dienden IKTERS- ïSISTENTE Vóór 1 oktober wellicht weer operaties gulden Y olledige subsidie absoluut nodig giro 34 36 ©O HARTPATIËNTEN KRIJGEN GEEN DEFINITIEVE TOEZEGGING, MAAR: Omroepen betwisten zendtijd Teleac en NOT Verhoogde activiteit iangs Suez-k anaal Stakers aan het werk De^eïHcI J oor de LEN N.V. p verkoopster ère >opsters hervatting samenspel Opnieuw aanval op vliegveld van Pnom Penh BUURT- EN CLUBHUISWERK beroep bij raad van state tegen toewijzing OLIELANDEN VINDEN ELKAAR Van moord verdachte Duitser aangehouden WESTEUROPESE UNIE MEI TEVEEL PERFECTIONEREN succes gier ek: AR: gesprek met D *66 prematuur giro 34 36 @0 binnenland buitenland iltatiebureau rculosebestrijding >N-WINKEL- RIJFSPAND den Bleker DE TIJD commentaar Nixon Frans-Duits topberaad lepra bestaat nog steeds giro 34 36 OO giro 34 36 OO MNSDAG 26 JANUARI 1971 :ten jaar. unnen typen. [OOTHANDEL IKKEL REVISIE BEDRIJF eda Telefoon 48457 jeiend bedrijf verder te bekwamen in de zal bestaan uit wikkelen i-motoren en alle voorko- i denken voor deze functie kunnen zowel schriftelijk naar bovengenoemd adres. EDA vraagt voor ornnid- se indiensttreding een halve dagen. richten aan de Directeur H. J. KARS it 25 01600-48850. EBODEN age met veel grond ig punt in WOUW. Het Ij te aanvaarden, ivereen te komen. 5NOMISCH ADVIESBUREAU 5 - Etten-Leur - Tel. 01608- OEDKOOPTE EILAND spoedig mogelijk voor de G nminstë 25 jaar. prima salaris bieden wij erkkring in een dynamisch (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Professor Diepenhorst heeft verklaard, dat alles in hel werk zal worden gesteld om de hartkliniek vóór 1 oktober weer volledig te laten functioneren, omdat het an ders „rampzalig" zou zijn". Aldus de heer H. Fievet, voorzitter van de hartpatiëntenvereniging, gisteren na een onderhoud met bestuur en directie van het Utrechtse Academische Ziekenhuis. Dat betekende tevens het einde van de actie, die gistermorgen met spandoeken en trommels z'n demonstratieve hoogtepunt vond vóór de gesloten hekken van het ziekenhuis. ee» slijks in ons bedrijf. Wilt u vra ler Slot van PERMARKET N.V., (hoek Lunetstraat) Breda, -25800. t in en U heeft kans op Nieuwe Ginnekenstraat 35 Markt 87 LAL: Nw. Markt 42 1GEN: Noordhaven 64 IT: Vriesestraat 96 DE Nixon van de „harde lijn", die samen met vice-president Ag- new het Witte Huis de laatste tijd op de bres voor „law and order" had geplaatst, moet verleden tijd worden. Vergeet hem maar. De an dere Nixon is in opkomst, vriende lijker, milder en met meer begrip voor die groeperingen, waartegen hij totnutoe zo tekeer is gegaan. Het was al te merken, zo constateren Amerikaanse waarnemers, in een toespraak die hij ruim een week ge leden hield voor studenten in Ne braska. Hij had, zei hij, „het idea- isme en de toewijding beluisterd van jonge Amerikanen"; teveel ouderen geven generaliserend alle jongeren de schuld van de excessen, waar slechts een kleine groep voor verantwoordelijk is, aldus Nixon. De grote zorg om het welzijn van de Amerikanen, die Nixon nu in zijn State of the Union aan de dag legt, wijst in dezelfde richting: verbete ring van de openbare gezondheids zorg, een gegarandeerd minimum loon, een campagne tegen kanker, nieuwe maatregelen tegen vervui ling van het leeftklimaat, meer geld voor staten en steden in moeilijk- /teden. Wij zullen de laatsten zijn om te bestrijden dat dit goede dingen zijn met het toenemen van de welvaart wordt behartiging van het welzijn des te belangrijker. Maar van d andere kant is de scepsis ten aanzien van Nixons voorstellen ook zeer be grijpelijk. Men