vijf athon RIJVERS: JUVENTUS IS TE VERGELIJKEN MET AJAX" Ouderen breken soms teveel af IVKOW AAN DE LEIDING Sparta- FC Twente topduel 301' Toto 29 JOHN BRASPENNINCX VRACHTEN VAN F 150.000 (2) sport El IS POST-KARSTENS OP DERDE PEAATS X X X X Ik beheerste de koersen tot 1940. Tot de oorlog uitbrak. Toen kwa men er minder wedstrijden en zodoende ging ik meer werk maken van het smokkelen Koning van de kermis- koersen Koning van de smokke laars doorPETER HEERKENS le derde set had Scliel- Moens echter door hoe noest worden. Hij wist st in het team te bren- erdediging te organise- er betere set-ups kwa- 3r de lange aanvalsters yerden. Voor de kleine- i Terhole was het niet tegenover de smashes }k op te zetten. Schel- ;de er in om tot 22 te vijfde set werd er bij '5 in het voordeel van veld gewisseld. Na en- sballen liet Terhole de en kreeg Sch eldespo r t etje geluk meer waar- ,md op 1215 kwam te de gelukkigste ploeg, had gewonnen. Van verschil was nagenoeg 11 kl.: Zuidwesters - Kik- j—9, 15—5, 15—2), Ter- hon 32 (157, 1517, 15—9), Savok - Voor- (1715, 10—15, 15—13, i), EWC - IJVC 3—0 15—13). klas: EGVC - Matador 12—15, 15—13, 12—15), Marathon 2 30 (157, Terhole 2 - Sohelde- 5—8, 15—7, 7—15, 5—15, klas: WH - Kikkers 2 15—6, 15—3, 15—8), - OVC 1 0—3 (9—15, Savok 2 - Sluiskil 1 12—15, 15—10, 15—12, C 2 - Schoondijke 30 9. 1511), Hoek - IJVC 5, 156, 1816, 15—6), ZO 2—3 (11—15, 11—15, 12—15), EWC - Mara- 3 (1—15, 0—15, 6—15), 100I 2 - Ruitersch. 1 0 4—15, 10—15), PZEM - 0 (15—7, 15—12, 15— klas: Sluiskil 2 - Zuid- (3—15, 12—15, 15—12, klas: Savok - OVC 03 i, 12—15), Scheldesport (1—15, 10—15, 2—15), 1 - Voorwaarts 2 30 -6, 150), Wiska - Ma- -1 (15—3, 15—12, 9—15, i!westers 2 - Eigaspo 1 2— .511, 158, 815, 11—- ■sters 1 - Marathon 30 -11, 15—3). lDVERTENTIE) De Amerikaanse Islee is gisteren in het Xervinia bij de training [ereldkampioenschap om- De jonge Amerikaanse |g David Dunn, een van iigsleden, liep een zware Iding en drie gebroken Als door een wonder andere drie Amerika- Eet een shock en lichte lDVERTENTIE) lerke risicoverzeke- |lk jaar stijgt de ver- som met 5% van binkapitaal. De pre- (jft gelijk. GRENOBLE (ANP). Het West- duitse koppel AltigFritz heeft op de tweede dag van de zesdaagse in Grenoble drie klassementssprints gewonnen en daardoor de leiding genomen voor de Fransen Van Lancker—Mourioux en de Neder landers PostKarstens. WIJK AAN ZEE (ANP) De nitslagen van de dinsdag in Wijk aan Zee gespeelde partijen in liet Hoogovenschaaktoernooi, zijn: Grootmeestergroep 12e ronde: Don- ner (Ned) - Kortsjnoj (Rusl) af gebr. Petrosjan (Rusl) - Ree (Ned) 1—0, v. d. Berg (Ned) - Ivkow (ZS1) 01, Hübner (WDI) - Kuij- pers (Ned) 10, Gligoric (ZS1) - Langeweg (Ned) Anderson (Zwe) - Hort (Tsj) afgebr, Lengyel (Hong) - Olasson (IJsl) afgebr. Najdorf (Arg.) Meciking (Bra.) af gebr. Afgebroken partijen uit de 11e ronde: Olafsson (IJsl) - Andersson (Zwe) afgebr. Ree (Ned) - Kortsj noj (Rusl) 10. Stand na 12 ronden: 1 Ivkow 8, 2- 1 Gigloric Petrosjan 7%, 4 Anders son 7 en 2 afgebr. 5 Hübner 7, 6 Olafsson 6% en 2 afgebr. 7-8 Hort, Kortsjnoj 6% en 1 afgebr. 9-10 Don- ner, Meeking 5% en 1 afgebr. 11 Lengyel 5 en 1 afgebr. 12-13 Ree, Langeweg 5, 14 Najdorf 3% en 1 afgebr. 