CHT 9RDEEL JMNN Ireda „Vadertje" Drees is nog niet vergeten BRANDT STELT BESPREKING VOOR Personeel neemt ontslag van directeur niet SCHOENFABRIEK IN DEN BOSCH SLUIT; ONTSLAG 200 MAN O jawel. Er is best duurdere/G} vitrage (maar geei mooiere) Vitrazette 4 jsss de buiten- m JSA" 5 UUR 85.- 15®.- HOUSES f 372,50 erling en/of ïde schilders ATEN, binnenland buitenland inwin VERTROUWEN VERWIJT WODKA Ter regeling verkeerskwesties tussen Duitse staten Vanaf 16 jaai Homosexuele contacten niet meer strafbaar ONRUST IN NIJMEEGS BEDRTJF Henry Dunant-2 waarschijnlijk niet van Nederlandse werf papier 'oof !iw pen Flessen VIIl3Q6> w rieure vitrage 4160 - 3 49 44 voor U klaar ejaardenreizen irol 188,00 1 irol 228,00 ongau 245,00 I irol 262,00 'orarlberg 332,50 'orarlberg 335,50 'inschgau 274,50 chwyz 370,50 larintie RTING len-reisfolder blijvend in vangen VRAAGD >ed. Loon. RIJF P. J. PINXTEREN DERT Telefoon 01696—3291 1 tot 5 uur E! UITZOEKEN: 70/40 tot 85/55) z, Karadja enz. iten 130 x 200 tot 165 x 225 cm. EETKAMER van, Moodi, EEL! in rdelige tapijt is VRIJDAG 29 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een vrij zonnige ochtend aan de Haagse Beek laan lijkt precies als elke ochtend. Tussen alle andere huizen staat de woning van een van de meest besproken mannen van de laatste dagen. Het is het huis van dr. Willem Drees sr. Vooral de brieven bus van dit huis zou van de laatste dagen boekdelen kunnen, spre ken. De post heeft het in de wijk van de Beeklaan dan ook lang niet gemakkelijk gehad, want de reacties op het al dan niet uittreden van dr. Drees uit de Partij van de Arbeid heeft menigeen geschokt. DB. WILLEM DREES sr. De 84-jarige heer Drees (in juli a.s. 85) vertrouwde ons gisteren toe, dat hij eigenlijk zo langzamer hand aan rust toe was, maar dat het nog steeds niet lukken wil. Zelfs mevrouw Drees, die van vroeger toch wel het een en ander gewend moet zijn, kwam een beet je in de war door de ladingen post, ie talrijke telefoontjes en de per soonlijke reacties aan huis. Niet alleen in verband met de Partij van de Arbeid is dr. Drees weer veel naar zijn mening ge vraagd. De AVRO-radi» vroeg hem gistermorgen telefonisch zijn me ning over het pleidooi vain oud minister drs. Bogaers om een nati onaal kabinet te vormen. Van de reacties zijn twee stro mingen te noemen. In de eerste plaats zijn dat degenen die ge schokt zijn door het eventueel ver laten van de partij en dr. Drees voor de partij willen behouden. Maar ook zijn er die de bejaarde socialist groot gelijk geven. „Mijn gezondheid is naar mijn idee nog best. Ik voel me fit, maar heb wat moeite met luisteren en hijken. Lezen kan ik nog wel maar veel zien doe ik echt niet meer. Ondanks alles ben ik blijkbaar nog steeds een nationaal bezit", aldus de hoogbejaarde. Een nationaal bezit, zo mag hij zichzelf met recht noemen. Velen waren dat vergeten. Velen, ook politieke geestverwanten, hadden hem afgeschreven. Spreken over dr. Willem Drees sr. wekte de laatste jaren in socialistische kring al gauw irritatie: Ach, die man heeft zijn tijd gehad. En zeker de jongere Nieuw Linksers beschouw den hem als een wat knorrige opa, waar je wel beleefd tegen was, maar die eigenlijk niet meer voor je bestond. Hij blijkt nog wel degelijk te bestaan: „Vadertje Drees". En het niet alleen de noodwet die hij als voorloper van de AOW ont wierp als minister van sociale za ken, welk departement hij beheerd heeft in het eerste naoorlogse ka- binet-Schermerhorn en in het daarop volgende kabinet-Beel (1946-1948). De periode daarna is nog veel beslissender geweest voor de opmerkelijke positie, die dr. Drees sr. in het naoorlogse Neder land is gaan innemen. Van 1948 tot 1958 is hij onafge broken minister-president geweest, en in die tien jaar leiding gegeven aan het politieke en maatschappe lijke leven in ons land op een wijze die hem gezag verleende. Dat gezag was gebaseerd op ver trouwen. Als weinig of geen ande re politicus heeft dr. Drees onder zeer brede lagen van de bevolking een vertrouwen genoten, dat zo sterk bleek dat het nu nog bij zeer velen