West-Vlaanderen champignon concurrent Nederlandse kwekers Tien bezwaren tegen toeristenbelasting Dor steld Weer geen beste week voor Zeeuwse visserij Vruchten van wetenschappelijke aanpak J. DE REGT DIRECTEUR PROVINCIATE ZEEUWSE VVV OVER TO Tafeltennis Sas van Gent PLAN NIEUWE KANAAL HAVEN SPOEDIG OPENBAAR Gouden bruilc in Yerseke stad streek 1 Oostenrijk vakantierijk a1ltotrips over berf ®Ts teden,langs?ne£ d°° door wouden e* POLITIEK FORUM CHRISTELIJKE PLATTELANDS- JONGEREN Bejaarden kregen filmapparatuur SCHIETING IN HENGSTDIJK Schade bij boising in Ijzen dij he Con! acta vond \oor jong en oud te Axel Openbaar onderwijs spreekt ovei sexuele voorlichting Geldgebrek, Opslagtanks Oostenrijk vakantierijk .^en.zeilen' ZWemn> ^Loen'^-dr^e2e^ Welzijnsdag voor sociaal-cultu reel werker in Hedenesse Gesprek in Sas over milieuhygiëne Oostenrijk vakantierijk en 'tn 0ostenrhz. doc K meer metJe^ Geen controle Extra belasting Welzijn! Jtoogwater Lezing over Org£ voor Yerseker plattelandsvrouwe Rookartikelen, rad en nijptang geslole bij inbraken in Gc Daders van mishandeling aangehouden DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 DINSDAG 2 FEBRUARI 19 (ADVERTENTIE) Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Herengracht 437, Amsterdam. 020-62188 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een vrij groot aantal leden van de Christelijke Plattelandsjongeren in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en nog enkele oudere belangstellenden woonden het politieke forum bij dat in „De Schakel" aan de Kerkhofweg te Terneuzen werd gehouden. Forumvoorzitter was de heer J. Mol uit Kapelle, voorzitter van de gewestelijke organisatie. Verder na men er aan deel drs. G. M. Kerkhof (ARP), drs. H. Wiebenga (PSP), A. J. Kalan-d (CHU), ir. W. Landheer (WD), dr. A. J. Verburgh (GPV), J. Beekman (D'66) en drs. W. Loc- kefeer (KVP). De forumleden kregen eerst de gelegenheid in het kort de voor naamste doelstellingen van hun par tijprogramma uiteen te zetten. Na dat zij hierover ook onderling van gedachten hadden gewisseld, konden de belangstellenden in de zaal met hun vragen voor de dag komen. Deze hadden veelal betrekking op onderwijs, milieuhygiëne, landbouw politiek, recreatie enz. Een enkele aanwezige verweet de samenwer kende christelijke partijen onduide lijkheid in hun programma. Van te voren was medegedeeld dat er geen vragen mochten worden gesteld, die problemen van regionaal niveau be handelden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De tot voor kort bloeiende tafeltennisclub van de buurtvereniging Sint-Albert in Sas van Gent lijdt de laatste tijd een kwijnend bestaan. Het bestuur van de vereniging gaat nu vanavond (dinsdag) zelf maar een partijtje spelen, in de hoop daarmee de belangstelling weer te kunnen aanwakkeren. Wie belangstelling heeft voor de tafel tennissport kan vanaf acht uur te recht in het gebouw van de buurt vereniging. Men kan zich voor nade re inlichtingen ook in verbinding stellen met het secretariaat, Annoij- straat 12. In bedden boven elkaar (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vorig jaar werd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kantoorgebouw van de Algemene Bank Nederland n.v. te Vlissingen een bedrag beschikbaar gesteld voor een nog nader aan te wijzen doel. In overleg met hot gemeentebestuur en de Algemene Bank Nederland n.v. werd door de stichting dienstcentrum voor bejaar den in Oost- en West-Souburg beslo- (Van onze correspondent) HENGSTDIJK In café Van Dijk te Hengstdijk werd een schie- ting gehouden op twee wippen, waaraan 54 schutters deelnamen. De heer R. Willems uit het Belgische Ertsvelde schoot op beide wippen de hoogvogel af plus de extra hoge vogel. F. van Kruysschen uit Kloos- terzande nam op wip één beide zijvogels voor zijn rekening. G. Baart (Terneuzen) schoot op de an dere wip de eerste zij vogel en J. Hoop (Groenendijk) de tweede zij vogel. Het grootste aantal kleine vo gels was voor J. Schelfhout uit Lamswaarde: 6 stuks. Ten bate van het missiewerk van een broeder werd er een tritsing gehouden met als hoofdprijs een kalkoen. Deze werd gewonnen door J. Hoop uit Groenendijk. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Op de Kruising Parkzicht te IJzendijke zijn twee personenauto's bij een kop-staart- botsing beschadigd. Beide auto's kwamen uit de rich ting Waterlandkerkje. De Belg C. de M. uit Ertvelde stopte alvorens de voorrangsweg op te rijden De ach ter hem rijdende J G. uit IJzendij ke kon niet tijd'' "emmen en reed op de wagen van M. Van een onzer verslaggevers) AXEL In het bejaardendien stencentrum 't Trefpunt in Axel wordt donderdagavond 4 februari een contactavond gehouden voor jongste en oudste generatie van' Axel. De bijeenkomst die voor ie dereen gratis toegankelijk is, begint om 19.30 uur. Het gespreks-onderwerp van deze avond is „begrijpen wij elkaar" Ge spreksleider is de heer De Ruyter van de stichting Jeugd en Volwasse nen in Terneuzen. Voor de contacta vond zijn onder meer verschillende j eugdsociëteiten uitgenodigd. ten het beschikbare bedrad te be stemmen voor de aankoop van een filmprojector. Dit apparaat zal wor den gebruikt op culturele middagen en avonden voor bejaarden. De enigszins feestelijke ingebruikstel ling van de nieuwe folmp-ojector vindt plaats tijdens een bijeenkomst op 17 februari in de grote recreatie zaal van Bachtenpoorte in Oost-Sou burg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de algemene ledenvergadering van de vereniging voor openbaar onderwijs afdeling Terneuzen te houden op 19 februari in café De Vriendschap, zal de heer Alberts, hoofd van een basisschool in Oost- en West-Souburg, een in leiding houden over sexuele voorlich ting op de basisschool. De school van de heer Alberts is door de school raad in Vlissingen aangewezen als „proefschool" wat de sexuele voor lichting aan de leerlingen betreft. (Van een onzer verslaggevers) KALLO/HULST De Franse zwavelkoolstoffabriek n.v. Progil heeft nu bij het gemeentebestuur van Kallo officieel vergunning aange vraagd voor de bouw van een fabriek ten noorden van Fort Perel bij Kallo. De keus is gevallen op een terrein van acht hectare groot, bestaande uit acht percelen. Tot 23 fe bruari hebben omwonenden de gelegenheid bezwaar in te dienen tegen de voorgenomen chemische vestiging. Dit moet schriftelijk gebeuren. Aan de hand van eventuele be zwaarschriften zal de definitieve be slissing moeten vallen. In België wordt aangenomen, dat in dit stadi um nagenoeg niets meer de defini tieve vestiging van de zwavelkool- stoffaibrie-k nog zal kunnen tegen houden. Het gemeenteraadslid R. van Gerven, tevens lid van de pro vinciale raad, zegt daarover: „Zelfs als nu minister Vlerdck tegen de vestiging zo-u zijn, dan zou Progil er toch nog komen. Het is niet bekend of al bezwaarschriften zijn inge diend, of dat eventueel overwogen wordt van deze gelegenheid gebruik te maken. Deze mogelijkheid is overigens alleen weggelegd voor mensen in de onmiddellijke omge ving van de plaats waar de fabriek moet komen. Van die zijde valt weinig weerstand te verwachten: op de acht voorkeur-hectaren woont be halve een enkele landbouwer hele maal niemand. Het gehele terrein is landbouwgebied. Van Gerven: „Het zou zinniger zijn om aan die