15 Kuijpers 3, 16 v. d. Berg 2. NEW YORK (ANP). Honder den mensen verdrongen zich maan dag voor de loketten van de Ma dison Square Garden in New York om een toegangskaart te bemachti gen voor het titelgevecht tussen Cassius Clay en Joe Frazier, dat op 8 maart in de „Garden" wordt ge- honden. Voor het duurste kaartje betaalde men 75 dollar ongeveer 270 gul den. Het goedkoopste kostte 20 dol lar bijna 75 gulden. Kees Rijvers: „We hebben eraan gedaan wat we konden. We zijn in elk geval goed voorbereid". (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Een half uur lang werd gistermiddag in de col legezaal van de Technische Hogeschool Twente voetbal gedoceerd. Aan de hand van de door de AVRO-televisie beschikbaar gestelde filmbeelden probeerde „prof" Kees Rijvers de spelers van FC Twente wat vertrouwder te maken met hun collega's van Juventus, morgen middag in het Turijnse stadion Communale de tegenstander van de Enschedese eredivisieclub in de eerste ontmoeting voor de kwartfina les van het toernooi om de Runners-Up Cup. „Kijk Kees (Van Ierssel red.) dat is Bettega, die mdet jij in de gaten houden. En dat Kick (Van der Vall) is Capello. Die zul jij nog wel eens tegenkomen". Vrij wel alle Juventus-spelers passeerden binnen enkele minuten de re vue. „Een kort maar nuttig flimpje", oordeelde Rijvers later. „Ze we ten nu in ieder geval zo ongeveer met wie ze te maken krijgen". kunnen vergelijken met Ajax. Goed, Anastasi en Bettega mogen dan iets minder zijn dan Cruyff en Keizer, maar voor het overige lijkt het er toch erg veel op". En over de kansen van FC Twente: „Als wij normaal spelen, zoals we kunnen, behoeven we voor Ajax niet bang te zijn. Dan hebben we 50 pet. kansen. Ik zou daarom niet weten, waarom wij tegen Juventus niets zou den kunnen maken. Ik taxeer onze mogelijkheden fifty-fifty. Als we zwak spelen gaan we de boot in, maar dat is in de nationale competitie ook zo. Het ligt aan ons zelf hoe we het er af zullen brengen. In feite heb ben we niets te verliezen. We zijn al mooi ver gekomen en uitgeschakeld worden door Juventus zou geen schande zijn. Een dergelijke situatie kan alleen maar gunstig zijn voor de rust in het elftal. Alleen als we bar slecht spelen kun je van een drama spreken, maar daar geloof ik voorals nog niet aan. Goed resultaat in Tu rijn zal overigens prettige consequen ties kunnen hebben voor de belang rijke competitiewedstrijd, die we aan staande zondag tegen Sparta moeten spelen. Komen we goed uit Italië te rug dan kan het alleen maar een po sitieve reactie in de competitie tot ge volg hebben. Maar wordt het in Tu rijn een deb&cle, tja dan is er, dacht ik, ook reden om bang te zijn voor Sparta". En daarom stapte Kees Rijvers vanmorgen rond half elf met een gerust hart in de Caravelle, die hem en zijn ploeg naar Turijn bracht. „We hebben er in ieder geval alles aan gedaan om ons zo goed mogelijk voor te bereiden. Ik ben zelf een keer naar Italië geweest om Juventus aan het werk te zien en een week later heeft „Spitz" Kohn hetzelfde gedaan. Helemaal onbekend is Juventus daar om voor ons niet meer". Rijvers acht zijn ploeg niet kans loos, maar verwacht wel een uiter mate zware strijd. Hij noemt Juven tus een ploeg in opkomst met alleen bedeelde jonge spelers. Anastasi is volgens de Twente-trainer de meest begaafde. En ook over Causio en Bet tega spreekt