Dominee St rating ziet af van direeteursbaan Wachtlijst voor De Peuterhof blijft ondanks maatregelen Kaland en Roemers ontevreden over „Land van dwazen" REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Reimerswaal akkoord met kleinere Reimerswaal- plannen CHAOS IN COMPUTER OPLEIDING Opnieuw ontwijkend antwoord minister in seeiand Je toornige tjihjal .Vlieitve(..Enkmtmet L tikjes en Wijfies anfivJoM ns in de blizzard stad streek NIEUWE VOORDR 4CHTSLIJST GEVRAAGD DOOR BESTUUR STICHTING ZEELAND commentaar Dringen of niet? Radio Walcheren maakt opnamen van bejaardenquiz Opklaringen Slotsom Criteria Laadboom viel op voet zeeman W. Wisse exposeert in museum voor Zuid en Noord-Beveland Zeeland geeft kunstenaars hogere aanmoedigings premie Stikkelorum-zaak Onmiddellijke verlichting van Veilig Verkeersspeld voor beroepsrijders Verbond Nederlandse Ondernemingen reageert op KRO-t.v.-uitzending Geen bezwaren tegen vestiging T re vi ra-fabriek WOENSDAG 27 JANUARI 1971 Jen (hal) 12.45 uur: ieconcert door het Maas- Maas (blokfluit), Marij- emmel (clavecimbel) en stlap (Cello). Hofplein 20.15 uur: Eons Jansen x Andermaal". Rott. rg: 20.15 uur: Uitvoering Nieuw Rott. Toneel. De Trote zaal) 20.15 uur: rth Symphony Orchestra rge Hurst. Solist: Györ- viool). OP ZOOM 0 uur: Dr. Fumanchu 18 j. ur: Allemaal naar bed 18 Markiezenhof Steen- at, 6, Geopend ma. t.m. 10-12 uuren 14-17 uur. en feestdagen van 14-17 'erd 20.15 uur Dagvlinder ino 15 en 20 uur: Fellini 18 j. Grand 15 en 20 S.H. 18 j. Luxor 15 en 20 laai der liefde 18 j. Palace >n 21 uur: Patroulle 13 ■rvuur 14 j. Nassausingel 28, geo- 10-24 uur Kinderdieren- Ifslaar, Geopend van 9- Midgetgolfbaan Wolfs- van 10.30 tot zonsonder- gunstig weer. yerd, Boschstraat, exposi- Stenvert, Objecten mense- aties (t.m. 31 jan.) Expo- "1. Escher, grafiek (t.m. 31 g. van 10-17 zond. 14-17 jk Museum, geopend van vrij. van 10-12.30 uur en >-17.30 uur. Zon. en feest an 14-17.30 uur. Volken- luseum Justinus van Nas- >end van ma. t.m. zat. van ar, Zond. van 13-17 uur. 5 pre-Columbiaans aarde- n. 12 april). DAAL 20 uur: Sex in groepsver- j- vburg Toeristische avond, Reisbureau Gaillard en ooi Mastboom. bGENBOSCH >rabants Museum Exposi- onio Segui, schilderijen en (t.m. 21 febr.) Dag. van zond. van 13-17 uur. De Expositie Kougi Ogura, en plexiglas (t.m. 11 ig. van 11-17.40 zond. 12- Vrij.ook van 19-21 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het provinciaal Opbouworgaan „Stichting Zee land" zal het nog geruime tijd zonder directeur moeten stellen. Gistermiddag heeft het algemeen bestuur van de stichting in een lang durige vergadering het dagelijks bestuur van liet opbouworgaan opgedragen, een nieuwe voordracht met twee a drie namen op te stellen. PERSOONLIJKE voorkeuren speel den een sterke rol in de benoe mingsprocedure voor een nieuwe directeur van het opbouworgaan Stichting Zeeland. Wij hebben dit feit, man en paard noemende, op 16 januari uitvoerig uit de doeken ge daan. Het gevolg is geweest dat een directeurskandidaat, die de favoriet van enkele provinciale prominenten was, ds. H. M. Strating uit Goes, zijn kandidatuur voor de directeursfunc tie heeft ingetrokken. Bijgevolg kon het algemeen be stuur van het opbouworgaan giste ren weinig anders doen dan de fi nale in de benoemingscompetitie te laten overspelen. De heer Strating immers heeft met opgeheven hoofd het veld verlaten. De nodige eens gezindheid tussen bestuur en direc tie zal bij mijn benoeming niet aan wezig zijn, zo concludeerde hij. Deze conclusie op zichzelf is juist. Het is echter jammer dat ds. Strating