mensen, die in de omgeving blijven wonen te vragen wat ze van Progil denken. Het beeft geen zin om diegenen aan het woord te laten, die weldra toch moeten vertrekken". De acht hectaren, die nu i-n bet geding zijn, moeten alle nog worden onteigend. Verwacht wordt, dat daarmee de komende maanden een begin gemaakt wordt. Daarna zal het gebied nog opgespo ten worden. Hoeveel tijd de onteigeningsproce dure zal vergen is met geen zeker heid te zeggen. Aangenomen wordt dat deze niet zo heel vlot zal verlo pen. Er zijn volgens het provincie raadslid tekenen, die er op wijzen dat de Belgische overheid het in verband met geldgebrek wat dit be treft wat rustiger aan is gaan doen. Daarom is aan te nemen, dat ook de onteigening van het gebied ten noorden van het Fort Perel traag zal verlopen. Als op 23 februari de periode wordt afgesloten, waarin bezwaar schriften ingediend kunnen worden, verwacht men, na een formeel on derzoek van de provincieraad, wel dra een vestigingsvergunning voor Progil. Het heeft er alle schijn van dat de felle weerstand tegen Progil langzaam aan het wegebben is en dc aandacht verslapt. De heer Van Ger ven heeft laten weten dat de ge meenteraad van Kallo de zaak nauwgezet blijft volgen. Zo heel groot is overigens het verzet van deze zijde tegen Progil niet. Terwijl de politieke aandacht min of meer nog wat is gericht op de langzaam oprukkende zwavelkool stoffabriek, is op de gemeentegrens ten zuiden van Kallo de eerste fase van de industrialisatie rond dit plaatsje al begonnen. Op enkele tientallen meters afstand van de weg Kieldrecht-Verrebroek naar Antwerpen is ter hoogte van Kallo een aanvang gemaakt met de bouw van enkele opslagtanks van Che vron. De tanks vormen de uiterste be grenzing van het gebied, waar voor de nabije toekomst als bufferzone een groenstrook is gepland. Als de Belgische overheid woord houdt, zal het ten zuiden van Kallo bij de bouw van de oplsagtanks blijven. Voor het overige wil men deze „groene" achterdeur voor de bevol king van Kallo openlaten voor een frisse ongestoorde uittocht naar het zuiden. (ADVERTENTIE) I Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Herengracht 437, Amsterdam. 020-62188 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Werkbestuurs- leden en vrijwillige medewerkers uit de diverse woonkernen van Terneu zen kregen afgelopen weekeinde ge legenheid elkaar alsmede het hoofd bestuur en beroepskrachten te leren kennen op een welzijnsd-ag van de centrale stichting voor sociaal cul tureel werk in Hedenesse te Cadzand. Ruim 90 deelnemers hebben deze gespreksdag als bijzonder fijn erva ren, juist door de veelzijdigheid van de gespreksstof en de vrijheid die men had om allerlei vragen en in formaties naar voren te brengen zon der direct gebonden te zijn aan een inleiding of discussiegroep. Naast informatiestands was er een aantal workshops waar emailleren en andere technieken beoefend konden worden. Ook werden tal van spelen gedemonstreerd. Een kindercrèche was ingericht met medewerking van een aantal leerlingen van de opleiding kinder verzorging uit Hulst. De enthousiaste stemming bij allen in de eindbespreking weerspiegelde niet alleen de prettige ervaringen van de dag, maar ook het vertrou wen in een goede samenwerking in de toekomst. Ridder P. van Outryve d'YdewalIe, gouverneur van de Belgische pro vincie West-Vlaanderen keurt hier samen met zijn echtgenote pas ge plukte champignons in een nieuw bedrijf te Izegem. Links ir. Boxtaele, directeur van het „Onderzoeks- en Voorlichtingscentrum voor Nijver heidsteelten". (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS. Een abnormaal groot anker