leeft. Al in de bezettingstijd bleek hij dat vertrouwen te heb ben gewekt gezien zijn voorzitter schap van het vaderlandse comité van de contactcommissie der ille galiteit en zijn lidmaatschap van het college van vertrouwensman nen. Dankzij ditzelfde vertrouwen is hij gedurende de jaren van zijn premierschap waarschijnlijk hét bindende element in de Neder landse politiek geweest Op de eerste plaats is als oor zaak hiervan te noemen, zijn per soonlijke integriteit en zijn enorme staatskundige kennis, alsmede zijn bekwaamheid in het politieke spel. Belangrijker lijkt echter zijn vermogen om een groot idealisme, als overtuigd lid van "oor de oorlog de SDAP en na de oorlog de PvdA, te combineren met een scherp ontwikkeld gevoel voor de haalbaarheid der dingen. Dit kan iemand slechts opbrengen als hij een grote bezorgdheid voor mensen in nood paart aam een stevige dosis mensenkennis. Het idealisme resp. bet socialisme van dr. Drees sr. was en is niet zozeer visio nair. Het was en is veel meer gericht op de dingen die nu gedaan moeten worden, op de no den die nu om ren oplossing vra gen. Een partij-theoreticus is hij nooit geweest. De grote teleurstelling na het verschijnen van zijn boek „De vorming van het regeringsbeleid" in 1966 betrof het uitblijven in de beschouwingen van een toekomst visie. Men kan dat iemand nauwe lijks verwijten. Het verwijt dat nu veel politieke leiders in ons lamd nog al eens te horen krijgen, dat zij meer theoretici dan praktisch handelende politici zijn, lijkt zwaarder te wegen. Dr. Drees sr. stelde daden, waar bij hij enerzijds gedreven werd door idealen, die hij echter toch nooit helemaal verwezenlijkt zag, ander zijds door zijn bedachtheid op de bestuurbaarheid van het land. En dan moet men voortdurend com promissen sluiten. Van hieruit is zijn nongste verwijt aan de PvdA, dat zij door de anti-KVP-resolutie bij voorbaat samenwerking met de confessionele partijen afschuift, zeer wel te begrijpen. Drees' devies was en is: rege ringsverantwoordelijkheid accepte ren waar mogelijk omdat je dan het landsbelang het beste dient, ondanks de compromissen die je dan wel moet aangaan. Dr. Drees sr. is geen man die ooit hoog van de toren heeft gebla zen. Hij was altijd, waar hij ook moest optreden om het cliché maar te bezigen de eenvoud zelve. En het lijkt niet overdreven om te stellen dat de diepste grond van dat vertrouwen dat hij bij zovelen heeft gewekt, die oprechte eenvoud, die eerlijkheid van hem is geweest. Tekenend voor zijn persoon is een anecdote die destijds over hem de ronde deed. Dr. Drees rookte niet en dronk niet. Toen hij in de loop van de vijftiger jaren toen de koude oorlogsfeer voor het eerst wat ging ontdooien op een receptie bij gelegenheid van hoog Russisch bezoek was, sloeg hij dan ook alle aangeboden dranken en rookwaren resoluut af. En er werd op de bekende joviale wijze door die Russen stevig ingeschonken, maar noch de wodka, noch de meest westerse Engelse sigaret konden hem bekoren. Onder de aanwezige Sovjet-vertegenwoordi- gers viel dit niet zo best en het was de echtgenote van dr. Drees (een vrouw, die volgens ingewij den iedereen wel als oma zou wil len hebben) die haar man erop wees dat hij dit niet kon volhou den. Tenslotte heeft hij toch een sigaretje opgestoken. Eigenlijk heeft dr. Drees sr. zich op dit soort gelegenheden nooit op zijn gemak gevoeld. Zonder dat de meeste mensen dit overigens pre cies wisten, moet men het toch hebben aangevoeld: hij was van hen. De Willem Drees die in 1907 als stenograaf bij de Tweede Ka mer het Binnenhof opstapte, zetel de daar in de vijftiger jaren als „Vadertje Drees". Men kan zeggen, en terecht, hij had de tijd mee: jaren van opbouw na de ramp van '40-'45. Eendracht maakte macht en onpopulaire maatregelen wer den gemakkelijker geslikt. Dit gevoel van eendracht is des tijds in ieder geval min of meer verpersoonlijkt in de figuur van Willem Drees sr. Het blijkt nu, dat het vertrouwen dat hij toen ge wekt heeft, ook nu nog leeft. Het zou interessant zijn na te gaan wat er gebeurde als een an