L haalde titel STIEN KAISER CONCENTREERT ZICH OP DE EUROPESE TITEL Alleen Olafsson en Kortsjnoj wonnen IK NOOIT GELUK Ik stopte Parijs vol met elastiek IN MEERDAAGSE KOERSEN HAD i van >etitie LINDER TOT tgramma tor WK hockey Jan Janssen in Antwerpse zesdaagse '73 BIJ PSY JOHN BRASPENNINCX sport heetman Ik reed de Tour de France van 1937 zonder mecanicien zonder soigneur en zonder ploegleider. voor f 200.000 in een wagen. doorPETER HEERKENS Na die tabakssmokkel begon ik elastiek naar Parijs te brengen. Steeds Koning van de Koning van de kermis- koersen smokke laars VRIJDAG 29 JANUARI 1971 gouden ringen met amethist van af 55.» edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a 3D LIJNBAAN 92 oostzeedijk 155-157, rotterdam GROEP A 5 Al 13-21 Goes A2 14-12 Al 12-20 Lew. B. Al 13-10 e Al 14-20 Luetor Al 14-10 Al 13-18 Wolfa.d. Al 13-8 Al U-15 Apollo Al 14-7 Al 13-15 Apollo A2 12-0 GROEP A 6 Al 12-21 WIK Al 12-10 Al 12-19 Mevo Al 13-9 Al 12-13 ZSC Al 12-8 1 12-13 Zierikzee A2 12-3 C Al 11-12 GROEP A 7 1. Al 14-24 Aard.b. Al 13-11 st Al 15-23 Com B. Al 15-10 Al 13-22 Breskens A2 14-6 Al 15-20 Terneuz. A2 14-6 Al 12-16 Oostb. A2 13-0 GROEP A 8 l. Al 12-9 Koew. Al 12-20 A2 12-9 SDO Al 11-17 l2 12-8 Steen A2 15-14 Al 13-2 Zaamsl. Al 11-9 Al 12-22 an onze sportredactie) OVEN Het programma le wereldkampioenschap- rtrecht: Frankrijk-Roeme- indhoven: Groot-Brittan- gië; Nijmegen: Hongarije- ije; Tilburg: Denemarken- ind; 27-2: Geleen: Bulga- derland; Rotterdam: Roe- Denemarken; Tilburg: Irittannië-Hongarije; U- België-Frankrijk; 1-3: losch: Groot-Brittannië- md; Eindhoven: Honga- :menië; Rotterdam: Dene- België; Tilburg: Frank- lgarije; 2-3 Eindhoven; Nederland; Nijmegen: rittannië - Denemarken; Jam: Hongarije-Frankrijk; Bulgarije-Roemenië; 4-3: losch: België-Hongarije; gen: Groot-Brittannië- ijk; Heerenveen: Dene- ,-Bulgarije; Tilburg: Ne- -Roemenië; 5-3: Gronin- inemarken-Frankrijk; He- Groot-Brittanmië-Bul- Rotterdam: Hongarije- and; Tilburg: Roemenië- 7-3: Eindhoven: Dene- - Hongarije; Geleen: irittannië-Roemenië; Rot- Bulgarije-België; U- Frankrijk-Nederland. Het lijkt wel of Schuite- ds beter gaat spelen in dit Hierdoor is Ko Blaas mede overwinning op Louwerse _n de leiding gekomen met :n. Bij de finale van de jeugd roegindeweij uit Middelhar- wee ronden aan de kop met ^ten. Alle overige jeugd-spe- aen reeds verliespunten op- gen: Hoofdklas: Blom - Wis- —2, Louwerse - Blaas 02, ia - Allaart 20, Schunse- Wiskerke 11, Krijger - 1, Trapman - De Vlieger klas: De Wild - Wouters lumes - Huigens 02, Hol- Koppejan 11, Folmer - v- 2, Bronke - De Wild 02, Wouters 20. Jeugd: Vroeg- - v. d. Stadt 20, Rotte - 2, v. Druenen - Vroegin- —2, v.d. Stadt - Nieuwen- 1. (Van onze speciale verslaggever) LENINGRAD Door de veelbesproken Lenin-baan gisteren met amoniak te besprenkelen heeft het Russische organisatiecomité van de Europese schaatskampioenschappen voor dames weer voor een stunt gezorgd. De vindingrijke „ijsmakers", die nauwelijks rekening bleken te houden met het mogelijke uitstellen van het toernooi, willen door deze manoeuvre bevorderen, dat zoveel mogelijk warmte aan de lucht wordt onttrokken. Henny Roos, vertegenwoordiger van de Interna tional Skating Union, keek aanvankelijk erg vreemd op van deze „wereldprimeur". „Ik wist niet dat amoniak ook voor natuurijs goed was. Als je het echter gaat beredeneren, is het beslist niet zo gek. Het principe van een kunstijsbaan is eigenlijk hetzelfde". De drassige water- en sneeuwlaag van ongeveer 1 a 2 centimeter, waaronder zich een compacte ijs massa van een dikte van 11 centi meter ophoudt, moet