van meer dan hon derd jaar oud was de enige sensa tie die afgelopen week in Bres- ltens de eentonigheid op en om de haven kon doorbreken. Wegens het slechte weer weid er weinig gevist. Enkele partijtjes geel en heel weinig garnalen boden in de eerste helft van de week nog wat afwisseling. Verder kwam er een grote kotter aan de markt die het er op gewaagd had En nabij de Engelse kust met twee nachten vissen toch een goed resultaat boekte. Tegen het einde van de week vertrokken ook de andere schepen Het verbeterde weer bood hun gele genheid nog een etmaal te vissen, waarna zij zaterdagmiddag binnen- (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Het comité voor milieuhygiëne te Sas van Gent heeft een uitnodiging gekregen van b. en w. om het rapport, dat het comité onlangs uitgebracht heeft, te behandelen. Deze bespreking zal woensdagavond plaatsvinden. liepen. Eén van hen, ni. de Br 53 zorgde voor een bijzonderheid, door in plaats van vis een geweldig groot, ouderwets stokanker, nog daterend uit de zeiltijd mee te brengen. Met veel moeite werd dit gevaarte'op de haven gezet, waar het vooral in het weekeinde veel aandacht trok. Verder was het wat de aanvoer van vis en garnalen betrof een kal me week, evenals te Colijnsplaat waar eveneens weinig werd aange voerd. D-e garnalen die de prijs van f 7,50 per kg. opbrachten, konden hieraan niets goed maken. Vlissingen spande nog de kroon doordat hier enkele van Zeelands grootste kotters aan de markt wa ren, die voor een goede vangst schol en tong zorgden. Toch was het totale beeld van de Zeeuwse visserij deze afgelopen week zodanig dat het voor alle betrokkenen een niet al te beste week werd. (ADVERTENTIE) Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Herengracht 437, Amsterdam. 020-62188 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „Er moet op de een of andere manier geld wor den gevonden om de recreatiegemeenten in Zeeland en trouwens in heel Nederland te helpen bij het financieren van hun op recre atie en toerisme gerichte plannen. De manier van de zogenaamde „toe ristenbelasting" is echter wel de onsympathiekste. Veel juister zou het zijn als de noodzaKelijke investeringen in recreatiegemeenten uit 's lands schatkist werden betaald. Waarom ontvangt de gewone in dustrie wel subsidie ir> allerlei vorm en de toeristenindustrie niet?" Aan het woord is de heer J. de Regt, directeur van do provinciale VVV Hij houdt het voor zeer waarschijnlijk dat binnenkort, als de wettelijke mogelijkheden dat toelaten, ook de Zeeuwse gemeenten zich zullen uitspreken voor het heffen van «en toeristentax. De colle ges van b. en w., zo veronderstelt de heer De Regt, zullen er in ieder geval veel voor voelen. De exploitanten in de toeristenindustrie zullen ertegen zijn en de toerist wordt niets gevraagd. Die hoeft alleen maar te betalen. Overigens is het voor hem een kwestie van wellicht een kwartje of een dubbeltje per overnachting, zo te zien niet iets o-m je over op te win den. „Er zal waarschijnlijk niet aan te ontkomen zijn", concludeert Zeeuwse gastheer nummer één. „En als het moet, dan moet het maar. Ik zie echter heel wat haken en ogen, die toch terdege moeten worden beoor deeld voor men in de gemeenten besluiten over toeristenbelasting gaat nemen". Hij somt enkele bezwaren op. 1. De exploitant van een vakantie- bedrijf (hotel, pension, camping etc.) wordt verondersteld de belasting voor de overheid te innen, zoals hij dat ook al als onbezoldigd ambte naar van financiën met de btw doet. Een vergoeding staat er voor hem voor dit extra werk niet tegenover. 