dere figuur uit die dagen, die het politieke beeld van het land des tijds in belangrijke mate samen met dr. Drees heeft bepaald, nl. prof. Ronime, op een wijze als nu dr. Drees, van zich zou laten ho- (Van onze redactie buitenland) BONN/BERLIJN Bondskan selier Willy Brandt van West- Duitsland heeft Oost-Duitsland besprekingen voorgesteld over een algemeen verdrag of afzon derlijke overeenkomsten tot rege ling van de verkeerskwesties tus sen beide Duitse staten. Hij deed dit in zijn „verslag over (ie toestand van de natie" (troonrede) in de Bondsdag. De verklaring van (ADVERTENTIE) Brandt luidde een parlementair de bat in, waarvoor gistermorgen op de publieke tribune grote belangstelling bestond. Terwijl Brandt zijn rede hield be gonnen Oostduitse functionarissen ook het verkeer in de richting van de bondsrepubliek te hinderen. Eer der was reeds begonnen met het be lemmeren van het verkeer in omge keerde richting De Oostduitsers pro testeren tegen het bezoek dat presi dent Heinemann aan West-Berlijn brengt en tegen een bijeenkomst van politici van de FDP (liberalen), die daar vandaag begint. De Westduitse regering en de Bondsdag veroordeel den de nieuwe verkeersbelemmerin- gen zeer scherp. Bondskanselier Brandt noemde het Oostduitse optreden een ondeugdelij ke poging om „feitelijke competen ties te demonstreren en daardoor druk te willen uitoefenen". Brandt zei in zijn „troonrede" dat Bonn wat het verkeer van en naar Berlijn betreft, zijn standpunt hand haaft, dat men geen inbreuk zal ma ken op de beginselakkoorden van de vier mogendheden op dit gebied. Voorts verklaarde de bondskanse lier dat de Duitse natie ook na de de ling als staat voortbestaat. Daarom is de regering van mening, dat tussen de bondsrepubliek en de DDR slechts speciale inter-Duitse betrekkingen mogelijk zijn. Brandt herhaalde het standpunt van zijn regering, dat het met de Sovjet-Unie gesloten verdrag niet zonder de totstandkoming van een bevredigende regeling voor Berlijn van kracht kan worden. Tussen de drie westelijke machten en Bonn be staat volledige overeenstemming over hetgeen onder een bevredigende re geling voor Berlijn verstaan moet worden. De gesprekken van de vier grote mogendheden over Berlijn zijn vol gens de bondskanselier intussen in het stadium van concrete onderhan delingen gekomen. Bonn is het er met drie westelijke mogendheden over eens, dat deze gesprekken over Ber lijn niet onder druk van de tijd ge voerd mogen worden. De eind oktober 1970 gevoerde In- ter-Duitse dialoog op het niveau van staatssecretarissen noemde Brandt een gespreksbasis, waaraan geen voorwaarden verbonden zijn en waarop men in 1971 kan voortwer- ken. Van positieve resultaten zal men echter waarschijnlijk pas na veel meer ontmoetingen van beide staatssecretarissen kunnen spreken. Bondskanselier Brandt merkte voorts o.m. op: het zelfbeschikkings recht waarin het V.N.-handvest voor ziet, moet ook voor de Duitsers gel den. De politiek van West-Duitsland, die gericht rpoet zijn op het handha ven van de vrede, eist een verdraag zame regeling van de betrekkingen, ook met de DDR. De juridische status van Berlijn mag niet aangetast worden. Fan bevredigend resultaat van de vier mogendhedenonderhandelingen over Berlijn zal het Bonn mogelijk maken het verdrag met Moskou ter ratificatie aan het parlement voor te leggen. In dezelfde samenhang op het ge bied van tijd en politiek zal het West duitse parlement over het verdrag met Warschau moeten beslissen. In het debat in de Bondsdag na de „troonrede" van bondskanselier Brandt merkte de CDU/CSU-opposi- tieleider Barzel op, dat Brandt nau welijks gesproken had over de nood zakelijke verbetering van de inter- Duitse betrekkingen. Voor ons is dat de kern van een verstandige „Ost- politik", aldus Barzel. Als deze kwes tie met opgelost wordt, zal de opposi tie het ratificeren van het verdrag met Moskou weten te bestrijden. De verklaring van de bondskanselier kan de oppositie niet tevreden stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamei is akkoord gegaan met het schrappen