moet dan in het ach terhoofd houden dat het span Nixon-Agnew met een felle cam pagne voor de tussentijdse verkie zingen vorig jaar zeer weinig suc ces heeft geboekt. In die campagne speculeerden zij bijna geheel op de schrik voor het geweld, voor de drugs, de pornografie enz. En de grote boosdoeners waren de linkse jongeren. De nieuwe Nixon, d.w.z. de Nixon die de verkiezingen in 1972 wil winnen, gooit het nu over een andere boeg. De ontevreden, zich gefrustreerd voelende Amerikaanse burger moet zich weer happy gaan voelen, happy met deze maat schappij, met deze regering, met deze president Nogmaals, Nixon zal het daarbij ook wel goed bedoelen, maar in ieder geval niet zo goed, dat hij de Amerikaanse welvaartssamenleving echt op zijn zieke delen aanpakt: de oorzaken van de armoede, de ver krotting in de steden, de discrimi natie. Daarom lijken zijn plannen niet veel meer dan een verkiezings stunt. IN CALIFORNIE heeft de Araeri kaanse geheime dienst valse 100 dollarbiljetten met een nominale waarde van twee miljoen dollar is beslag genomen en drie mannen aangehouden. IN DE binnenstad van Dordrecht is een oud pand door brand verwoest. op de monumentenlijst voorko mende gevels van het pand stortten to, „We gaan niet posten en niet in de ziekenhuisbedden liggen; aan onze eis is voldaan, maar die datum van 1 oktober zullen we nauwlettend in de gaten houden," luidde de verkla ring van een triomferende Henk Fie vet. die overigens niet wilde beves tigen dat het noemen van die datum aan de actie van de patiëntenvereni ging te danken zou zijn. Een datum werd niet genoemd in de verklaring van de economisch di recteur van het SAZU (het Utrechtse academisch ziekenhuis), drs. A. van Vli Die deelde slechts mee, dat het bestuur bij monde van voorzitter prof. I. A. Diepenhorst, en directie alle medewerking hadden toegezegd en alles in het werk zouden stellen om de hartkliniek zo snel mogelijk weer te heropenen. „Een termijn kan niet worden genoemd," zei hij, „want waar haal je zo gauw een nieuwe hartchirurg vandaan?" Door de moeilijkheden rond de hartchirurg, professor J. Wieberdink, die vorige week officieel ontslag heeft genomen, staat de nieuwe hart kliniek weliswaar niet leeg, maar worden er al sinds maanden geen hartoperaties meer uitgevoerd. Het enige wat de hartpatiëntenvereniging me! deze actie wenste te bereiken was een zo snel mogelijke hervatting van de operaties. De vereniging vond een groep me dische studenten uit Utrecht volledig achter zich. Enkele studenten namen gisteren ook deel aan de demonstra tie voor de hekken van het zieken huis. Zij verklaarden overigens, dat het sluiten van de hartkliniek en de affaire Wieberdink gezien moet wor den „als een symptoom van het slech te functioneren vam die volksgezond heid". Daarbij wezen ze op het ont breken van openheid, op de onduide lijke positie van een academisch zie kenhuis in de gezondheidszorg: drie verschillende instanties moeten het besturen Een groot deel van de moeilijkheden zocht men in Den Haag, dat de ingewikkelde situatie laai voortbestaan, dat academische ziekenhuizen en opleiding van medi ci onder twee verschillende ministe ries vallen. Vo'gens de heer Fievet zal eind de- zo week of begin volgende week een bespreking plaatsvinden van alle me. discr.e teams voor hart- en vaatchi- rurgie om zoveel mogelijk tot een heid en samenspel te komen en om te bereiken dat het probleem van hart en vaatziekten prioriteit krijgt in de volksgezondheid. