Industriële ontwikkeling Z.-Vlaanderen niet in forceren F DE VOS VOORZITTER K.vX. IN TERNEUZEN Sex-boetiek achtergrond van rechtzaak Snel reageren onderweg door melk onderweg Streekplan Oost-Zeeirwsch-Vlaanderen voor Terneuzen va n zeer groot belang Terneuzen groeit in Zeeland het vlugst BURGEMEESTER J. C. ASCHOFF IN NIEUWJAARSREDE OVER 1971 Rijdt veilig met melk stad streek aHltTMBE-GESPCBBDISHJ Voor ongeval door onvoorzichtig rijden 250 boete Jaarvergadering duiven veren i gm g De Volharding te Westdorpe Mili pul) vgipne Havenwerken Terneuzen Boete van 250,- voor veroorzaken ernstig ongeluk SERIEKAAR TING M. LOEVE NAM AFSCHEID VAN GOESE RAAD Toekomst schippersscliool Terneuzen onzeker Adviesrapport binnenstad Goes spoedig verwacht 1 ndustrie-expansie Onderwijs JONGERENDIENST IN RILLAND-BATH Verdachte inbraken in Bergen op Zoom en Goes aangehouden Zeeuwse popgroepen in De Veste te Goes 111 1 l axamens VRIJDAG 29 JANUARI 1971 1i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG Onder welk een psychische druk de eigenaar van een seksboetiek kan komen bleek donderdagmorgen voor de Middelburgse politie rechter. G. M. W. K. uit Terneuzen, een handelaar in seksartikelen, was het slachtoffer. Tevergeefs had hij al diverse malen de inventaris van zijn boetiek probe ren te verzekeren tegen diefstal. Maar er bleek in Zeeuwsch-Vlaande ren niet één verzekeraar te zijn die een dergelijke verantwoording op zijn schouders durfde te nemen. Waarom eigenlijk niet, vroeg de politierechter, mr. P. van Empel, zich af. Er lopen toch in Terneuzen niet zoveel paters met stenen in de hand? Toen er bij de sexboeitiek van verdachte was ingebroken, en de schade nogal aanzienlijk bleek, moest hij echter zelf, doordat hij niet verze kerd was, de schade betalen. Daardoor was K. nogal in de put. Teneinde zijn verdriet te verzachten sloeg hij zo'n twintig glaasjes bier en jenever naar binnen, waarna het lot hem meteen weer toelachte, in de vorm van een mooie brommer die hem door een cafégenoot werd aangeboden voor het zachte prijsje van f100. De verzekeringspapieren van de brommer zouden hem door de ver koper worden nagezonden. Als onder pand mocht hij diens paspoort mee nemen. Naderhand bleek dat de brommer en het paspoort aan een heel andere persoon toebehoorde. Maar dat wist de koper op dat mo ment niet. De officier van justitie, mr. J. Blok, eiste voor het rijden onder invloed f 100 boete en drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Hij meen de dat K. niet van diefstal, maar slechts van heling beschuldigd kon worden. Want, aldus de officier, als je zo'n mooie brommer voor zo'n zacht prijsje aangeboden krijgt, dan zou je toch kunnen bedenken dat zo iets geen zuivere koffie is. Voor het laatste feit eiste mr. Blok twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar toezicht van de reclassering, en f 75 boete. De verdediger van K., mr. P. Adri- aanse, meende dat zijn cliënt door de (Van onze correspondente) MIDDELBURG. R. P. I. uit Sas van Gent hoorde donderdagmorgen voor de politierechter 300 en drie Waanden ontzegging van de rijbe voegdheid tegen zich eisen. De jon geman was op 19 september van het vorig jaar met zijn auto tegen een boom gereden, die aan de andere kant Van de straat stond. Daarbij werd zijn Vriend, P B. R. uit Sas van Gent, «vaar gewond. 