van artikel 248bis uit het wetboek van strafrecht, waarin staat dat ho mosexuele omgang met minderjari gen strafbaar is. Tegen het wetsont werp van minister Polak (Justitie) dat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, verklaarden zich de Boerenpartij, de SGP en het GPV. Minister Polak beoogde met zijn wetsontwerp de discriminatie van ho mofiele minderjarigen op te heffen. Gehandhaafd blijft een algemene strafbaarstelling van ontucht met minderjarigen beneden de 16 jaar. Tegen mensen die met minderjarigen beneden de 13 jaar ontucht bedrij ven, kan een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar worden geëist. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Personeel van Hei- nekens bierbedrijf in Nijmegen is ook naar buiten toe een actie begon nen ten gunste van zijn directeur, de heer H. van de Voort die het slachtoffer zou dreigen te worden van een fraude met 120 fusten bier, gepleegd door een van zijn perso neelsleden. Vier wagens van het bierbedrijf reden achter elkaar door het centrum van Nijmegen aan de voorkant versierd met een bord waarop te lezen stond: „En Van de Voort is toch de directeur". Ook een aantal kasteleins heeft zich aangesloten bij de actie. Men is van plan tijdens het komende kar naval slechts één fust en één flesje van de bierhandel te betrekken en de rest in te kopen bij de particulie re handel waardoor de winstmarge voor Heineken zelf aanzienlijk klei ner wordt. Het expeditiepersoneel van 12 man is begonnen met een handteke ningenactie onder de afnemers. De heer Van de Voort die vanaf 23 december op non-actief is, toonde zich bijzonder verrast met de acties. Hij merkte zelf op dat het hem is opgevallen dat hij in Nijmegen toch wel een goede naam heeft. Het con flict met de brouwerij begon in oktober. Toen kwam vast te staan dat er fusten bier waren verdwenen, het ging om 120 fusten ter waarde (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is nog maar de vraag of de Henry Dunant-2, het nieuwe schip van het Nederlandsche Roode Kruis in Nederland gebouwd zal gaan worden. Tot nu toe hebben de Nederlandse scheepsbouwers maar weinig interesse getoond. Slechts één scheepsbouwer heeft ingeschreven, echter voor een bedrag dat volgens experts van het Roode Kruis veel te hoog is. De Nederlandse scheepsbouwwe- reld heeft blijkbaar een zo goed ge vulde orderportefeuille dat de bouw van een schip van ongeveer acht mil joen gulden niet onmiddellijk inte ressant is. Dit deelde de heer J. C. Margadant, hoofd public-relations van het Neder landsche Roode Kruis, gistermiddag in Den Haag mee. „Ik zou het betreuren als dit schip, dat door het Nederlandse volk bijeen is gebracht, niet in Nederland ge bouwd zou worden". van rond zesduizend gulden. De ver antwoordelijkheid voor deze fraude legde de hoofddirectie op de schou ders van de heer Van de Voort, die in de vier jaar dat hij als directeur in Nijmegen werkzaam is, het be drijf enorm heeft uitgebreid. De om zet bv. nam toe van 2 tot 5 miljoen gulden. Heineken liet de heer Van de Voort weten hem niet te zullen ontslaan, wel moest hij weg uit Nijmegen. Hij zou daar zijn goede naam hebben verspeeld en ook het gezag onder het personeel. Hem werd een andere functie voorgesteld die hij echter nog in beraad heeft. Bij Heinekens Brouwerij Neder land n.v. in Amsterdam vertelde men dat men de onrust onder het personeel wel kon begrijpen. Maar, zo zei men, die mensen kunnen de grote lijnen niet zien. Maar het ver trek van de heer Van de Voort is een interne zaak Of zijn vertrek uit Nijmegen ook verband hield met de toenemende integratie van Amstel en Heineken, die sinds de fusie in september 1968 was doorgevoerd, wilde men niet zeggen. Wel dat er verband is met de fraude. Dat er bier was gestolen werd eerst ont kend, later toegegeven maar het zou om veel minder gaan dan 120 fus ten. Sne.c, e* moeten met vol- eaige naam en aares tvoraen ondertekend Bij jubhcatie zulier deze vermeld worden. Slechts oij noqe u»tzoi.oenna zal van deze regel wor- ien atqewetcen Naarr en adres zijn dan bij de -edactie