WIJNKENNER ROB EERSTENS MEENT Met wijn wordt niet zo veel meer geknoeid LUCHTVERVUILING BEDREIGT DOM VAN KEULEN ,Wisselproblemen' in tram Lekker stoken zonder schoorsteen! Ooi'Zi H JOHN Bi Directeur in spanning LEGER KOMT 7000 SOLDATEN TEKORT Deel lichting 1972 komt al dit jaar r m n eige (6) binnenland buitenland Fotomodel Gerommeld Corrosie Wiesent hal kent verblijfplaats van dr. Mengele Gronings dialect struikelblok voor politie ZONDAGSWERK IN POOLSE HAVENS Pompidou 10 dagen naar Afrika Passagiers gekaapt toestel naar India papiep oop uw pen Drees sr. gePAKt Zuid-Afrika soepel voor Italianen Uw polis heeft een nummer maar u bent nooit een nummer bij de EERSTE HOLLANDSCHE Koning van de kermis- koersen door A/Ida DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 DINSDAG 2 FEBRUARI 1 TILBURG De Nederlanders gaan de wijn steeds meer waar deren. Ze drinken er steeds meer van en wat nog belangrij ker is* hun smaak ontwikkelt zich volgens kenners in een uit stekende richting. „We gaan steeds droger drinken en dus be ter proeven", aldus een van de grootste wijnkenners in ons land, Rob Kerstens, directeur Oppeppen van André Kerstens n.v., Til burg. troleren, voor een hopeloze taak. „De organoleptische commissie, zo als die heette, proefde met een dekking van een op de tienduizend flessen. Als we Beaujolais kregen voorgezet, was het bijna nooit Beaujolais, zwaar versneden, uit gewrongen wijn. We troffen overal rotte sherry, maar we konden toch niet overal nee tegen zeggen?" al dus de heer Kerstens. Goede wijn en de Nederlanders weten steeds beter wat dat is wordt nog steeds op ouderwetse manier bereid. Dat mierzoete drankje hebben we langzamerhand wel gehad. De wijn wordt duidelijk bewuster ge dronken. Maar is de wijn ook be ter geworden? Om het niveau van de wijn, die hier wordt geprefe reerd, aan te geven, zegt Rob Ker stens: „De Nederlander drinkt wijn die de Fransman alleen tij dens zijn kerstdiner gebruikt". En vervolgens: „In de hele wereld werd en wordt de wijn op ontstel lend grote schaal versneden". Ne derland komt er, zeker het laatste jaar, goed af, zegt hij. Dat is dan te danken aan een andere controlevorm. Vroeger stond de commissie van wijnhan delaren, die voor de keuringsdienst van waren de wijnen moest con- De controle die sedert mei vorig jaar wordt gehanteerd is een admi nistratieve controle op de voor raad. Nu koop je van een bepaalde wijn 1000 liter en van diezelfde wijn moet je geen 1002 liter ver kopen, want dan zit je er al naast". Dat betekent niet, dat er niet meer wordt geknoeid. Ker stens: „Nee, je mag een eenvoudi ge landwijn oppeppen, maar dan mag je hem geen Beaujolais meer noemen. Daar zijn de fantasiena men voor". Maar toch bestaat de indruk nog steeds, dat er meer Bourgogne, Beaujolais en Bordeaux wordt ge dronken dan er in werkelijkheid ooit per jaar wordt geproduceerd °n diat sommige rosés meer op een soort inkt dan op wijn lijken. Kerstens: „Over de .hele wereld genomen, is dat juist. Maar door de controle is het aantal knoeierij en hier toch echt minder. Ik heb het ook meegemaakt, dat ik rosé kreeg voorgezet, die „de neus" van de rode wijn had. Dat klopte ook wel: hij bleek met norit te zijn ontkleurd". Rob Kerstens geeft een goede raad: „Met alle dranken die in Nederland populair zijn, wordt ge knoeid. De veel mindere Graves Vayre bleek maar al te vaak voor Graves Superieur te worden ver kocht, die hier lange tijd de loper is geweest. Dat is nog niet eens zo erg, maar soms lijkt het werkelijk