GIPSY MOTH Y MOET 200 MIJL OF MEER AFLEGGEN PER DAG Positie f Raad van Europa neemt het op voor 280.000 nomaden ZIGEUNERS: SLACHTOFFERS DISCRIMINATIE PARIS Nieuwe recordpoging sir Francis „Ik ben de echte moordenaar Amsti binnenland buitenland RIJNMOND GASVERKOPI AOW-PENSIO STROP LOGICA REGORD-JAAF OBSESSIE STORM „UITSTAPJE" WOENSDAG 27 JANU/ handel en indut AKZO 85.5C Alf.HankNed. 254 60 Am.Rott.Bnk. 58.35 A'dam-Rubber Deli-Mij. 67.8J Dortscbe Petr. 859.8 DordtscheP.pref. 854.5 Hein.Bel.Beh. 200 Heineken Bier 206.71 Ho 11AmerikaLijn 98 Hoogovens 79. 'i.V.A.'Mijen 62 K.L.M. 182 Kin.Petroleum 138.1 K.N.S.M, 99 Nationale-Ned. 70, Ommeren 295 PhillpsOloeil.ti.B. 49.! Robeco Rolinco 174.! Scheepv .BnieNed 86.2! Lmlever 95.71 ACTIEVE ÜBLIU. staatslenlnge iV' d.25J '69.8 104.15 id.25J,'70.8 103.70 id 15j-'7ü-1.8 102 40 ïd15 j. '70-2.8 102.80 id. 15 j.'70-3-8 102.95 id.7j.'69.8 104.90 id.7j.'70.8 105.10 id.'70-7% 104.30 id.'69.7 101 id.'66-1.7 96.50 id '86-2.7 96 .35 id.'69.7 96.20 id *68-1.6 92 id 68-2.6 92 id. *68-3.6 91.70 id.'68-4.6 91.70 I id.'66.6' 92.30 id.'67.689.80 id.'67.6 88.60 id. '65-1.% 89.30 id '65-2.53/« 89.3 id.'64-1.5>4 86.50 id '64-2.51/! 86.50 id.'64.5 83.45 W '58.4 86.90 ld.'58.4 83 id '60-1.4 86.50 id '60-2.4 81.80 id *63.4 80.20 id.'64.4 97 Ned.'59.4y« 85,20 id.'6(1.4'/i 80 id.'61.4y4 80,10 id.'63.1.4yi 79,io id. '63-2.41/! 78,50 id.'61.4 82,30 Id.'62.4 78 ia.'53^% 76,io SUfIJ.'47J 66,70 Ned.'51.3 92.95 id.'53-1-2^ 83,50 81,20 id.48üJ'/4 68,30 In ieder ander proces eist dl officier van justitie de zmaarst mo gelijke straf. In ieder ander proces schreeuwt de beklaagde van di daken dat hij een voorbeeld is var eerlijkheid. Niet in het proces vm Bordeaux. Van al wat Senesi be weert gelooft de officier van justitie geen woord. Je moeder en je broer verklaren dat je onschuldig bent. Heeft u ooit een moeder gezien, zegt Senesi met veel gebaren, die haar zoon naar de guillotine sleept? Bay le zegt de officier, is itt zijn rug ge- schoten schoten en jij beweert dat Jt hem van voren hebt geraakt. Senesi is niet voor 'n gat te vangen en zegt „Dan heeft Bayle zich net omge draaid voor ik schoot". „Maar al dit bloedvlekken dan", zegt de officier, „die kloppen niet met jouw be schrijving?" Laten we dat nou niet met eer centimeter uitmeten," zegt Senesi. „Een bloedvlek een of twee of dril meter verder, wat doet dat er toet Hoofdzaak is: ik heb geschoten, ik ben tie echte moordenaar." Wat moeten de advocaten van Si- nesHem vrij pleiten? Dat is i» strijd met het belang van hun cliënt. Doen zij waarvoor zij betaald wor den. aan zullen zij de juryleden er van moeten overtuigen dat Senesi een levensgevaarlijke boef is die in het. belang van de maatschappij min stens voor 15 jaar de bajes in moei. En wat. moet de officier van justitie In zyn reauisitoir zal hij de jury leden moeten smeken deze Barrabos niet te kruisigen maar los te laten, hoe eerder hoe liever. En wat moe ten de twee advocaten van Cassan- dri? Zij zullen in meesterlijke Pa doelen aansturen op veroordeling van Senesi, want wordt Senesi ver oordeelddan is het logisch dat hun cliëru. Cassandri, vrij komt. Het ziet er naar uit dat Senesi zijn zin niet krijgt, en toch zijn doel bereikt. Als zijn twee jaar wegens vals geld om zijn kan hij met opge heven hoofd de onderwereld binnen stappen en zeggen: „Ik heb gedaan wat ik kon om achter de tralies te blijven en Cassandri vrij te krijgen. Dat het mij niet lukte is de schuld van de rechtbank. Of ae onderwereld dat zal geloven is veis twee. Men hoeft niet de ogen uit te wrijven van verbazing als op zekere dag Senesi dood