door deze spec taculaire methode onmiddellijk op vriezen wanneer de weersverwach tingen voor vandaag (vorst tot min stens 10 graden) uitkomen. Toen de Nederlandse coach Kees Broekman gisteravond door de Russische sprint-trainer Olof van de stand van zaken op de hoogte werd gebracht, verdween grotendeels zijn bezorgd heid. Als het ijs zeker tien centi meter dik is, veronderstel ik dat er weinig aan de hand is. Zelfs al zou (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Jan Janssen zal op 16 februari weer beginnen aan het nieuwe wielerseizoen. Voor het eerst na een gedwongen rustperiode van ruim vier maanden neemt hij dan weer actief aan de wielersport deel. Janssen heeft namelijk een con tract getekend voor de zesdaagse van Antwerpen, die van 16 tot en met 22 februari loopt. ook de natte sneeuw bevriezen, waardoor de baan stroef en onbe rijdbaar kan worden, is er altijd nog ruimte over om het ijs glad te schaven. Twee drie graden vorst zouden onder deze omstandigheden mijns inziens al genoeg zijn. Deze ontdekking luchtte coach Kees Broekman zichtbaar op. Diverse meisjes zijn vergeleken met de Nederlandse kampioenschap pen in Amsterdam, zeer veel vooruit gegaan. Vooral Ans Schut wil ik in dit verband noemen. Zij won de afgelopen zondag in Davos een wed strijdje, dat weliswaar niet zoveel om het lijf had, maar waarin zij duidelijk liet zien, dat ze momenteel mentaal sterker is dan vroeger". Volop geheimzinnigheid bestond er in Leningrad over Stien Kaiser. De Nederlandse kampioene, die het vorig seizoen niet verder kwam dan zilver op de Europese en de wereld kampioenschappen, zint op wraak. Dat is aan alles te merken. Zij heeft in Davos al genadeloos toegeslagen door het kilometerrekord te evena ren en door de „limieten" voor de 1500 en de 3000 meter te verbete ren. Maar Broekman verwacht van haar nog meer. „Zij is al een week lang onherkenbaar. Geen lachje kan eraf. Zo serieus concentreert zij zich op dit kampioenschap". De Neder landse coach laat tegen zijn ge woonte in ook een kritisch geluid horen. Hij verwijt de ISU dat het damesschaatsen ondergeschikt wordt gemaakt aan het herenschaatsen. „Reglementair staat vast dat er min- Stien Kaiser (links), waarvan coach Kees Broekman veel verwacht, evenals van Ans Schut naast haar. stens een tussentijd van 14 dagen tussen het Europees en het Wereld kampioenschap moet zijn. Er is nu maar een speling van een week. En dat is mijns inziens te kort. Als er Iets tussenkomt, zoals in Leningrad, zit de ISU onmiddellijk op de bla ren". Alles wees erop dat de Russische coach Krasilnikov dit seizoen even eens weer voornamelijk gokt op de Europese kampioene Nina Statkwe- vistj. Zijn gezicht plooide zich giste ren in een grijnslach toen hij triom fantelijk uit de school klapte: „Zij is beslist sterker dan in 1970 gaan rijden. Dat komt mijns inziens om dat zij meer aandacht dan ooit aan de langere afstand heeft besteed". Een opzienbarende record-jacht bleef echter uit in de periode voor 18 januari toen Statkwevistj over de droompiste van Alma Ata gleed. „Zij reed toen voortreffelijk. Haar nadeel was dat zij wel goed, maar geen ideaal ijs trofDe Russische coach laat daarom de betrekkelijk heid prevaleren in de beoordeling van de verbluffende prestatie van Stien Kaiser in Davos. „Zij is een groot concurrente, misschien zelfs de grootste, maar zij reed in Davos onder uitmuntende omstandigheden. Dat weet ik zekei". EINDHOVEN (ANP) De Eind- hovense eredivisie-vereniging PSV heeft het contract met trainer Kurt Linder, dat aan het einde vain het seizoen afliep, verlengd met twee jaar tot 1 juni 1973. Linder