PROGIL WIL OFFICIEEL ACHT HECTARE IN KALLO Oostkapelle won EHBO - wedstrijd de postgiro shampoos I 95 V0- Geluidshinder van het zwembad te Graauw thans opgeheven Bezinning op drugprobleem DEN UYL NAAR ZEELAND Aquarellen van Joop Dam in de openbare bibliotheek Terneuzen Don Kozakkenkoor zingt tweemaal in Zeeland Vergunning nu inderdaad aangevraagd geweldige stad streek Om de Dokter Van Gelderenbeker Gewicht Met subsidie Aansteker en f 500 vermist bij inbraken DE JANTJES IN GOES C.J.V.-Zeelcnid braclil 9000 bijeen voor Y.M.C.A. FIJNE EXPOSITIE TOT 28 FEBRUARI A.S. de postgiro is voor en van ons allemaal! da's makkelijk! DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 Chevron nestelt zich aan de grens van de gemeente met opslagtanks. la&iji ff- "-j* -"IN- !'^-ï ïAVft (ADVERTENTIE) kfuidfch. iliiii:si If; "#m. el» davoiia kuur aa.t (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW. De geluidshinder te Graauw, waarvan wy melding hebben gemaakt, veroorzaakt door de machinekamer van het overdekte instructiezwembad al daar, is opgeheven. Monteurs van de Gebouwen- en Installatie Mij. uit Deurle in België (in Neder land vertegenwoordigd door "De Schelde" in Goes), hebben een ge deelte van de geluidmakende- apparatuur vervangen door een centrifugaal ventilator met een lager toerental en een grotere luchtverplaatsing. Daardoor heeft men het absoluut minimum kun- «en beperken. Met deze technische ingreep is een eind gekomen aan een bron van chronische ergernis voor de bewo ners van huizen in de onmiddellijke omgeving van het overdekte instruc tiezwembad. Zoals gemeld bestaat de overkapping van het bad uit een opblaasbare hal. die door middel van een overdruk binnenin, omhoog wordt gehouden. Aanvankelijk werd de nodige lucht aangevoerd door twee kleinere ventilatoren. Deze waren de oorzaak van het hinderlij ke. aanhoudende, monotone gebrom, dat doorging tot in de huizen. Een woordvoerder van het Belgi sche bedrijf heeft thans laten weten, dat het slechts een tijdelijke voorzie ning betrof. De kleinere ventilators zijn enkele maanden geleden in werking gesteld om verdere afwer king van het zwembad-interieur mo- selijk te maken. Eerst afgelopen week kon de definitieve installatie worden gemonteerd. De nieuwe voor de buurt nagenoeg geruisloze centrifugaal ventilator is in de gekomen van twee kleinere (Van een onzer verslaggevers) GOES In het jeugdcentrum De Veste te Goes wordt op maandag 15 februari (aanvang vijf uur) een bij eenkomst gehouden, waarop men zich nader zal bezinnen op het drug probleem. De heer H. Krauweel, directeur van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme en van de Jellinek- klmiek in Amsterdam, zal op deze bijeenkomst spreken over achter- konden en oorzaken van het ge bruik van verdovende middelen. De beer Krauweel heeft van dit onder werp een speciale studie gemaakt. De bijeenkomst in Goes komt tot -and op initiatief van de provincia le hervormde jeugdraad en het zo- ïenaamde functionarissencontract (de beroepskrachten in het jeugd werk) in Zeeland. V Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Weinig of geen regen en gelei delijk weer zachter. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland •oor woensdag: Aantal uren zon: 0 'ot 3. Min. temp.: van ongeveer nor- jjtol tot 4 graden boven normaal. p3*. temp.: van ongeveer normaal (ot 3 graden boven normaal. Kans op -T| droge periode van minstens 12 'ir: 90 procent. Kans op een geheel J,r°°g etmaal: 60 procent. "°<>r donderdag: Aantal uren zon: 0 J" 3. Min. temp.: 1 tot 6 graden bo- normaal. Max. temp.: 0 tot 4 raden boven normaal. Kans op een Dge periode van minstens 12 uur: Procent. Kans op een geheet droog "haal: 70 procent. ventilators. De nieuwe uitrusting heeft een vermogen, groot genoeg om oncter normale omstandigheden voor üe noodzakelijke overdruk van dertig millimeter waterkolom -te kunnij