haar zo laat heeft getrokken. Sinds 16 januari, maar waarschijnlijk nog eerder, wist hij dat zijn persoon „in discussie" was. Toch wachtte hij tol eergisteren met het bekendmaken van zijn besluit, en maakte onderwijl ijverig gebruik van een gewoonte, die men gemeenlijk als „lobbyen" aanduidt. De Provinciale Zeeuwse Courant verleende in een hoofdredactioneel commentaar het terugtrekken van de sollicitant een zekere allure door te zeggen: „Iemand als hij staat niet te dringen om directeur van de Stichting Zeeland te worden". Blijkbaar is het de commentator ont gaan dat de heer Strating in het ver leden ten minste twee keer naar de directeursfunctie heeft gedongen (hij was onder meer tegenkandidaat van dr. Smallegange, drie jaar gele den) en dat hij al luidruchtig bezig was om de personeelsbezetting van het opbouworgaan aan zijn eigen inzichten te toetsen, als zat hij reeds in de directeursstoel. Misschien mag men dit geen „dringen" noemen. Het is echter evenmin de houding van een onge ïnteresseerde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In de recreatie- wal van hot bejaardentehuis Ter este zullen een team van dit tehuis tL ®en, van het tehuis Swerf-Rust onderdagavond om half acht tegen eiKaar uitkomen in een quiz De wed- 5 V 13 georganiseerd door Radio „n s ren d'e °Pnamen zal maken p wet muziek en zang omlijste P gramma later zal uitzenden voor I Middelburg b*aarde^huizen Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Af en toe regen, ook opklaringen en temperatu ur,, ren aanhoudend "even normaal. ^r^t^hten in cijfers ge middeld over Nederland. 1 tr7°7. rï?nderdag: aantal uren zon- T min.-temp.: 2 tot 6 graden bo en normaal; max.-temp.: 1 tot 5 gra- boven normaal; kans op een dro- wnèl vsn minstens 12 uur: 70 ma,, ,i kan3 °P een geheel droog et- maai: 30 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot nk,™W'ïtemp': *ot graden boven S?al; max.-temp.: 0 tot 5 graden normaal; kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 60 pro- maai m s op een geheel droog et maal. 30 procent. Naar de vice-voorzitter van de stichting, de heer J. van den Bos ons meedeelde, is het de bedoeling, dat de nieuwe kandidaten voor de direc teursfunctie worden gezocht onder het 30-tal sollicitanten, dat zich en kele maanden geleden op een desbe treffende advertentie heeft aange meld. In de opdracht aan het dage lijks bestuur komt een passage voor, waarin wordt aangedrongen op het betrachten van spoed om in de vaca ture te voorzien. Gistermiddag vergaderde eerst het algemeen bestuur van de stichting en na een schorsing nam ook het dage lijks bestuur aan de beraadslagingen deel. Men had in feite nog maar een kandidaat voor de directeursfunctie over: drs. M. van Aken uit Leiden, wiens kwaliteiten ter vergadering al gemeen bijzonder hoog werden aan geslagen. Drs. Van Aken heeft na melijk niet alleen de vereiste weten schappelijke opleiding in sociologie, maar daarnaast studeerde hij o.a. pe dagogie en politicologie. Het probleem was echter, dat drs. Van Aken, nu de beslissende fase was aangebroken, geen medekandidaat meer had. Dominee H. Strating uit Goes, heeft namelijk op het aller laatste moment zijn kandidatuur in getrokken. Hij was tot de slotsom ge komen, zo heeft hij het bestuur mee gedeeld, dat hij niet op de onver deelde steun van de bestuurlijke top van het opbouworgaan kon rekenen. Wij hebben daarover uitvoerig gepu bliceerd op 16 januari j.l. Onze pu blicaties van die dag waren tijdens de vergadering van gisteren, onder meer onderwerp van bespreking door het bestuur. Of er, nu de finale in