is bezig aan zijn derde jaar bfj PSV. WIJK AAN ZEE (ANP) De voor laatste ronde van het Hoogoven schaaktoernooi in Wijk aan Zee heeft de meeste deelnemers verleid tot het consolideren van hun positie. Zes re mises waren het gevolg. Slechts de Russische kampioen Kortsjnoj speel de tegen de Nederlander Van der Berg fel op winst. Hij slaagde. In de ochtenduren kwam, na 104 zetten, de afmattingsslag tussen Olafsson en Andersson tot een einde. De witspeler won. Het resultaat van een en ander is dat nu Olafsson en Kortsjnoj aan de leiding gaan, elk met 9 punten uit 14 partijen. In de laatste ronde speelt Olafsson tegen Donner en de Rus tegen de West duitser Hubner. Voor het publiek kwam donderdag middag de houding van de meeste grootmeesters als een anti-climax. Men had verwacht vinnige duels te zien uitvechten in verband met de concentratie van schakers aan de kop van het klassement. De meesten be paalden zich er echter toe een hoge prijs veilig te stellen, zonder het ri sico te nemen voor de eerste prijs te „gaan". Slechts Olafsson (in de mor genuren) tegen Andersson en Kor tsjnoj (tegen Van der Berg) namen enig risico. Hun moed werd beloond. Ook probeerde de Braziliaan Mecking tegen Olafsson nog het een en ander, maar de IJslander loodste zijn koning vol zelfvertrouwen door de gevaren heen. In de meestergroep zorgde Adorjan voor een meesterresultaat. Hij bereik te de score van 9,5 punten, en liet het aan Hartoch en Timman over op eik aars kosten de achtervolging in te zetten. De Nederlanders, ook belust op een meesterresultaat, kwamen na melijk tegen elkaar uit. Ze vochten enorm, vijf uur lang. De partij werd afgebroken, met vrijer spel voor Tim man. De uitslagen van de partijen, die donderdag in het hoogoventoernooi werden gespeeld zijn: Grootmeestergroep, veertiende ronde: Donner (Ned.) - Petrosjan (Rus) Vz—Va, Van den Berg (Ned) - Kortsjnoj (Rus) 0—1, Hubner (Wdl) - Ree (Ned) Vz—Vz, Gligoric (Zsl) - Ivkow (Zsl) Vz—Vz, Andersson (Zwe) - Kuijpers (Ned.) afgebr. Lengyel (Hon) - Langeweg (Ned) VzVz, Najdorf (Arg) - Hort (Tsj) Vz—Vz, Mecking (Braz) - Olafsson (IJsl) Vz—Vz, elfde ronde, afgebr. partij Olafsson - Andersson 1—0. De stand na de veertiende ronde: 1 Kortsjnoj, Olafsson 9 put, 3 Hub ner, Gligoric, Hort, Ivkov en Petros jan 8%, 8 Andersson 7y2 plus 1 afgebr., 9 Mecking 7y2, 10 Lengyel en Ree 6Vz, 12 Langeweg en Donner 6, 14 Najdorf 5, 15 Kuijpers 3% plus 1 afgebr., 16 Van den Berg 2. Meestergroep: veertiende ronde: Minic (Zsl) - Jansa (Tsj) Zuidema (Ned) - Adorjan (Hon) VzBrink Claussen (Den) - Cio- caltea (Roe) VzVz, Denker (VS) - Hecht (Wdl) Vz—Vz, Kostro (Pol) - Forintos (Hon) VzVz, Hartoch (Ned) - Timman (Ned) afgebr., Da- nov (Zsl) - Van Scheltinga (Ned) 01, Witkowski (Pol) - Krabbe (Ned) afgebr. De stand na de veertiende ronde is: 1 Adorjan 9%, 2 Hartoch, Tim man 8% plus 1 afgebr., 4 Forintos 8%, 5 Zuidema, Brink Claussen, Mi nic, 8 Hecht, Ciocaltea, Jansa 7%, 11 Kostro, Van Scheltinga 6)4, 13 Wit kowski 4% plus 1 afgebr., 14 Danov 4%, 15 Denker 3%, 16 Krabbe 3 plus 1 afgebr. Damesgroep: tiende ronde: Cohn (Wdl) - Tuk (Ned) 1—0, Szota (Pol) - Timmer (Ned) afgebr, Ivan- ka (Hon) - Heemskerk (Ned) 10, Koesjnir (Rus) - Polihroniade (Roe) 1—0, Volkralova (Tsj) - Vreeken (Ned) 10, Lazarevic (Zsl) - Jo- vanic (Zsl) afgebr. De stand na de tiende ronde is: 1 Ivanka 8, 2 Lazarevic 7% plus 1 afgebr., 3 Koesjnir, Vofcralova 7, 5 Jovanovic 5y2 plus 1 afgebr., 6 Vreeken, Polihroniade, Cohn 4%, 9 Szota 3 plus 1 afgebr., 10 Heems kerk 3, 11 Tuk 2, 12 Timmer lVz plus 1 afgebroken. Dit vind ik zelf een van de mooiste actie-foto's die