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH Militaire eenhe den van de Vietcong en van het Noordvietnamese leger, die zich dichtbij de internationale luchthaven van Pnom Penh bevinden, hebben deze voor de tweede maal met mor tiergranaten en anti-tankraketten be schoten. Vrijdag was bij een derge lijke aanval grote schade aangericht. In Pnom Penh kon men gedurende een groot deel van de nacht de raket ten en mortiergranaten horen in slaan. Ook zijn zware gevechten ge leverd rondom P-reik Tameak en Praeh Prasap, twee steunpunten van de regering op de oostelijke oever van de Mekong, ongeveer 15 kilo meter ten noorden van Pnom Penh. Hartpatiëntenverenigingsvoorzitter Henk Fievet (links) in gesprek met drs. A. van Vliet, economisch directeur van het ziekenhuis. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „Als we niét snel een volledige subsidie van de overheid krijgen zullen dit jaar nog 250 van de 650 buurt- en clubhuizen in Neder land moeten sluiten". Dat zei de heer J. Smith van het landelijk actiecomité van beroeps krachten in buurt- en clubhuiswerk „Meer poen om welzijnswerk te doen", gisteren aan het begin van een door dit actiecentrum in Utrecht be legde landelijke demonstratieve bij eenkomst. De clubhuisleiders willen (zoals gemeld) het huidige subsidiebeleid van de overheid radicaal veranderen. Na een urenlange, vrij chaotische discussie, werd tenslotte de motie aangenomen waarin op korte termijn (voor 20 februari) direct overleg wordt geëist met rijks- en gemeente- overheid om te komen tot een oplos sing voor de structurele en financiële noden van het buurthuiswerk. Voorts werd geëist dat deze gesprekken uiterlijk 1 oktober tot concrete re sultaten moeten leiden. Ook eiste de vergadering van CRM „unaniem" op korte termijn maatregelen om te voorkomen dat er huizen moeten sluiten. Eveneens werd een motie aanvaard om op 24 februari in alle clubhuizen een „open gespreksdag" met alle be trokkenen te organiseren over de problemen van het clubhuiswerk. De meest verstrekkende motie van het actiecentrum om vanaf 24 febru ari voor onbepaalde tijd te gaan sta ken uit solidariteit met ontslagen be roepskrachten en andere door slui ting gedupeerden, werd Jour de gio- te meerderheid verworpen. Het kwam tijdens de vergadering herhaaldelijk tot verhitte discussies. Met name het aanwezige KVP- Tweede-Kamerlid Kleisterlee kreeg van de vergadering de wind van vo ren toen hij zei dat de Tweede Ka mer „van deze explosieve noodsitua tie van het clubhuiswerk niet op de hoogte was". De heer F. F. M. Repko, clubhuisdirecteur uit Rotterdam, zei onder luide bijval dat dit hem bijzon der verbaasde: „Ik kan me niet voor stellen dat de kamer niet wist hoe de zaken er bij ons voorstaan. We hebben de kamerleden genoeg nood kreten doen toekomen in de vo-rm van telegrammen en brieven". Het beleid van de regering en volksvertegenwoordiging verdedi gend, stelde de heer Kleisterlee ;n het vooruitzicht dat binnenkort via vragen in de kamer de discussie over een nieuwe subsidieregeling weer kan beginnen. Later kondigde een vertegenwoor diger van CRM onder luid boe-geroep van de zaal aan dat in de komende begroting voor het jeugdwerk beper kende criteria voor het toekennen van subsidies worden aangelegd wat betreft honorering van nieuwe initia tieven, vervulling van vacatures en uitbreiding van personeel. (Van een onzer verslaggevers) ÖEN HAAG De NOS, de KRO, ;LI1V en VARA zijn bij de Raad ijan State in beroep gegaan tegen #0 toewijzing van bijzondere zend- JhoaanTeleac en de Nederlandse 'Wcraijstelerisic volgens artikel 26 2 van de omroepwet. De vier om roeporganisaties stellen zich