hij bijzonder waarde rend. „Bovendien mogen we een man als Haller niet vergeten. Hij is dan, in tegenstelling tot zijn ploeggenoten wel niet voortdurend actief, maar speelt toch wel bijzonder slim en is daarom gevaarlijk". Over het speltype van Juventus zegt Rijvers: „Je kunt het nauwelijks Italiaans noemen. Er wordt niet, zo als door vele Italiaanse topclubs ein deloos 111 de breedte gecombineerd en de nadruk op verdedigen gelegd. Nee, Juventus speelt bijzonder beweeglijk, snel en aanvallend. De verdedigers zijn fel in de mandekking en de aan vallers aarzelen slechts zelden met schieten. Je zou Juventus het beste Sparta-FC Twente Telsitair-NAC Volendam-Holl. Sp. DWS-Ajax ADO-Haarlem MW-FC Utrecht NEC-Feijenoond Go Ahead-AZ '67 X Gooiland-AGOW ZFC-PEC Limburgia-VW Baronie-Fort. VI. Eindhoven-HDVS (Van onze sportredactie) BREDA De eerste wedstrijd voor sporttoto 29 Sparta-FC Twente is ongetwijfeld de topper in de eredivisie en zal daarom ook de meeste hoofdbrekens op leveren. Ongetwijfeld zullen de Rotterdammers in eigen huis de mogelijkheid om iets goed te ma ken na het schamele gelijk spel bij AZ'67 met beide handen wil len aangrijpen. of NAC er tegen Telstar in slaagt weer een „dubbele" overwinning te behalen valt te betwijfelen. In de uitwedstrijden tegen zwakke re broeders blijkt er de laatste tijd wel een gelijk spel in te zitten. Grootste probleem bij NAC blijft nog steeds de schut ter, die een ruim percentage van de geschapen kansen kan benut ten. Volendam, dat van NAC de zak kreeg, zal komende zondag niet voorbij laten gaan zonder toch twee punten te pakken. Voor Holland Sport, dat ook in de gevarenzone zit zal het erg moeilijk worden in de palingstad. DWS mag normaal gesproken geen probleem opleveren voor het bezoekende Ajax. Zeker niet na het grandioos succes tegen ADO. Van de andere kant kan deze derby toch nog wel een verrassing opleveren want DWS heeft het grootste aantal gelijke spelen geboekt en daarvan zijn al enkele topploegen de dupe ge worden. ADO zal tegen Haarlem duidelijk willen maken dat het zich nog lang niet afgeschreven voelt voor de landstitel en on danks de opgaande lijn in het spel der Noordhollanders zit er toch geen winst voor hen in. FC Utrecht zal het in Maastricht be slist niet cadeau krijgen en de kans is zelfs groot dat het sneu velt tegen „reuzendoder" MVV, dat in eigen huis een klasse beter speelt dan in uitwedstrijden. NEC heeft in Utrecht zijn on macht bewezen en hoeft van Feijenoiond dan ook geen pardon te verwachten. Iin 't verleden ech ter is NEC op eigen terrein steeds een moeilijke tegenstander gebleken voor de Rotterdammers Go Ahead heeft tegen Feijenoord meer dan een uur stand gehou den en op eigen terrein moet het dit zeker een hele wedstrijd kun nen tegen AZ'67, dat zich tegen Sparta niet onbetuigd liet. Van de eerste divisie staan er geen wedstrijden genoteerd. Het res tant van de toto wordt geheel gevormd door wedstrijden uit de tweede divisie, die echter stuk voor stuk bijzonder moeilijk te voorspellen zijn. Gooiland, met het voordeel van eigen publiek, heeft iets meer kans als het be zoekende AGOVV, dat erg wis selvallig speelt. ZFC zal vermoedelijk te kort schieten tegen het hooggenoteer- de PEC, dat echter reeds enkele steken heeft laten vallen. De uitslag