deze benoe- mingsgeschiedenis moet worden over gespeeld, wederom een selectiecom missie zal komen, kon men ons van bestuurszijde niet mededelen. Indien er zo'n commissie komt, aldus werd ons van welingelichte zijde meege deeld, dan zal daarin geen gekwalifi ceerd deskundige worden benoemd. (Zoals bekend heeft tot dusverre de vroegere directeur van het opbouw orgaan, dr. G. Smallegange, als des kundig adviseur in de selectiecom missie gezeten.) De criteria welke het voltallige personeel van de Stichting Zeeland aan zijn nieuwe directeur wenst te stellen, zullen ditmaal waarschijnlijk geheel buiten beschouwing blijven. De waarnemend directeur van de stichting, drs. M. van den Broecke, kreeg gisteren zelfs geen kans om aan de leden van het algemeen be stuur een taakomschrijving voor de nieuwe directeur te overhandigen. HANSWEERT Bij het laden van aardappelen in Duitse coaster „Rolph von Bargen" aan de Vlakense loswal is gistermiddag een kabel gebroken van de laadboom, die op de voet te- terechtkwam van een Turkse op varende van dit schip. Dokter J. de Beij uit Hansweert verleende de eer ste hulp. Het slachtoffer moest met een ernstige wond en een gebroken enkel overgebracht worden per am bulance naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Hij kreeg, op initiatief van secretaris J. Claas, zijn stukken ongelezen terug. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Kleur in beweging" is de titel van de expositie die het mu seum voor Zuid- en Noord-beveland van 5 februari tot en met 3 maart binnen zijn muren aan het Goese Kerkplein herbergt. Wethouder JP- Lindenbergh (Culturele Zaken) van Goes zal de „Show van verfstruc turen en creatieve werkstukken van W. Wisse" op 5 februari om half ze ven 's avonds in de wissel-exposi tiezaal van het museum openen. (Van onze correspondent) REIMERSWAAL B. en w. van Reimerswaal menen zich positief te moeten opstellen ten opzichte van een industriële ontwikkeling in het ooste lijk gedeelte van de Oosterschelde na afsluiting van de zee-arm. Men ver bindt hieraan echter enige voorwaar den: t.w. de toegankelijkheid per schip van dit gebied zal via een ver beterd kanaal door Zuid-Beveland moeten worden gevonden, en zeker niet via een in planologisch en econo misch opzicht onaanvaardbaar nieuw kanaal nabij Waarde. Dit impliceert dat b. en w. van Reimerswaal dit industrieterrein niet zien als een zuiver zeehaven-indus- triegehied,- De milieuhygiëne zal voor de kernen moeten worden gewaarborgd en bij de ontwikkeling van 't industrieter rein moet de gemeente direct betrok ken zijn. Dit houdt in, dat de oor spronkelijke opzet van het Reimers- waalplan, t.w. bruto 5.000 ha en netto 4.000 ha. zeehavenindustriegebied zal moeten worden teruggebracht tot een aan zeehavengebied gelieerd indus trieterrein van ca. 3.200 ha bruto en ca. 2.200 ha netto. Reimerswaal zal in de toekomst woongelegenheid moeten bieden aan 70.000 tot 90.000 personen. Deze ont wikkeling zal zich in hoofdzaak moe ten uitstrekken vanuit de kernen Kruiningen, Yerseke en Oostdijk. Binnenkort zullen in een schetsstrue- tuurplan deze gedachten nader wor den uitgewerkt. (Vervolg van pagina 1) Er heerst in ons land een cliaoti- scne toestand op het gebied van de schriftelijke cursussen voor compu terprogrammeur. Ze kunnen rustig hun gang gaan omdat in Nederland de vrijheid om onderwijs te geven een vrijwel onaantastbaar stokpaard je is, ook politiek. Slechts die cursussen, die door de Inspectie voor het Schriftelijk On derwijs zijn erkend bieden in elk ge val de redelijke zekerheid dat aan een aantal eerlijke