdat het de vereniging thans aan voldoende wedstrijdspelers ontbreken zal, kan de club in de komende competitie van de KNLTB slechts met één competitieteam uitkomen. In de kas- commissie werden benoemd mejuf frouw M. Talloen en Jake Trapman. De bestuursleden mevrouw M. v. d. Velde-Dieleman en de heren J. W. A. Trapman en G. G. Maenhout werden herkozen. In de plaats van de heren J. Paridaen en W. Trap man werden gekozen mevrouw M. Trapman-Bauer en F. G. M. van Dongen. Gezien het grote aantal jeugdleden werd besloten aan het bestuur een jongere toe te voegen. Hiervoor werd gekozen Ronald Qua- taert. (Van onze correspondent) OOSTBURG De biljartont moeting tussen T. Crappé en H. Lippens in de biljartzaal van 1'Am bassadeur te Oostburg trok zoveel belangstelling dat de ruimte te klein was. Lippens maakte met series van 73 en 56 in 10 beurten de 200 carambo les vol. Crappé scoorde 132. In de daarop volgende prijskamp moest door de grote belangstelling ook lo kaal De Wind ingeschakeld worden. De uitslagen hiervan zijn: 1 A. de Maat Waterlandkerkje - A. van de Gazelle Oostburg, 2 D. Standaert Maldegem (B) - O. Beunzeling Waar schoot (B), 3 A. van de Poel Ter- neuzen - J. Vermeulen Maldegem (B), 4 P. Blomme Oostburg - E. Wille Waarschoot (B), 5 A. Ris- seeuw Oostburg - J. van Wijnsber- ghe Eede, 6 J. Riteco Oostburg - J. de Vos Eekloo (B), 7 E. Hinr.eman Oostburg - J. van de Bunder IJzen dijke. op het punt om weg te gaan", had mevrouw verklaard, nadat de kanton rechter, mr C. J. M. Hees, haar de dagvaarding had voorgelezen. „Ik stond alleen die avond, want mijn man was ziek", aldus vulde zij haar verklaring aan. „Is hij alweer beter?" informeerde mr Van Hees be langstellend. Het bleek dat de echt genoot van mevrouw v. D. al zes jaar ziekelijk is en veel moet rusten. Mr. Van Hees vonniste met een boete van 15, „De agent die mij aanhield zei, dat hij een bekeurinkje moest geven. Nou ik vind die 50,die de officier eist niet bepaald klein". Aldus gisteren meyrouw P. B. (35) uit Terneuzen. Volgens de tenlastelegging had zij op 10 december, komende vanaf de He rengracht, de kruising met de Axelse Dam onvoorzichtig en met te grote snelheid benaderd. Zij moest toen ab rupt remmen om voorrang te kunnen verlenen. Mevrouw bestreed de ten- lastegelegde te hoge snelheid. „Hoog uit 50 km per uur". In zijn vonnis liet mr. Van Hees de te hoge snelheid voor wat die was en verlaagde de geëiste boete van 50, tot 40,—. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AXEL De leden van het Axels muziekkorps „Concordia" hebben hun instrumenten definitief aan de zoldering gehangen. Na een vijfentachtig-jarig bestaan is het besluit gevallen om de harmonie op te doeken. Reden voor deze beslissing de geringe muzikale belangstelling en een wankele fianciële basis. De officiële datum van liquidatie is 20 januari geweest. Inmiddels is het college van b. en w. van Axel op de hoogte gebracht in verband met de financiële steun, die men van gemeentewege steeds heeft ge had. Verder moet de beslissing van het Concordia-bestuur nog bekend gemaakt worden. Het besluit tot li quidatie is genomen na een lange periode van twijfel en onzekerheid. Reeds in 1966 takelde het korps af, maar met kunst en vliegwerk kon een dreigende opheffing steeds wor den opgeschoven. Indien men Concordia nieuw le ven had willen inblazen dan zou dit ten koste van duizenden guldens zijn gegaan. De investering was dan nodig voor de aanschaf van nieuwe instrumenten in moderne stemming. De aanschaf van een nieuw instru mentarium werd, gezien de omvang van het korps twaalf man niet verantwoord geacht. Vandaar het besluit tot opheffing. Het bestuur van „Concordia" heeft van de liqui datie geen drama willen maken. De leden van het korps hebben ieder hun eigen instrument mogen behou den. Het vaandel, herinnering uit lang vervlogen tijden, is achtergebleven in het café met de naam ,,'s Lands welvaren". De drumbandinventaris van Concordia is overgedragen aan de in 1969 in Zuiddorpe opgerichte drumband. Sinds oktober van vorig jaar is het Axelse muziekgezelschap niet meer in het openbaar opgetre den. De repetities kwamen steeds meer in het gedrang door zakelijke beslommeringen en andere verplich tingen van de leden, terwijl de ani- (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Nederlands Kamer orkest geeft vanavond (woensdag) in het culturele centrum „De Halle" (n Axel een jubileumvoorstelling. Diri gent is Zdenek Macal en solist Tho mas Ma; ar, viool. Het concert, dat wordt gegeven onder auspiciën van de stichting „Uit", begint 20.00 uur. Op het programma staan een sere nade voor strijkers van J. Stuk, viool concert k v 216 van W. A. Mozart, symfonietta van An Roussel en sym fonie nr 91 van J. Haydn. Het Neder lands Kamerorkest bestaat dit jaar zestien jaar en omvat een vaste kern van ongeveer 25 strijkers, een