2. De voorzieningen die door de op brengst van al die toeristenkwartjes kunnen worden gefinancierd komen ook voor een groot deel ten goede aan de recreatiebedrijvigihèid in het algemeen (dus ook voor de dagjes- man en de omwonende) en feitelijk niet zozeer aan de toeristenindustrie en de toerist zelf in het bijzonder, 3. De eigen bevolking die van de met toeristenkwartjes betaalde voor zieningen meeprofiteert, betaalt er zelfs geen cent aan. Niemand weet hoe groot die groep ten opzichte van de echte verblijfsrecreanten is, maar dat het een grote groep is, staat wel vast. 4. Heel veel verbiijfstoeristen (het gaat hier om honderdduizenden over nachtingen) ontsnapt eenvoudig aan elke controle op de betaling van de toeristentax en overigens ook aan die betaling zelf, omdat zij bijvoor beeld bij familie, in een ruilvakan- tiewoning of in een niet-beroepspen- sion verblijven. Hetzelfde geldt voor de „overnachters" die de provincie per boot bezoeken en niet in havens aanleggen, waar zij eventueel via het havengeld bun toeristentax zouden kunnen betalen. 5. Kampeerders worden, in verge lijking met hotelgasten, onevenredig zwaar belast. Op een logiesprijs van bijvoorbeeld f. 30,- per dag in een hotel, betekent een kwartje extra natuurlijk niets. Maar op een kamp geld van bijvoorbeeld f 1,25 per over nachting maakt het zo'n 20 procent uit. En juist daar zitten de grotere gezinnen en de mensen met de smal le beurs. 6. De toeristenbelasting zal waar schijnlijk facultatief zijn. Het staat een gemeente wij haar al dan n-iet in te voeren en evenzeer om de hoogte van het bedrag vast te stellen. Dat schept tussen de toeristenge meenten nieuwe concurentieverhou- din-gen met ongezonde gevolgen. 7. Zelfs een algemene controle, zo als bij een belastingmaatregel nood zakelijk is, zou onmogelijk zijn. De gemeenten hebben nu eenmaal geen overnachtingsregisters ofwel deze registers zijn incompleet. Zodoende kan nooit berekend worden hoeveel toeristenbelasting redelijkerwijze zou moeten kunnen worden opgebracht. 8. Zou je iedereen, die op de een of andere wijze toerist in een ge meente is, de belasting willen laten betalen, dan kost het controle- en inningsapparaat zoveel, dat de belas tingheffing op zichzelf al n-iet interes sant meer is. 9. De toerist wordt in feite al belast, al merkt hij dat niet zo direct. Elk zakje patat dat hij koopt, elk glaasje prik dat hij zijn kinderen aanbiedt, elke kilometer die hij per auto rijdt, kortom elke stap die hij zet is, op een of andere manier al fiscaal belast. 10. Het nadeel van de invoering van een toeristentax is onmeetbaar Als na invoering van deze belasting 10 procent toeristen minder naar Zee land zou komen, dan kan dat aan een slechte zomer, een slechter wordende nationale economie en aan nog ande re oorzaken liggen, behalve die van de toeristentax. Bewijsbaar is hier tenslotte niets. Deze tien bezwaren overziende zegt de hee-r De Regt: „De schoen wringt hem bij het rijk. Dat zou uit de na tionale middelen, via extra uitkerin gen uit het gemeentefonds, de recre- atiegemeerten bij een feitelijk na tionale taak te hulp moeten schieten. De toeristenindustrie levert tenslotte niet meer rechten dan bijvoorbeeld een chemische industrie doet". In een normale industrie wordt werkgelegenheid geschapen. Dat is welvaartspolitiek. In de toeristenin dustrie worden deviezen en binnen landse bestedingen ge-injecteerd Dat is een marktpolitiek. Daarnaast en dat is het belangrijkste gaat er in de zo sterk expanderende toeris tenindustrie iets om, wat steeds va ger wordt: ontspanning en genoegen. Daarom bij te dragen is welzijnspoli-1 tiek (Van een onzer verslaggevers) TERNEl'ZEN Burgemeester J- C. Aschoff van