langs de weg wordt gevonden met een schot in zijn hoofd Dan komt er weer een prn.'i Zo blijft er voor de justitie werk aan de winkel. UTRECHT (ANP) zakelijke intensieve l het geven van zelfst; in groepen van neg' postbestellers belet. Utrecht aan de gai riment op korte termi schaal zal kunnen voerd bü andere centra in het land. Gedeputeerde Staten Holland vinden het zei in het Rijnmondgebied aantal arbeidsplaats' wordt van 520.000 en aantal van 570.000, zoal! gen van het Openbaa Rijnmond vermelden. D lijken aan de hoge kant feit dat tegenover de pendel naar het Rijm de tendentie staat tot verschuiving van w heidsobjecten, zoals ind dienstverlenende bedrij gebieden waar de spam arbeidsmarkt minder gr< Het Westduitse concei Gas A.G. in Duisburg-Hi in het kader van haa: komst met de Nederlai Gas Export n.v. haar a kopen tot 1980 ver,grate miljard kubieke meter, had Thyssen Gas na 1! pen voorzien van 7,8 n] bieke meter. De NAM gaat in diept geologische lagen zoe aardgas op olie-accumu heeft de directeur aan neel van NAM meegi het sterk aantrekken v; prijzen is het voor de Iangrijk geworden meei haar olievelden in N halen. Mr. Van Lier lid van fractie in de Tweedf meent dat duurzaam echtgenoten die echter en bed gescheiden zijn jaar of ouder zijn, het v< pensioen voor ongehuwdl te ontvangen in plaats va! van het pensioen voor i zoals nu het geval is. Roolvink zal binnenkort den. le kolom sic ICTIEVE AAND In juni 1967 werd toen nog Francis Chichester in Plymouth gehuldigd «In juli 1957 werd Chichester door koningin Elizabeth tot ridder geslagen. STRAATSBURG. Zwervers, bedelaars, dieven sinds eeuwen worden zij met de meest uiteenlopende benamingen aangeduid. En toch vormen de zigeuners een duidelijk begrensde, ethnische, cultu rele en „taai-technische" eenheid, waai van de leden ook al zijn het dikwijls nomaden over het algemeen volstrekte normale be roepen uitoefenen. Sommigen verdienen nog altijd hun brood met mandenvlechten of muziek maken, anderen vooral onder de jon geren werken in fabrieken. Ondanks de algemene versprei ding van onderwijs en voorlichting zijn de moeilijkheden tussen zigeu ners en diverse plaatselijke gemeen schappen niet verdwenen. Het is zelfs zo erg, dat de Raad van Euro pa zich met dit probleem moest gaan bezig houden van een perscon ferentie over de discriminatie waar aan zij zijn blootgesteld. Het was een klein dorpje in het oosten van Frankrijk dat de journa listen op uitnodiging van de zigeu ners bijeen kwamen. De zigeunerge- meemschap in zijn plaats voert strijd met de gemeenteraad, die hen al jaren weigert een aansluiting op- de waterleiding te verschaffen. De zigeuners moeten nu meer dan een kilometer lopen om water te halen. Anders moeten zij het op het kerk hof gaan stelen als de wachter af wezig is. Ondertussen loopt de wa terleiding vlak langs het terrein waarvan de zigeuners al 30 jaar lang eigenaars zijn. „Laten ze zich maar in de rivier wassen", zo zeg gen de dorpelingen. Om tot een oplossing te komen probeert de gemeenteraad deze min derheid van een hondertal inwoners elders te „hergroeperen". Want zo ligt het nu eenmaal voor de mensen van het dorp, zijn de zigeu ners in feite „ongewenste vreemde lingen". Deze types, met hun tanige huid. hun zwarte haren en hun vreemde taal, die velen een onbehagelijk ge voel geven, worden over één kam geschoren met zwervers en dieven, terwijl zij in feite niet anders dan nomaden zijn. Overal speelt echter het oeroude wantrouwen een rol. Het is geen toeval dat de eerste vrouw, die in Frankrijk opgehangen werd een zigeunerin was. Bij hun komst in West-Europa