1 verdedigde zich voor de recht bank door op te merken dat de «nikhekken die er vroeger altijd hadden gestaan, nu verwijderd wa- |h- Het kruispunt was bovendien met voldoende aangegeven. Een land- houwer, die elke dag het kruispunt Passeerde was ook eens op dezelfde Plaats uit de bocht gevlogen, zo ver waarde hij. „Dat kan wel waar zijn," weende de rechter, „maar dan heeft die man ook onvoorzichtig gereden.' "U veroordeelde I. tot 200 boete. inbraak en de andere kosten die hij moest vergoeden, al genoeg gestraft was. De uitspraak luidde tenslotte voor het eerste feit f 100 boete. De rechter hield bij het bepalen van de straf rekening met het grote schade bedrag dat K. nog had te betalen, en drie maanden ontzegging. Bovendien moest K. met de eigenaar van de brommer een schade van ongeveer f200 regelen. (Van onze correspondent) WESTDORPE In café Sport te Westdorpe werd de jaarvergadering gehouden van de duivensportvereni ging De Volharding, waarvoor een redelijke belangstelling bestond. De snelste duif in het afgelopen seizoen was er een van L. Notschaele. De heer George de Bock is de opvolger van penningmeester G. Jonkheijm. Wegens vertrek uit de gemeente werd afscheid genomen van lokaalhouder A. Jonkheijm en zijn familie. Het jaaroverzicht van de penning meester liet een gunstig beeld zien. Tot leden van de kascontrole-com missie werden benoemd de heren M. de Smet en A. de Krijger. Hierna volgde de prijsuitreiking aan de winnaars van de diverse kampioen schappen. v De voornaamste uitslagen luiden, oude duiven: kampioen: G. Dehul- sters, 2 E. Baecke, 3 gebr. Aude- naerd; koning: gebr. Audenaerd, 2 G. Dehulsters, 3 A. de Krijger; jon ge duiven: kampioen: E. Baecke, 2 A. v. d. Bilt, 3 C. van Acker; koning: C. van Acker, 2 A. v. d. Bilt, 3 E. Baecke; kampioen-gene raal meeste prijzen: E. Baecke, 2 M. de Smet, 3 gebr. Audenaerd; alge meen kampioen over vier categorie ën: E. Baecke. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. Spuesens, Fr. Aude naerd en C. van Acker bij acclama tie herkozen. Besloten werd om de jaarlijkse teeravond te houden op zaterdag 13 februari a.s., zo kou secretaris Spuesens noteren. De voorzitter, G. Gijsel, las vervolgens een concept-vluchtprogramma vooi dat door de heer P. Goossen nog eens werd verduidelijkt. Volgens de heer Goossen is de nieuwe regeling iets gunstiger. Toch hadden enkele leden enig bezwaar tegen de nieuwe regeling. Zij hadden liever het oude systeem gehandhaafd gezien. Het bestuur zegde desgevraagd toe zich nader te beraden en een voorstel voor een zogenaamde „zes daagse" op de volgende ledenverga dering ter tafel te brengen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In zijn jaarrede voor de leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de voorzitter, de heer F. de Vos, als zijn mening gegeven, dat de verdere industriële ontwikkeling van dit gebied niet ge forceerd dient plaats te vinden. „De uitzonderlijke ligging biedt een natuurlijke garantie voor een evenwichtige groei", aldus de heer De Vos, „waarbij overspanningen dienen te wor den vermeden". Hij noemde het Westerscheldebekken, nu het Rijnmondgebied zijn optimale bezetting nadert, een goed alter natief voor basisindustrieën, die aan diep vaarwater gebonden zijn. „Dit neemt niet weg, dat de schorsing van de investerings premieregeling voor Zeeland, in het bijzonder voor Zeeuwsch- Vlaanderen, te betreuren is, omdat de industrialisatie bij ons in feite nog niet op gang is gekomen, vooral nu ook de vesti ging van kleinere bedriiven en meer toeleveringsbedrijven verwacht kan worden". De heer De Vos zei hieromtrent van mening te ziin, dat een eventuele verscherpte selectieve toe. passing van die regeling voor dit gebied gewenst lijkt. Nadat de heer De Vos uitvoerig was ingegaan op de snelle verslech tering van het sociale klimaat in ons land en hij met vrees de loonont wikkeling had bezien, besteedde hij aandacht aan milieuhygiëne De voorzitter betoogde dat men niet alleen, zoals velen doen, de indus trieën de schuld moet geven. „Ook de bestrijdingsmiddelen in de land bouw, de rookgassen van oliestook- installaties voor huisverwarming, de was- en vaatmiddelen zijn volgens de heer De Vos hieraan debet. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de Zeeuwse provinciale overheid zeer diligent is om mogelijke ongunstige gevolgen van industrievestiging te voorkomen of tot een aanvaardbaar minimum te beperken. Over het Lan-d van Saeftinghe zei de heer De Vos, dat de minister van Verkeer en Waterstaat verklaard heeft dat hij op het ogenblik niets voelt voor het geven van een indus triële bestemming. „Van de zijde van de georganiseerde landbouw zouden tegen een dergelijke bestem ming weinig of geen bezwaren meer bestaan", aldus de heer De Vos. Na nog aandacht te hebben be steed aan het Baalhoekplan, waarin hij de belangrijkheid van het stand punt van Gedeputeerde Staten van Zeeland onderstreepte, zei de voor zitter bezorgd te zijn over de vlas-, textiel- en klompenindustrie. Ook zei de heer De Vos minder optimis tisch te zijn gestemd omtrent de stand van zaken in het midden- en kleinbedrijf. De concurrentie van de grootwinkelbedrijven achtte de heer De Vos zeer belangrijk. Toch zei hij voldoende toekomst in deze bedrijfs takken te zien, dank zij haar speci alisatie, flexibiliteit en onderne- mingsdrang. Hij zei evenwel ook van mening te zijn, dat de midden stand te individualistisch is inge steld om een goed tegenspel te kun nen leveren. Het zoeken naar vor men van samenwerking zonder dat daarbij de eigen zelfstandigheid ver loren gaat, achtte de heer De Vos zeer wel mogelijk. De voorzitter verwachtte dat in de arbeidsintensieve dienstverlenende bedrijven en in het ambacht door een geringere produktiviteitsstijging de kostenstijgingen moeilijk zullen kunnen worden opgevangen. De heer De Vos: „Dank zij onze gunsti ge ligging |en opzichte van België, mag worden verwacht, dat in ons gebied de inkomstenstijging bij de detailhandel boven het landelijk ge middelde uitkomt". Hij zei, dat er hem getallen be kend zijn, waarin sinds de invoering van de BTW met een beduidende omzetvermindering wordt gekampt. Hij achtte het gewenst, dat de Ka mer zich gaat toeleggen op een stu die die een breder inzicht kan ver schaffen in de problemen van deze belangrijke bedrijfstak. De voorzitter liet tenslotte de situ atie in de Terneuzense haven de revue passeren, waarbij hij de uit breidingen memoreerde waarvan de plannen reeds in een vergevorderd stadium zijn gekomen. In dit kader vertelde hij, dat de realisering van de plannen tot ver lenging van de zuidelijke kanaalha ven en de Zevenaarhaven, het gra ven van een nieuwe diepe haven ter hoogte van de oude staalfabriek en de aanleg van een zwaaikom ten noorden van de brug van Sluiskil in een vergevorderd stadium is De noodzaak tot aanpassing van de ha ven van Terneuzen is, volgens de heer De Vos, aangetoond door de belangrijke toeneming in 1970 van binnenkomende schepen van 10.000 - 25.000 ton. Grotere schepen moe ten nog steeds op de rede van Ter neuzen (in de Westersehelde) wor den gelicht. Rijkswaterstaat zal bij het kanaaleiland te Sluiskil een los- en laadplaats op boeien aanleggen in een te graven kanaalverbreding, waardoor het mogelijk zal zijn sche pen tot ongeveer 9.70 meter diep gang door drijvende kranen en graanelevatoren te lossen. Eveneens besteedde de heer De Vos aandacht aan de komende ver groting van de veerhaven te Bres- kens. (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Kinderen die op de voorbank