nergens op. Luxemburgse wijnen zijn zo zwaar vermengd dat nu geen enkele wijn uit dat land nog wordt vertrouwd. Sherry is als een krankzinnige verpest. Echte sherry onder de f 4,- bestaat niet. Dat is Mantilla. Ook d'e port was kapot gemaakt, maar die is niet meer „in" en prompt weer goed gewor den. Het beste is dat je de mode een beetje vooruit bent. Dat is een kwestie van smaak hebben". Hierbij wil hij wel een uitzonde ring voor de zeer gerenommeerde horecazaken maken. „Daar gaat zelfs de allerbeste wijn heen". Rosé is In Nederland al tien jaar lang de meest verkochte wijn, Maar er is een kentering merk baar, die in Frankrijk volgens Rob Kerstens zelfs „verbijsterend" is. De witte, droge Loire-wijn is zo onstuitbaar in opkomst, dat de Mus- cadet zelfs ingamig heeft gevonden in die wijnstreken, waar voorheen uitsluitend de eigen wijn te krij gen was. En deze wijnen, zijn ook in ons land in opmars. Waaraan moet een wijn voor Ne derlanders voldoen? Rob Kerstens: „De Nederlander wil een krachti ge, volle, niet te moeilijke wijn. Het mooie volksmeisje". Overigens is in de Nederlandse restaurants het hardst gerommeld. Wat verwacht hij eigenlijk van wijn? Rob Kerstens: „Wijn moet een drank zijn die een plezierig effect in de mond geeft, een pret tige geur heeft „een goede neus" goed valt in de maag en waarvan je geen kater of „de strip" krijgt. Een en ander moet je gaan perfectioneren. Eerst is het: het meisje heeft een jurkje aan. Daarna ga je de robe mooier ma ken: met pareltjes bezetten. Het kan ook een lelijke robe zijn, maar met een medaille erop (uitmunten de neus). Je kunt je verder afvra gen of het jurkje in de mode is en voor welke gelegenheid het dient". Waarom spreken „vino-fielen" vaak zulke gezwollen taal? vragen wij de heer Kerstens, de „wijn kreetjes" van Wina Born indachtig. („Wij dronken er een Chateau Lo- roze bij van '59, een rijpe, harmo nieuze Saint Emilion, van stoere majesteit en diep verborgen vuur, een van de mooiste wildwijnen die ik ken. Een wijn, waarvoor Sint- Hubertus zijn hemelse heiligen- stoel in de steek zou willen laten" - Aveniu, september '70). Rob Kerstens: „Het is moeilijk vergelijkingen in smaak goed uit te drukken. Ik spreek maar jn panaibels. Wijm laat zich het bes te als een vrouw omschrijven. Je hebt een Medoc-wijn Pauillac bijvoorbeeld een van de mooiste wijnen van de wereld. Een zeer statige, bijzonder intelligente, on gelooflijk knappe vrouw, waar je steeds iets nieuws aan ontdekt, omdat ze zo mooi is en omdat er zoveel uitkomt. Pak je dan een Saint Ëmüion dan is die veel meer open, gemak kelijk. Ook knap en geestig, maar mag ik het zeggen veel meer volksknap. Daar kun je binnen vijf minuten mee naar bed. Bij de Medoc moet je tijd hebben' de Saint Emilion is het fotomodel dat direct de jas uittrekt: die is ronder van geest" Een fraaie, mannelijke waardering die schitterend af steekt bij de overtuigende, maar juist typisch vrouwelijk getoonzet te adoratie, die Wina Born er voor aan de dag legt. Weer met beide benen terug in de zakelijkheid. Hoe waardeert Rob Kerstens de grootste wijn- importeur van Nederland, Albert Heijn? „Ik ben er verschrikkelijk gelukkig mee. Albert Heijn leert de mensen wijn drinken en waar deren. Hij laat een brede laag van de bevolking die nog nooit bereikt was, proeven, vermoeden dat er meer achter wijn zit. Wijn is epn Jugendstilprodukt, wijn heeft de „krullen" van het jeugdsentiment. Maar wijn is gewoon ook in trek gekomen door de vakanties naar het zuiden en omdat wijn