clave- ciniste, twee hobo's en twee hoorns. Onder de musici zijn diverse beken den, zoals Thomas Magyar, Piet Lentz Piet Nijland, Joke Vermeulen, Janny van Wering en de hoboïst Han de Vries. Zdenek Macal wordt gerekend tot de belangrijkste ontdekkingen van de jongere dirigenten-generatie in Tsje- cho-Slowakije. Hij werd geboren in Brno en studeerde hier ook aan het conservatorium. In het kader van de serie jeugdcon- certen voor het voortgezet onderwijs in samenwerking met „het schoolcon- cert" zijn morgenmiddag om 14.00 en 15.15 uur, eveneens in „De Halle" te horen: Harry Sevenstern, trompet en Melle Weersma piano. Het culturele programma van dit Axelse centrum omvat voor de komende maand ook toneel. Vrijdag 12 februari komt het theatergezelschap van Wim Zomer naar Axel met „Kinderen vallen naar boven", een blijspel van Horst Fitz- thun onder regie van Hans Tiemeyer. Aan deze voorstelling werken onder meer nog mee Nettie Blanken en Wim Zomer. Het blijspel werd ge schreven in 1967 en is maandenlang door het gezelschap van het theater In der Josefstadt uitgevoerd in het „Kleines Theater im Konzerthaus". Op donderdag 25 februari wederom in De Halle een jeugdvoorstelling voor het voortgezet onderwijs door de toneelwerkgroep Proloog. Deze groep brengt voor het voetlicht„Hij, zij en de anderen". mo van de zijde van Axels jongere generatie minimaal was. Helemaal zonder muziek zit Axel na deze liquidatie niet. De stad heeft nog steeds het christelijke mu ziekgezelschap „Hosanna" en twee actieve drumbands. Zij blijven res pectievelijk doorblazen en tromme len. Een fusie tussen het noodlijden de korps en andere muziekgezel schappen is volgens vormalig-secre- taris J. Wijna in het geheel niet in geding geweest. Concordia beschikte niet over de goede uitrusting voor een dergelijke aanpas. Behalve de drumband-uitrusting heeft Concordia ook het eigen repe titielokaal, een noodwoning, van de hand gedaan. Het is overgedragen aan de plaatselijke verkennerij. Het batige saldo, dat na afwikkeling van alle liquidatie-transacties overblijft zal verdeeld worden onder bejaar deninstellingen. Voormalig secretaris J. Wijna: „Nu alles achter de rug is ben ik toch wel blij. Het was de laatste tijd een ware lijdensweg. We konden niet meer naar buiten optreden zonder een beroep op anderen te doen en toch moest dat om aanspraak te kunnen blijven maken op gemeente lijke subsidies. Nee: we konden echt niet meer op eigen benen staan". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het nieuwe raadhuis van Terneuzen zal een uit stekende verbinding vormen tussen de nieuwe en de oude stad. Daarbij vind ik het uiterst belangrijk dat de Oude Oostkolk niet gedempt is. Het is zeer belangrijk dat in de naaste omgeving van het raadhuis wonin gen en winkelpanden van enige kwaliteit gerealiseerd zullen wor den, die deze relatie niet verstoren. De Oostkolk zal dan als een uniek rustpunt in dit deel van Terneuzen kunnen fungeren". Aldus prof. J. B. Bakema, van het Architectenbureau van de Broek en Bakema uit Rotterdam, die voor de Terneuzense gemeenteraad 'n nadere toelichting gaf op de structuur en functie van het raadhuis. De bijeenkomst had plaats in de kantine van de beschuttende werk plaats aan de Industrieweg. Na een kort welkomstwoord van burge meester J. C. Aschoff gaf prof. Bake ma op vaak geestige wijze uitleg van de architectonische motieven die bij het ontwerp en de situering van het raadhuis een rol hebben gespeeld. Het stadhuis zal in het voorjaar van 1972 in gebruik wor den genomen. Door de bijzondere constructie is enige vertraging in de houw ont staan. Prof Bakema zei verder dat verschillende oude gebouwen in de omgeving van het nieuwe raadhuis behouden moeten blijven, o.a. de Oude Molen aan de Markt en de voormalige gereformeerde pastorie aan de Herengracht. Het laatste pand is eigendom van de Amrobank. Op de foto zien we het nieuwe raadhuis, getekend op schaal in een oorlogsschip, waarbij de op een brug van een schip lijkende structuur van het raadhuis tot uiting komt. (Van onze correspondent) OOSTBURG.- De dienst gemeen tewerken van Oostburg is begonnen met het plaatsen van plaatsnaambor den aan het begin van de bebouwde kommen van de kernen, die na de herindeling van 1970 hij de nieuwe gemeente Oostburg behoren. (Van onze correspondent) OOSTBURG De regionale wo ningbouwvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen is begonnen met de bouw van tien woningwetwoningen in Groede. Op korte termijn hoopt men in Oostburg te beginnen met de bouw van 24 bejaardenwoningen. Morgen, donderdag 4 februari. Bergen ap Zoom: 10.01 en 22.53; Hansweert: 9.27 en 22.11; Terneuzen: 8.53 en 21.39; Vlissingen: 8.26 en 21,13; Wemelddnge: 9.51 en 22.43. De heer Groenewoud bij enkele instrumenten, die nu als wandversiering worden gebruikt.

de Stem | 1971 | | pagina 15