normen van voor lichting en vooropleiding is voldaan Wat zal moeten gebeuren is, dat ieder, die een schriftelijke cursus voor computerprogrammeur wil gaan volgen duidelijk wordt gemaakt dat er slechts kans op succes is als hij op zijn minst een havo-opleiding met wiskunde heeft gehad. Tevens doen kandidaten er verstandig aan zich voor ze iets ondernemen, op dit ter reur re laten testen door een Gewes telijk Arbeidsbureau. Het aantal men sen dat over dit soort cursussen in lichtingen vraagt bij de inspectie. Achrei de Dom 5, Utrecht, tel. 030- 19530 wordt steeds groter. Het ISO deelt schriftelijk mee of het instituut waarmee men in zee wil gaan erkend is of niet Onlangs heeft staatssecretaris Gros heide van Onderwijs en Weten schappen op vragen van kamerleden gezegd, dat hij ook machteloos is. Hij wijst erop, dat de adspirant-cur- siste:. onduidelijk worden voorge licht. dat er onvoldoende selectie bij de toe'ating tot de cursus is en dat de contracten niet tussentijds kunnen worden opgezegd. Hij zegt dan letter lijk: ,Ik zie voor cursisten in de hiei geschetste situatie geen andere uit weg dan die van een civiele proce dure." Wel een bewijs hoe ernstig de toestand met betrekking tot de schrif telijke cursussen voor computerpro grammeur zijn geworden. TERNEUZEN Ondanks de ver ruiming van de openstellingsuren is er wederom een wachtlijst ont staan voor de peuterspeelzaal „De Peuterhof'' in de Beethovenhof. Tot 4 januari bestond voor de kinderen alleen in de ochtenduren speelgeelgenheid. Per 4 januari zijn de middagen er ook bij ge trokken. Door deze verruiming is liet mogelijk momenteel aan 94 kinderen, allen op verschillende dagen, gelegenheid tot spelen te geven. De speelzaal wordt geëxploiteerd door een stichting, die als afdeling is ondergebracht bij de „Stichting sociaal cultureel werk in de ge meente Terneuzen". Voorzitster van de afdeling, mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel, zegt uitdrukke lijk dat de speelzaal geen crèche is. „Het is geen opbergplaats of stalling voor kinderen. Uitdrukke lijk staat het belang van het kind voorop. De speelzaal is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van twee tot viereneenhalf jaar, die thuis geen gelegenheid hebben, so ciale contacten te leggen. Vroeger in de grote gezinnen ging het ge makkelijker. De kinderen trokken met elkaar op". „De speelzaal is zeker niet be doeld voor moeders die willen gaan werken of zonodig hun kind een dag kwijt moeten, omdat ze willen gaan winkelen", zo vervolgt mevrouw Doppegieter. De nieuwe wachtlijst, die nu is ontstaan, is reden geweest voor het bestuur zich op de nieuwe si tuatie te bezinnen. „Er zijn plan nen, en hiermee bedoel ik „praat plannen" om een nieuw wijkge- bouw in zuid te bouwen. Een af deling hiervan zou eventueel ge reserveerd kunnen worden voor ons werk". Momenteel heeft de stichting twee leidsters in dienst, 's Mor gens heeft mevrouw Houteman uit Sluiskil de leiding en 's mid dags mevrouw A. Loman uit Ter- neuzen. De dames worden bijge staan door meisjes van een school in Hulst, die studeren voor kinder verzorgster. Momenteel helpen er vijf meis jes, „maar", aldus mevrouw Lo man, „een zesde is aangevraagd. De meisjes krijgen hiervoor een kleine vergoeding die op school in een potje gaat waarmee b.v. een schoolreisje wordt gefinancierd". Per keer zijn 15 tot 18 kinderen aanwezig. De speelzaal is onder gebracht in een gewone woning met grote tuin in de Beethovenhof. Beneden bestaat voor de kinderen gelegenheid om onder meer met hun vingers te verven. Boven za gen wij gisteren een