geen dikmaker (sherry-kuur) is. Welke wijnen hebben de toe komst? Rob Kerstens: „De Duitse zijn perfect maar te duur, de Fran se worden te duur, de Italiaanse zuillen beslist beter warden, dank zij een betere controle in dat land. Wij krijgen de betere Chianti's, die niet meer in een rieten fles zitten". „En dan ja, de wijnen buiten het normale areaal: de Hongaarse. Die zijn wonderbaarlijk, ik bedoel niet de Tokaji, maar de witte Badacso- n-iji Sziirkelbarat Kikmyelü en de Egri Bikover, een dikke, ronde, zware rode, sterk mannelijke wijn met spierballen. En vast ook de Debroi Harslevelü, die aan de dro ge kant is: heel fris, als een spin nend jong meisje in het voorjaar". PIM GAANDERSE KEULEN (Reuter) De dom van Keulen, de mooiste kerk uit de bloei periode van de Duitse gotiek (rond 1200), wordt bedreigd door de luchtver vuiling. De dom, die in de laatste wereldoorlog door geallieerde bommen zwaar werd beschadigd 14 geweiven stortten in en 8500 m2 vensterglas sneuvelde wordt langzaam maar zeker weggevreten door zwavelhoudende stoffen in de lucht. Een groep deskundigen vecht tegen de corrosie en het verval van de bui tenmuren van deze prachtige kerk die Keulen beroemd maakte en al sinds de middeleeuwen veel bezoe kers uit alle delen van de wereld trekt Vorig jaar werd de herstelde dom door 650.000 mensen, voor het merendeel uit de Beneluxlanden en de Verenigde Staten, bezocht. Aanvankelijk meende men, dat de schade die de dom na de laatste we reldoorlog heeft opgelopen, veroor zaakt werd door de rook van de stoomlocomotieven op het nabijgele' gen station. Maar de corrosie hield aan na de elektrificatie van de spoor' wegen en het gebruik van olie in plaats van kolen. Professor Willy Weyres, die toezicht houdt op de her. stelwerkzaamheden aan de dom, meent dat het de rook van uitlaatpij pen en fabrieksschoorstenen is, die de dikke laag verwoestend zwavel zuur op de muren vam de dom ver oorzaakt. Men heeft nu de aangetaste muurvlakken bespoten met een che mische substantie, die de corrosie moet tegengaan. LYDDA (Reuter) Het hoofd van het joodse documentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, heeft in een Israëlisch televisieprogramma meegedeeld, dat hij het precieze adres weet van de beruchte kamparts Jo seph Mengele uit Auschwitz. Wiesenthal viste een papiertje uit zijn zak en las voor: „Dr. Mengele woont in Puerto San Vicente in Para guay, waar hij twee fabrieken heeft". De plaats ligt in een militaire zone, waar de politie geen toegang heeft, aldus Wiesenthal. Hij was echter mo menteel geïnteresseerd in de vroegere commandant van het getto in War schau, dr. Ludwig Hahn, die nu in Hamburg woont en daar twee prach tige villa's bezit. „Wij doen alles wat we kunnen om die man, die verant woordelijk was voor de slachting an der de joden in Warschau tijdens de oorlog, voor het gerecht te brengen", zo verklaarde de nazi-jager. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 21- jarige inwoner van Over- veen kon zondagavond rond half elf in een Haagse tram geen keus maken tus sen de drie mogelijkheden, die hem door de chauffeur van de tram bij het in stappen geboden werden. De man wilde betalen met een biljet van tien gulden, maar de trambestuurder kon dit niet wisselen. Uit stappen, het biljet in de tram wisselen of het biljet inleveren en naderhand op het hoofdkantoor van de Haagse Tram Mij het wis selgeld ophalen, vormde het keuzepakket voor de Overvener. Via de mobilofoon vroeg de trambestuurder toen om