oekeno F ublicatie van brieven verkon ot onverkort' betekent niet dat de edactie het t alle gevallen -ïens is met in houd. c.o strekking. Met verbazing heb ik kennis ge nomen van het feit, dat het NKV afd. Dongen zijn ongerustheid uit spreekt over de uitlatingen van Marcel van Dam t.a.v. de ..Ploffles- sen". De werkgelegenheid zou in gevaar komen. Marcel van Dam merkt aan de hand van talloze brieven op, dat flessen met zg. frisdrank nog al eens uit elkaar klappen, waardoor er ge vallen van zwaar lichamelijk letsel ontstaan, (oogletsel). Een vakverbond die zich zéér on gerust toont, zou in de eerste plaats via de ondernemingsraden en ook rechtstreeks zich tot de fabrikanten moeten wenden, om het ontplof fingsgevaar tot een minimum te be perken. Bij mijn weten is, dit niet gebeurd. Over „flessen" gesproken. Ik voel me geflest en wel door die verte genwoordigers van het NKV die in het kader van de vakbeweging, de werknemers tot staking aanzetten (1 uur) om vervolgens als KVP-ers voor de loonmaatregelen van de re gering te stemmen, waardoor de werknemers hun aandeel in de wel vaartsstijging wordt onghouden. Den Bosch A. K. PRINS (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De N.V. Hol- landia schoenfabrieken in Den Bosch gaan sluiten. 15 mei zullen de ongeveer 200 werknemers van dit bedrijf, onderdeel van het con cern Bloch en Stibbe Neder lands grootste schoenfabrieken moeten zijn afgevloeid. De fabrie ken in Waalwijk en Drunen van het concern blijven doorwerken. De ongeveer 700 mensen, die daar hun brood verdienen zijn niet bij de sluiting van het Bossche bedrijf betrokken. De bedrijfssluiting is een gevolg van het feit dat in de sector vriie tijdsschoeisel en pantoffels op de bui tenlandse markten voor de N.V steeds moeilijker concurrentieposities ontstonden door de import in die lan den van produkten uit landen met. zeer lage lonen en slechte sociale voorzieningen. Na de oorlog had de N.V. HoHandda in tientallen landen een grote exportmarkt opgebouwd. Ongeveer tweederde van haar schoe- nenproduktie miljoenen paren per jaar ging naar die landen. De af zet daar is echter steeds moeilijker geworden. Ook het wegvallen van enkele grote exportmogelijkheden, o.a. naar de Sovjet-Unie, heeft aan de verslechtering van de positie van dit bedrijf meegewerkt. Er werd de laatste jaren met verlies gewerkt. De directie moest daardoor besluiten de produktie vrijwel uitsluitend te be perken tot kwaliteitsschoeisel en de ze te concentreren in de bedrijven te Waalwijk en Drunen. Ze gelooft dat de harde ingreep voor de n.v. gezonde mogelijkheden zal scheppen om ook in de toekomst de groeiende concurrentie ket hoofd te bieden. Er is met de vakbonden over de afvloeiingsregeling overeen stemming bereikt. Het personeel is vanmiddag over de situatie in het bedrijf ingelicht. Men neemt aan dat de meeste ont slagen werknemers van het Bossche bedrijf vrij snel elders weer aan de slag zullen kunnen. Het Bossche per soneelsbestand, zo zei men, is niet vergrijsd. Er zijn wel werknemers onder, die al 15 jaar of langer bij de n.v. hun brood verdienen. Voor de drie werknemers boven de 60 jaar is een regeling getroffen, die hun inko men zeker stelt tot ze de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. (ADVERTENTIE) ddn 1 Om te be- 1 ginnen is m 1- mm M f Vitrazette JL dfjhm 't Is luchtig soepele, losse 1 plooien. Vitra- I zette heeft na- 1 i.:;/ tuurlijk alles wat 1 if uvaneensupe- 'm verwacht.'t Heeft ff/ ook z'n duurzame ■11 stof mee. En z'n ingenaaide lood- koord.U onder houdt het moeite loos, gewoon in de l}t wasmachine.Boven- dien heeft alleen Vi trazette een speciale double-finish. Zeker is zeker. Bovendien is Vitra zette, de buitengewone vi trage, niet duur. En het mooiste van alles is dat Vitrazette te koop is.In elke goede speciaal zaak. Ook bij u in de buurt. Vraag maar eens na. buitengewone* vitrage Buitengewoonmooi.Buitengewoon duurzaam. Plusbuitengewoneprijs. Alle gordijnen (dus ook vitrazette) hangen het mooist ais u 2 h 3 maal de raambreedte neemt.

de Stem | 1971 | | pagina 15