er van me zijn gemaakt. Deze werd genomen in Baarle Nassau-Baarle Hertog waar ik (in 1938) de prof-koers „Baol Draaiom" won. met een kabel vast te maken. Nou, zei die vriend van me toen hij zag dat „de puddingkop" klaar was, als jiullie als de donder maken dat je hier wegkomt, zal ik het vergeten. Zij weg. En wij ook natuurlijk. De vracht kwam zonder mankeren waar hij zijn moest. Het leek me beter om er nou maar mee op te houden want ik was bang dat ze er door dit geval op een of andere manier toch achter zouden komen. Een andere organisatie opzetten leek me ook te riskant, omidat wat ik had honderd procent was. Beter kon het nooit worden en van half werk hield ik niet. Dat wisten ze allemaal. Ook in de wielersport. Joris van den Bergh kon er van meepraten. Dié heb ik er eens zo kwaad door gemaakt dat ie beloofde me tot de grond te zullen afbreken. Joris stuurde me in 1937 naar de Tour de France, samen met de gebroeders Van Schendel, Theo Middelkamp, Piet van Nek en Ger- rit van de Ruit. We gingen zonder ploegleider, Karei van Wijnendale van de Belgen zou ons erbij nemen. Er was ook geen soigneur en geen mecanicien. Die kregen we in Pa rijs, volgens Joris. Er kwam geen mens opdagen. Na de eerste rit ik reed zo goed dat ik ruim 10.000 francs aan premies had moesten we zelf ons materiaal verzorgen, we werden niet gemasseerd en Karei van Wijnendaele bleef bij zijn Bel gen. Steeds beloofde ie dat er vol gende dag personeel zou komen, maar op de rustdag in Genève had den we nog niemand gezien. Het hing me zo de keel uit, dat ik tegen Karei zei: en nou wil ik meteen hulp zien anders ga ik naar huis. Morgen, morgen, riep hij weer. Mor gen, zei ik, morgen ben ik thuis en ik pakte m'n koffers. De anderen ook, behalve Anton van Schendel. Mijn moeder wilde dat ik mijn excuus ging aanbieden bij Joris. Ik voelde er niks voor maar ik hield veel van mijn moeder, dus ik wilde ze niet teleurstellen. Hééft die Joris me uit- gefoeterd. Ik zal je kraken, riep ie door een spleet van het raam want hij verrekte 't de deur voor me open te doen. Dat lukt jou nooit, gilde ik terug. In dezelfde week bewees ik het: eerste in de ronde van Roosen daal en eerste in Eelpendam. Die Tour de France van 1937, is de enige die ik ooit gedaan heb. Wat dat betreft, pakte Joris van de Bergh me inderdaad goed—want in die tijd maakte hij de selectie Zo doende heb ik in de ronde van Frankrijk nooit kunnen bewijzen wat ik waard was. Andere grote etappe-wedstrijden liepen steeds be roerd voor me af. Zo stond ik eens in de ronde van Catalonië na 4 dagen 2e toen ik eruit moest omdat mijn banden op waren. Ik maakte een goede kans om vooraan in het klassement te eindigen want ik klom met de besten naar boven. In de 5e etappe reed ik 4 lekke banden en ik had maar 3 tubes bij me. Zo is het altijd wat geweest in meer daagse internationale wedstrijden. Nooit geluk. Mijn suces lag meer in de criteriums en kleine klassiekers. Doordat ik zoveel overwinningen haalde, verdiende ik aardig. Gemid deld zo'n f 150 per koers. Plus kilometer-geld van Helyett. Die be taalden per kilometer gewonnen wedstrijd een bepaald aantal francs. In de winter haalde ik dat geld ineens op. Altijd zo'n f 1300 of f 1400. Ik gaf het allemaal aan mijn moeder. We hadden het thuis niet zo breed in die tijd. Mijn vader raakte met de devaluatie van de mark al zijn geld kwijt. Het moest nu voor het grootste deel van mij komen. Ik presteerde het om binnen 2 jaar ons huis, dat mijn broer Theo voor ma teriaalkosten bouwde, vrij te rijden. Mijn moeder kreeg alles wat ik verdiende. Dat stond ik zonder pijn af. Geld heeft me