groepje dat zich uitstekend vermaakte met poppekastspel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse aanmoedigingsprijs voor kunste naars, die met ingang van dit jaar f 2.500 bedraagt (vroeger f 1.500) zal voortaan wellicht ook kunnen worden uitgereikt aan amateurs. Tot nu toe komen alleen beroepskunste naars voor de prijs in aanmerking. De Zeeuwse culturele raad zal in zijn openbare vergadering van vanmiddag (aanvang half drie in het gebouw van de stichting Zee land op de Dam in Middelburg) over deze materie discussiëren. Het is de bedoeling het reglement zoda nig te wijzigen, dat het betrekking heeft op alle kunstenaars. Ook zal de culturele raad in deze vergadering gaan praten over een aan het gemeentebestuur van Hulst uit te brengen advies over het Land van Saeftinghe. B. en w. van Hulst hadden de culturele raad om een dergelijk advies gevraagd, nadat de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels hierop had aange drongen. Van deze zijde wordt met name gevreesd dat er een uniek natuurgebied verloren gaat als het Land van Saeftinghe wordt opgeof ferd aan industrievestigingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het vraag-en-ant- woordspel tussen het Tweede-kamer- lid dr. B. van der Lek (PSP) en de minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, heeft zich voortgezet met een andermaal langs de kern Stikkelorum-affaire heengaand ant woord van de minister. Ook op de nieuwe, in dringender vorm gestelde vragen van dr. Van der Lek houdt minister Nelissen vol dat hij enerzijds vindt dat alle bur gers de vrijheid behoren te hebben zich met alle terreinen van de lan delijke en plaatselijke politiek bezig te houden, er tegelijkertijd aan toe voegende dat het bekleden van een bepaalde functie beperkingen met zich kan brengen. De bewindsman zegt nu „dat hij de beslissing van mevrouw Stik- kelorum om haar functie als secre taresse van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland ter beschikking te stellen respecteert". De minister meent vanuit zijn positie, gegeven de persoonlijke verantwoordelijkheid van de betrokkene voor deze beslis sing, geen nader oordeel hierover te kunnen uitspreken. Het valt niet aan te nemen dat de heer Van der Lek zich door dit antwoord bevredigd acht. (ADVERTENTIE) Pub. Scicnt. Algesal Hollande (Jeotxhens 1955 B* 13245 58 Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten l>eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warratesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. "Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te Verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van een onzer verslaggevers) GOES/BREDA Beroepschauffeurs kunnen als hun werkgever hen hier voor opgeeft, meedoen aan de Actie Veilig Verkeer, die georganiseerd wordt door de disticten Noord- Brabant en Zeeland. Doel van deze actie is het veilig en correct rijden door beroepschauf feurs te bevorderen en aan te moe digen. De deelneming staat open voor hen die in dienstbetrekking werkzaam zijn als bestuurders van vrachtwagens, autobussen, en perso nenauto's. Voor ieder jaar, waarin een chauffeur niet betrokken is ge weest bij een verkeersongeval of overtreding, waarvoor hem naar het oordeel van zijn werkgever enige verwijt treft, ontvangt hij van Veilig Verkeer Nederland een diplo ma en een insigne, waarop het aan tal jaren vermeld staat dat hij scha de- en bekeuringsvrij heeft gereden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De uitzen ding waarin de KRO-televisie de vorige week dinsdag Zeeland te kijk zette als „een land