zorgen. Voor noodgevallen heeft men daarnaast nog de beschikking over nog twee kleinere ventilatoren, die automatisch worden ingescha keld als de overdruk in de hal door wat voor oorzaak ook beneden een toelaatbaar minimum dreigt te zak ken. Normaal gesproken komen ze evenwel n'iet in werking. Bij het uitvallen van de elektrische stroom wordt automatisch een noodagregaat ingeschakeld. Dit moet evenwel nog geplaatst wordien. De gebouwen- en installatiemij, die het zwembad heeft opgetrokken onder bouwtech nische begeleiding van de centrale dienst in Axel, zal het zwembad vermoedelijk deze week nog opleve ren. Het zwembad is inmiddels ook al verwarmd. De grote opblaasbare overkappen de hal weegt in totaal twee ton. De bouw van instructiezwembaden van dit type levert een besparing van 75 tot 80 procent op het bedrag voor de bouw van conventionele zwembaden op. Overigens is de realisatie van het zwembad in Graauw, buiten de schuld van de Gebouwen- en Instal latiemij, om erg moeizaam verlopen De eerste opdracht is gegeven door de gemeente Graauw, die in een zwembad van dit type wel perspee tief zag. Na de gemeentelijke herin deling bleek evenwel, dat er te wei nig geld was gevoteerd voor het treffen van aanvullende voorzienin gen, zoals verlichting en toegangs wegen. Bovendien bleek achteraf, dat in de constructie van de schoor steen verandering gebracht moest worden, terwijl voor de verwarming was gerekend op aardgas, .terwijl Graauw nog op het aardgasnet moet worden aangesloten. Van het feit, dat de geluidma- kende ventilatoren behoorden tot een tijdelijke voorziening' om ver traging in de bouw te voorkomen, bleek afgelopen week wethouder J Stolte van openbare werken niet op de hoogte. Hij verklaarde dinsdag dat de gemeente Hulst zocht naar een oplossing voor de geluidshinder, waarhij onder meer werd gedacht aan een voorziening in de vorm van geluidabsorberend materiaal. Wan neer liet zwembad nu definitief in gebruik genomen wordt is nog niet bekend. Technisch is het nagenoeg vol tooid en voldoet het aan alle eisen. In de zomermaanden kan eventueel de overdekking gemakkelijk worden verwijderd. Van de overdruk is in het interieur niets te merken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de streek van Roeselare, in de Belgische provincie West-Vlaanderen, plukken steeds meer champignon- kwekers de vruchten van het wetenschappelijk onderzoek naar de teelt van kampernoelies, zoals de witte paddestoeltjes in België worden genoemd. Het „Onderzoeks- en Voorlichtings centrum voor Nijverheidsteelten" te Beitem startte in 1967 zijn research op grote schaal en met de modernste technische middelen. Nu bedraagt de jaarproduktie van champignons in West-Vlaanderen niet minder dan 2,5 miljoen kilogram en men heeft de top nog lang niet bereikt. Aangezien de vraag naar champignons in België steeds groter wordt, lijkt de toe komst van de binnenlandse produktie verzekerd, België importeerde tot voor kort voornamelijk champignons uit Nederland. De champignonteelt in West-Vlaan- deren was een dankbare vervanging van de kwijnende vlasinduslrie. En kele jaren geleden werd een Neder lands expert aan het Onderzoeks- en Voorlichtingscentrum voor Nijver heidsteelten verbonden en daarna werden kweekcursussen georgani seerd voor vlassers. Op het ogenblik telt de omgeving van Roeselare reeds 45 zelfstandige ehampignonkwekerij- en. Ir. Boxtaele, de directeur van het onderzoekscentrum, is er van over tuigd dat er in de komende jaren nog enkele tientallen bij zullen komen. In een proefbedrijf dat het komend voorjaar in „gebruikwordt genomen, zullen de wetenschappelijke onder zoekingen verder worden uitgebreid. Het Belgische ministerie van land bouw geeft ondernemers die naar de champignonkwekerij willen over schakelen een flinke subsidie. Een volledige champignonkweek duurt 12 (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de