van de derby Limburgia- WV zal niet ver van een gelijk spel liggen, al moet men de Brunssummers de beste papieren geven. Baronie ontvangt Fortuna Vlaardingen, dat Eindhoven nog een punt afsnoepte. Voor de Bre- danaars worden de kansen laag genoteerd. .Met wat meer zelfver trouwen kan toch een redelijk resultaat worden bereikt. Last but not Least is de topwedstrijd tussen Eindhoven en Hermes DVS, die waanschijmlijk iin een gelijk spel gaat eindigen. A A liC hot altijd vervelend S* gevonden als ze erg nadruk- kelijk zeiden dat ik koning van de „kermis"-koersen was. Daar kleineerden ze me mee, want ik won - vooral in '38, m'in beste jaar - wedstrijden die heel wat zwaarder waren dan wat ze nou onder ker- miskoersen verstaan. Zeker in Bel gië moest je wat kunnen als je in een stad-tot-stad-wedstrijd eerste werd. Daar stond je dikwijls met meer dan 200 man aan het vertrek, met de besten van de besten. Dat deed me niks. Soms voelde ik me zo zeker, dat ik tevoren al kon zeggen: vandaag win ik. En dan won ik ook. Er waïen er die me uitlachten als ik zo eigenwijs tekeer ging. Dan kreeg ik een extra prikkel en ging ik dubbel zo hard. Zo heb ik ze eens in het kampioenschap van Oost-Vlaan deren 160 kilometer achter me aan laten jagen. Ik hield het gat op 20, 30, 40 seconden. Ze konden me niet krijgen. Dat vond ik machtig werk, dat spelen met m'n krachten. Och, dt verloor er ook wel eens mee want dan riskeerde ik teveel. Dan wilde ik het voor het publiek aan trekkelijk maken door me iets in te houden en dat viel dan net verkeerd uit. Combines in elkaar trappen lag me ook wel. Ze konden me niet kwader maken dan door te zeggen: ™as, vandaag doen we je in het Pak. In de grote prijs van Turnhout kwamen er eens een paar naar me toe die zeiden: als je met ons mee werkt mag je winnen. We zaten toen met 'n man of 5 in de kop groep. Van Hasselt was erbij, geloof jk. en Torhofs en Cees Valentijn. recies weet ik het niet meer. Enfin 'k zei: ik win zo wel. Ze hebben me ilemeters lang zitten pesten. Steeds P het kantje, steeds een gaatje. maar .judassen. Op 1 kilometer an de finish schoof ik naar voren, ik nep „nou, tot straks mannen", en oem weg was ik. Zoals ik won, mÜ Z0Jeel brio, dat zie je nou niet t Ze kunnen het niet. Wim van 2e®^ wel ëat de renners van tegenwoordig er weinig voor doen, maar zo is het niet. De fout die ze mJÜ? !S dat ze bet te makkelijk antrf11?00" 'aten bijvoorbeeld hun weinig staan. Af-en-toe met ~aar de koers, dat is hét on h6m' zÜn 't vergeten. Maar v nun manier doen ze genoeg voor kpoï ^een pakken ze het ver werd aan. Neen, van Est zie het eopJ0??' ^at ze' ie trouwens wel heeft' i> ,het bedje gespreid deprii"Vi 1 uit- Weet je wie dat Bel7p„ u-onder anderen. Ik joeg de dikwi-L ier het land uit door ze zo ijls te verslaan dat ze er ziek van werden. Niet Van Est. Die kon amper sturen. Van Est brak de wiel rennerij af met z'm verhalen. Dat dioen soms veel oudere coureurs. Ze kun nen, denk ik, niet verkroppen dat de renners het tegenwooordig beter hebben. Er worden vergelijkingen gemaakt met vroeger die nergens op slaan. Ik vind dat je de wielrennerij van 'n jaar of twintig, dertig, gele den onmogelijk kunt afwegen tegen die van vandaag-de-dag. Daar zijn de tijden teveel voor veranderd. Niet wat het materiaal btreft, dat