van dwa zen" is in deze provincie niet erg goed gevallen. Twee kopstukken hebben er een duidelijke mening over: de uitzending was eenzijdig, maar bovendien ongeloofwaardig en dom. De programmamakers hebben zo hun best moeten doen om tegenstanders van het Zeeuw se industriebeleid te vinden en aan het woord te laten, dat het geheel als sterk vertekend en onwaarachtig overkwam. Voluit vrij vertaald de reactie van ge deputeerde A. J. Kaland. En burgemeester drs. D. Roemers van Vlissingen zegt: In het land waar het goed is te leven (vol gens de KRO-uitzending was dat een achterhaalde frase die alleen nog dient om de margarinever koop te stimuleren), moe ook de werkgelegenheid goed zijn om goed te kunnen leven. De uitspraken van deze bestuur ders zijn vastgelegd door het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen, dat in zijn orgaan De Neder landse Onderneming binnenkort een artikel publiceert over deze kwestie. In het kort releveert het bondsor gaan de strekking van het KRO- programma, dat Zeeland schetste als een land van dwazen, die op lacht zijn naar meer welvaart door onge remde industrialisatie. Opnamen '-an dikke fluorwolken moesten dit beeld onderstrepen. Inderdaad, aides de ondernemers wat een dwazen, als deze schets over Zeeland niet vertekend, zeer eenzijdig en bezijden de werkelijk heid zou zijn. Industrievestiging was nodig om Zeeland uit zijn isolement te halen en als er één provincie is, aldus nog steeds het ondernemers blad, waar strenge eisen met betrek king tot milieubeheer worden ge steld, is het Zeeland wel. Overigens aldus het artikel, die fluorwolken die het schrikbeeld van constant naar ademsnakkende Zeeu wen moesten suggereren, waren doodgewone stoomwolken Dat er in de Schelde niet meer gezwonnen kan worden, is inderdaad een dis cussiepunt in Zeeland, maar die wa tervervuiling is niet veroorzaakt door de industrie, maar dioor de stadsriole- ring van Vlissingen. Om de zaak in evenwicht te bren gen vraagt het ondernemersblad tenslotte de heren Kaland en Roe mers aan het woord. De gedeputeer de zegt letterlijk dat hij geen objec tieve voorlichting had verwacht, want het programma werd vanaf het begin gemaakt vanuit een bepaalde mentaliteit en visie. De heer Kaland is daarom blij dat zijn (het provin ciale) standpunt ook is uitgezonden. Desondanks een eenzijdig beeld, waaruit Zeeland niet te herkennen was. Ook drs. Roemers was geïnter viewd. Miaar dat vraaggesprek is niet uitgezonden. Conclusie van de heer Roemers: het programma was niets waard. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De hoorzitting die de gemeente Vlissingen gisteren had willen houden in verband met de komende vestiging van een Tre- vira-grondstoffenfabriek (Hoeclist) op het Vlissingsc industrieterrein, is uitgedraaid op een gezellig praatje. Tegenstanders van het plan waren er niet. Wel enkele belangstellende gemeente ambtenaren, die toevallig langs de lege zittingskamer liepen. Aangenomen wordt dat het publiek verstek liet gaan omdat het kenne lijk de mening is toegedaan dat de Trevirafabriek een „schone" indus trie is Zelfs de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland had verstek laten gaan. Er waren trouwens ook al geen bezwaren ingediend tegen het plan van b en w. de Trevira-vesti- ging een hinderwetvergunning te verstrekken. Men had niet eens de moeite genomen de stukken in te komen zien. Bij een eerdere vestiging van Hoechst. de beruchte fosforoven, war,en er niet minder dan 811 be zwaarschriften Toen werd een hoor zitting bezocht door dertig mensen.

de Stem | 1971 | | pagina 3