tussen de 14e en 15e eeuw, werden de groepen zigeuners waarschijnlijk uit de contreien van Afghanistan afkomstig door de plaatselijke be volking allesbehalve hartelijk ont haald. In talloze streken mochten zij helemaal niet blijven, en werden zij weggejaagd. In crisistijden dienden zij als zondebok en soms werden zij op grote schaal uitgeroeid. De positie van de zigeuners in Europa is er bij de vooruitgang en de ontwikkeling van de moderne maatschappij niet beter op gewor den Integendeel, de snelle veran deringen in het maatschappelijk be stel hebben hun positie ernstig aan getast De zigeuners zijn momenteel verstoken van de mogelijkheden die zij vroeger bezaten, om hun traditio nele ambachten en beroepen uit te oefenen. Anderzijds worden ze door een gebrek aan soepelheid van de regelingen die in vele landen van kracht zijn, vaak belemmerd om ge bruik te maken van sociale en me dische voorzieningen. De snelle ver stedelijking vergroot bovendien voortdurend hun achterstand op het gebied van onderwijs en beroeps vorming. Deze „zonen van de weg en de wind" wordt echter geen keus gela ten: op de één of andere marnier zullen zij zich toch moeten zien in te passen in de huidige samenleving. Er zijn in het verldeen wel dege lijk ook pogingen ged'aan om de duidelijk discriminatie waaraan zij nog steeds blootstaan. Bij vele pro jecten worden de psychologische be hoeften en de specifieke gewoontes van de zigeuners volledig verwaar loosd. Toen de Raad van Europa zich met de problemen van de 280.000 in zijn lid-staten levende zigeuners ging bezig houden, werd de oplossing dan ook niet zonder meer in assimilatie gezocht. De Raad van Europa heeft aanbe volen om in de eerste plaats te zorgen voor behoorlijk uitgeruste terreinen in de buurt van dorpen en scholen. Met het oog op de bezwa ren van plaatselijke autoriteiten op dit punt, moeten de regeringen de eerste stap zetten door krediet ver lening en het nemen van de noodza kelijke wettelijke maatregelen. Anderzijds zo meent de Raad van Europa, moeten de leerprogramma's worden opgesteld waarin rekening wordt gehouden met de eigen taal van de zigeuners. Tegelijkertijd die- men aam zigeuners dezelfde rechten op het gebied vam sociale en medi sche voorziening te worden ver leend als aan andere ingezetenen Daarnaast is het nuttig dat nationale organen in het leven worden geroe pen die zich speciaal met zigeuner vraagstukken zullen bezig houden Wat hier wordt voorgestaan is duf vrijwillige integratie in een onbe paald aantal fasen. De zigeuners, die uteraard het dichtst bij dit alles betrokken zijn, zullen echter zelf hun voorkeuren kenbaar moeten maken. Om goed van start te kunnen gaan, is naast goede wil en ver draagzaamheid, ook wel een tikkel tje logica vereist: hoe moeten de zwervende zigeuners ooit hun kin deren naar school sturen als, zoals maar al te vaak het geval is, het hun verboden is langer dan een paar dagen in een en dezelfde gemeente te blijven staan? (Van onze correspondenti PARIJS In Bordeaux is tijdens I het weekeinde een proces gehouden I waarbij voorzitter, officier van jus- I titie, beklaagde en diverse aduocaten I moeten oppassen niet stapelkrank- I zinnig te worden. Daar staat name- I lijk een man terecht die zichzelf van I moord beschuldigd. Maar waarvan I de rechtbank geen stuiver gelooft. De I man heeft alleen maar een hoop, na-1 melijk dat zijn twee advocaten erin I zullen slagen hem voor minstens I vijftien jaar de bak in te krijgen. Hoe I heeft die mephisto kans gezien zulk I een zone samenloop van omstandig- I heden bij elkaar te flansen? In het middelpunt