politie-assistentie, omdat de man zonder geldig plaatsbewijs in de tram bleef zitten, hetgeen vol gens de algemene politie verordening in Den Haag niet is toegestaan. Een hal te later arriveerde de ge vraagde assistentie die de Overvener uit de tram haalde en verbaliseerde. De man maakte daarbij geen moeilijkheden, zodat hij na op het bureau te zijn gehoord, rond kwart over elf opnieuw mocht begin nen aan zijn thuisreis. Voor een andere Hagenaar heeft het echter tot maan dagochtend negen uur ge duurd eer hij zijn weg kon vervolgen. Na bij de des betreffende halte te zijn ingestapt ging hij zich met de zaak bemoeien en noemde de agenten „vuile fascisten". Dit bleef hij volhouden, ook toen de po litie hem erop wees, dat zoiets een belediging van een ambtenaar tn functie en een misdrijf vormt. Daarop werd de man aan gehouden en overgebracht naar het hoofdbureau waar hij na gehoord te zijn en van een nachtje politionele gastvrijheid genoten te hebben, gisterochtend mocht gaan. (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gas verwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Prijzen vanaf f273, Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft m DRIJgasar werkt tegen de buitenmuur De directeur van het ruimte centrum op Kaap Kennedy, dr. Kurt Debus volgt ge spannen de ontwikkelingen tijdens de huidige maan- vlucht van de ApolIo-14. Het resultaat hiervan zal waar schijnlijk pas «ver jaren bekend zijn Prof. Weyres, die vijftig man onder zich heeft, heeft verklaard meer men sen nodig te hebben om de strijd te gen het verval met succes te kunnen voeren. Hij heeft ook niet genoeg geld tot zijn beschikking. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG Op het Voor- burgse politiebureau werd zater dag-morgen een 11-jarige jongen uit Marum (Groningen) binnen gebracht. De jongen was vrij dagavond met zijn bromfiets vanuit Marum vertrokken naar zijn neef in Voorburg. Bij het adres van zijn familielid aange komen bleek, dat hij het ver keerde adres had: zijn neef woonde in Rijswijk. In Marum waren zijn ouders bijzonder ongerust. Op het Voor- burgse politiebureau kon nie mand echter het Groningse dia lect verstaan, maar na inschake ling van een oud-Groninger ver telde de jongen van zijn reis. Onderweg had hij maar één lek ke band gehad. De ijlings ge waarschuwde ouders hebben hem zaterdagmiddag opgehaald. WARSCHAU (AFP) Ruim 1700 werknemers van de Warski-werven in Szczecin, hebben zondag gewerkt om de achterstand als gevolg van de stakingen in te halen, zo heeft het Poolse persagentschap PAP bekend gemaakt. „De arbeiders hebben zondag ge werkt om de belofte in te lossen, die zij aan partijleider Gierek po een ge denkwaardige bijeenkomst (van 24 januari) hadden gedaan". Ook voor andere bedrijven in Szczeziin was de zondag een werkdag. De havenarbeiders hebben 20.000 ton goederen gelost. Voorts is volgens PAP in de havens en op de werven van Gdansk en Gdynia gewerkt om de schade in te halen. PARIJS (AFP) De Franse pre sident, Georges Pompidou, zal mor gen voor een officieel tiendaags be zoek naar Afrika vertrekken. Op zijn programma staan bezoeken aan vijf Franssprekende landen: Mauretanié, Senegal, Ivoorkust, Kameroen en Ga bon. Pompidou heeft al toegezegd dat hij later ook de negen andere Afri kaanse landen en Madagascar zal be zoeken. Het wordt de derde buitenlandse reis van de Franse president, sinds hij op 20 juni 1969 zijn ambt aanvaardde. Vorig jaar februari bezocht hij de Verenigde Staten en in oktober de Sovjet-Unie. NIEUW