bedrijfs panden van mevrouw B., gelegen aan de Kinderdijk in Middelburg, is ingebroken. Door het inslaan van een ruit in de achtergevel van het pand kwamen de daders binnen. In de pan den lagen bakkerijgrondstoffen opge slagen. Vermist wordt een nikkelen tafel aansteker ter waarde van 30,-. Uit een niet afgesloten doosje in de huiskamer op de eerste etage van het café van Van H. aan de Dam in Middelburg, werd 500,- ontvreemd. (Van onze correspondent) GOES Zaterdag geeft het Am sterdamse Volkstoneel o.l.v. Beppie Nooy een voorstelling van het volk stuk De Jantjes. Aan deze voorstel ling werken onder anderen mee Beppie Nooy sr, Dick Rienstra en Ger Smit. Als gastspeler zal Albert Mol de rol van „De Mop" spelen. De voorstelling begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op een be stuursvergadering van het gewest Zeeland van de PvdA is meegedeeld dat lijstaanvoerder van de PvdA drs. den Uyl een bezoek aan Zee land zal brengen in het kader van de verkiezingscampagne. Dit bezoek vindt plaats op 1 maart. De heer Den Uyl zal vermoedelijk 's morgens in Ze-euwsch-Vlaanderen vertoeven, waar hij in contact wil treden met werknemers uit verschil lende fabrieken, 's Middags zal drs Den Uyl een bezoek brengen aan Zuid-Beveland, en contacten trach ten te leggen met diverse mensen, 's Avonds wordt, er een verkiezingsbij eenkomst gehouden in Middelburg of Vlissingen met presentatie van Marcel van Dam of Koos Postema. Enkele thema's die centraal staan in de gesprekken die drs. Den Uyl zal voeren zijn „Loon en prijs ontwikkeling", „Woningbouw", „Be jaardenzorg", en „Milieubeheer". Het bestuur van het gewest Zee land van de PvdA is uitgebreid met drie personen. Voorzitter is de heer A.P Schouwenaar, secretaris de heer P.A. Roels. en penningmeester de heer B.J. Korstanje. Eerste on dervoorzitter werd de heer P. de Nooyer, tweede ondervoorzitter de heer J. Stenvert en tweede secreta ris Be heer J. van den Berge. weken, waarbij in de laatste zes we ken geoogst kan worden. De opbrengst bedraagt ongeveer 12 kilogram per vierkante meter. Per jaar kan per teeltcyclus circa 48 ki logram champignons geplukt worden. De Belgische champignonproducen ten kunnen vooralsnog bij lange na niet aan de binnenlandse vraag vol doen. Vorig jaar werden totaal 6000 ton champignons ingevoerd, waarvan 80 procent uit Nederland. West-Duits- land consumeerde in 1969 60.000 ton champignons, maar ook in andere landen van de EEG, stijgt het ver bruik van de witte paddestoeltjes. ifinotld tSOcC: DE SOVJET-UNIE heeft gisteren een Britse student uitgewezen, omdat hij in Leningrad een verdedigingsinstaï- latic zou hebben gefotografeerd. De betrokkene. Norman C. Bauer, had naar eigen zeggen, een foto gemaakt van een zonsondergang over de rivier de Newa, zo meldde de Britse ambas sade in Moskou, (Van onze correspondent) KAPELLE. Oe EHBO-ploeg uit Oostkapelle heel! in Kapelle bewezen haar taak neg zeer goed uit te kunnen voeren. Tijdens de EHBO-wedstrijden <»n de Dokter Van Gelderenbeker eindigde deze ploeg als eerste en behield hier door de beker die twee jaar gele den in baar bezit kwam. Het was bijzonder druk in de foyer van „De Vroone" in Kapelle waar de Wedstrijden zijn gehouden. Het initiatief hiertoe is genomen door de kadergroep Zeeland van het Oranje Kruis. De beste ploegen van de verschillende organisaties op EH- BO-gebied konden er aan mee doen. Dat waren voor de Kon. Ned. Ver. EHBO de ploegen uit Oostkapelle en St.-Annaland, voor de Katholieke Nationale Bond de ploegen uit IJ- zendijke en St.