van dit doolhof I staan twee moorden. Op 22 septem- I ber 1964 werden op straat in Mar- I seïlle voor een café twee leden uit I de onderwereld dood geschoten I Bayle en Toledo. Van de daders geen I spoor. De caféhouder Jean-Marit I Cassandri. wordt ondervraagd. Hij beweert zo onschuldig te zijn I als een pasgeboren kind. Getuigen bevestigen dat hij tijdens de schiet- I partij achter zijn tapkast stond. Er zit dus niets anders op dan I Cassandri vrij te laten. Een paar I maanden later echter komt de we- I duioe nan Toledo met een onthullinn I op grond waarvan Cassandri toch I weer aan de tand wordt gevoeld. Hij I krijgt zelfs een proces en wordt ver- I oordeeld tol 15 jaar gevangenisstraf. I Iedere dag bezweert hij in zijn cel ook nu nog dat hij onschuldig is. h I een andere gevangenis zit een zeke- I re Senesi, een boom van een kerel I ook geen onbekende in de onderwe- I reld maar bij wie een streep door- I heen loopt. De twee jaar gevange- I nisstrawaartoe hij veroordeeld ii I wegens het uitgeueii van vals geli, I zijn bijna om. Ieder ander zou I hemel danken binnenkort weer ij I te komen, maar Senesi niet. Hij ze- I natuurlijk, geen doodstraf, toch uit I liefst levenslang krijgen, want zo- lang hij achter de tralies zit loopt hl zijn leven geen gevaar. Op straat loopt hij het risico te worden dood-1 geschoten, want de arm van de I onderwereld is lang, zeer lang. Wat heeft hij dus gedaan Hij zegt: Niet Cassandri is de moor- I denaar van Bayle maar ik. En dat I heeft hij met zoveel overtuiging vol- I gehouden, dat men hem uit de ge- I vangen is heeft gehaald om in Mar- I settle voor het bewuste café nog eens I preces te reconstrueren hoe hij I geschoten heeft. De psychiaters die I erbij stonden waren stomverbaasd, I want alles wat Senesi voorschotelde I klopte precies. Dat kon hij onmoge- I lijk hebben gefantaseerd of uit zij» I hoofd hebbben geleerd. Er zat dus I niets anders op dan Senesi een pro- I ces aan te doen. zigeuners met de plaatselijke bevol king te doen samensmelten. Zowel Maria-Theresia van Oostenrijk als Karei III van Spanje zagen echter hun pogingen tot assimilatie schip breuk lijden. Het is moedgevend te vernemen dat sommige landen op het ogenblik een verlicht beleid voeren, dat erop gericht is de vijandschap tussen de nomaden en de permanente bevol king te verminderen. In Keulen heeft men, dank zij de aanleg van speciaal ingerichte terreinen, kans gezien de zigeunerbevolking te re- classeren. In Zweden heeft zich een groot aantal zigeuners gemeld voor een project tot integratie onder zorgvuldig voorbereide materiële omstandigheden. Daarnaast worden wijd en zijd particuliere initiatieven genomen. In het zuiden van Frank rijk, met name in Grasse, werd een poging tot reclassering gedaan die tenslotte zo kostbaar bleek dat men hem moest staken. In de meeste gevallen echter mis lukken de pogingen tot integratie van de zigeuners als gevolg van de „Zonen van de weg en de wind" de zigeuners zien zich gedwongen te kiezen tussen de levensgewoonten van hun voorvaderen en de huidige maatschappij. LONDEN Hij is 69 jaar, rijzig van gestalte, flegmatiek, gebruind door de zon en vermoedelijk op ingeblikte bruine bonen of afgekookte groene kool en glazige aardappelen groot gebracht in een steenkoud huis. Voor de conservatieve Engel sen zijn dit soort voer en dergelijke temperaturen de beste middelen om geharde kerels le kweken, die uitblinkers worden en records verbeteren. Als je Sir Francis Chichester ziet, begin je te geloven, dat er in die groene-kooltheorie en de beruchte zuinigheid van de Britten op het gebied van