op het standpunt dat Teleac en de NOT. uitzendingen onder de gewone zend- van de NOS moeten vallen en ageren bovendien tegen het drin- ron» "Heggen door de minister van vital van deze beschikking. De AVRO had een aparte proef togediend. Door het bestaan van twee zelfstandige organisaties die educa tieve en informatieve programma's verzorgen voelen zij zich in haar vrije programmakeuze geschaad. Als historische achtergrond bij deze be roepen speelt mee de geboorte van NOT en Teleac respectievelijk in 1962 en 1964. Via de NOS is toen bijzondere, zendtijd gevraagd aan de minister en die is ook verkregen. Bij het tot stand komen van de omroepwet in 1969 heeft de minister deze situatie gecontinueerd en de Teleac en de NOT voorlopig ondergebracht bij de NOS in de vorm van bijzondere zendtijd. Dit volgens artikel 26, lid 2, waarin de minister gemachtigd wordt bijzondere zendtijd toe te ken nen aan een organisatie met een bij zonder doel of als bijzonder geval. De NOS en de andere omroepvereni gingen vielen gisteren bij monde van prof. mr. H. Th. J. F. van Maarse- veen dit artikel aan. „Bij d-e uitzen ding van de NOT en de Teleac is geen sprake van een bijzonder geval of doel. Het maken van educatieve programma's behoort ook tot de taak van de omroepen. Denk maar aan de schoolradio of Openbaar Kunst bezit", aldus prof. Van Maarseveen. Mr. E. Droogleever Fontuyn, die op trad namens CRM, vroeg aan de Raad van State het beroep van d-e AVRO niet ontvankelijk te verklaren, omdat het bestaan van de Teleac en de NOT de omroepen niet belemme ren in het pro-gramma-beleid. Tegen het beroep van de NOS en de andere Hilversumse omroepvere nigingen bracht hij in dat de nota van de minister over educatieve om roepen nog niet gereed is. „Tussen tijds heeft de minister geen beslissing willen nemen. Bovendien is de minis ter bang dat bij volledige overname van de NOS de zelfstandigheid van Teleac en NOT verloren gaat". Hij vroeg de Raad van State dit beroep ongegrond te verklaren. De Raad zal zich beraden en te zijner tijd uitspraak doen bij de Kroon. Een overzicht van de „lieve" de monstratie bij het Utrechtse aca demisch ziekenhuis. (Van onze redactie buitenland) ALGIERS „De olie-exporterende landen hebben besloten hun rechten tegenover de westerse oliemaatschap pijen te verdedigen tot het einde". Dat zei de Algerijnse minister van industrie en energie, Belaid Abdesse- lam, bij zijn terugkeer uit Teheran, waar de sjah van Perzië zondag ge dreigd had dat de landen rond de Perzische Golf mogelijk de belas tingen op de inkomsten van olie maatschappijen zouden kunnen ver hogen indien zij niet ingaat op de eisen tot een verhoging van de prij zen. De minister zei dat de landen rond de Perzische Golf elkaar heb ben gevonden bij de huidige onder' handelingen tussen 15 oliemaatschap pijen en vertegenwoordigers van de organisatie van olie-exporterende landen (Opec), omdat zij worden ge' confronteerd met dezelfde olietrusts en dezelfde soort olie produceren. Zoverre bat andere landen betreft zuilen zij onderhandelen in het licht van hun eigen specifieke problemen en daarna de overige productielan den ontmoeten om de noodzakelijke conclusies te trekken. Het semi-officiële dagblad „El Moudjahid" voorspelde maandag dat de oliemaatschappijen de landen rond de Perzische Golf een minimum-ver hoging van de prijslijsten zullen toe staan van 50 dollarcent per barrel. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Israëlische militairen hebben gisteren meegedeeld dat Egyptische genietroepen de voorbe reidingen voor het te water rijden van landingsvaartuigen op verschei dene punten aan de westelijke oever van het Suezkanaal hebben voltooid. Israëlische waarnemers hebben ge meld dat tientallen machines de oever van het kanaal hebben geëga liseerd. Ook is gezien dat Egyptische eenheden tegenover Israëlische posi ties intensief werden opgeleid in het te water gaan met landingsvaartui gen. Aan Egyptische zijde zijn luid sprekers geplaatst tegenover Israëli sche posities, die slagwoorden in het Hebreeuws over het kanaal doen schallen. „Al hun voorbereidingen worden openlijk verricht, zonder enige poging tot geheimhouding, en kunnen van onze kant duidelijk wor den waargenomen", aldus de zegslie den. Russische instructeurs zag men aan Egyptische zijde roepen en ge baren maken. In Syrië en Libië zullen binnenkort volksstemmingen worden gehouden om een staatshoofd aan te wijzen. Terwijl kolonel Gaddafy, de militaire leider van Libië, in een rede in Za- wya bij Tripoli een dergelijk refe- ROTTERDAM (ANP) Bij een verkeerscontrole heeft de Rotterdam se politie de 42-jarige Duitse tank bouwer Horst B. aangehouden, die ervan wordt verdacht in het West- duitse Niedemovels op 15 november 1969 een moord te hebben gepleegd. De man is overgegeven aan de vreemdelingenpolitie in de Maasstad, die hem binnenkort aan de Duitse justitie zal uitleveren. De Rotterdamse politie had arg waan gekregen toen de man een naam opgaf die niet overeenkwam met die, welke op de autopapieren was vermeld. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Op het halfjaarlijkse Frans-Duitse topberaad hebben de Westduitse bondskanselier Brandt en de Franse president Pompidou giste ren besloten „pragmatisch" voort te schrijden naar een economisch en monetaire unie in West-Europa. Op een persconferentie verklaarde de woordvoerder van Brandt Von Wechmar dat Brandt en Pompidou het er over eens waren, dat de zes of tien (bij toetreding van Engeland en andere landen) landen van de EEG zich niet moeten overgeven aan „te veel institutioneel perfectionis me". Na aanvankelijk EEG-vraagstukken te hebben besproken, wijdden Brandt en Pompidou aandacht aan de be trekkingen tussen Oost- en West- Duitsland en aan het vraagstuk Ber lijn. EEN FELLE brand heeft een opslag loods van de coöperatieve condens- fabriek Friesland in Berlikum ver woest. De loods brandde totaal af. rendum in zijn land aankondigde, meldde het gezaghebbende Egypti sche blad Al Aehram, dat een soort gelijke aankondiging over enkele dagen ook in Damascus te verwach ten is. Libië, Syrië, Egypte en Soe dan hebben besloten een federatie te vormen. Vorige week zijn de leiders van de vier landen voor het eerst sinds dit besluit in Caïro bijeen ge weest. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU De Poolse partij leider Edward Gierek heeft zondag en maandag gesproken met de sta kende werfarbeiders in Szczecin en Gdansk. Hij kon daarbij een groot persoonlijk succes behalen: de sinds vier dagen stakende arbeiders van de Adolf-Warski-werf in Szczecin her vatten het werk. Gierek was in gezelschap van pre mier Jaroszevicz, de pas met de lei ding van het ministerie van binnen landse zaken belaste Szlachcic, minis ter van defensie Jaroezelski en enke le vertegenwoordigers van de War- sohause partijleiding. Radio-Warschau zei dat vertegen woordigers van de arbeiders in Szczecin hun wensen en problemen hebben voorgelegd en hun vertrou wen in Gierek hebben uitgesproken. Welke wensen zijn geuit is niet be kend. De werfarbeiders in Gdansk hebben enkele dagen geleden bij een bezoek van Gierek wijzigingen