nooit geïnteres seerd, ook bij het smokkelen niet. Dat klinkt misschien gek, maar toch is het zo. Ik gaf niet veel om centen. Maar ik kwam er wél achter dat het makkelijk is om er veel van te hebben. Wat dat betreft kwam ik goed te zitten met een karwei dat ik aanpakte nadat ik met die tabaks smokkel stopte. In Antwerpen maak te ik kermis met Amerikaanse mili tairen. Ze reden eens per week met de post naar Parijs. Via een Belgi sche relatie zocht ik naar contacten in Frankrijk en ik vond ze. Ik moest elastiek leveren. Gewoon band elastiek. Nou, dat kon. In Ninove, wist ik, zaten veel thuiswerkers. Binnen een week maakte het hele dorp elastiek voor me. Ik stopte er Parijs hardstikke vol mee. Er ging iedere keer voor f 200.000 in een wagen. Die Amerikaanse chaffeurs leverden voor f 5000 per man per rit het spul af op een geheime plaats waar ik ze opving om die partijen elastiek door te geven aan Chine zen. Ze kregen hun handel in con signatie. Pas betalen als er verkocht was. Hoe ze die miljoenen meters kwijt raakten is me nog een raadsel, maar ze presteerden het. En: goed voor de centen. Na ruim een half jaar liep het fout. Een van de vrach ten kwam niet op tijd aan en ik kapte er direct mee. Drie maanden later begon ik opnieuw. Groter en beter dan met de Amerikanen. Dat kon ik dankzij een Engelse sergeant van het vliegveld Wevelghem. Hij gaf me net zo'n waardevolle papie ren als die ambtenaar indertijd. Ik moest hem er wel verschrikkelijk veel voor betalen: 150.000 Belgische francs per rit. In Den Haag vond ik twee jongens die perfect Engels spraken en voor f 3500 per man, per vracht natuurlijk, gingen ze als En gels militair voor me rijden. Wagens vol elastiek denderden Parijs bin nen. Die Chinezen verkochten zich rijk. Dat ging allemaal goed, tot ik op het verjaardagsfeest van Tsjang Kai Sjek dat de Chinezen in Parijs vierden en waar ik gast was ruzie kreeg met een rijke Chinees aan wie ik niks wilde leveren omdat ik het die arme sloebers gunde. Hij probeerde me te flikken en toen ik dat in de gaten had, ben ik meteen gevlucht. Terug in Nederland, be ging ik de grootste stommiteit uit mijn leven door met pantserwa gens te gaan smokkelen, a a Dat had ik nooit moeten doen. A AMet "de PuddinSk°P" naast "1 me, reed ik recht naar Bre- da. Daar woonde een vriend van me die Militaire Politie in huis had. Wilde gij geld verdienen, vroeg ik. Hoeveel, zei ie. Drie mille. Dat was in orde. Ik gaf hem opdracht uit een van de ka mers een MP-uniform weg te halen en het aan te doen. Tot zo ver was 't geregeld. Nou had ik nog 'n vrachtwagen nodig om die kapotte auto met smokkelgoed te slepen. Ik reed kris-kras door Breda tot ik ergens voor de deur een militaire truck zag staan. Aangebeld, moeder deed open. Is Uw zoon thuis? Begon ze me te jeremetijen, maar hij werd uit z'n bed gehaald. Hé John, ben-de gij het. Schiet op zei ik, je uniform aan en we zijn weg. Je moet een wagen gaan sle pen. Drieduizend gulden genoeg? Hij mee. Bij de grens keken ze gek op, want er was geen voor-melding gekomen. Het is voor John, riep die chauffeur. De wagen kon door. Recht naar de smokkelauto waar de douane nog bij stond. Die vriend van me stapte in z'n MP-pak uit en begon verschrikkelijk kabaal te ma ken. Wat is dat voor een optreden, schreeuwde ie. Wij op goederen wachten en jullie als gekken schie ten. Namen. Kom op, ik wil jullie namen. Ze stonden te bibberen op hun benen. Asjeblieft smeekte er een, geef het niet door. We hebben het per ongeluk gedaan. Echt, het was niet expres. Intussen kroop „de puddingkop" onder de auto's om ze

de Stem | 1971 | | pagina 17