verwarming, misschien meer steekt dan wat buitenlanders geneigd zijn als een uiting van snobisme te beschouwen. Maar als je bovendien even de records nagaat, die door Sir Francis geslagen wer den, ben je voor de Engelse levenswijze helemaal gewonnen en begin je ook afgekookte groene kool te eten (daarna is het slechts een kleine stap om de thermostaat van de centrale verwarming niet hoger dan 15 graden te zetten). Sir Francis Chichester, die bin nenkort gaat proberen op z'n eentje in een zeilboot, de „Gipsy Moth V". de Atlantische Oceaan over te ste ken met een recordsnelheid van 200 mijl of meer per dag, heeft een leven van records achter zich. In 1931 vloog hij op z'n dooie eentje van Nieuw-Zeeland naar Japan en werd aldus de eerste piloot die zon der hulp een lange-afstandsvlucht maakte in een watervlievtuig. 1931 was trouwens voor Francis Chichester over de hele lijn een recordjaar. Van Nieuw-Zeeland vloog hij naar het Lord Howe-eiland en maakte voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart voor navigatie boven de zee uitsluitend gebruik van een sextant. In hetzelf de jaar was hij de eerste piloot, die alleen van Nieuw-Zeeland naar Au stralië en van Australië naar Japan vloog. In 1960 won Chichester de eerste oceaan-zeilwedstrijd, waarin de deelnemers op hun eentje van Ply mouth in Engeland naar New York moesten varen. Ongeveer zes jaar later zeilde hij in 226 dagen 29.600 mijl, van Plymouth naar Sydney en terug naar Plymouth, wat de snelste reis om de wereld in een klein vaartuig was. Sinds die tijd staat ook de eerste werkelijke reis om de wereld in een jaoht en zonder hulp van anderen op zijn naam. Chiches- ter omzeilde achtereenvolgens de drie kapen: kaap Hoorn, kaap Leeu win en kaap De Goede Hoop. En nog heeft hij er niet genoeg van. Sir Francis Chichester kan ge woon niet stil en thuis zitten. De zee en het avontuur lokken hem aan. Hij is er stellig van overtuigd, dat er in zijn oude dag nog wel een record bij kan. „Ik zou heel graag de eerste zijn, die de barrière van 200 mijl zeilen per dag doorbreekt", verklaarde sir Francis voor zijn vertrek in Londen. „Ik geloof, dat ik een heel goede kans maak om mijn doel te berei ken. Tijdens mijn reis rond de we reld in 1966 heb ik van niets anders gedroomd. Toen ben ik er echter niet in geslaagd. Op de thuisvaart haalde ik niet meer dan 176 mijl per dag en dit acht dagen lang. Ik meen, dat het nog steeds een record is". Chichester maakte die wereldreis aan boord van de „Gipsy Moth IV", die een theoretische maximum-snel heid van 208,3 mijl per dag had. Achteraf toonde sir Francis zich niet helemaal tevreden over de mogelijk- moest overeen afstand van niet minder dan 10.000 mijl gebeuren". Zijn keuze viel op een traject tussen een plaats 50 mijl stroomopwaarts in de trechtermonding van de Geba in Portugees Guinea en van Juan dei Norte in Nicaragua (Midden-Ameri- ka). De afstand bedraagt precies 4.003,6 mijl. Sir Francis hoopt er twintig dagen over te doen. „Het kan een bewogen reis wor den", zei hij voor zijn vertrek. „In januari waait het hard op de Atlan tische Oceaan". Chichester is er ech ter van overtuigd, dat hij in zijn opzet zal slagen als het weer mee wil „werken". „Met een wind van 40 knopen in de zeilen", gaat mijn Gipsy Moth V zo snel als ik het aan kan", ver klaarde sir Francis na een proef vaart van 4600 mijl naar de Middel landse Zee tijdens de zomer van vorig jaar. De Gipsy Mo-th V is meer dan 50 procent groter dan de Gipsy Moth IV en weegt 29 ton. Hij werd ont worpen door Robert Clark, die ook Chichesters trans-atlantische win naar van 1960, de