-Jansteen en voor de Rode Kruiskorpsen die uit Krabben- djke en Goes. Voor de wedstrjden begonnen sprak de heer D. Volmer uit Zierikzee een welkomstwoord. De opdracht voor de ploegen be stond uit het behandelen van een ongeval tijdens een uitvoering in „De Vroone", waarbij drie gymnas ten een handstand uitvoerden. Bij die gelegenheid kreeg de onderste persoon een lichte hartaanval, de bovenste een schedelbasisbreuk en de middelste werd bewusteloos met een hersenschudding en gebroken polsen. De „slachtoffers" waren le den van de Lotusgroep Zeeland o.l.v. de heer M Knuist uit Goes. Toen dokter P.C. Bom uit Oostka pelle de uitslag bekend maakte, bleek dat de ploeg uit Krabbendijke de winnende ploeg bijzonder dicht op de hielen zat. Oostkapelle name lijk 212.5 punt en Krabbendijke 212 punten. Derde werd St.-Jansteen met 192 punten, vierde St.-Annaland met 161 punten, vijfde Goes met 134 punten en zesde IJzendijke met 129 punten. De prijs voor de beste ploegleider ging naar St.-Annaland met 79 punten: 2 en 3 werden Oost kapelle en St.-Jansteen beide met 78 punten: 4 Krabbendijke met 77 punt; 5 IJzendijke met 56 punt en 6 Goes met 53 punten. De ploegen kregen elk twintig minuten voor het behandelen van het ongeval waarbij ze zelf moesten uitzoeken wat de verwondingen waren en ook wat er eigenlijk was gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vijftig vertegenwoordi gers van het C.J.V. uit verschillende plaatsen in Zeeland hebben de op brengst van diverse acties in het kader van het vluchtelingenjaar 1970 naar de afsluitingsmanifestatie op de Ernst Sillem Hoeve in Lage Vuursche gebracht. In Zeeland is 1' 9000,- bijeengebracht: dat is 18 pro cent van het landelijk bedrag. Enkele jongens en meisjes van „C.J.V.-clubs uit Terneuzen boden f 1000,- aan, bijeengebracht door het bakken en verkopen van oliebollen en wafels. Cor Bouwman kon na mens een C.J.V.-groep uit Haamste de één van de grootste bedragen overhandigen: f 35,-. De opbrengst van een bazaar vormde het leeuwe- deel in dit recordbedrag. C.J.V- Bruinisse was present met ook een bedrag van i' 1000,-. Dit bedrag was tot stand gekomen door het organi seren van een babysitaktie, een dis cobal en het plukken van spruiten op de vrije zaterdagmorgen. Enkele jongens en meisjes van het C.J.V.-Zierikzee boden de presenta tor van het programma, namens Zie rikzee, een palingbroodje aan. Na enig kauwen kwam uit het broodje f 1000,- te voorschijn. Op originele wijze bood het C.J.V.-Reimerswaal de opbrengst aan van de toiletpapie- raktie, die f 25,- bedroeg. Van de afdeling uit Axel kon een gift van f 75,- worden genoteerd op de „ther mometer". De heer Orv-ille H. Emmons, asso ciate secretary general of the YM- CA, kon zaterdag f 50.000 mee naar Genève nemen en de toezegging dat er nog meer zou volgen. Het geld zal worden besteed aan het vluchte lingenwerk van de Y.M.CA. onder 40.000 Watoetsi's in Boe'roendi in Midden-Afrika. TERNEUZEN' In de serie expo sities van beeldende kunst waarmee mej. Jonkman, de directrice van de openbare bibliotheek te Terneuzen, enerzijds schilders en grafici een kans tot expositie, anderzijds de wan den van haar gebouw een wisselende, passende decoratie geeft, toont dit maal de Zeeuwse kunstenaar Joop Dam een twintigtal werken. Het zijn aquarellen op tamelijk groot formaat, die het al dadelijk wonder wel doen. op de bakstenen muren van de hal en het trappenhuis van de Openbare Bibliotheek. Want het werk van Joop Dam is overwegend nonfigu-ratief, maar het spel van lijnen, kleuren en vormen dat hij speelt, verraadt duidelijk dat het afkomstig is van de levende wer kelijkheid van zee en strand. Vroeger toonde Jaap Dam in zijn werk ook de liefde tot de zee en de zeekust in ietwat impressionistisch werk, dat geïnspireerd. Er zijn ook vele cirkel- genheid en sensibiliteit van lijn, die kennelijk op .het knoopjeswier zijn niemand er naar liet raden, wat het precies voorstelde. - De laatste jaren bevredïg'de hem deze manier van zien en werk niet meer; het was hem allemaal te plaatjesachtig. Bovendien leerde hij gaandeweg op zijn wandelingen langs de kust de schoonheid van wieren en schelpen, van wrakhout en alle an dere mogelijke aanspoelsels kennen. Hij