DELHI (Reuter) De 26 passagiers van de Fokker Friendship van „Indian Airlines", die zaterdag werd gekaapt en in Lahore landde, zijn gisteren per bus uit deze Pakis taanse stad gearriveerd in India. Een woordvoerder van het Pakis taanse hoge commissariaat in Nieuw Delhi deelde mee dat ook de vier be manningsleden van de Fokker Friendship in de bus zaten. Brieve, fuoriek moeten met vol ledige naai» en aores worden ondertekend. Bij jublicatie zulier deze vermeld worden. Slecht» ■jii hoqe uitzo».cerinq zal van deze regel wor sen afgeweken Naam en adres zijn dan bij te 'edactie oekeno Publicatie van brieven verkort of onverkort' betekent niet dat de -edactie hei »n alle gevallen een» i» met in houd, c.q. strekking. Een van de redenen waarom groot vadertje Drees uit de P.v.d.A. zou stappen is de voorkeur die het partij bestuur betoont voor een PAK, een progressief akkoord. Het PAK wil de bestaande politieke struktureh door breken, door de kiezer een alternatief te bieden voor een liberaal-konfessio- neel kabinet. N-u is die heer Drees sr. als vooraan staand partijbestuurder van de S-DAP zeer nauw betrokken geweest bij een andere doorbraakpoging, n.l. de door braak van 1945. Deze doorbraak leid de tot de stichting van de Partij van de Arbeid, maar werd in feite, door het suksesvol optreden van de KVP, in het Zuiden, een flop. Hoe geheel anders liggen de kaar ten r,u, na 25 jaar. In de katholieke kerk en in het katholieke bevolkings deel hebben zich enorme veranderin gen voltrokken. In politicis zijn de veranderingen minder onstuimig. Wel iswaar boekte D'66 winst in 't Zuiden en is ook de P.P.R, in de running, maar het kiezersvolk leek nog niet echt op drift. De heer Drees sr. kwam dit defaitisme nog eens versterken. Hij ziet niet veel in 't PAK. In feite liggen de zaken echter ge heel anders. Als ooit de kansen op een reële doorbraak aanwezig zijn is het nu in 1971, maar dan moeten P.v.d.A., P.P.R., E.S.P. (Evangelische Solidari- teits Partij) èn D'66 gezamenlijk op trekken. Dat dit geen luchtkasteel is bleek uit die Binamdpurnbenquête van dinsdag j.l. Een konfessioneel-liberaal (het a.s. kabinet Colijn VI) kabinet en een PAK-kabinet zijn met elk 40% in een n-s-k-a an -n ekra-ce gewikkeld, Zelfs „Bas" Geertsema had hier niet van terug. Als de heer Drees sr. dit niet zo ziet, mag hij wait mij betreft de Drees- Sociëteit '70 gaan versterken. BERGEN OP ZOOM JAN ENGBERS (Van onze correspondent) KAAPSTAD Voor de tweede maaj in een week zijn in Zuid-Afrika aanklachten tegen burgers wegens overtreding van de immoraliteitswet ingetrokken. De in 1950 uitgevaardig de wet verbiedt ieder seksueel contact tussen burgers met verschillende huidskleur. Het verweer van de op positie en de opschudding die de re cente hantering van de immorali teitswet opwekten, hebben de Zuid- afrikaanse autoriteiten bevreesd ge maakt voor de slechte gevolgen die dit kan hebben voor de naam van Zuid-Afrika in de wereld. Deze keer betreft het zeven Itali aanse gastarbeiders en zeven ge kleurde vrouwen van het provincie stadje Steynsburg (Oranje Vrijstaat) die tegen de wet in seksueel verkeer met elkaar gehad zouden hebben. De arbeiders werken aan een irrigatie- programma in Steynsburg. De vorige week veroorzaakte de intrekking van dergelijke aanklachten tegen een aan tal vooraanstaande ingezetenen van Excelsior grote opschudding binnen en buiten Afrika. Onlangs werd een voormalige politieagent tot acht maanden gevangenisstraf veroordeel" wegens seksueel verkeer met een ge kleurde