in de leiding van het ministerie van bin nenlandse zaken, vrijlating van gear resteerden en intrekking van de ver hoogde arbeidsnormen geëist. De scheepsbouw is de sleutelidustrie in Polen. Met de mijnbouw is hij de voornaamste bron van deviezen. Uit berichten in Gdansk blijkt dat de pro- duktie op de werven daar aanzien lijk is gedaald. Eén dag staken wordt op een verlies van rond 500.000 dol lar geschat. De stakers zouden weer aan het werk gaan, nadat hen beloofd was dat zij loonsverhoging zouden krij gen als de produktie stijgt. (ADVERTENTIE) Sjonge, jonge, vrienden, was me dat even een enerverend weekeinde. Wat zijn we weer eens eendrachtig geweest in onze vaderlandse woede om zoiets kwalijks als een diskwalifi catie. Maar laten we eerlijk zijn: zo'n brok slik je ook niet 1, 2, 3 doordat moet je even verwerken. Bols: kruikje verdriet. Tussen haakjes, bij nader inzien had ik zaterdag de rokers beter niet tot doordravers maar tot doodgravers van de week kunnen benoemen. Ove rigens, rookt u nog steeds? Doorzetter! Waar ik ook even van heb staan kijken was het bericht dat Nederland tien miljoen eieren in poedervorm naar de ontwikkelingslanden stuurt. Jammer dat het poeder is: kunnen ze daar nog niet zien of er een dubbele dooier in zit. Om maar te zwijgen van een dubbele bodem. Zou men dat in poedervorm doen omdat men niet wil weten dat er al leen maar bruine eieren naar Afrika gaan? Marga heeft het, zo vernemen wij, nog steeds op d'r heupen. Bols: zeg maar Dag met je handje. Intussen wachten de hartpatiënten op navr-antwoord. Van der Stoel krijgt van de Griek se ambassade zeker geen Rosen aus Athen, maar wat geeft dat: Van dei- Stoel zit stevig in het zadel. Bols: bocht. binnen of buiten, 't blijft Maar inmiddels hebben we in het weekeinde niet alleen passief spor tief gereereëei'd. Deelname aan de Stem-cross staat al jaren op ons pro gramma. zoals u zich wellicht zult herinneren. Die van zondag hebben we dus zeker niet overgeslagen. k Nu, ik kan u vertellen dat het met het sportieve deel van onze natie toch niet zo best gesteld is. Ik heb me speciaal wat in de achterhoede van de loperskaravaan opgehouden om het allemaal eens goed te kunnen bekijken. Gelukkig was het parcours wel goed aangegeven, dus met de bochten geen probleem. Oók niet voor de eer sten, bij wie ik me zeker niet bevond. Volgend jaar de volgende aflevering. En iedereen dacht dat Bols een bin nenvetter was. Tot morgen. MERIJN. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de ARP acht het prematuur in het huidige stadium in te gaan op de uitnodiging va nhet hoofdbestuur van D'66 tot het houden van een gesprek. De ARP heeft in antwoord op de uitnodiging van D'66 medegedeeld, dat de werkzaamheden, verbonden aan het onlangs door ARP genomen besluit om samen met CHU en KVP het eigen program en het gemeen schappelijke urgentieprogram van ARP, CHU en KVP te gaan verge lijken met de programs van de an dere politieke partijen, voorlopig nog niet zijn afgerond. In dit stadi um in het prematuur een gesprek te houden met D'66. Op grond van de resultaten van de programvergelijking zal het hoofdbestuur van de ARP zich daar over in een later stadium nader beraden, aldus de brief aan D'66. brandmerkt 20 miljoen mense. elk jaar komen er een half miljoen melaatsen bij lepra bedreigt onnodig het leven van ontelbare kinderen dit voorkomt u met f. 2,50 per kind voor f. 11,— geneest u een slachtoffer steun daarom wereldlepradag doe het nu direct als nou 'ns iedere nederlander. wereldlepradag den haag

de Stem | 1971 | | pagina 9