bekeek die dingen op de hand, drong dieper tot het wezen en de structuur er van door, en vanuit de macro-wereld die hem zich aldus openbaarde, ging hij opnieuw aan het werk. Het heeft zijn uitingen op een ander niveau gebracht en tevens meer van deze tijd gemaakt. Er hangen in Terneuzen o.m. prachtige gevoelige Oostindische inktschetsen van een Japanse bewo- vormige bewegingen met blauw en zwart, die haar ontstaan waarschijn lijk aan het gadeslaan van de wie geling van water te danken hebben. Ze zijn alle mooi en gespannen van lijn. Daarnaast probeert Joop Dam thans ook grafische elementen, zoals krahteknipsels, zinvol in zijn werk te integreren, waarvan op de expo- •sitie enkele geslaagde voorbeelden te zien zijn. Joop Dam is een van die kunstenaars van middelbare leeftijd die niet inslapen, maar geestelijk in beweging blijven en zich vernieuwen. De resultaten daarvan zijn ronduit zuivere en fijne aquarellen, geladen met poëzie. Een tentoonstelling die men van harte veel toeloop wenst, te bezichtigen tot. 28 februari a.s. WILLEM ENZINCK Encounter (ontmoeting) noemde Joop Dam deze aquarel. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het culturele hoogtepunt in Zeelqnd in de maand februari, en zelfs een hoogtepunt voor geheel 1971, wordt het optre den van het Don Kozakkenkoor on der leiding van Serge Jarot'f, op twee plaatsen in Zeeland. Op maan dag 15 februari treedt dit wereldbe roemde ensemble op in Vlissingen en op dinsdag 16 februari in Ter neuzen. Ds op twee plaatsen in Zeeland geplande voorstelling van Othello kan helaas geen doorgang vinden om, zoals het bestuur van de ZVU heeft meegedeeld, de decors die bij dit stuk horen te groot zijn voor de Zeeuwse theaters. Hoewel het einde van het cultureel evenementensei zoen alweer in zicht komt biedt februari toch een rijk gevarieerd programma. Axel: op woensdag 7 februari concerteert het jubilerende Neder lands Kamerorkest, onder leiding van Zdenek Macal in De Halle. Op vrij dag 12 februari komt het tneaterge- zeiachap Wim Zomer met „Kinderen vallen naar boven" naar de Axetee cultuurtempel, en op 25 februari brengt de toneelgroep Proloog daar de zogenaamde intro-programma: Hij, zij en de andere. Goes: De Goese Operettever eniging (koninklijk erkend) brengt op de zaterdagen 20 en 27 februari in de Prins van Oranje de operette Clivia. Muzikale leiding heelt Jan Kousemaker. Mevr. R. Terwie Ie uit Amsterdam voert de regie. Op 25 februari speelt de Noordercompag nie „Biedermann en de brandstich ters". Hulst: In de aula van het Jan- seniuslyceum geeft de sologitarist Dick Visser in de loop van februari concerten voor de middelbare scho lieren. Middelburg: Het jubilerend Nederlands Kamerorkest speel; hier op 4 februari in de Concertzaal. Vrijdag 5 februari brengt Proloog een jeugdvoorstelling van De Kneep. De toneelgroep Theater presenteert zich op 8 februari met „Baas in eigen zaak" een blijspel. Vrijdag 19 fe bruari komt de Nederlandse Come- die met „Eva Bonheur" naar Mid delburg. Op zaterdag 20 februari wordt in de Wandelkerk onder aus piciën van Jeugd en Muziek een opera in drie bedrijven opgevoerd, getiteld „De Boodschap". Maandag 22 februari brengt het theatergezel schap Wim Zomer „Mieren" naar dc Zeeuwse hoofdstad. Oostburg: Hier speelt op vrij dag 5 februari het Limburgs Simfo- nieorkest onder leiding van André Rieu in het Ledeltheater. Op 18 fehruari komt Proloog naar Oost burg met „De Kneep". Terneuzen: Behalve het optre den van het Don Kozakkenkoor heeft Terneuzen als cultureel hoogtepunt een voorstelling van het. cabaretgezelschap Frans van Dus- schoten te verwachten. De groep brengt de cabaretrevue „Een lacl: in de ruimte". Vlissingen: Ook hier het Don Kozakkenkoor (15 februari), en bo vendien op 27 februari een voorstel ling door de Noordercompagnie van „Van muizen en mensen" van John Steinbeck. heus,

de Stem | 1971 | | pagina 3