naast de autobestuurder worden meegenomen, verkeren in een levensgevaarlijke positie. Dat ondervond ook het zoontje van 3. R. R. uit Axel, wiens vader geen voor rang had verleend aan een automobi list d.e op de voorrangskruising Abs- daalsewegRijksweg 60 nabij Hulst reea. Hij werd door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot 250 boete en vier maanden ontzegging, waarvan twee voorwaardelijk. R.'s vrouw en zoonitje werden zwaar gewond Aanvankelijk leek het er op dat het jongetje het ongeval niet zou overleven. Hij knapte echter wonder boven wonder toch nog op. De officier van justitie eiste tegen verdachte 300 boete en vier maan. den ontzegging van de rijbevoegd held. Mi Tichelman meende dat zijn clién- een volkomen black-out moest hebben gehad, anders had hij toch op zijn minst de knippersignalen van de automobilist, die voor hem stond te wachten, moeten zien. Hij vroeg de rechter bij het bepalen van de straf maat rekening te houden met het feit dat het gezin door het ongeval toch al zo gedupeerd was geraakt. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Zaterdag 30 en zondag 31 januari a.s. worden in café Centraal bij A. Dehulsters te Westdorpe wedstrijden serieikaar- ting gehouden, die de hele dag kun nen worden gespeeld. Per serie worden als prijzen hanen beschik baar gesteld. De opbrengst van de kaartwedstrijden is voor de kas van de kaartclub „Koeke Tiene". (Van een onzer verslaggevers) (Va<n een onzer verslaggevers) TERNEUZEN in het afgelopen jaar is het inwonertal van de ge ineente Terneuzen met 950 toegeno men en daarmee gebracht op 31.325. Terneuzen is de snelstgroeiende ge meente in Zeeland en na Vlissingen de gemeente met de meeste inwo ners. (Van .een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De vooruit zichten van de openbare schip- persschool „De Loopplank" in Terneuzen, zijn niet rooskleurig. Er zal ernstig rekening mee ge houden moeten worden dat voor deze school voor het cursusjaar 1971/1972 geen rijkssubsidie meer zal worden ontvangen. Het Terneuzense gemeentebestuur zal trachten alsnog dispensatie voor het nieuwe schooljaar te verkrijgen aangezien het aantal leerlingen in 1970 beneden het vereiste minimum voor rijkssubsidie is gebleven. Dit deelde burgemeester Aschoff mee in zijn nieuwjaarsrede in de raadsver gadering. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het college van b. en w. van Goes verwacht spoedig van de dienst openbare werken een advies te krijgen over het bestaande inte rimrapport over dé Goese binnen stad. Het is de bedoeling dit rapport samen met het door Polyath uit te brengen rapport over de Goese bin- nenstads- en met name midden standsmogelijkheden in discussie te brengen met alle belangshebbenden: middenstanders, inwoners van het centrum en parkeerders. Dit deelde wethouder dr. E. Prins in de raads vergadering van Goes mee in ant woord op vragen van WD-raadslid G. J. van Welbergen. De heer Van Welbergen had ge vraagd, hoe het nu zat met de zo vaak toegezegde rapporten. Het in stellen van een blauwe zone, die niet hoeft te leiden tot grote kosten voor de gemeente en die door ieder een en met name de Goese midden- standcentrale urgent wordt geacht, wacht al lang op het toegezegde verkeersrapport, aldus het WD- raadslid. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. „Ongetwijfeld zal 1971 het jaar van het streek plan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Voor Terneuzen is dit plan van uitermate groot belang, omdat in dit plan de ontwikkeling van de zuidelijke oever van de Wes tersehelde zal worden vastgelegd, waarbij zal worden uitgemaakt langs welke banen de zeehaven industrie zich zal ontwikkelen. Zeer binnenkort zal over het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren overleg plaats vinden tussen de gemeentebesturen van Hulst, Hontenisse, Axel, Sas van Gent en Terneuzen." Dit zei burgemees ter J. C. Aschoff van Terneuzen in zijn nieuwjaarsrede tot de raadsleden van zijn gemeente. In het streekplan zullen voorts, in verhouding tot de voor de industrie benodigde oppervlakte, de woonge bieden uitgezet moeten worden. Naar de mening van de heer Aschoff is het essentieel, dat hierbij mogelijkheden worden geschapen voor een forse uitbreiding van Ter neuzen ten oosten van de Otiheense kreek. „Wanneer wij op de huidige voet doorgaan, zal het noodzakelijk zijn voor dit gebied over een jaar of eeven de eerste plannen te onitwer- Burgemeester achterblijven Aschoff: ..niet de aanleg van een industrieterrein van bruto 2300 hectare", aldus Ter- neuzens burgemeester. De heer Aschoff verwacht dat met het totstandkomen van het haven schap Terneuzen de plannen tot uit breiding van de kanaalhavens tot uitvoering kunnen komen. „Ik heb goede hoop dat zo omstreeks sep tember a.s. de eerste spade in de grond zal kunnen gaan". Burgemeester Aschoff zei verder, dat de expansie van de industrie ook in 1971 voortgang zal vinden, waarbij de chemische industrie weer een belangrijke rol zal vervullen. Er zijn voldoende bouwrijpe terreinen aanwezig om de woningbouw voor de komende tijd op te vangen. Ver wacht kan worden, dat met de bouw van nieuwe woningcomplexen een begin kan worden gemaakt, voor wat de kern Terneuzen betreft, in de Serlippenspolder en Katspolder en wellicht aan het eind van het Jaar ook in het plan Hof Zeldenrust. Verder zal gebouwd worden in de kernen Zaamslag (zuidwest). Hoek (Lovenspolder), Biervliet en Stroo- dorpe (Sluiskil). pen. Terneuzen zal dan ten westen van genoemde kreek voor het groot ste deel zijn volgebouwd. Rekent men verder als afstand tussen het woon- en werkgebied 3,5 a 4 kilo meter, dan is er in de kop van Ossenisse nog ruimte genoeg voor Burgemeester Aschoff maakte be kend dat het in het voornemen ligt om dit Jaar een begin te maken met de bouw van een opvangschool van zeven klassen voor lager onderwij» en twee klassen voor kleuteronder wijs, een vervangende school voor de school op gereformeerde grond slag aan de Schoaollan, een gymnas tieklokaal en een huishoudschool, al le in het plan Serlippenspolder. Tevens ligt het in de lijn van de verwachtingen dat begonnen kain worden met de bouw van de nieuwe lts in het plan Oude Vaart, spoedig gevolgd door de realisering van het plan voor een nieuwe mts in Hof Zeldenrust. Een belangrijke uitbrei ding van het Zeldenrustcollege is eveneens binnen niet al te lange tijd te verwachten. De burgemeester sprak zijn dank uit voor de medewerking die van j hogere instanties is verkregen bij de ontwikkeling van Terneuzen. Waar dering verdienen ook de gemeente raad, commissies en medewerkers! ster) van de gemeente voor het vele werk door hen in het afgelopen jaar verricht. Het verheugde de heer Aschofi dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen een groeiende samenwerking tussen de gemeenten is, dat er op dit moment commissies bezig zijn om te komen tot een districts-gezondheidsdienst. een calamiteitenregeling, een ambu lancedienst en een regionale brand weer. Tenslotte sprak de burge meester de wens uit, dat er steeds betere contacten zullen komen tus sen bestuurden en bestuurders. „Zeeuwsch-Vlaanderen mag, kan en zal niet achterblijven in. deze tijd waarin zoveel aan veranderingen onderworpen is", aldus de