Gipsy Moth III uitdacht. Het nieuwe jacht is 17 meter lang en heeft een platte, ondiepe bodem, zodat het op een grote roeiboot ge lijkt. Het is opgetuigd als een spag- zeil tweemaster. De zeilen werden vooral ontworpen om voor de wind te varen en niet om tegen de wind koers te zetten. Om de vereiste topsnelheid mogelijk te maken, werd het jacht bovendien uitgerust met een marszeil, dat de opening tussen het hoofdzeil en de bezaan vult. Sommige deskundigen zijn van oordeel, dat Chichester in deze nieu we recordpoging enkel zal slagen, als hij sterke wind in de zeilen krijgt. Sir Francis lichtte midden decem ber het anker in Plymouth, met bestemming Bissao in Portugees Guinea. Op eerste kerstdag kreeg hij af te rekenen met een vreselijke storm, die tot 27 december duurde. Hij bevond zich toen in het noorde lijke gebied van de Atlantische Oce aan en voer voorbij Madeira. Het weer was zo bar, dat Chichester de zon niet voldoende zag om zijn posi tie te bepalen. Op 28 december meldde hij echter aan Londen, dat de Gipsy Moth V zich ten westen van Las Palmas op de Canarische eilanden bevond. Tijdens de storm werd zijn twee master overspoeld door reusachtige golven, die de boom van de ballon- fok en de leuning beschadigden. Beide onderdelen spelen een uiterst belangi'ijke rol in de recordpoging. De boom van de ballonfok wordt gebruikt om de grote zeilen volledig uitgespreid te houden in de wind. De leuning voorkomt dat de eenza me zeiler in zee valt wanneer hij in zwaar weer op de voorsteven de zeilen hanteert. De aangerichte schade moet gere pareerd worden in Bissao, waar sir Francis vermoedelijk kort geleden voor anker is gegaan. Giles Chiches- ter, de zoon van sir Francis, heeft aan een televisieploeg van de BBC, die naar Bissao is vertrokken, twee aluminium „mouwen" meegegeven, die in Portugees Guinea over het beschadigde deel van de boom kun nen geschroefd worden. Sir Francis deelde onlangs per radio mee, dat hij sinds de storm de handen vol had om zijn jacht weer schoon te maken. Voor zijn Atlanti sche overtocht heeft hij een smoking en zes paar pyama's meegenomen. Het jacht i3 zeer modern uitgerust en voorzien van voldoende drank en levensmiddelen. Zes flessen cognac en 2V2 fles champagne kunnen de eenzaamheid helpen verdrijven, als iemand zoals sir Francis daar ooit last van krijgt. Terwijl hij op zijn eentje inge blikte bruine bonen zit te eten, leest hij oude kranten en tijdschriften, waarvan zich ook een flinke voor raad aan boord bevindt. „Weet je", zei sir Francis, voor zijn vertrek uit Engeland, „als ik van deze reis weer in Plymouth aankom, zal ik het equivalent van eenderde van de om trek van de aarde afgelegd hebben. Het wordt beslist een spannend en opwindend uitstapje". ROGER SIMONS heden van deze zeilboot. „Als ik hem op de Indische Oceaan tot het uiterste gedreven had, zou hij ge kapseisd zijn", vertelde de koene zeiler. De theoretische maximum-snel heid van „Gipsy-Moth V" is 222,8 mijl per dag. „Geen enkel ander zeiljacht heeft die snelheid ooit be reikt", zegt Chichester. Ongeveer een jaar geleden begon hij aan deze nieuwe recordpoging te denken. „Als ik in iets niet slaag, blijft het me achtervolgen", beweert hij. „Ik lag er 's nachts wakker van. Het werd een obsessie en ik begon kaar ten te bestuderen om een geschikte route uit te stippelen". „Van het begin af was ik er zeker van, dat het geen zin had me alleen in volle zee te begeven en 200 mijl per dag te zeilen. Mijn recordpoging Een luchtopname van de Gipsy Moth IV in volle zee tijdens een van Chichesters recordpogingen.

de Stem | 1971 | | pagina 6