is zowat nog hetzelfde. Wij konden er ook hard door gaan. Met Gerrit Schulte won ik in '49 het kampioen schap van Antwerpen met 9 minu ten voorsprong op Rik van Steen bergen die toen in zijn beste jaren was. Van Steenbergen hield tot 1965 stand tegen de jongeren. Dat zegt genoeg, geloof ik. De verbeteringen zitten meer in de begeleiding door artsen en opgeknapte weigen. Wij reden op bonkige keien, nou gaat het meestal over asfalt. Dat scheelt natuurlijk. Toch boeit de wielersport van dit moment me. Ik vind dat spel van fabrieksploegen tegen el kaar machtig mooi. Op een andere manier dan in onze tijd wordt daar door veel gevraagd van de opoffe ringsgezindheid van een renner en dat is Wim van Est vergeten in zijn kritiek. Hij vindt de houding tegen over Eddie Merckx slap, maar be seft ie wel dat de hedendaagse ren ners leven met de compleetste ren ner die ooit bestaan heeft? Dan is het geen kwestie van niet durven, maar van niet kunnen. Natuurlijk zou Merckx het in de jaren van Coppi, Bartali en Koblet moeilijker gekregen hebben, dat ben ik met Van Est eens, maar Coppi's Bartali's en Koblets' worden niet elke dag geboren. Neen, Wim van Est legde het eenzijdig uit. Hij brak de sport af. Waarom? Waarom zo trots over die wereldkampioenschappen waarin hij zich verkocht aan Rik van Steenbergen? Hij zei diait ie Rik maar een kopgroep sleurde waar Gerrit Schulte in zat. Dat vind ik puur landverraad, daar hoef je helemaal niet trots op te zijn. Dat soort stre ken heb ik nooit uitgehaald. Voor dat soort werk leende ik mijn klasse niet. En ik had küiasse Dat khnlkt misschien ijdel, maar het was zo. Pure klasse. Ik won eens ooit in 8 dagen 5 wedstrijden, 's Zaterdags Antwerpen, 's zondags Alkmaar, 's maandags Bosvoorde, 's zaterdags Elsloo - met 3 ronden vooruit - en 's zondags Tegelen. Kijk, dat maak je tegenwoordig niet meer mee. Ik be heerste de koersen tot 1940. Tot de oorlog uitbrak. Toen kwamen er minder wedstrijden en zodoende ging ik meer werk maken van het smokkelen. De kleine zaken werden grote zaken. Mijn eerste flinke klus knapte ik op met twee Duitse solda ten. Richard en Carlo. Ik leerde ze kennen in België. Ze reden het tra ject AntwerpenRottterdam en ik kwam met ze tot een akkoord om tabak te smokkelen. Ik gaf ze ieder f. 3.000 per rit. Een heel bedrag voor die tijd, maar zo was ik. M'n personeel kreeg geweildige salarissen. Dat zag ik als een voorwaarde voor succes. Richard en Ca-rlo namen steeds een paar duizend kilo voor me mee. In Rotterdam werd de tabak Deze foto werd gemaakt toen we dat unieke record in Valkenburg vestigden door er met z'n drieën kampioen te worden. Op de voorgrond zit m n moeder, helemaal links sta ik, naast me burgemeester Sitorius van Princenhage die ons op het gemeentehuis ontving, daarnaast m'n vader en helemaal rechts onze Jan. overgeladen omdat die partijen steeds naar Utrecht moesten en die Duitsers niet van hun route moch ten. Ik was in de slag gegaan met iemand van een fabriekje bij het Feijenoord-stadion. Daar reden Ri chard en Carlo binnen, de andere wagen stond er klaar. Samen met een chauffeur, die ik iedere rit f. 1500 gaf, reden we naar ons contact adres in Utrecht. Hoeveel küo we steeds meenamen weet ik niet meer precies. Ik kan me alleen herinneren dat die vent in