Terneuzen zal OP korte termijn nadere mededelingen verstrekken over het plan voor een nieuwe insteekhaven aan het kanaal Gent-Terneuzen. Hij zal in de eerst komende vergadering van het ha venschap op deze openbaarmaking aandringen. Burgemeester Aschoff komt hier mee het PvdA-raadslid P. J. Huij- brecht tegemoet die zei dat s-poei- ge pubhkatie van het havenpla" zeer gewenst is. examens 's-GRAVENHAGE Geslaagd F s-Gravenhage voor net voorlopig di ploma scheepswerktuigkundige de heer H F. Kloet te Waarde, leerling van de school voor scheepswerktuig- kutidigen te Middelburg. Morgen, woensdag 3 februari, Bergen op Zoom 9.00 en 21.36, Hansweert 8.15 en 20.54. Terneuzen 7.41 en 20.22. Vlissingen 7 14 en 19.55. Wemeldinge 8.50 en 21.26. (Van onze correspondent) YERSEKE De afdeling van de Plattelandsvrouwei een bijeenkomst gehouden Haven. Na het welkomstwo< presidente mevrouw Bom-, werd de avond verder verzor Organon. De heer Heersem een lezing over dit bedrijf onderwerp „Een bedrijf in van de gezondheid". De aanwezigen kregen hier indruk van wat er vooraf g; de totstandkoming van al i neeskundige preparaten. Na ze werd de lezing toegelio dia's. (Van onze correspondent) YERSEKE Ter gelegenhe hun 40-jarig huwelijksfeest heer en mevrouw Huijsse-v; Vli-et te Yerseke door de muz: enigitig Mozart, waarvan dc Huij-sse juist op deze dag 2 dirigent was, een klinkende de gebracht. In hotel Oeste werd een receptie gehouden v vele vrienden en zakenrelati- echtpaar kwamen gelukwenst heer Glerum, voorzitter van bracht de felicitaties over vs stuur en leden en hij zei te dat de heer Hu-ijsse nog vele de dirigeerstok mag hanteren felicitaties liet hij vergezeld van een set terrasmeubelen. (Van onze correspondent) GOES Het afgelopen we is ingebroken in een bouwke het bouwterrein van de Chen fabriek Perfecta aan de Van nestraat te Goes. Via een klapraam in de bouwkeet had zich toegang verschaft tot ruimte. Daaruit werden een sigaretten en twintig sigaren j len. Uit de in aanbouw zijnde n-i fabriek v-an Bison Kit werd transistorradio en een nijptang mist. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op woei IJ november 1970 wend de chauffeur van die n.v. Streefl voer Walcheren door een aantal gelui mishandeld. Na een uitge onderzoek kwam thans vast te dat zich hieraan schuldig ha gemaakt d-e 22 jarige fabrieksa der L.P. uit Middelburg, de 16 ge metaalbewerker C.T. uit Sou de 20 jarige losarbeid-er J. de I souburg en de 18 jarige moi E-L. uit Souburg. Allen zijn z verhoor heengezonden. Het pr yerbaal gaat een dezer dagen tustitie. BREDA, l februari Boeren 50, rode kool 810, savooif groen 5062, witte kool 7- prei A 1 82—91, A 2 28—80, r stelen 1719, selderij - bos 16- Knolselderij A 16—26, sla 1 16 k °P 22—27, 12 - 16 kg 17—25, 2 to, spruiten D 1 197—212, D 2 1 A 1 154—165, A 2 138—148, uu. B 2 5665, ongeschoonde s ton: D 1 112—118, D 2 81—94, »t—94, A 2 70—78, B 2 41- Wttiof A 1 100—120, A 2 76- ^aspeen A 1 17^36, winterpeen ROTTERDAM, 1 febr. - totale aanvoer 1611, slacht ren 1257, varkens 354. Pri; Lf,e® respectievelijk extrakwal. wal. - 2e kwal. - 3e kwal.): si; runderen (in cis per kg) 490—5 wri75 380—410 - 350- Ifi? £oeien 345—360, slachtzei L'O, zware varkens 190-200 Overzicht (lees serp. aanvo 'andei - prijzen): slac-htrund< Va3er - traag - staande pri; km, groter - traag - fijne vcjf jets gedrukt, slaohtzeugen tering enkele Prima's boven 1 februari Groenten: "fc kropsla I 19 Knolselderij W;un« Per kg.: Aardappelen f 51 Si A 65—95, B 73. Spruite: WT B 48' D 61—65- Groene 8—io k Witt€ kool 16. Rode 7a v Rderekool afw. 44. Prei '4- Kroten 13—14.

de Stem | 1971 | | pagina 6