vrouw. (COPYRIGHT THE GUARDIAN/ DE STEM) (ADVERTENTIE) LEVENSVERZEKERINGS-BANK N.V Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 2217 70 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600- 38 78 3 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het ministerie van Defensie kampt dit jaar met een te kort van 7000 dienstplichtigen. Om dit tekort weg te werken gaat men „voor uitgrijpen" op de lichting 1972, waar door dienstplichtigen al in het jaar waarin ze negentien worden in dienst zullen treden. Gebruikelijk was dal men in dienst ging in het jaar waarin men 20 werd. In de naaste toekomst zullen er vrij wel geen buitengewoon dienstplichti gen meer zijn, voorzover het gaat om die groep jongelui, die weliswaar voor de dienst is goedgekeurd, maar die toc-h op medische gronden eigenlijk minder geschikt wordt geacht. In 1970 was die groep 10.000 man sterk, voor dit jaar is dit aantal min der. Op die manier wint defensie er een paar duizend man bij. Wie al tot buitengewoon dienstplichtige is ver klaard, zal echteT niet alsnog worden opgeroepen. Op het ministerie van Defensie ver klaart men het ontstane tekort dooi te wijzen op het feit dat de aanvan kelijke prognoses door een aantal ont wikkelingen zijn achterhaald. Zo zijn es meer jongelui -die gaan studeren dan men gedacht had. Voorts bij die huidige krapte op de arbei® mar-kit meer jongelui voor het ba™ wa-arin ze wrken onmisbaar gwonre Door de verruiming van de vrijste'" ling voor bouwvakkers vallen er. man per lichting af. Ook de vrij» lingsregeling voor de oudste z0°n^ grote gezinnen heeft tot het teJW bijgedragen. 55 BR( (Van or LENINGRAD. „Ik bc knijpt zijn handen ineen e „Ik verwacht op de werel tijden." Het zit hem dwa Maar hij kan niet anders, lijke oorzaak van deze tel uit. Heeft het aan onze Gaat u maar na: voor de nooit zulke tijden gemaak zelfs drie wereldrecords. I zoeken." Het blijft even stil in dr sche hotelkamer van Kees man. Daarna zei hij: „toen kwam ging ik van de veron ling uit er plaatsen zich drie landse rijdsters tegen een Zoals de laatste jaren vaal kwam. Maar nu bleek het keerde het geval te zijn", coach Broekman en zijn f over d-e o-orzaken van het del Leningrad nog in onzekerhei- de geschillen, die er bestaan Russinnen, kan niet in t wij ft den getrokken. Op de Ei kampioenschappen 1971 is dl aan het licht gekomen dat stanid tussen de beide schaat Ik Wag kam Ze arresteerden me in 1 a nadat iemand die st- y y goed bij me verdiende had verraden. Hij had een paar keer opgei cn wilde me dwingen weer te g mokkelen. Ik voelde er niks v ziin bazen genoeg aan de gr ze> ik. Zoek maar een ander. 1 inS hi-i te dreigen. Als ik ge< 0# gaf, zou hij al mijn smok Praktijken aan de politie vertel hai 'lem komen om dat geit 'en maar in plaats van eer 'eeE je natuurlijk klappen. En „".fuiuig. Daarop is hij naar i? gestapt. Hij zocht wat m "ie een hekel aan me hadden a fen wilden getuigen. Ik werd ji. es'eerd. Ze wilden natuurlijk n. «P1)06* ™aar ik gaf niets en Icier "-'an justitie heeft u Wet me gepraat. Hij mo sn„a jouwens, ik kon het al vinden met die mannen. Y ee„S mii kwam het omdat ik al we„„.C0"ecte smokkelaar ben p Onder alle omstandighe. en rt°onl'-'ke ongelukken met pol "«nane maakte ik nooit en n V °nee,l kreeg uitstekend beta ''ad ik dus steeds een scl hij e .organisatie en dat konden Justitie op hun manier i larderen. Wat is het toch zon *oal« officier* dat een sportu zo in de narigheid zit Je een kans geven. Maar,

de Stem | 1971 | | pagina 10