Utrecht altijd f. 150.000 aan me moest betalen. Tot hij gepakt werd en ik een afnemer zocht in Rotterdam. Ik werkte intus sen met 3 knechten, allemaal wiel renners. Een ervan is al die jaren steeds bij me gebleven Een goeie jongen, maar verschrikkelijk stom. Daarom noemde ik hem „de pud- dingkop". Toch was ie wel bruik baar. Na 2 keer op Rotterdam gere den te hebben, werden we verraden. Notabene door een coureur die ik f. 13.000 geleend had om een zaak te kunnen beginnen. Er kwam 'n Duit se inval, één knecht ontsnapte maar „de puddingkop" en 'n ander pakten ze. Die twee gingen naar het door gangskamp „het Haagse Veer", maar ze sloegen niet door. Zo waren mijn mannen. Ze wisten dat hun gezin niks tekort kwam als ze weg waren. Daar zorgde ik voor. Altijd. De vrouwen van knechten die vastzaten kregen van mij een weekgeld, ik bracht er brood, kaas, boter en eieren naar toe en als de man vrij kwam kreeg hij een premie van f. 5000 wanneer hij bij de verhoren niet doorgeslagen had. „De pudding- kop" en zijn maat hielden hun mond, maar op een of andere ma nier lekte toch uit dat ik er tussen zat. Tenminste, ik moest op zekere dag in het Oranje-hotel in Breda komen waar twee NSB'ers zaten, die vertelden dat als ik f. 50.000 gaf de mannen vrij zouden komen. Luis ter, zei ik, jullie zijn verkeerd want ik heb er niks mee te maken. Omdat het vrienden zijn, zal ik onder de collega's een collecte houden voor die 50 rooie. Maar ik vertrouwde dat spel niet en ik kwam erachter dat het oplichters waren. Op 'n avond lokte ik ze naar me thuis met het verhaal dat ze hun centen kon den komen halen. Ik charterde 'n wielrenner die ik met een hakbijl achter de deur zette en m'n vrouw stuurde de taxi waarmee ze geko men waren, weg. „De heren blijven logeren", zei ze tegen de chauffeur. Nou ja, ik hoef niet te vertellen met wat 'n geweldig pak slaag die man nen te voet terug naar Breda kon den. Toch bleef ik wachten op een serieus contact, want ik wilde wel wat voor mijn knechten in het Haagse Veer doen. Mijn moment kwam, toen een gevangenbewaarder me tipte. Met dat soort kerels zat ik altijd in de slag. Die gooide ik voor goed geld zo plat als ik wilde. Ik kwam te weten dat mijn mannen op transport gesteld zouden worden naar Amersfoort en dan door moes ten naar Bergen-Belsen. Van die gevangenisbewaarder hoorde ik de juiste datum, de route van de trein, enfin alles. Ik werkte een plan uit, k ging het spoor-traject verkennen en ik versierde een Duits officiers uniform. Het werken met uniformen zou later een van mijn grote specia liteiten bij de smokkel worden. Om dat transport met „de puddingkop" en zijn maat te kunnen opvangen, had ik alleen nog Duitse nummer platen voor mijn wagen nodig en die kwamen ook. Op de dag van het transport reed ik naar een onbe waakte overweg bij Amersfoort. Ik zette er mijn auto dwars op en ik liep als Duits officier met een rooie vlag de trein tegemoet. Hij stopte. Ik wachtte vol spanning, want bij gebrek aan papieren had ik weinig tijd. Ik moest zo rap mogelijk terug naar mijn auto. In 'n flits zag ik dat er een uit een wagon sprong en wegrende, 't Was de maat van „de puddingkop". Zelf bleef ie zitten. Hij had niet in de gaten wat er gebeurde. Daar A Ak was 't de puddingkop voor J J

de Stem | 1971 | | pagina 13