heer Aschoff. GOES „Ik heb in de tijd dat ik raadslid was niet veel bereikt. De herindeling had ik veel groter ge dacht. Daarvan ben ik trouwens nog steeds overtuigd. Goes heeft nog steeds geen inspraak in het Sloe- gebeuren. Hier ligt voor u allen nog een grote taak," aldus de scheiden de fractieleider van de christelijke groepering in de Goese gemeente raad M. Loeve (AR) in zijn af scheidsspeech tijdens de raadsver gadering. De heer Loeve had in deze laat ste toespraak tot de raad nog een aantal interessante meningen in pet to Hij zei, te hopen dat de huidige samenwerking tussen de christelijke partijen in Goes bestendigd kan wor den en zelfs zal resulteren in een gezamenlijke lijst bij de komende verkiezingen. „Dan zullen de ver houdingen in de raad veel duide lijker worden," zo meende hij. Hij vond ook dat een raadslid het lang niet altijd met zijn college eens moet zijn. „Het college van b. en w. moet een exponent zijn van de verschil lende raadsgeluiden. Het is voor mij nog steeds een vraag of dat hier eigenlijk wel zo goed werkt. De raadsgeluiden komen vaak niet over bij de exponenten van de eigen groe pering." De heer Loeve dacht dat hij als raadslid vaak harder had ge lopen als de logge gemeentewagen. „Daar wordt je moe van. Daarom ook ga ik weg". Burgemeester mr. F.G. Huber overhandigde het scheidende raads lid een prent van het stadhuis van Goes. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Aanstaande zaterdag zal het jongerenkoor The Revivals uit Rilland weer een jeugddienst opluisteren in de gere formeerde kerk aan de Valkenisse- weg. De dienst heeft als thema „Creativiteit". Het geheel nieuwe repertoire zal enkele ritmische gos pels bevatten, alsmede hedendaagse liederen met een religieuze tekst.De eucharistieviering wordt geleid dóór pater Verstijnen. Het koor staat on der leiding van de heren Schaar en Wouters. De dienst begint om zeven uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft de 32- arige J. A. T. uit Kattendijke aan de Goese politie overgegeven. Deze had in Bergen op Zoom zaterdag 23 janu ari een inbraak gepleegd. Hij heeft bekend in het najaar van 1970 der tien inbraken te hebben gepleegd, waaronder 12 inbraken in scholen. De hele buit bedroeg circa 15.000, waaronder een bedrag van ongeveer 13.000 ontvreemd bij een grossierderij op het industrieterrein in Goes-Zuid. Ook in Bergen op Z. had hij een aantal inbraken ge pleegd. De verdachte is na het op maken van proces verbaal overgege ven aan de rijkspolitie te Kruinin- gen voor onderzoek. Vermoedelijk heeft hij ook daar diverse inbraken gepleegd. Na te Kruiningen ver hoord te zijn zal hij worden voorge leid voor de officier van justitie te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het Goese jongeren centrum De Veste zullen zaterdaga vond twee Zeeuwse groepen optre den. Het zijn „Bridge" en „Carmen Parkit". De group „Bridge" uit Vlis singen, is een nieuwe „vocal- en instrumentalgiroup. De groep heeft ondertussen al bekendheid verkre gen via het optreden in diverse jeugdsociëteiten. „Bridge" is een echte luister-group, dus bepaald geen dansorkestje. Hetzelfde kan gezegd worden van de group „Car men Parkit", afkomstig uit Goes. Afwisselend zullen beide groepn za terdag in De Veste optreden. Aan vang acht uur. AMSTERDAM Geslaagd agn de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het kandidaatsexamen Neder lands. R. M. T. Zemel te Terneuzen. Morgen, zaterdag 30 januari. Bergen op Zoom 6.13 en 18.37, Hansweert 5.18 en 17.44, Terneuzen 4.39 en 17.06. 39 en 17.06, Vlissingen 4.09 en 16.32. Wemeldmge 6.03 en 18.27.

de Stem | 1971 | | pagina 7